gcalctool - en to ro translation catalogue (581 entries)

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ro: Efectuează calcule aritmetice, științifice și financiare

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
ro: Calculator este o aplicație care rezolvă ecuații matematice. Deși la început pare a fi un calculator simplu care deține doar operațiile aritmetice de bază, puteți comuta la modul avansat, financiar sau de programare pentru a găsi un set surprinzător de capabilități.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
ro: Calculatorul avansat suportă multe operații, inclusiv: logaritmi, factoriale, funcții trigonometrice și hiperbolice, împărțirea cu rest, numere complexe, generare de numere aleatorii, factorizare de numere prime și conversii de unitate.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
ro: Modul financiar suportă calculări diverse, inclusiv rata dobânzi periodice, valoarea curentă și viitoare, amortizarea dublu-regresivă și pe linie dreaptă, și multe altele.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
ro: Modul de programare suportă conversia între bazele comune (binar, octal, zecimal, și hexazecimal), algebră logică, complement față de unu și doi, conversie de cod caracter cu caracter, și multe altele.

en: Basic Mode
ro: Mod de bază

en: Advanced Mode
ro: Mod avansat

en: Financial Mode
ro: Mod financiar

en: Programming Mode
ro: Mod programare

en: Keyboard Mode
ro: Mod de tastatură

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
ro: calculation;arithmetic;scientific;financial;calculare;aritmetic;științific;financiar;calculator;

en: Accuracy value
ro: Valoarea preciziei

en: The number of digits displayed after the numeric point
ro: Numărul de cifre afișate după virgulă

en: Word size
ro: Dimensiunea cuvântului

en: The size of the words used in bitwise operations
ro: Dimensiunea cuvintelor folosite în operațiile binare

en: Numeric Base
ro: Bază numerică

en: The numeric base
ro: Baza numerică

en: Show Thousands Separators
ro: Afișează separatorii de mii

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ro: Indică dacă se afișează separatorii de mii în numere mari.

en: Show Trailing Zeroes
ro: Afișează zerouri după virgulă

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ro: Indică dacă se afișează zerouri după virgulă.

en: Number format
ro: Format număr

en: The format to display numbers in
ro: Formatul în care se afișează numerele

en: Angle units
ro: Unități unghi

en: The angle units to use
ro: Unitățile de măsurare a unghiului de utilizat

en: Currency update interval
ro: Intervalul de actualizare a valutei

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
ro: Cât de des ar trebui să fie actualizate ratele de schimb valutar. O valoare de 0 înseamnă că ratele de schimb valutar nu vor fi aduse deloc de pe rețea.

en: Button mode
ro: Mod buton

en: The button mode
ro: Mod buton

en: Source currency
ro: Monedă sursă

en: Currency of the current calculation
ro: Moneda calculului curent

en: Target currency
ro: Monedă destinație

en: Currency to convert the current calculation into
ro: Moneda în care să se convertească calculul curent

en: Source units
ro: Unități sursă

en: Units of the current calculation
ro: Unitățile calculului curent

en: Target units
ro: Unități destinație

en: Units to convert the current calculation into
ro: Unitățile în care să se convertească calculul curent

en: Internal precision
ro: Precizie internă

en: The internal precision used with the MPFR library
ro: Precizia internă utilizată cu biblioteca MPFR

en: Window position
ro: Poziție fereastră

en: Window position (x and y) of the last closed window.
ro: Poziția ferestrei (x și y) a ultimei ferestre închise.

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Whether the last closed window was maximized.
ro: Dacă ultima fereastră închisă a fost maximizată.

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: Window size (width and height) of the last closed window.
ro: Dimensiunea ferestrei (lățime și înălțime) a ultimei ferestre închise.

en: UAE Dirham
ro: Dirham Emiratele Arabe Unite

en: Argentine Peso
ro: Peso argentinian

en: Australian Dollar
ro: Dolar australian

en: Bulgarian Lev
ro: Levă bulgară

en: Bahraini Dinar
ro: Dinar bahrain

en: Brunei Dollar
ro: Dolar brunei

en: Brazilian Real
ro: Real brazilian

en: Botswana Pula
ro: Pula botswaneză

en: Canadian Dollar
ro: Dolar canadian

en: CFA Franc
ro: Franc CFA

en: Swiss Franc
ro: Franc elvețian

en: Chilean Peso
ro: Peso chilian

en: Chinese Yuan
ro: Yuan chinezesc

en: Colombian Peso
ro: Peso columbian

en: Czech Koruna
ro: Coroană cehă

en: Danish Krone
ro: Coroană daneză

en: Algerian Dinar
ro: Dinar algerian

en: Estonian Kroon
ro: Coroană estoniană

en: British Pound Sterling
ro: Liră sterlină britanică

en: Hong Kong Dollar
ro: Dolar Hong Kong

en: Croatian Kuna
ro: Kună croată

en: Hungarian Forint
ro: Forint maghiar

en: Indonesian Rupiah
ro: Rupie indoneziană

en: Israeli New Shekel
ro: Shekel nou israelian

en: Indian Rupee
ro: Rupie indiană

en: Iranian Rial
ro: Rial iranian

en: Icelandic Krona
ro: Coroană islandeză

en: Japanese Yen
ro: Yen japonez

en: Jamaican Dollar
ro: Dolar jamaican

en: South Korean Won
ro: Won sud-coreean

en: Kuwaiti Dinar
ro: Dinar kuweitian

en: Kazakhstani Tenge
ro: Tenge kazahă

en: Sri Lankan Rupee
ro: Rupie Sri Lanka

en: Libyan Dinar
ro: Dinar libian

en: Mauritian Rupee
ro: Rupie mauritiană

en: Mexican Peso
ro: Peso mexican

en: Malaysian Ringgit
ro: Ringgit malaiezian

en: Nigerian Naira
ro: Naira nigeriană

en: Norwegian Krone
ro: Coroană norvegiană

en: Nepalese Rupee
ro: Rupie nepaleză

en: New Zealand Dollar
ro: Dolar neozeelandez

en: Omani Rial
ro: Rial Oman

en: Peruvian Nuevo Sol
ro: Nuevo sol peruvian

en: Philippine Peso
ro: Peso filipinez

en: Pakistani Rupee
ro: Rupie pakistaneză

en: Polish Zloty
ro: Zolt polonez

en: Qatari Riyal
ro: Rial qatarez

en: New Romanian Leu
ro: Leu nou românesc

en: Russian Rouble
ro: Rublă rusească

en: Saudi Riyal
ro: Rial saudit

en: Serbian Dinar
ro: Dinar sârb

en: Swedish Krona
ro: Coroană suedeză

en: Singapore Dollar
ro: Dolar singaporez

en: Thai Baht
ro: Baht tailandez

en: Tunisian Dinar
ro: Dinar tunisian

en: Turkish Lira
ro: Liră turcească

en: T&T Dollar (TTD)
ro: Dolar T&T (TTD)

en: New Taiwan Dollar
ro: Dolar taiwanez nou

en: Ukrainian Hryvnia
ro: Hryvnia ukrainiană

en: US Dollar
ro: Dolar american

en: Uruguayan Peso
ro: Peso uruguayan

en: South African Rand
ro: Rand sud african

en: International Monetary Fund
ro: Fondul Monetar Internațional

en: European Central Bank
ro: Banca Centrală Europeană

en: Bank of Canada
ro: Banca Canadei

en: United Nations Treasury
ro: Trezoreria Națiunilor Unite

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
ro: în

en: to
ro: la

en: The zeroth root of a number is undefined
ro: Rădăcina zero a unui număr nu este definită

en: Error: the number of periods must be positive
ro: Eroare: numărul de perioade trebuie să fie pozitiv

en: Logarithm
ro: Logaritm

en: Natural logarithm
ro: Logaritm natural

en: Square root
ro: Rădăcină pătrată

en: Absolute value
ro: Valoare absolută

en: Conjugate
ro: Conjugat

en: Integer
ro: Întreg

en: Fraction
ro: Fracție

en: Floor
ro: Parte întreagă inferioară

en: Ceiling
ro: Parte întreagă superioară

en: Round
ro: Rotunjire

en: Imaginary
ro: Imaginar

en: Sine
ro: Sinus

en: Cosine
ro: Cosinus

en: Tangent
ro: Tangentă

en: Arc sine
ro: Arcsinus

en: Arc cosine
ro: Arccosinus

en: Arc tangent
ro: Arctangentă

en: Inverse sine
ro: Sinus inversat

en: Inverse cosine
ro: Cosinus inversat

en: Inverse tangent
ro: Tangentă inversă

en: Hyperbolic sine
ro: Sinus hiperbolic

en: Hyperbolic cosine
ro: Cosinus hiperbolic

en: Hyperbolic tangent
ro: Tangentă hiperbolică

en: Hyperbolic arcsine
ro: Arcsinus hiperbolic

en: Hyperbolic arccosine
ro: Arccosinus hiperbolic

en: Hyperbolic arctangent
ro: Arctangentă hiperbolică

en: Inverse hyperbolic sine
ro: Sinus hiperbolic inversat

en: Inverse hyperbolic cosine
ro: Cosinus hiperbolic inversat

en: Inverse hyperbolic tangent
ro: Tangentă hiperbolică inversă

en: One's complement
ro: Complement față de 1

en: Two's complement
ro: Complement față de 2

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
ro: Valoarea afișată nu este un întreg

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
ro: Nu există istoric pentru anulări

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
ro: Nu există istoric pentru refaceri

en: No sane value to store
ro: Nu există o valoare validă de stocat

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
ro: Depășire. Încercați cu o lungime mai mare a cuvântului

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
ro: Variabilă necunoscută „%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
ro: Funcția „%s” nu este definită

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
ro: Conversie necunoscută

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
ro: Expresie eronată

en: Calculating
ro: Se calculează

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
ro: Este nevoie de un întreg pentru factorizare

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
ro: Nu este valoare bună pentru deplasare binară

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
ro: Eroare de subapreciere

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
ro: Eroare de depășire

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
ro: Argumentul nu este definit pentru zero

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ro: Puterea lui zero nu este definită pentru exponenți negativi

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
ro: Zero ridicat la puterea zero nu este definit

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
ro: Logaritmul lui zero nu este definit

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
ro: Factorialul este definit doar pentru numere reale pozitive

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
ro: Împărțirea la zero nu este definită

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
ro: Împărțirea modulo este definită doar pentru întregi

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ro: Tangenta nu este definită pentru unghiuri care sunt cu multipli de π (180°) de la π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ro: Inversa sinusului nu este definită pentru valori în afara intervalului [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ro: Inversa cosinusului nu este definită pentru valori în afara intervalului [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
ro: Funcția arctangentă nu este definită pentru valorile i și -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ro: Inversa cosinusului hiperbolic nu este definită pentru valori mai mici decât unu

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
ro: Inversa tangentei hiperbolice nu este definită pentru valori în afara intervalului [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
ro: ȘI logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
ro: SAU logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
ro: SAU exclusiv logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
ro: NU logic este definit doar pentru numere naturale pozitive

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
ro: Deplasarea este posibilă doar pentru valori întregi

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
ro: Depășire: nu s-a putut calcula rezultatul

en: Angle
ro: Unghi

en: Length
ro: Lungime

en: Area
ro: Arie

en: Volume
ro: Volum

en: Mass
ro: Masă

en: Speed
ro: Viteză

en: Duration
ro: Durată

en: Frequency
ro: Frecvență

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Energy
ro: Energie

en: Digital Storage
ro: Stocare digitală

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
ro: Grade

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
ro: %s grade

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ro: grad,grade,grd

en: Radians
ro: Radiani

[ctx: unit-format]
en: %s radians
ro: %s radiani

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
ro: radian,radiani,rad

en: Gradians
ro: Gradiani

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
ro: %s gradiani

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ro: gradian,gradiani,gradian

en: Parsecs
ro: Parseci

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
ro: parsec,parseci,pc

en: Light Years
ro: Ani lumină

[ctx: unit-format]
en: %s ly
ro: %s al

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ro: an lumină,ani lumină,al

en: Astronomical Units
ro: Unități astronomice

[ctx: unit-format]
en: %s au
ro: %s ua

[ctx: unit-symbols]
en: au
ro: au,ua

en: Rack Units
ro: Unități de rack

en: Nautical Miles
ro: Mile marine

en: Miles
ro: Mile

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ro: milă,mile,mi

en: Kilometers
ro: Kilometeri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ro: kilometru,kilometri,km

en: Cables
ro: Cabluri

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
ro: cablu,cabluri,cb

en: Fathoms
ro: Stânjeni

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
ro: %s stej

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ro: stânjen,stânjeni,stej

en: Meters
ro: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ro: metru,metri,m

en: Yards
ro: Yarzi

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ro: yard,yarzi,yd

en: Feet
ro: Picioare

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ro: picior,picioare,ft

en: Inches
ro: Țoli

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ro: țol,țoli,in

en: Centimeters
ro: Centimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ro: centimetru,centimetri,cm

en: Millimeters
ro: Milimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ro: milimetru,milimetri,mm

en: Micrometers
ro: Micrometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ro: micrometru,micrometri,um

en: Nanometers
ro: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ro: nanometru,nanometri,nm

en: Desktop Publishing Point
ro: Punct de publicare desktop

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
ro: punct,pt,puncte,pts

en: Kilometers per hour
ro: Kilometeri pe oră

[ctx: unit-format]
en: %s km/h
ro: %s km/o

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
ro: kilometers per hour,kmph,kmh,kph;kilometri pe oră;kmpo;kmo;kpo

en: Miles per hour
ro: Mile pe oră

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
ro: %s mile/o

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
ro: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph;milepo;mile pe oră;mi/o;mipo;mpo

en: Meters per second
ro: Metri pe secundă

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
ro: metri pe secundă, mps

en: Feet per second
ro: Picioare pe secundă

[ctx: unit-format]
en: %s feet/s
ro: %s picioare/s

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
ro: fps,feet per second,feetps;picioare pe secundă

en: Knots
ro: Noduri

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
ro: kt,kn,nd,nod,noduri

en: Hectares
ro: Hectare

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ro: hectar,hectare,ha

en: Acres
ro: Acri

[ctx: unit-format]
en: %s acres
ro: %s acri

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
ro: acru,acri,ac

en: Square Foot
ro: Metru pătrat

en: Square Meters
ro: Metri pătrați

en: Square Centimeters
ro: Centimetri pătrați

en: Square Millimeters
ro: Milimetri pătrați

en: Cubic Meters
ro: Metri cubi

en: US Gallons
ro: Galoane americane

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ro: galon,galoane,gal

en: Liters
ro: Litri

[ctx: unit-format]
en: %s L
ro: %s l

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ro: litru,litri,l

en: US Quarts
ro: Quarturi americane (sferturi de galon)

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
ro: quart,quarți,qt

en: US Pints
ro: Pinte americane

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ro: pintă,pinte,pt

en: Metric Cups
ro: Cupe metrice

[ctx: unit-format]
en: %s cup
ro: %s cupă

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
ro: cup,cups,cp;cupă;cupe

en: Milliliters
ro: Mililitri

[ctx: unit-format]
en: %s mL
ro: %s ml

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ro: mililitru, mililitri,ml,cm³

en: Microliters
ro: Microlitri

en: Tonnes
ro: Tone

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ro: tonă,tone

en: Kilograms
ro: Kilograme

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ro: kilogram,kilograme,kg

en: Pounds
ro: Livre

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
ro: pound,pounds,lb,lbs;livră;livre

en: Ounces
ro: Uncii

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ro: uncie,uncii,oz

en: Grams
ro: Grame

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ro: gram,grame,g

en: Centuries
ro: Secole

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
ro: %s secole

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
ro: secol,secole

en: Decades
ro: Decenii

[ctx: unit-format]
en: %s decades
ro: %s decenii

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
ro: deceniu,decenii

en: Years
ro: Ani

[ctx: unit-format]
en: %s years
ro: %s ani

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ro: an,ani

en: Months
ro: Luni

[ctx: unit-format]
en: %s months
ro: %s luni

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
ro: lună,luni

en: Weeks
ro: Săptămâni

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
ro: %s săptămâni

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
ro: săptămână,săptămâni

en: Days
ro: Zile

[ctx: unit-format]
en: %s days
ro: %s zile

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ro: zi,zile

en: Hours
ro: Ore

[ctx: unit-format]
en: %s hours
ro: %s ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ro: oră,ore

en: Minutes
ro: Minute

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
ro: %s minute

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ro: minut,minute

en: Seconds
ro: Secunde

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ro: secundă,secunde,s

en: Milliseconds
ro: Milisecunde

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ro: milisecundă,milisecunde,ms

en: Microseconds
ro: Microsecunde

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ro: microsecundă,microsecunde,us,μs

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
ro: Biți

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
ro: bit,biți,b

en: Bytes
ro: Octeți

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
ro: octet,octeți,B

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
ro: Kilobiți

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
ro: kilobit,kilobiți,kb,Kb

en: Kilobytes
ro: Kiloocteți

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
ro: kilooctet,kiloocteți,kB,KB

en: Kibibits
ro: Kibibiți

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
ro: kibibit,kibibiți,Kib

en: Kibibytes
ro: Kibiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
ro: kibioctet,kibiocteți,KiB

en: Megabits
ro: Megabiți

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
ro: megabit,megabiți,Mb

en: Megabytes
ro: Megaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
ro: megaoctet,megaocteți,MB

en: Mebibits
ro: Mebibiți

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
ro: mebibit,mebibiți,Mib

en: Mebibytes
ro: Mebiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
ro: mebioctet,mebiocteți,MiB

en: Gigabits
ro: Gigabiți

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
ro: gigabit,gigabiți,Gb

en: Gigabytes
ro: Gigaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
ro: gigaoctet,gigaocteți,GB

en: Gibibits
ro: Gibibiți

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
ro: gibibit,gibibiți,Gib

en: Gibibytes
ro: Gibiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
ro: gibioctet,gibiocteți,GiB

en: Terabits
ro: Terabiți

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
ro: terabit,terabiți,Tb

en: Terabytes
ro: Teraocteți

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
ro: teraoctet,teraocteți,TB

en: Tebibits
ro: Tebibiți

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
ro: tebibit,tebibiți,Tib

en: Tebibytes
ro: Tebiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
ro: tebioctet,tebiocteți,TiB

en: Petabits
ro: Petabiți

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
ro: petabit,petabiți,Pb

en: Petabytes
ro: Petaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
ro: petaoctet,petaocteți,PB

en: Pebibits
ro: Pebibiți

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
ro: pebibit,pebibiți,Pib

en: Pebibytes
ro: Pebiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
ro: pebioctet,pebiocteți,PiB

en: Exabits
ro: Exabiți

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
ro: exabit,exabiți,Eb

en: Exabytes
ro: Exaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
ro: exaoctet,exaocteți,EB

en: Exbibits
ro: Exbibiți

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
ro: exbibit,exbibiți,Eib

en: Exbibytes
ro: Exbiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
ro: exbioctet,exbiocteți,EiB

en: Zettabits
ro: Zettabiți

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
ro: zettabit,zettabiți,Zb

en: Zettabytes
ro: Zettaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
ro: zettaoctet,zettaocteți,ZB

en: Zebibits
ro: Zebibiți

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
ro: zebibit,zebibiți,Zib

en: Zebibytes
ro: Zebiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
ro: zebioctet,zebiocteți,ZiB

en: Yottabits
ro: Yottabiți

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
ro: yottabit,yottabiți,Yb

en: Yottabytes
ro: Yottaocteți

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
ro: yottaoctet,yottaocteți,YB

en: Yobibits
ro: Yobibiți

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
ro: yobibit,yobibiți,Yib

en: Yobibytes
ro: Yobiocteți

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
ro: yobioctet,yobiocteți,YiB

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
ro: kilohertz,kHz;kiloherți

en: Terahertz
ro: Terrahertz

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
ro: terrahertz,THz

en: Joule
ro: Joul

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
ro: Joule,J,joule,joules;Joul;joul;jouli

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
ro: calories,calorie,cal;calorii

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
ro: electronvolt,electronvolts,ev;electrovolți

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
ro: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs;picior-liră;picior-lire

en: Currency
ro: Monedă

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
ro: %%s%s

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy result to clipboard
ro: Copiază rezultatul în clipboard

en: Modulus divide
ro: Împărțire modulo

en: Divide [/]
ro: Împărțire [/]

en: Multiply [*]
ro: Înmulțire [*]

en: Subtract [-]
ro: Scădere [-]

en: Add [+]
ro: Adunare [+]

en: Root [Ctrl+R]
ro: Rădăcină [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
ro: Pătrat [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
ro: Șterge afișajul [Escape]

en: Start Group [(]
ro: Începutul grupului [(]

en: End Group [)]
ro: Sfârșitul grupului [)]

en: Percentage [%]
ro: Procentaj [%]

en: Calculate Result
ro: Calculează rezultatul

en: Subscript Mode [Alt]
ro: Mod indice [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
ro: Mod exponent [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
ro: Factorizează [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
ro: Exponent științific [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
ro: Cosinus hiperbolic

en: Hyperbolic Sine
ro: Sinus hiperbolic

en: Hyperbolic Tangent
ro: Tangentă hiperbolică

en: Exponent [^ or **]
ro: Exponent [^ sau **]

en: Inverse [Ctrl+I]
ro: Inversa [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
ro: Numărul lui Euler

en: Natural Logarithm
ro: Logaritm natural

en: Absolute Value [|]
ro: Modul [|]

en: Imaginary Unit
ro: Unitate imaginară

en: Real Component
ro: Componenta reală

en: Imaginary Component
ro: Componenta imaginară

en: Complex Conjugate
ro: Conjugatul complex

en: Complex Argument
ro: Argumentul complex

en: Memory
ro: Memorie

en: Additional Functions
ro: Funcții suplimentare

en: Modulus Divide
ro: Împărțire modulo

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
ro: Termen compus

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
ro: _Valoare prezentă:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
ro: _Rata de dobândă periodică:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ro: Calculează numărul de perioade de compunere necesar pentru a crește o investiție de valoarea actuală la o valoare viitoare, la o rată fixă a dobânzii pe perioada de compunere.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
ro: Valoare _viitoare:

en: _Cancel
ro: _Anulează

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
ro: C_alculează

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
ro: Amortizare dublu-regresivă

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ro: Calculează indemnizația de amortizare pe un activ pentru o anumită perioadă de timp, utilizând metoda balanței dublu-declin.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
ro: _Viață:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
ro: _Perioadă:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
ro: Valoare viitoare

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ro: Calculează valoare viitoare a unei investiții bazându-se pe o serie de plăți egale cu o rată periodică a dobânzii peste numărul de perioade de plată din termen.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
ro: _Plată periodică:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
ro: _Număr de perioade:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
ro: Marjă de profit brut

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ro: Calculează prețul de revânzare al unui produs pe baza costului produsului și a marjei brute de profit dorite.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
ro: _Margine:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
ro: Plată periodică

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ro: Calculează plata periodică a unui împrumut, când plata este efectuată la sfârșitul fiecărei perioade de plată.

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
ro: _Termen:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
ro: Valoare prezentă

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ro: Calculează valoarea actuală a unei investiții pe baza unei serii de plăți egale actualizate la o rată a dobânzii periodice peste numărul de perioade de plată din termen.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
ro: Rata de dobândă periodică

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ro: Calculează dobânda periodică necesară pentru a crește o investiție la o valoare viitoare, peste numărul de perioade de compunere.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
ro: Amortizare în linie dreaptă

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
ro: _Valoare reziduală:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ro: Calculează amortizarea în linie dreaptă a unui activ pentru o perioadă. Metoda în linie dreaptă de amortizare a costurilor împarte costurile amortizabile în mod egal pe durata de viață utilă a unui activ. Durata de viață utilă este numărul de perioade, de obicei de ani, peste care un activ se amortizează.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
ro: Amortizare prin metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”)

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ro: Calculează indemnizația de amortizare pe un activ pentru o anumită perioadă de timp, utilizând metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”). Această metodă de amortizare accelerează rata amortizării, astfel încât consumul are loc în perioadele de timp recente decât în cele de mai târziu. Durata de viață utilă este numărul de perioade, de obicei ani, în care un activ este amortizat.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
ro: Perioadă plată

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
ro: _Valore viitoare:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ro: Calculează numărul de perioade de plată care sunt necesare într-o perioadă de anuitate obișnuită, pentru a acumula o valoare viitoare, cu o dobândă periodică.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
ro: TrmC

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
ro: Amd

en: Double Declining Depreciation
ro: Amortizare dublu-regresivă

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
ro: Vv

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
ro: TrmR

en: Financial Term
ro: Termen financiar

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
ro: Sca

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ro: Amortizare prin metoda sumei cifrelor anilor („SOFTY”)

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
ro: Ald

en: Straight Line Depreciation
ro: Amortizare în linie dreaptă

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ro: Rată

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
ro: Vp

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
ro: Pp

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
ro: Mpb

en: Binary
ro: Binar

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Hexadecimal
ro: Hexazecimal

en: Subscript mode [Alt]
ro: Mod indice [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
ro: Mod exponent [Ctrl]

en: Shift Left
ro: Deplasează la stânga

en: Shift Right
ro: Deplasează la dreapta

en: Boolean Exclusive OR
ro: SAU exclusiv logic

en: Boolean OR
ro: SAU logic

en: Boolean AND
ro: ȘI logic

en: Boolean NOT
ro: NU logic

en: Ones’ Complement
ro: Complement față de 1

en: Two’s Complement
ro: Complement față de 2

en: Binary Logarithm
ro: Logaritm binar

en: Integer Component
ro: Partea întreagă

en: Fractional Component
ro: Partea fracționară

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
ro: Introducere cod caracter

en: Change word size
ro: Modifică dimensiunea cuvântului

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
ro: C_aracter:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ro: _Introdu

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
ro: Începe în modul dat (de bază, avansat, financiar, programare, tastatură)

en: Solve given equation
ro: Rezolvă ecuația dată

en: Start with given equation
ro: Începe cu ecuația dată

en: Show release version
ro: Afișează versiunea de lansare

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
ro: © 1986–2023 Autorii Calculator

en: Exchange rate data providers
ro: Furnizorii de date privind cursul de schimb

en: Exchange rates data by %s
ro: Date privind cursul de schimb de %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
ro: Sigur doriți să închideți toate ferestrele deschise?

en: Close _All
ro: Închide to_ate

en: %d-bit | %d-bit
ro[0]: %d-bit
ro[1]: %d-biți
ro[2]: %d-de-biți

en: %d place | %d places
ro[0]: o poziție
ro[1]: %d poziții
ro[2]: %d de poziții

en:  to
ro:  către

en: Switch conversion units
ro: Comută unitățile de conversie

en: Defined Functions
ro: Funcții definite

en: Built-in keywords
ro: Cuvinte cheie încorporate

en: Defined currencies
ro: Valute definite

en: Defined Variables
ro: Variabile definite

en: New function
ro: Funcție nouă

en: Select no. of arguments
ro: Selectați nr. de argumente

en: 8-bit
ro: 8 biți

en: 16-bit
ro: 16 biți

en: 32-bit
ro: 32 biți

en: 64-bit
ro: 64 biți

en: Never
ro: Niciodată

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Number of _decimals
ro: Număr de _zecimale

en: Trailing _zeroes
ro: _Zerouri după virgulă

en: _Thousands separators
ro: Separa_tori de mii

en: _Angle units
ro: Unități ung_hi

en: Word _size
ro: Dimen_siunea cuvântului

en: E_xchange rate refresh interval
ro: Intervalul de reîmprospătare a cursului _valutar

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
ro: Închide fereastra curentă

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
ro: Ieșire din aplicație

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
ro: Deschide meniul

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
ro: Șterge istoricul

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
ro: Comutare de moduri

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
ro: Comută la modul de bază

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
ro: Comută la modul avansat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
ro: Comută la modul financiar

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
ro: Comută la modul programare

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
ro: Comută la modul tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
ro: Intrare tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
ro: Înmulțește (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
ro: Împarte (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
ro: Rădăcină pătrată (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
ro: Inversă

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
ro: Introducere de numere în format științific

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
ro: Mod programare

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
ro: Comută la binar

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
ro: Comută la octal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
ro: Comută la zecimal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
ro: Comută la hexazecimal

[ctx: shortcut window]
en: Others
ro: Altele

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ro: Refă

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ro: Repetă

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
ro: Rezultatul anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next result
ro: Rezultatul următor

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
ro: Comută la modul tastatură (alt.)

en: Variable name
ro: Nume variabilă

en: Store value into existing or new variable
ro: Stochează valoarea într-o variabilă existentă sau nouă

en: Basic
ro: De bază

en: Advanced
ro: Avansat

en: Financial
ro: Financiar

en: Programming
ro: Programare

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
ro: _Automat

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
ro: _Fixat

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
ro: Ș_tiințific

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
ro: Ingin_erie

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: About Calculator
ro: Despre calculator

en: Mode Selection
ro: Selecție de mod

en: Undo
ro: Refă

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: _Quit
ro: _Ieșire
