gcalctool - en to fi translation catalogue (609 entries)

en: Calculator
fi: Laskin

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fi: Suorita aritmeettisia, tieteellisiä tai talouslaskutoimituksia

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
fi: Laskin on sovellus matemaattisten yhtälöiden ratkaisemiseen. Laskin tukee perustilan lisäksi edistynyttä tilaa, taloustilaa ja ohjelmointitilaa. Eri tilojen avulla laskin on kätevä apu lukuisissa eri matemaattisissa haasteissa.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
fi: Edistynyt laskin tukee monia operaatioita, kuten logaritmeja, kertomia, trigonometrisia ja hyperbolisia funktioita, modulusjakolaskua, kompleksilukuja, satunnaislukujen generointia, alkutekijöihin jakamista sekä yksikkömuunnoksia.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
fi: Taloustila tukee monenlaisia laskuja, kuten säännöllinen korkotaso, nykyinen ja tuleva arvo, kahdesti aleneva arvonalennus, tasapoisto ja monia muita.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
fi: Ohjelmointitila tukee lukujen muuntamista lukujärjestelmien (binääri, oktaali, desimaali ja heksadesimaali) välillä, Boolen algebraa, yhden ja kahden komplementtia, merkin muuntamista merkkikoodiksi ja muuta.

en: Basic Mode
fi: Perustila

en: Advanced Mode
fi: Edistynyt tila

en: Financial Mode
fi: Taloustila

en: Programming Mode
fi: Ohjelmointitila

en: Keyboard Mode
fi: Näppäimistötila

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
fi: calculation;arithmetic;scientific;financial;laskenta;laskut;laskutoimitus;aritmetiikka;aritmeettinen;tieteellinen;tiede;talous;talouslaskut;

en: Accuracy value
fi: Tarkkuusarvo

en: The number of digits displayed after the numeric point
fi: Pilkun jälkeen näytettävien numeroiden määrä

en: Word size
fi: Sanakoko

en: The size of the words used in bitwise operations
fi: Bittioperaatioissa käytettyjen sanojen koko

en: Numeric Base
fi: Lukukanta

en: The numeric base
fi: Numeerinen kantaluku

en: Show Thousands Separators
fi: Näytä tuhaterottimet

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fi: Ilmoittaa näytetäänkö suurilla luvuilla tuhaterottimet.

en: Show Trailing Zeroes
fi: Näytä nollat lopussa

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fi: Ilmoittaa näytetäänkö desimaalierottimen jälkeisiä nollia arvolle.

en: Number format
fi: Lukumuoto

en: The format to display numbers in
fi: Numerojen näyttömuoto

en: Angle units
fi: Kulmayksiköt

en: The angle units to use
fi: Käytettävät kulmayksiköt

en: Currency update interval
fi: Valuutan päivitysväli

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
fi: Kuinka usein valuutan vaihtokurssit tulee päivittää. Arvo 0 tarkoittaa, ettei vaihtokursseja haeta verkosta lainkaan.

en: Button mode
fi: Painiketila

en: The button mode
fi: Laskimen toimintatila

en: Source currency
fi: Lähdevaluutta

en: Currency of the current calculation
fi: Nykyisen laskutoimituksen valuutta

en: Target currency
fi: Kohdevaluutta

en: Currency to convert the current calculation into
fi: Valuutta, johon nykyinen lasku muutetaan

en: Source units
fi: Lähdeyksiköt

en: Units of the current calculation
fi: Nykyisen laskutoimituksen yksiköt

en: Target units
fi: Kohdeyksiköt

en: Units to convert the current calculation into
fi: Yksikköjärjestelmä, johon tämänhetkinen lasku muutetaan

en: Internal precision
fi: Sisäinen tarkkuus

en: The internal precision used with the MPFR library
fi: MPFR-kirjaston kanssa käytetty sisäinen tarkkuus

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y) of the last closed window.
fi: Viimeksi suljetun ikkunan sijainti (x ja y).

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Whether the last closed window was maximized.
fi: Oliko viimeksi suljettu ikkuna suurennettu.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height) of the last closed window.
fi: Viimeksi suljetun ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: UAE Dirham
fi: Arabiemiirikuntien dirhami

en: Argentine Peso
fi: Argentiinan peso

en: Australian Dollar
fi: Australian dollari

en: Bangladeshi Taka
fi: Bangladeshin taka

en: Bulgarian Lev
fi: Bulgarian leva

en: Bahraini Dinar
fi: Bahrainin dinaari

en: Brunei Dollar
fi: Brunein dollari

en: Brazilian Real
fi: Brasilian real

en: Botswana Pula
fi: Botswanan pula

en: Canadian Dollar
fi: Kanadan dollari

en: CFA Franc
fi: CFA-frangi

en: Swiss Franc
fi: Sveitsin frangi

en: Chilean Peso
fi: Chilen peso

en: Chinese Yuan
fi: Kiinan yuan

en: Colombian Peso
fi: Kolumbian peso

en: Czech Koruna
fi: Tsekin kruunu

en: Danish Krone
fi: Tanskan kruunu

en: Algerian Dinar
fi: Algerian dinaari

en: Estonian Kroon
fi: Viron kruunu

en: British Pound Sterling
fi: Englannin punta

en: Hong Kong Dollar
fi: Hongkongin dollari

en: Croatian Kuna
fi: Kroatian kuna

en: Hungarian Forint
fi: Unkarin forintti

en: Indonesian Rupiah
fi: Indonesian rupia

en: Israeli New Shekel
fi: Israelin uusi sekeli

en: Indian Rupee
fi: Intian rupia

en: Iranian Rial
fi: Iranin rial

en: Icelandic Krona
fi: Islannin kruunu

en: Japanese Yen
fi: Japanin jeni

en: Jamaican Dollar
fi: Jamaikan dollari

en: South Korean Won
fi: Etelä-Korean won

en: Kuwaiti Dinar
fi: Kuwaitin dinaari

en: Kazakhstani Tenge
fi: Kazakstanin tenge

en: Sri Lankan Rupee
fi: Sri Lankan rupia

en: Libyan Dinar
fi: Libyan dinaari

en: Mauritian Rupee
fi: Mauritanian rupia

en: Mexican Peso
fi: Meksikon peso

en: Malaysian Ringgit
fi: Malesian ringgit

en: Nigerian Naira
fi: Nigerian naira

en: Norwegian Krone
fi: Norjan kruunu

en: Nepalese Rupee
fi: Nepalin rupia

en: New Zealand Dollar
fi: Uuden-Seelannin dollari

en: Omani Rial
fi: Omanin rial

en: Peruvian Nuevo Sol
fi: Perun uusi sol

en: Philippine Peso
fi: Filippiinien peso

en: Pakistani Rupee
fi: Pakistanin rupia

en: Polish Zloty
fi: Puolan zloty

en: Qatari Riyal
fi: Qatarin rial

en: New Romanian Leu
fi: Uusi Romanian Leu

en: Russian Rouble
fi: Venäjän rupla

en: Saudi Riyal
fi: Saudi-Arabian rial

en: Serbian Dinar
fi: Serbian dinaari

en: Swedish Krona
fi: Ruotsin kruunu

en: Singapore Dollar
fi: Singaporen dollari

en: Thai Baht
fi: Thaimaan baht

en: Tunisian Dinar
fi: Tunisian dinaari

en: Turkish Lira
fi: Turkin liira

en: T&T Dollar (TTD)
fi: Trinidad ja Tobagon dollari (TTD)

en: New Taiwan Dollar
fi: Uusi Taiwanin dollari

en: Ukrainian Hryvnia
fi: Ukrainan hryvnia

en: US Dollar
fi: Yhdysvaltain dollari

en: Uruguayan Peso
fi: Uruguayn peso

en: South African Rand
fi: Etelä-Afrikan randi

en: International Monetary Fund
fi: Kansainvälinen valuuttarahasto

en: European Central Bank
fi: Euroopan keskuspankki

en: Bank of Canada
fi: Kanadan keskuspankki

en: United Nations Treasury
fi: Yhdistyneiden kansakuntien rahasto

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
fi: yksikköön

en: to
fi: yksikköön

en: The zeroth root of a number is undefined
fi: Numeron nollatta juurta ei ole määritelty

en: Error: the number of periods must be positive
fi: Virhe: maksujaksojen määrän pitää olla positiivinen

en: Logarithm
fi: Logaritmi

en: Natural logarithm
fi: Luonnollinen logaritmi

en: Square root
fi: Neliöjuuri

en: Absolute value
fi: Itseisarvo

en: Signum
fi: Etumerkki

en: Argument
fi: Argumentti

en: Conjugate
fi: Liittoluku

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Fraction
fi: Murtoluku

en: Floor
fi: Lattiafunktio

en: Ceiling
fi: Kattofunktio

en: Round
fi: Pyöristys

en: Real
fi: Reaali

en: Imaginary
fi: Imaginaari

en: Sine
fi: Sini

en: Cosine
fi: Kosini

en: Tangent
fi: Tangentti

en: Arc sine
fi: Arkussini

en: Arc cosine
fi: Arkuskosini

en: Arc tangent
fi: Arkustangentti

en: Inverse sine
fi: Käänteinen sini

en: Inverse cosine
fi: Käänteinen kosini

en: Inverse tangent
fi: Käänteinen tangentti

en: Hyperbolic sine
fi: Hyperbolinen sini

en: Hyperbolic cosine
fi: Hyperbolinen kosini

en: Hyperbolic tangent
fi: Hyperbolinen tangentti

en: Hyperbolic arcsine
fi: Hyperbolinen arkussini

en: Hyperbolic arccosine
fi: Hyperbolinen arkuskosini

en: Hyperbolic arctangent
fi: Hyperbolinen arkustangentti

en: Inverse hyperbolic sine
fi: Käänteinen hyperbolinen sini

en: Inverse hyperbolic cosine
fi: Käänteinen hyperbolinen kosini

en: Inverse hyperbolic tangent
fi: Käänteinen hyperbolinen tangentti

en: One's complement
fi: Yhden komplementti

en: Two's complement
fi: Kahden komplementti

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
fi: Esitettävä arvo ei ole kokonaisluku

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
fi: Ei perumishistoriaa

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
fi: Ei palautettavaa historiaa

en: No sane value to store
fi: Ei kelpoa arvoa tallennettavaksi

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
fi: Ylivuoto. Kokeile suurempaa sanakokoa

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
fi: Tuntematon muuttuja “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
fi: Funktiota “%s” ei ole määritelty

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
fi: Tuntematon muunnos

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
fi: Virheellinen lauseke

en: Calculating
fi: Lasketaan

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
fi: Tekijöihin jakamiseen vaaditaan kokonaisluku

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
fi: Ei järkevää arvoa bittisiirrolle

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
fi: Alivuotovirhe

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
fi: Ylivuotovirhe

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
fi: Argumenttia ei ole määritelty nollalle

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fi: Nollan potensseja ei ole määritelty negatiivisilla eksponenteilla

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
fi: Nollaa potenssiin nolla ei ole määritelty

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
fi: Nollan logaritmia ei ole määritelty

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
fi: Kertoma on määritelty vain ei-negatiivisille reaaliluvuille

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
fi: Nollalla jakamista ei ole määritelty

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
fi: Modulusjakolasku on määritelty vain kokonaisluvuille

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fi: Tangenttia ei ole määritelty moninkertoja arvolle π (180°) lähtien arvosta π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fi: Sinin käänteisarvoa ei ole määritelty muualla kuin välillä [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fi: Kosinin käänteisarvoa ei ole määritelty muualla kuin välillä [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
fi: Arkustangentin funktiota ei ole määritelty arvoille i ja -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
fi: Hyperbolisen kosinin käänteisarvoa ei ole määritelty ykköstä pienemmille arvoille

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
fi: Hyperbolisen tangentin käänteisarvoa ei ole määritelty muualla kuin välillä [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo JA on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo TAI on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo XOR on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fi: Totuusarvo EI on määritelty vain positiivisille kokonaisluvuille

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
fi: Siirto on mahdollista vain kokonaisluvuille

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
fi: Ylivuoto: tulosta ei voitu laskea

en: Angle
fi: Kulma

en: Length
fi: Pituus

en: Area
fi: Pinta-ala

en: Volume
fi: Tilavuus

en: Mass
fi: Massa

en: Speed
fi: Nopeus

en: Duration
fi: Kesto

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Temperature
fi: Lämpötila

en: Energy
fi: Energia

en: Digital Storage
fi: Digitaalinen tallennustila

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
fi: Asteet

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
fi: %s astetta

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
fi: aste,astetta,ast

en: Radians
fi: Radiaanit

[ctx: unit-format]
en: %s radians
fi: %s radiaania

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
fi: radiaani,radiaania

en: Gradians
fi: Gradiaanit

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
fi: %s gradiaania

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
fi: gradiaani,gradiaania

en: Parsecs
fi: Parsek

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
fi: parallaksisekunti,parallaksisekuntia,pc

en: Light Years
fi: Valovuosi

[ctx: unit-format]
en: %s ly
fi: %s vv

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
fi: valovuosi,valovuotta,vv

en: Astronomical Units
fi: Astronomiset yksiköt

en: Rack Units
fi: Räkkiyksiköt

en: Nautical Miles
fi: Meripeninkulma

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
fi: %s mpk

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
fi: mpk

en: Miles
fi: Maili

[ctx: unit-format]
en: %s mi
fi: %s mailia

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
fi: mailia,mailia

en: Kilometers
fi: Kilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
fi: kilometri,kilometriä,km

en: Cables
fi: Kaapelinmitta

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
fi: kaapelinmitta,kaapelinmittaa,cb

en: Fathoms
fi: Syli

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
fi: %s syliä

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
fi: syli,syliä,syli

en: Meters
fi: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
fi: metri,metriä,m

en: Yards
fi: Jaardi

[ctx: unit-format]
en: %s yd
fi: %s jaardia

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
fi: jaardi,jaardia

en: Feet
fi: Jalka

[ctx: unit-format]
en: %s ft
fi: %s jalkaa

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
fi: jalka,jalkaa,ft

en: Inches
fi: Tuuma

[ctx: unit-format]
en: %s in
fi: %s tuumaa

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
fi: tuuma,tuumaa

en: Centimeters
fi: Senttimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
fi: senttimetri,senttimetrit,cm

en: Millimeters
fi: Millimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
fi: millimetri,millimetriä,mm

en: Micrometers
fi: Mikrometri

[ctx: unit-format]
en: %s μm
fi: %s µm

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
fi: mikrometri,mikrometriä,µm

en: Nanometers
fi: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
fi: nanometri,nanometriä,nm

en: Desktop Publishing Point
fi: PostScript-piste

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
fi: piste,pt,pistettä,pts

en: Kilometers per hour
fi: Kilometriä tunnissa

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
fi: kilometriä per tunti,kilometriä tunnissa,km/h

en: Miles per hour
fi: Mailia tunnissa

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
fi: %s mi/h

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
fi: mailia tunnissa,mailia per tunti,mi/h

en: Meters per second
fi: Metriä sekunnissa

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
fi: metriä sekunnissa,m/s

en: Feet per second
fi: Jalkaa sekunnissa

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
fi: %s jalkaa/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
fi: ft/s,jalkaa sekunnissa,jalkaa per sekunti

en: Knots
fi: Solmu

[ctx: unit-format]
en: %s kt
fi: %s kn

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
fi: kn,solmu,solmua

en: Hectares
fi: Hehtaari

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
fi: hehtaari,hehtaaria,ha

en: Acres
fi: Eekkeri

[ctx: unit-format]
en: %s acres
fi: %s eekkeriä

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
fi: eekkeri,eekkeriä

en: Square Foot
fi: Neliöjalka

en: Square Meters
fi: Neliömetri

en: Square Centimeters
fi: Neliösenttimetri

en: Square Millimeters
fi: Neliömillimetri

en: Cubic Meters
fi: Kuutiometri

en: US Gallons
fi: Yhdysvaltain gallona

[ctx: unit-format]
en: %s gal
fi: %s gallonaa

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
fi: gallona,gallonaa

en: Liters
fi: Litra

[ctx: unit-format]
en: %s L
fi: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
fi: litra,litraa,litra,litraa,l

en: US Quarts
fi: Yhdysvaltain neljännesgallona

[ctx: unit-format]
en: %s qt
fi: %s gal

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
fi: gallona,gallonat,gal

en: US Pints
fi: Yhdysvaltain pintti

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
fi: pint,pintiä,pt

en: Metric Cups
fi: Metriset kupit

[ctx: unit-format]
en: %s cup
fi: %s kuppi

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
fi: kuppi,kuppia

en: Milliliters
fi: Millilitra

[ctx: unit-format]
en: %s mL
fi: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
fi: millilitra,millilitrat,millilitra,millilitrat,ml,cm3

en: Microliters
fi: Mikrolitra

en: Tonnes
fi: Tonni

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
fi: tonni,tonnia

en: Kilograms
fi: Kilogramma

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
fi: kilogramma,kilogrammaa,kilogramma,kilogrammaa,kg

en: Pounds
fi: Pauna

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
fi: pauna,paunaa,lb

en: Ounces
fi: Unssi

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
fi: unssi,unssia

en: Troy Ounces
fi: Troy-unssi

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
fi: Troy-unssi,Troy-unssia,ozt

en: Grams
fi: Gramma

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
fi: gramma,grammaa,gramma,grammaa,g

en: Stone
fi: Kivi

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
fi: kivi,st,kiveä

en: Centuries
fi: Vuosisadat

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
fi: %s vuosisataa

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
fi: vuosisata,vuosisataa

en: Decades
fi: Vuosikymmen

[ctx: unit-format]
en: %s decades
fi: %s vuosikymmentä

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
fi: vuosikymmen,vuosikymmentä

en: Years
fi: Vuosi

[ctx: unit-format]
en: %s years
fi: %s vuotta

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
fi: vuosi,vuotta

en: Months
fi: Kuukausi

[ctx: unit-format]
en: %s months
fi: %s kk

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
fi: kuukausi,kuukautta

en: Weeks
fi: Viikko

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
fi: %s viikkoa

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
fi: viikko,viikkoa

en: Days
fi: Päivä

[ctx: unit-format]
en: %s days
fi: %s päivää

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
fi: päivä,päivää

en: Hours
fi: Tunti

[ctx: unit-format]
en: %s hours
fi: %s tuntia

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
fi: tunti,tuntia

en: Minutes
fi: Minuutti

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
fi: %s minuuttia

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
fi: minuutti,minuuttia

en: Seconds
fi: Sekunti

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
fi: sekunti,sekuntia,s

en: Milliseconds
fi: Millisekunti

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
fi: millisekunti,millisekuntia

en: Microseconds
fi: Mikrosekunti

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
fi: mikrosekunti,mikrosekuntia,us,μs

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
fi: Bitti

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
fi: bitti,bittiä,b

en: Bytes
fi: Tavu

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
fi: tavu,tavua,B

en: Nibbles
fi: Puolitavu

[ctx: unit-format]
en: %s nibble
fi: %s puolitavua

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
fi: puolitavu,puolitavua

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
fi: Kilobitti

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
fi: kilobitti,kilobittiä,kb,Kb

en: Kilobytes
fi: Kilotavu

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
fi: kilotavu,kilotavua,kB,KB

en: Kibibits
fi: Kibibitti

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
fi: kibibitti,kibibittiä,Kib

en: Kibibytes
fi: Kibitavu

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
fi: kibitavu,kibitavua,KiB

en: Megabits
fi: Megabitti

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
fi: megabitti,megabittiä,Mb

en: Megabytes
fi: Megatavu

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
fi: megatavu,megatavua,MB

en: Mebibits
fi: Mebibitti

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
fi: mebibitti,mebibittiä,Mib

en: Mebibytes
fi: Mebitavu

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
fi: mebitavu,mebitavua,MiB

en: Gigabits
fi: Gigabitti

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
fi: gigabitti,gigabittiä,Gb

en: Gigabytes
fi: Gigatavu

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
fi: gigatavu,gigatavua,GB

en: Gibibits
fi: Gibibitti

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
fi: gibibitti,gibibittiä,Gib

en: Gibibytes
fi: Gibitavu

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
fi: gibitavu,gibitavua,GiB

en: Terabits
fi: Terabitti

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
fi: terabitti,terabittiä,Tb

en: Terabytes
fi: Teratavu

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
fi: teratavu,teratavua,TB

en: Tebibits
fi: Tebibitti

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
fi: tebibitti,tebibittiä,Tib

en: Tebibytes
fi: Tebitavu

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
fi: tebitavu,tebitavua,TiB

en: Petabits
fi: Petabitti

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
fi: petabitti,petabittiä,Pb

en: Petabytes
fi: Petatavu

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
fi: petatavu,petatavua,PB

en: Pebibits
fi: Pebibitti

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
fi: pebibitti,pebibittiä,Pib

en: Pebibytes
fi: Pebitavu

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
fi: pebitavu,pebitavua,PiB

en: Exabits
fi: Eksabitti

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
fi: eksabitti,eksabittiä,Eb

en: Exabytes
fi: Eksatavu

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
fi: eksatavu,eksatavua,EB

en: Exbibits
fi: Eksbibitti

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
fi: eksbibitti,eksbibittiä,Eib

en: Exbibytes
fi: Eksbitavu

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
fi: eksbitavu,eksbitavua,EiB

en: Zettabits
fi: Tsettabitti

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
fi: tsettabitti,tsettabittiä,Zb

en: Zettabytes
fi: Tsettatavu

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
fi: tsettatavu,tsettatavua,ZB

en: Zebibits
fi: Tsebibitti

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
fi: tsebibitti,tsebibittiä,Zib

en: Zebibytes
fi: Tsebitavu

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
fi: tsebitavu,tsebitavua,ZiB

en: Yottabits
fi: Jottabitti

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
fi: jottabitti,jottabittiä,Yb

en: Yottabytes
fi: Jottatavu

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
fi: jottatavu,jottatavu,YB

en: Yobibits
fi: Jobibitti

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
fi: jobibitti,jobibittiä,Yib

en: Yobibytes
fi: Jobitavu

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
fi: jobitavu,jobitavua,YiB

en: Hertz
fi: Hertsi

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
fi: hertsi,Hz

en: Kilohertz
fi: Kilohertsi

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
fi: kilohertsi,kHz

en: Megahertz
fi: Megahertsi

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
fi: megahertsi,MHz

en: Gigahertz
fi: Gigahertsi

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
fi: gigahertsi,GHz

en: Terahertz
fi: Terahertsi

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
fi: terahertsi,THz

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
fi: Joule,J,joule,joulea

en: BTU
fi: Brittiläinen terminen yksikkö BTU

en: Calorie
fi: Kalori

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
fi: kaloria,kalori,cal

en: Erg
fi: Ergi

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
fi: ergiä,erg

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
fi: elektronivoltti,elektronivolttia,ev

en: Ft-lb
fi: Jalkanaula

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
fi: jalkanaula,jalkanaulaa,ft-lb,ft-lbs

en: Currency
fi: Valuutta

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy result to clipboard
fi: Kopioi tulos leikepöydälle

en: Modulus divide
fi: Modulusjakolasku

en: Divide [/]
fi: Jaa [/]

en: Multiply [*]
fi: Kerro [*]

en: Subtract [-]
fi: Vähennä [-]

en: Add [+]
fi: Lisää [+]

en: Pi [Ctrl+P]
fi: Pii [Ctrl+P]

en: Root [Ctrl+R]
fi: Juuri [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
fi: Neliö [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
fi: Tyhjennä näyttö [Esc]

en: Start Group [(]
fi: Ryhmän aloituskohta [(]

en: End Group [)]
fi: Ryhmän lopetuskohta [)]

en: Percentage [%]
fi: Prosentti [%]

en: Calculate Result
fi: Laske tulos

en: Subscript Mode [Alt]
fi: Alaindeksitila [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
fi: Yläindeksitila [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
fi: Jaa tekijöihin [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
fi: Tieteellinen eksponentti [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
fi: Hyperbolinen kosini

en: Hyperbolic Sine
fi: Hyperbolinen sini

en: Hyperbolic Tangent
fi: Hyperbolinen tangentti

en: Exponent [^ or **]
fi: Eksponentti [^ tai **]

en: Inverse [Ctrl+I]
fi: Käänteisluku [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
fi: Neperin luku

en: Natural Logarithm
fi: Luonnollinen logaritmi

en: Factorial [!]
fi: Kertoma [!]

en: Absolute Value [|]
fi: Itseisarvo [|]

en: Imaginary Unit
fi: Imaginaariyksikkö

en: Real Component
fi: Reaalikomponentti

en: Imaginary Component
fi: Imaginaarikomponentti

en: Complex Conjugate
fi: Kompleksiluvun liittoluku

en: Complex Argument
fi: Kompeleksiluvun argumentti

en: Memory
fi: Muisti

en: Additional Functions
fi: Lisäfunktiot

en: Modulus Divide
fi: Modulusjakolasku

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
fi: Korkojakso

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
fi: Nykyinen _arvo:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
fi: Säännöllinen _korkotaso:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
fi: Laskee yhteenlasketun korkojaksojen määrän, joka tarvitaan kasvattamaan sijoituksen nykyarvo tulevaan arvoon kiinteällä korkotasolla korkojaksojen yli.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
fi: _Tuleva arvo:

en: _Cancel
fi: _Peru

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
fi: _Laske

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
fi: Kahdestialeneva arvonalennus

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
fi: Laskee vähennysten määrän hankinnalle tietylle aikajaksolle kaksoispienennysten tasapainotusmenetelmää.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
fi: K_ustannus:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
fi: _Kesto:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
fi: _Maksujakso:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
fi: Tuleva arvo

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fi: Laskee sijoituksen tulevan arvon tasasuuruisten maksujen sarjan pohjalta jaksottaisella korkotasolla maksujaksojen määrän yli.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
fi: _Toistuva maksu:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
fi: Jaksojen _lukumäärä:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
fi: Bruttokate

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
fi: Laskee tuotteen jälleenmyyntihinnan pohjautuen tuotteen hintaan ja haluttuun bruttokatteeseen.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
fi: _Marginaali:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
fi: Säännöllinen maksu

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
fi: Laskee toistuvan lainanmaksun kokonaissumman, kun lyhennykset tehdään joka maksujakson lopuksi.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
fi: _Peruspääoma:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
fi: _Kausi:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
fi: Nykyinen arvo

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fi: Laskee sijoituksen nykyisen arvon pohjautuen sarjaan tasasuuruisia maksuja vähennettynä jaksottaisella korkotasolla maksujaksojen ajanjakson aikana.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
fi: Säännöllinen korkotaso

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
fi: Laskee tarvittavan jaksottaisen koron, jolla sijoitus kasvaa tulevaan arvoon korkojaksojen määrän aikana.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
fi: Tasainen poistuma

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
fi: _Kustannus:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
fi: _Maksu:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fi: Laskee tasapoiston vähennykset hankinnasta yhdelle jaksolle. Tasapoiston menetelmässä vähennykset jakautuvat tasaisiin vähennyskuluihin hankinnan hyödyllisen eliniän ajaksi. Hyödyllinen elinikä on jaksojen määrä, tyypillisesti vuosia, jonka aikana hankinta poistetaan.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
fi: Vuosipoistomenetelmän vähennys

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fi: Laskee sallitun vähennyksen hankinnalle annetulle aikajaksolle käyttäen vuosipoistomenetelmää. Tämä menetelmä kiihdyttää vähennysvauhtia, joten suurempi vähennyskustannus tapahtuu aiemmissa jaksoissa. Hyödyllinen käyttöikä on jaksojen lukumäärä, tyypillisesti vuosia, jonka aikana hankinta poistetaan.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
fi: Maksuaika

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
fi: Tuleva _arvo:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
fi: Laskee maksujaksojen määrän, joka tarvitaan annuiteetin ajan kasvamaan tulevaan arvoon jaksottaisella korkotasolla.

en: Double Declining Depreciation
fi: Kahdestialeneva arvonalennus

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
fi: Ehto

en: Financial Term
fi: Tilikausi

en: Sum of the Years Digits Depreciation
fi: Vuosipoistomenetelmän vähennys

en: Straight Line Depreciation
fi: Tasapoisto

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
fi: Taso

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
fi: Kate

en: Binary
fi: Binääri

en: Octal
fi: Oktaali

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Subscript mode [Alt]
fi: Alaindeksitila [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
fi: Yläindeksitila [Ctrl]

en: Shift Left
fi: Siirrä vasemmalle

en: Shift Right
fi: Siirrä oikealle

en: Boolean Exclusive OR
fi: Totuusarvo Ehdoton TAI

en: Boolean OR
fi: Totuusarvo TAI

en: Boolean AND
fi: Totuusarvo JA

en: Boolean NOT
fi: Totuusarvo EI

en: Ones’ Complement
fi: Yhden komplementti

en: Two’s Complement
fi: Kahden komplementti

en: Binary Logarithm
fi: Binäärinen logaritmi

en: Integer Component
fi: Kokonaisosa

en: Fractional Component
fi: Desimaaliosa

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
fi: Syötä merkin koodi

en: Change word size
fi: Vaihda sanakokoa

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
fi: _Kirjain:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
fi: _Lisää

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
fi: Käynnistä määritetyssä tilassa (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Solve given equation
fi: Ratkaise annettu yhtälö

en: Start with given equation
fi: Aloita annetulla yhtälöllä

en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
fi: © 1986–2023 Laskimen kehittäjät

en: Exchange rate data providers
fi: Valuutan kurssitietojen tarjoajat

en: Exchange rates data by %s
fi: Valuutan kurssiarvot tarjoaa %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
fi: Haluatko varmasti sulkea kaikki avoimet ikkunat?

en: Close _All
fi: Sulje _kaikki

en: %d place | %d places
fi[0]: %d kohta
fi[1]: %d kohtaa

en:  to
fi:  muotoon

en: Switch conversion units
fi: Vaihda muunnosyksiköitä

en: Defined Functions
fi: Määritetyt funktiot

en: Built-in keywords
fi: Sisäänrakennetut avainsanat

en: Defined currencies
fi: Määritetyt valuutat

en: Defined Variables
fi: Määritetyt muuttujat

en: New function
fi: Uusi funktio

en: Select no. of arguments
fi: Valitse argumenttien määrä

en: 8-bit
fi: 8-bittinen

en: 16-bit
fi: 16-bittinen

en: 32-bit
fi: 32-bittinen

en: 64-bit
fi: 64-bittinen

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikottain

en: Number of _decimals
fi: _Desimaalien määrä

en: Trailing _zeroes
fi: Näytä jälki_nollat

en: _Thousands separators
fi: _Tuhaterottimet

en: _Angle units
fi: _Kulmayksikkö

en: Word _size
fi: Sana_koko

en: E_xchange rate refresh interval
fi: _Valuutan kurssiarvojen päivitysväli

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fi: Avaa uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
fi: Sulje nykyinen ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fi: Lopeta sovellus

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
fi: Tyhjennä historia

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
fi: Tilojen vaihtaminen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
fi: Vaihda perustilaan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
fi: Vaihda edistyneeseen tilaan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
fi: Vaihda taloustilaan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
fi: Vaihda ohjelmointitilaan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
fi: Vaihda näppäimistötilaan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
fi: Näppäimistösyöte

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
fi: Kerro (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
fi: Jaa (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
fi: Neliöjuuri (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
fi: Käänteinen

[ctx: shortcut window]
en: Pi (π)
fi: Pii (π)

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
fi: Anna numerot tieteellisessä muodossa

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
fi: Ohjelmointitila

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
fi: Vaihda binääriin

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
fi: Vaihda oktaaliin

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
fi: Vaihda desimaaliin

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
fi: Vaihda heksadesimaaliin

[ctx: shortcut window]
en: Others
fi: Muut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
fi: Edellinen tulos

[ctx: shortcut window]
en: Next result
fi: Seuraava tulos

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
fi: Vaihda näppäimistötilaan

en: Variable name
fi: Muuttujan nimi

en: Store value into existing or new variable
fi: Talleta arvo olemassa olevaan tai uuteen arvoon

en: Basic
fi: Perustila

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: Financial
fi: Taloustila

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
fi: _Automaattinen

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
fi: _Kiinteä

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
fi: _Tieteellinen

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
fi: _Insinööri

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: About Calculator
fi: Tietoja - Laskin

en: Mode Selection
fi: Valintatila

en: Undo
fi: Kumoa

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: _Quit
fi: _Lopeta
