gnome-calculator master - en to da translation catalogue (542 entries)

en: Calculator
da: Lommeregner

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
da: Udfør aritmetiske, videnskabelige eller finansielle udregninger

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
da: Lommeregner er et program, som kan løse matematiske ligninger. Selvom det ved første øjekast ligner en simpel lommeregner med simple aritmetiske operationer, vil du med et skift til tilstanden avanceret, finansiel eller programmering finde et imponerende sæt funktioner.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
da: Den avancerede lommeregner understøtter mange operationer inklusive: Logaritmer, fakulteter, trigonometriske og hyberbolske funktioner, modulusdivision, komplekse tal, en tilfældig talgenerator, primtalsfaktorisering og enhedskonvertering.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
da: Tilstanden Finansiel understøtter adskillige udregninger inklusive periodisk renterate, nuværende og fremtidig værdi, dobbelt faldende- og ret linje-afskrivning og mange andre.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
da: Tilstanden Programmering understøtter konvertering mellem almindelige grundtal (binær, oktal, decimal og heksadecimal), boolesk algebra, etter- og toer-kompliment, tegn til tegnkode-konvertering med mere.

en: Basic Mode
da: Basistilstand

en: Advanced Mode
da: Avanceret tilstand

en: Financial Mode
da: Finanstilstand

en: Programming Mode
da: Programmeringstilstand

en: Keyboard Mode
da: Tastaturtilstand

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
da: udregning;aritmetik;videnskabelig;finansiel;regning;lommeregner;matematik;

en: Accuracy value
da: Værdi for nøjagtighed

en: The number of digits displayed after the numeric point
da: Antallet af cifre, der vises efter kommaet

en: Word size
da: Word-størrelse

en: The size of the words used in bitwise operations
da: Størrelsen af word, der bruges i bitvise operationer

en: Numeric Base
da: Numerisk grundtal

en: The numeric base
da: Numerisk grundtal

en: Show Thousands Separators
da: Vis tusinde-adskillere

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
da: Angiver om tusindtalsseparatorer vises i store tal.

en: Show Trailing Zeroes
da: Vis afsluttende nuller

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
da: Angiver om nuller, der følger efter kommaet, skal indgå i den viste værdi.

en: Number format
da: Talformat

en: The format to display numbers in
da: Formatet som tal vises i

en: Angle units
da: Vinkelenheder

en: The angle units to use
da: Vinkelenhed, der skal bruges

en: Currency update interval
da: Opdateringsinterval for valuta

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
da: Hvor ofte valutakurserne skal opdateres. En værdi på 0 betyder at valutakurserne slet ikke hentes fra netværket.

en: Button mode
da: Knaptilstand

en: The button mode
da: Knaptilstanden

en: Source currency
da: Kildevaluta

en: Currency of the current calculation
da: Valuta for den aktuelle udregning

en: Target currency
da: Målvaluta

en: Currency to convert the current calculation into
da: Valuta, som den aktuelle udregning skal konverteres til

en: Source units
da: Kildeenheder

en: Units of the current calculation
da: Enheder for den aktuelle udregning

en: Target units
da: Målenheder

en: Units to convert the current calculation into
da: Den aktuelle udregning skal omregnes til disse enheder

en: Internal precision
da: Intern præcision

en: The internal precision used with the MPFR library
da: Den interne præcision som bruges af MPFR-biblioteket

en: Window position
da: Vinduesplacering

en: Window position (x and y) of the last closed window.
da: Vinduesplacering (x og y) for sidst lukkede vindue.

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Whether the last closed window was maximized.
da: Om vinduet, der sidst blev lukket, var maksimeret.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height) of the last closed window.
da: Størrelsen af vinduet (bredde og højde) af det sidst lukkede vindue.

en: Argentine Peso
da: Argentinske peso

en: Australian Dollar
da: Australske dollar

en: Bangladeshi Taka
da: Bangladeshiske taka

en: Bulgarian Lev
da: Bulgarske lev

en: Bahraini Dinar
da: Bahrainske dinarer

en: Brunei Dollar
da: Bruneiske dollar

en: Brazilian Real
da: Brasilianske real

en: Botswana Pula
da: Botswanske pula

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollar

en: CFA Franc
da: CFA-franc

en: Swiss Franc
da: Schweiziske franc

en: Chilean Peso
da: Chilenske peso

en: Chinese Yuan
da: Kinesiske yuan

en: Colombian Peso
da: Colombiske peso

en: Czech Koruna
da: Tjekkiske koruna

en: Danish Krone
da: Danske kroner

en: Algerian Dinar
da: Algeriske dinarer

en: Estonian Kroon
da: Estiske kroon

en: British Pound Sterling
da: Britiske pund sterling

en: Hong Kong Dollar
da: Hong Kong-dollar

en: Croatian Kuna
da: Kroatiske kuna

en: Hungarian Forint
da: Ungarske forint

en: Indonesian Rupiah
da: Indonesiske rupiah

en: Israeli New Shekel
da: Israelske new shekel

en: Indian Rupee
da: Indiske rupee

en: Iranian Rial
da: Iranske rial

en: Icelandic Krona
da: Islandske kroner

en: Japanese Yen
da: Japanske yen

en: Jamaican Dollar
da: Jamaicanske dollar

en: South Korean Won
da: Sydkoreanske won

en: Kuwaiti Dinar
da: Kuwaitiske dinarer

en: Kazakhstani Tenge
da: Kazakhstanske tenge

en: Sri Lankan Rupee
da: Sri lankanske rupee

en: Libyan Dinar
da: Libyske dinarer

en: Mauritian Rupee
da: Mauretanske rupee

en: Mexican Peso
da: Mexicanske peso

en: Malaysian Ringgit
da: Malaysiske ringgit

en: Nigerian Naira
da: Nigerianske naira

en: Norwegian Krone
da: Norske kroner

en: Nepalese Rupee
da: Nepalesiske rupee

en: New Zealand Dollar
da: New Zealandske dollar

en: Omani Rial
da: Omanske rial

en: Peruvian Nuevo Sol
da: Peruvianske nuveo sol

en: Philippine Peso
da: Fillippinske peso

en: Pakistani Rupee
da: Pakistanske rupee

en: Polish Zloty
da: Polske zloty

en: Qatari Riyal
da: Qatarske riyal

en: New Romanian Leu
da: Nye rumænske leu

en: Russian Rouble
da: Russiske rubler

en: Saudi Riyal
da: Saudiske riyal

en: Serbian Dinar
da: Serbisk dinarer

en: Swedish Krona
da: Svenske kroner

en: Singapore Dollar
da: Singaporeanske dollar

en: Thai Baht
da: Thailandske baht

en: Tunisian Dinar
da: Tunesiske dinarer

en: Turkish Lira
da: Tyrkiske lira

en: T&T Dollar (TTD)
da: T&T dollar (TTD)

en: New Taiwan Dollar
da: Nye taiwanesiske dollar

en: Ukrainian Hryvnia
da: Ukrainske hryvnia

en: US Dollar
da: Amerikanske dollar

en: Uruguayan Peso
da: Uruguayanske peso

en: South African Rand
da: Sydafrikanske rand

en: International Monetary Fund
da: Den Internationale Valutafond

en: European Central Bank
da: Den Europæiske Centralbank

en: Bank of Canada
da: Den Canadiske Centralbank

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
da: i

en: to
da: til

en: The zeroth root of a number is undefined
da: Den nulte rod af et negativt tal er ikke defineret

en: Error: the number of periods must be positive
da: Fejl: Antallet af perioder skal være positivt

en: Logarithm
da: Logaritme

en: Natural logarithm
da: Naturlig logaritme

en: Square root
da: Kvadratrod

en: Absolute value
da: Absolut værdi

en: Signum
da: Fortegnsfunktion

en: Conjugate
da: Konjugeret

en: Integer
da: Heltal

en: Fraction
da: Brøkdel

en: Floor
da: Gulv

en: Ceiling
da: Loft

en: Round
da: Afrund

en: Imaginary
da: Imaginær

en: Sine
da: Sinus

en: Cosine
da: Cosinus

en: Tangent
da: Tangens

en: Arc sine
da: Arcsinus

en: Arc cosine
da: Arccosinus

en: Arc tangent
da: Arctangens

en: Inverse sine
da: Invers sinus

en: Inverse cosine
da: Invers cosinus

en: Inverse tangent
da: Invers tangens

en: Hyperbolic sine
da: Sinus hyperbolsk

en: Hyperbolic cosine
da: Cosinus hyperbolsk

en: Hyperbolic tangent
da: Tangens hyperbolsk

en: Hyperbolic arcsine
da: Arcsinus hyperbolsk

en: Hyperbolic arccosine
da: Area cosinus hyperbolsk

en: Hyperbolic arctangent
da: Arctangens hyperbolsk

en: Inverse hyperbolic sine
da: Area sinus hyperbolsk

en: Inverse hyperbolic cosine
da: Area cosinus hyperbolsk

en: Inverse hyperbolic tangent
da: Area tangens hyperbolsk

en: One's complement
da: 1'er-komplement

en: Two's complement
da: 2'er-komplement

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
da: Den viste værdi er ikke et heltal

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
da: Ingen fortrydelseshistorik

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
da: Ingen fortrydelseshistorik

en: No sane value to store
da: Ingen gyldig værdi til at lagre

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
da: Overløb. Prøv at øge word-størrelsen

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
da: Ukendt variabel “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
da: Funktionen “%s” er ikke defineret

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
da: Ukendt konvertering

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
da: Forkert udformet udtryk

en: Calculating
da: Udregner

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
da: Kræver et heltal at faktorisere

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
da: Ingen gyldig værdi til at udføre bitvis-skift

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
da: Underløbsfejl

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
da: Overløbsfejl

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
da: Argumentet af nul er ikke defineret

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
da: Potenser af nul er ikke defineret for negative eksponenter

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
da: Nul opløftet i nulte potens er udefineret

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
da: Logaritmen til nul er ikke defineret

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
da: Fakultet er kun defineret for ikke-negative reelle tal

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
da: Division med nul er ikke defineret

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
da: Modulo-division er kun defineret for heltal

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
da: Tangens er ikke defineret for vinkler, der er multipla af π (180°) fra π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
da: Arcussinus er ikke defineret for værdier uden for [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
da: Arcuscosinus er ikke defineret for værdier uden for [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
da: Arcustangens er ikke defineret for værdierne i og -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
da: Areacosinushyperbolsk er ikke defineret for værdier mindre end et

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
da: Areatangenshyperbolsk er ikke defineret for værdier uden for [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
da: Boolesk OG er kun defineret for naturlige tal

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
da: Boolesk ELLER er kun defineret for naturlige tal

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
da: Boolesk XOR er kun defineret for naturlige tal

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
da: Boolesk IKKE er kun defineret for naturlige tal

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
da: Bitvis forskydning er kun mulig på heltalsværdier

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
da: Overløb: Resultatet kunne ikke udregnes

en: Angle
da: Vinkel

en: Length
da: Længde

en: Area
da: Areal

en: Volume
da: Rumfang

en: Mass
da: Masse

en: Speed
da: Hastighed

en: Duration
da: Varighed

en: Frequency
da: Frekvens

en: Temperature
da: Temperatur

en: Energy
da: Energi

en: Digital Storage
da: Digitalt lager

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
da: Grader

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
da: %s grader

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
da: grad,grader,gr

en: Radians
da: Radianer

[ctx: unit-format]
en: %s radians
da: %s radianer

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
da: radian,radianer,rad

en: Gradians
da: Nygrader

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
da: %s gradianer

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
da: gradian,gradianer,grad

en: Parsecs
da: Parsec

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
da: parsec,parsec,pc

en: Light Years
da: Lysår

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
da: lysår,lysår,ly

en: Astronomical Units
da: Astronomiske enheder

en: Rack Units
da: Højdeenheder

en: Nautical Miles
da: Sømil

[ctx: unit-format]
en: %s nmi
da: %s sm

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
da: sm

en: Kilometers
da: Kilometer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
da: kilometer,kilometer,km,km

en: Cables
da: Kabellængder

[ctx: unit-format]
en: %s cb
da: %s kl

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
da: kabellænge,kabellængder,kl

en: Fathoms
da: Favne

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
da: %s favne

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
da: favn,favne,favne

en: Meters
da: Meter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
da: meter,meter,m

en: Yards
da: Yard

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
da: yard,yard,yd

en: Feet
da: Fod

[ctx: unit-format]
en: %s ft
da: %s fod

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
da: fod,fod,fod

en: Inches
da: Tommer

[ctx: unit-format]
en: %s in
da: %s "

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
da: tomme,tommer,"

en: Centimeters
da: Centimeter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
da: centimeter,centimeter,cm,cm

en: Millimeters
da: Millimeter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
da: millimeter,millimeter,mm

en: Micrometers
da: Mikrometer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
da: mikrometer,mikrometers,um

en: Nanometers
da: Nanometer

[ctx: unit-format]
en: %s nm
da: %s sm

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
da: nanometer,nanometer,nm

en: Desktop Publishing Point
da: Skrifttype til skrivebordspublicering

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
da: point,pt,points,pts,punkt,punkter

en: Kilometers per hour
da: Kilometer i timen

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
da: kilometer i timen,kmph,kmh,kph

en: Miles per hour
da: Miles i timen

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
da: milesph,miles i timen,mi/h,miph,mph

en: Meters per second
da: Meter i sekundet

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
da: meter i sekundet,mps

en: Feet per second
da: Feet i sekundet

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
da: fps,feet i sekundet,feetps

en: Knots
da: Knob

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
da: kt,kn,nd,knob

en: Hectares
da: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
da: hektar,ha

en: Acres
da: Acre

[ctx: unit-format]
en: %s acres
da: %s acre

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
da: acre,acre

en: Square Foot
da: Kvadratfod

en: Square Meters
da: Kvadratmeter

en: Square Centimeters
da: Kvadratcentimeter

en: Square Millimeters
da: Kvadratmillimeter

en: Cubic Meters
da: Kubikmeter

en: US Gallons
da: US gallons

en: Liters
da: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
da: liter,L

en: US Quarts
da: US quart

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
da: quart,qt

en: US Pints
da: US pint

en: Metric Cups
da: Metrisk kop

[ctx: unit-format]
en: %s cup
da: %s kop

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
da: kop,kopper

en: Milliliters
da: Milliliter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
da: milliliter,mL,cm³

en: Microliters
da: Mikroliter

en: Tonnes
da: Ton

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
da: ton

en: Kilograms
da: Kilogram

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
da: kilogram,kg

en: Pounds
da: Pund

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
da: pund,lb,lbs

en: Ounces
da: Ounce

en: Troy Ounces
da: Troy ounce

en: Grams
da: Gram

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
da: gram,g

en: Centuries
da: Århundreder

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
da: %s århundreder

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
da: århundrede,århundreder

en: Decades
da: Årtier

[ctx: unit-format]
en: %s decades
da: %s årtier

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
da: årti,årtier

en: Years
da: År

[ctx: unit-format]
en: %s years
da: %s år

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
da: år

en: Months
da: Måneder

[ctx: unit-format]
en: %s months
da: %s måneder

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
da: måned,måneder

en: Weeks
da: Uger

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
da: %s uger

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
da: uge,uger

en: Days
da: Dage

[ctx: unit-format]
en: %s days
da: %s dage

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
da: dag,dage

en: Hours
da: Timer

[ctx: unit-format]
en: %s hours
da: %s timer

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
da: time,timer

en: Minutes
da: Minutter

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
da: %s minutter

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
da: minut,minutter

en: Seconds
da: Sekunder

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
da: sekund,sekunder,s

en: Milliseconds
da: Millisekunder

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
da: millisekund,millisekunder,ms

en: Microseconds
da: Mikrosekunder

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
da: mikrosekund,mikrosekunder,us,μs

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
da: degC,graderC,˚C,C,c,Celsius,celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
da: degF,graderF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
da: degR,graderR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
da: Bit

en: Bytes
da: Byte

en: Nibbles
da: Nibbler

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
da: nibble,nibbles,nibbler

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
da: Kilobit

en: Kilobytes
da: Kilobyte

en: Kibibits
da: Kibibit

en: Kibibytes
da: Kibibyte

en: Megabits
da: Megabit

en: Megabytes
da: Megabyte

en: Mebibits
da: Mebibit

en: Mebibytes
da: Mebibyte

en: Gigabits
da: Gigabit

en: Gigabytes
da: Gigabyte

en: Gibibits
da: Gibibit

en: Gibibytes
da: Gibibyte

en: Terabits
da: Terabit

en: Terabytes
da: Terabyte

en: Tebibits
da: Tebibit

en: Tebibytes
da: Tebibyte

en: Petabits
da: Petabit

en: Petabytes
da: Petabyte

en: Pebibits
da: Pebibit

en: Pebibytes
da: Pebibyte

en: Exabits
da: Exabit

en: Exabytes
da: Exabyte

en: Exbibits
da: Exbibit

en: Exbibytes
da: Exbibyte

en: Zettabits
da: Zettabit

en: Zettabytes
da: Zettabyte

en: Zebibits
da: Zebibit

en: Zebibytes
da: Zebibyte

en: Yottabits
da: Yottabit

en: Yottabytes
da: Yottabyte

en: Yobibits
da: Yobibit

en: Yobibytes
da: Yobibyte

en: Calorie
da: Kalorie

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
da: kalorier,kalorie,cal

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
da: erg

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
da: elektronvolt,ev

en: Currency
da: Valuta

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
da: %s %%s

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy result to clipboard
da: Kopiér resultatet til udklipsholderen

en: Modulus divide
da: Modulo-division

en: Divide [/]
da: Dividér [/]

en: Multiply [*]
da: Multiplicér [*]

en: Subtract [-]
da: Træk fra [-]

en: Add [+]
da: Læg til [+]

en: Root [Ctrl+R]
da: Rod [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
da: Kvadrat [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
da: Ryd skærm [Escape]

en: Start Group [(]
da: Start gruppe [(]

en: End Group [)]
da: Afslut gruppe [)]

en: Percentage [%]
da: Procent [%]

en: Calculate Result
da: Udregn resultat

en: Subscript Mode [Alt]
da: Sænket skrifttilstand [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
da: Hævet skrifttilstand [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
da: Faktorisér [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
da: Videnskabelig eksponent [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
da: Cosinushyperbolsk

en: Hyperbolic Sine
da: Sinushyperbolsk

en: Hyperbolic Tangent
da: Tangenshyperbolsk

en: Exponent [^ or **]
da: Eksponent [^ eller **]

en: Inverse [Ctrl+I]
da: Reciprok [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
da: Eulers tal

en: Natural Logarithm
da: Naturlig logaritme

en: Factorial [!]
da: Fakultet [!]

en: Absolute Value [|]
da: Absolut værdi [|]

en: Imaginary Unit
da: Imaginær enhed

en: Real Component
da: Realdel

en: Imaginary Component
da: Imaginærdel

en: Complex Conjugate
da: Kompleks konjugeret

en: Complex Argument
da: Komplekst argument

en: Memory
da: Hukommelse

en: Additional Functions
da: Flere funktioner

en: Modulus Divide
da: Modulo-division

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
da: Rentetilskrivningstermin

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
da: Nuværende _værdi:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
da: Periodisk _rentesats:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
da: Udregner antallet af nødvendige rentetilskrivningsperioder til at øge en investering af den aktuelle værdi til en fremtidig værdi, med en fastholdt rentesats per rentetilskrivningsperiode.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
da: _Fremtidig værdi:

en: _Cancel
da: _Annullér

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
da: _Udregn

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
da: Dobbeltmindskende afskrivning

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
da: Udregner rådighedsbeløbet for afskrivning på et aktiv for en angivet tidsperiode ved brug af den dobbeltmindskende balancemetode.

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
da: _Pris:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
da: _Liv:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
da: _Periode:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
da: Fremtidig værdi

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
da: Udregner den fremtidige værdi af en investering baseret på en række lige store betalinger med periodisk rentesats over antallet af betalingsperioder i terminen.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
da: _Periodisk betaling:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
da: _Antal perioder:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
da: Margen for bruttofortjeneste

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
da: Udregner videresælgelsesprisen på et produkt, baseret på produktets pris og den ønskede bruttoprofitmargen.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
da: _Margen:

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
da: Periodisk betaling

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
da: Udregner størrelsen for den periodiske betaling af et lån, hvor betalinger udføres ved slutningen af hver betalingsperiode.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
da: _Hovedstol:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
da: _Termin:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
da: Nuværende værdi

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
da: Udregner den aktuelle værdi af en investering baseret på en række ens betalinger med discount på periodisk rentesats over antallet af betalingsperioder i terminen.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
da: Periodisk rentesats

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
da: Udregner den periodiske rente, der er nødvendig for at øge en investering til en fremtidig værdi, over antallet af rentetilskrivningsperioder.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
da: Retlinjet afskrivning

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
da: _Pris:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
da: _Udløbsværdi:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
da: Udregner den retlinjede afskrivning af et aktiv for én periode. Den retlinjede afskrivningsmetode deler den afskrivbare pris jævnt over det brugbare liv af et aktiv. Det brugbare liv er antallet er perioder, typisk år, over hvilke et aktiv afskrives.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
da: Summen af årenes cifre-afskrivning

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
da: Udregner rådighedsbeløbet for afskrivningen på et aktiv for en angivet tidsperiode, ved brug af “summen af årenes cifre”-metoden. Denne afskrivningsmetode accelererer afskrivningsraten, således at større afskrivningsudgifter finder sted i tidligere perioder end i de senere. Det brugbare liv er antallet af perioder, typisk år, hvorover et aktiv afskrives.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
da: Betalingsperiode

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
da: Fremtidig _værdi:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
da: Udregner antallet af betalingsperioder, som er nødvendige under terminen for en almindelig annuitet, for at akkumulere en fremtidig værdi, ved en periodisk rentesats.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
da: Sams

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
da: Dm

en: Double Declining Depreciation
da: Dobbeltmindskende afskrivning

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
da: Termin

en: Financial Term
da: Finansiel term

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
da: Sum

en: Sum of the Years Digits Depreciation
da: Summen af årenes cifre-afskrivning

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
da: Rlj

en: Straight Line Depreciation
da: Retlinjet afskrivning

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
da: Sats

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
da: Nv

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
da: Bet

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
da: Bpm

en: Binary
da: Binær

en: Octal
da: Oktal

en: Decimal
da: Titalssystem

en: Hexadecimal
da: Heksadecimal

en: Subscript mode [Alt]
da: Sænket skrifttilstand [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
da: Hævet skrifttilstand [Ctrl]

en: Shift Left
da: Forskyd til venstre

en: Shift Right
da: Forskyd til højre

en: Boolean Exclusive OR
da: Boolesk eksklusiv ELLER

en: Boolean OR
da: Boolesk ELLER

en: Boolean AND
da: Boolesk OG

en: Boolean NOT
da: Boolesk IKKE

en: Ones’ Complement
da: 1'er-komplement

en: Two’s Complement
da: 2'er-komplement

en: Binary Logarithm
da: Binær logaritme

en: Integer Component
da: Heltalsdel

en: Fractional Component
da: Decimaldel

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
da: Indsæt tegnkode

en: Change word size
da: _Skift word-størrelse

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
da: _Tegn:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
da: _Indsæt

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
da: Start i given tilstand (basis, avanceret, finansiel, programmering, tastatur)

en: Solve given equation
da: Løs given ligning

en: Start with given equation
da: Start med given ligning

en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
da: © 1986–2023 udviklerne af Lommeregner

en: Exchange rate data providers
da: Leverandører af valutakurser

en: Exchange rates data by %s
da: Valutakursdata fra %s

en: Are you sure you want to close all open windows?
da: Er du sikker på, at du vil lukke alle åbne vinduer?

en: Close _All
da: Luk _alle

en: %d place | %d places
da[0]: %d bit
da[1]: %d bit

en:  to
da:  til

en: Switch conversion units
da: Byt om på konverteringsenheder

en: Defined Functions
da: Definerede funktioner

en: Built-in keywords
da: Indbyggede nøgleord

en: Defined currencies
da: Definerede valutaer

en: Defined Variables
da: Definerede variable

en: New function
da: Ny funktion

en: Select no. of arguments
da: Vælg antallet af argumenter

en: Never
da: Aldrig

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Number of _decimals
da: Antal _decimaler

en: Trailing _zeroes
da: Afsluttende _nuller

en: _Thousands separators
da: _Tusinde-adskillere

en: _Angle units
da: _Vinkelenheder

en: Word _size
da: Word-_størrelse

en: E_xchange rate refresh interval
da: O_pdateringsinterval for valutakurser

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
da: Luk nuværende vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
da: Afslut programmet

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
da: Åbn menu

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
da: Ryd historik

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
da: Skift af tilstande

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
da: Skift til tilstanden Basis

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
da: Skift til tilstanden Avanceret

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
da: Skift til tilstanden Finansiel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
da: Skift til tilstanden Programmering

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
da: Skift til tilstanden Tastatur

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
da: Tastaturindtastning

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
da: Multiplicér (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
da: Dividér (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
da: Kvadratrod (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
da: Reciprok

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
da: Indtast tal i videnskabeligt format

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
da: Tilstanden Programmering

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
da: Skift til binær

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
da: Skift til oktal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
da: Skift til decimal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
da: Skift til heksadecimal

[ctx: shortcut window]
en: Others
da: Andre

[ctx: shortcut window]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcut window]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
da: Forrige resultat

[ctx: shortcut window]
en: Next result
da: Næste resultat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
da: Skift til tilstanden Tastatur (alt.)

en: Variable name
da: Variabelnavn

en: Store value into existing or new variable
da: Gem værdi i eksisterende eller ny variabel

en: Basic
da: Basis

en: Advanced
da: Avanceret

en: Financial
da: Finansiel

en: Programming
da: Programmering

en: Keyboard
da: Tastatur

en: _New Window
da: _Nyt vindue

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
da: _Automatisk

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
da: _Fast

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
da: _Videnskabelig

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
da: _Ingeniør

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: About Calculator
da: Om Lommeregner

en: Mode Selection
da: Valg af tilstand

en: Undo
da: Fortryd

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: _Quit
da: _Afslut
