gcalctool - en to de translation catalogue (589 entries)

en: Calculator
de: Taschenrechner

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
de: Arithmetische, wissenschaftliche und finanztechnische Berechnungen durchführen

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
de: Taschenrechner ist ein Programm zum Lösen von mathematischen Gleichungen. Obwohl die Anwendung auf den ersten Blick wie ein simpler Taschenrechner mit nur einfachen arithmetischen Operationen erscheint, kann in einen erweiterten, einen finanztechnischen und einen Informatik-Modus umgeschaltet werden, in denen sich überraschende Fähigkeiten befinden.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
de: Der erweiterte Taschenrechner unterstützt viele Operationen, darunter: Logarithmus, Fakultät, trigonometrische und hyperbolische Funktionen, Modulo-Division, Berechnung komplexer Zahlen, Zufallszahlengeneration, Primfaktorzerlegung und Einheitenumrechnungen.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
de: Der finanztechnische Modus unterstützt verschiedene Berechnungen, darunter periodischer Zinssatz, Barwert und zukünftigen Zielwert, degressive Doppelratenabschreibung und lineare Abschreibung und vieles mehr.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
de: Der Informatik-Modus unterstützt die Umwandlung zwischen weit verbreiteten Zahlensystemen (Binär, Oktal, Dezimal und Hexadezimal), boolesche Algebra, Einer- und Zweierkomplement und weiteres.

en: Basic Mode
de: Standardmodus

en: Advanced Mode
de: Erweiterter Modus

en: Financial Mode
de: Finanztechnischer Modus

en: Programming Mode
de: Informatik-Modus

en: Keyboard Mode
de: Tastaturmodus

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
de: Taschenrechner;Rechner;Arithmetisch;Wissenschaftlich;Finanztechnisch;

en: Accuracy value
de: Genauigkeitswert

en: The number of digits displayed after the numeric point
de: Die Anzahl der Ziffern nach dem numerischen Punkt

en: Word size
de: Wortlänge

en: The size of the words used in bitwise operations
de: Die Wortgröße bei bitweisen Operationen

en: Numeric Base
de: Numerische Basis

en: The numeric base
de: Die numerische Basis

en: Show Thousands Separators
de: Tausender-Trennzeichen anzeigen

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
de: Zeigt an, ob Tausender-Trennzeichen in großen Zahlen angezeigt werden.

en: Show Trailing Zeroes
de: Nachfolgende Nullen anzeigen

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
de: Zeigt an, ob nachfolgende Nullen nach dem Komma in der Anzeige angezeigt werden sollen.

en: Number format
de: Zahlenformat

en: The format to display numbers in
de: Das Format für die Anzeige von Zahlen

en: Angle units
de: Winkeleinheiten

en: The angle units to use
de: Die zu verwendenden Winkeleinheiten

en: Currency update interval
de: Aktualisierungsintervall von Währungen

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
de: Legt fest, wie oft die Wechselkurse für Währungen aktualisiert werden sollen. Bei einem Wert von 0 werden die Wechselkurse überhaupt nicht aktualisiert.

en: Button mode
de: Knopfmodus

en: The button mode
de: Der Knopfmodus

en: Source currency
de: Ursprungswährung

en: Currency of the current calculation
de: Währung der aktuellen Berechnung

en: Target currency
de: Zielwährung

en: Currency to convert the current calculation into
de: Währung, in welche die aktuelle Berechnung umgewandelt werden soll

en: Source units
de: Ursprungseinheiten

en: Units of the current calculation
de: Einheit der aktuellen Berechnung

en: Target units
de: Zieleinheiten

en: Units to convert the current calculation into
de: Einheit, in welche die aktuelle Berechnung umgewandelt werden soll

en: Internal precision
de: Interne Genauigkeit

en: The internal precision used with the MPFR library
de: Die interne Genauigkeit, die mit der MPFR-Bibliothek verwendet wird

en: Window position
de: Fensterposition

en: Window position (x and y) of the last closed window.
de: Position (x und y) des zuletzt geschlossenen Fensters.

en: Window maximized
de: Fenster maximiert

en: Whether the last closed window was maximized.
de: Gibt an, ob das zuletzt geschlossene Fenster maximiert war.

en: Window size
de: Fenstergröße

en: Window size (width and height) of the last closed window.
de: Fenstergröße (Breite und Höhe) des zuletzt geschlossenen Fensters.

en: UAE Dirham
de: VAE-Dirham

en: Argentine Peso
de: Argentinische Peso

en: Australian Dollar
de: Australische Dollar

en: Bulgarian Lev
de: Bulgarische Lewa

en: Bahraini Dinar
de: Bahrain-Dinar

en: Brunei Dollar
de: Brunei-Dollar

en: Brazilian Real
de: Brasilianische Real

en: Botswana Pula
de: Botswana-Pula

en: Canadian Dollar
de: Kanadische Dollar

en: CFA Franc
de: CFA-Franc

en: Swiss Franc
de: Schweizer Franken

en: Chilean Peso
de: Chilenische Peso

en: Chinese Yuan
de: Chinesische Yuan

en: Colombian Peso
de: Kolumbianische Peso

en: Czech Koruna
de: Tschechische Kronen

en: Danish Krone
de: Dänische Kronen

en: Algerian Dinar
de: Algerische Dinar

en: Estonian Kroon
de: Estnische Kronen

en: British Pound Sterling
de: Britische Pfund Sterling

en: Hong Kong Dollar
de: Hong-Kong-Dollar

en: Croatian Kuna
de: Kroatische Kuna

en: Hungarian Forint
de: Ungarische Forint

en: Indonesian Rupiah
de: Indonesische Rupiah

en: Israeli New Shekel
de: Neue israelische Shekel

en: Indian Rupee
de: Indische Rupien

en: Iranian Rial
de: Iranische Rial

en: Icelandic Krona
de: Isländische Kronen

en: Japanese Yen
de: Japanische Yen

en: Jamaican Dollar
de: Jamaikanische Dollar

en: South Korean Won
de: Südkoreanische Won

en: Kuwaiti Dinar
de: Kuwaitische Dinar

en: Kazakhstani Tenge
de: Kasachische Tenge

en: Sri Lankan Rupee
de: Sri-Lanka-Rupien

en: Libyan Dinar
de: Libysche Dinar

en: Mauritian Rupee
de: Mauritius-Rupien

en: Mexican Peso
de: Mexikanische Peso

en: Malaysian Ringgit
de: Malaysische Ringgit

en: Nigerian Naira
de: Nigerianische Naira

en: Norwegian Krone
de: Norwegische Kronen

en: Nepalese Rupee
de: Nepalesische Rupien

en: New Zealand Dollar
de: Neuseeländische Dollar

en: Omani Rial
de: Oman-Rial

en: Peruvian Nuevo Sol
de: Peruanische Neue Sol

en: Philippine Peso
de: Philippinische Peso

en: Pakistani Rupee
de: Pakistanische Rupien

en: Polish Zloty
de: Polnische Złoty

en: Qatari Riyal
de: Katar-Riyal

en: New Romanian Leu
de: Neue rumänische Leu

en: Russian Rouble
de: Russische Rubel

en: Saudi Riyal
de: Saudi-Rial

en: Serbian Dinar
de: Serbische Dinar

en: Swedish Krona
de: Schwedische Kronen

en: Singapore Dollar
de: Singapur-Dollar

en: Thai Baht
de: Thailändische Baht

en: Tunisian Dinar
de: Tunesische Dinar

en: Turkish Lira
de: Türkische Lira

en: T&T Dollar (TTD)
de: Trinidad-und-Tobago-Dollar (TTD)

en: New Taiwan Dollar
de: Neuer Taiwan-Dollar

en: Ukrainian Hryvnia
de: Ukrainische Hrywnja

en: US Dollar
de: US-Dollar

en: Uruguayan Peso
de: Uruguayische Peso

en: South African Rand
de: Südafrikanische Rand

en: International Monetary Fund
de: Internationaler Währungsfonds

en: European Central Bank
de: Europäische Zentralbank

en: Bank of Canada
de: Bank von Kanada

en: United Nations Treasury
de: Schatzamt der Vereinten Nationen

en: to
de: zu

en: The zeroth root of a number is undefined
de: Die 0-te Wurzel einer Zahl ist nicht definiert

en: Error: the number of periods must be positive
de: Fehler: Die Zahl der Perioden muss positiv sein

en: Logarithm
de: Logarithmus

en: Natural logarithm
de: Natürlicher Logarithmus

en: Square root
de: Quadratwurzel

en: Absolute value
de: Absoluter Wert

en: Signum
de: Vorzeichen

en: Conjugate
de: Konjugation

en: Integer
de: Ganzzahl

en: Fraction
de: Bruch

en: Floor
de: Abrundung

en: Ceiling
de: Aufrundung

en: Round
de: Rundung

en: Real
de: Reell

en: Imaginary
de: Imaginär

en: Sine
de: Sinus

en: Cosine
de: Kosinus

en: Tangent
de: Tangens

en: Arc sine
de: Arkussinus

en: Arc cosine
de: Arkuskosinus

en: Arc tangent
de: Arkustangens

en: Inverse sine
de: Inverser Sinus

en: Inverse cosine
de: Inverser Kosinus

en: Inverse tangent
de: Inverser Tangens

en: Hyperbolic sine
de: Hyperbolischer Sinus

en: Hyperbolic cosine
de: Hyperbolischer Kosinus

en: Hyperbolic tangent
de: Hyperbolischer Tangens

en: Hyperbolic arcsine
de: Hyperbolischer Arkussinus

en: Hyperbolic arccosine
de: Hyperbolischer Arkuskosinus

en: Hyperbolic arctangent
de: Hyperbolischer Arkustangens

en: Inverse hyperbolic sine
de: Inverser hyperbolischer Sinus

en: Inverse hyperbolic cosine
de: Inverser hyperbolischer Kosinus

en: Inverse hyperbolic tangent
de: Inverser hyperbolischer Tangens

en: One's complement
de: Einerkomplement

en: Two's complement
de: Zweierkomplement

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
de: Angezeigter Wert ist keine Ganzzahl

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
de: Keine Rückgängig-Chronik

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
de: Keine Wiederherstell-Chronik

en: No sane value to store
de: Kein vernünftiger Wert zum Speichern

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
de: Überlauf. Versuchen Sie eine höhere Wortlänge zu verwenden

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
de: Unbekannte Variable »%s«

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
de: Die Funktion »%s« ist nicht definiert

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
de: Unbekannte Umrechnung

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
de: Fehlerhafter Ausdruck

en: Calculating
de: Berechnung läuft

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
de: Es können nur Ganzzahlen faktorisiert werden

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
de: Kein vernünftiger Wert zum bitweisen Verschieben

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
de: Unterlauffehler

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
de: Überlauffehler

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
de: Das Argument ist für null nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
de: Die Potenz von null ist nicht für einen negativen Exponenten definiert

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
de: Null hoch null ist nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
de: Der Logarithmus von null ist nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
de: Fakultäten sind nur für nichtnegative ganze Zahlen definiert

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
de: Division durch null ist nicht definiert

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
de: Modulo-Divisionen sind nur für Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
de: Tangens ist nicht für Winkel definiert, die ein Vielfaches von π (180°) ab π∕2 (90°) sind

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
de: Inverser Sinus ist nicht für Werte außerhalb des Intervalls [-1, 1] definiert

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
de: Inverser Kosinus ist nicht für Werte außerhalb des Intervalls [-1, 1] definiert

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
de: Arkustangens ist nicht für die Werte i und -i definiert

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
de: Inverser hyperbolischer Kosinus ist nicht für Werte kleiner als eins definiert

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
de: Inverser hyperbolischer Tangens ist nicht für Werte außerhalb des Intervalls [-1, 1] definiert

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
de: Boolesches UND ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
de: Boolesches ODER ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
de: Boolesches exklusives ODER ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
de: Boolesches NICHT ist nur für positive Ganzzahlen definiert

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
de: Verschiebung ist nur mit Ganzzahlen möglich

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
de: Überlauf: Das Ergebnis kann nicht berechnet werden

en: Angle
de: Winkel

en: Length
de: Länge

en: Area
de: Fläche

en: Volume
de: Volumen

en: Mass
de: Masse

en: Speed
de: Geschwindigkeit

en: Duration
de: Dauer

en: Frequency
de: Frequenz

en: Temperature
de: Temperatur

en: Energy
de: Energie

en: Digital Storage
de: Digitaler Datenspeicher

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
de: Grad

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
de: %s Grad

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
de: Grad,Grad,Grad

en: Radians
de: Bogenmaß

[ctx: unit-format]
en: %s radians
de: %s im Bogenmaß

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
de: Radiant,Radiant,rad

en: Gradians
de: Gon

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
de: %s gon

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
de: Gon,Gon,gon

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
de: Parsec,Parsecs,pc

en: Light Years
de: Lichtjahre

[ctx: unit-format]
en: %s ly
de: %s Lj

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
de: Lichtjahr,Lichtjahre,Lj

en: Astronomical Units
de: Astronomische Einheiten

en: Rack Units
de: Höheneinheit

[ctx: unit-format]
en: %sU
de: %sHE

[ctx: unit-symbols]
en: U
de: HE

en: Nautical Miles
de: Seemeilen

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
de: %s sm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
de: sm

en: Miles
de: Meilen

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
de: Meile,Meilen,mi

en: Kilometers
de: Kilometer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
de: Kilometer,Kilometer,km,km

en: Cables
de: Kabel

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
de: Kabel,Kabel,cb

en: Fathoms
de: Klafter

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
de: Klafter,Klafter,ftm

en: Meters
de: Meter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
de: Meter,Meter,m

en: Yards
de: Yard

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
de: Yard,Yard,yd

en: Feet
de: Fuß

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
de: Fuß,Fuß,ft

en: Inches
de: Zoll

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
de: Zoll,Zoll,in

en: Centimeters
de: Zentimeter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
de: Zentimeter,Zentimeter,cm,cm

en: Millimeters
de: Millimeter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
de: Millimeter,Millimeter,mm

en: Micrometers
de: Mikrometer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
de: Mikrometer,Mikrometer,um

en: Nanometers
de: Nanometer

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
de: Nanometer,Nanometer,nm

en: Desktop Publishing Point
de: DTP-Punkt

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
de: Punkt,Pt,Punkte,Pte

en: Kilometers per hour
de: Kilometer pro Stunde

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
de: Kilometer pro Stunde,kmph,kmh

en: Miles per hour
de: Meilen pro Stunde

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
de: %s Meilen/h

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
de: milesph,Meilen pro Stunde,mi/h,mph

en: Meters per second
de: Meter pro Sekunde

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
de: Meter pro Sekunde,mps

en: Feet per second
de: Fuß pro Sekunde

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
de: %s Fuß/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
de: fps,Fuß pro Sekunde,fußps

en: Knots
de: Knoten

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
de: kt,kn,nd,Knoten,Knoten

en: Hectares
de: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
de: Hektar,Hektar,ha

en: Acres
de: Acre

[ctx: unit-format]
en: %s acres
de: %s Acre

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
de: Acre,Acre

en: Square Foot
de: Quadratfuß

en: Square Meters
de: Quadratmeter

en: Square Centimeters
de: Quadratzentimeter

en: Square Millimeters
de: Quadratmillimeter

en: Cubic Meters
de: Kubikmeter

en: US Gallons
de: US-Gallonen

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
de: Gallone,Gallonen,gal

en: Liters
de: Liter

[ctx: unit-format]
en: %s L
de: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
de: Liter,Liter,Liter,Liter,l

en: US Quarts
de: US-Quarts

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
de: Quart,Quarten,qt

en: US Pints
de: US-Pinte

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
de: Pint,Pinte,pt

en: Metric Cups
de: Metrische Tassen

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
de: Tasse,Tassen,cp

en: Milliliters
de: Milliliter

[ctx: unit-format]
en: %s mL
de: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
de: Milliliter,Milliliter,Milliliter,Milliliter,ml,cm³

en: Microliters
de: Mikroliter

[ctx: unit-format]
en: %s μL
de: %s μl

en: Tonnes
de: Tonnen

[ctx: unit-format]
en: %s T
de: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
de: Tonne,Tonnen

en: Kilograms
de: Kilogramm

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
de: Kilogramm,Kilogramm,Kilogramm,Kilogramm,kg,kg

en: Pounds
de: Pfund

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
de: Pfund,Pfund,lb,lbs

en: Ounces
de: Unzen

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
de: Unze,Unzen,oz

en: Troy Ounces
de: Feinunzen

[ctx: unit-format]
en: %s ozt
de: %s oz.tr.

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
de: Feinunze,Feinunzen,oz.tr.

en: Grams
de: Gramm

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
de: Gramm,Gramm,Gramm,Gramm,g

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
de: Stone,st,Stones

en: Centuries
de: Jahrhunderte

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
de: %s Jahrhunderte

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
de: Jahrhundert,Jahrhunderte

en: Decades
de: Jahrzehnte

[ctx: unit-format]
en: %s decades
de: %s Jahrzehnte

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
de: Jahrzehnt,Jahrzehnte

en: Years
de: Jahre

[ctx: unit-format]
en: %s years
de: %s Jahre

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
de: Jahr,Jahre

en: Months
de: Monate

[ctx: unit-format]
en: %s months
de: %s Monate

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
de: Monat,Monate

en: Weeks
de: Wochen

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
de: %s Wochen

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
de: Woche,Wochen

en: Days
de: Tage

[ctx: unit-format]
en: %s days
de: %s Tage

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
de: Tag,Tage

en: Hours
de: Stunden

[ctx: unit-format]
en: %s hours
de: %s Stunden

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
de: Stunde,Stunden

en: Minutes
de: Minuten

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
de: %s Minuten

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
de: Minute,Minuten

en: Seconds
de: Sekunden

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
de: Sekunde,Sekunden,s

en: Milliseconds
de: Millisekunden

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
de: Millisekunde,Millisekunden,ms

en: Microseconds
de: Mikrosekunden

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
de: Mikrosekunde,µs

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
de: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
de: Bit,Bit,b

en: Bytes
de: Byte

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
de: Byte,Byte,B

en: Nibbles
de: Nibble

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
de: Nibble,Nibbles

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
de: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
de: Kilobit,Kilobits,kb,Kb

en: Kilobytes
de: Kilobyte

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
de: Kilobyte,Kilobytes,kB,KB

en: Kibibits
de: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
de: Kibibit,Kibibit,Kib

en: Kibibytes
de: Kibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
de: Kibibyte,Kibibyte,KiB

en: Megabits
de: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
de: Megabit,Megabit,Mb

en: Megabytes
de: Megabyte

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
de: Megabyte,Megabytes,MB

en: Mebibits
de: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
de: Mebibit,Mebibits,Mib

en: Mebibytes
de: Mebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
de: Mebibyte,Mebibytes,MiB

en: Gigabits
de: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
de: Gigabit,Gigabit,Gb

en: Gigabytes
de: Gigabyte

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
de: Gigabyte,Gigabyte,GB

en: Gibibits
de: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
de: Gibibit,Gibibits,Gib

en: Gibibytes
de: Gibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
de: Gibibyte,Gibibytes,GiB

en: Terabits
de: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
de: Terabit,Terabit,Tb

en: Terabytes
de: Terabyte

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
de: Terabyte,Terabytes,TB

en: Tebibits
de: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
de: Tebibit,Tebibits,Tib

en: Tebibytes
de: Tebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
de: Tebibyte,Tebibytes,TiB

en: Petabits
de: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
de: Petabit,Petabit,Pb

en: Petabytes
de: Petabyte

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
de: Petabyte,Petabyte,PB

en: Pebibits
de: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
de: Pebibit,Pebibits,Pib

en: Pebibytes
de: Pebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
de: Pebibyte,Pebibytes,PiB

en: Exabits
de: Exabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
de: Exabit,Exabits,Eb

en: Exabytes
de: Exabyte

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
de: Exabyte,Exabytes,EB

en: Exbibits
de: Exbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
de: Exbibit,Exbibits,Eib

en: Exbibytes
de: Exbibyte

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
de: Exbibyte,Exbibytes,EiB

en: Zettabits
de: Zettabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
de: Zettabit,Zettabits,Zb

en: Zettabytes
de: Zettabyte

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
de: Zettabyte,Zettabytes,ZB

en: Zebibits
de: Zebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
de: Zebibit,Zebibits,Zib

en: Zebibytes
de: Zebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
de: Zebibyte,Zebibytes,ZiB

en: Yottabits
de: Yottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
de: Yottabit,Yottabits,Yb

en: Yottabytes
de: Yottabyte

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
de: Yottabyte,Yottabytes,YB

en: Yobibits
de: Yobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
de: Yobibit,Yobibits,Yib

en: Yobibytes
de: Yobibyte

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
de: Yobibyte,Yobibytes,YiB

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
de: Hertz,Hz

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
de: Kilohertz,kHz

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
de: Megahertz,MHz

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
de: Gigahertz,GHz

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
de: Terahertz,THz

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
de: Joule,J,Joules

en: Calorie
de: Kalorie

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
de: Kalorien,Kalorie,cal

[ctx: unit-format]
en: %s erg
de: %s Erg

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
de: Erg,Erg

[ctx: unit-format]
en: %s ev
de: %s eV

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
de: Elektronvolt,Elektronvolt,eV

en: Currency
de: Währung

en: Copy
de: Kopieren

en: Copy result to clipboard
de: Ergebnis in die Zwischenablage kopieren

en: Modulus divide
de: Modulo-Division

en: Divide [/]
de: Dividieren [/]

en: Multiply [*]
de: Multiplizieren [*]

en: Subtract [-]
de: Subtrahieren [-]

en: Add [+]
de: Addieren [+]

en: Pi [Ctrl+P]
de: Pi [Strg+P]

en: Root [Ctrl+R]
de: Wurzel [Strg+R]

en: Square [Ctrl+2]
de: Quadrat [Strg+2]

en: Clear Display [Escape]
de: Die Anzeige löschen [Escape]

en: Start Group [(]
de: Block öffnen [(]

en: End Group [)]
de: Block schließen [)]

en: Percentage [%]
de: Prozentsatz [%]

en: Calculate Result
de: Ergebnis berechnen

en: Subscript Mode [Alt]
de: Modus für Tiefstellung [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
de: Modus für Hochstellung [Strg]

en: Factorize [Ctrl+F]
de: Faktorisieren [Strg+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
de: Wissenschaftlicher Exponent [Strg+E]

en: Hyperbolic Cosine
de: Hyperbolischer Cosinus

en: Hyperbolic Sine
de: Hyperbolischer Sinus

en: Hyperbolic Tangent
de: Hyperbolischer Tangens

en: Exponent [^ or **]
de: Exponent [^ oder **]

en: Inverse [Ctrl+I]
de: Kehrwert [Strg+I]

en: Euler’s Number
de: Eulersche Zahl

en: Natural Logarithm
de: Natürlicher Logarithmus

en: Factorial [!]
de: Fakultät [!]

en: Absolute Value [|]
de: Absoluter Wert [|]

en: Imaginary Unit
de: Imaginäre Einheit

en: Real Component
de: Reeller Teil

en: Imaginary Component
de: Imaginärer Teil

en: Complex Conjugate
de: Komplexe Konjugation

en: Complex Argument
de: Komplexes Argument

en: Memory
de: Speicher

en: Additional Functions
de: Zusätzliche Funktionen

en: Modulus Divide
de: Modulo-Division

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
de: Wachstumsdauer

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
de: _Barwert:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
de: Periodischer _Zinssatz:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
de: Berechnet die Anzahl der Perioden, die benötigt werden, um eine Investition von dem aktuellen Wert auf einen Zielwert bei einem festen Zinssatz pro Zinsperiode anwachsen zu lassen.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
de: Zukünftiger _Wert:

en: _Cancel
de: _Abbrechen

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
de: _Berechnen

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
de: Geometrisch-degressive Abschreibung

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
de: Berechnet nach der geometrisch-degressiven Abschreibungsmethode den zulässigen Abschreibungssatz eines Wirtschaftsguts für einen gegebenen Zeitraum.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
de: _Kosten:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
de: _Lebensdauer:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
de: Zahlungs_periode:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
de: Zukünftiger Wert

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
de: Berechnet den zukünftigen Wert (Zielwert) einer Investition bei regelmäßigen Zahlungen und einem periodischen Zinssatz über die Anzahl der Zahlungsperioden der Laufzeit.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
de: _Periodische Zahlung:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
de: _Anzahl der Zahlungsperioden:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
de: Bruttogewinnspanne

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
de: Berechnet den Wiederverkaufspreis eine Produktes basierend auf den Produktkosten und der gewünschten Bruttogewinnspanne.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
de: _Gewinnspanne:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
de: Periodische Zahlung

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
de: Berechnet die Höhe der periodischen Abzahlungsrate für einen Kredit bei Zahlungen am Ende jedes Zahlungszeitraums.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
de: _Grundkapital:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
de: _Laufzeit:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
de: Barwert

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
de: Berechnet den Barwert (gegenwärtigen Wert) einer Investition bei regelmäßigen Zahlungen und einem periodischen Zinssatz über die Anzahl der Zahlungsperioden der Laufzeit.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
de: Periodischer Zinssatz

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
de: Berechnet den periodischen Zinssatz, der benötigt wird, um eine Investition über die Anzahl der Perioden auf einen Zielwert anwachsen zu lassen.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
de: Lineare Abschreibung

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
de: _Kosten:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
de: _Restwert:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
de: Berechnet die lineare Abschreibungsrate eines Wirtschaftsguts pro Periode. Die Methode der linearen Abschreibung teilt die Gesamtabschreibung über einen gewissen Zeitraum gleichmäßig auf jede einzelne Periode auf. Die sinnvolle Lebenszeit des Abschreibungsobjekts ist die Anzahl der Perioden, typischerweise Jahre, in denen das Wirtschaftsgut abgeschrieben wird.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
de: Digitale Abschreibung

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
de: Berechnet den zulässigen Abschreibungssatz eines Wirtschaftsguts für einen gegebenen Zeitraum nach der Sum-of-the-Years-Digits-Methode. Diese Methode erhöht die Abschreibungsrate so, dass in zeitnahen Perioden mehr Abschreibungskosten entstehen als in zeitferneren Perioden. Die sinnvolle Lebenszeit ist die Anzahl der Perioden, typischerweise Jahre, in denen das Wirtschaftsgut abgeschrieben wird.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
de: Zahlungsperiode

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
de: Zukünftiger _Wert:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
de: Berechnet die Anzahl der Zahlungsperioden, die bei einer normalen Annuität und einem periodischen Zinssatz benötigt werden, um einen zukünftigen Zielwert zu erreichen.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
de: KTrm

en: Double Declining Depreciation
de: Degressive Doppelratenabschreibung

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
de: Zw

en: Financial Term
de: Finanztechnischer Begriff

en: Sum of the Years Digits Depreciation
de: Digitale Abschreibung

en: Straight Line Depreciation
de: Lineare Abschreibung

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
de: Zins

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
de: Bw

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
de: Zhlg

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
de: Bgs

en: Binary
de: Binär

en: Octal
de: Oktal

en: Decimal
de: Dezimal

en: Hexadecimal
de: Hexadezimal

en: Subscript mode [Alt]
de: Modus für Tiefstellung [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
de: Modus für Hochstellung [Strg]

en: Shift Left
de: Nach links verschieben

en: Shift Right
de: Nach rechts verschieben

en: Boolean Exclusive OR
de: Boolesches exklusives ODER

en: Boolean OR
de: Boolesches ODER

en: Boolean AND
de: Boolesches UND

en: Boolean NOT
de: Boolesches NICHT

en: Ones’ Complement
de: Einerkomplement

en: Two’s Complement
de: Zweierkomplement

en: Binary Logarithm
de: Zweierlogarithmus

en: Integer Component
de: Ganzzahliger Anteil

en: Fractional Component
de: Gebrochener Anteil

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
de: Zeichen einfügen

en: Change word size
de: Wortlänge ändern

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
de: _Zeichen:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
de: E_infügen

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
de: Im gegebenen Modus starten (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Solve given equation
de: Eine gegebene Gleichung lösen

en: Start with given equation
de: Mit einer gegebenen Gleichung anfangen

en: Show release version
de: Version anzeigen

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
de: © 1986–2023 Die Taschenrechner-Autoren

en: Exchange rate data providers
de: Datenquellen für Wechselkurse

en: Exchange rates data by %s
de: Wechselkursdaten von %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
de: Sind Sie sicher, dass Sie alle geöffneten Fenster schließen wollen?

en: Close _All
de: A_lle schließen

en: %d place | %d places
de[0]: _%d Stelle
de[1]: _%d Stellen

en:  to
de:  zu

en: Switch conversion units
de: Umrechnungseinheiten vertauschen

en: Defined Functions
de: Definierte Funktionen

en: Built-in keywords
de: Eingebaute Schlüsselwörter

en: Defined currencies
de: Definierte Währungen

en: Defined Variables
de: Definierte Variablen

en: New function
de: Neue Funktion

en: Select no. of arguments
de: Wählen Sie die Anzahl Argumente

en: Never
de: Niemals

en: Daily
de: Täglich

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Number of _decimals
de: Anzahl der _Dezimalstellen

en: Trailing _zeroes
de: Nachgestellte _Nullen anzeigen

en: _Thousands separators
de: _Tausender-Trennzeichen anzeigen

en: _Angle units
de: _Winkeleinheiten

en: Word _size
de: Wort_länge

en: E_xchange rate refresh interval
de: Aktualisierungsintervall von _Wechselkursen

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
de: Ein neues Fenster öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
de: Das aktuelle Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
de: Die Anwendung beenden

[ctx: shortcut window]
en: Show help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
de: Menü öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
de: Einstellungen anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
de: Chronik leeren

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
de: Modi umschalten

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
de: In Standardmodus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
de: In erweiterten Modus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
de: In finanztechnischen Modus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
de: In Informatik-Modus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
de: In Tastaturmodus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
de: Tastatureingabe

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
de: Multiplizieren (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
de: Dividieren (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
de: Quadratwurzel (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
de: Kehrwert

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
de: Zahlen in wissenschaftlichem Format eingeben

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
de: Informatik-Modus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
de: In Binärmodus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
de: In oktalen Modus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
de: In Dezimalmodus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
de: In Hexadezimalmodus wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Others
de: Andere

[ctx: shortcut window]
en: Copy
de: Kopieren

[ctx: shortcut window]
en: Paste
de: Einfügen

[ctx: shortcut window]
en: Undo
de: Rückgängig

[ctx: shortcut window]
en: Redo
de: Wiederherstellen

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
de: Vorheriges Ergebnis

[ctx: shortcut window]
en: Next result
de: Nächstes Ergebnis

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
de: In Tastaturmodus wechseln (alt.)

en: Variable name
de: Variablenname

en: Store value into existing or new variable
de: Wert in vorhandener oder neuer Variable speichern

en: Basic
de: Standard

en: Advanced
de: Erweitert

en: Financial
de: Finanztechnisch

en: Programming
de: Informatik

en: Keyboard
de: Tastatur

en: _New Window
de: _Neues Fenster

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
de: _Automatisch

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
de: _Festkomma

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
de: _Wissenschaftlich

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
de: _Ingenieurwissenschaftlich

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkombinationen

en: _Help
de: _Hilfe

en: About Calculator
de: Info zu Taschenrechner

en: Mode Selection
de: Modusauswahl

en: Undo
de: Rückgängig

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: _Quit
de: _Beenden
