gcalctool 0 - en to hr translation catalogue (541 entries)

en: Calculator
hr: Kalkulator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hr: Izvodite aritmetičke, znanstvene ili financijske izračune

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
hr: Kalkulator je aplikacija koja rješava matematičke jednadžbe. Iako se u početku čini jednostavnim kalkulatorom s osnovnim aritmetičkim operacijama, možete ga prebaciti u napredni, financijski ili programerski način rada kako biste pronašli iznenađujući skup mogućnosti.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
hr: Napredni kalkulator podržava mnoge operacije, uključujući: logaritme, faktorijele, trigonometrijske i hiperboličke funkcije, module dijeljenja, kompleksne brojeve, generiranje slučajnih brojeva, proste faktore i pretvorbu jedinica.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
hr: Financijski način rada podržava nekoliko proračuna, uključujući obročnu kamatnu stopu, sadašnju i buduću vrijednost, dvostruko opadanje, linearnu amortizaciju i mnoge druge.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
hr: Programerski način rada podržava pretvorbu između zajedničkih baza (binarne, oktalne, decimalne i heksadecimalne), booleovu algebru, komplemente jedinica i dvica, znak za znak pretvorbu kôdova i još mnogo toga.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
hr: izračuni;aritmetika;znanost;financije;

en: Accuracy value
hr: Vrijednost točnosti

en: The number of digits displayed after the numeric point
hr: Broj prikazanih decimala

en: Word size
hr: Veličina riječi

en: The size of the words used in bitwise operations
hr: Veličina riječi koje se koriste u radnjama s bitovima

en: Numeric Base
hr: Numerička baza

en: The numeric base
hr: Numerička baza

en: Show Thousands Separators
hr: Razmakni tisućice

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
hr: Razdvoji tisućice u velikim brojevima.

en: Show Trailing Zeroes
hr: Prikaži decimalne nule

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hr: Prikaži nule nakon decimalne točke.

en: Number format
hr: Format broja

en: The format to display numbers in
hr: Format prikaza broja

en: Angle units
hr: Jedinica kuta

en: The angle units to use
hr: Jedinica kuta koja će se koristiti

en: Currency update interval
hr: Razdoblje nadopune valuta

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
hr: Koliko često tečaj valuta se nadopunjava. Vrijednost 0 znači da se tečaj valuta neće preuzimati s interenta.

en: Button mode
hr: Način tipke

en: The button mode
hr: Način tipke

en: Source currency
hr: Izvorišna valuta

en: Currency of the current calculation
hr: Valuta iz koje se vrši pretvorba

en: Target currency
hr: Ciljana valuta

en: Currency to convert the current calculation into
hr: Valuta u koju se vrši pretvorba

en: Source units
hr: Izvorna jedinica

en: Units of the current calculation
hr: Jedinica iz koje se vrši pretvorba

en: Target units
hr: Ciljana jedinica

en: Units to convert the current calculation into
hr: Jedinica u koju se vrši pretvorba

en: Internal precision
hr: Unutarnja točnost

en: The internal precision used with the MPFR library
hr: Unutarnja točnost korištena s MPFR bibliotekom

en: Window position
hr: Položaj prozora

en: Window position (x and y) of the last closed window.
hr: Položaj prozora (x i y os) posljednjeg zatvorenog prozora.

en: Australian Dollar
hr: Australski dolar

en: Bangladeshi Taka
hr: Bangladeška taka

en: Bulgarian Lev
hr: Bugarski lev

en: Bahraini Dinar
hr: Bahreinski dinar

en: Brunei Dollar
hr: Brunejski dolar

en: Brazilian Real
hr: Brazilski real

en: Botswana Pula
hr: Bocvanska pula

en: Canadian Dollar
hr: Kanadski dolar

en: CFA Franc
hr: Francuska zajednica Afrike franak

en: Swiss Franc
hr: Švicarski frank

en: Chilean Peso
hr: Čileanski peso

en: Chinese Yuan
hr: Kineski juan

en: Colombian Peso
hr: Kolumbijski peso

en: Czech Koruna
hr: Češka kruna

en: Danish Krone
hr: Danska kruna

en: Algerian Dinar
hr: Alžirski dinar

en: Estonian Kroon
hr: Estonska kruna

en: British Pound Sterling
hr: Britanska funta

en: Hong Kong Dollar
hr: Hongkonški dolar

en: Croatian Kuna
hr: Hrvatska kuna

en: Hungarian Forint
hr: Mađarska forinta

en: Indonesian Rupiah
hr: Indonezijski rupija

en: Israeli New Shekel
hr: Izraelska nova šekela

en: Indian Rupee
hr: Indijska rupija

en: Iranian Rial
hr: Iranski rijal

en: Icelandic Krona
hr: Islandska kruna

en: Japanese Yen
hr: Japanski jen

en: South Korean Won
hr: Južnokorejski won

en: Kuwaiti Dinar
hr: Kuvajtski dinar

en: Kazakhstani Tenge
hr: Kazahstanski tenge

en: Sri Lankan Rupee
hr: Šrilanska rupija

en: Libyan Dinar
hr: Libijski dinar

en: Mauritian Rupee
hr: Mauricijska rupija

en: Mexican Peso
hr: Meksički peso

en: Malaysian Ringgit
hr: Malezijski ringit

en: Norwegian Krone
hr: Norveška kruna

en: Nepalese Rupee
hr: Nepalski rupija

en: New Zealand Dollar
hr: Novozelandski dolar

en: Omani Rial
hr: Omanski rial

en: Peruvian Nuevo Sol
hr: Peruanski Nuevo Sol

en: Philippine Peso
hr: Filipinski peso

en: Pakistani Rupee
hr: Pakistanska rupija

en: Polish Zloty
hr: Poljski zlot

en: Qatari Riyal
hr: Katarski rijal

en: New Romanian Leu
hr: Novi rumunjski lev

en: Russian Rouble
hr: Ruski rubalj

en: Saudi Riyal
hr: Saudijski rijal

en: Serbian Dinar
hr: Srpski dinar

en: Swedish Krona
hr: Švedska kruna

en: Singapore Dollar
hr: Singapurški dolar

en: Thai Baht
hr: Tajlansdski baht

en: Tunisian Dinar
hr: Tuniški dinar

en: Turkish Lira
hr: Turska lira

en: T&T Dollar (TTD)
hr: Trinidadtobaški dolar

en: US Dollar
hr: Američki dolar

en: Uruguayan Peso
hr: Urugvajski peso

en: Venezuelan Bolívar
hr: Venezuelanski bolívar

en: South African Rand
hr: Južnoafrički rand

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
hr: u

en: to
hr: u

en: The zeroth root of a number is undefined
hr: Nulti korijen broja je neodređen

en: Error: the number of periods must be positive
hr: Greška: broj razdoblja mora biti pozitivan

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
hr: Nema poništavanja povijesti

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
hr: Nema ponavljanja povijesti

en: No sane value to store
hr: Nema smislene vrijednosti za spremiti

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
hr: Prebačaj. Pokušajte s većom veličinom riječi

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
hr: Nepoznata varijabla “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
hr: Funkcija “%s” nije određena

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
hr: Nepoznata pretvorba

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
hr: Krivo oblikovan izraz

en: Calculating
hr: Računam

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
hr: Potreban je cijeli broj za rastavljanje na proste faktore

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
hr: Potrebna je smislena vrijednost za bitni posmak

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
hr: Prikazana vrijednost nije cijeli broj

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
hr: Greška podređenosti

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
hr: Greška prekoračenja

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
hr: Nula nije definirani argument

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
hr: Potencija nule je neodređena za negativni eksponent

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
hr: Nula na potenciju nule je neodređena

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
hr: Logaritam od nule je neodređen

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
hr: Faktorijel je samo određen za pozitivne realne brojeve

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
hr: Dijeljenje s nulom je neodređeno

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
hr: Dijeljenje s ostatkom je određeno samo za cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
hr: Tangens je neodređen za kutove koji su višekratnici π (180°) od π/2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hr: Arkus sinus je neodređen izvan intervala [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
hr: Arkus kosinus je neodređen izvan intervala [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
hr: Arkus tangens je neodređen za vrijednosti i i -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
hr: Arkus hiperbolnog kosinusa je neodređen za vrijednosti manje od 1

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
hr: Arkus hiperbolnog tangensa je neodređen za vrijednosti izvan intervala [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
hr: Logičko I je određeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
hr: Logičko ILI je određeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
hr: Logičko isključivo ILI je određeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
hr: Logičko NE je određeno samo za pozitivne cijele brojeve

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
hr: Posmak je moguć samo na cijelim brojevima

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
hr: Prebačaj: rezultat se ne može izračunati

en: Angle
hr: Kut

en: Length
hr: Duljina

en: Speed
hr: Brzina

en: Area
hr: Površina

en: Volume
hr: Volumen

en: Mass
hr: Masa

en: Duration
hr: Razdoblje

en: Frequency
hr: Učestalost

en: Temperature
hr: Temperatura

en: Digital Storage
hr: Digitalno pohrana

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
hr: Stupnjevi

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
hr: %s stupnjeva

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
hr: stupanj;stupnjevi;stu

en: Radians
hr: Radijani

[ctx: unit-format]
en: %s radians
hr: %s radijana

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
hr: radijan;radijana,rad

en: Gradians
hr: Gradijani

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
hr: %s gradijana

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
hr: gradijan;gradijana;gra

en: Parsecs
hr: Parseka

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
hr: parsek;parseka,pc

en: Light Years
hr: Svjetlosne godine

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
hr: svjetlosne godine;svjetlosna godina;ly

en: Astronomical Units
hr: Astronomska jedinica

en: Rack Units
hr: Regalna jedinica

en: Nautical Miles
hr: Nautičkih milja

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
hr: %s M

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
hr: M

en: Miles
hr: Milja

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
hr: milja,milje,mi

en: Kilometers
hr: Kilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hr: kilometar,kilometri,km

en: Cables
hr: Kabel

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hr: kabel,kablova,cb

en: Fathoms
hr: Hvati

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
hr: %s hv

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
hr: hvat,hvati,hv

en: Meters
hr: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hr: metar,metri,m

en: Yards
hr: Jardi

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hr: jard,jardi,yd

en: Feet
hr: Stopa

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
hr: stopa,stope,ft

en: Inches
hr: Inča

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hr: inč,inča,in

en: Centimeters
hr: Centimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hr: centimetar,centimetri,cm

en: Millimeters
hr: Milimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hr: milimetar,milimetri,mm

en: Micrometers
hr: Mikrometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hr: mikrometar,mikrometri,um

en: Nanometers
hr: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hr: nanometar,nanometri,nm

en: Desktop Publishing Point
hr: Stolno izdavaštvo

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
hr: točka.pt,točke,pts

en: Kilometers per hour
hr: Kilometara na sat

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
hr: kilometara na sat,kmph,km/h,kph

en: Miles per hour
hr: Milja na sat

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
hr: %s milja/h

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
hr: milesph,milja na sat,mi/h,miph,mph

en: Meters per second
hr: Metra u sekundi

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
hr: metra u sekundi,mps

en: Feet per second
hr: Stopa u sekundi

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
hr: %s stopa/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
hr: fps,stopa u sekundi,feetsps

en: Knots
hr: Čvorovi

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
hr: kt,kn,nd,čvor,čvorovi

en: Hectares
hr: Hektri

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hr: hektar,hektri,ha

en: Acres
hr: Akri

[ctx: unit-format]
en: %s acres
hr: %s akra

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hr: aker,akri

en: Square Foot
hr: Kvadratna stopa

en: Square Meters
hr: Kvadratni metri

en: Square Centimeters
hr: Kvadratni centimetri

en: Square Millimeters
hr: Kvadratni milimetri

en: Cubic Meters
hr: Kubični metri

en: US Gallons
hr: Američki galon

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hr: galon,galoni,gal

en: Liters
hr: Litre

[ctx: unit-format]
en: %s L
hr: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
hr: litra,litre,l

en: US Quarts
hr: Američka suha četvrtina

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
hr: suha četvrtina;suhe četvrtine,qt

en: US Pints
hr: Američka pinta

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
hr: pinta,pinte,pt

en: Metric Cups
hr: Metrička šalica

[ctx: unit-format]
en: %s cup
hr: %s šalica

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
hr: šalica,šalice,šl

en: Milliliters
hr: Mililitri

[ctx: unit-format]
en: %s mL
hr: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
hr: mililitri,mililitara,ml,cm³

en: Microliters
hr: Mikrolitri

[ctx: unit-format]
en: %s μL
hr: %s μl

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
hr: mm³,μl,ul

en: Tonnes
hr: Tone

[ctx: unit-format]
en: %s T
hr: %s t

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hr: tona,tone

en: Kilograms
hr: Kilogrami

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
hr: kilogram,kilogrami,kg,kgs

en: Pounds
hr: Funte

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
hr: funta,funti,lb,lbs

en: Ounces
hr: Unce

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
hr: unca,unce,oz

en: Grams
hr: Grami

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
hr: gram,grami,grama,g

en: Stone
hr: Stijene

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
hr: stijena,st,stijene

en: Centuries
hr: Stoljeća

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
hr: %s stoljeće

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
hr: stoljeće,stoljeća

en: Decades
hr: Desetljeća

[ctx: unit-format]
en: %s decades
hr: %s desteljeće

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
hr: desteljeće,desetljeća

en: Years
hr: Godine

[ctx: unit-format]
en: %s years
hr: %s god

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
hr: godina;godine

en: Months
hr: Mjeseci

[ctx: unit-format]
en: %s months
hr: %s mjeseca

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
hr: mjesec,mjeseci

en: Weeks
hr: Tjedni

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
hr: %s tjedna

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
hr: tjedan,tjedni

en: Days
hr: Dani

[ctx: unit-format]
en: %s days
hr: %s dana

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hr: dan,dana

en: Hours
hr: Sati

[ctx: unit-format]
en: %s hours
hr: %s sata

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hr: sat,sati

en: Minutes
hr: Minute

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
hr: %s min

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hr: minuta,minute

en: Seconds
hr: Sekune

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hr: sekunda,sekunde,s

en: Milliseconds
hr: Milisekunde

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hr: milisekunda,milisekunde,ms

en: Microseconds
hr: Mikrosekunde

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hr: mikrosekunda,mikrosekunde,us,μs

en: Celsius
hr: Celzijus

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
hr: stupC,˚C,C,c,Celzijus,celzijus

en: Fahrenheit
hr: Farenhajt

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
hr: stupF,˚F,F,f,Farenhajt,farenhajt

en: Rankine
hr: Rankin

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
hr: stupR,˚R,˚Ra,r,R,Rankin,rankin

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
hr: Bitovi

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
hr: bit,bitova,b

en: Bytes
hr: Bajtovi

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
hr: bajt,bajtovi,B

en: Nibbles
hr: Nibbli

[ctx: unit-format]
en: %s nibble
hr: %s nibbla

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
hr: nibbla,nibbli

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
hr: Kilobitovi

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
hr: kilobit,kilobitovi,Kb

en: Kilobytes
hr: Kilobajti

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
hr: kilobajt,kilobajti,kB,KB

en: Kibibits
hr: Kibibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
hr: kibibitovi,kibibitova,Kib

en: Kibibytes
hr: Kibibajti

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
hr: kibibajt,kibibajta,KiB

en: Megabits
hr: Megabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
hr: megabit,megabitovi,Mb

en: Megabytes
hr: Megabajti

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
hr: megabajt,megabajti,MB

en: Mebibits
hr: Mebibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
hr: mebibit,mebibitovi,Mib

en: Mebibytes
hr: Mebibajti

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
hr: mebibajt,mebibajtovi,MiB

en: Gigabits
hr: Gigabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
hr: gigabit,gigabitovi,Gb

en: Gigabytes
hr: Gigabajti

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
hr: gigabajt,gigabajti,GB

en: Gibibits
hr: Gibibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
hr: gibibit,gibibitovi,Gib

en: Gibibytes
hr: Gibibajti

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
hr: gibibajt,gibibajta,GiB

en: Terabits
hr: Terabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
hr: terabit,terabitovi,Tb

en: Terabytes
hr: Terabajti

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
hr: terabajt,terabajti,TB

en: Tebibits
hr: Tebibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
hr: tebibit,tebibita,Tib

en: Tebibytes
hr: Tebibajti

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
hr: tebibajt,tebibajta,TiB

en: Petabits
hr: Petabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
hr: petabit,petabita,Pb

en: Petabytes
hr: Petabajti

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
hr: petabajt,petabajta,PB

en: Pebibits
hr: Pebibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
hr: pebibit,pebibita,Pib

en: Pebibytes
hr: Pebibajti

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
hr: pebibajt,pebibajta,PiB

en: Exabits
hr: Egzbibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
hr: egzbibit,egzbibita,Eb

en: Exabytes
hr: Egzbibajti

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
hr: egzbibajt,egzbibajta,EB

en: Exbibits
hr: Egzbibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
hr: egzbibita,egzbibitova,Eib

en: Exbibytes
hr: Egzibibajti

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
hr: egzibibajt,egzibibajta,EiB

en: Zettabits
hr: Zetabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
hr: zetabit,zetabita,Zb

en: Zettabytes
hr: Zetabajti

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
hr: zetabajt,zetabajta,ZB

en: Zebibits
hr: Zebibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
hr: zebibit,zebibita,Zib

en: Zebibytes
hr: Zebibajti

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
hr: zebibajt,zebibajta,ZiB

en: Yottabits
hr: Yotabitovi

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
hr: yotabit,yotabita,Yb

en: Yottabytes
hr: Yotabajti

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
hr: yotabajt,yotabajta,YB

en: Yobibits
hr: Yobibitovi

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
hr: yobibit,yobibita,Yib

en: Yobibytes
hr: Yobibajti

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
hr: yobibajt,yobibajta,YiB

en: Hertz
hr: Herc

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
hr: herc,Hz

en: Kilohertz
hr: Kiloherc

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
hr: kiloherc,kHZ

en: Megahertz
hr: Megaherc

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
hr: megaherc,MHz

en: Gigahertz
hr: Gigaherc

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
hr: gigaherc,GHz

en: Terahertz
hr: Teraherc

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
hr: teraherc,THz

en: Currency
hr: Valuta

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
hr: %%s %s

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Copy result to clipboard
hr: Kopiraj rezultat u međuspremnik

en: Modulus divide
hr: Dijeljenje s ostatkom

en: Divide [/]
hr: Dijeljenje [/]

en: Multiply [*]
hr: Množenje [*]

en: Subtract [-]
hr: Oduzimanje [-]

en: Add [+]
hr: Zbrajanje [+]

en: Root [Ctrl+R]
hr: Korijen [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
hr: Kvadrat [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
hr: Obriši zaslon [Escape]

en: Start Group [(]
hr: Otvori zagradu [(]

en: End Group [)]
hr: Zatvori zagradu [)]

en: Percentage [%]
hr: Postotak [%]

en: Calculate Result
hr: Rezultat izračuna

en: Subscript mode [Alt]
hr: Indeks broja [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
hr: Eksponent [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
hr: Rastavi na proste faktore [Ctrl+F]

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
hr: Znanstveni eksponent [Ctrl+E]

en: Cosine
hr: Kosinus

en: Sine
hr: Sinus

en: Tangent
hr: Tangens

en: Hyperbolic Cosine
hr: Hiperbolni kosinus

en: Hyperbolic Sine
hr: Hiperbolni sinus

en: Hyperbolic Tangent
hr: Hiperbolni tangens

en: Exponent [^ or **]
hr: Eksponent [^ ili **]

en: Inverse [Ctrl+I]
hr: Inverzno [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
hr: Eulerov broj

en: Natural Logarithm
hr: Prirodni logaritam

en: Logarithm
hr: Logaritam

en: Factorial [!]
hr: Faktorijel [!]

en: Absolute Value [|]
hr: Apsolutna vrijednost [|]

en: Real Component
hr: Realna vrijednost

en: Imaginary Component
hr: Imaginarni dio

en: Complex conjugate
hr: Konjugirano kompleksni

en: Complex argument
hr: Kompleksni argument

en: Memory
hr: Memorija

en: Additional Functions
hr: Dodatne funkcije

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
hr: Sastavljanje roka

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
hr: Trenutna _vrijednost:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
hr: Obročna kamatna _stopa:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
hr: Izračunava broj razdoblja potrebnih za povećanje investicija od sadašnje vrijednosti na buduću vrijednost, uz fiksnu kamatnu stopu po složenom razdoblju.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
hr: _Buduća vrijednost:

en: _Cancel
hr: _Odustani

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
hr: I_zračunaj

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
hr: Dvostruko smanjenje amortizacije

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
hr: Izračunava amortizaciju na imovinu za određeno vremensko razdoblje, koristeći metodu dvostrukog odbijanja.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
hr: Tr_ošak:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
hr: _Život:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
hr: _Razdoblje:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
hr: Buduća vrijednost

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hr: Izračunava buduću vrijednost ulaganja na temelju niza jednakih uplata uz obročnu kamatnu stopu u odnosu na rok obročnih uplata.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
hr: _Obročna uplata:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
hr: _Broj obroka:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
hr: Bruto prodajna marža

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
hr: Izračunava preprodajnu cijenu proizvoda, na temelju cijene proizvoda i željene bruto marže.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
hr: _Marža:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
hr: Obročna otplata

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hr: Izračunava iznos obročne otplate zajma, gdje se plaćanja izvršavaju na kraju svakog roka obročnog plaćanja.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
hr: _Glavnica:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
hr: _Rok:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
hr: Trenutna vrijednost

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hr: Izračunava sadašnju vrijednost ulaganja temeljenu na nizu jednakih uplata smanjenih po obročnoj kamatnoj stopi u odnosu na rok obročnih uplata.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
hr: Obročna kamatna stopa

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
hr: Izračunava obročnu kamatu potrebnu za povećanje ulaganja u buduću vrijednost, u određenom broju kamatnih razdoblja.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
hr: Linearne amortizacije

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
hr: _Trošak:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
hr: _Konačni iznos:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hr: Izračunava linearnu amortizaciju imovine za jedno razdoblje. Linearna metoda amortizacije dijeli amortizacijski trošak jednako tijekom korisnog vijeka imovine. Korisni vijek je broj razdoblja, uobičajeno godina, tijekom kojih se imovina amortizira.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
hr: Smanjenje zbroja svih godina

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hr: Izračunava amortizaciju dugotrajne imovine tijekom određenog vremenskog razdoblja pomoću zbroja godišnjeg iznosa (SYD). Ovom metodom razina amortizacije je brža, jer je trošak amortizacije veći na početku a manji prema kraju. Za korisni vijek se uzima u obzir zbroj razdoblja, uobičajeno godina u kojima se imovina amortizira.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
hr: Vrijeme otplate

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
hr: Buduća _vrijednost:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
hr: Izračunava potrebni broj obroka plaćanja tijekom trajanja redovnog anuiteta radi dobivanja buduće vrijednosti, uz obročnu kamatnu stopu.

en: Double Declining Depreciation
hr: Dvostruko smanjenje amortizacije

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
hr: Obroci

en: Financial Term
hr: Financijski rok

en: Sum of the Years Digits Depreciation
hr: Smanjenje zbroja svih godina

en: Straight Line Depreciation
hr: Linearna amortizacija

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
hr: Kamata

en: Binary
hr: Binarno

en: Octal
hr: Oktalno

en: Decimal
hr: Decimalno

en: Hexadecimal
hr: Heksadecimalno

en: Shift Left
hr: Posmak ulijevo

en: Shift Right
hr: Posmak u desno

en: Boolean Exclusive OR
hr: Isključivo logičko ILI

en: Boolean OR
hr: Logičko ILI

en: Boolean AND
hr: Logičko I

en: Boolean NOT
hr: Logičko NE

en: Ones’ Complement
hr: Prvi komplement

en: Two’s Complement
hr: Drugi komplement

en: Binary Logarithm
hr: Binarni logaritam

en: Integer Component
hr: Cjelobrojna vrijednost

en: Fractional Component
hr: Decimalna vrijednost

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
hr: Umetni znak kôda

en: Change word size
hr: Promijeni veličinu riječi

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
hr: Zn_ak:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
hr: _Umetni

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
hr: Pokreni u zadanome načinu (osnovni, napredni, financijski, programerski, tipkovnički)

en: Solve given equation
hr: Riješi zadanu jednadžbu

en: Start with given equation
hr: Započni sa zadanom jednadžbu

en: Show release version
hr: Prikaži inačicu izdanja

en: Are you sure you want to close all open windows?
hr: Sigurno želite zatvoriti sve otvorene prozore?

en: Close _All
hr: Zatvori _sve

en: %d-bit | %d-bit
hr[0]: %d-bit
hr[1]: %d-bita
hr[2]: %d-bita

en: %d place | %d places
hr[0]: %d mjesto
hr[1]: %d mjesta
hr[2]: %d mjesta

en:  to
hr:  u

en: Switch conversion units
hr: Zamijeni pretvorbu jedinica

en: Defined Functions
hr: Određene funkcije

en: Built-in keywords
hr: Ugrađene ključne riječi

en: Defined currencies
hr: Određene valute

en: Defined Variables
hr: Određene varijable

en: New function
hr: Nova funkcija

en: Select no. of arguments
hr: Odaberi broj argumenata

en: 8-bit
hr: 8-bitna

en: 16-bit
hr: 16-bitna

en: 32-bit
hr: 32-bitna

en: 64-bit
hr: 64-bitna

en: Never
hr: Nikada

en: Daily
hr: Dnevno

en: Weekly
hr: Tjedno

en: Number of _decimals
hr: Broj _decimala

en: Trailing _zeroes
hr: Decimalne _nule

en: _Thousands separators
hr: _Razmakni tisućice

en: _Angle units
hr: _Jedinica kuta

en: Word _size
hr: Duljina _riječi

en: E_xchange rate refresh interval
hr: R_azdoblje nadopune valutnog tečaja

[ctx: shortcut window]
en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
hr: Otvori novi prozor

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
hr: Zatvori trenutni prozor

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
hr: Zatvori aplikaciju

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hr: Prikaži priručnik

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hr: Otvori izbornik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
hr: Obriši povijest

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
hr: Načini prebacivanja

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
hr: Prebaci u osnovni način

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
hr: Prebaci u napredni način

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
hr: Prebaci u financijski način

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
hr: Prebaci u programerski način

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
hr: Prebaci u tipkovnički način

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
hr: Unos tipkovnice

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
hr: Pomnoži (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
hr: Podijeli (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
hr: Kvadratni korijen (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
hr: Inverzno

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
hr: Unesi brojeve u znanstvenom formatu

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
hr: Programerski način

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
hr: Prebaci u binarno

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
hr: Prebaci u oktalno

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
hr: Prebaci u decimalno

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
hr: Prebaci u heksadecimalno

[ctx: shortcut window]
en: Others
hr: Ostali

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hr: Kopiraj

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hr: Zalijepi

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hr: Poništi

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hr: Ponovi

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
hr: Prijašnji rezultat

[ctx: shortcut window]
en: Next result
hr: Sljedeći rezultat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
hr: Prebaci u tipkovnički način (alt.)

en: Variable name
hr: Naziv varijable

en: Store value into existing or new variable
hr: Sprema vrijednost u postojeće ili nove varijable

en: Basic
hr: Osnovno

en: Advanced
hr: Napredno

en: Financial
hr: Finanancije

en: Programming
hr: Programiranje

en: Keyboard
hr: Tipkovnica

en: _New Window
hr: _Novi prozor

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
hr: _Automatski

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
hr: _Nepromjenjiv

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
hr: _Znanstveni

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
hr: _Inženjerski

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Keyboard Shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

en: _Help
hr: _Priručnik

en: About Calculator
hr: O Kalkulatoru

en: Mode selection
hr: Način odabira

en: Undo [Ctrl+Z]
hr: Poništi

en: Undo
hr: Poništi

en: Primary menu
hr: Glavni izbornik

en: _Quit
hr: _Zatvori
