gcalctool - en to my translation catalogue (144 entries)

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
my: ပဂတိတန်ဖိုး

note: Label on the clear display button
en: Clear
my: ရှင်းလင်းပါ

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
my: ထပ်ကိန်း

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
my: မြှောက်ဖော်ကိန်း

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
my: ဆခွဲကိန်းခွဲပါ

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
my: လှန်/ပြောင်းပြန်လုပ်ပါ

note: Accessible name for the recall value button
en: Recall
my: ပြန်ခေါ်

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
my: သိပ္ပံနည်းပညာဆိုင်ရာထပ်ညွှန်း

note: Accessible name for the store value button
en: Store
my: မှတ်သားပါ

note: Label on the undo button Label on the clear display button
en: Undo
my: နောက်ပြန်

note: This is between the currency selector dropdowns, for example: [USD] in [EUR]
en:  in
my: ထည့်ပါ

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
my: ရည်မှန်းတန်ဖိုး

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
my: _V ရည်မှန်းတန်ဖိုး

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
my: ပုံမှန်ပေးငွေ

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
my: လက်ရှိတန်ဖိုး

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
my: _V လက်ရှိတန်ဖိုး

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
my: နှုံန်း

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
my: အခေါ်အဝေါ်

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
my: _C ကုန်ကျငွေ

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
my: _F ရည်မှန်းတန်ဖိုး

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
my: _L သက်တမ်း

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
my: _M စည်း

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
my: _P ကာလ:

note: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
my: _P ပုံမှန်ပေးငွေ:

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
my: _P နည်းဥပဒေသ:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
my: _T အခေါ်အဝေါ်:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
my: _I ထည့်ရန်

note: Word size combo: 16 bits
en: 16-bit
my: ၁၆-ဘစ်

note: Word size combo: 32 bits
en: 32-bit
my: ၃၂-ဘစ်

note: Word size combo: 64 bits
en: 64-bit
my: ၆၄-ဘစ်

note: Word size combo: 8 bits
en: 8-bit
my: ၈-ဘစ်

note: Preferences dialog: Label for display format combo box
en: Number _Format:
my: _F ကိန်းဂဏန်း အနေအထား

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
my: လိုလားချက်များ

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
my: _Z ဒသမနောက်မှသုညများကိုဖော်ပြပါ

note: Preferences dialog: label for word size combo box
en: Word _size:
my: _S စာလုံးအရွယ်အစား

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
my: _A ထောင့်ယူနစ်

note: Title of main window
en: Calculator
my: ဂဏန်းတွက်စက်

en: Accuracy value
my: တိကျသောတန်ဖိုး

en: Angle units
my: ထောင့်ယူနစ်

en: Currency of the current calculation
my: ယခုတွက်ချက်နေသောငွေကြေးစနစ်

en: Currency to convert the current calculation into
my: ပြောင်းလဲမည့်ငွေကြေးစနစ်

en: Number format
my: ကိန်းဂဏန်း အနေအထား

en: Show Thousands Separators
my: ထောင်စုဖွဲ့ပေးပါ

en: Show Trailing Zeroes
my: ဒသမနောက်မှသုညများကိုဖော်ပြပါ

en: Source currency
my: မူလငွေကြေး

en: Target currency
my: ရည်ညွှန်းငွေကြေး

en: The angle units to use
my: အသုံးပြုမည့်ထောင့်ယူနစ်

en: The format to display numbers in
my: ဂဏန်းများကိုဖော်ပြသောပုံစံမှာ

en: Word size
my: စာလုံးအရွယ်အစား

en: Australian dollar
my: ဩစတြေးလျ ဒေါ်လာ

en: Bulgarian lev
my: ဘယ်ဂျီယမ် လဘ်(ပ်)

en: Canadian dollar
my: ကနေဒါ ဒေါ်လာ

en: Swiss franc
my: ဆွစ် ဖရန့်

en: Chinese yuan renminbi
my: တရုတ် ယွမ်

en: Euro
my: ယူရို

en: Pound sterling
my: ပေါင်စတာလင်

en: Hong Kong dollar
my: ဟောင်ကောင် ဒေါ်လာ

en: Indian rupee
my: အိန္ဒိယ ရူပီး

en: Japanese yen
my: ဂျပန် ယန်း

en: South Korean won
my: တောင်ကိုရီယား ဝမ်

en: Mexican peso
my: မက္ကဆီကန် ပီဆို

en: Malaysian ringgit
my: မလေးရှား ရင်းဂစ်

en: New Zealand dollar
my: နယူးဇီလန် ဒေါ်လာ

en: Philippine peso
my: ဖိလစ်ပိုင် ပီဆို

en: Russian rouble
my: ရုရှရူဘယ်

en: Swedish krona
my: ဆွီဒင် ခရိုနာ

en: Singapore dollar
my: စင်ကာပူ ဒေါ်လာ

en: Thai baht
my: ထိုင်း ဘတ်

en: New Turkish lira
my: တူရကီ လိုင်ရာ

en: US dollar
my: ယူအက်စ် ဒေါ်လာ

en: South African rand
my: တောင်အာဖရိက ရန်

note: Error printed to stderr when user provides an unknown command-line argument
en: Unknown argument '%s'
my: %s ၏ဆိုလိုရင်းကိုမသိပါ

note: Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
my: ပိုင်[Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
my: Eular ကိန်း

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
my: သိပ္ပံနည်းပညာဆိုင်ရာသုံးထပ်ညွှန်း[Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
my: ပေါင်း[+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
my: နှုတ်[-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
my: မြှောက်[*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
my: စား[/]

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
my: ထပ်တိုးလုပ်ဆောင်ချက်များ

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
my: ထပ်ညွှန်း[^ or **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
my: နှစ်ထပ်ကိန်း[Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
my: ရာခိုင်နှုံန်း

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
my: မြှောက်ဖော်ကိန်း[!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
my: ပဂတိတန်ဖိုး[|]

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
my: ကိန်းရင်း[Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
my: နှစ်ထပ်ကိန်းရင်း[Ctrl+R]

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
my: လှန်ကိန်း[Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
my: Boolen AND

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
my: Boolen OR

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
my: Boolen XOR

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
my: Boolen NOT

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
my: ကိန်းစစ်နှင့်ဆိုင်သောအပိုင်း

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
my: အပိုင်းကိန်းနှင့်ဆိုင်သောအပိုင်း

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
my: ကွင်းစ[(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
my: ကွင်းပိတ်[)]

note: Tooltip for the assign variable button
en: Assign Variable
my: ကိန်းရှင်သတ်မှတ်ပါ

note: Tooltip for the insert variable button
en: Insert Variable
my: ကိန်းရှင်ထည့်ပါ

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
my: အဖြေတွက်ပါ

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
my: ဆခွဲကိန်းခွဲပါ[Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
my: ရှင်းလင်းပါ[Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
my: နောက်ပြန်[Ctrl+Z]

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
my: ငွေကြေးဆိုင်ရာအခေါ်အဝေါ်

en: %s radians = %s degrees
my: %s ရေဒီရမ်=%s ဒီဂရီ

en: %s gradians = %s degrees
my: %s ဂရေဒီရမ်=%s ဒီဂရီ

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations
en: Degrees
my: ဒီဂရီ

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
my: ရေဒီရမ်

note: Advanced buttons: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
my: ဂရေဒီရမ်

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
my: ဒွိကိန်း

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
my: ရှစ်လီစိတ်

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
my: ဆယ်လီစိတ်

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
my: တစ်ဆယ့်ခြောက်လီစိတ်

note: Text shown in store menu when no variables defined Text shown in recall menu when no variables defined
en: No variables defined
my: ကိန်းရှင်မသတ်မှတ်ရသေးပါ

note: Tooltip for the round button
en: Round
my: ပတ်လည်

en: No sane value to store
my: သိမ်းဆည်းရန်သင့်တော်သောတန်ဖိုးမဟုတ်ပါ

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
my: ကျော်လွန်သွားပါပြီ, ပိုကြီးသောစာလုံးအရွယ်အစားကိုရွေးချယ်ပါ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
my: ကိန်းရှင် '%s' ကိုမသိပါ

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
my: လုပ်ဆောင်ချက် '%s' ကိုမသတ်မှတ်ရသေးပါ

note: Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
my: ပုံစံမကျသောဖြည့်သွင်းချက်

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
my: ဆခွဲကိန်းခွဲရန်ကိန်းစစ်လိုအပ်ပါသည်

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
my: ကိန်းစစ်မဟုတ်သောတန်ဖိုးကိုဖော်ပြပါ

note: Label on close button in preferences dialog
en: _Close
my: _C ပိတ်ပါ

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
my: အတိအကျ

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
my: သိပ္ပံနည်းပညာသုံးပုံစံ

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
my: အင်ဂျင်နီရာသုံးပုံစံ

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
my: _P ဒသမနောက်မှ %d  နေရာပြပါ

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
my: အကူအညီဖိုင်ကိုဖွင့်၍မရနှိုင်ပါ

note: Program name in the about dialog
en: Gcalctool
my: GNOME ဂဏန်းတွက်စက်

note: Copyright notice in the about dialog
en: © 1986–2010 The Gcalctool authors
my: © ၁၉၈၆-၂၀၁၀ GNOME ဂဏန်းတွက်စက်ဖန်တီးသူများ

note: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
my: ငွေကြေးဆိုင်ရာနှင့်သိပ္ပံနည်းပညာနယ်ပယ်တွင်အသုံးပြုနှိူင်သောဂဏန်းတွက်စက်

note: Calculator menu
en: _Calculator
my: _C ဂဏန်းတွက်စက်

note: Mode menu
en: _Mode
my: _M သုံမည့်ပုံစံ

note: Help menu label
en: _Help
my: _H အကူအညီ

note: Basic menu label
en: _Basic
my: _B အခြေခံသုံး

note: Advanced menu label
en: _Advanced
my: _A အဆင့်မြင့်သုံး

note: Financial menu label
en: _Financial
my: _F ငွေကြေးဆိုင်ရာသုံး

note: Programming menu label
en: _Programming
my: _P ပရိုဂရမ်မာသုံး

note: Help>Contents menu label
en: _Contents
my: _C မာတိကာ

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
my: Boolean AND ကိုအပေါင်းကိန်းများတွင်သာအသုံးပြုနှိုင်သည်

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
my: Boolean OR ကိုအပေါင်းကိန်းများတွင်သာအသုံးပြုနှိုင်သည်

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
my: Boolean XOR ကိုအပေါင်းကိန်းများတွင်သာအသုံးပြုနှိုင်သည်

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
my: Boolean NOT ကိုအပေါင်းကိန်းများတွင်သာအသုံးပြုနှိုင်သည်

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
my: သုညဖြင့်စား၍မရပါ

en: Root must be non-zero
my: ကိန်းရင်းကို သုညမဖြစ်စေရပါ
