gcalctool 2.12 - en to rw translation catalogue (28 entries)

note: Mode titles to be added to the titlebar.
en: Basic
rw: By'ibanze

en: Advanced
rw: Urwego rwo hejuru

en: Financial
rw: Bijyanye n'umutungo

en: Scientific
rw: Cya gihanga

en: Expression
rw: imvugo

en: Divide
rw: Igabanya

en: Backspace
rw: Gusiba usubira inyuma

en: Clear
rw: Gusiba

en: Multiply
rw: kuba

en: Subtract
rw: Gukuramo

en: Percentage
rw: ijanisha

en: Add
rw: Kongera

en: Pv
rw: Agaciro k'iki gihe

en: Rate
rw: Igipimo

en: Term
rw: Ijambo

en: Shift right
rw: Kugana iburyo

en: Factorial
rw: Fagitoriyeri

en: Or
rw: Cyangwa

en: And
rw: Na

note: THIS ROUTINE IS CALLED WHEN AN ERROR CONDITION IS ENCOUNTERED, AND *  AFTER A MESSAGE HAS BEEN WRITTEN TO STDERR.
en: Error
rw: Ikosa

en: Paste selection
rw: Komeka ihitamo

en: Note:
rw: Ibisobanuro:

en: No.
rw: Oya.

en: Value
rw: Agaciro

en: Description
rw: Isobanuramiterere

note: Bitwise AND
en: and
rw: na

note: Bitwise OR
en: or
rw: cyangwa

note: Periodic interest rate
en: rate
rw: Igipimo
