gnome-calculator master - en to fo translation catalogue (478 entries)

en: Calculator
fo: Roknimaskina

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fo: Avrika talfrøðiskar, vísindaligar ella fíggjarligar útrokningar

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
fo: Roknimaskinan er eitt forrit, ið loysir støddfrøðiligar líkningar. Hóast, at tað við fyrsta eygna bragd sær út sum ein einføld roknimaskina, ið einans hevur einfaldar rokningarháttir, so kanst tú, við at skifta til tí framkomna-, fíggjarligarliga-, ella forritanar-støðuna, finna eina stórfingna mongd av funkum.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
fo: Tann framkomna roknimaskinan hevur nógvar funkur. Herundur: logaritmir, faldirøð, trigilsfrøðiligar og hýperbolskar funkur, modulus býting, komplekst tøl, tilvildarlig tal framleiðsla, frumvalds loysing, og eindar-umroknara.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
fo: Tann fíggjarliga roknimaskinan kann útføra mangar útrokningar. Herundir: reglubundin rentustøði, núverandi og framtíðar virði, tvífalt lækkandi avskriving (double declining balance deprecation), beinlinju-avskriving (straight-line depreciation), og nógvar aðrar.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
fo: Forritanar-støðan kann rokna í millum nógvar vanlig grundtalsskipanir (tvítals, áttatals, tíggjutals, og sekstantals), fremja booleska bókstavarokning, handfara eittara- og tveyara-fylling, fremja tekin til stav til stavkotu umskapan, og annað.

en: The GNOME Project
fo: GNOME verkætlanin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
fo: útrokning;talfrøði;vísindaligur;fíggjarligur;rokning;lummaroknari;støddfrøði;

en: Accuracy value
fo: Neyvleika virði

en: The number of digits displayed after the numeric point
fo: Mongdin av tølum, ið verða víst eftir kommaðið

en: Word size
fo: Word-stødd

en: The size of the words used in bitwise operations
fo: Støddin av hvørjum word, ið brúkast í bitvísum atgerðum

en: Numeric Base
fo: Skipanartal

en: The numeric base
fo: Skipanartal

en: Show Thousands Separators
fo: Vís túsundatals-sundurskiljarir

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fo: Vísur um túsundatals-sundurskiljarir verða vístir í stórum tølum.

en: Show Trailing Zeroes
fo: Vís endandi-nullir

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fo: Vísur á um null, ið koma eftir kommaði, skulu vera partur av tí vísta virðinum.

en: Number format
fo: Talsnið

en: The format to display numbers in
fo: Sniðið sum tøl verða víst í

en: Angle units
fo: Vinkuleindir

en: The angle units to use
fo: Eindin ið skal brúkast til vinklar

en: Currency update interval
fo: Dagføringsmillumbil fyri gjaldoyru

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
fo: Hvussu títt gjaldoyrakursar skulu dagførast. Eitt virði á 0 merkir at gjaldoyrakursar ikki verða heintaðir av netinum.

en: Button mode
fo: Knapsstøða

en: The button mode
fo: Knapsstøðan

en: Source currency
fo: Keldu-gjaldsoyra

en: Currency of the current calculation
fo: Gjaldoyra til núverandi útrokning

en: Target currency
fo: Máls-gjaldoyra

en: Currency to convert the current calculation into
fo: Gjaldoyra, ið núverandi útrokning skal gerast um til

en: Source units
fo: Keldu-eindir

en: Units of the current calculation
fo: Eindir til tí núverandi útrokningini

en: Target units
fo: Máls-eindir

en: Units to convert the current calculation into
fo: Tann núverandi útrokningin skal roknast um til hesar eindir

en: Internal precision
fo: Innanneyvleiki

en: The internal precision used with the MPFR library
fo: Innanneyvleikin brúkt av MPFR-savninum

en: Window position
fo: Staðseting av glugga

en: Window position (x and y) of the last closed window.
fo: Staðsetingin (x og y) av tí seinast afturlatna glugganum.

en: UAE Dirham
fo: SAE dirham

en: Australian Dollar
fo: Avstralskur dollari

en: Bangladeshi Taka
fo: Bangaldessjiskt taka

en: Bulgarian Lev
fo: Bulgarskt lev

en: Bahraini Dinar
fo: Bareinskur dinarur

en: Brunei Dollar
fo: Bruneiskur dollari

en: Brazilian Real
fo: Brasilskur rialur

en: Botswana Pula
fo: Botsvanskt Pula

en: Canadian Dollar
fo: Kanadiskur dollari

en: CFA Franc
fo: CFA-frankur

en: Swiss Franc
fo: Sveisiskur frankur

en: Chilean Peso
fo: Kilskt peso

en: Chinese Yuan
fo: Kinesiskur jannur

en: Colombian Peso
fo: Kolumbiskt peso

en: Czech Koruna
fo: Kekkisk króna

en: Danish Krone
fo: Donsk króna

en: Algerian Dinar
fo: Algeriskur dinarur

en: Estonian Kroon
fo: Estiska krónan

en: Euro
fo: Evra

en: British Pound Sterling
fo: Breskt pund

en: Hong Kong Dollar
fo: Hongkong dollari

en: Croatian Kuna
fo: Kroatiskt kuna

en: Hungarian Forint
fo: Ungarskur forintur

en: Indonesian Rupiah
fo: Indonesiskur rupia

en: Israeli New Shekel
fo: Nýsikul

en: Indian Rupee
fo: Indiskur rupi

en: Iranian Rial
fo: Iranskur rialur

en: Icelandic Krona
fo: Íslendsk króna

en: Japanese Yen
fo: Japanskur jennur

en: South Korean Won
fo: Suðurkoreiskur vonnur

en: Kuwaiti Dinar
fo: Kuvaitiskur denarur

en: Kazakhstani Tenge
fo: Kasakstansk tenga

en: Sri Lankan Rupee
fo: Srilankiskur rupi

en: Libyan Dinar
fo: Libyskur dinarur

en: Mauritian Rupee
fo: Móritiskur rupi

en: Mexican Peso
fo: Meksikanskt peso

en: Malaysian Ringgit
fo: Malaisiskur ringgittur

en: Norwegian Krone
fo: Norsk króna

en: Nepalese Rupee
fo: Nepalskur rupi

en: New Zealand Dollar
fo: Nýsælendskur dollari

en: Omani Rial
fo: Omanskur rialur

en: Peruvian Nuevo Sol
fo: Peruanskur sollur

en: Philippine Peso
fo: Filipsoysk peso

en: Pakistani Rupee
fo: Pakistanskur rupi

en: Polish Zloty
fo: Pólskur sloti

en: Qatari Riyal
fo: Katarskur rijalur

en: New Romanian Leu
fo: Rumenskt loy

en: Russian Rouble
fo: Russiskur rubil

en: Saudi Riyal
fo: Savdiarabiskur rijalur

en: Serbian Dinar
fo: Serbiskur denarur

en: Swedish Krona
fo: Svensk króna

en: Singapore Dollar
fo: Singaporskur dollari

en: Thai Baht
fo: Tailendskur batur

en: Tunisian Dinar
fo: Tunesiskur dinarur

en: Turkish Lira
fo: Turkiskur liri

en: T&T Dollar (TTD)
fo: T&T dollari (TTD)

en: US Dollar
fo: Amerikanskur dollari

en: Uruguayan Peso
fo: Uruguaiskt peso

en: Venezuelan Bolívar
fo: Venesuelskt bolívar

en: South African Rand
fo: Suðurafrikanskt rand

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
fo: í

en: to
fo: til

en: The zeroth root of a number is undefined
fo: Tann nulta rótin av einum negativum talið er ikki skilmarka

en: Error: the number of periods must be positive
fo: Villa: Talið av skeiðum skal vera positivt.

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
fo: Eingin angrisøga

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
fo: Eingin angrisøga

en: No sane value to store
fo: Einki gildugt virði at goyma

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
fo: Yvirflot: Royna at økja um word-støddina

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
fo: Ókendur brigdil “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
fo: Funkan “%s” er ikki skilmarka

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
fo: Ókend umrokning

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
fo: Avskepla framsøgn

en: Calculating
fo: Útroknar

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
fo: Krevur eitt heiltal fyri at táttarloysa

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
fo: Tað vísta talið er ikki eitt heiltal

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
fo: Undirflotsvilla

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
fo: Yvirflotsvilla

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
fo: Ávirki av null er ikki skilmarka

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fo: Veldir av null eru ikki skilmarka tá ið talan er um negativar veldisvísar

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
fo: Null sett á stig null er ikki smilmarka

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
fo: Logaritman av null er ikki skilmarka

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
fo: Faldirað er einans skilmarka fyri ónegativ altøl

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
fo: Býting við null er ikki smilmarka

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
fo: Modulus býting er einans skilmarka fyri heiltøl

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fo: Tangens er ikki skilmarka fyri vinklar sum eru margfald av π (180°) frá π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fo: Arkussinus er ikki skilmerka fyri viriði uttanfyri [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fo: Arkuskosinus er ikki skilmerka fyri viriði uttanfyri [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
fo: Arkustangens er ikki skilmerka fyri virðini i og -i

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
fo: Boolskur OG er einans skilmarka fyri teljitøl

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
fo: Boolskur ELLA er einans skilmarka fyri teljitøl

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fo: Boolskur XOR er einans skilmarka fyri teljitøl

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fo: Boolskur NOT er einans skilmarka fyri teljitøl

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
fo: Yvirflot: Úrslitið kundi ikki roknast

en: Angle
fo: Vinkul

en: Length
fo: Longd

en: Speed
fo: Ferð

en: Area
fo: Vídd

en: Volume
fo: Rúmd

en: Mass
fo: Massi

en: Duration
fo: Tíðarlongd

en: Frequency
fo: Tídd

en: Temperature
fo: Hitastig

en: Digital Storage
fo: Talgild goymsla

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
fo: Stig

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
fo: %s stig

en: Radians
fo: Radianir

[ctx: unit-format]
en: %s radians
fo: %s radianir

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
fo: radian,radianir,rad

en: Gradians
fo: Gradianir

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
fo: %s gradianir

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
fo: gradian,gradianir,grad

en: Parsecs
fo: Parsek

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
fo: parsek,parsek,pc

en: Light Years
fo: Ljósár

[ctx: unit-format]
en: %s ly
fo: %s lá

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
fo: ljósár,ljósár,lá

en: Astronomical Units
fo: Stjørnufrøðiligar eindir

[ctx: unit-format]
en: %s au
fo: %s se

[ctx: unit-symbols]
en: au
fo: se

en: Rack Units
fo: Hæddareindir

en: Nautical Miles
fo: Sjómíl

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
fo: %s sm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
fo: sm

en: Miles
fo: Míl

[ctx: unit-format]
en: %s mi
fo: %s mí

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
fo: míl,míl,mí

en: Kilometers
fo: Kilometur

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
fo: kilometur,kilometrar,km,km

en: Cables
fo: Kaðallongdir

[ctx: unit-format]
en: %s cb
fo: %s kl

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
fo: kaðallongd,kaðallongdir,kl

en: Fathoms
fo: Favnar

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
fo: %s favnar

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
fo: favn,favnar,favnar

en: Meters
fo: Metur

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
fo: metur,metrar,m

en: Feet
fo: Fót

[ctx: unit-format]
en: %s ft
fo: %s fót

en: Inches
fo: Tummar

[ctx: unit-format]
en: %s in
fo: %s "

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
fo: tummi,tummar,"

en: Centimeters
fo: Sentimetrar

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
fo: sentimetur,sentimetrar,cm,cm

en: Millimeters
fo: Millimetrar

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
fo: millimetur,millimetrar,mm

en: Micrometers
fo: Mikrometur

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
fo: mikrometur,mikrometrar,um

en: Nanometers
fo: Nanometur

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
fo: nanometur,nanometrar,nm

en: Desktop Publishing Point
fo: Skriftslag til skriviborðsútgeving

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
fo: punkt,pt,punktir,pt

en: Kilometers per hour
fo: Kilometrar um tíman

[ctx: unit-format]
en: %s km/h
fo: %s km/t

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
fo: kilometrar um tíman,km/t,km/t,km/t

en: Miles per hour
fo: Míl um tíman

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
fo: %s míl/t

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
fo: míl/t,míl um tíman,mí/t,mí/t,mí/t

en: Meters per second
fo: Metrar um sekundi

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
fo: metrar um sekundi,m/s

en: Feet per second
fo: Fót um sekundi

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
fo: %s fót/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
fo: f/s,fót um sekundi,fót/s

en: Hectares
fo: Hektarar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
fo: hektari,hektarar,ha

en: Square Foot
fo: Ferfót

en: Square Meters
fo: Fermetrar

en: Square Centimeters
fo: Fersentimetrar

en: Square Millimeters
fo: Fermillimetrar

en: Cubic Meters
fo: Rúmmetrar

en: US Gallons
fo: Amerikanskur gallon

en: Liters
fo: Litrar

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
fo: litur,litrar,litur,litrar,L

en: US Quarts
fo: Amerikanskur quart

en: US Pints
fo: Amerikanskur pint

en: Metric Cups
fo: Metrakoppur

[ctx: unit-format]
en: %s cup
fo: %s koppar

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
fo: koppur,koppar

en: Milliliters
fo: Millilitrar

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
fo: millilitur,millilitrar,millilitur,millilitrar,mL,cm³

en: Microliters
fo: Mikrolitur

en: Tonnes
fo: Tons

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
fo: tons,tons

en: Kilograms
fo: Kilogramm

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
fo: kilogramm,kilogramm,kilogramm,kilogramm,kg,kg

en: Pounds
fo: Pund

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
fo: pund,lb,lbs

en: Grams
fo: Gramm

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
fo: gramm,gramm,gramm,gramm,g

en: Centuries
fo: Øldir

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
fo: %s øldir

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
fo: øld,øldir

en: Decades
fo: Áratíggju

[ctx: unit-format]
en: %s decades
fo: %s áratíggju

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
fo: áratíggju,áratíggju

en: Years
fo: Ár

[ctx: unit-format]
en: %s years
fo: %s ár

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
fo: ár,ár

en: Months
fo: Mánaðir

[ctx: unit-format]
en: %s months
fo: %s mánaðir

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
fo: mánaður,mánaðir

en: Weeks
fo: Vikur

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
fo: %s vikur

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
fo: vika,vikur

en: Days
fo: Dagar

[ctx: unit-format]
en: %s days
fo: %s dagar

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
fo: dag,dagar

en: Hours
fo: Tímar

[ctx: unit-format]
en: %s hours
fo: %s tímar

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
fo: tími,tímar

en: Minutes
fo: Minuttir

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
fo: %s minuttir

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
fo: minutt,minuttir

en: Seconds
fo: Sekundir

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
fo: sekund,sekundir,s

en: Milliseconds
fo: Millisekundir

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
fo: millisekund,millisekundir,ms

en: Microseconds
fo: Mikrosekundir

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
fo: mikrosekund,mikrosekundir,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
fo: stig C,˚C,C,c,Celsius,celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
fo: stig F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
fo: stig R,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
fo: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
fo: bit,bit,b

en: Bytes
fo: Být

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
fo: být,být,B

en: Nibbles
fo: Hálvbýt

[ctx: unit-format]
en: %s nibble
fo: %s hálvbýt

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
fo: hálvbýt,hálvbýt

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
fo: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
fo: kilobit,kilobit,kb,Kb

en: Kilobytes
fo: Kilobýt

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
fo: kilobýt,kilobýt,kB,KB

en: Kibibits
fo: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
fo: kibibit,kibibit,Kib

en: Kibibytes
fo: Kibibýt

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
fo: kibibýt,kibibýt,KiB

en: Megabits
fo: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
fo: megabit,megabit,Mb

en: Megabytes
fo: Megabýt

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
fo: megabýt,megabýt,MB

en: Mebibits
fo: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
fo: mebibit,mebibit,Mib

en: Mebibytes
fo: Mebibýt

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
fo: mebibýt,mebibýt,MiB

en: Gigabits
fo: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
fo: gigabit,gigabit,Gb

en: Gigabytes
fo: Gigabýt

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
fo: gigabýt,gigabýt,GB

en: Gibibits
fo: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
fo: gibibit,gibibit,Gib

en: Gibibytes
fo: Gibibýt

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
fo: gibibýt,gibibýt,GiB

en: Terabits
fo: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
fo: terabit,terabit,Tb

en: Terabytes
fo: Terabýt

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
fo: terabýt,terabýt,TB

en: Tebibits
fo: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
fo: tebibit,tebibit,Tib

en: Tebibytes
fo: Tebibýt

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
fo: tebibýt,tebibýt,TiB

en: Petabits
fo: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
fo: petabit,petabit,Pb

en: Petabytes
fo: Petabýt

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
fo: petabýt,petabýt,PB

en: Pebibits
fo: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
fo: pebibit,pebibit,Pib

en: Pebibytes
fo: Pebibýt

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
fo: pebibýt,pebibýt,PiB

en: Exabits
fo: Eksabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
fo: eksabit,eksabit,Eb

en: Exabytes
fo: Eksabýt

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
fo: eksabýt,eksabýt,EB

en: Exbibits
fo: Eksbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
fo: eksbibit,eksbibit,Eib

en: Exbibytes
fo: Eksbibýt

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
fo: eksbibýt,eksbibýt,EiB

en: Zettabits
fo: Settabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
fo: settabit,settabit,Zb

en: Zettabytes
fo: Settabýt

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
fo: settabýt,settabýt,ZB

en: Zebibits
fo: Sebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
fo: sebibit,sebibit,Zib

en: Zebibytes
fo: Sebibýt

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
fo: sebibýt,sebibýt,ZiB

en: Yottabits
fo: Jottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
fo: jottabit,jottabit,Yb

en: Yottabytes
fo: Jottabýt

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
fo: jottabýt,jottabýt,YB

en: Yobibits
fo: Jobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
fo: jobibit,jobibit,Yib

en: Yobibytes
fo: Jobibýt

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
fo: jobibýt,jobibýt,YiB

en: Currency
fo: Gjaldoyra

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
fo: %s %%s

en: Copy
fo: Avrita

en: Copy result to clipboard
fo: Avrita úrslit til setiborðið

en: Modulus divide
fo: Modulus býting

en: Divide [/]
fo: Být [/]

en: Multiply [*]
fo: Falda [*]

en: Subtract [-]
fo: Drag frá [-]

en: Add [+]
fo: Legg afturat

en: Root [Ctrl+R]
fo: Rót [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
fo: Ferningur [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
fo: Reinsa skýggjan [Escape]

en: Start Group [(]
fo: Byrja bólk [(]

en: End Group [)]
fo: Enda bólk [)]

en: Percentage [%]
fo: Prosent [%]

en: Calculate Result
fo: Rokna úrslit

en: Subscript mode [Alt]
fo: Lágskriftsstøða [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
fo: Háskriftsstøða

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
fo: Vísindarligur stigvísi [Ctrl+E]

en: Cosine
fo: Kosinus

en: Sine
fo: Sinus

en: Tangent
fo: Tangens

en: Hyperbolic Cosine
fo: Hyperbolskst kosinus

en: Hyperbolic Sine
fo: Hyperbolskt sinus

en: Hyperbolic Tangent
fo: Hyperbolskt tangens

en: Exponent [^ or **]
fo: Stigvísi [^ ella **]

en: Inverse [Ctrl+I]
fo: Øvut [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
fo: Talið Eulers

en: Natural Logarithm
fo: Natúrlig logaritma

en: Logarithm
fo: Logaritma

en: Factorial [!]
fo: Faldirað [!]

en: Absolute Value [|]
fo: Absolutt virði [|]

en: Real Component
fo: Veruligur partur

en: Imaginary Component
fo: Ímyndaður partur

en: Complex conjugate
fo: Kompleks bending

en: Complex argument
fo: Komplekst ávirki

en: Memory
fo: Minni

en: Additional Functions
fo: Fleiri funkur

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
fo: Rentutilskrivingsskeið

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
fo: Núverandi _virði:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
fo: Reglubundin _rentustøði:

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
fo: _Framtíðarvirði:

en: _Cancel
fo: A_ngra

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
fo: R_okna

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
fo: _Kostnáður

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
fo: _Lív

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
fo: _Skeið

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
fo: Framtíðarvirði

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
fo: Reglu_bundin gjalding

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
fo: Tal av skeiðum

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
fo: Reglubundin gjalding

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
fo: _Høvuðsstólur

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
fo: Tíðarskeið

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
fo: Núverandi virði

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
fo: Reglubundi rentustøði

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
fo: _Kostnaður

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
fo: Framtíðarvirði

en: Binary
fo: Tveytalsskipan

en: Octal
fo: Áttatalsskipan

en: Decimal
fo: Tíggjutalsskipan

en: Hexadecimal
fo: Sekstantalsskipan

en: Boolean Exclusive OR
fo: Boolskur ekslusivur ELLA

en: Boolean OR
fo: Boolskur ELLA

en: Boolean AND
fo: Boolskur OG

en: Boolean NOT
fo: Boolskur IKKI

en: Ones’ Complement
fo: Eittara-fylling

en: Two’s Complement
fo: Tveyara-fylling

en: Binary Logarithm
fo: Tvítals-logaritma

en: Integer Component
fo: Heiltalspartur

en: Fractional Component
fo: Brotpartur

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
fo: Set inn stavkotu

en: Change word size
fo: Broyt word-stødd

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
fo: Sta_vur

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
fo: Set _inn

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
fo: Byrja í verandi støðu (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Solve given equation
fo: Loys verandi líkning

en: Start with given equation
fo: Byrja við verandi líkning

en: Show release version
fo: Vís útlatna útgávu

en: Are you sure you want to close all open windows?
fo: Ert tú vís(ur) í at tú vilt lata allar opnar gluggar aftur?

en: Close _All
fo: Lat _allar aftur

en: %d place | %d places
fo[0]: %d pláss
fo[1]: %d pláss

en:  to
fo:  til

en: Switch conversion units
fo: Být um eindar-umroknara

en: Defined Functions
fo: Skilmarkaðar funkur

en: Built-in keywords
fo: Innbygd lyklaorð

en: Defined currencies
fo: Skilmerkt gjaldoyru

en: Defined Variables
fo: Skilmarkaðir brigdlar

en: New function
fo: Nýggj funka

en: Select no. of arguments
fo: Vel talið av ávirkum

en: Never
fo: Ongantíð

en: Daily
fo: Dagliga

en: Weekly
fo: Vikuliga

en: Number of _decimals
fo: Mongd av desimalum

en: Trailing _zeroes
fo: Endandi-_nullir

en: _Thousands separators
fo: _Túsundatals-sundurskiljarir

en: _Angle units
fo: _Vinkuleindir

en: Word _size
fo: _Stødd av word

en: E_xchange rate refresh interval
fo: Dagføringsmillumbil fyri gjaldoyru

[ctx: shortcut window]
en: General
fo: Alment

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fo: Opna ein nýggjan glugga

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
fo: Lat núverandi glugga aftur

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fo: Lat forrit aftur

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fo: Vís hjálp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fo: Opna valmynd

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
fo: Rudda søgu

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
fo: Skift til Einfaldu støðuna

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
fo: Skift til Framkomna støðuna

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
fo: Skift til Fíggjarligu støðuna

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
fo: Skift til Forritanar støðuna

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
fo: Skift til Knappaborðs støðuna

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
fo: Knappaborðsinnsláttur

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
fo: Falda (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
fo: Být (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
fo: Ferrót (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
fo: Øvut

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
fo: Skriva tøl í vísindarligum sniði

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
fo: Forritanar støðan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
fo: Skift til tvítals

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
fo: Skift til áttatals

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
fo: Skift til tíggjutals

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
fo: Skift til sekstantals

[ctx: shortcut window]
en: Others
fo: Annað

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fo: Avrita

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fo: Angra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fo: Ger umaftur

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
fo: Fyrra úrslit

[ctx: shortcut window]
en: Next result
fo: Næsta úrslit

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
fo: Skift til knappaborðsstøðu (alt.)

en: Variable name
fo: Brigdlarnavn

en: Store value into existing or new variable
fo: Goym virði í verandi brigdil ella ein nýggjan brigdil

en: Basic
fo: Einfalt

en: Advanced
fo: Framkomið

en: Financial
fo: Fíggjarligt

en: Programming
fo: Forritan

en: Keyboard
fo: Knappaborð

en: _New Window
fo: _Nýggjur gluggi

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
fo: Sjálvirk_andi

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
fo: _Fastur

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
fo: _Vísindarlig

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
fo: Verkfrøð_is

en: Preferences
fo: Stillingar

en: Keyboard Shortcuts
fo: Knappaborðssnarvegir

en: _Help
fo: _Hjálp

en: About Calculator
fo: Um roknimaskinuna

en: Undo [Ctrl+Z]
fo: Angra [Ctrl+Z]

en: Undo
fo: Angra

en: _Quit
fo: _Gevst
