gcaltool - en to it translation catalogue (731 entries)

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
it: Esegue calcoli aritmetici, scientifici e finanziari

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
it: calcolo;calcolatrice;aritmetica;scientifica;finanziaria;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
it: Calcolatrice è un'applicazione che risolve equazioni matematiche. Anche se a prima vista sembra una semplice calcolatrice adatta solo a basilari operazioni aritmetiche, è possibile selezionare le modalità Avanzata, Finanziaria o Programmazione per scoprire sorprendenti funzionalità.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
it: La calcolatrice avanzata supporta molte operazioni, tra cui: logaritmi, fattoriali, funzioni trigonometriche e iperboliche, resto di divisioni, numeri complessi, generazione di numeri casuali e scomposizione in fattori primi.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
it: La modalità finanziaria supporta diversi calcoli, tra cui il tasso di interesse sul periodo, valore presente e futuro, ammortamento lineare e a dimezzamento annuale, e molti altri.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, two’s complement, character to character code conversion, and more.
it: La modalità programmazione supporta calcoli effettuati con basi comunemente usate  (binaria, ottale, decimale ed esadecimale), operazioni bit per bit, il complemento a due, la conversione di codici carattere e molto altro.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
it: La modalità conversione supporta la conversione tra unità comuni, valute e basi numeriche.

en: Basic Mode
it: Modalità base

en: Advanced Mode
it: Modalità avanzata

en: Financial Mode
it: Modalità finanziaria

en: Programming Mode
it: Modalità programmazione

en: Keyboard Mode
it: Modalità tastiera

en: Conversion Mode
it: Modalità conversione

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Accuracy value
it: Valore di accuratezza

en: The number of digits displayed after the numeric point
it: Il numero di cifre mostrate dopo la virgola

en: Word size
it: Dimensione della word

en: The size of the words used in bitwise operations
it: La dimensione delle word utilizzate nelle operazioni bit a bit

en: Numeric base
it: Base numerica

en: The numeric base
it: La base numerica

en: Group digits
it: Raggruppare le cifre

en: Indicates whether digits are grouped in large numbers.
it: Indica se le cifre nei numeri grandi vengono raggruppate.

en: Show trailing zeroes
it: Mostra gli zero decimali

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
it: Indica se nel valore visualizzato devono essere mostrati gli zero dopo il separatore decimale.

en: Number format
it: Formato numerico

en: The format to display numbers in
it: Il formato in cui visualizzare i numeri

en: Angle units
it: Unità angolari

en: The angle units to use
it: L'unità di misura degli angoli da utilizzare

en: Currency update interval
it: Intervallo di aggiornamento valuta

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
it: Quante volte gli attuali cambio di tassi della valuta devono essere aggiornati. Un valore di 0 significa che gli attuali tassi di cambio di valuta non devono essere recuperati dalla rete.

en: Currency display
it: Visualizzazione delle valute

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
it: Indica se mostrare nel convertitore il codice della valuta, il nome o entrambi.

en: Enabled completions
it: Completamenti abilitati

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
it: I tipi di delle proposte di completamento da mostrare nella lista di autocompletamento.

en: Favorite currencies
it: Valute preferite

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
it: Le valute preferite da mostrare in cima alla lista delle valute.

en: Button mode
it: Modalità pulsante

en: The button mode
it: La modalità dei pulsanti

en: Unit category
it: Categoria di unità

en: Currently selected unit category in the converter
it: La categoria di unità attualmente selezionata nel convertitore

en: Source units
it: Unità di partenza

en: Currently selected source units in the converter
it: L'unità di partenza attualmente selezionata nel convertitore

en: Target units
it: Unità di arrivo

en: Currently selected target units in the converter
it: L'unità di arrivo attualmente selezionata nel convertitore

en: Internal precision
it: Precisione interna

en: The internal precision used with the MPFR library
it: La precisione interna usata con la libreria MPRF

en: Window position
it: Posizione della finestra

en: Window position (x and y) of the last closed window.
it: Posizione dell'ultima finestra chiusa (x e y).

en: Window maximized
it: Finestra ingrandita

en: Whether the last closed window was maximized.
it: Se l'ultima finestra chiusa è stata ingrandita.

en: Window size
it: Dimensione della finestra

en: Window size (width and height) of the last closed window.
it: Dimensioni della finestra (larghezza e altezza) dell'ultima finestra chiusa.

en: UAE Dirham
it: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: Argentine Peso
it: Peso argentino

en: Armenian Dram
it: Dram armeno

en: Australian Dollar
it: Dollaro australiano

en: Bangladeshi Taka
it: Taka bangladese

en: Bulgarian Lev
it: Lev bulgaro

en: Bahraini Dinar
it: Dinar del Bahrain

en: Brunei Dollar
it: Dollaro del Brunei

en: Brazilian Real
it: Real brasiliano

en: Botswana Pula
it: Pula del Botswana

en: Canadian Dollar
it: Dollaro canadese

en: CFA Franc
it: Franco CFA

en: Swiss Franc
it: Franco svizzero

en: Chilean Peso
it: Peso cileno

en: Chinese Yuan
it: Yuan cinese

en: Colombian Peso
it: Peso colombiano

en: Czech Koruna
it: Corona ceca

en: Danish Krone
it: Corona danese

en: Algerian Dinar
it: Dinar algerino

en: Estonian Kroon
it: Corona estone

en: Egyptian Pound
it: Sterlina egiziana

en: British Pound Sterling
it: Sterlina britannica

en: Hong Kong Dollar
it: Dollaro di Hong Kong

en: Croatian Kuna
it: Kuna croata

en: Hungarian Forint
it: Fiorino ungherese

en: Indonesian Rupiah
it: Rupia indonesiana

en: Israeli New Shekel
it: Nuovo siclo israeliano

en: Indian Rupee
it: Rupia indiana

en: Iranian Rial
it: Rial iraniano

en: Icelandic Krona
it: Corona islandese

en: Japanese Yen
it: Yen giapponese

en: Jamaican Dollar
it: Dollaro giamaicano

en: South Korean Won
it: Won sudcoreano

en: Kuwaiti Dinar
it: Dinar kuwaitiano

en: Kazakhstani Tenge
it: Tenge kazako

en: Sri Lankan Rupee
it: Rupia dello Sri Lanka

en: Libyan Dinar
it: Dinar libico

en: Mauritian Rupee
it: Rupia mauritana

en: Mexican Peso
it: Peso messicano

en: Malaysian Ringgit
it: Ringgit malese

en: Nigerian Naira
it: Naira nigeriana

en: Norwegian Krone
it: Corona norvegese

en: Nepalese Rupee
it: Rupia nepalese

en: New Zealand Dollar
it: Dollaro neozelandese

en: Omani Rial
it: Rial dell'Oman

en: Peruvian Nuevo Sol
it: Nuevo sol peruviano

en: Philippine Peso
it: Peso filippino

en: Pakistani Rupee
it: Rupia pakistana

en: Polish Złoty
it: Złoty polacco

en: Qatari Riyal
it: Rial del Qatar

en: New Romanian Leu
it: Nuovo leu rumeno

en: Russian Ruble
it: Rublo russo

en: Saudi Riyal
it: Rial saudita

en: Serbian Dinar
it: Dinar serbo

en: Swedish Krona
it: Corona svedese

en: Singapore Dollar
it: Dollaro di Singapore

en: Thai Baht
it: Baht thailandese

en: Tunisian Dinar
it: Dinar tunisino

en: Turkish Lira
it: Lira turca

en: T&T Dollar
it: Dollaro di T&T

en: New Taiwan Dollar
it: Nuovo dollaro taiwanese

en: Ukrainian Hryvnia
it: Grivnia ucraina

en: US Dollar
it: Dollaro americano

en: Uruguayan Peso
it: Peso uruguaiano

en: Vietnamese Dong
it: Dong vietnamita

en: South African Rand
it: Rand sudafricano

en: Missing digits after minus sign
it: Mancano le cifre dopo il segno meno

en: Missing second symbol (″)
it: Manca il simbolo dei secondi (″)

en: Missing minute symbol (′)
it: Manca il simbolo dei minuti (′)

en: Missing digits after decimal point
it: Mancano le cifre dopo il punto decimale

en: to
it: in

en: Function “%s” is missing arguments
it: Mancano degli argomenti per la funzione «%s»

en: The zeroth root of a number is undefined
it: La radice 0-esima di un numero non è definita

en: Mathematics
it: Matematica

en: Euler’s Number
it: Numero di Eulero

en: Pi
it: Pi greco

en: Golden Ratio
it: Sezione aurea

en: Electromagnetism
it: Elettromagnetismo

en: Light Speed
it: Velocità della luce

en: Elementary Charge
it: Carica elementare

en: Impedance of Vacuum
it: Impedenza del vuoto

en: Permeability of Vacuum
it: Permeabilità del vuoto

en: Permittivity of Vacuum
it: Permittività del vuoto

en: Atomic & Nuclear
it: Atomica e nucleare

en: Planck’s Constant
it: Costante

en: Fine-Structure Constant
it: Costante di struttura fine

en: Electron Mass
it: Massa dell'elettrone

en: Proton Mass
it: Massa del protone

en: Thermodynamics
it: Termodinamica

en: Boltzmann Constant
it: Costante di Boltzmann

en: Atomic Mass Unit
it: Unità di massa atomica

en: Molar Gas Constant
it: Costante molare dei gas

en: Stefan-Boltzmann Constant
it: Costante di Stefan-Boltzmann

en: Avogadro’s Number
it: Numero di Avogadro

en: Gravitation
it: Gravitazione

en: Gravitational Constant
it: Costante di gravitazione universale

en: Earth Acceleration
it: Accelerazione di gravità terrestre

en: Error: the number of periods must be positive
it: Errore: il numero di periodi deve essere positivo

en: Trigonometry
it: Trigonometria

en: Sine
it: Seno

en: Cosine
it: Coseno

en: Tangent
it: Tangente

en: Inverse Sine
it: Inversa del seno

en: Inverse Cosine
it: Inversa del coseno

en: Inverse Tangent
it: Inversa della tangente

en: Hyperbolic Sine
it: Seno iperbolico

en: Hyperbolic Cosine
it: Coseno iperbolico

en: Hyperbolic Tangent
it: Tangente iperbolica

en: Inverse Hyperbolic Sine
it: Inversa del seno iperbolico

en: Inverse Hyperbolic Cosine
it: Inversa del coseno iperbolico

en: Inverse Hyperbolic Tangent
it: Inversa della tangente iperbolica

en: Complex
it: Numeri complessi

en: Complex Conjugate
it: Coniugato complesso

en: Complex Argument
it: Argomento di numero complesso

en: Real Component
it: Parte reale

en: Imaginary Component
it: Parte immaginaria

en: Programming
it: Programmazione

en: Two’s Complement
it: Complemento a due

en: Swap Endianness
it: Cambia endianness

en: Modulus Divide
it: Resto della divisione

en: Modular Exponentiation
it: Esponenziazione modulare

en: Rounding
it: Arrotondamento

en: Round
it: Arrotonda

en: Floor
it: Parte intera

en: Ceiling
it: Parte intera superiore

en: Integer Component
it: Parte intera

en: Fractional Component
it: Parte frazionaria

en: Statistics
it: Statistica

en: Sum
it: Somma

en: Sum of Squares
it: Somma dei quadrati

en: Average
it: Media

en: Median
it: Mediana

en: Minimum Value
it: Minimo

en: Maximum Value
it: Massimo

en: Sample Standard Deviation
it: Deviazione standard del campione

en: Population Standard Deviation
it: Deviazione standard della popolazione

en: Sample Variance
it: Varianza del campione

en: Population Variance
it: Varianza della popolazione

en: Sundry
it: Varie

en: Logarithm
it: Logaritmo decimale

en: Natural Logarithm
it: Logaritmo naturale

en: Square Root
it: Radice quadrata

en: Absolute Value
it: Valore assoluto

en: Signum
it: Segno

en: Combination
it: Combinazione

en: Permutation
it: Permutazione

en: Greatest Common Divisor
it: Massimo comun divisore

en: Least Common Multiple
it: Minimo comune multiplo

en: Comparison (Kronecker Delta)
it: Confronto (delta di Kronecker)

en: Function “%s” takes 1 argument
it: La funzione «%s» richiede un argomento

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
it: La funzione «%s» richiede uno o due argomenti

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
it: La funzione «%s» richiede almeno due argomenti

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
it[0]: La funzione «%s» richiede %d argomento
it[1]: La funzione «%s» richiede %d argomenti

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
it: Nessuna cronologia annullamenti

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
it: Nessuna cronologia ripetizioni

en: No sane value to store
it: Nessun valore corretto da memorizzare

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
it: Variabile «%s» sconosciuta

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
it: Tasso di cambio per «%s» non disponibile

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
it: Unità «%s» sconosciuta

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
it: La funzione «%s» non è definita

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
it: Conversione sconosciuta

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
it: Espressione malformata

en: Calculating
it: Calcolo in corso

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
it: È possibile fattorizzare solo numeri interi

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
it: Errore di underflow

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
it: Errore di overflow

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
it: L'argomento di zero non è definito

en: Floor is only defined for real numbers
it: È possibile arrotondare per difetto solo numeri reali

en: Ceiling is only defined for real numbers
it: È possibile arrotondare per eccesso solo numeri reali

en: Round is only defined for real numbers
it: È possibile arrotondare solo numeri reali

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
it: La potenza di zero non è definita per un esponente negativo

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
it: Zero elevato a zero non è definito

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
it: Il logaritmo di zero non è definito

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
it: Il logaritmo in base 0 o 1 non è definito

note: TODO: Support factorial of complex numbers
en: Factorial of complex numbers is not supported
it: Il fattoriale di numeri complessi non è supportato

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative integer
en: Factorial is undefined for negative integers
it: Il fattoriale non è definito per gli interi negativi

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
it: La divisione per zero non è definita

note: Translators: Error displayed when attempting to do a modulus division on complex numbers
en: Modulus division is only defined for real numbers
it: Il resto della divisione è definito solo per i numeri reali

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
it: La tangente non è definita per angoli che sono multipli di π (180°) partendo da π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
it: L'inversa del seno non è definita per valori al di fuori di [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
it: L'inversa del coseno non è definita per valori al di fuori di [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
it: L'inversa della tangente non è definita per i valori i e -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
it: L'inversa del coseno iperbolico non è definita per valori minori di uno

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
it: L'inversa della tangente iperbolica non è definita per valori al di fuori di [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when bitwise AND attempted on non-integer values
en: Bitwise AND is only defined for non-negative integers
it: L'AND bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise NAND attempted on non-integer values
en: Bitwise NAND is only defined for non-negative integers
it: L'AND bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise OR attempted on non-integer values
en: Bitwise OR is only defined for non-negative integers
it: L'OR bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise NOR attempted on non-integer values
en: Bitwise NOR is only defined for non-negative integers
it: L'OR bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise XOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XOR is only defined for non-negative integers
it: L'OR esclusivo bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise XNOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XNOR is only defined for non-negative integers
it: L'OR esclusivo bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bitwise NOT attempted on non-integer values
en: Bitwise NOT is only defined for non-negative integers
it: Il NOT bit per bit è definito solo per gli interi non negativi

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
it: È possibile applicare lo spostamento solo a numeri interi

en: Overflow. Try a bigger word size
it: Overflow. Provare una dimensione maggiore per la word

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
it: Il complemento a due è definito solo per gli interi non negativi

en: Swap endianness is only possible on integers
it: È possibile cambiare la endianness solo a numeri interi

en: Combination is only defined for non-negative integers
it: La combinazione è definita solo per gli interi non negativi

en: Combination is undefined if n is less than r
it: La combinazione non è definita per n minore di r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
it: La permutazione è definita solo per gli interi non negativi

en: Permutation is undefined if n is less than r
it: La permutazione non è definita per n minore di r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
it: Il massimo comun divisore è definito solo per i numeri interi

en: Least common multiple is only defined for integers
it: Il minimo comune multiplo è definito solo per i numeri interi

en: Median is only defined for real numbers
it: La mediana è definita solo per i numeri reali

en: Minimum value is only defined for real numbers
it: Il minimo è definito solo per i numeri reali

en: Maximum value is only defined for real numbers
it: Il massimo è definito solo per i numeri reali

en: Bank of Canada
it: Banca del Canada

en: European Central Bank
it: Banca Centrale Europea

en: International Monetary Fund
it: Fondo monetario internazionale

en: United Nations Treasury
it: Tesoro delle Nazioni Unite

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
it: Il risultato è troppo lungo per essere mostrato nel formato fisso. Provare altri formati di visualizzazione del risultato.

en: Angle
it: Angolo

en: Length
it: Lunghezza

en: Mass
it: Massa

en: Speed
it: Velocità

en: Duration
it: Durata

en: Frequency
it: Frequenza

en: Temperature
it: Temperatura

en: Energy
it: Energia

en: Pressure
it: Pressione

en: Digital Storage
it: Memoria

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
it: Gradi (decimali)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
it: grado,gradi,deg

en: Degrees (D°M′S″)
it: Gradi (g°m′s″)

en: Radians
it: Radianti

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
it: radiante,radianti,rad

en: Gradians
it: Gradienti

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
it: gradiente,gradienti,grad

en: Parsecs
it: Parsec

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
it: parsec,parsec,pc

en: Light Years
it: Anni luce

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
it: anno luce,anni luce,ly

en: Astronomical Units
it: Unità astronomiche

en: Rack Units
it: Unità rack

en: Nautical Miles
it: Miglia nautiche

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
it: NM

en: Miles
it: Miglia

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
it: miglio,miglia,mi

en: Kilometers
it: Chilometri

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
it: chilometro,chilometri,km

en: Cables
it: Gomene

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
it: gomena,gomene,cb

en: Fathoms
it: Braccia

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
it: braccio,braccia,fm

en: Meters
it: Metri

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
it: metro,metri,m

en: Yards
it: Iarde

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
it: iarda,iarde,yd

en: Feet
it: Piedi

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
it: piede,piedi,ft

en: Inches
it: Pollici

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
it: pollice,pollici,in

en: Centimeters
it: Centimetri

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
it: centimetro,centimetri,cm

en: Millimeters
it: Millimetri

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
it: millimetro,millimetri,mm

en: Micrometers
it: Micrometri

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
it: micrometro,micrometri,um

en: Nanometers
it: Nanometri

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
it: nanometro,nanometri,nm

en: Desktop Publishing Points
it: Desktop Publishing Point

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
it: punto,pt,punti,pts

en: Kilometers per Hour
it: Chilometri all'ora

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
it: chilometri all'ora,chilometri orari,km/h,kmph,kmh,kph

en: Miles per Hour
it: Miglia all'ora

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
it: miglia all'ora,miglia orarie,mi/h,miph,mph

en: Meters per Second
it: Metri al secondo

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
it: metri al secondo,m/s

en: Feet per Second
it: Piedi al secondo

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
it: pps,piedi al secondo,piedips

en: Knots
it: Nodi

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
it: kt,kn,nodo,nodi

en: Hectares
it: Ettari

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
it: ettaro,ettari,ha

en: Acres
it: Acri

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
it: acro,acri

en: Square Miles
it: Miglia quadrate

en: Square Feet
it: Piedi quadrati

en: Square Kilometers
it: Chilometri quadrati

en: Square Meters
it: Metri quadrati

en: Square Centimeters
it: Centimetri quadrati

en: Square Millimeters
it: Millimetri quadrati

en: Cubic Meters
it: Metri cubi

en: British Gallons
it: Galloni britannici

[ctx: unit-symbols]
en: imp_gallon,imp_gallons,imp_gal
it: gallone_imp,galloni_imp,gal

en: US Gallons
it: Galloni americani

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
it: gallone,galloni,gal

en: Liters
it: Litri

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
it: litro,litri,L

en: US Quarts
it: Quarti americani

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
it: quarto,quarti,qt

en: British Pints
it: Pinte britanniche

[ctx: unit-symbols]
en: imp_pint,imp_pints,imp_pt
it: pinta_imp,pinte_imp,imp_pt

en: US Pints
it: Pinte americane

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
it: pinta,pinte,pt

en: Metric Cups
it: Tazze metriche

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
it: tazza,tazze,tz

en: Milliliters
it: Millilitri

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
it: millilitro,millilitri,mL,cm³

en: Microliters
it: Microlitri

en: Tonnes
it: Tonnellate

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
it: tonnellata,tonnellate

en: Kilograms
it: Chilogrammi

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
it: chilogrammo,chilogrammi,chili,kg

en: Pounds
it: Libbre

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
it: libbra,libbre,lb,lbs

en: Ounces
it: Once

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
it: oncia,once,oz

en: Troy Ounces
it: Once troy

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
it: oncia troy,once troy,ozt

en: Grams
it: Grammi

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
it: grammo,grammi,g

en: Milligrams
it: Milligrammi

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
it: milligrammo,milligrammi,mg

en: Micrograms
it: Microgrammi

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
it: microgrammo,microgrammi,μg,ug

en: Centuries
it: Secoli

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
it: secolo,secoli

en: Decades
it: Decadi

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
it: decade,decadi

en: Years
it: Anni

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
it: anno,anni

en: Months
it: Mesi

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
it: mese,mesi

en: Weeks
it: Settimane

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
it: settimana,settimane

en: Days
it: Giorni

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
it: giorno,giorni

en: Hours
it: Ore

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
it: ora,ore

en: Minutes
it: Minuti

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
it: minuto,minuti

en: Seconds
it: Secondi

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
it: secondo,secondi,s

en: Milliseconds
it: Millisecondi

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
it: millisecondo,millisecondi,ms

en: Microseconds
it: Microsecondi

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
it: microsecondo,microsecondi,us,μs

en: Nanoseconds
it: Nanosecondi

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
it: nanosecondo,nanosecondi,ns

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
it: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
it: bit,b

en: Bytes
it: Byte

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
it: byte,B

en: Nibbles
it: Nibble

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
it: nibble

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
it: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
it: kilobit,kb,Kb

en: Kilobytes
it: Kilobyte

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
it: kilobyte,kB,KB

en: Kibibits
it: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
it: kibibit,Kib

en: Kibibytes
it: Kibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
it: kibibyte,KiB

en: Megabits
it: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
it: megabit,Mb

en: Megabytes
it: Megabyte

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
it: megabyte,MB

en: Mebibits
it: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
it: mebibit,Mib

en: Mebibytes
it: Mebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
it: mebibyte,MiB

en: Gigabits
it: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
it: gigabit,Gb

en: Gigabytes
it: Gigabyte

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
it: gigabyte,GB

en: Gibibits
it: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
it: gibibit,Gib

en: Gibibytes
it: Gibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
it: gibibyte,GiB

en: Terabits
it: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
it: terabit,Tb

en: Terabytes
it: Terabyte

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
it: terabyte,TB

en: Tebibits
it: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
it: tebibit,Tib

en: Tebibytes
it: Tebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
it: tebibyte,TiB

en: Petabits
it: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
it: petabit,Pb

en: Petabytes
it: Petabyte

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
it: petabyte,PB

en: Pebibits
it: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
it: pebibit,Pib

en: Pebibytes
it: Pebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
it: pebibyte,PiB

en: Exabits
it: Exabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
it: exabit,Eb

en: Exabytes
it: Exabyte

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
it: exabyte,EB

en: Exbibits
it: Exbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
it: exbibit,Eib

en: Exbibytes
it: Exbibyte

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
it: exbibyte,EiB

en: Zettabits
it: Zettabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
it: zettabit,Zb

en: Zettabytes
it: Zettabyte

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
it: zettabyte,ZB

en: Zebibits
it: Zebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
it: zebibit,Zib

en: Zebibytes
it: Zebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
it: zebibyte,ZiB

en: Yottabits
it: Yottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
it: yottabit,Yb

en: Yottabytes
it: Yottabyte

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
it: yottabyte,YB

en: Yobibits
it: Yobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
it: yobibit,Yib

en: Yobibytes
it: Yobibyte

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
it: yobibyte,YiB

en: Kilohertz
it: Chilohertz

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
it: chilohertz,kHz

en: Joules
it: Joule

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
it: Joule,J,joule,joule

en: Kilojoules
it: Kilojoule

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
it: kJ,kilojoule

en: Megajoules
it: Megajoule

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
it: MJ,megajoule

en: Kilowatt-Hours
it: Chilowattora

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
it: kwh,kWh,kilowattora

en: British Thermal Units
it: Unità termica britannica

en: Calories
it: Calorie

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
it: calorie,caloria,cal

en: Kilocalories
it: Chilocalorie

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
it: chilocalorie,chilocaloria,kcal

en: Ergs
it: Erg

en: Electron Volts
it: Elettronvolt

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
it: elettronvolt,ev

en: Foot-Pounds
it: Piedi-libbre

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
it: piede-libbbra,piedi-libbre,ft-lb,ft-lbs

en: Pascals
it: Pascal

en: Kilopascals
it: Chilopascal

[ctx: unit-symbols]
en: Kilopascal,kilopascal,kPa
it: Chilopascal,chilopascal,kPa

en: Hectopascals
it: Ettopascal

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
it: Ettopascal,ettopascal,hPa

en: Bars
it: Bar

en: Standard Atmospheres
it: Atmosfere standard

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
it: Atmosfera Standard,Atmosfera standard,atmosfera standard,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
it: Millimetri di mercurio

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
it: millimetro di mercurio,millimetro di mercurio,mm

en: Inches of Mercury
it: Pollici di mercurio

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
it: Pollice di mercurio,pollice di mercurio,inHg

en: Pounds per Square Inch
it: Libbre per pollice quadrato

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
it: Libbra per pollice quadrato,libbra per pollice quadrato,psi

en: Currency
it: Valuta

en: Number Base
it: Base numerica

en: Binary
it: Binario

en: Octal
it: Ottale

en: Decimal
it: Decimale

en: Hexadecimal
it: Esadecimale

en: Open in Calculator
it: Apri in Calcolatrice

en: Result copied
it: Risultato copiato

en: Result was copied successfully
it: Risultato copiato con successo

en: Degrees
it: Gradi

en: Angle Unit: %s
it: Unità angolari: %s

en: Not Available
it: Non disponibile

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
it: Avvia nella modalità scelta (base, avanzata, finanziaria, programmazione, tastiera, conversione)

en: Solve given equation
it: Risolve l'equazione data

en: Start with given equation
it: Inizia con l'equazione data

en: Show release version
it: Mostra la versione del rilascio

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
it: © 1986–%d Gli autori di Calcolatrice

en: Exchange Rate Data Providers
it: Fornitori di dati sui tassi di cambio

en: Exchange rates data by %s
it: Dati sui tassi di cambio di %s

en: Close All?
it: Chiudere tutto?

en: Are you sure you want to close all open windows?
it: Chiudere veramente tutte le finestre aperte?

en: _Cancel
it: A_nnulla

en: Close _All
it: _Chiudi tutte

en: Error
it: Errore

en: Defined Functions
it: Funzioni definite

en: Built-in Keywords
it: Parole chiave incorporate

en: Defined Currencies
it: Valute definite

en: Defined Variables
it: Variabili definite

en: Can not use defined variable or constant names
it: Non è possibile usare il nome di una variabile o di una costante definite

en: Can not use built-in function or operator names
it: Non è possibile usare il nome di una funzione o di un operatore incorporati

en: Function name can not start with a digit
it: Il nome della funzione non può iniziare con una cifra

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
it: Il nome della funzione può contenere solamente cifre, lettere e trattini bassi

en: Edit
it: Modifica

en: Delete
it: Elimina

en: Never
it: Mai

en: Daily
it: Giornalmente

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Currency Code
it: Codice della valuta

en: Currency Name
it: Nome della valuta

en: Both
it: Entrambi

en: Can not use defined function or operator names
it: Non è possibile usare il nome di una funzione o di un operatore definiti

en: Can not use built-in variable or constant names
it: Non è possibile usare il nome di una variabile o di una costante incorporate

en: Variable name can not start with a digit
it: Il nome della variabile non può iniziare con una cifra

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
it: Il nome della variabile può contenere solamente cifre, lettere e trattini bassi

en: Basic
it: Base

en: Advanced
it: Avanzata

en: Financial
it: Finanziaria

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Conversion
it: Conversione

en: Clear Display [Escape]
it: Azzera il display [Esc]

en: Superscript Mode [Ctrl]
it: Modalità apice [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
it: Modalità pedice [Alt]

en: Variables and Constants
it: Variabili e costanti

en: Additional Functions
it: Funzioni agguntive

en: Divide [/]
it: Divisione [/]

en: Multiply [*]
it: Moltiplicazione [*]

en: Subtract [-]
it: Sottrazione [-]

en: Add [+]
it: Addizione [+]

en: Percentage [%]
it: Percentuale [%]

en: Group [()]
it: Gruppo [()]

en: Calculate Result
it: Calcola il risultato

en: Inverse Modifier [Shift]
it: Commuta funzioni inverse [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
it: Quadrato [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
it: Radice quadrata [Ctrl+2]

en: Exponent [^ or **]
it: Esponente [^ oppure **]

en: Nth Root
it: Radice n-esima

en: Common Logarithm
it: Logaritmo decimale

en: Base-10 Exponential
it: Esponenziale in base 10

en: Natural Exponential
it: Esponenziale naturale

en: Inverse [Ctrl+I]
it: Inverso [Ctrl+I]

en: Round [[]]
it: Arrotonda [[]]

en: Absolute Value [||]
it: Valore assoluto [||]

en: Factorial [!]
it: Fattoriale [!]

en: Pi [Ctrl+P]
it: Pi greco [Ctrl+P]

en: Imaginary Unit
it: Unità immaginaria

en: Factorize [Ctrl+F]
it: Fattorizza [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
it: Scambia le unità di conversione

en: Backspace
it: Cancella

en: Degrees, Minutes, Seconds
it: Gradi, minuti, secondi

en: Change Sign
it: Cambia segno

en: Exchange Rate Details
it: Dati sui tassi di cambio

en: Updated
it: Data di aggiornamento

en: Source
it: Fonte

en: _Refresh Rates
it: _Aggiorna tassi

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
it: Tempo di raggiungimento del montante

en: Double Declining Depreciation
it: Ammortamento a dimezzamento annuale

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
it: Montante

note: Translators: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
it: Mlp

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
it: Margine di contribuzione lordo

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
it: Rata

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
it: Valore attuale

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
it: Tasso

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
it: Tasso di interesse sul periodo

en: Straight Line Depreciation
it: Ammortamento lineare

en: Sum of the Years Digits Depreciation
it: Ammortamento basato sulle cifre dell'anno

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
it: Termine

en: Financial Term
it: Termine finanziario

en: Currency Conversion
it: Conversione valute

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
it: C_alcola

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
it: Calcola il numero di periodi necessari per incrementare da un valore attuale ad un valore futuro un investimento ad un tasso fisso di interesse sul periodo.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
it: Ammortamento a dimezzamento annuale

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
it: Calcola l'ammortamento di un bene per uno specificato periodo di tempo, utilizzando il metodo di bilancio a dimezzamento annuale.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
it: Costo

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
it: Durata

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
it: Periodo

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
it: Calcola il montante di un investimento considerando una serie di pagamenti uguali per un certo numero di periodi ad un dato tasso di interesse sul periodo.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
it: Numero di periodi

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
it: Calcola il prezzo di rivendita di un prodotto, basato sul costo del prodotto e del desiderato margine di contribuzione lordo.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
it: Margine

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
it: Calcola l'ammontare della rata di un prestito, dove i pagamenti sono eseguiti alla fine di ogni periodo di pagamento.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
it: Capitale

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
it: Calcola il valore attuale di un investimento basato su una serie di pagamenti uguali scontati a un interesse periodico nell'arco della durata totale espressa in numero dei periodi di pagamento nei termini.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
it: Calcola l'interesse periodico necessario per incrementare l'investimento fino a un montante, nell'arco di un dato numero di periodi di raggiungimento del montante.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
it: Ammortamento lineare

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
it: Calcola l'ammortamento lineare di un bene per un periodo. Il metodo di ammortamento lineare divide il costo deprezzabile uniformemente sulla durata utile di un bene. La durata utile è il numero di periodi, tipicamente anni, oltre i quali un bene si deprezza completamente.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
it: Valore residuo

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
it: Ammortamento basato sulle cifre dell'anno

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
it: Calcola l'ammortamento di un bene per un dato periodo di tempo usando il metodo basato sulle cifre dell'anno. Questo metodo accelera il tasso di deprezzamento, cosicché nei primi periodi l'ammortamento è maggiore che negli ultimi. La durata utile è il numero di periodi, tipicamente anni, nell'arco dei quali un bene si deprezza completamente.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
it: Periodo di rateizzazione

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
it: Calcola il numero dei periodi di pagamento che sono necessari durante i termini di una ordinaria rendita annuale per accumulare un montante, a un tasso di interesse periodico.

en: Bitwise AND
it: AND bit per bit

en: Bitwise NAND
it: NAND bit per bit

en: Bitwise OR
it: OR bit per bit

en: Bitwise NOR
it: NOR bit per bit

en: Bitwise NOT
it: NOT bit per bit

en: Bitwise Exclusive OR
it: OR esclusivo bit per bit

en: Bitwise Exclusive NOR
it: OR esclusivo bit per bit

en: Left Shift [<<]
it: Spostamento a sinistra [<<]

en: Right Shift [>>]
it: Spostamento a destra [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
it: Spostamento a destra senza segno [>>>]

en: Binary Logarithm
it: Logaritmo binario

en: Base-2 Exponential
it: Esponenziale in base 2

en: Ceiling [Ctrl+[]]
it: Arrotondamento per eccesso [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
it: Arrotondamento per difetto [Alt+[]]

en: Change Base
it: Modifica la base

en: Change Word Size
it: Modifica la dimensione della parola

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
it: Inserire codice carattere

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
it: Carattere

en: Convert to
it: Convertire in

en: Unicode Code Point
it: Punto di codice Unicode

en: UTF-8 Encoding
it: Codifica UTF-8

en: UTF-16 Encoding
it: Codifica UTF-16

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
it: _Inserisci

en: Exchange Rates Not Loaded
it: Tassi di cambio non caricati

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
it: <a href="r:///">Aggiornare i tassi</a> o modificare la frequenza di aggiornamento nelle preferenze

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: Function name
it: Nome della funzione

en: Select no. of arguments
it: Seleziona il numero di argomenti

en: Add function
it: Aggiunge la funzione

en: Favorite Currencies
it: Valute preferite

en: Search currencies
it: Cerca valute

en: No Results Found
it: Nessun risultato

en: Try a different search
it: Provare con un termine di ricerca differente

en: General
it: Generali

en: Number of _Decimals
it: Numero di _decimali

en: Trailing _Zeroes
it: _Zero decimali

en: _Group Digits
it: Ra_ggruppare le cifre

en: _Angle Units
it: Unità _angolari

en: _Word Size
it: Dimensione della _parola

en: E_xchange Rate Refresh Interval
it: In_tervallo aggiornamento tasso di cambio

en: _Currency Display
it: Visualizzazione delle _valute

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
it: Mo_strare valute nell'autocompletamento

en: All
it: Tutte

en: Favorite Only
it: Solo preferite

en: None
it: Nessuna

en: _Favorite Currencies
it: Valute pre_ferite

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
it: Generali

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
it: Apre una nuova finestra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
it: Chiude la finestra corrente

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
it: Esce dall'applicazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
it: Mostra l'aiuto

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
it: Apre il menù

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
it: Mostra le preferenze

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
it: Azzera la cronologia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
it: Cambia modalità

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
it: Passa alla modalità base

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
it: Passa alla modalità avanzata

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
it: Passa alla modalità finanziaria

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
it: Passa alla modalità programmazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
it: Passa alla modalità tastiera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
it: Passa alla modalità tastiera (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
it: Passa alla modalità conversione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
it: Modalità programmazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
it: Passa a binario

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
it: Passa ad ottale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
it: Passa a decimale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
it: Passa ad esadecimale

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
it: Immissione con tastiera

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
it: Moltiplica (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
it: Dividi (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
it: Eleva al quadrato (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
it: Radice quadrata (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
it: Reciproco (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Pi (π)
it: Pi greco (π)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
it: Gradi (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
it: Arrotonda per difetto (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
it: Arrotonda per difetto (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
it: Inserisce numeri nel formato scientifico

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
it: Inserisce numeri come pedice

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
it: Inserisce numeri come apice

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
it: Inserisce un segno meno come apice

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
it: Equazioni

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
it: Copia

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
it: Ripete

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
it: Equazione precedente

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
it: Nuova equazione

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
it: Azzera il display

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
it: Fattorizza

en: Constants
it: Costanti

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Store value into existing or new variable
it: Memorizza il valore in una variabile nuova o esistente

en: _Basic
it: _Base

en: _Advanced
it: _Avanzata

en: _Financial
it: _Finanziaria

en: _Programming
it: _Programmazione

en: _Keyboard
it: _Tastiera

en: _Conversion
it: _Conversione

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _Clear History
it: Azzera la _cronologia

en: Result Format
it: Formato del risultato

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
it: _Automatico

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
it: _Fisso

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
it: _Scientifico

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
it: _Ingegneristico

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Help
it: Ai_uto

en: A_bout Calculator
it: Inf_ormazioni su Calcolatrice

en: Mode Selection
it: Selezione della modalità

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripeti

en: Main Menu
it: Menù principale
