gnome-calculator master - en to eu translation catalogue (742 entries)

en: Calculator
eu: Kalkulagailua

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
eu: Egin kalkulu aritmetikoak, zientifikoak edo finantzarioak

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
eu: kalkulua;aritmetikoa;zientifikoa;finantzarioa;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
eu: Kalkulagailua matematikako ekuazioak ebazteko aplikazio bat da. Kalkulagailu xume bat (oinarrizko eragiketa aritmetikoekin) dirudien arren, modu aurreratua, finantzarioa edo programaziokoa ere baditu. Ahalmen multzo harrigarria aurkituko duzu modu horietan.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
eu: Kalkulagailu aurreratuak eragiketa mota ugari onartzen ditu: logaritmoak, faktorialak, funtzio trigonometrikoak eta hiperbolikoak, zatiketen moduluak, zenbaki konplexuak, ausazko zenbakien sortzailea eta zenbaki lehenen faktorizazioa.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
eu: Modu finantzarioak hainbat kalkulu onartzen ditu, beste batzuen artean: interes-tasa periodikoa, egungo eta etorkizuneko balioa, faktore bikoitzeko amortizazio beherakorra eta amortizazio lineala.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, two’s complement, character to character code conversion, and more.
eu: Programazio-moduak oinarri arruntenak (bitarra, zortzitarra, hamartarra eta hamaseitarra) onartzen ditu kalkuluetarako, baita algebra lineala, biren osagarria, karakterez karaktereko kode bihurketa eta beste hainbat eragiketa ere.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
eu: Bihurketa-moduak unitate arruntenen, moneten eta zenbaki-oinarrien arteko bihurketak onartzen ditu.

en: Basic Mode
eu: Oinarrizko modua

en: Advanced Mode
eu: Modu aurreratua

en: Financial Mode
eu: Modu finantzarioa

en: Programming Mode
eu: Programazio-modua

en: Keyboard Mode
eu: Teklatu-modua

en: Conversion Mode
eu: Bihurketa-modua

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Accuracy value
eu: Zehaztasun-balioa

en: The number of digits displayed after the numeric point
eu: Zenbaki-puntuaren ondoren bistaratuko den digitu kopurua

en: Word size
eu: Hitz-tamaina

en: The size of the words used in bitwise operations
eu: Bit mailako eragiketetan erabiltzen diren hitzen tamaina

en: Numeric base
eu: Zenbaki-oinarria

en: The numeric base
eu: Zenbaki-oinarria

en: Group digits
eu: Digitu-taldeak

en: Indicates whether digits are grouped in large numbers.
eu: Zenbaki handietako digituak taldekatuko diren ala ez adierazten du.

en: Show trailing zeroes
eu: Erakutsi amaierako zeroak

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
eu: Bistaratzeko balioan zenbaki-puntuaren ondoren amaierako zerorik erakutsi behar den edo ez zehazten du.

en: Number format
eu: Zenbakien formatua

en: The format to display numbers in
eu: Zenbakiak bistaratzeko formatua

en: Angle units
eu: Angelu-unitateak

en: The angle units to use
eu: Angeluen unitateak erabiltzeko

en: Currency update interval
eu: Dibisaren eguneratze-tartea

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
eu: Zenbatero eguneratuko diren dibisaren truke-tasak. Balio hori 0 bada, dibisaren truke-tasak ez dira atzituko saretik inoiz.

en: Currency display
eu: Moneta-bistarateza

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
eu: Bihurtzailean monetaren kodea, monetaren izena ala biak erakutsiko diren adierazten du.

en: Enabled completions
eu: Gaitutako osatzeak

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
eu: Osatze automatikoko zerrendan erakutsiko diren osatze-proposamenak.

en: Favorite currencies
eu: Moneta gogokoenak

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
eu: Moneta-zerrendaren goiko aldean erakutsiko diren moneta gogokoenak.

en: Button mode
eu: Botoien modua

en: The button mode
eu: Botoien modua

en: Unit category
eu: Unitate-kategoria

en: Currently selected unit category in the converter
eu: Bihurtzailean hautatuta agertuko den unitate-kategoria

en: Source units
eu: Iturburuko unitateak

en: Currently selected source units in the converter
eu: Bihurtzailean hautatuta agertuko den iturburuko unitatea

en: Target units
eu: Helburuko unitateak

en: Currently selected target units in the converter
eu: Bihurtzailean hautatuta agertuko den helburuko unitatea

en: Internal precision
eu: Barneko doitasuna

en: The internal precision used with the MPFR library
eu: MPFR liburutegiarekin erabilitako barneko doitasuna

en: Window position
eu: Leihoaren posizioa

en: Window position (x and y) of the last closed window.
eu: Itxitako azken leihoaren posizioa (x eta y).

en: Window maximized
eu: Leihoa maximizatuta

en: Whether the last closed window was maximized.
eu: Itxitako azken leihoa maximizatuta dagoen ala ez.

en: Window size
eu: Leihoaren tamaina

en: Window size (width and height) of the last closed window.
eu: Itxitako azken leihoaren tamaina (zabalera eta altuera).

en: UAE Dirham
eu: Dirham emirerribatuarra

en: Argentine Peso
eu: Peso argentinarra

en: Armenian Dram
eu: Dram armeniarra

en: Australian Dollar
eu: Dolar australiarra

en: Bangladeshi Taka
eu: Taka bengalarra

en: Bulgarian Lev
eu: Lev bulgariarra

en: Bahraini Dinar
eu: Dinar bahraindarra

en: Brunei Dollar
eu: Dolar bruneitarra

en: Brazilian Real
eu: Real brasildarra

en: Botswana Pula
eu: Pula botswanarra

en: Canadian Dollar
eu: Dolar kanadiarra

en: CFA Franc
eu: CFA frankoa

en: Swiss Franc
eu: Franko suitzarra

en: Chilean Peso
eu: Peso txiletarra

en: Chinese Yuan
eu: Yuan txinatarra

en: Colombian Peso
eu: Peso kolonbiarra

en: Czech Koruna
eu: Koroa txekiarra

en: Danish Krone
eu: Koroa danimarkarra

en: Algerian Dinar
eu: Dinar aljeriarra

en: Estonian Kroon
eu: Koroa estoniarra

en: Egyptian Pound
eu: Libera egiptoarra

en: Euro
eu: Euroa

en: British Pound Sterling
eu: Libera esterlina

en: Hong Kong Dollar
eu: Hong Kong-eko dolarra

en: Croatian Kuna
eu: Kuna kroaziarra

en: Hungarian Forint
eu: Forint hungariarra

en: Indonesian Rupiah
eu: Errupia indonesiarra

en: Israeli New Shekel
eu: Shekel berri israeldarra

en: Indian Rupee
eu: Errupia indiarra

en: Iranian Rial
eu: Erreal iraniarra

en: Icelandic Krona
eu: Koroa islandiarra

en: Japanese Yen
eu: Yen japoniarra

en: Jamaican Dollar
eu: Dolar jamaikarra

en: South Korean Won
eu: Won hegokorearra

en: Kuwaiti Dinar
eu: Dinar kuwaitarra

en: Kazakhstani Tenge
eu: Tenge kazakhstandarra

en: Sri Lankan Rupee
eu: Errupia srilankarra

en: Libyan Dinar
eu: Dinar libiarra

en: Mauritian Rupee
eu: Errupia mauriziarra

en: Mexican Peso
eu: Peso mexikarra

en: Malaysian Ringgit
eu: Ringgit malaysiarra

en: Nigerian Naira
eu: Naira nigeriarra

en: Norwegian Krone
eu: Koroa norvegiarra

en: Nepalese Rupee
eu: Errupia nepaldarra

en: New Zealand Dollar
eu: Dolar zeelandaberritarra

en: Omani Rial
eu: Erreal omanitarra

en: Peruvian Nuevo Sol
eu: Nuevo Sol peruarra

en: Philippine Peso
eu: Peso filipinarra

en: Pakistani Rupee
eu: Errupia pakistandarra

en: Polish Złoty
eu: Złoty poloniarra

en: Qatari Riyal
eu: Rial katartarra

en: New Romanian Leu
eu: Leu errumaniarra (berria)

en: Russian Ruble
eu: Errublo errusiarra

en: Saudi Riyal
eu: Rial saudiarabiarra

en: Serbian Dinar
eu: Dinar serbiarra

en: Swedish Krona
eu: Koroa suediarra

en: Singapore Dollar
eu: Dolar singapurtarra

en: Thai Baht
eu: Baht tailandiarra

en: Tunisian Dinar
eu: Dinar tunisiarra

en: Turkish Lira
eu: Lira turkiarra

en: T&T Dollar
eu: T&T dolarra

en: New Taiwan Dollar
eu: Taiwaneko dolar berria

en: Ukrainian Hryvnia
eu: Hryvnia ukrainarra

en: US Dollar
eu: Dolar estatubatuarra

en: Uruguayan Peso
eu: Peso uruguaitarra

en: Vietnamese Dong
eu: Dong vietnamdarra

en: South African Rand
eu: Rand hegoafrikarra

en: Missing digits after minus sign
eu: Digituak falta dira minus ikurraren ondoren

en: Missing second symbol (″)
eu: Segundoen ikurra (″) falta da

en: Missing minute symbol (′)
eu: Minutuen ikurra (′) falta da

en: Missing digits after decimal point
eu: Digituak falta dira koma dezimalaren ondoren

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
eu: hemen

en: to
eu: -

en: Function “%s” is missing arguments
eu: “%s” funtzioak argumentuak falta ditu

en: The zeroth root of a number is undefined
eu: Zenbaki baten 'erro zero' ez dago definituta

en: Mathematics
eu: Matematikak

en: Euler’s Number
eu: Euler-en zenbakia

en: Golden Ratio
eu: Urrezko zenbakia

en: Electromagnetism
eu: Elektromagnetismoa

en: Light Speed
eu: Argi-abiadura

en: Elementary Charge
eu: Karga elementala

en: Impedance of Vacuum
eu: Hutsaren inpedantzia

en: Permeability of Vacuum
eu: Hutsaren iragazkortasuna

en: Permittivity of Vacuum
eu: Hutsaren permitibitatea

en: Atomic & Nuclear
eu: Atomikoa eta nuklearra

en: Planck’s Constant
eu: Plancken konstantea

en: Fine-Structure Constant
eu: Egitura meheko konstantea

en: Electron Mass
eu: Elektroi-masa

en: Proton Mass
eu: Protoi-masa

en: Thermodynamics
eu: Termodinamika

en: Boltzmann Constant
eu: Boltzmannen konstantea

en: Atomic Mass Unit
eu: Masa atomikoaren unitatea

en: Molar Gas Constant
eu: Gas molarraren konstantea

en: Stefan-Boltzmann Constant
eu: Stefan-Boltzmannen konstantea

en: Avogadro’s Number
eu: Avogadroren zenbakia

en: Gravitation
eu: Grabitazioa

en: Gravitational Constant
eu: Grabitazio-konstantea

en: Earth Acceleration
eu: Lurraren azelerazioa

en: Error: the number of periods must be positive
eu: Errorea: denboraldien kopurua positiboa izan behar du

en: Trigonometry
eu: Trigonometria

en: Sine
eu: Sinua

en: Cosine
eu: Kosinua

en: Tangent
eu: Tangentea

en: Inverse Sine
eu: Alderantzizko sinua

en: Inverse Cosine
eu: Alderantzizko kosinua

en: Inverse Tangent
eu: Alderantzizko tangentea

en: Hyperbolic Sine
eu: Sinu hiperbolikoa

en: Hyperbolic Cosine
eu: Kosinu hiperbolikoa

en: Hyperbolic Tangent
eu: Tangente hiperbolikoa

en: Inverse Hyperbolic Sine
eu: Alderantzizko sinu hiperbolikoa

en: Inverse Hyperbolic Cosine
eu: Alderantzizko kosinu hiperbolikoa

en: Inverse Hyperbolic Tangent
eu: Alderantzizko tangente hiperbolikoa

en: Complex
eu: Konplexua

en: Complex Conjugate
eu: Konjugatu konplexua

en: Complex Argument
eu: Argumentu konplexua

en: Real Component
eu: Zati erreala

en: Imaginary Component
eu: Zati irudikaria

en: Programming
eu: Programazioa

en: Two’s Complement
eu: Biren osagarria

en: Swap Endianness
eu: Trukatu endian balioa

en: Modulus Divide
eu: Moduluaren zatiketa

en: Modular Exponentiation
eu: Berretze modularra

en: Rounding
eu: Biribiltzea

en: Round
eu: Biribila

en: Floor
eu: Zorua

en: Ceiling
eu: Sabaia

en: Integer Component
eu: Osoko zatia

en: Fractional Component
eu: Zati frakzionala

en: Statistics
eu: Estatistikak

en: Sum
eu: Batuketa

en: Sum of Squares
eu: Erro karratuen batuketa

en: Average
eu: Batez bestekoa

en: Median
eu: Mediana

en: Minimum Value
eu: Balio minimoa

en: Maximum Value
eu: Balio maximoa

en: Sample Standard Deviation
eu: Laginaren desbideratze estandarra

en: Population Standard Deviation
eu: Populazioaren desbideratze estandarra

en: Sample Variance
eu: Laginaren bariantza

en: Population Variance
eu: Populazioaren bariantza

en: Sundry
eu: Bestelakoak

en: Logarithm
eu: Logaritmoa

en: Natural Logarithm
eu: Logaritmo nepertarra

en: Square Root
eu: Erro karratua

en: Absolute Value
eu: Balio absolutua

en: Signum
eu: Ikurra

en: Combination
eu: Konbinazioa

en: Permutation
eu: Permutazioa

en: Greatest Common Divisor
eu: Zatitzaile komun handiena

en: Least Common Multiple
eu: Multiplo komun txikiena

en: Comparison (Kronecker Delta)
eu: Konparazioa (Kronecker Delta)

en: Function “%s” takes 1 argument
eu: “%s” funtzioak argumentu 1 hartzen du

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
eu: “%s” funtzioak 1 edo 2 argumentu hartzen ditu

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
eu: “%s” funtzioak gutxienez 2 argumentu hartzen ditu

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
eu[0]: “%s” funtzioak argumentu %d hartzen du
eu[1]: “%s” funtzioak %d argumentu hartzen ditu

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
eu: Ez dago desegiteko historiarik

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
eu: Ez dago desegiteko historiarik

en: No sane value to store
eu: Ez dago zentzuzko baliorik biltegiratzeko

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
eu: Aldagai ezezaguna: ”%s”

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
eu: “%s” monetaren truke-tasa ezin da eskuratu

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
eu: “%s” unitate ezezaguna

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
eu: ”%s” funtzioa ez dago definituta

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
eu: Bihurketa ezezaguna

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
eu: Hondatutako adierazpena

en: Calculating
eu: Kalkulatzen

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
eu: Osoko zenbaki bat behar da faktorizatzeko

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
eu: Gainezkatze negatiboaren errorea

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
eu: Gainezkatzearen errorea

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
eu: Argumentua ez dago definituta zero zenbakiarentzako

en: Floor is only defined for real numbers
eu: Zorua zenbaki errealetarako soilik dago definituta

en: Ceiling is only defined for real numbers
eu: Sabaia zenbaki errealetarako soilik dago definituta

en: Round is only defined for real numbers
eu: Biribiltzea zenbaki errealetarako soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
eu: Zeroren berretura ez dago definituta berretzaile negatibo batentzat

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
eu: Zero ber zero ez dago definituta

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
eu: Zeroren logaritmoa ez dago definituta

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
eu: 0 edo 1 oinarria duen logaritmoa ez dago definituta

note: TODO: Support factorial of complex numbers
en: Factorial of complex numbers is not supported
eu: Zenbaki konplexuen faktorialak ez dira onartzen

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative integer
en: Factorial is undefined for negative integers
eu: Faktoriala ez dago definituta osoko zenbaki negatiboetarako

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
eu: Zati zero egitea ez dago definituta

note: Translators: Error displayed when attempting to do a modulus division on complex numbers
en: Modulus division is only defined for real numbers
eu: Moduluen zatiketa zenbaki errealetarako soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
eu: Tangentea ez dago definituta π∕2 (90°)ren π (180°)(r)en multiploak diren angeluentzat

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
eu: Arku sinua ez dago definituta [-1, 1] bitartetik kanpoko balioentzat

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
eu: Arku kosinua ez dago definituta [-1, 1] bitartetik kanpoko balioentzat

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
eu: Alderantzizko tangentea ez dago definituta i eta -i balioetarako

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
eu: Arku kosinu hiperbolikoa ez dago definituta 1en baino txikiagoak diren balioentzat

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
eu: Arku tangente hiperbolikoa ez dago definituta [-1, 1] bitartetik kanpoko balioentzat

note: Translators: Error displayed when bitwise AND attempted on non-integer values
en: Bitwise AND is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako AND negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise NAND attempted on non-integer values
en: Bitwise NAND is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako NAND negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise OR attempted on non-integer values
en: Bitwise OR is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako OR negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise NOR attempted on non-integer values
en: Bitwise NOR is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako NOR negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise XOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XOR is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako XOR negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise XNOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XNOR is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako XNOR negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bitwise NOT attempted on non-integer values
en: Bitwise NOT is only defined for non-negative integers
eu: Bit mailako NOT negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
eu: Desplazamendua osoko zenbakientzat soilik dago definituta

en: Overflow. Try a bigger word size
eu: Gainezkatzea. Saiatu hitz-tamaina handiago batekin

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
eu: Biren osagarria negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

en: Swap endianness is only possible on integers
eu: Endian balioa trukatzea osoko zenbakientzat soilik dago definituta

en: Combination is only defined for non-negative integers
eu: Konbinazioa negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

en: Combination is undefined if n is less than r
eu: Konbinazioa ez dago definituta n balioa r balioa baino txikiagoa bada

en: Permutation is only defined for non-negative integers
eu: Permutazioa negatiboak ez diren osoko zenbakientzat soilik dago definituta

en: Permutation is undefined if n is less than r
eu: Permutazioa ez dago definituta n balioa r balioa baino txikiagoa bada

en: Greatest common divisor is only defined for integers
eu: Zatitzaile komun handiena osoko zenbakientzat bakarrik dago definituta

en: Least common multiple is only defined for integers
eu: Multiplo komun txikiena osoko zenbakientzat bakarrik dago definituta

en: Median is only defined for real numbers
eu: Mediana zenbaki errealetarako soilik dago definituta

en: Minimum value is only defined for real numbers
eu: Balio minimoa zenbaki errealetarako soilik dago definituta

en: Maximum value is only defined for real numbers
eu: Balio maximoa zenbaki errealetarako soilik dago definituta

en: Bank of Canada
eu: Kanadako Bankua

en: European Central Bank
eu: Europako Banku Zentrala

en: International Monetary Fund
eu: Nazioarteko Moneta Funtsa

en: United Nations Treasury
eu: Nazio Batuen Altxorra

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
eu: Emaitza luzeegia da formatu finkoan erakusteko. Saiatu beste formaturen batekin

en: Angle
eu: Angelua

en: Length
eu: Luzera

en: Volume
eu: Bolumena

en: Mass
eu: Masa

en: Speed
eu: Abiadura

en: Duration
eu: Iraupena

en: Frequency
eu: Maiztasuna

en: Temperature
eu: Tenperatura

en: Energy
eu: Energia

en: Pressure
eu: Presioa

en: Digital Storage
eu: Biltegi digitala

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
eu: Graduak (dezimalak)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
eu: gradu,graduak

en: Degrees (D°M′S″)
eu: Graduak (D°M′S″)

en: Radians
eu: Radianak

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
eu: radian,radianak,rad

en: Gradians
eu: Gradianak

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
eu: gradian,gradianak,grad

en: Parsecs
eu: Parsecak

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
eu: parsec,parsecak,pc

en: Light Years
eu: Argi-urteak

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
eu: argi-urte,argi-urteak,a.u.

en: Astronomical Units
eu: Unitate astronomikoak

[ctx: unit-symbols]
en: au
eu: ua

en: Rack Units
eu: Rack unitateak

en: Nautical Miles
eu: Itsas miliak

en: Miles
eu: Miliak

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
eu: milia,miliak,mi

en: Kilometers
eu: Kilometroak

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
eu: kilometro,kilometroak,km

en: Cables
eu: Kableak

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
eu: kable,kableak,cb

en: Fathoms
eu: Brazak

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
eu: braza,brazak,ftm

en: Meters
eu: Metroak

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
eu: metro,metroak,m

en: Yards
eu: Yardak

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
eu: yarda,yardak,yd

en: Feet
eu: Oinak

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
eu: oin,oinak,ft

en: Inches
eu: Hazbeteak

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
eu: hazbete,hazbeteak,in

en: Centimeters
eu: Zentimetroak

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
eu: zentimetro,zentimetroak,cm

en: Millimeters
eu: Milimetroak

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
eu: milimetro,milimetroak,mm

en: Micrometers
eu: Mikrometroak

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
eu: mikrometro,mikrometroak,um

en: Nanometers
eu: Nanometroak

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
eu: nanometro,nanometroak,nm

en: Desktop Publishing Points
eu: PostScript puntuak

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
eu: puntua,pt,puntuak,pts

en: Kilometers per Hour
eu: Kilometroak orduko

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
eu: kilometroak orduko,kmph,kmh,kph

en: Miles per Hour
eu: Miliak orduko

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
eu: miliakorduko,miliak orduko,mi/h,miph,mph

en: Meters per Second
eu: Metroak segundoko

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
eu: metroak segundoko, mps

en: Feet per Second
eu: Oinak segundoko

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
eu: fps,oina segundoko,feetps

en: Knots
eu: Korapiloak

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
eu: kt,kn,nd,korapiloa,korapiloak

en: Hectares
eu: Hektareak

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
eu: hektarea,hektareak,ha

en: Acres
eu: Akreak

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
eu: akre,akreak

en: Square Miles
eu: Milia karratuak

en: Square Feet
eu: Oin karratuak

en: Square Kilometers
eu: Kilometro karratuak

en: Square Meters
eu: Metro karratuak

en: Square Centimeters
eu: Zentimetro karratuak

en: Square Millimeters
eu: Milimetro karratuak

en: Cubic Meters
eu: Metro kubikoak

en: British Gallons
eu: Galoi britainiarrak

[ctx: unit-symbols]
en: imp_gallon,imp_gallons,imp_gal
eu: galoi_inp,gal_inp

en: US Gallons
eu: AEBko galoiak

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
eu: galoi,galoiak,gal

en: Liters
eu: Litroak

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
eu: litro,litroak,l

en: US Quarts
eu: AEBko laurdenak

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
eu: laurdena,laurdenak,qt

en: British Pints
eu: Pinta britainiarrak

[ctx: unit-symbols]
en: imp_pint,imp_pints,imp_pt
eu: pinta_inp, pt_inp

en: US Pints
eu: AEBko pintak

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
eu: pinta,pintak,pt

en: Metric Cups
eu: Kopa metrikoak

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
eu: kopa,kopak,cp

en: Milliliters
eu: Mililitroak

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
eu: mililitro,mililitroak,mL,cm³

en: Microliters
eu: Mikrolitroak

en: Tonnes
eu: Tonak

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
eu: tona,tonak

en: Kilograms
eu: Kilogramoak

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
eu: kilogramo,kilogramoak,kg

en: Pounds
eu: Liberak

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
eu: libera,liberak,lb,lbs

en: Ounces
eu: Ontzak

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
eu: ontza,ontzak,oz

en: Troy Ounces
eu: Troy ontzak

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
eu: troy ontza,troy ontzak,ozt

en: Grams
eu: Gramoak

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
eu: gramo,gramoak,g

en: Milligrams
eu: Miligramoak

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
eu: milligramoa,milligramoak,mg

en: Micrograms
eu: Mikrogramoak

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
eu: mikrogramoa,mikrogramoak,μg,ug

en: Stone
eu: Harria

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
eu: harria,st,harriak

en: Centuries
eu: Mendeak

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
eu: mendea,mendeak

en: Decades
eu: Hamarkadak

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
eu: hamarkada,hamarkadak

en: Years
eu: Urteak

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
eu: urte,urteak

en: Months
eu: Hilabeteak

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
eu: hilabetea,hilabeteak

en: Weeks
eu: Asteak

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
eu: astea,asteak

en: Days
eu: Egunak

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
eu: egun,egunak

en: Hours
eu: Orduak

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
eu: ordu,orduak,o

en: Minutes
eu: Minutuak

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
eu: minutu,minutuak,min

en: Seconds
eu: Segundoak

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
eu: segundo,segundoak,s

en: Milliseconds
eu: Milisegundoak

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
eu: milisegundo,milisegundoak,ms

en: Microseconds
eu: Mikrosegundoak

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
eu: mikrosegundo,mikrosegundoak,us,μs

en: Nanoseconds
eu: Nanosegundoak

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
eu: nonosegundo,nanosegundoak,ns

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
eu: Bitak

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
eu: bit, b

en: Bytes
eu: Byteak

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
eu: byte,B

en: Nibbles
eu: Nibbleak

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
eu: nibble

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
eu: Kilobitak

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
eu: kilobit,kb,Kb

en: Kilobytes
eu: Kilobyteak

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
eu: kilobyte,kB,KB

en: Kibibits
eu: Kibibitak

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
eu: kibibit,Kib

en: Kibibytes
eu: Kibibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
eu: kibibyte,KiB

en: Megabits
eu: Megabitak

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
eu: megabit,Mb

en: Megabytes
eu: Megabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
eu: megabyte,MB

en: Mebibits
eu: Mebibitak

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
eu: mebibit,Mib

en: Mebibytes
eu: Mebibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
eu: mebibyte,MiB

en: Gigabits
eu: Gigabitak

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
eu: gigabit,Gb

en: Gigabytes
eu: Gigabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
eu: gigabyte,GB

en: Gibibits
eu: Gibibitak

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
eu: gibibit,Gib

en: Gibibytes
eu: Gibibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
eu: gibibyte,GiB

en: Terabits
eu: Terabitak

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
eu: terabit,Tb

en: Terabytes
eu: Terabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
eu: terabyte,TB

en: Tebibits
eu: Tebibitak

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
eu: tebibit,Tib

en: Tebibytes
eu: Tebibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
eu: tebibyte,TiB

en: Petabits
eu: Petabitak

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
eu: petabit,Pb

en: Petabytes
eu: Petabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
eu: petabyte,PB

en: Pebibits
eu: Pebibitak

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
eu: pebibit,Pib

en: Pebibytes
eu: Pebibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
eu: pebibyte,PiB

en: Exabits
eu: Exabitak

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
eu: exabit,Eb

en: Exabytes
eu: Exabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
eu: exabyte,EB

en: Exbibits
eu: Exbibitak

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
eu: exbibit,Eib

en: Exbibytes
eu: Exbibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
eu: exbibyte,EiB

en: Zettabits
eu: Zettabitak

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
eu: zettabit,Zb

en: Zettabytes
eu: Zettabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
eu: zettabyte,ZB

en: Zebibits
eu: Zebibitak

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
eu: zebibit,Zib

en: Zebibytes
eu: Zebibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
eu: zebibyte,ZiB

en: Yottabits
eu: Yottabitak

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
eu: yottabit,Yb

en: Yottabytes
eu: Yottabyteak

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
eu: yottabyte,YB

en: Yobibits
eu: Yobibitak

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
eu: yobibit,Yib

en: Yobibytes
eu: Yobibyteak

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
eu: yobibyte,YiB

en: Hertz
eu: Hertzak

en: Kilohertz
eu: Kilohertzak

en: Megahertz
eu: Megahertzak

en: Gigahertz
eu: Gigahertzak

en: Terahertz
eu: Terahertzak

en: Joules
eu: Jouleak

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
eu: Joulea,J,joule,jouleak

en: Kilojoules
eu: Kilojouleak

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
eu: KJ,kilojouleak,kilojoulea

en: Megajoules
eu: Megajouleak

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
eu: MJ,megajouleak,megajoulea

en: Kilowatt-Hours
eu: Kilowatt-orduak

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
eu: kwh,kWh,kilowatt-ordua,kilowat-orduak

en: British Thermal Units
eu: Unitate termiko britainiarrak

en: Calories
eu: Kaloriak

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
eu: kaloriak,kaloria,cal

en: Kilocalories
eu: Kilokaloriak

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
eu: kilokaloriak,kilokaloria,kcal

en: Ergs
eu: Ergak

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
eu: ergak,erga

en: Electron Volts
eu: Elektronvoltak

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
eu: elektronvolta,elektronvoltak,ev

en: Foot-Pounds
eu: Oin-librak

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
eu: oin-libra,oin-librak

en: Pascals
eu: Pascalak

[ctx: unit-symbols]
en: Pascal,pascal,Pa
eu: Pascala,pascala,Pa

en: Kilopascals
eu: Kilopascalak

[ctx: unit-symbols]
en: Kilopascal,kilopascal,kPa
eu: Kilopascala,kilopascala,kPa

en: Hectopascals
eu: Hektopascalak

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
eu: Hektopascala,hektopaskala,hPa

en: Bars
eu: Barrak

en: Standard Atmospheres
eu: Atmosfera estandarrak

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
eu: Atmosfera estandarra,atmosfera estandarra,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
eu: Merkurio milimetroak

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
eu: Merkurio milimetroa,merkurio-milimetroa,mmHg

en: Inches of Mercury
eu: Merkurio hazbeteak

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
eu: Merkurio hazbetea,merkurio hazbetea,inHg

en: Pounds per Square Inch
eu: Librak hazbete karratuko

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
eu: Librak hazbete karratuko,librak hazbete karratuko,psi

en: Currency
eu: Dibisa

en: Number Base
eu: Zenbaki-oinarria

en: Binary
eu: Bitarra

en: Octal
eu: Zortzitarra

en: Decimal
eu: Hamartarra

en: Hexadecimal
eu: Hamaseitarra

en: Open in Calculator
eu: Ireki kalkulagailuan

en: Result copied
eu: Emaitza kopiatu da

en: Result was copied successfully
eu: Emaitza ongi kopiatu da

en: Degrees
eu: Graduak

en: Angle Unit: %s
eu: Angelu-unitatea: %s

en: Not Available
eu: Ez dago erabilgarri

en: %d-bit | %d-bit
eu[0]: %d bit
eu[1]: %d bit

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
eu: Hasi emandako moduan (oinarrizkoa, aurreratua, finantzarioa, programazioa, teklatua, bihurketa)

en: Solve given equation
eu: Ebatzi emandako ekuazioa

en: Start with given equation
eu: Hasi emandako ekuazioarekin

en: Show release version
eu: Erakutsi argitaratze-bertsioa

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
eu: © 1986–%d Kalkulagailuaren egileak

en: Exchange Rate Data Providers
eu: Truke-tasen datu-hornitzaileak

en: Exchange rates data by %s
eu: Truke-tasen hornitzailea: %s

en: Close All?
eu: Itxi denak?

en: Are you sure you want to close all open windows?
eu: Ziur zaude leiho ireki guztiak itxi nahi dituzula?

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: Close _All
eu: Itxi _denak

en: Error
eu: Errorea

en: Defined Functions
eu: Definitutako funtzioak

en: Built-in Keywords
eu: Integratutako gako-hitzak

en: Defined Currencies
eu: Definitutako monetak

en: Defined Variables
eu: Definitutako aldagaiak

en: Can not use defined variable or constant names
eu: Ezin dira aldagai edo konstante definituen izenak erabili

en: Can not use built-in function or operator names
eu: Ezin dira funtzio integratuen edo eragileen izenak erabili

en: Function name can not start with a digit
eu: Funtzio-izena ezin da digitu batekin hasi

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
eu: Funtzio-izenak digituak, letrak eta azpimarrak soilik eduki ditzake

en: Edit
eu: Editatu

en: Delete
eu: Ezabatu

en: 8-bit
eu: 8 bit

en: 16-bit
eu: 16 bit

en: 32-bit
eu: 32 bit

en: 64-bit
eu: 64 bit

en: Never
eu: Inoiz ere ez

en: Daily
eu: Egunero

en: Weekly
eu: Astero

en: Currency Code
eu: Moneta-kodea

en: Currency Name
eu: Moneta-izena

en: Both
eu: Biak

en: Can not use defined function or operator names
eu: Ezin dira funtzio edo eragile definituen izenak erabili

en: Can not use built-in variable or constant names
eu: Ezin dira aldagai edo konstante integratuen izenak erabili

en: Variable name can not start with a digit
eu: Aldagai-izena ezin da digitu batekin hasi

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
eu: Aldagai-izenak digituak, letrak eta azpimarrak soilik eduki ditzake

en: Basic
eu: Oinarrizkoa

en: Advanced
eu: Aurreratua

en: Financial
eu: Finantzarioa

en: Keyboard
eu: Teklatua

en: Conversion
eu: Bihurketa

en: Clear Display [Escape]
eu: Garbitu pantaila [Ihes]

en: Superscript Mode [Ctrl]
eu: Goi-indizeen modua [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
eu: Azpiindizeen modua [Alt]

en: Variables and Constants
eu: Aldagaiak eta konstanteak

en: Additional Functions
eu: Funtzio gehigarriak

en: Divide [/]
eu: Zatitu [/]

en: Multiply [*]
eu: Biderkatu [*]

en: Subtract [-]
eu: Kendu [-]

en: Add [+]
eu: Gehitu [+]

en: Percentage [%]
eu: Ehunekoa [%]

en: Group [()]
eu: Taldea [()]

en: Calculate Result
eu: Kalkulatu emaitza

en: Inverse Modifier [Shift]
eu: Alderantzizko aldatzailea [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
eu: Karratua [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
eu: Erro karratua [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
eu: Berretzailea [^ edo **]

en: Nth Root
eu: Ngarren erroa

en: Common Logarithm
eu: Logaritmo arrunta

en: Base-10 Exponential
eu: 10 oinarriko esponentziala

en: Natural Exponential
eu: Esponentzial naturala

en: Inverse [Ctrl+I]
eu: Alderantzikatu [Ctrl+I]

en: Round [[]]
eu: Biribildua [[]]

en: Absolute Value [||]
eu: Balio absolutua [||]

en: Factorial [!]
eu: Faktoriala [!]

en: Imaginary Unit
eu: Unitate irudikaria

en: Factorize [Ctrl+F]
eu: Faktorizatu [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
eu: Trukatu bihurketako unitateak

en: Backspace
eu: Atzera-tekla

en: Degrees, Minutes, Seconds
eu: Graduak, minutuak, segundoak

en: Change Sign
eu: Aldatu ikurra

en: Exchange Rate Details
eu: Truke-tasaren xehetasunak

en: Updated
eu: Eguneratua

en: Source
eu: Iturburua

en: _Refresh Rates
eu: _Freskatze-tasak

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
eu: Kapitalizazio-epealdia

en: Double Declining Depreciation
eu: Faktore bikoitzeko amortizazio beherakorra

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
eu: Etorkizuneko balioa

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
eu: Irabazi gordinaren marjina

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
eu: Ordainketa periodikoa

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
eu: Uneko balioa

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
eu: Tasa

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
eu: Interes-tasa periodikoa

en: Straight Line Depreciation
eu: Amortizazio lineala

en: Sum of the Years Digits Depreciation
eu: Urteen digituen baturaren amortizazioa

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
eu: Epealdia

en: Financial Term
eu: Epe finantzarioa

en: Currency Conversion
eu: Moneta-bihurketa

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
eu: _Kalkulatu

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
eu: Uneko balioko inbertsio bat etorkizuneko baliora heltzeko zenbat kapitalizazio-denboraldi beharko diren kalkulatzen du, interes-tasa finkoa aplikatuz kapitalizazio-denboraldi bakoitzeko.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
eu: Faktore bikoitzeko amortizazio beherakorra

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
eu: Aktibo baten denboraldi jakin bateko amortizazio-esleipen aritmetikoki beherakorra kalkulatzen du.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
eu: Kostua

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
eu: Bizitza

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
eu: Periodoa

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eu: Inbertsio baten etorkizuneko balioa kalkulatzen du, interes-tasa periodikoko ordainketa erregularretan oinarrituta epealdiko ordainketa-denboraldietan zehar.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
eu: Periodo kopurua

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
eu: Produktu bat birsaltzeko prezioa kalkulatzen du, produktuaren kostuan eta eta lortu nahi den irabazi gordinaren marjinan oinarrituta.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
eu: Marjina

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
eu: Mailegu baten aldizkako ordainketaren zenbatekoa kalkulatzen du, ordainketak ordainketa-denboraldi bakoitzaren amaieran egiten direla kontuan izanda.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
eu: Nagusia

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eu: Inbertsio baten uneko balioa kalkulatzen du, interes-tasa periodikoko ordainketa erregularretan oinarrituta epealdiko ordainketa-denboraldietan zehar.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
eu: Kapitalizazio-denboraldi kopuru batean zehar inbertsio bat etorkizuneko baliora heltzeko aplikatu beharreko interes-tasa periodikoa kalkulatzen du.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
eu: Amortizazio lineala

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eu: Denboraldi bateko amortizazio lineala kalkulatzen du. Amortizazio linealaren metodoak zati berdinetan zatitzen du kostu amortizagarria aktibo baten bizitza erabilgarrian zehar. Bizitza erabilgarria aktibo bat amortizatzeko denboraldien kopurua da (normalean urteetan zehazten da).

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
eu: Salbamendua

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
eu: Urteen digituen baturaren amortizazioa

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eu: Aktibo baten denboraldi jakin baterako amortizazio-esleipena kalkulatzen du, urteen digituen baturaren metodoa erabiliz. Amortizazio-metodo honek amortizazio-tasa azeleratzen du, amortizazio-gastu handiagoa aplikatzeko hasierako denboraldietan amaierakoetan baino. Bizitza erabilgarria aktibo bat amortizatzeko denboraldien kopurua da (normalean urteetan zehazten da).

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
eu: Denboraldi kopurua

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
eu: Urtealdi arrunt batean, interes-tasa periodiko bat aplikatuz, etorkizuneko balio jakin bat metatzeko zenbat ordainketa-denboraldi behar diren kalkulatzen du.

en: Bitwise AND
eu: Bit mailako AND

en: Bitwise NAND
eu: Bit mailako NAND

en: Bitwise OR
eu: Bit mailako OR

en: Bitwise NOR
eu: Bit mailako NOR

en: Bitwise NOT
eu: Bitwise NOR

en: Bitwise Exclusive OR
eu: Bit mailako OR esklusiboa

en: Bitwise Exclusive NOR
eu: Bit mailako NOR esklusiboa

en: Left Shift [<<]
eu: Ezkerreko Shift [<<]

en: Right Shift [>>]
eu: Eskuineko Shift [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
eu: Sinatu gabeko eskuineko Shift [>>>]

en: Binary Logarithm
eu: Logaritmo bitarra

en: Base-2 Exponential
eu: 2 oinarriko esponentziala

en: Ceiling [Ctrl+[]]
eu: Sabaia [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
eu: Zorua [Alt+[]]

en: Change Base
eu: Aldatu oinarria

en: Change Word Size
eu: Aldatu hitz-tamaina

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
eu: Txertatu karaktere-kodea

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
eu: Karakterea

en: Convert to
eu: Bihurtu:

en: Unicode Code Point
eu: Unicode kode-puntua

en: UTF-8 Encoding
eu: UTF-8 kodeketa

en: UTF-16 Encoding
eu: UTF-16 kodeketa

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
eu: _Txertatu

en: Exchange Rates Not Loaded
eu: Truke-tasak ez dira kargatu

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
eu: <a href="r:///">Freskatu tasak</a> edo aldatu freskatze-tartea hobespenetan

en: _Copy
eu: _Kopiatu

en: _Paste
eu: _Itsatsi

en: Function name
eu: Funtzioaren izena

en: Select no. of arguments
eu: Hautatu argumentu kopurua

en: Add function
eu: Gehitu funtzioa

en: Favorite Currencies
eu: Moneta gogokoenak

en: Search currencies
eu: Bilatu monetak

en: No Results Found
eu: Ez da emaitzarik aurkitu

en: Try a different search
eu: Saiatu bestelako bilaketa bat

en: General
eu: Orokorra

en: Number of _Decimals
eu: _Dezimalen kopurua

en: Trailing _Zeroes
eu: Amaierako _zeroak

en: _Group Digits
eu: _Digitu-taldeak

en: _Angle Units
eu: _Angelu-unitateak

en: _Word Size
eu: Hitz-_tamaina

en: E_xchange Rate Refresh Interval
eu: T_ruke-tasaren freskatze-tartea

en: _Currency Display
eu: M_oneta-bistarateza

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
eu: Era_kutsi monetak osatze automatikoko zerrendan

en: All
eu: Denak

en: Favorite Only
eu: Gogokoak soilik

en: None
eu: Bat ere ez

en: _Favorite Currencies
eu: Moneta _gogokoenak

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
eu: Ireki leiho berria

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
eu: Itxi uneko leihoa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
eu: Irten aplikaziotik

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
eu: Ireki menua

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
eu: Erakutsi hobespenak

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
eu: Garbitu historia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
eu: Moduen aldaketak

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
eu: Aldatu oinarrizko modura

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
eu: Aldatu modu aurreratura

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
eu: Aldatu modu finantzariora

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
eu: Aldatu programazio-modura

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
eu: Aldatu teklatu-modura

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
eu: Aldatu teklatu-modura (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
eu: Aldatu bihurketa-modura

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
eu: Programazio-modua

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
eu: Aldatu bitarrera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
eu: Aldatu zortzitarrera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
eu: Aldatu hamartarrera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
eu: Aldatu hamaseitarrera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
eu: Teklatuaren sarrera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
eu: Biderkatu (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
eu: Zatitu (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
eu: Karratua (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
eu: Erro karratua (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
eu: Alderantzizkoa(⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
eu: Gradua (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
eu: Zorua (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
eu: Sabaia (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
eu: Sartu zenbakiak formatu zientifikoan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
eu: Sartu zenbakiak azpiindize moduan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
eu: Sartu zenbakiak goi-indize moduan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
eu: Sartu minus ikurra goi-indize moduan

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
eu: Ekuazioa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
eu: Kopiatu

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
eu: Itsatsi

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
eu: Desegin

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
eu: Berregin

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
eu: Aurreko ekuazioa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
eu: Hurrengo ekuazioa

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
eu: Garbitu pantaila

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
eu: Faktorizatu

en: Constants
eu: Konstanteak

en: Variable name
eu: Aldagaiaren izena

en: Store value into existing or new variable
eu: Gorde balioa existitzen edo berria den aldagaian

en: _Basic
eu: _Oinarrizkoa

en: _Advanced
eu: _Aurreratua

en: _Financial
eu: _Finantzarioa

en: _Programming
eu: _Programazioa

en: _Keyboard
eu: _Teklatua

en: _Conversion
eu: _Bihurketa

en: _New Window
eu: _Leiho berria

en: _Clear History
eu: _Garbitu historia

en: Result Format
eu: Emaitzaren formatua

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
eu: _Automatikoa

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
eu: _Finkoa

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
eu: _Zientifikoa

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
eu: _Ingeniaritza

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: A_bout Calculator
eu: Kalkulagailuari _buruz

en: Mode Selection
eu: Moduaren hautapena

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Main Menu
eu: Menu nagusia
