gnome-calculator master - en to id translation catalogue (566 entries)

en: Calculator
id: Kalkulator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
id: Lakukan perhitungan aritmetik, ilmiah, atau keuangan

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
id: Kalkulator adalah suatu aplikasi yang memecahkan persamaan matematis. Walaupun awalnya nampak seperti kalkulator sederhana dengan hanya operasi aritmetik dasar, Anda dapat berpindah ke mode Tingkat Lanjut, Keuangan, atau Pemrograman untuk menemukan set kapabilitas yang mengejutkan.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
id: Kalkulator tingkat lanjut mendukung banyak operasi, termasuk: logaritma, faktorial, fungsi trigonometrik dan hiperbolik, pembagian modulus, bilangan kompleks, penjangkitan bilangan acak, faktorisasi prima, dan konversis satuan.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
id: Mode keuangan mendukung beberapa komputasi, termasuk tingkat bunga periodik, present dan future value, depresiasi double declining dan straight line, dan banyak lagi.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
id: Mode pemrograman mendukung konversi antara basis yang umum (biner, oktal, desimal, dan heksadesimal), aljabar boolean, komplemen satu dan dua, konversi kode karakter ke karakter, dan lebih banyak lagi.

en: Basic Mode
id: Mode Dasar

en: Advanced Mode
id: Mode Lanjutan

en: Financial Mode
id: Mode Keuangan

en: Programming Mode
id: Mode Pemrograman

en: Keyboard Mode
id: Mode Papan Tik

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
id: kalkulasi;aritmetik;ilmiah;keuangan;

en: Accuracy value
id: Nilai akurasi

en: The number of digits displayed after the numeric point
id: Jumlah digit yang ditampilkan setelah titik numerik

en: Word size
id: Ukuran huruf

en: The size of the words used in bitwise operations
id: Ukuran huruf yang dipakai dalam operasi "bitwise"

en: Numeric Base
id: Basis Numerik

en: The numeric base
id: Basis numerik

en: Show Thousands Separators
id: Tampilkan Pemisah Ribuan

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
id: Menentukan untuk memakai pemisah ribuan.

en: Show Trailing Zeroes
id: Tampilkan Nol Pelengkap

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
id: Menentukan nol setelah koma untuk ditampilkan atau tidak pada nilai hasil perhitungan.

en: Number format
id: Format angka

en: The format to display numbers in
id: Format bilangan untuk ditampilkan

en: Angle units
id: Satuan sudut

en: The angle units to use
id: Satuan sudut yang hendak dipakai

en: Currency update interval
id: Interval pembaruan mata uang

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
id: Seberapa sering nilai tukar mata uang harus diperbarui. Nilai 0 berarti nilai tukar mata uang tidak akan diambil dari jaringan sama sekali.

en: Button mode
id: Mode tombol

en: The button mode
id: Mode tombol

en: Source currency
id: Mata uang sumber

en: Currency of the current calculation
id: Mata uang untuk perhitungan saat ini

en: Target currency
id: Mata uang target

en: Currency to convert the current calculation into
id: Mata uang sebagai tujuan konversi

en: Source units
id: Satuan sumber

en: Units of the current calculation
id: Satuan untuk perhitungan saat ini

en: Target units
id: Satuan target

en: Units to convert the current calculation into
id: Satuan sebagai tujuan konversi

en: Internal precision
id: Presisi internal

en: The internal precision used with the MPFR library
id: Presisi internal yang dipakai dengan pustaka MPFR

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y) of the last closed window.
id: Posisi jendela (x dan y) dari jendela yang terakhir ditutup.

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Whether the last closed window was maximized.
id: Apakah jendela tertutup terakhir dimaksimalkan.

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height) of the last closed window.
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi) dari jendela terakhir yang ditutup.

en: UAE Dirham
id: Dirham UAE

en: Argentine Peso
id: Peso Argentina

en: Australian Dollar
id: Dolar Australia

en: Bangladeshi Taka
id: Taka Bangladesh

en: Bulgarian Lev
id: Lev Bulgaria

en: Bahraini Dinar
id: Dinar Bahrain

en: Brunei Dollar
id: Dolar Brunei

en: Brazilian Real
id: Real Brasil

en: Botswana Pula
id: Pula Bostwana

en: Canadian Dollar
id: Dolar Kanada

en: CFA Franc
id: Franc CFA

en: Swiss Franc
id: Franc Swis

en: Chilean Peso
id: Peso Chili

en: Chinese Yuan
id: Yuan Cina

en: Colombian Peso
id: Peso Kolombia

en: Czech Koruna
id: Koruna Ceko

en: Danish Krone
id: Krone Denmark

en: Algerian Dinar
id: Dinar Aljazair

en: Estonian Kroon
id: Kroon Estonia

en: British Pound Sterling
id: Pound Sterling Inggris

en: Hong Kong Dollar
id: Dolar Hong Kong

en: Croatian Kuna
id: Kuna Kroasia

en: Hungarian Forint
id: Forint Hongaria

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Israeli New Shekel
id: Shekel Baru Israel

en: Indian Rupee
id: Rupee India

en: Iranian Rial
id: Rial Iran

en: Icelandic Krona
id: Krona Islandia

en: Japanese Yen
id: Yen Jepang

en: Jamaican Dollar
id: Dolar Jamaika

en: South Korean Won
id: Won Korea Selatan

en: Kuwaiti Dinar
id: Dinar Kuwait

en: Kazakhstani Tenge
id: Tenge Kazakhstan

en: Sri Lankan Rupee
id: Rupee Sri Lanka

en: Libyan Dinar
id: Dinar Libya

en: Mauritian Rupee
id: Rupee Mauritania

en: Mexican Peso
id: Peso Meksiko

en: Malaysian Ringgit
id: Ringgit Malaysia

en: Nigerian Naira
id: Naira Nigeria

en: Norwegian Krone
id: Krone Norwegia

en: Nepalese Rupee
id: Rupee Nepal

en: New Zealand Dollar
id: Dolar Selandia Baru

en: Omani Rial
id: Rial Oman

en: Peruvian Nuevo Sol
id: Nuevo Sol Peru

en: Philippine Peso
id: Peso Filipina

en: Pakistani Rupee
id: Rupee Pakistan

en: Polish Zloty
id: Zloty Polandia

en: Qatari Riyal
id: Riyal Qatar

en: New Romanian Leu
id: Leu Rumania Baru

en: Russian Rouble
id: Rouble Rusia

en: Saudi Riyal
id: Riyal Saudi

en: Serbian Dinar
id: Dinar Serbia

en: Swedish Krona
id: Krona Swedia

en: Singapore Dollar
id: Dolar Singapura

en: Thai Baht
id: Baht Thailand

en: Tunisian Dinar
id: Dinar Tunisia

en: Turkish Lira
id: Lira Turki

en: T&T Dollar (TTD)
id: Dolar T&T (TTD)

en: New Taiwan Dollar
id: Dolar Taiwan Baru

en: Ukrainian Hryvnia
id: Hryvnia Ukraina

en: US Dollar
id: Dolar AS

en: Uruguayan Peso
id: Peso Uruguay

en: South African Rand
id: Rand Afrika Selatan

en: International Monetary Fund
id: Dana Moneter Internasional

en: European Central Bank
id: Bank Sentral Eropa

en: Bank of Canada
id: Bank Kanada

en: United Nations Treasury
id: Bendahara Perserikatan Bangsa-bangsa

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
id: dalam

en: to
id: ke

en: The zeroth root of a number is undefined
id: Akar ke-nol dari sebuah angka tidak didefinisikan

en: Error: the number of periods must be positive
id: Galat: cacah perioda mesti positif

en: Logarithm
id: Logaritma

en: Natural logarithm
id: Logaritma natural

en: Square root
id: Akar kuadrat

en: Absolute value
id: Nilai absolut

en: Signum
id: Tanda

en: Argument
id: Argumen

en: Conjugate
id: Konjugasi

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Fraction
id: Pecahan

en: Round
id: Pembulatan

en: Real
id: Riil

en: Imaginary
id: Imajiner

en: Sine
id: Sinus

en: Cosine
id: Cosinus

en: Tangent
id: Tangen

en: Arc sine
id: Arc sinus

en: Arc cosine
id: Arc Kosinus

en: Arc tangent
id: Arc tangen

en: Inverse sine
id: Sinus inverse

en: Inverse cosine
id: Kosinus inverse

en: Inverse tangent
id: Tangen inverse

en: Hyperbolic sine
id: Sinus hiperbola

en: Hyperbolic cosine
id: Kosinus hiperbola

en: Hyperbolic tangent
id: Tangen hiperbola

en: Hyperbolic arcsine
id: Arcsinus hiperbola

en: Hyperbolic arccosine
id: Arckosinus hiperbola

en: Hyperbolic arctangent
id: Arctangen hiperbola

en: Inverse hyperbolic sine
id: Sinus hiperbola inverse

en: Inverse hyperbolic cosine
id: Kosinus hiperbola inverse

en: Inverse hyperbolic tangent
id: Tangen hiperbola inverse

en: One's complement
id: Komplemen Satu

en: Two's complement
id: Komplemen Dua

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
id: Nilai yang ditampilkan bukan integer

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
id: Tidak ada riwayat "tak jadi"

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
id: Tidak ada riwayat "jadi lagi"

en: No sane value to store
id: Belum ada nilai untuk disimpan

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
id: Kelebihan data. Cobalah ukuran huruf yang lebih besar

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
id: Variabel tak dikenal "%s"

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
id: Fungsi "%s" belum didefinisikan

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
id: Konversi tak dikenal

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
id: Ekspresi salah

en: Calculating
id: Sedang menghitung

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
id: Perlu nilai integer untuk difaktorkan

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
id: Tidak ada nilai yang wajar untuk mengeser bit

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
id: Kesalahan underflow

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
id: Kesalahan overflow

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
id: Argumen tidak didefinisikan untuk nol

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
id: Perpangkatan nol tidak didefinisikan untuk eksponen negatif

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
id: Nol pangkat nol tak didefinisikan

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
id: Logaritma nol tidak didefinisikan

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
id: Faktorial hanya didefinisikan untuk bilangan riil tak negatif

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
id: Pembagian oleh nol tidak didefinisikan<

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
id: Pembagian modulus hanya didefinisikan untuk integer

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
id: Tangen tidak didefinisikan untuk sudut kelipatan π (180°) dari π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
id: Inverse sinus tidak didefinisikan untuk nilai di luar [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
id: Inverse cosinus tidak didefinisikan untuk nilai di luar [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
id: Fungsi arctangent tidak didefinisikan untuk nilai i dan -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
id: Inverse cosinus hiperbola tidak didefinisikan untuk nilai kurang dari satu

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
id: Inverse tangen hiperbola tidak didefinisikan untuk nilai di luar [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
id: Boolean AND hanya untuk bilangan integer positif

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
id: Boolean OR hanya untuk bilangan integer positif

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
id: Boolean XOR hanya untuk bilangan integer positif

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
id: Boolean NOT hanya untuk bilangan integer positif

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
id: Penggeseran hanya untuk bilangan integer

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
id: Overflow: hasilnya tidak bisa dihitung

en: Angle
id: Sudut

en: Length
id: Panjang

en: Area
id: Luas

en: Mass
id: Massa

en: Speed
id: Kecepatan

en: Duration
id: Waktu

en: Frequency
id: Frekuensi

en: Temperature
id: Temperatur

en: Energy
id: Energi

en: Digital Storage
id: Penyimpanan Dijital

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
id: Derajat

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
id: %s derajat

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
id: derajat

en: Radians
id: Radian

[ctx: unit-format]
en: %s radians
id: %s radian

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
id: radian,rad

en: Gradians
id: Gradian

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
id: %s gradian

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
id: gradian,grad

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
id: parsec,pc

en: Light Years
id: Tahun Cahaya

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
id: tahun-cahaya,ly

en: Astronomical Units
id: Satuan Astronomi

en: Rack Units
id: Unit Rak

en: Nautical Miles
id: Mil Laut

en: Miles
id: Mil

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
id: mil,mi

en: Kilometers
id: Kilometer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
id: kilometer,km

en: Cables
id: Cable

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
id: cable,cb

en: Fathoms
id: Depa

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
id: fathom,ftm

en: Meters
id: Meter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
id: meter,m

en: Yards
id: Yar

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
id: yard,yd

en: Feet
id: Kaki

en: Inches
id: Inci

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
id: inci,in

en: Centimeters
id: Sentimeter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
id: centimeter,cm

en: Millimeters
id: Milimeter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
id: millimeter,mm

en: Micrometers
id: Mikrometer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
id: mikrometer,um

en: Nanometers
id: Nanometer

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
id: nanometer,nm

en: Desktop Publishing Point
id: Poin Penerbit Destop

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
id: poin,pt,pts

en: Kilometers per hour
id: Kilometer per jam

[ctx: unit-format]
en: %s km/h
id: %s km/j

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
id: kilometer per jam,kmph,kmh,kph

en: Miles per hour
id: Mil per jam

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
id: %s mil/j

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
id: milph,mil per jam,mi/jam,miph,mph

en: Meters per second
id: Meter per detik

[ctx: unit-format]
en: %s m/s
id: %s m/dt

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
id: meter per detik,mpd

en: Feet per second
id: Kaki per detik

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
id: %s kaki/dt

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
id: fps,kaki per detik,feetps

en: Knots
id: Knot

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
id: kt,kn,nd,knot

en: Hectares
id: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
id: hektar,hektare,ha

[ctx: unit-format]
en: %s acres
id: %s acre

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
id: acre

en: Square Foot
id: Kaki Persegi

en: Square Meters
id: Meter Persegi

en: Square Centimeters
id: Sentimeter Persegi

en: Square Millimeters
id: Milimeter Persegi

en: Cubic Meters
id: Meter Kubik

en: US Gallons
id: Galon Amerika

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
id: galon,gal

en: Liters
id: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
id: liter,L

en: US Quarts
id: Quart Amerika

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
id: quart,qt

en: US Pints
id: Pint Amerika

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
id: pint,pt

en: Metric Cups
id: Cup Metrik

en: Milliliters
id: Mililiter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
id: mililiter,mL,cm³

en: Microliters
id: Mikroliter

en: Tonnes
id: Ton

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
id: ton

en: Kilograms
id: Kilogram

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
id: kilogram,kg

en: Pounds
id: Pon

en: Ounces
id: Ons

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
id: ons,oz

en: Troy Ounces
id: Troy Ons

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
id: Troy ons,Troy ons,ozt

en: Grams
id: Gram

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
id: gram,g

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
id: stone,st

en: Centuries
id: Abad

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
id: %s abad

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
id: abad,abad

en: Decades
id: Dekade

[ctx: unit-format]
en: %s decades
id: %s dekade

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
id: dekade,dekade

en: Years
id: Tahun

[ctx: unit-format]
en: %s years
id: %s tahun

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
id: tahun

en: Months
id: Bulan

[ctx: unit-format]
en: %s months
id: %s bulan

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
id: bulan

en: Weeks
id: Minggu

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
id: %s minggu

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
id: minggu,minggu

en: Days
id: Hari

[ctx: unit-format]
en: %s days
id: %s hari

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
id: hari

en: Hours
id: Jam

[ctx: unit-format]
en: %s hours
id: %s jam

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
id: jam

en: Minutes
id: Menit

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
id: %s menit

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
id: menit

en: Seconds
id: Detik

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
id: detik,s,d

en: Milliseconds
id: Milidetik

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
id: milidetik,ms,md

en: Microseconds
id: Mikrodetik

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
id: mikrodetik,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
id: derajatC,˚C,C,c,Celsius,celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
id: derajatF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
id: derajatR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
id: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
id: bit,b

en: Bytes
id: Bita

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
id: bita,B

en: Nibbles
id: Nibble

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
id: nibble

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
id: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
id: kilobit,kb,Kb

en: Kilobytes
id: Kilobita

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
id: kilobita,kB,KB

en: Kibibits
id: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
id: kibibit,Kib

en: Kibibytes
id: Kibibita

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
id: kibibita,KiB

en: Megabits
id: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
id: megabit,Mb

en: Megabytes
id: Megabita

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
id: megabita,MB

en: Mebibits
id: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
id: mebibit,Mib

en: Mebibytes
id: Mebibita

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
id: mebibita,MiB

en: Gigabits
id: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
id: gigabit,Gb

en: Gigabytes
id: Gigabita

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
id: gigabita,GB

en: Gibibits
id: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
id: gibibit,Gib

en: Gibibytes
id: Gibibita

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
id: gibibita,GiB

en: Terabits
id: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
id: terabit,Tb

en: Terabytes
id: Terabita

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
id: terabita,TB

en: Tebibits
id: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
id: tebibit,Tib

en: Tebibytes
id: Tebibita

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
id: tebibita,TiB

en: Petabits
id: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
id: petabit,Pb

en: Petabytes
id: Petabita

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
id: petabita,PB

en: Pebibits
id: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
id: pebibit,Pib

en: Pebibytes
id: Pebibita

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
id: pebibita,PiB

en: Exabits
id: Exabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
id: exabit,Eb

en: Exabytes
id: Exabita

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
id: exabita,EB

en: Exbibits
id: Exbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
id: exbibit,Eib

en: Exbibytes
id: Exbibita

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
id: exbibita,EiB

en: Zettabits
id: Zettabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
id: zettabit,Zb

en: Zettabytes
id: Zettabita

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
id: zettabita,ZB

en: Zebibits
id: Zebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
id: zebibit,Zib

en: Zebibytes
id: Zebibita

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
id: zebibita,ZiB

en: Yottabits
id: Yottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
id: yottabit,Yb

en: Yottabytes
id: Yottabita

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
id: yottabita,YB

en: Yobibits
id: Yobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
id: yobibit,Yib

en: Yobibytes
id: Yobibita

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
id: yobibita,YiB

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
id: kilohertz,kHZ

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
id: Joule,J,joule,joule

en: Calorie
id: Kalori

[ctx: unit-format]
en: %s cal
id: %s kal

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
id: kalori, kalori, cal

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
id: elektronvolt, electronvolts, ev

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
id: kaki-pound,kaki-pound,ft-lb,ft-lbs

en: Currency
id: Mata Uang

en: Copy
id: Salin

en: Copy result to clipboard
id: Hasil salin ke papan klip

en: Modulus divide
id: Pembagian modulus

en: Divide [/]
id: Bagi [/]

en: Multiply [*]
id: Kali [*]

en: Subtract [-]
id: Kurang [-]

en: Add [+]
id: Tambah [+]

en: Root [Ctrl+R]
id: Akar [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
id: Kuadrat [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
id: Hapus [Escape]

en: Start Group [(]
id: Awal Kelompok/Himpunan [(]

en: End Group [)]
id: Akhir Kelompok/Himpunan [)]

en: Percentage [%]
id: Persentase [%]

en: Calculate Result
id: Hitung Hasil

en: Subscript Mode [Alt]
id: Mode Subskrip [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
id: Mode Superskrip [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
id: Pemfaktoran [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
id: Eksponen Ilmiah [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
id: Cosinus Hiperbola

en: Hyperbolic Sine
id: Sinus Hiperbola

en: Hyperbolic Tangent
id: Tangen Hiperbola

en: Exponent [^ or **]
id: Eksponen [^ atau **]

en: Euler’s Number
id: Bilangan Euler

en: Natural Logarithm
id: Logaritma Natural

en: Factorial [!]
id: Faktorial [!]

en: Absolute Value [|]
id: Nilai Absolut [|]

en: Imaginary Unit
id: Unit Imajiner

en: Real Component
id: Komponen Real

en: Imaginary Component
id: Komponen Imajiner

en: Complex Conjugate
id: Konjugasi Kompleks

en: Complex Argument
id: Argumen Kompleks

en: Memory
id: Memori

en: Additional Functions
id: Fungsi Tambahan

en: Modulus Divide
id: Pembagian Modulus

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
id: Bunga Berjangka

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
id: Nilai _Sekarang:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
id: Suku Bunga Be_rkala:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
id: Menghitung cacah perioda kompon yang diperlukan untuk meningkatkan investasi dari nilai kini ke nilai masa depan, dengan bunga tetap per perioda kompon.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
id: _Nilai Mendatang:

en: _Cancel
id: _Batal

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
id: _Hitung

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
id: Depresiasi Penurunan Ganda

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
id: Menghitung jatah depresiasi atas suatu aset bagi perioda waktu yang dinyatakan, memakai metoda keseimbangan menurun ganda.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
id: _Biaya:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
id: _Hidup:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
id: _Periode:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
id: Nilai Mendatang

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
id: Menghitung nilai masa depan dari suatu investasi yang didasarkan atas sejumlah pembayaran yang sama besar dengan bunga periodik selama cacah perioda pembayaran dalam masanya.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
id: _Pembayaran Berkala:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
id: _Cacah Perioda:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
id: Margin Keuntungan Bruto

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
id: Menghitung harga jual ulang suatu produk, berdasarkan pada biaya produk dan marjin keuntungan kotor yang diinginkan.

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
id: Pembayaran Berkala

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
id: Menghitung banyaknya pembayaran periodik dari suatu pinjaman, dimana pembayaran dilakukan di akhir setiap perioda pembayaran.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
id: _Pokok:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
id: _Masa:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
id: Nilai Sekarang

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
id: Menghitung nilai kini dari suatu investasi berdasar pada sejumlah pembayaran yang sama yang diberi potongan pada suatu suku bunga periodik atas sejumlah perioda pembayaran dalam jangka waktu.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
id: Suku Bunga Berkala

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
id: Menghitung suku bunga periodik yang diperlukan untuk meningkatkan suatu investasi ke suatu nilai di masa depan, sepanjang sejumlah perioda kompon.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
id: Depresiasi Garis Lurus

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
id: _Biaya:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
id: Menghitung depresiasi garis lurus dari suatu aset untuk satu perioda. Metoda penyusutan garis lurus membagi biaya penyusutan sama besar sepanjang masa hidup dari suatu aset. Masa hidup adalah banyaknya perioda, biasanya dalam tahun, dimana aset disusutkan.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
id: Penyusutan Jumlah Angka Tahun (Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation)

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
id: Menghitung jatah depresiasi dari suatu aset untuk perioda waktu yang dinyatakan, memakai metode Sum-of-the-Years-Digit. Metode penyusutan ini mempercepat laju penyusutan, sehingga lebih banyak pengeluaran penyusutan yang terjadi di periode-periode awal daripada di akhir. Masa hidup adalah banyaknya periode, biasanya dalam tahun, dimana sepanjang masa itu aset disusutkan.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
id: Masa Pembayaran

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
id: Nilai _Mendatang:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
id: Menghitung cacah perioda pembayaran yang diperlukan selama term dari suatu anuitas biasa, untuk mengakumulasi suatu nilai di masa mendatang, pada suatu tingkat bunga periodik.

en: Double Declining Depreciation
id: Depresiasi Penurunan Ganda

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
id: Masa

en: Financial Term
id: Istilah Keuangan

en: Sum of the Years Digits Depreciation
id: Penyusutan Jumlah Angka Tahun (Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation)

en: Straight Line Depreciation
id: Depresiasi Garis Lurus

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
id: Suku Bunga

en: Binary
id: Biner

en: Octal
id: Oktal

en: Decimal
id: Desimal

en: Hexadecimal
id: Heksadesimal

en: Subscript mode [Alt]
id: Mode subskrip [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
id: Mode superskrip [Ctrl]

en: Shift Left
id: Geser Kiri

en: Shift Right
id: Geser Kanan

en: Boolean Exclusive OR
id: Boolean Eksklusif OR

en: Boolean OR
id: Boolean OR (ATAU)

en: Boolean AND
id: Boolean AND (DAN)

en: Boolean NOT
id: Boolean NOT (BUKAN/TIDAK)

en: Ones’ Complement
id: Satu Komplemen

en: Two’s Complement
id: Dua Komplemen

en: Binary Logarithm
id: Logaritma Biner

en: Integer Component
id: Komponen Integer

en: Fractional Component
id: Komponen Fraksional

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
id: Sisipkan Kode Karakter

en: Change word size
id: Ubah ukuran huruf

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
id: K_arakter:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
id: _Masukkan

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
id: Memulai dalam mode yang diberikan (basic, advanced, financial, programming, keyboard)

en: Solve given equation
id: Pecahkan persamaan yang diberikan

en: Start with given equation
id: Mulai dengan persamaan yang diberikan

en: Show release version
id: Tampilkan versi rilis

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
id: © 1986–2023 para penulis Calculator

en: Exchange rate data providers
id: Penyedia data nilai tukar

en: Exchange rates data by %s
id: Data nilai tukar dari %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
id: Apakah Anda yakin ingin menutup semua jendela yang terbuka?

en: Close _All
id: Tutup Semu_a

en: %d place | %d places
id[0]: %d langkah

en:  to
id:  ke

en: Switch conversion units
id: Berpindah unit konversi

en: Defined Functions
id: Fungsi yang Ditetapkan

en: Built-in keywords
id: Kata kunci bawaan

en: Defined currencies
id: Mata uang yang ditentukan

en: Defined Variables
id: Variabel yang Ditetapkan

en: New function
id: Fungsi baru

en: Select no. of arguments
id: Pilih nomor argumen

en: Never
id: Tak pernah

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Number of _decimals
id: Jumlah _desimal

en: Trailing _zeroes
id: Nol _pelengkap

en: _Thousands separators
id: _Pemisah ribuan

en: _Angle units
id: S_atuan sudut

en: Word _size
id: _Ukuran huruf

en: E_xchange rate refresh interval
id: Interval pen_yegaran nilai tukar

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
id: Buka jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
id: Tutup jendela kini

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
id: Keluar dari aplikasi

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
id: Buka menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
id: Hapus riwayat

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
id: Mode beralih

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
id: Beralih ke Mode dasar

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
id: Beralih ke Mode tingkat lanjut

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
id: Beralih ke Mode keuangan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
id: Beralih ke Mode pemrograman

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
id: Beralih ke Mode papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
id: Entri Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
id: Kali (*)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
id: Bagi (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
id: Akar kuadrat (√)

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
id: Masukkan angka dalam format scientific

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
id: Mode Pemrograman

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
id: Berallih ke biner

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
id: Berallih ke oktal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
id: Berallih ke desimal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
id: Berallih ke heksadesimal

[ctx: shortcut window]
en: Others
id: Lainya

[ctx: shortcut window]
en: Copy
id: Salin

[ctx: shortcut window]
en: Paste
id: Tempel

[ctx: shortcut window]
en: Undo
id: Tidak Jadi

[ctx: shortcut window]
en: Redo
id: Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
id: Hasil sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Next result
id: Hasil berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
id: Beralih ke Mode papan tik (alt.)

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Store value into existing or new variable
id: Simpan nilai ke variabel yang ada atau baru

en: Basic
id: Dasar

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Financial
id: Keuangan

en: Programming
id: Pemrograman

en: Keyboard
id: Papan Tik

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
id: Otom_atis

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
id: _Tetap

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
id: _Ilmiah

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
id: T_eknik

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: _Help
id: _Bantuan

en: About Calculator
id: Tentang Kalkulator

en: Mode Selection
id: Seleksi Mode

en: Undo
id: Tak jadi

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: _Quit
id: _Keluar
