gcalctool - en to ca translation catalogue (637 entries)

en: Calculator
ca: Calculadora

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
ca: Realitzeu càlculs aritmètics, científics o financers

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
ca: càlcul;aritmètic;científic;financer;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
ca: La Calculadora és una aplicació per a resoldre equacions matemàtiques. Tot i que a primer cop d'ull pot semblar una calculadora senzilla, podeu canviar al mode avançat, financer o de programació on descobrireu que pot realitzar una gran quantitat d'operacions.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
ca: El mode avançat permet moltes operacions, entre les quals s'hi inclouen: logaritmes, factorials, funcions trigonomètriques i hiperbòliques, mòduls, nombres complexos, generació de nombres aleatoris i factorització en nombres primers.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
ca: El mode financer permet realitzar una bona quantitat de càlculs, incloent-hi el tipus d'interès periòdic, valors presents i futurs, depreciació doble decreixent i constant, i molts altres més.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, ones’ and two’s complement, character to character code conversion, and more.
ca: El mode de programació permet fer càlculs utilitzant les bases més habituals (binària, octal, decimal i hexadecimal), operacions bit a bit, complement a u o dos, conversió caràcter a caràcter i més.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
ca: El mode de conversió suporta conversions entre unitats, monedes i bases de numeració.

en: Basic Mode
ca: Mode bàsic

en: Advanced Mode
ca: Mode avançat

en: Financial Mode
ca: Mode financer

en: Programming Mode
ca: Mode de programació

en: Keyboard Mode
ca: Mode del teclat

en: Conversion Mode
ca: Mode de conversió

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Accuracy value
ca: Valor de precisió

en: The number of digits displayed after the numeric point
ca: El nombre de dígits a mostrar després del punt decimal

en: Word size
ca: Mida de paraula

en: The size of the words used in bitwise operations
ca: La mida de les paraules utilitzades en les operacions a nivell de bits

en: Numeric Base
ca: Base numèrica

en: The numeric base
ca: La base numèrica

en: Show Thousands Separators
ca: Mostra els separadors de milers

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
ca: Indica si s'han de mostrar els separadors de milers en els números grans.

en: Show Trailing Zeroes
ca: Mostra els zeros finals

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
ca: Indica si en el valor mostrat s'haurien de mostrar els zeros finals després del punt decimal.

en: Number format
ca: Format numèric

en: The format to display numbers in
ca: El format en el qual es mostraran els números

en: Angle units
ca: Unitats d'angle

en: The angle units to use
ca: Les unitats d'angle a utilitzar

en: Currency update interval
ca: Interval d'actualització de la divisa

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
ca: Amb quina freqüència s'han d'actualitzar els tipus de canvi de divisa. Un valor de 0 indica que els tipus de canvi de divisa no s'obtenen mai de la xarxa.

en: Currency display
ca: Visualització de divises

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
ca: Indica si al convertidor s'hi ha de mostrar el símbol monetari, el nom de la moneda o ambdues coses.

en: Enabled completions
ca: Suggereix complecions

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
ca: Els tipus de propostes de compleció que cal mostrar a la llista de compleció automàtica.

en: Favorite currencies
ca: Divises preferides

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
ca: Les vostres monedes favorites, per mostrar-les a l'inici de la llista de monedes.

en: Button mode
ca: Mode del botó

en: The button mode
ca: El mode del botó

en: Unit category
ca: Categoria de la unitat

en: Currently selected unit category in the converter
ca: Categoria d'unitat seleccionada actualment al convertidor

en: Source units
ca: Unitats d'origen

en: Currently selected source units in the converter
ca: Unitats d'origen seleccionades actualment al convertidor

en: Target units
ca: Unitats objectiu

en: Currently selected target units in the converter
ca: Unitats de destí seleccionades actualment al convertidor

en: Internal precision
ca: Precisió interna

en: The internal precision used with the MPFR library
ca: La precisió interna usada en la biblioteca MPFR

en: Window position
ca: Posició de la finestra

en: Window position (x and y) of the last closed window.
ca: Posició de la finestra (x i y) de l'última finestra tancada.

en: Window maximized
ca: Finestra maximitzada

en: Whether the last closed window was maximized.
ca: Si l'última finestra tancada estava maximitzada.

en: Window size
ca: Mida de finestra

en: Window size (width and height) of the last closed window.
ca: Mida de la finestra (amplada i alçada) de l'última finestra tancada.

en: UAE Dirham
ca: Dírham dels EAU

en: Argentine Peso
ca: Peso argentí

en: Australian Dollar
ca: Dòlar australià

en: Bangladeshi Taka
ca: Taka de Bangladesh

en: Bulgarian Lev
ca: Lev búlgar

en: Bahraini Dinar
ca: Dinar de Bahrain

en: Brunei Dollar
ca: Dòlar de Brunei

en: Brazilian Real
ca: Real brasiler

en: Botswana Pula
ca: Pula botswanesa

en: Canadian Dollar
ca: Dòlar canadenc

en: CFA Franc
ca: Franc CFA

en: Swiss Franc
ca: Franc suís

en: Chilean Peso
ca: Peso xilè

en: Chinese Yuan
ca: Iuan xinès

en: Colombian Peso
ca: Peso colombià

en: Czech Koruna
ca: Corona txeca

en: Danish Krone
ca: Corona danesa

en: Algerian Dinar
ca: Dinar algerià

en: Estonian Kroon
ca: Corona estoniana

en: Egyptian Pound
ca: Lliura egípcia

en: British Pound Sterling
ca: Lliura esterlina britànica

en: Hong Kong Dollar
ca: Dòlar de Hong Kong

en: Croatian Kuna
ca: Kuna croata

en: Hungarian Forint
ca: Fòrint hongarès

en: Indonesian Rupiah
ca: Rupia indonèsia

en: Israeli New Shekel
ca: Nou xéquel israelià

en: Indian Rupee
ca: Rupia índia

en: Iranian Rial
ca: Rial iranià

en: Icelandic Krona
ca: Corona islandesa

en: Japanese Yen
ca: Ien japonès

en: Jamaican Dollar
ca: Dòlar jamaicà

en: South Korean Won
ca: Won sud-coreà

en: Kuwaiti Dinar
ca: Dinar kuwaitià

en: Kazakhstani Tenge
ca: Tenge Kazakh

en: Sri Lankan Rupee
ca: Rupia de Sri Lanka

en: Libyan Dinar
ca: Dinar libi

en: Mauritian Rupee
ca: Rupia de Maurici

en: Mexican Peso
ca: Peso mexicà

en: Malaysian Ringgit
ca: Ringgit de Malàisia

en: Nigerian Naira
ca: Naira de Nigèria

en: Norwegian Krone
ca: Corona noruega

en: Nepalese Rupee
ca: Rupia nepalesa

en: New Zealand Dollar
ca: Dòlar neozelandès

en: Omani Rial
ca: Rial omanita

en: Peruvian Nuevo Sol
ca: Nou sol peruà

en: Philippine Peso
ca: Peso filipí

en: Pakistani Rupee
ca: Rupia pakistanesa

en: Polish Złoty
ca: Złoty polonès

en: Qatari Riyal
ca: Rial de Qatar

en: New Romanian Leu
ca: Nou leu romanès

en: Russian Ruble
ca: Ruble rus

en: Saudi Riyal
ca: Rial saudita

en: Serbian Dinar
ca: Dinar serbi

en: Swedish Krona
ca: Corona sueca

en: Singapore Dollar
ca: Dòlar de Singapur

en: Thai Baht
ca: Baht tailandès

en: Tunisian Dinar
ca: Dinar tunisià

en: Turkish Lira
ca: Lira turca

en: T&T Dollar
ca: Dòlar de Trinitat i Tobago (TTD)

en: New Taiwan Dollar
ca: Nou dòlar de Taiwan

en: Ukrainian Hryvnia
ca: Hrívnia d'Ucraïna

en: US Dollar
ca: Dòlar dels Estats Units

en: Uruguayan Peso
ca: Peso uruguaià

en: Vietnamese Dong
ca: Dong vietnamita

en: South African Rand
ca: Rand sud-africà

en: Missing digits after minus sign
ca: Falten dígits darrere del signe menys

en: Missing second symbol (″)
ca: Falta el símbol de segons (")

en: Missing minute symbol (′)
ca: Falta el símbol de minuts (')

en: Missing digits after decimal point
ca: Falten dígits darrere de la coma decimal

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
ca: en

en: to
ca: a

en: Function “%s” is missing arguments
ca: A la funció «%s» li manquen arguments

en: The zeroth root of a number is undefined
ca: L'arrel zero d'un nombre és indefinida

en: Mathematics
ca: Matemàtiques

en: Euler’s Number
ca: Número d'Euler

en: Golden Ratio
ca: Relació àuria

en: Electromagnetism
ca: Electromagnetisme

en: Light Speed
ca: Velocitat de la llum

en: Elementary Charge
ca: Càrrega elemental

en: Impedance of Vacuum
ca: Impedància característica del buit

en: Permeability of Vacuum
ca: Permeabilitat del buit

en: Permittivity of Vacuum
ca: Permitivitat del buit

en: Atomic & Nuclear
ca: Atòmic i nuclear

en: Planck’s Constant
ca: Constant de Planck

en: Fine-Structure Constant
ca: Constant d'estructura fina

en: Electron Mass
ca: Massa de l'electró

en: Proton Mass
ca: Massa del protó

en: Thermodynamics
ca: Termodinàmica

en: Boltzmann Constant
ca: Constant de Boltzmann

en: Atomic Mass Unit
ca: Unitat de massa atòmica

en: Molar Gas Constant
ca: Constant dels gasos

en: Stefan-Boltzmann Constant
ca: Constant de Stefan-Boltzmann

en: Avogadro’s Number
ca: Nombre d'Avogadro

en: Gravitation
ca: Gravitació

en: Gravitational Constant
ca: Constant de la gravitació

en: Earth Acceleration
ca: Acceleració de la terra

en: Error: the number of periods must be positive
ca: S'ha produït un error, el nombre de períodes ha de ser positiu

en: Trigonometry
ca: Trigonometria

en: Sine
ca: Sinus

en: Cosine
ca: Cosinus

en: Inverse Sine
ca: Sinus invers

en: Inverse Cosine
ca: Cosinus invers

en: Inverse Tangent
ca: Tangent inversa

en: Hyperbolic Sine
ca: Sinus hiperbòlic

en: Hyperbolic Cosine
ca: Cosinus hiperbòlic

en: Hyperbolic Tangent
ca: Tangent hiperbòlica

en: Inverse Hyperbolic Sine
ca: Sinus hiperbòlic invers

en: Inverse Hyperbolic Cosine
ca: Cosinus hiperbòlic invers

en: Inverse Hyperbolic Tangent
ca: Tangent hiperbòlica inversa

en: Complex Conjugate
ca: Conjugat del complex

en: Complex Argument
ca: Argument del complex

en: Real Component
ca: Part real

en: Imaginary Component
ca: Part imaginària

en: Programming
ca: Programació

en: Ones’ Complement
ca: Complement a u

en: Two’s Complement
ca: Complement a 2

en: Swap Endianness
ca: Commuta l'endianisme

en: Modulus Divide
ca: Divisió modular

en: Modular Exponentiation
ca: Potenciació modular

en: Rounding
ca: Arrodoniment

en: Round
ca: Arrodonir

en: Floor
ca: Aproximació per defecte

en: Ceiling
ca: Aproximació per excés

en: Integer Component
ca: Part entera

en: Fractional Component
ca: Part fraccionària

en: Statistics
ca: Estadística

en: Sum
ca: Suma

en: Sum of Squares
ca: Suma de quadrats

en: Average
ca: Mitjana

en: Median
ca: Mediana

en: Minimum Value
ca: Valor mínim

en: Maximum Value
ca: Valor màxim

en: Sample Standard Deviation
ca: Desviació estàndard de la mostra

en: Population Standard Deviation
ca: Desviació estàndard de la població

en: Sample Variance
ca: Variància de la mostra

en: Population Variance
ca: Variància de la població

en: Sundry
ca: Diversos

en: Logarithm
ca: Logaritme

en: Natural Logarithm
ca: Logaritme natural

en: Square Root
ca: Arrel quadrada

en: Absolute Value
ca: Valor absolut

en: Signum
ca: Signe

en: Combination
ca: Combinació

en: Permutation
ca: Permutació

en: Greatest Common Divisor
ca: Màxim comú divisor

en: Least Common Multiple
ca: Mínim comú múltiple

en: Comparison (Kronecker Delta)
ca: Comparació (delta de Kronecker)

en: Function “%s” takes 1 argument
ca: La funció "%s" requereix un argument

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
ca: La funció "%s" requereix un o dos arguments

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
ca: La funció "%s" requereix com a mínim dos arguments

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
ca[0]: La funció "%s" requereix %d argument
ca[1]: La funció "%s" requereix %d arguments

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
ca: Sense historial per a desfer

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
ca: Sense historial per a refer

en: No sane value to store
ca: No és un valor adequat per a emmagatzemar

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
ca: Variable «%s» desconeguda

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
ca: El tipus de canvi per a "%s" no està disponible

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
ca: "%s" és una unitat desconeguda

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
ca: La funció «%s» no està definida

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
ca: Conversió desconeguda

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
ca: Expressió mal escrita

en: Calculating
ca: S'està calculant

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
ca: Cal un enter per a factoritzar

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
ca: Error per desbordament inferior

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
ca: Error per desbordament superior

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
ca: L'argument és indefinit per a zero

en: Floor is only defined for real numbers
ca: L'aproximació per defecte només està definida per als nombres reals

en: Ceiling is only defined for real numbers
ca: L'aproximació per excés només està definida per als nombres reals

en: Round is only defined for real numbers
ca: L'arrodoniment només està definit per a nombres reals

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
ca: La potència de zero no està definida per a un exponent negatiu

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
ca: Zero elevat a zero és indefinit

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
ca: El logaritme de zero és indefinit

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
ca: El logaritme amb base 0 o 1 és indefinit

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
ca: El factorial només està definit per a nombres reals no negatius

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
ca: La divisió per zero és indefinida

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
ca: La divisió modular només està definida per a enters

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
ca: La tangent no està definida per a angles que són múltiples senars de π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
ca: El sinus invers és indefinit per a valors fora de [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
ca: El cosinus invers és indefinit per a valors fora de [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
ca: La tangent inversa és indefinida per als valors "i" i "-i"

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
ca: El cosinus invers hiperbòlic és indefinit per a valors inferiors a un

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
ca: La tangent inversa hiperbòlica és indefinida per a valors fora de [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for non-negative integers
ca: L'AND booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean NAND attempted on non-integer values
en: Boolean NAND is only defined for non-negative integers
ca: El NAND booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for non-negative integers
ca: L'OR booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean NOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOR is only defined for non-negative integers
ca: El NOR booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for non-negative integers
ca: L'XOR booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean XNOR attempted on non-integer values
en: Boolean XNOR is only defined for non-negative integers
ca: L'XNOR booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for non-negative integers
ca: El NOT booleà només està definit per a enters no negatius

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
ca: El desplaçament només és possible en valors enters

en: Overflow. Try a bigger word size
ca: Desbordament. Torneu-ho a provar amb una paraula més gran

en: Ones’ complement is only defined for non-negative integers
ca: El complement a u només està definit per a enters no negatius

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
ca: El complement a dos només està definit per a enters no negatius

en: Swap endianness is only possible on integers
ca: La commutació d'endianitat només és possible en valors enters

en: Combination is only defined for non-negative integers
ca: La combinació només està definida per a nombres enters no negatius

en: Combination is undefined if n is less than r
ca: La combinació és indefinida si n és menor que r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
ca: La permutació només està definida per a nombres enters no negatius

en: Permutation is undefined if n is less than r
ca: La permutació és indefinida si n és menor que r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
ca: El màxim comú divisor només està definit per als enters

en: Least common multiple is only defined for integers
ca: El mínim comú múltiple només està definit per als enters

en: Median is only defined for real numbers
ca: La mediana només està definida per als nombres reals

en: Minimum value is only defined for real numbers
ca: El valor mínim només està definit per als nombres reals

en: Maximum value is only defined for real numbers
ca: El valor màxim només està definit per als nombres reals

en: Bank of Canada
ca: Banc del Canadà

en: European Central Bank
ca: Banc Central Europeu

en: International Monetary Fund
ca: Fons Monetari Internacional

en: United Nations Treasury
ca: Tresoreria de les Nacions Unides

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
ca: El resultat és massa llarg per mostrar-lo en format fixe. Proveu altres formats de resultat

en: Length
ca: Longitud

en: Area
ca: Àrea

en: Volume
ca: Volum

en: Mass
ca: Massa

en: Speed
ca: Velocitat

en: Duration
ca: Duració

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Temperature
ca: Temperatura

en: Energy
ca: Energia

en: Pressure
ca: Pressió

en: Digital Storage
ca: Emmagatzematge digital

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
ca: Graus (decimals)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
ca: grau,graus,graus

en: Degrees (D°M′S″)
ca: Graus (G°M′S″)

en: Gradians
ca: Graus centesimals

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
ca: grau centesimal,graus centesimals,graus centesimals

en: Light Years
ca: Anys llum

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
ca: any llum,anys llum,al

en: Astronomical Units
ca: Unitats astronòmiques

[ctx: unit-symbols]
en: au
ca: ua

en: Rack Units
ca: Unitats de bastidor

en: Nautical Miles
ca: Milles nàutiques

en: Miles
ca: Milles

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
ca: milla,milles,mi

en: Kilometers
ca: Quilòmetres

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
ca: quilòmetre,quilòmetres,km,kms

en: Fathoms
ca: Braces

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
ca: braça,braces,braces

en: Meters
ca: Metres

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
ca: metre,metres,m

en: Yards
ca: Iardes

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
ca: iarda,iardes,yd

en: Feet
ca: Peus

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
ca: peu,peus,ft

en: Inches
ca: Polzades

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
ca: polzada,polzades,in

en: Centimeters
ca: Centímetres

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
ca: centímetre,centímetres,cm,cms

en: Millimeters
ca: Mil·límetres

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
ca: mil·límetre,mil·límetres,mm

en: Micrometers
ca: Micròmetres

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
ca: micròmetre,micròmetres,um

en: Nanometers
ca: Nanòmetres

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
ca: nanòmetre,nanòmetres,nm

en: Desktop Publishing Points
ca: Punts de publicació d'escriptori

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
ca: punt,pt,punts,pts

en: Kilometers per Hour
ca: Quilòmetres per hora

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
ca: quilòmetres per hora,km/h

en: Miles per Hour
ca: Milles per hora

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
ca: milles per hora,mi/h,mph,MPH

en: Meters per Second
ca: Metres per segon

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
ca: metres per segon, m/s

en: Feet per Second
ca: Peus per segon

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
ca: peus per segon,ft/s,ft/sec,fps

en: Knots
ca: Nusos

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
ca: kn,nus,nusos

en: Hectares
ca: Hectàrees

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
ca: hectàrea,hectàrees,ha

en: Square Miles
ca: Milles quadrades

en: Square Feet
ca: Peu quadrat

en: Square Kilometers
ca: Quilòmetres quadrats

en: Square Meters
ca: Metres quadrats

en: Square Centimeters
ca: Centímetres quadrats

en: Square Millimeters
ca: Mil·límetres quadrats

en: Cubic Meters
ca: Metres cúbics

en: British Gallons
ca: Galons britànics

[ctx: unit-symbols]
en: imp_gallon,imp_gallons,imp_gal
ca: galó,galons,gal

en: US Gallons
ca: Galons (EUA)

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
ca: galó,galons,gal

en: Liters
ca: Litres

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
ca: litre,litres,L

en: US Quarts
ca: Quarts de galó (EUA)

en: British Pints
ca: Pintes britàniques

[ctx: unit-symbols]
en: imp_pint,imp_pints,imp_pt
ca: pinta,pintes,pt

en: US Pints
ca: Pintes (EUA)

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
ca: pinta,pintes,pt

en: Metric Cups
ca: Tassa mètrica

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
ca: tassa,tasses

en: Milliliters
ca: Mil·lilitres

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
ca: mil·lilitre,mil·lilitres,mL,cm³

en: Microliters
ca: Microlitres

en: Tonnes
ca: Tones

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
ca: tona,tones

en: Kilograms
ca: Quilograms

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
ca: quilograms,quilograms,kg,kgs

en: Pounds
ca: Lliures

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
ca: lliura,lliures,lb

en: Ounces
ca: Unces

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
ca: unça,unces,oz

en: Troy Ounces
ca: Unces troy

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
ca: Unça troy,Unces troy,ozt

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
ca: gram,grams,g

en: Milligrams
ca: Mil·ligrams

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
ca: mii·ligram,mil·ligrams,mil·ligram,mil·ligrams,mg

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
ca: microgram,micrograms,microgram,micrograms,μg,ug

en: Centuries
ca: Segles

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
ca: segle,segles

en: Decades
ca: Dècades

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
ca: dècada, dècades

en: Years
ca: Anys

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
ca: any,anys

en: Months
ca: Mesos

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
ca: mes, mesos

en: Weeks
ca: Setmanes

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
ca: setmana,setmanes

en: Days
ca: Dies

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
ca: dia,dies

en: Hours
ca: Hores

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
ca: hora,hores

en: Minutes
ca: Minuts

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
ca: minut,minuts

en: Seconds
ca: Segons

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
ca: segon,segons,s

en: Milliseconds
ca: Mil·lisegons

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
ca: mil·lisegon,mil·lisegons,ms

en: Microseconds
ca: Microsegons

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
ca: microsegon,microsegons,us,μs

en: Nanoseconds
ca: Nanosegons

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
ca: nanosegon,nanosegons,ns

[ctx: unit-symbols]
en: degC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius
ca: grausC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius

[ctx: unit-symbols]
en: degF,°F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
ca: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

en: Nibbles
ca: Quartet

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
ca: quartet,quartets

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
ca: kilobit,kilobits,kb

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
ca: kilobyte,kilobytes,kB

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
ca: gibibit,gibibits,Gibit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
ca: petabit,petabits,Pbit

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
ca: kilohertz,kHZ

en: Kilowatt-Hours
ca: Kilowatt hora

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
ca: kwh,kWh,kilowatt hora,kilowatt hora

en: British Thermal Units
ca: Unitats tèrmiques britàniques

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
ca: calories, caloria, cal

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
ca: kilocalories,kilocaloria,kcal

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
ca: ergs, erg

en: Electron Volts
ca: Electró-volts

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
ca: electró-volt,electró-volts,eV

en: Foot-Pounds
ca: Lliures peu

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
ca: lliura peu,lliures peu,ft-lb,ft-lb

en: Standard Atmospheres
ca: Atmosferes estàndard

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
ca: Atmosfera Estàndard,Atmosfera estàndard,atmosfera estàndard,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
ca: Mil·límetres de mercuri

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
ca: Mil·límetre de mercuri,mil·límetre de mercuri,mmHg

en: Inches of Mercury
ca: Polzades de mercuri

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
ca: Polzada de mercuri,polzada de mercuri,inHg

en: Pounds per Square Inch
ca: Lliures per polzada quadrada

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
ca: Lliura per polzada quadrada,lliura per polzada quadrada,psi

en: Currency
ca: Divisa

en: Number Base
ca: Base de numeració

en: Binary
ca: Binari

en: Open in Calculator
ca: Obre a la calculadora

en: Result copied
ca: El resultat ha estat copiat

en: Result was copied successfully
ca: El resultat s'ha copiat correctament

en: Degrees
ca: Graus

en: Angle Unit: %s
ca: Unitats d'angle: %s

en: Not Available
ca: No disponible

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
ca: Inicia en un mode donat (bàsic, avançat, financer, programació, teclat, conversió)

en: Solve given equation
ca: Resol l'equació proporcionada

en: Start with given equation
ca: Inicia amb l'equació proporcionada

en: Show release version
ca: Mostra la versió de publicació

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
ca: © 1986–%d Els autors de Calculator

en: Exchange Rate Data Providers
ca: Proveïdors de dades de tipus de canvi

en: Exchange rates data by %s
ca: Dades de tipus de canvi per %s

en: Close All?
ca: Voleu tancar-ho tot?

en: Are you sure you want to close all open windows?
ca: Esteu segur que voleu tancar totes les finestres obertes?

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: Close _All
ca: _Tanca-ho tot

en: Defined Functions
ca: Funcions definides

en: Built-in Keywords
ca: Paraules clau integrades

en: Defined Currencies
ca: Divises definides

en: Defined Variables
ca: Variables definides

en: Can not use defined variable or constant names
ca: No es poden utilitzar noms de constants ni de variables definides

en: Can not use built-in function or operator names
ca: No es poden utilitzar noms d'operadors ni de funcions integrades

en: Function name can not start with a digit
ca: El nom de la variable no pot començar amb un dígit

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
ca: El nom de la funció només pot contenir dígits, lletres i guions baixos

en: Edit
ca: Edita

en: Delete
ca: Suprimeix

en: Never
ca: Mai

en: Daily
ca: Diàriament

en: Weekly
ca: Setmanalment

en: Currency Code
ca: Codi de la divisa

en: Currency Name
ca: Nom de la divisa

en: Both
ca: Ambdues

en: Can not use defined function or operator names
ca: No es poden utilitzar noms d'operadors ni de funcions definides

en: Can not use built-in variable or constant names
ca: No es poden utilitzar noms de constants ni de variables integrades

en: Variable name can not start with a digit
ca: El nom de la variable no pot començar amb un dígit

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
ca: El nom de la variable només pot tenir dígits, lletres i guions baixos

en: Basic
ca: Bàsic

en: Advanced
ca: Avançat

en: Financial
ca: Financer

en: Keyboard
ca: Teclat

en: Conversion
ca: Conversió

en: Clear Display [Escape]
ca: Neteja la pantalla [Escapada]

en: Superscript Mode [Ctrl]
ca: Mode de superíndex [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
ca: Mode de subíndex [Alt]

en: Variables and Constants
ca: Variables i constants

en: Additional Functions
ca: Funcions addicionals

en: Divide [/]
ca: Divideix [/]

en: Multiply [*]
ca: Multiplica [*]

en: Subtract [-]
ca: Resta [-]

en: Add [+]
ca: Suma [+]

en: Percentage [%]
ca: Percentatge [%]

en: Group [()]
ca: Grup [()]

en: Calculate Result
ca: Calcula el resultat

en: Inverse Modifier [Shift]
ca: Modificador invers [Majúscules]

en: Square [Ctrl+2]
ca: Quadrat [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
ca: Arrel quadrada [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
ca: Exponencial [^ o **]

en: Nth Root
ca: Arrel enèsima

en: Common Logarithm
ca: Logaritme decimal

en: Base-10 Exponential
ca: Base 10 exponencial

en: Natural Exponential
ca: Exponencial natural

en: Inverse [Ctrl+I]
ca: Invers [Ctrl+I]

en: Round [[]]
ca: Arrodoniment [[]]

en: Absolute Value [||]
ca: Valor absolut [||]

en: Imaginary Unit
ca: Part imaginària

en: Factorize [Ctrl+F]
ca: Factoritza [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
ca: Commuta les unitats de conversió

en: Backspace
ca: Retrocés

en: Degrees, Minutes, Seconds
ca: Graus, minuts, segons

en: Change Sign
ca: Canvi de signe

en: Exchange Rate Details
ca: Detalls del tipus de canvi

en: Updated
ca: Actualitzat

en: Source
ca: Origen

en: _Refresh Rates
ca: _Actualitza els tipus de canvi

note: Translators: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
ca: PC

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
ca: Període compost

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
ca: DDD

en: Double Declining Depreciation
ca: Depreciació doble decreixent

note: Translators: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
ca: VF

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
ca: Valor futur

note: Translators: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
ca: MBB

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
ca: Marge de benefici brut

note: Translators: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
ca: PP

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
ca: Pagament periòdic

note: Translators: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
ca: VA

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
ca: Valor actual

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
ca: Tipus

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
ca: Tipus d'interès periòdic

note: Translators: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over wh
en: Sln
ca: DC

en: Straight Line Depreciation
ca: Depreciació constant

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable 
en: Syd
ca: DSD

en: Sum of the Years Digits Depreciation
ca: Depreciació per suma dels dígits dels anys

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
ca: Període

en: Financial Term
ca: Termini financer

en: Currency Conversion
ca: Conversió de divises

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
ca: C_alcula

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
ca: Calcula el nombre de períodes composts necessaris per a incrementar una inversió de valor actual a un valor futur, a un tipus d'interès fix per període compost.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
ca: Depreciació doble decreixent

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
ca: Calcula la provisió per a depreciació d'un actiu per a un període de temps especificat, amb el mètode de depreciació doble decreixent.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
ca: Vida

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
ca: Període

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ca: Calcula el valor futur d'una inversió basat en una sèrie de pagaments iguals a un tipus d'interès periòdic sobre el nombre de períodes de pagament en el termini.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
ca: Nombre de períodes

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
ca: Calcula el preu de revenda d'un producte, basat en el cost del producte i el percentatge brut de benefici desitjat.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
ca: Marge

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
ca: Calcula la quota de pagament periòdic d'un préstec, on els pagaments es fan al final de cada període de pagament.

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
ca: Calcula el valor actual d'una inversió basat en una sèrie de pagaments iguals descomptats a un tipus d'interès periòdic sobre el nombre de períodes de pagament en el termini.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
ca: Calcula l'interès periòdic necessari per a incrementar una inversió a un valor futur, en el nombre de períodes composts.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
ca: Depreciació constant

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ca: Calcula la depreciació constant d'un actiu per a un període. El mètode de depreciació constant divideix el cost de depreciació uniformement sobre la vida útil d'un actiu. La vida útil és el nombre de períodes, generalment en anys, sobre els quals un actiu es deprecia.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
ca: Valor residual

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
ca: Depreciació per suma dels dígits dels anys

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
ca: Calcula la provisió per a depreciació d'un actiu per a un període de temps especificat, utilitzant el mètode de depreciació per suma dels dígits dels anys. Aquest mètode de depreciació accelera el tipus de depreciació, de manera que els moments de més despeses de depreciació són els primers períodes, i els de menys els últims. La vida útil és el nombre de períodes, generalment en anys, sobre els quals un actiu es deprecia.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
ca: Període de pagament

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
ca: Calcula el nombre de períodes composts necessaris durant el període d'un any ordinari, per a acumular un valor futur, a un tipus d'interès periòdic.

en: Bitwise AND
ca: AND bit a bit

en: Bitwise NAND
ca: NAND bit a bit

en: Bitwise OR
ca: OR bit a bit

en: Bitwise NOR
ca: NOR bit a bit

en: Bitwise NOT
ca: NOT bit a bit

en: Bitwise Exclusive OR
ca: OR exclusiu bit a bit

en: Bitwise Exclusive NOR
ca: NOR exclusiu bit a bit

en: Left Shift [<<]
ca: Desplaçament a l'esquerra [<<]

en: Right Shift [>>]
ca: Desplaçament a la dreta [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
ca: Desplaçament a la dreta sense signe [>>>]

en: Binary Logarithm
ca: Logaritme binari

en: Base-2 Exponential
ca: Base 2 exponencial

en: Ceiling [Ctrl+[]]
ca: Aproximació per excés [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
ca: Aproximació per defecte [Alt+[]]

en: Change Base
ca: Canvia de base

en: Change Word Size
ca: Canvia la mida de paraula

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
ca: Insereix un codi de caràcter

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
ca: Caràcter

en: Convert to
ca: Converteix a

en: Unicode Code Point
ca: Codi Unicode del punt

en: UTF-8 Encoding
ca: Codificació UTF-8

en: UTF-16 Encoding
ca: Codificació UTF-16

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
ca: _Insereix

en: Exchange Rates Not Loaded
ca: Els tipus de canvi no s'han pogut carregar

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
ca: <a href="r:///">Actualitza els tipus de canvi</a> o canvia l'interval de refresc dels tipus de canvi a les preferències

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Function name
ca: Nom de la funció

en: Select no. of arguments
ca: Selecciona nombre d'arguments

en: Add function
ca: Afegeix una funció

en: Favorite Currencies
ca: Divises preferides

en: Search currencies
ca: Cerca divises

en: No Results Found
ca: No s'ha trobat cap resultat

en: Try a different search
ca: Proveu una cerca diferent

en: Number of _Decimals
ca: Nombre de _decimals

en: Trailing _Zeroes
ca: _Zeros finals

en: _Thousands Separators
ca: Separadors de _milers

en: _Angle Units
ca: Unitats d'_angle

en: _Word Size
ca: _Mida de paraula

en: E_xchange Rate Refresh Interval
ca: _Interval de refresc del tipus de canvi

en: _Currency Display
ca: Visualitzador de _divisa

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
ca: _Mostra monedes a la llista de compleció automàtica

en: All
ca: Tot

en: Favorite Only
ca: Només els preferits

en: None
ca: Cap

en: _Favorite Currencies
ca: Divises _preferides

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
ca: Obre una finestra nova

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
ca: Tanca la finestra actual

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
ca: Surt de l'aplicació

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
ca: Mostra l'ajuda

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
ca: Obre el menú

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
ca: Mostra les preferències

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
ca: Neteja l'historial

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
ca: Commutació entre modes

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
ca: Commuta al mode bàsic

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
ca: Commuta al mode avançat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
ca: Commuta al mode financer

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
ca: Commuta al mode de programació

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
ca: Commuta al mode de teclat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
ca: Commuta al mode de teclat (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
ca: Commuta al mode de conversió

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
ca: Mode de programació

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
ca: Commuta a binari

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
ca: Commuta a octal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
ca: Commuta a decimal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
ca: Commuta a hexadecimal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
ca: Entrada de teclat

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
ca: Multiplica (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
ca: Divideix (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
ca: Quadrat (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
ca: Arrel quadrada (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
ca: Invers (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
ca: Grau (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
ca: Aproximació per defecte (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
ca: Aproximació per excés (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
ca: Introduïu nombres en format científic

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
ca: Escriure números en subíndex

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
ca: Introduïu nombres en superíndex

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
ca: Escriure el signe menys en superíndex

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
ca: Equació

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
ca: Copia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
ca: Enganxa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
ca: Desfés

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
ca: Refés

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
ca: Equació anterior

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
ca: Equació següent

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
ca: Neteja la pantalla

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
ca: Factoritza

en: Variable name
ca: Nom de variable

en: Store value into existing or new variable
ca: Emmagatzema el valor a una variable nova o existent

en: _Basic
ca: _Bàsic

en: _Advanced
ca: _Avançat

en: _Financial
ca: _Financer

en: _Programming
ca: _Programació

en: _Keyboard
ca: _Teclat

en: _Conversion
ca: _Conversió

en: _New Window
ca: _Finestra nova

en: _Clear History
ca: _Neteja l'historial

en: Result Format
ca: Format del resultat

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
ca: _Automàtic

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
ca: _Fix

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
ca: _Científic

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
ca: _Enginyeria

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

en: _Help
ca: _Ajuda

en: A_bout Calculator
ca: _Quant a la Calculadora

en: Mode Selection
ca: Mode de selecció

en: Undo
ca: Desfés

en: Redo
ca: Refés

en: Main Menu
ca: Menú principal
