gcalctool - en to hy translation catalogue (114 entries)

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
hy: Բացարձակ Արժեք

note: Label on the clear display button
en: Clear
hy: Ջնջել

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
hy: Ֆակտորիալ

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
hy: Հակադարձ

note: Accessible name for the recall value button
en: Recall
hy: Նորից կանչել

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
hy: Գիտական մեկնաբան

note: Accessible name for the store value button
en: Store
hy: Պահուստ

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
hy: Տողի ներքևի ինդեքս

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
hy: Տողի վերևի ինդեքս

note: Label on the undo button Label on the clear display button
en: Undo
hy: Ետարկել

note: Payment Period Dialog: Button to calculate result
en: C_alculate
hy: Հ_աշվել

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
hy: Ա_րժեք

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hy: Հաշվում է պարբերական մուծումների այն քանակը, որը կազմվում է յուրաքանչյուր վճարման ավարտին։

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
hy: Ապագա Արժեք

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
hy: Ապագա _Արժեք.

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
hy: Աա

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
hy: Հշգ

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
hy: Վճարման Ժամանակահատված

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
hy: Պարբերական Տոկոսադրույք

note: Payment Period Dialog: Label before periodic interest rate input
en: Periodic Interest _Rate:
hy: Պարբերական _Տոկոսադրույք.

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
hy: Պարբերական Վճարում

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
hy: Առկա Արժեք

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
hy: Առկա _Արժեք.

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
hy: _Արժեք.

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
hy: _Ապագա Արժեք.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
hy: _Գնանցք.

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
hy: _ժամանակահատված.

note: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
hy: _Պարբերական Վճարում.

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
hy: Ն_իշ

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
hy: Ներմուծել Սիմվոլ

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
hy: _Տեղադրել

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
hy: 16-բիտ

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
hy: 32-բիտ

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
hy: 64-բիտ

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
hy: Ցույց տալ _հազարների բաժանիչը

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
hy: Ցույց տալ աջից _զրոները

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
hy: Բառի _չափս

note: Title of main window
en: Calculator
hy: Հաշվիչ

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hy: Կատարել թվաբանական, գիտական կամ ֆինանսական հաշվարկներ

en: Accuracy value
hy: Ճշտության արժեքը

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hy: Ցույց է տալիս արդյոք տասնորդական կետից հետո զրոներ ցույց տալ, թե ոչ

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
hy: Ցույց է տալիս հազարների տարանջատիչները ցույց են տրվում մեծ թվերում, թե ոչ

en: Number format
hy: Տասնորդական ֆորմատ

en: Numeric Base
hy: Թվային Հիմք

en: Show Thousands Separators
hy: Ցույց տալ Հազար Բաժանիչներ

en: Show Trailing Zeroes
hy: Ցույց տալ Աջից Զրոները

en: The number of digits displayed after the numeric point
hy: Ստորակետից հետո ցույց տրվող թվերի քանակը

en: The numeric base
hy: Թվային Հիմք

en: The size of the words used in bitwise operations
hy: Բիտ-առ-բիտ գործողությունների բառերի չափսը64։

en: Word size
hy: Բառի չափս

note: Description on how to use gcalctool displayed on command-line
en: Usage:
      %s — Perform mathematical calculations
hy: Օգտագործումը.
      %s - Կատարել մաթեմատիկական հաշվարկներ

note: Description on gcalctool command-line help options displayed on command-line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
hy: Օգնության մանրամասներ.
      -v, --version             Ցուցադրել թողարկման տարբերակը
      -h, -?, --help            Ցուցադրել օգնության կարգավորումները
      --help-all                Ցուցադրել օգնության բոլոր կարգավորումները
      --help-gtk                Ցուցադրել GTK+ կարգավորումները

note: Description on gcalctool command-line GTK+ options displayed on command-line
en: GTK+ Options:
      --class=CLASS                   Program class as used by the window manager
      --name=NAME                     Program name as used by the window manager
      --screen=SCREEN                 X screen to use
      --sync                          Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES            Load additional GTK+ modules
      --g-fatal-warnings              Make all warnings fatal
hy: GTK+ Կարգավորումներ.
      --class=CLASS             Պատուհանի մենեջերի կողմից օգտագործվող ծրագրի կլասը
      --name=NAME               Պատուհանի մենեջերի կողմից օգտագործվող ծրագրի անունը
      --screen=SCREEN           X screen to use
      --sync                    Make X calls synchronous
      --gtk-module=MODULES      Բեռնել GTK+ հավելյալ մոդուլներ
      --g-fatal-warnings        Բոլոր զգուշացումները դարձնել ճակատագրական

note: Description on gcalctool application options displayed on command-line
en: Application Options:
      -u, --unittest                  Perform unit tests
      -s, --solve <equation>          Solve the given equation
hy: Ծրագրի Կարգավորումներ.
      -u, --unittest            Տեստավորել միավորները
      -s, --solve <արտահայտություն>    Լուծում է տրված արտահայտությունը

note: Error printed to stderr when user uses --solve argument without an equation
en: Argument --solve requires an equation to solve
hy: Արգումենտ --լուծման համար պահանջվում է հավասարում

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
hy: Անհայտ արգումենտ '%s'

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
hy: Էյլերի թիվը

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
hy: Գումարել [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
hy: Հանել [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
hy: Բազմապատկել [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
hy: Բաժանել [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
hy: Բաժանում ըստ մոդուլի

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
hy: Լրացուցիչ Ֆունկցիաները

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
hy: Քառակուսի [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
hy: Տոկոս [%]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
hy: Բացարձակ արժեք [|]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
hy: Քառակուսի արմատ [Ctrl+R]

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
hy: Բնական Լոգարիթմ

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
hy: Սինուս

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
hy: Կոսինուս

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
hy: Տանգենս

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
hy: Հիպերբոլիկ Սինուս

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
hy: Հիպերբոլիկ Կոսինուս

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
hy: Հիպերբոլիկ Տանգենս

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
hy: Հակադարձ Սինուս [Ctrl+I]

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
hy: Ամբողջ Կոմպոնենտ

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
hy: Կոտորակային Կոմպոնենտ

note: Tooltip for the truncate button
en: Truncate
hy: Կտրել

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
hy: Գործողությունների խմբի սկիզբ [(]

note: Tooltip for the insert variable button
en: Insert Variable
hy: Ներմուծել Փոփոխականը

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
hy: Հաշվել Արդյունքը

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
hy: Ջնջել Display [Escape]

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
hy: Ֆինանսական Տերմին

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations
en: Degrees
hy: Աստիճաններ

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
hy: Ռադիաններ

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
hy: Գռադիաններ

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
hy: Երկուական

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
hy: Ութական

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
hy: 16-ական

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
hy[0]: %d նիշ
hy[1]: %d նիշեր

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
hy[0]: %d նիշ
hy[1]: %d նիշեր

note: Tooltip for the round button
en: Round
hy: Մոտարկում

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
hy: Ետարկում հնարավոր չէ

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
hy: Կրկնելը հնարավոր չէ

en: No sane value to store
hy: Պահեստավորման համար թիվը ճիշտ չէ

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
hy: Սահմանանց թիվ։ Փորձեք ավելի մեծ չափսի բառ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
hy: Անհայտ փոփոխական '%s'

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
hy: Անհայտ փոխարկում

note: Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
hy: Սխալ ձևակերպված արտահայտություն

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
hy: Բիտ-առ-բիտ գործողության կատարման համար թիվը ճիշտ չէ

note: Label on close button in preferences dialog
en: Close
hy: Փակել

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
hy: Ֆիքսված է

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
hy: Գիտական

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
hy: Օգնության ֆայլը չհաջողվեց բացել

note: Copyright notice in the about dialog
en: © 1986–2010 The Gcalctool authors
hy: © 1986-2010 Gcalctool-ի հեղինակները

note: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
hy: Հաշվիչ գիտական և ֆինանսական ռեժիմներով։

note: Calculator menu
en: _Calculator
hy: _Հաշվիչ

note: Mode menu
en: _Mode
hy: _Ռեժիմ

note: Help menu label
en: _Help
hy: _Ձեռնարկ

note: Basic menu label
en: _Basic
hy: Հ_իմնական

note: Advanced menu label
en: _Advanced
hy: _Ընդլայնված

note: Financial menu label
en: _Financial
hy: _Ֆինանսական

note: Programming menu label
en: _Programming
hy: _Ծրագրավորման

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
hy: _Բովանդակություն
