gcalctool - en to ast translation catalogue (357 entries)

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
ast: Valor absolutu

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
ast: Esponente

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
ast: Factorizar

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
ast: Inversu

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
ast: Memoria

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
ast: Esponente científicu

note: Payment Period Dialog: Button to calculate result
en: C_alculate
ast: C_alcular

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
ast: C_ostu:

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ast: Calcula la cantidá de pagos periódicos d'un préstamu, au los pagos fáense al términu de cada periodu de pagu.

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ast: Calcula la depreciación de la subvención d'un activu pa un periodu de tiempu especificáu, usando'l métodu de «Sumatoriu de los años-díxitos». Ésti métodu de depreciación acelera la tasa de depreciación, de tala miente que los mayores gastos de depreciación asoceden nos primeros años n'arróu de nos caberos. La vida útil ye'l númberu de periodos, xeneralmente años, sobro los cuales se deprecia un activu.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ast: Calcula la depreciación sobro un activu pa un periodu de tiempu dau, usando'l métodu de depreciación duble declinación.

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ast: Calcula'l valor futuru d'una inversión basáu en series de pagos iguales a una tasa d'interés periódica sobro'l númberu de pagos periódicos nel plazu.

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ast: Calcula'l númberu de periodos compuestos necesarios p'aumentar una inversión dun valor presente a un valor futuru, a una tasa d'interés fixu por periodu compuestu.

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ast: Calcula'l númberu de periodos de pagu necesarios durante'l plazu d'una anualidá ordinaria p'acumular un valor futuru, a una tasa d'interés periódica.

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ast: Calcula l'interés periódicu necesariu p'aumentar una inversión a un valor futuru sobro'l númberu de periodos compuestos.

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ast: Calcula'l valor presente d'una inversión basáu nuna serie de pagos iguales descontaos a una tasa d'interés periódica sobro'l númberu de periodos de pagu nel plazu.

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ast: Calcula'l preciu de reventa d'un productu, basáu nel preciu del productu y el marxe d'ingresu brutu deseyáu.

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ast: Calcula la depreciación llinial d'un activu por un periodu. El métodu de la depreciación llinial dixebra el coste depreciable de miente igualitaria ente la vida útil d'un activu. La vida útil ye'l númberu de periodos, xeneralmente años, nos cuales l'activu depréciase.

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
ast: Periodu d'interés compuestu

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
ast: Depreciación duble declinación

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
ast: Valor futuru

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
ast: _Valor futuru:

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
ast: Mib

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
ast: Marxe d'ingresos brutos

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
ast: Periodu de pagu

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
ast: Tasa periódica d'interés

note: Payment Period Dialog: Label before periodic interest rate input
en: Periodic Interest _Rate:
ast: _Tasa periódica d'interés:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
ast: Pagu periódicu

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
ast: Valor presente

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
ast: _Valor presente:

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
ast: VA

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ast: Tasa

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
ast: Sen

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
ast: Deprecación llinial

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
ast: Sumatoriu de los años-díxitos de deprecación

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
ast: Términu

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
ast: _Costu:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
ast: Valor _futuru:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
ast: _Vida:

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
ast: _Marxe:

note: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
ast: _Númberu de periodos:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
ast: _Períodu:

note: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
ast: _Pagu periódicu:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
ast: _Recuperaos:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
ast: Pla_zu:

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ast: C_arauter

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
ast: Inxertar Carauter

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
ast: Inxertar códigu de caráuter

note: Accessible name for the shift left button Tooltip for the shift left button
en: Shift Left
ast: Mayúscula esquierda

note: Accessible name for the shift right button Tooltip for the shift right button
en: Shift Right
ast: Mayúscula drecha

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ast: _Inxertar

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
ast: _Formatu numbéricu:

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
ast: Preferencies

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
ast: A_mosar separtador de miles

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
ast: Amosar ceros _restantes

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
ast: Tamañu de _pallabra:

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
ast: Unidaes d'_ángulu:

note: Title of main window
en: Calculator
ast: Calculadora

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ast: Fai cálculos aritméticos, científicos o financieros

en: Accuracy value
ast: Valor de precisión

en: Angle units
ast: Unidaes d'ángulu

en: Button mode
ast: Mou botón

en: Currency of the current calculation
ast: Divisa del cálculu actual

en: Currency to convert the current calculation into
ast: Divisa a la que convertir el cálculu actual

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ast: Indica si hai d'amosar nel valor cualesquier ceru escedente dempués del puntu del númberu.

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ast: Indica si hai d'amosar los separtadores de miles nos númberos grandes.

en: Number format
ast: Formatu numbéricu

en: Numeric Base
ast: Base numbérica

en: Show Thousands Separators
ast: Amosar separtador de miles

en: Show Trailing Zeroes
ast: Amosar los ceros que sobren

en: Source currency
ast: Divisa d'orixe

en: Source units
ast: Unidaes d'orixe

en: Target currency
ast: Divisa de destín

en: Target units
ast: Unidaes de destín

en: The angle units to use
ast: La unidá d'ángulu qu'usar

en: The button mode
ast: El mou botón

en: The format to display numbers in
ast: El formatu nel qu'amosar los númberos

en: The number of digits displayed after the numeric point
ast: El númberu de díxitos amosaos dempués del puntu numbéricu

en: The numeric base
ast: La base numbérica

en: The size of the words used in bitwise operations
ast: El tamañu de les pallabres usaes nes operaciones bit a bit

en: Units of the current calculation
ast: Unidaes del cálculu actual

en: Units to convert the current calculation into
ast: Unidaes a les que convertir el cálculu actual

en: Word size
ast: Tamañu de pallabra

en: UAE Dirham
ast: Dirḥam de los Emiratos Árabes Xuníos

en: Australian Dollar
ast: Dólar australianu

en: Bulgarian Lev
ast: Lev búlgaru

en: Bahraini Dinar
ast: Dinar baḥreiní

en: Brunei Dollar
ast: Dólar de Brunéi

en: Brazilian Real
ast: Real brasileñu

en: Botswana Pula
ast: Pula de Botsuana

en: Canadian Dollar
ast: Dólar canadiense

en: CFA Franc
ast: Francu francés

en: Swiss Franc
ast: Francu suizu

en: Chilean Peso
ast: Pesu chilenu

en: Chinese Yuan
ast: Yuan chinu

en: Colombian Peso
ast: Pesu colombianu

en: Czech Koruna
ast: Corona checa

en: Danish Krone
ast: Corona danesa

en: Algerian Dinar
ast: Dinar arxelín

en: Estonian Kroon
ast: Corona estonia

en: Pound Sterling
ast: Llibra esterlina

en: Hong Kong Dollar
ast: Dólar de Ḥong Kong

en: Croatian Kuna
ast: Kuna croata

en: Hungarian Forint
ast: Florín húngaru

en: Indonesian Rupiah
ast: Rupia indonesia

en: Israeli New Shekel
ast: Nuevu Shekel israelí

en: Indian Rupee
ast: Rupia india

en: Iranian Rial
ast: Rial iraní

en: Icelandic Krona
ast: Corona islandesa

en: Japanese Yen
ast: Yen xaponés

en: South Korean Won
ast: Won surcoreanu

en: Kuwaiti Dinar
ast: Dinar kuwaití

en: Kazakhstani Tenge
ast: Tenge Kazakstani

en: Sri Lankan Rupee
ast: Rupia de Sri Lanka

en: Lithuanian Litas
ast: Litas lituana

en: Latvian Lats
ast: Lats letón

en: Libyan Dinar
ast: Dinar libiu

en: Mauritian Rupee
ast: Rupia mauritana

en: Mexican Peso
ast: Pesu mexicanu

en: Malaysian Ringgit
ast: Ringgit malayu

en: Norwegian Krone
ast: Corona noruega

en: Nepalese Rupee
ast: Rupia nepalí

en: New Zealand Dollar
ast: Dólar neozelandés

en: Omani Rial
ast: Rial omaní

en: Peruvian Nuevo Sol
ast: Nuevu sol peruanu

en: Philippine Peso
ast: Pesu filipín

en: Pakistani Rupee
ast: Rupia paquistaní

en: Polish Zloty
ast: Zloty polacu

en: Qatari Riyal
ast: Riyal qatarí

en: New Romanian Leu
ast: Leu rumanu

en: Russian Rouble
ast: Rublu rusu

en: Saudi Riyal
ast: Rial saudí

en: Swedish Krona
ast: Corona sueca

en: Singapore Dollar
ast: Dólar de Singapur

en: Thai Baht
ast: Baht tailandés

en: Tunisian Dinar
ast: Dinar tunecín

en: New Turkish Lira
ast: Nueva lira turca

en: T&T Dollar (TTD)
ast: Dólar de Trinidá y Tobagu

en: US Dollar
ast: Dólar estaunidense

en: Uruguayan Peso
ast: Pesu uruguayu

en: Venezuelan Bolívar
ast: Bolívar venezolanu

en: South African Rand
ast: Rand sudafricanu

en: Error: the number of periods must be positive
ast: Fallu: el númberu de periodos tien de ser positivu

note: Description on how to use gcalctool displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
ast: Usu:
      %s — Facer cálculos matemáticos

note: Description on gcalctool command-line help options displayed on command-line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
ast: Opciones d'ayuda:
      -v, --version                   Amosar la versión de espublizamientu
      -h, -?, --help                  Amosar les opciones d'ayuda
      -help-all                       Amosar toles opciones d'ayuda
      -help-gtk                       Amosar les opciones de GTK+

note: Description on gcalctool command-line GTK+ options displayed on command-line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
ast: Opciones de GTK+:
      --class=CLASE                   Clase de programa como s'usa pol xestor de ventanes
      --name=NOME                   Nome del programa como s'usa pol xestor de ventanes
      --screen=PANTALLA               Pantalla X qu'usar
      --sync                          Facer que les llamaes les X seyan síncrones
      --gtk-module=MÓDULOS            Cargar módulos GTK+ adicionales
      --g-fatal-warnings              Facer que tolos avisos seyan fatales

note: Description on gcalctool application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
ast: Opciones de l'aplicación:
      -s, --solve <ecuación>          Resolver la ecuación proporcionada

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
ast: Parámetru --resolver necesita una ecuación pa resolver

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
ast: Parámetru «%s» desconocíu

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
ast: Númberu d'Euler

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
ast: Mou subíndiz [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
ast: Mou superíndiz [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
ast: Esponente científicu [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
ast: Sumar [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
ast: Restar [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
ast: Multiplicar [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
ast: Dividir [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
ast: División modular

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
ast: Funciones adicionales

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
ast: Esponente [^ o **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
ast: Cuadráu [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
ast: Porcentaxe [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
ast: Valor absolutu [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
ast: Argumentu complexu

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
ast: Complexu conxugáu

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
ast: Raíz [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
ast: Raíz cuadrada [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
ast: Logaritmu

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
ast: Logaritmu natural

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
ast: Senu

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
ast: Cosenu

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
ast: Tanxente

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
ast: Senu hiperbólicu

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
ast: Cosenu hiperbólicu

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
ast: Tanxente hiperbólica

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
ast: Inversu [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
ast: AND booleanu

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
ast: OR booleanu

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
ast: OR esclusivu booleanu

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
ast: NOT booleanu

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
ast: Porción entera

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
ast: Porción fraicional

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
ast: Parte real

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
ast: Parte imaxinaria

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
ast: Complementu a ún

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
ast: Complementu a dos

note: Tooltip for the truncate button
en: Truncate
ast: Truncar

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
ast: Aniciu de bloque [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
ast: Fin de bloque [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
ast: Calcular el resultáu

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
ast: Factorizar [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
ast: Llimpiar la pantalla [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
ast: Desfacer [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
ast: Depreciación duble declinación

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
ast: Plazu financieru

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
ast: Sumatoriu de los años-díxitos de depreciación

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
ast: Depreciación llinial

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
ast: Binariu

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
ast[0]: _%d decimal
ast[1]: _%d decimales

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
ast[0]: %d decimal
ast[1]: %d decimales

note: Tooltip for the round button
en: Round
ast: Redondear

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
ast: Suelu

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
ast: Techu

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
ast: Robla

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
ast:  en

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
ast: Cambiar unidaes de conversión

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
ast: Ensin hestóricu

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
ast: Ensin hestóricu

en: No sane value to store
ast: Nun hai un valor buenu p'atroxar

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
ast: Trebolgu de búfer. Inténtalo con un tamañu de pallabra mayor

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
ast: Variable desconocida '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
ast: La función «%s» nun ta definida

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
ast: Conversión desconocida

note: Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
ast: Espresión malformada

en: Calculating
ast: Calcular

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
ast: Necesítase un enteru pa factorizar

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
ast: Nun hai un valor buenu pa un desplazamientu de bits

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
ast: El valor amosáu nun ye un enteru

note: Label on close button in preferences dialog
en: _Close
ast: _Zarrar

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
ast: Graos

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
ast: Radianes

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
ast: Gradianes

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
ast: Automáticu

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
ast: Fixu

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
ast: Científicu

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
ast: Inxeniería

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
ast: Amosar %d deci_males

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
ast: Nun pudo abrise'l ficheru d'ayuda

note: The license this software is under (GPL2+)
en: Gcalctool is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    Gcalctool is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Gcalctool; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
ast: La calculadora ye software llibre; puedes redistribuyilu y/o camudalu baxo 
    los términos de la Llicencia Pública Xeneral GNU como s'asoleya pola 
    Free Software Foundation; yá seya la versión 2 de la Llicencia, o 
    (como te pete) cualquier versión posterior.
    
    La calculadora distribúyese cola esperanza de que te valga, pero ENSIN 
    DENGUNA GARANTÍA; ensin incluso la garantía implícita de MERCANTILIDÁ o 
    IDONEIDÁ PA UN ENVÍS PARTICULAR. Mira la Llicencia Pública 
    Xeneral GNU pa más detalles.
    
    Tendríes de tener recibío una copia de la Llicencia Pública Xeneral GNU
    xunto cola Calculadora; de lo contrario escribi a la Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, EE. UU.

note: Program name in the about dialog
en: Gcalctool
ast: Ferramienta Gcalc

note: Copyright notice in the about dialog
en: © 1986–2010 The Gcalctool authors
ast: © 1986–2010 Los autores de Gcalctool

note: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
ast: Calculadora con modos financieros y científicos.

note: Calculator menu
en: _Calculator
ast: _Calculadora

note: Mode menu
en: _Mode
ast: _Mou

note: Help menu label
en: _Help
ast: _Ayuda

note: Basic menu label
en: _Basic
ast: _Básica

note: Advanced menu label
en: _Advanced
ast: _Avanzada

note: Financial menu label
en: _Financial
ast: _Financiera

note: Programming menu label
en: _Programming
ast: _Programador

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
ast: _Conteníos

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
ast: El AND booleanu namái ta definíu pa númberos enteros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
ast: El OR booleanu namái ta definíu pa númberos enteros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ast: El XOR booleanu namái ta definíu pa númberos enteros positivos

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ast: El NOT booleanu namái ta definíu pa númberos enteros positivos

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
ast: El desplazamientu namái ye dable en valores enteros

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
ast: L'argumentu nun ta definíu pa cero

en: Overflow: the result couldn't be calculated
ast: Sobrecarga: nun se puedo calcular el resultáu

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
ast: La división por cero nun ta definida

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
ast: El logaritmu de cero nun ta definíu

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ast: La potencia de cero nun ta definida pa un esponente negativu

en: Reciprocal of zero is undefined
ast: El recíprocu de cero nun ta definíu

en: Root must be non-zero
ast: La raíz tien de ser distinta de cero

en: Negative root of zero is undefined
ast: La raíz negativa de cero nun ta definida

en: nth root of negative number is undefined for even n
ast: La raíz enésima d'un númberu negativu nun ta definida, inclusu pa n

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a fractional number
en: Factorial is only defined for natural numbers
ast: El factorial namái ta definíu pa númberos naturales

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
ast: La división modular namái ta definida pa enteros

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ast: La tanxente nun ta definida p'ángulos múltiplos de π (180°) que tamién lo son de π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ast: La inversa del senu nun ta definía pa valores fuera de [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ast: La inversa del cosenu nun ta definida pa valores fuera de [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ast: La inversa del cosenu hiperbólicu nun se definió pa valores menores qu'ún

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
ast: La inversa de la tanxente hiperbólica nun ta definida pa valores fuera de [-1, 1]

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ast: %s graos

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ast: grau,graos,grad

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ast: %s radianes

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ast: radián,radianes,rad

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ast: %s gradianes

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ast: gradián,gradianes

en: Parsecs
ast: Pársecs

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ast: pársec,pársecs,pc

en: Light Years
ast: Años lluz

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ast: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ast: añu lluz,años lluz,al

en: Astronomical Units
ast: Unidaes astronómiques

[ctx: unit-format]
en: %s au
ast: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
ast: ua

en: Nautical Miles
ast: Milles náutiques

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
ast: %s mn

en: Miles
ast: Milles

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ast: milla,milles,mi

en: Kilometers
ast: Quilómetros

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ast: quilómetru,quilómetros,km,kms

en: Fathoms
ast: Brazes

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ast: %s brz

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ast: braza,braces,fathom,fathoms,brz,ftm

en: Meters
ast: Metros

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ast: metru,metros,m

en: Yards
ast: Yardes

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ast: yarda,yardes,yd

en: Feet
ast: Pies

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ast: pie,pies,ft

en: Inches
ast: Pulgaes

[ctx: unit-format]
en: %s in
ast: %s pulg

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ast: pulgada,pulgaes,pulg

en: Centimeters
ast: Centímetros

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ast: centímetru,centímetros,cm,cms

en: Millimeters
ast: Milímetros

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ast: milímetru,milímetros,mm

en: Micrometers
ast: Micrómetros

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ast: micrómetru,micrómetros,um

en: Nanometers
ast: Nanómetros

[ctx: unit-format]
en: %s nm
ast: %s mn

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ast: nanómetru,nanómetros,nm

en: Hectares
ast: Hectáries

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ast: hectárea,hectárees,ha

en: Square Meters
ast: Metros cuadraos

en: Square Centimeters
ast: Centímetros cuadraos

en: Square Millimeters
ast: Milímetros cuadraos

en: Cubic Meters
ast: Metros cúbicos

en: Gallons
ast: Galones

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ast: galón,galones,gal

en: Litres
ast: Llitros

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ast: llitru,llitros,L

en: Quarts
ast: Cuartos

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ast: cuartu,cuartos,qt

en: Pints
ast: Pintes

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ast: pinta,pintes,pt

en: Millilitres
ast: Mililitros

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ast: milillitru,milillitros,mL,cm³

en: Microlitres
ast: Microllitros

en: Tonnes
ast: Tonelaes

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ast: tonelada,tonelaes

en: Kilograms
ast: Kilogramos

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ast: quilogramu,quilogramos,kg,kgs

en: Pounds
ast: Llibres

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
ast: llibra,llibres,lb

en: Ounces
ast: Onces

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ast: onza,onzes,oz

en: Grams
ast: Gramos

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ast: gramu,gramos,g

en: Years
ast: Años

[ctx: unit-format]
en: %s years
ast: %s años

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ast: añu,años

en: Days
ast: Díes

[ctx: unit-format]
en: %s days
ast: %s díes

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ast: día,díes

en: Hours
ast: Hores

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ast: %s hores

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ast: hora,hores

en: Minutes
ast: Minutos

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ast: %s minutos

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ast: minutu,minutos

en: Seconds
ast: Segundos

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ast: segundu,segundos,s

en: Milliseconds
ast: Milisegundos

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ast: milisegundu,milisegundos,ms

en: Microseconds
ast: Microsegundos

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ast: microsegundu,microsegundos,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C
ast: gradC,˚C

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F
ast: gradF,˚F

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra
ast: gradR,˚R,˚Ra

en: Angle
ast: Ángulu

en: Length
ast: Llonxitú

en: Area
ast: Estaya

en: Weight
ast: Pesu

en: Duration
ast: Duración

en: Temperature
ast: Temperatura

en: Currency
ast: Moneda
