gcalctool 4.5.x - en to nn translation catalogue (213 entries)

note: Payment Period Dialog: Button to calculate result
en: C_alculate
nn: _Rekna

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
nn: K_ostnad:

en: Converts between different currencies. Enter the amount and the currency you want to convert from on the upper row, and the currency you want to convert to on the lower row, and the amount will be displayed on the lower row.
nn: Omreknar mellom forskjellege valuta. Skriv inn kor mykje og kva for valuta du vil omrekna frå i den øvre raden, og kva for valuta du vil omrekna til i den nedre raden. Resultatet vil verta vist i den nedre raden.

en: Currency Conversion
nn: Valutaomrekning

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
nn: Dobbelt degressiv avskriving

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
nn: Framtidig verdi

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
nn: Framtidig _verdi:

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
nn: Betalingsperiode

note: Payment Period Dialog: Label before periodic interest rate input
en: Periodic Interest _Rate:
nn: Periodisk rente_rate:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
nn: Periodisk betaling

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
nn: Notidsverdi

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
nn: Notids_verdi:

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
nn: Lineær avskriving

note: Sum-Of-The-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
nn: _Kostnad:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
nn: _Framtidig verdi:

note: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number Of Periods:
nn: _Talet på periodar:

note: Sum-Of-The-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
nn: _Periode:

note: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
nn: _Periodisk betaling:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
nn: _Term

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 10 bits
en: 10 places
nn: 10 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 11 bits
en: 11 places
nn: 11 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 12 bits
en: 12 places
nn: 12 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 13 bits
en: 13 places
nn: 13 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 14 bits
en: 14 places
nn: 14 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 15 bits
en: 15 places
nn: 15 plassar

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
nn: 16-bits

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
nn: 32-bits

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
nn: 64-bits

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
nn: 8-bits

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
nn: Absoluttverdi

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
nn: Absoluttverdi [|]

note: Tooltip for the addition button
en: Add [+]
nn: Legg til [+]

note: Tooltip for the answer variable button
en: Answer variable
nn: Svarvariabel

note: Tooltip for the base 10 logarithm button
en: Base 10 logarithm
nn: 10-basert logaritme

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010&#x2082;
en: Binary
nn: Binær

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
nn: Boolsk OG

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
nn: Boolsk IKKJE

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
nn: Boolsk ELLER

note: Tooltip for the boolean exclusive OR button
en: Boolean exclusive OR
nn: Boolsk eksklusiv ELLER

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate result [=]
nn: Utrekn resultat [=]

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
nn: _Teikn:

note: Tooltop for the clear display button
en: Clear display [Escape]
nn: Tøm skjerm [Escape]

note: Label on the clear display button. Clr is short for Clear
en: Clr
nn: C

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
nn: Sams

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
nn: Dd

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
nn: Desimal

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations
en: Degrees
nn: Grader

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Display _Format:
nn: Visnings_format:

note: Tooltip for the division button
en: Divide [/]
nn: Del [/]

note: Tooltip for the end block button
en: End block [)]
nn: Sluttparantes [)]

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
nn: Ingeniørfag

note: Tooltip for the eulers number button
en: Eulers number
nn: Eulers tal

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
nn: Eksponent

note: Tooltip for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent [^ or **]
nn: Eksponent [^eller **]

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
nn: Fakultet

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
nn: Fakultet [!]

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
nn: Faktoriser

note: Tooltip for the factorize button
en: Factorize into prime numbers (Ctrl+F)
nn: Faktoriser til primtal (Ctrl + F)

note: Tooltip for the fractional portion button
en: Fractional portion
nn: Brøkdelen

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
nn: Gradianar

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2&#x2081;&#x2086;
en: Hexadecimal
nn: Heksadesimal

note: Title of insert ASCII dialog
en: Insert ASCII Value
nn: Set inn ASCII-verdi

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
nn: Set inn teikn

note: Tooltip for the insert character button
en: Insert character
nn: Set inn teikn

note: Tooltip for the integer portion button
en: Integer portion
nn: Heltallsdel

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
nn: Invers

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
nn: Invers [Ctrl + I]

note: Tooltip for the modulus division button
en: Modulus divide
nn: Modulo

note: Tooltip for the multiplication button
en: Multiply [*]
nn: Multipliser [*]

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural logarithm
nn: Naturleg logaritme

note: Tooltip for the numeric point button
en: Numeric point [. or ,]
nn: Komma [. eller ,]

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322&#x2088;
en: Octal
nn: Oktal

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones'' complement
nn: Førstekomplement

note: Tooltip on the percentage button
en: Percentage [%]
nn: Prosentdel [%]

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
nn: Pi [Ctrl + P]

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
nn: Bet

en: Preferences
nn: Brukarval

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
nn: Radianar

note: Tooltip for the random number button
en: Random number
nn: Tilfeldig tal

note: Accessible name for the recall value button
en: Recall
nn: Hent fram

note: Tooltip for the recall value button
en: Recall value
nn: Hent fram verdi

note: Accessible description for the area in which results are displayed
en: Result Region
nn: Resultatområde

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+S]
nn: Rota [Ctrl + S]

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234&#xD7;10^3
en: Scientific
nn: Vitskapeleg

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
nn: Vitskapeleg eksponent

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
nn: Vitskapeleg eksponent [Ctrl + E]

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
nn: Skift venstre

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
nn: Skift høgre

note: Tooltip for the shift left button
en: Shift left [<]
nn: Skift venstre [<]

note: Tooltip for the shift right button
en: Shift right [>]
nn: Skift høgre [>]

note: Preferences dialog: label for show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
nn: Vis _tusenskiljeteikn

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
nn: Vis etterfølgjande _nullar

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
nn: Ln

note: Tooltip for the start block button
en: Start block [(]
nn: Startparantes [(]

note: Accessible name for the store value button
en: Store
nn: Lagra

note: Tooltip for the store value button
en: Store value
nn: Lagra verdi

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
nn: Senka skrift

note: Tooltip for the subscript mode button
en: Subscript number mode [Alt+number]
nn: Senka nummermodus [Alt + nummer]

note: Tooltip for the subtraction button
en: Subtract [-]
nn: Trekk frå  [-]

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
nn: Heva skrift

note: Tooltip for the superscript mode button
en: Superscript number mode [Ctrl+number]
nn: Heva nummermodus [Ctrl + nummer]

note: Tooltip for the truncate button
en: Truncate value
nn: Trunkert verdi

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's complement
nn: Andrekomplement

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
nn: Ord_storleik:

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 1 bit
en: _1 place
nn: _1 plass

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 2 bits
en: _2 places
nn: _2 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 3 bits
en: _3 places
nn: _3 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 4 bits
en: _4 places
nn: _4 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 5 bits
en: _5 places
nn: _5 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 6 bits
en: _6 places
nn: _6 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 7 bits
en: _7 places
nn: _7 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 8 bits
en: _8 places
nn: _8 plassar

note: Right Shift Popup: Menu item to shift right by 9 bits
en: _9 places
nn: _9 plassar

note: View|Advanced menu item
en: _Advanced
nn: _Avansert

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
nn: _Vinkeleining:

note: View|Basic menu item
en: _Basic
nn: _Grunnleggjande

note: Calculator menu
en: _Calculator
nn: _Kalkulator

note: View|Financial menu item
en: _Financial
nn: _Finansiell

note: Help menu
en: _Help
nn: _Hjelp

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
nn: Set _inn

note: View|Programming menu item
en: _Programming
nn: _Programmering

note: View|Scientific menu item
en: _Scientific
nn: _Vitskapleg

note: View menu
en: _View
nn: _Vis

note: Translators: The window title when in basic mode
en: Calculator
nn: Kalkulator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
nn: Utfør aritmetiske, vitskaplege eller finansielle utregningar

en: Accuracy value
nn: Presisjonsverdi

en: Display Mode
nn: Visningsmodus

en: Mode
nn: Modus

en: Numeric Base
nn: Grunntal (base)

en: Show Registers
nn: Vis register

en: Show Thousands Separator
nn: Vis tusenskiljeteikn

en: Show Trailing Zeroes
nn: Vis etterfølgjande nullar

en: Trigonometric type
nn: Trigonometrisk type

en: Word size
nn: Ordstorleik

note: Description on how to use gcalctool displayed on command-line
en: Usage:
      %s - Perform mathematical calculations
nn: Bruk:
      %s - Utfør matematiske utrekningar

note: Description on gcalctool command-line help options displayed on command-line
en: Help Options:
      -v, --version                   Show release version
      -h, -?, --help                  Show help options
      --help-all                      Show all help options
      --help-gtk                      Show GTK+ options
nn: Hjelpeinstillingar:
      -v, --version                   Vis utgjevingsversjon
      -h, -?, --help                  Vis hjelpeinnstillingar
      --help-all                      Vis alle hjelpeinstillingar
      --help-gtk                      Vis GTK+-instillingar

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
nn: Ukjent argument «%s»

en: Australian dollar
nn: Australsk dollar

en: Bulgarian lev
nn: Bulgarsk lev

en: Brazilian real
nn: Brasilsk real

en: Canadian dollar
nn: Kanadisk dollar

en: Swiss franc
nn: Sveitsisk franc

en: Chinese yuan renminbi
nn: Kinesisk yuan renminbi

en: Czech koruna
nn: Tsjekkisk koruna

en: Danish krone
nn: Dansk krone

en: Estonian kroon
nn: Estlandsk kroon

en: Pound sterling
nn: Britisk pund

en: Hong Kong dollar
nn: Hong Kongsk dollar

en: Croatian kuna
nn: Kroatsisk kuna

en: Hungarian forint
nn: Ungarsk forint

en: Indonesian rupiah
nn: Indonesisk rupiah

en: Indian rupee
nn: Indisk rupi

en: Icelandic krona
nn: Islandsk krone

en: Japanese yen
nn: Japansk yen

en: South Korean won
nn: Sør-Koreansk won

en: Lithuanian litas
nn: Litauisk litas

en: Latvian lats
nn: Latvisk lats

en: Mexican peso
nn: Meksikansk peso

en: Malaysian ringgit
nn: Malaysisk ringgit

en: Norwegian krone
nn: Norsk krone

en: New Zealand dollar
nn: Ny-Zealandsk dollar

en: Philippine peso
nn: Filippinsk peso

en: Polish zloty
nn: Polsk zloty

en: New Romanian leu
nn: Ny-Romansk leu

en: Russian rouble
nn: Russisk rouble

en: Swedish krona
nn: Svensk krone

en: Singapore dollar
nn: Singaporsk dollar

en: Thai baht
nn: Thailandsk baht

en: New Turkish lira
nn: Ny-Tyrkisk lira

en: US dollar
nn: Amerikansk dollar

en: South African rand
nn: Sør-Afrikansk rand

en: No undo history
nn: Inga angrehistorikk

en: No redo steps
nn: Inga steg å gjenta

note: Translators: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to do bitwise shift
nn: Inga verdi å bruka til bitvis skift

note: Translators: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
nn: Kan berre faktorisera heiltal

en: No sane value to store
nn: Inga fornuftige verdiar å lagra

note: Translators: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
nn: Kan ikkje utføra bitvisoperasjonar på tal større enn det gjeldande ordet. Prøv med ein større ordstorleik.

note: Translators: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
nn: Ukjend variabel «%s»

note: Translators: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
nn: Funksjonen «%s» er ikkje definert

note: Translators: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
nn: Ukjend omrekning

note: Translators: Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
nn: Feilutformet uttrykk

note: Translators: The window title when in advanced mode
en: Calculator - Advanced
nn: Kalkulator - Avansert

note: Translators: The window title when in financial mode
en: Calculator - Financial
nn: Kalkulator - Finansiell

note: Translators: The window title when in scientific mode
en: Calculator - Scientific
nn: Kalkulator - Vitskapeleg

note: Translators: The window title when in programming mode
en: Calculator - Programming
nn: Kalkulator - Programmering

note: Translators: Title of the error dialog when unable to load the UI files
en: Error loading user interface
nn: Feil ved lesing av brukargrensesnitt

note: Translators: Description in UI error dialog when unable to load the UI files. %s is replaced with the error message provided by GTK+
en: A required file is missing or damaged, please check your installation.
    
    %s
nn: Ei viktig fil er skada eller finst ikkje. Sjekk installasjonen din.
    
    %s

note: Translators: The license this software is under (GPL2+)
en: Gcalctool is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    Gcalctool is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Gcalctool; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA
nn: Gcalctool er fri programvare. Du kan redistribuera og/eller endra programmet under vilkåra gjevne i GNU General Public License som utgjeve av Free Software Foundation; anten versjon 2 av lisensen, eller (viss du ønskjer det) ein seinare versjon.
    
    Gcalctool vert distribuert i håp om at programmet er nyttig, men utan NOKO
    GARANTI, ikkje eingong implisitt garanti om at det er SALBART eller PASSAR EIT
    BESTEMT FORMÅL. Sjå GNU General Public License for detaljar.
    
    Du skal ha motteke ein kopi av GNU General Public License saman med Gcalctool. Viss dette ikkje er tilfelle, kan du skriva til Free Software Foundation, Inc. 59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA 02111-1307 USA

note: Translators: Copyright notice in the about dialog
en: © 1986-2008 The Gcalctool authors
nn: © 1986-2008 Utviklarane av Gcalctool

note: Translators: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
nn: Kalkulator med finans- og vitskapleg modus.

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
nn: Klarte ikkje å opna hjelpefila

note: Translators: Title of the error dialog when unable to load the UI files
en: You don't have any recent currency rates. Should I download some now?
nn: Du har ingen nylege valutakursar. Skal kursar verta lasta ned?

note: Translators: Title of the error dialog when unable to load the UI files
en: I could not download any currency rates. You may receive inaccurate results, or you may not receive any results at all.
nn: Klarte ikkje å lasta ned valutakursar. Du kan oppleva å få unøyaktige resultat, eller ikkje resultat i det heile.

en: Paste
nn: Lim inn

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is not defined
nn: Divisjon med null er ikkje definert

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
nn: Logaritmen av null er ikkje definert

note: Translators: Error displayed attempted to take logarithm of negative value
en: Logarithm of negative values is undefined
nn: Logaritmen av eit negativt tal er ikkje definert

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative exponent
en: The power of zero is not defined for a negative exponent
nn: Null med ein negativ eksponent er ikkje definert

en: Reciprocal of zero is not defined
nn: Resiproket av null er ikkje definert

en: Root must non-zero
nn: Rota må vera ulik null

en: Negative root of zero is undefined
nn: Negativ rot av null er ikkje definert

en: nth root of negative number not defined for even n
nn: n-terota av negative tal er ikkje definert når n er partal

en: Square root is not defined for negative values
nn: Kvadratrot av negative verdiar er ikkje definert

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a fractional number
en: Factorial only defined for natural numbers
nn: Fakultet er berre definert for naturlege tal

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division only defined for integers
nn: Modulo er berre definert for heiltal

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND only defined for natural numbers
nn: Boolsk OG er berre definert for naturlege tal

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR only defined for natural numbers
nn: Boolsk ELLER er berre definert for naturlege tal

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR only defined for natural numbers
nn: Boolsk eksklusiv ELLER er berre definert for naturlege tal

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT only defined for natural numbers
nn: Boolsk IKKJE er berre definert for naturlege tal

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift only possible on integer values
nn: Skift er berre mogleg for heiltal

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent not defined for angles that are multiples of π∕2 (180°) from π∕4 (90°)
nn: Tangent er ikkje definert for gradar som er multiplum av π∕2 (180°) frå π∕4 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine not defined for values outside [-1, 1]
nn: Sinus invers er ikkje definert for verdiar utanfor [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine not defined for values outside [-1, 1]
nn: Cosinus invers er ikkje definert for verdiar utanfor [-1, 1]
