gnome-calculator master - en to fr translation catalogue (575 entries)

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
fr: Effectue des calculs arithmétiques, scientifiques ou financiers

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
fr: La Calculatrice est une application pour résoudre des équations mathématiques. Bien qu’elle apparaisse initialement comme une simple calculatrice avec uniquement les opérations arithmétiques de base, vous pouvez basculer dans les modes Avancé, Financier ou Programmation pour découvrir un nombre surprenant de fonctionnalités.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
fr: La calculatrice avancée prend en charge beaucoup d’opérations, y compris les logarithmes, les factorielles, les fonctions trigonométriques et hyperboliques, le modulo de division, les nombres complexes, la génération de nombres aléatoires, la factorisation en nombres premiers et la conversion entre unités.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
fr: Le mode financier permet plusieurs calculs dont le taux d’intérêt périodique, la valeur présente et future, l’amortissement dégressif et linéaire, et d’autres.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
fr: Le mode programmation permet la conversion entre des bases usuelles (binaire, octal, décimal et hexadécimal), l’algèbre de Boole, les compléments à un et à deux, la conversion de code de caractère, et d’autres.

en: Basic Mode
fr: Mode basique

en: Advanced Mode
fr: Mode avancé

en: Financial Mode
fr: Mode financier

en: Programming Mode
fr: Mode programmation

en: Keyboard Mode
fr: Mode clavier

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
fr: calcul;arithmétique;scientifique;finances;financier;

en: Accuracy value
fr: Précision

en: The number of digits displayed after the numeric point
fr: Le nombre de chiffres affichés après la virgule

en: Word size
fr: Taille de mot

en: The size of the words used in bitwise operations
fr: La taille de mot informatique utilisée pour les opérations bit à bit

en: Numeric Base
fr: Base de numération

en: The numeric base
fr: La base de numération

en: Show Thousands Separators
fr: Afficher le séparateur de milliers

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
fr: Indique si les grands nombres doivent être affichés avec le séparateur des milliers ou pas.

en: Show Trailing Zeroes
fr: Afficher les zéros après la virgule

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
fr: Indique si la valeur affichée doit comporter des zéros de queue après la virgule décimale.

en: Number format
fr: Format des nombres

en: The format to display numbers in
fr: Le format d’affichage des nombres

en: Angle units
fr: Unités d’angle

en: The angle units to use
fr: L’unité d’angle à utiliser

en: Currency update interval
fr: Intervalle de mise à jour des devises

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
fr: À quelle fréquence les taux de change doivent être mis à jour. Une valeur de 0 signifie que les taux de change ne seront jamais obtenus par le réseau.

en: Button mode
fr: Mode des boutons

en: The button mode
fr: Le mode des boutons

en: Source currency
fr: Devise source

en: Currency of the current calculation
fr: Devise des calculs actuels

en: Target currency
fr: Devise cible

en: Currency to convert the current calculation into
fr: Devise de conversion du calcul en cours

en: Source units
fr: Unités sources

en: Units of the current calculation
fr: Unités des calculs actuels

en: Target units
fr: Unités cibles

en: Units to convert the current calculation into
fr: Unité de conversion du calcul en cours

en: Internal precision
fr: Précision interne

en: The internal precision used with the MPFR library
fr: Précision interne utilisée par la bibliothèque MPFR

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y) of the last closed window.
fr: Position de la dernière fenêtre fermée (abscisse et ordonnée).

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Whether the last closed window was maximized.
fr: Indique si la dernière fenêtre fermée était maximisée.

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height) of the last closed window.
fr: Taille de la dernière fenêtre fermée (largeur et hauteur).

en: UAE Dirham
fr: Dirham émirati

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Bangladeshi Taka
fr: Taka du Bengladesh

en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

en: Bahraini Dinar
fr: Dinar bahreïni

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Brazilian Real
fr: Réal brésilien

en: Botswana Pula
fr: Pula botswanais

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: CFA Franc
fr: Franc CFA

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Chilean Peso
fr: Peso chilien

en: Chinese Yuan
fr: Yuan chinois

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

en: Estonian Kroon
fr: Couronne estonienne

en: British Pound Sterling
fr: Livre sterling

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
fr: Kuna croate

en: Hungarian Forint
fr: Florin hongrois

en: Indonesian Rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Israeli New Shekel
fr: Nouveau shekel israélien

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Iranian Rial
fr: Rial iranien

en: Icelandic Krona
fr: Couronne islandaise

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: South Korean Won
fr: Won de Corée du Sud

en: Kuwaiti Dinar
fr: Dinar koweïtien

en: Kazakhstani Tenge
fr: Tengue du Kazakhstan

en: Sri Lankan Rupee
fr: Roupie srilankaise

en: Libyan Dinar
fr: Dinar libyen

en: Mauritian Rupee
fr: Roupie mauricienne

en: Mexican Peso
fr: Peso mexicain

en: Malaysian Ringgit
fr: Ringgit malaisien

en: Nigerian Naira
fr: Naira nigérian

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Nepalese Rupee
fr: Roupie népalaise

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Omani Rial
fr: Rial omanais

en: Peruvian Nuevo Sol
fr: Nuevo sol péruvien

en: Philippine Peso
fr: Peso philippin

en: Pakistani Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Polish Zloty
fr: Zloty polonais

en: Qatari Riyal
fr: Riyal qatari

en: New Romanian Leu
fr: Nouveau leu roumain

en: Russian Rouble
fr: Rouble russe

en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

en: Serbian Dinar
fr: Dinar serbe

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Tunisian Dinar
fr: Dinar tunisien

en: Turkish Lira
fr: Livre turque

en: T&T Dollar (TTD)
fr: Dollar de Trinité-et-Tobago (TTD)

en: New Taiwan Dollar
fr: Nouveau dollar de Taïwan

en: Ukrainian Hryvnia
fr: Hryvnia ukrainienne

en: US Dollar
fr: Dollar US

en: Uruguayan Peso
fr: Peso uruguayen

en: South African Rand
fr: Rand sud-africain

en: International Monetary Fund
fr: Fond Monétaire International

en: European Central Bank
fr: Banque Centrale Européenne

en: Bank of Canada
fr: Banque du Canada

en: United Nations Treasury
fr: Trésor des Nations Unies

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
fr: en

en: to
fr: vers

en: The zeroth root of a number is undefined
fr: La racine zéro d’un nombre n’est pas définie

en: Error: the number of periods must be positive
fr: Erreur : le nombre d’échéances doit être positif

en: Logarithm
fr: Logarithme décimal

en: Natural logarithm
fr: Logarithme népérien

en: Square root
fr: Racine carrée

en: Absolute value
fr: Valeur absolue

en: Signum
fr: Fonction signe

en: Conjugate
fr: Conjugué

en: Integer
fr: Entier

en: Floor
fr: Partie entière inférieure

en: Ceiling
fr: Partie entière supérieure

en: Round
fr: Arrondi

en: Real
fr: Réel

en: Imaginary
fr: Imaginaire

en: Sine
fr: Sinus

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Tangent
fr: Tangente

en: Arc sine
fr: Arc sinus

en: Arc cosine
fr: Arc cosinus

en: Arc tangent
fr: Arc tangente

en: Inverse sine
fr: Sinus inverse

en: Inverse cosine
fr: Cosinus inverse

en: Inverse tangent
fr: Tangente inverse

en: Hyperbolic sine
fr: Sinus hyperbolique

en: Hyperbolic cosine
fr: Cosinus hyperbolique

en: Hyperbolic tangent
fr: Tangente hyperbolique

en: Hyperbolic arcsine
fr: Arc sinus hyperbolique

en: Hyperbolic arccosine
fr: Arc cosinus hyperbolique

en: Hyperbolic arctangent
fr: Arc tangente hyperbolique

en: Inverse hyperbolic sine
fr: Cosinus hyperbolique inverse

en: Inverse hyperbolic cosine
fr: Cosinus hyperbolique inverse

en: Inverse hyperbolic tangent
fr: Tangente hyperbolique inverse

en: One's complement
fr: Complément à un

en: Two's complement
fr: Complément à deux

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
fr: La valeur affichée n’est pas un entier

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
fr: Aucun historique d’annulation

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
fr: Aucun historique à rétablir

en: No sane value to store
fr: Aucune valeur correcte à mémoriser

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
fr: Dépassement de capacité. Essayez avec une taille de mot plus grande

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
fr: Variable « %s » inconnue

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
fr: La fonction « %s » n’est pas définie

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
fr: Conversion inconnue

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
fr: Expression incorrecte

en: Calculating
fr: Calcul en cours

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
fr: Seuls les nombres entiers sont factorisables

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
fr: Aucune valeur correcte pour un décalage bit à bit

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
fr: Erreur de dépassement de capacité vers le bas

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
fr: Erreur de dépassement de capacité vers le haut

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
fr: L’argument d’un nombre complexe nul est indéfini

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
fr: La puissance de zéro n’est pas définie pour des exposants négatifs

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
fr: Zéro élevé à zéro n’est pas défini

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
fr: Le logarithme de zéro n’est pas défini

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
fr: La factorielle n’est définie que pour les réels positifs

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
fr: La division par zéro n’est pas définie

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
fr: Le modulo de la division n’est défini que sur des entiers

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
fr: La tangente n’est pas définie pour les angles égaux à π∕2 (90°) + ou - un nombre entier de fois π (180°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
fr: L’arc sinus n’est pas défini pour les valeurs hors du segment [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
fr: L’arc cosinus n’est pas défini pour les valeurs hors du segment [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
fr: La fonction d’arc tangente n’est pas définie pour les valeurs i et -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
fr: L’argument cosinus hyperbolique n’est pas défini pour les valeurs inférieures à un

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
fr: L’argument tangente hyperbolique n’est pas défini pour les valeurs en dehors du segment [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
fr: Le AND (ET) booléen n’est défini que pour des entiers positifs

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
fr: Le OR (OU) booléen n’est défini que pour des entiers positifs

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
fr: Le XOR (OU exclusif) booléen n’est défini que pour des entiers positifs

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
fr: Le NOT (NON) booléen n’est défini que pour des entiers positifs

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
fr: Le décalage n’est possible que sur des valeurs entières

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
fr: Débordement : le résultat n’a pas pu être calculé

en: Length
fr: Longueur

en: Area
fr: Surface

en: Mass
fr: Masse

en: Speed
fr: Vitesse

en: Duration
fr: Temps

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Temperature
fr: Température

en: Energy
fr: Énergie

en: Digital Storage
fr: Stockage numérique

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
fr: Degrés

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
fr: %s degrés

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
fr: degré,degrés,degres,deg

en: Gradians
fr: Grades

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
fr: %s grades

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
fr: grade,grades,grad

en: Light Years
fr: Années-lumière

[ctx: unit-format]
en: %s ly
fr: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
fr: année-lumière,années-lumière,année lumière,années lumière,annee lumiere,annees lumiere,al

en: Astronomical Units
fr: Unités astronomiques

[ctx: unit-format]
en: %s au
fr: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
fr: ua

en: Rack Units
fr: Unités de rack

[ctx: unit-format]
en: %sU
fr: %s U

en: Nautical Miles
fr: Milles marins

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
fr: M,NM,nmi

en: Miles
fr: Milles

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
fr: mille,milles,mi

en: Kilometers
fr: Kilomètres

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
fr: kilomètre,kilomètres,kilometre,kilometres,km,kms

en: Cables
fr: Encablures

[ctx: unit-format]
en: %s cb
fr: %s encablure

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
fr: encablure,encablures

en: Fathoms
fr: Brasses

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
fr: %s brasse

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
fr: brasse,brasses

en: Meters
fr: Mètres

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
fr: mètre,metre,mètres,metres,m

en: Feet
fr: Pieds

[ctx: unit-format]
en: %s ft
fr: %s pi

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
fr: pied,pieds,pi

en: Inches
fr: Pouces

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
fr: pouce,pouces,in

en: Centimeters
fr: Centimètres

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
fr: centimètre,centimètres,centimetres,centimetres,cm

en: Millimeters
fr: Millimètres

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
fr: millimètre,millimètres,millimetre,millimetres,mm

en: Micrometers
fr: Micromètres

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
fr: micromètre,micromètres,micrometre,micrometres,μm

en: Nanometers
fr: Nanomètres

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
fr: nanomètre,nanomètres,nanometre,nanometres,nm

en: Desktop Publishing Point
fr: Point pica

en: Kilometers per hour
fr: Kilomètres par heure

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
fr: kilomètre par heure,kilomètres par heure,kilomètre heure,kilomètres heure,kilometre par heure,kilometres par heure,kilometre heure,kilometres heure,kmph,kmh,km/h

en: Miles per hour
fr: Milles par heure

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
fr: %s milles/h

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
fr: millesph,milles par heure,milles heure,mi/h,miph,mih

en: Meters per second
fr: Mètres par seconde

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
fr: mètres par seconde,metres par seconde,mètres seconde,metres seconde,mps,m/s

en: Feet per second
fr: Pieds par seconde

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
fr: %s pieds/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
fr: pips,pieds par seconde

en: Knots
fr: Nœuds

[ctx: unit-format]
en: %s kt
fr: %s nd

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
fr: kt,kn,nd,nds,nœud,noeud,nœuds,noeuds

en: Square Foot
fr: Racine carrée

[ctx: unit-format]
en: %s ft²
fr: %s pi²

[ctx: unit-symbols]
en: ft²
fr: pi²

en: Square Meters
fr: Mètres carrés

en: Square Centimeters
fr: Centimètres carrés

en: Square Millimeters
fr: Millimètres carrés

en: Cubic Meters
fr: Mètre cube

en: US Gallons
fr: Gallons US

en: Liters
fr: Litres

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
fr: litre,litres,L

en: US Quarts
fr: Quarts US

en: US Pints
fr: Pintes US

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
fr: pinte,pintes,pt

en: Metric Cups
fr: Tasses métriques

[ctx: unit-format]
en: %s cup
fr: %s tasse

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
fr: tasse,tasses

en: Milliliters
fr: Millilitres

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
fr: millilitre,millilitres,mL,cm³

en: Microliters
fr: Microlitres

[ctx: unit-format]
en: %s T
fr: %s t

en: Kilograms
fr: Kilogrammes

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
fr: kilogramme,kilogrammes,kg

en: Pounds
fr: Livres

[ctx: unit-format]
en: %s lb
fr: %s livre

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
fr: livre,livres

en: Ounces
fr: Onces

[ctx: unit-format]
en: %s oz
fr: %s once

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
fr: once,onces,oz

en: Troy Ounces
fr: Onces de Troyes

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
fr: once de Troyes,onces de Troyes,ozt

en: Grams
fr: Grammes

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
fr: gramme,grammes,g

en: Centuries
fr: Siècles

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
fr: %s siècles

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
fr: siècle,siècles

en: Decades
fr: Décénies

[ctx: unit-format]
en: %s decades
fr: %s décennies

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
fr: décennie,décennies

en: Years
fr: Années

[ctx: unit-format]
en: %s years
fr: %s ans

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
fr: an,ans,annee,annees,année,années

en: Months
fr: Mois

[ctx: unit-format]
en: %s months
fr: %s mois

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
fr: mois

en: Weeks
fr: Semaines

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
fr: %s semaines

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
fr: semaine,semaines

en: Days
fr: Jours

[ctx: unit-format]
en: %s days
fr: %s jours

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
fr: jour,jours

en: Hours
fr: Heures

[ctx: unit-format]
en: %s hours
fr: %s heures

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
fr: heure,heures

en: Seconds
fr: Secondes

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
fr: seconde,secondes,s

en: Milliseconds
fr: Millisecondes

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
fr: milliseconde,millisecondes,ms

en: Microseconds
fr: Microsecondes

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
fr: microseconde,microsecondes,us,μs

en: Celsius
fr: Degré Celsius

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
fr: %s ˚C

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
fr: %s ˚F

[ctx: unit-format]
en: %s K
fr: %s K

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
fr: %s ˚Ra

en: Bytes
fr: Octets

[ctx: unit-format]
en: %s B
fr: %s o

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
fr: octet,octets,o

en: Nibbles
fr: Quartets (nibbles)

[ctx: unit-format]
en: %s nibble
fr: %s quartet

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
fr: quartet,quartets

en: Kilobytes
fr: Kilooctets

[ctx: unit-format]
en: %s kB
fr: %s ko

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
fr: kilooctet,kilooctets,ko,Ko

en: Kibibytes
fr: Kibioctets

[ctx: unit-format]
en: %s KiB
fr: %s Kio

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
fr: kibioctet,kibioctets,Kio

en: Megabits
fr: Mégabits

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
fr: mégabit,mégabits,megabit,megabits,Mb

en: Megabytes
fr: Mégaoctets

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
fr: mégaoctet,mégaoctets,megaoctet,megaoctets,Mo

en: Mebibits
fr: Mébibits

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
fr: mébibit,mébibits,mebibit,mebibits,Mib

en: Mebibytes
fr: Mébioctets

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
fr: mébioctet,mébioctets,mebioctet,mebioctets,Mio

en: Gigabytes
fr: Gigaoctets

[ctx: unit-format]
en: %s GB
fr: %s Go

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
fr: gigaoctet,gigaoctets,Go

en: Gibibytes
fr: Gibioctets

[ctx: unit-format]
en: %s GiB
fr: %s Gio

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
fr: gibioctet,gibioctets,Gio

en: Terabits
fr: Térabits

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
fr: térabit,térabits,terabit,terabits,Tb

en: Terabytes
fr: Téraoctets

[ctx: unit-format]
en: %s TB
fr: %s To

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
fr: téraoctet,téraoctets,teraoctet,teraoctets,To

en: Tebibits
fr: Tébibits

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
fr: tébibit,tébibits,tebibit,tebibits,Tib

en: Tebibytes
fr: Tébioctets

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
fr: tébioctet,tébioctets,tebioctet,tebioctets,Tio

en: Petabits
fr: Pétabits

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
fr: pétabit,pétabits,petabit,petabits,Pb

en: Petabytes
fr: Pétaoctets

[ctx: unit-format]
en: %s PB
fr: %s Po

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
fr: pétaoctet,pétaoctets,petaoctet,petaoctets,Po

en: Pebibits
fr: Pébibits

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
fr: pébibit,pébibits,pebibit,pebibits,Pib

en: Pebibytes
fr: Pébioctets

[ctx: unit-format]
en: %s PiB
fr: %s Pio

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
fr: pébioctet,pébioctets,pebioctet,pebioctets,Pio

en: Exabytes
fr: Exaoctets

[ctx: unit-format]
en: %s EB
fr: %s Eo

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
fr: exaoctet,exaoctets,Eo

en: Exbibytes
fr: Exbioctets

[ctx: unit-format]
en: %s EiB
fr: %s Eio

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
fr: exbioctet,exbioctets,Eio

en: Zettabytes
fr: Zettaoctets

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
fr: zettaoctet,zettaoctets,Zo

en: Zebibytes
fr: Zebioctets

[ctx: unit-format]
en: %s ZiB
fr: %s Zio

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
fr: zebioctet,zebioctets,Zio

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
fr: Yottabit,yottabits,Yb

en: Yottabytes
fr: Yottaoctets

[ctx: unit-format]
en: %s YB
fr: %s Yo

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
fr: Yottaoctet,yottaoctets,Yo

en: Yobibytes
fr: Yobioctets

[ctx: unit-format]
en: %s YiB
fr: %s Yio

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
fr: yobioctet,yobioctets,Yio

[ctx: unit-format]
en: %s Hz
fr: %s Hz

[ctx: unit-format]
en: %s kHz
fr: %s kHz

en: Megahertz
fr: Mégahertz

[ctx: unit-format]
en: %s MHz
fr: %s MHz

[ctx: unit-format]
en: %s GHz
fr: %s GHz

en: Terahertz
fr: Térahertz

[ctx: unit-format]
en: %s THz
fr: %s THz

[ctx: unit-format]
en: %s ev
fr: %s eV

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
fr: électronvolt,électronvolts,eV

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
fr: pied-livre,pied-livres,fb-lb,ft-lbs

en: Currency
fr: Devise

en: Copy
fr: Copier

en: Copy result to clipboard
fr: Copier le résultat dans le presse-papiers

en: Modulus divide
fr: Modulo de division

en: Divide [/]
fr: Division [/]

en: Multiply [*]
fr: Multiplication [*]

en: Subtract [-]
fr: Soustraction [-]

en: Add [+]
fr: Addition [+]

en: Pi [Ctrl+P]
fr: Nombre pi [Ctrl+P]

en: Root [Ctrl+R]
fr: Racine [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
fr: Carré [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
fr: Efface l’affichage [Échap]

en: Start Group [(]
fr: Début de groupement [(]

en: End Group [)]
fr: Fin de groupement [)]

en: Percentage [%]
fr: Pourcentage [%]

en: Calculate Result
fr: Calcule le résultat

en: Subscript Mode [Alt]
fr: Mode indice [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
fr: Mode exposant [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
fr: Factoriser [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
fr: Exposant scientifique [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
fr: Cosinus hyperbolique

en: Hyperbolic Sine
fr: Sinus hyperbolique

en: Hyperbolic Tangent
fr: Tangente hyperbolique

en: Exponent [^ or **]
fr: Exposant [^ ou **]

en: Euler’s Number
fr: Nombre d’Euler

en: Natural Logarithm
fr: Logarithme népérien (base e)

en: Factorial [!]
fr: Factorielle [!]

en: Absolute Value [|]
fr: Valeur absolue [|]

en: Imaginary Unit
fr: Unité imaginaire

en: Real Component
fr: Partie réelle

en: Imaginary Component
fr: Partie imaginaire

en: Complex Conjugate
fr: Complexe conjugué

en: Complex Argument
fr: Argument complexe

en: Memory
fr: Mémoire

en: Additional Functions
fr: Fonctions supplémentaires

en: Modulus Divide
fr: Modulo de division

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
fr: Durée de capitalisation

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
fr: _Valeur actuelle :

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
fr: Taux d’intérêt _périodique :

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
fr: Calcule le nombre de périodes de composition nécessaires pour porter un investissement d’une valeur de départ à une valeur donnée à terme compte tenu d’un taux d’intérêt fixe par période de composition.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
fr: V_aleur à terme :

en: _Cancel
fr: A_nnuler

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
fr: C_alculer

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
fr: Amortissement dégressif à taux double

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
fr: Calcule la dotation aux amortissements pour un actif sur une période donnée de temps avec la méthode d’amortissement dégressif à taux double.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
fr: C_oût :

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
fr: _Durée de vie :

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
fr: _Période :

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
fr: Valeur future

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fr: Calcule la valeur à venir d’un placement, constitué par une série de versements égaux rémunérés à taux d’intérêt fixe par période durant le nombre de périodes prévues pour le mener à terme.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
fr: _Paiement périodique :

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
fr: _Nombre d’échéances :

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
fr: Marge brute

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
fr: Calcule le prix de vente d’un produit compte tenu du coût de production et de la marge brute souhaitée.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
fr: _Marge :

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
fr: Paiement périodique

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
fr: Calcule le montant du versement périodique pour le remboursement d’un emprunt dans lequel les paiements sont effectués à terme échu.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
fr: _Principal :

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
fr: _Durée :

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
fr: Valeur actuelle

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
fr: Calcule la valeur initiale d’un investissement fondé sur une série de paiements égaux escomptés avec un taux d’intérêt périodique donné compte tenu du nombre de périodes de versement jusqu’à son terme.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
fr: Taux d’intérêt périodique

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
fr: Calcule le taux d’intérêt par période nécessaire pour porter un investissement à une valeur donnée à terme compte tenu du nombre de périodes de composition.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
fr: Amortissement linéaire

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
fr: _Coût :

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
fr: _Valeur résiduelle :

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fr: Calcule l’amortissement linéaire d’un actif sur une période donnée. Cette méthode répartit la valeur d’amortissement de manière uniforme sur la durée de vie utile de l’actif. La vie utile correspond au nombre de périodes, généralement annuelles, sur lesquelles l’actif est amorti.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
fr: Amortissement Softy

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
fr: Calcule la dotation aux amortissements pour un actif sur une période donnée de temps avec la méthode Softy. Cette méthode accélère le taux d’amortissement : les dotations sont plus élevées en début de période qu’en fin. La durée de vie représente le nombre de périodes, généralement annuelles, sur lesquelles l’actif est amorti.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
fr: Période de paiement

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
fr: _Valeur future :

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
fr: Calcule le nombre d’échéances nécessaires sur une durée de rente ordinaire, pour accumuler un capital à terme, à un taux d’intérêt périodique donné.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
fr: Durée

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
fr: Amort. DD

en: Double Declining Depreciation
fr: Amortissement dégressif à taux double

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
fr: VF

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
fr: Échéances

en: Financial Term
fr: Valeur à terme

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
fr: Amort.Softy

en: Sum of the Years Digits Depreciation
fr: Amortissement Softy

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
fr: Amort.L

en: Straight Line Depreciation
fr: Amortissement linéaire

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
fr: Taux

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
fr: VA

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
fr: Annuité

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
fr: Marge

en: Binary
fr: Binaire

en: Decimal
fr: Décimal

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: Subscript mode [Alt]
fr: Mode indice [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
fr: Mode exposant [Ctrl]

en: Shift Left
fr: Maj. gauche

en: Shift Right
fr: Maj. droite

en: Boolean Exclusive OR
fr: OR (OU) exclusif booléen

en: Boolean OR
fr: OR (OU) booléen

en: Boolean AND
fr: AND (ET) booléen

en: Boolean NOT
fr: NOT (NON) booléen

en: Ones’ Complement
fr: Complément à un

en: Two’s Complement
fr: Complément à deux

en: Binary Logarithm
fr: Logarithme binaire

en: Integer Component
fr: Partie entière

en: Fractional Component
fr: Partie fractionnaire

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
fr: Insertion d’un code de caractère

en: Change word size
fr: Modifier la taille de mot

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
fr: _Caractère :

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
fr: _Insérer

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
fr: Démarrer dans le mode indiqué (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Solve given equation
fr: Résoudre l’équation donnée

en: Start with given equation
fr: Démarrer avec l’équation donnée

en: Show release version
fr: Afficher les informations de version

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
fr: © 1986 – 2023 Les auteurs de Calculatrice

en: Exchange rate data providers
fr: Fournisseurs de données sur les taux de change

en: Exchange rates data by %s
fr: Données sur les taux de change fournies par %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
fr: Voulez-vous vraiment fermer toutes les fenêtres ouvertes ?

en: Close _All
fr: _Tout fermer

en: %d-bit | %d-bit
fr[0]: %d bit
fr[1]: %d bits

en: %d place | %d places
fr[0]: %d position
fr[1]: %d position

en:  to
fr:  vers

en: Switch conversion units
fr: Inverse les unités de conversion

en: Defined Functions
fr: Fonctions définies

en: Built-in keywords
fr: Mots-clés intégrés

en: Defined currencies
fr: Monnaies définies

en: Defined Variables
fr: Variables définies

en: New function
fr: Nouvelle fonction

en: Select no. of arguments
fr: Sélectionner le nombre d’arguments

en: 8-bit
fr: 8 bits

en: 16-bit
fr: 16 bits

en: 32-bit
fr: 32 bits

en: 64-bit
fr: 64 bits

en: Never
fr: Jamais

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Weekly
fr: Toutes les semaines

en: Number of _decimals
fr: Nombre de _décimales

en: Trailing _zeroes
fr: _Zéros après la virgule

en: _Thousands separators
fr: Afficher le séparateur des _milliers

en: _Angle units
fr: Unités d’_angle

en: Word _size
fr: _Taille du mot

en: E_xchange rate refresh interval
fr: Intervalle de rafraîchissement des taux de change

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
fr: Fermer la fenêtre actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
fr: Quitter l’application

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fr: Ouvrir le menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
fr: Purger l’historique

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
fr: Modes

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
fr: Basculer vers le mode basique

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
fr: Basculer vers le mode avancé

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
fr: Basculer vers le mode financier

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
fr: Basculer vers le mode programmation

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
fr: Basculer vers le mode clavier

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
fr: Saisie clavier

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
fr: Multiplication [×]

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
fr: Division (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
fr: Racine carrée (√)

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
fr: Entrer des nombres en écriture scientifique

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
fr: Mode programmation

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
fr: Basculer vers la représentation binaire

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
fr: Basculer vers la représentation octale

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
fr: Basculer vers la représentation décimale

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
fr: Basculer vers la représentation hexadécimale

[ctx: shortcut window]
en: Others
fr: Autres

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
fr: Résultat précédent

[ctx: shortcut window]
en: Next result
fr: Résultat suivant

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
fr: Basculer vers le mode clavier (alt.)

en: Variable name
fr: Nom de variable

en: Store value into existing or new variable
fr: Enregistrer la valeur dans une variable existante ou en créer une nouvelle

en: Basic
fr: Basique

en: Advanced
fr: Avancé

en: Financial
fr: Financier

en: Programming
fr: Programmation

en: Keyboard
fr: Clavier

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
fr: _Automatique

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
fr: _Fixe

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
fr: _Scientifique

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
fr: Ingéni_erie

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: About Calculator
fr: À propos de Calculatrice

en: Mode Selection
fr: Sélection du mode

en: Undo
fr: Annuler

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Quit
fr: _Quitter
