gcalctool - en to ku translation catalogue (50 entries)

en: Basic
ku: Bingehîn

en: Advanced
ku: Pêşketî

en: Financial
ku: Malî

en: Scientific
ku: Zanistî

en: Expression
ku: Şîrove

en: De_grees
ku: _Ast

en: Numeric 7
ku: Hejmarkî 7

en: Numeric 8
ku: Hejmarkî 8

en: Numeric 9
ku: Hejmarkî 9

en: Clear
ku: Jêbirin

en: Numeric 4
ku: Hejmarkî 4

en: Numeric 5
ku: Hejmarkî 5

en: Numeric 6
ku: Hejmarkî 6

en: Numeric 1
ku: Hejmarkî 1

en: Numeric 2
ku: Hejmarkî 2

en: Numeric 3
ku: Hejmarkî 3

en: Subtract
ku: Derxistin

en: Percentage
ku: Rêje

en: Numeric 0
ku: Hejmarkî 0

en: Numeric point
ku: hejmarkî

en: Calculate result
ku: Encama hesabkirinê

en: Add
ku: Lê zêde bike

en: Reciprocal [r]
ku: Dualî [r]

en: Square [@]
ku: Bênder [@]

en: Absolute value [u]
ku: Nirxa tekûz [u]

en: Exch
ku: Guhestin

en: Exchange displayed value with memory register [X]
ku: Nirxa heyî bi tomarkerê bîrê biguhêze [X]

en: Exchange with register
ku: Bi tomarker re biguhêze

en: Fv
ku: Nx

en: Future value [v]
ku: Nirxê pêşerojê [v]

en: Rate
ku: Rêje

en: Or
ku: An

en:  Or
ku:  An

en: And
ku: Û

en:  And
ku:  Û

en: Not
ku: Ne

note: THIS ROUTINE IS CALLED WHEN AN ERROR CONDITION IS ENCOUNTERED, AND
en: Error
ku: Çewtî

en: %s version %s
ku: %s guharto %s

en: _Edit
ku: _Sererast bike

en: _View
ku: _Bergeh

en: _Help
ku: _Alîkarî

en: _Basic
ku: _Bingehîn

en: _Advanced
ku: _Pêşketî

en: _Financial
ku: _Malî

en: _Scientific
ku: _Zanistî

en: Ch_aracter:
ku: Kar_akter:

en: Value
ku: Nirx

en: Description
ku: Rave

en: _Do not warn me again
ku: _Careke din hişyar neke

en: Other (%d) ...
ku: Yên din (%d) ...
