gnome-calculator master - en to kab translation catalogue (174 entries)

en: Calculator
kab: Tamsiḍent

en: Basic Mode
kab: Askar amezwaru

en: Advanced Mode
kab: Askar alqayan

en: Financial Mode
kab: Askar s tedrimt

en: Programming Mode
kab: Askar n wahil

en: Keyboard Mode
kab: Askar n unasiw

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
kab: Asenfar n GNOME

en: Word size
kab: Teɣzi n wawal

en: Numeric Base
kab: Taffa tumḍint

en: The numeric base
kab: Taffa tumḍint

en: Show Thousands Separators
kab: Sken imelyan n yinabrazen

en: Number format
kab: Amasal n wuṭṭun

en: The format to display numbers in
kab: Amasal i uskan n wuṭṭunen deg

en: Angle units
kab: Aferdis n tiɣmeṛt

en: Button mode
kab: Askar n tqeffalin

en: The button mode
kab: Askar n tqeffalin

en: Source currency
kab: Tadrimt taɣbalut

en: Target currency
kab: Tadrimt i yettwabedren

en: Window position
kab: Adeg n usfaylu

en: Window maximized
kab: Asfaylu meqqren

en: Window size
kab: Teɣzi n usfaylu

en: UAE Dirham
kab: Dirham n Suεudiya

en: Bahraini Dinar
kab: Adinar abaḥrini

en: Canadian Dollar
kab: Adulaṛ akanadyan

en: Algerian Dinar
kab: Adinar azzayri

en: Japanese Yen
kab: Yen ajapuni

en: Jamaican Dollar
kab: Adulaṛ ajamayiki

en: Kuwaiti Dinar
kab: Adinar akuweyti

en: Libyan Dinar
kab: Adinar alibi

en: Qatari Riyal
kab: Riyal aqaṭari

en: Saudi Riyal
kab: Riyal n Saɛudya

en: Serbian Dinar
kab: Adinar aṣirbi

en: Tunisian Dinar
kab: Adinar atunsi

en: Turkish Lira
kab: Lira taṭurkit

en: US Dollar
kab: Adulaṛ amarikani

en: Bank of Canada
kab: Lbanka n Kanada

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
kab: deg

en: to
kab: ɣer

en: Square root
kab: Aẓar uzmir 2

en: Absolute value
kab: Azal aqbur

en: Argument
kab: Afakul

en: Conjugate
kab: Sefti

en: Integer
kab: Ummid

en: Fraction
kab: Taẓunt

en: Floor
kab: Annig

en: Ceiling
kab: Ssqef

en: Round
kab: Imwines

en: Real
kab: Tidet

en: Imaginary
kab: Asugnan

en: Sine
kab: Asinus

en: Cosine
kab: Kusinus

en: Angle
kab: Tiɣmert

en: Length
kab: Tanzagt

en: Area
kab: Tamennaḍt

en: Volume
kab: Ableɣ

en: Speed
kab: Arured

en: Duration
kab: Tanzagt

en: Temperature
kab: Tafesna n teẓɣelt

en: Energy
kab: Tazmert

[ctx: unit-format]
en: %s ft
kab: %s ḍr

en: Inches
kab: Idebbuzen

en: Millimeters
kab: Imilimitren

en: Kilometers per hour
kab: Ikilumitren deg usrag

[ctx: unit-format]
en: %s km/h
kab: %s km/srg

en: Miles per hour
kab: Imilen deg usrag

en: Years
kab: Iseggasen

[ctx: unit-format]
en: %s years
kab: %s n iseggasen

[ctx: unit-format]
en: %s months
kab: %s n wagguren

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
kab: %s n imalasen

en: Days
kab: Ussan

[ctx: unit-format]
en: %s days
kab: %s n wussan

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
kab: ass,ussan

en: Hours
kab: Isragen

[ctx: unit-format]
en: %s hours
kab: %s n isragen

en: Minutes
kab: Tiseddidin

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
kab: %s n tesdidin

en: Seconds
kab: Tasinin

en: Milliseconds
kab: Militsinin

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
kab: Ibiten

en: Copy
kab: Nɣel

en: Divide [/]
kab: Bḍu [/]

en: Multiply [*]
kab: Sget [*]

en: Add [+]
kab: Rnu [+]

en: Root [Ctrl+R]
kab: Aẓar [Ctrl+R]

en: Clear Display [Escape]
kab: Sfeḍ askan [Escape]

en: Percentage [%]
kab: Afmiḍi [%]

en: Calculate Result
kab: Ḥseb agmuḍ

en: Memory
kab: Takatut

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
kab: Azal imal: (_F)

en: _Cancel
kab: _Sefsex

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
kab: Tudert: (_L)

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
kab: Tanzagt: (_P)

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
kab: Tama: (_M)

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
kab: Agejdan: (_P)

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
kab: Awal: (_T)

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
kab: Irem

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
kab: Aktum

en: Binary
kab: Imisin

en: Octal
kab: Atamḍan

en: Decimal
kab: Amrawan

en: Hexadecimal
kab: Asḍisamrawan

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
kab: Sekcem tangalt n usekkil

en: Change word size
kab: Senfel teɣzi n wawal

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
kab: Ger (_I)

en: Solve given equation
kab: Fru-d tagda-nni d-yettunefken

en: Show release version
kab: Sken lqem aneggaru

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
kab: © 1986–2023 Imeskaren n Temsiḍent

en: Close All?
kab: Mdel-iten akk ?

en: Close _All
kab: Mdel-iten akk

en: Cancel
kab: Sefsex

en:  to
kab:  ɣer

en: Defined Functions
kab: Tiwuriwin i yettusbadun

en: Built-in keywords
kab: Awalen n tsura usliɣen

en: Defined Variables
kab: Imuttiyen yettubadun

en: New function
kab: Tawuri tamaynut

en: 16-bit
kab: 16-ibiten

en: 32-bit
kab: 32-ibiten

en: 64-bit
kab: 64-ibiten

en: Never
kab: Werǧin

en: Daily
kab: Yal ass

en: Weekly
kab: Yal imalass

[ctx: shortcut window]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
kab: Ldi asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
kab: Mdel asfaylu-a

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
kab: Ffeγ seg usnas

[ctx: shortcut window]
en: Show help
kab: Sken tallalt

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
kab: Ldi umuɣ

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
kab: Sken ismenyifen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
kab: Sfeḍ azray

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
kab: Iskaren n umyibdel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
kab: Uɣal ɣer uskar azadur

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
kab: Uɣal ɣer uskar leqqayen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
kab: Uɣal ɣer uskar aẓerfan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
kab: Uɣal ɣer uskar n usihel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
kab: Uɣal ɣer uskar n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
kab: Anekcum n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
kab: Sget (x)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
kab: Bḍu (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
kab: Aẓar uzmir 2 (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
kab: Tti

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
kab: Sekcem imḍanen deg umasal ussnan

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
kab: Askar n usihel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
kab: Uɣal ɣer usinsin

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
kab: Uɣal ɣer utamḍan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
kab: Uɣal ɣer umrawan

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
kab: Uɣal ɣer usḍisamrawan

[ctx: shortcut window]
en: Others
kab: Wiyyaḍ

[ctx: shortcut window]
en: Copy
kab: Nɣel

[ctx: shortcut window]
en: Paste
kab: Senteḍ

[ctx: shortcut window]
en: Undo
kab: Semmet

[ctx: shortcut window]
en: Redo
kab: Uɣal

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
kab: Agmuḍ udfir

[ctx: shortcut window]
en: Next result
kab: Agmuḍ uḍfir

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
kab: Uɣal ɣer uskar n unasiw (alt.)

en: Variable name
kab: Isem n umutti

en: Store value into existing or new variable
kab: Ḥrez azal deg umutti i yellan neɣ amaynut

en: Basic
kab: Azadur

en: Advanced
kab: Talqayt

en: Financial
kab: Anaẓraf

en: Programming
kab: Asihel

en: Keyboard
kab: Anasiw

en: _New Window
kab: _Asfaylu amaynut

en: Result format
kab: Amasal n wuṭṭun

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
kab: _Awurman

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
kab: Iṣeggem (_F)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
kab: Ussnan (_S)

en: Preferences
kab: Isemenyifen

en: Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

en: _Help
kab: Tallalt (_H)

en: About Calculator
kab: Γef Tamsiḍent

en: Mode Selection
kab: Tafrant n uskar

en: Undo
kab: Semmet

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan
