gcalctool - en to uk translation catalogue (780 entries)

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
uk: Виконання арифметичних, наукових або фінансових розрахунків

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
uk: калькулятор;арифметика;науковий;фінансовий;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
uk: «Калькулятор» — програма, яка розв'язує математичні рівняння. Хоча на перший погляд це простий калькулятор тільки з базовими арифметичними операціями, ви можете перейти у розширений, фінансовий або програмувальний режим, щоб побачити зворушливий набір можливостей.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
uk: Розширений калькулятор підтримує багато операцій, зокрема: логарифмічні, факторіальні, тригонометричні й  гіперболічні функції, ділення модулів, комплексні числа, породження випадкових чисел і розкладання на прості множники.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
uk: Фінансовий режим підтримує кілька обрахувань, зокрема процентна ставка за період, теперішня і майбутня вартість, методи подвійного скорочення та пропорційного списання амортизації, тощо.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, two’s complement, character to character code conversion, and more.
uk: У режимі програмування передбачено підтримку обчислень з використанням типових систем числення (двійкової, вісімкової, десяткової, шістнадцяткової), булевої алгебри, доповнювального коду, перетворення символів у код символу тощо.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
uk: У режимі перетворення передбачено підтримку перетворень між величинами у типових одиницях, валютах та основах числення

en: Basic Mode
uk: Простий режим

en: Advanced Mode
uk: Розширений режим

en: Financial Mode
uk: Фінансовий режим

en: Programming Mode
uk: Програмувальний режим

en: Keyboard Mode
uk: Клавіатурний режим

en: Conversion Mode
uk: Режим перетворення

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
uk: Проект GNOME

en: Accuracy value
uk: Значення точності

en: The number of digits displayed after the numeric point
uk: Кількість цифр, які виводяться після коми

en: Word size
uk: Розмір слова

en: The size of the words used in bitwise operations
uk: Розмір слова, який використовується двійковими операціями

en: Numeric base
uk: Система числення

en: The numeric base
uk: Система числення

en: Group digits
uk: Групувати цифри

en: Indicates whether digits are grouped in large numbers.
uk: Показує, чи буде згруповано цифри у великих числах.

en: Show trailing zeroes
uk: Показувати завершальні нулі

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
uk: Показує чи виводяться нулі після двійкової коми.

en: Number format
uk: Формат числа

en: The format to display numbers in
uk: Формат, у якому показувати числа

en: Angle units
uk: Одиниці кута

en: The angle units to use
uk: Одиниці кута для використання

en: Currency update interval
uk: Інтервал оновлення курсів

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
uk: Визначає частоту оновлення обмінних курсів валют. Значення «0» означає, що програма не буде отримувати курси обміну валют з інтернету взагалі.

en: Currency display
uk: Показ валют

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
uk: Вказує на те, чи слід показувати код валюти, назву валюти чи обидва ці параметри у вікні засобу перетворення.

en: Enabled completions
uk: Увімкнені завершення

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
uk: Тип показаних у списку автоматичного доповнення пропозицій щодо завершення.

en: Favorite currencies
uk: Вибрані валюти

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
uk: Вибрані валюти, які буде показано у верхній частині списку валют.

en: Button mode
uk: Режим кнопок

en: The button mode
uk: Режим кнопок

en: Unit category
uk: Категорія одиниць

en: Currently selected unit category in the converter
uk: Поточна вибрана категорія одиниць у вікні перетворення

en: Source units
uk: Джерело одиниць

en: Currently selected source units in the converter
uk: Поточні вибрані одиниці у вікні перетворення

en: Target units
uk: Цільові одиниці

en: Currently selected target units in the converter
uk: Поточні вибрані одиниці призначення у вікні перетворення

en: Internal precision
uk: Внутрішня точність

en: The internal precision used with the MPFR library
uk: Внутрішня точність забезпечується за допомогою бібліотеки MPFR

en: Window position
uk: Положення вікна

en: Window position (x and y) of the last closed window.
uk: Положення вікна (x та y) останнього закритого вікна.

en: Window maximized
uk: Вікно розгорнуто

en: Whether the last closed window was maximized.
uk: Визначає, чи було останнє закрите вікно максимізованим.

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height) of the last closed window.
uk: Розмір вікна (ширина і висота) для останнього закритого вікна.

en: UAE Dirham
uk: Дирхам ОАЕ

en: Argentine Peso
uk: Аргентинське песо

en: Armenian Dram
uk: Вірменський драм

en: Australian Dollar
uk: Австралійський долар

en: Bangladeshi Taka
uk: Бангладешська така

en: Bulgarian Lev
uk: Болгарський лев

en: Bahraini Dinar
uk: Бахрейнський динар

en: Brunei Dollar
uk: Брунейський долар

en: Brazilian Real
uk: Бразильський реал

en: Botswana Pula
uk: Пула Ботсвани

en: Canadian Dollar
uk: Канадський долар

en: CFA Franc
uk: Африканський франк

en: Swiss Franc
uk: Швейцарський франк

en: Chilean Peso
uk: Чилійське песо

en: Chinese Yuan
uk: Китайський юань

en: Colombian Peso
uk: Колумбійський песо

en: Czech Koruna
uk: Чеська крона

en: Danish Krone
uk: Данська крона

en: Algerian Dinar
uk: Алжирський динар

en: Estonian Kroon
uk: Естонська крона

en: Egyptian Pound
uk: Єгипетський фунт

en: Euro
uk: Євро

en: British Pound Sterling
uk: Британський фунт стерлінгів

en: Hong Kong Dollar
uk: Гонконгівський долар

en: Croatian Kuna
uk: Хорватська куна

en: Hungarian Forint
uk: Угорський форинт

en: Indonesian Rupiah
uk: Індонезійська рупія

en: Israeli New Shekel
uk: Ізраїльський новий шекель

en: Indian Rupee
uk: Індійська рупія

en: Iranian Rial
uk: Іранський ріал

en: Icelandic Krona
uk: Ісландська крона

en: Japanese Yen
uk: Японська єна

en: Jamaican Dollar
uk: Ямайський долар

en: South Korean Won
uk: Південнокорейська вона

en: Kuwaiti Dinar
uk: Кувейтський динар

en: Kazakhstani Tenge
uk: Казахський тенге

en: Sri Lankan Rupee
uk: Рупія Шрі-Ланки

en: Libyan Dinar
uk: Ліванський динар

en: Mauritian Rupee
uk: Маврикійська рупія

en: Mexican Peso
uk: Мексиканський песо

en: Malaysian Ringgit
uk: Малайзійський рингіт

en: Nigerian Naira
uk: Нігерійська найра

en: Norwegian Krone
uk: Норвезька крона

en: Nepalese Rupee
uk: Непальська рупія

en: New Zealand Dollar
uk: Новозеландський долар

en: Omani Rial
uk: Оманський ріал

en: Peruvian Nuevo Sol
uk: Перуанський Сол Нуево

en: Philippine Peso
uk: Філіппінське песо

en: Pakistani Rupee
uk: Пакистанська рупія

en: Polish Złoty
uk: Польський злотий

en: Qatari Riyal
uk: Катарський ріал

en: New Romanian Leu
uk: Новорумунський лей

en: Russian Ruble
uk: Російський рубль

en: Saudi Riyal
uk: Сінгапурські долари

en: Serbian Dinar
uk: Сербський динар

en: Swedish Krona
uk: Шведська крона

en: Singapore Dollar
uk: Сингапурській долар

en: Thai Baht
uk: Тайський бат

en: Tunisian Dinar
uk: Туніський динар

en: Turkish Lira
uk: Турецька ліра

en: T&T Dollar
uk: Долар T&T

en: New Taiwan Dollar
uk: Новий тайванський долар

en: Ukrainian Hryvnia
uk: Українська гривня

en: US Dollar
uk: Долар США

en: Uruguayan Peso
uk: Уругвайське песо

en: Vietnamese Dong
uk: В’єтнамський донг

en: South African Rand
uk: Південноафриканський ранд

en: Missing digits after minus sign
uk: Пропущено цифри після знаку «мінус»

en: Missing second symbol (″)
uk: Пропущено символ секунд (″)

en: Missing minute symbol (′)
uk: Пропущено символ мінут (′)

en: Missing digits after decimal point
uk: Пропущено цифри після десяткової крапки

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
uk: у

en: to
uk: у

en: Function “%s” is missing arguments
uk: У функції «%s» пропущено аргументи

en: The zeroth root of a number is undefined
uk: Корінь нульового степеня не визначено

en: Mathematics
uk: Математика

en: Euler’s Number
uk: Число Ойлера

en: Pi
uk: π

en: Tau
uk: τ

en: Golden Ratio
uk: Золотий коефіцієнт

en: Electromagnetism
uk: Електромагнетизм

en: Light Speed
uk: Швидкість світла

en: Elementary Charge
uk: Заряд електрона

en: Impedance of Vacuum
uk: Хвильовий опір вакууму

en: Permeability of Vacuum
uk: Магнітна стала

en: Permittivity of Vacuum
uk: Діелектрична проникність

en: Atomic & Nuclear
uk: Атомна і ядерна фізика

en: Planck’s Constant
uk: Стала Планка

en: Fine-Structure Constant
uk: Стала тонкої структури

en: Electron Mass
uk: Маса електрона

en: Proton Mass
uk: Маса протона

en: Thermodynamics
uk: Термодинаміка

en: Boltzmann Constant
uk: Стала Больцмана

en: Atomic Mass Unit
uk: Атомна одиниця маси

en: Molar Gas Constant
uk: Газова стала

en: Stefan-Boltzmann Constant
uk: Стала Стефана-Больцмана

en: Avogadro’s Number
uk: Число Авогадро

en: Gravitation
uk: Тяжіння

en: Gravitational Constant
uk: Гравітаційна стала

en: Earth Acceleration
uk: Земне прискорення

en: Error: the number of periods must be positive
uk: Помилка: кількість періодів має бути додатною

en: Trigonometry
uk: Тригонометрія

en: Sine
uk: Синус

en: Cosine
uk: Косинус

en: Tangent
uk: Тангенс

en: Inverse Sine
uk: Арксинус

en: Inverse Cosine
uk: Арккосинус

en: Inverse Tangent
uk: Арктангенс

en: Hyperbolic Sine
uk: Гіперболічний синус

en: Hyperbolic Cosine
uk: Гіперболічний косинус

en: Hyperbolic Tangent
uk: Гіперболічний тангенс

en: Inverse Hyperbolic Sine
uk: Обернений гіперболічний синус

en: Inverse Hyperbolic Cosine
uk: Обернений гіперболічний косинус

en: Inverse Hyperbolic Tangent
uk: Гіперболічний арктангенс

en: Complex
uk: Комплексні числа

en: Complex Conjugate
uk: Комплексне спряження

en: Complex Argument
uk: Комплексний аргумент

en: Real Component
uk: Дійсна частина

en: Imaginary Component
uk: Уявна частина

en: Programming
uk: Програмувальний

en: Two’s Complement
uk: Дворозрядне доповнення

en: Swap Endianness
uk: Перемикання порядку байтів

en: Modulus Divide
uk: Залишок від цілочислового ділення

en: Modular Exponentiation
uk: Модульне піднесення до степеня

en: Rounding
uk: Округлення

en: Round
uk: Округлення

en: Floor
uk: Підлога

en: Ceiling
uk: Стеля

en: Integer Component
uk: Цілий компонент

en: Fractional Component
uk: Дробовий компонент

en: Statistics
uk: Статистика

en: Sum
uk: Сума

en: Sum of Squares
uk: Сума квадратів

en: Average
uk: Середнє

en: Median
uk: Медіана

en: Minimum Value
uk: Мінімальне значення

en: Maximum Value
uk: Максимальне значення

en: Sample Standard Deviation
uk: Стандартне вибіркове відхилення

en: Population Standard Deviation
uk: Стандартне відхилення популяції

en: Sample Variance
uk: Дисперсія вибірки

en: Population Variance
uk: Дисперсія популяції

en: Sundry
uk: Різне

en: Logarithm
uk: Логарифм

en: Natural Logarithm
uk: Натуральний логарифм

en: Square Root
uk: Квадратний корінь

en: Absolute Value
uk: Модуль

en: Signum
uk: Знак

en: Combination
uk: Комбінація

en: Permutation
uk: Кількість перестановок (упорядкувань)

en: Greatest Common Divisor
uk: Найбільший спільний дільник

en: Least Common Multiple
uk: Найменше спільне кратне

en: Comparison (Kronecker Delta)
uk: Порівняння (дельта Кронекера)

en: Function “%s” takes 1 argument
uk: Функція «%s» приймає 1 аргумент

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
uk: Функція «%s» приймає 1 або 2 аргументи

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
uk: Функція «%s» приймає принаймні 2 аргументи

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
uk[0]: Функція «%s» приймає %d аргумент
uk[1]: Функція «%s» приймає %d аргументи
uk[2]: Функція «%s» приймає %d аргументів

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
uk: Немає історії повернень

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
uk: Нема історії повторень

en: No sane value to store
uk: Немає нормального значення для зберігання

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
uk: Невідома змінна «%s»

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
uk: Немає доступного курсу обміну для «%s»

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
uk: Невідома одиниця «%s»

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
uk: Функцію «%s» не визначено

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
uk: Невідоме перетворення

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
uk: Неправильний вираз

en: Calculating
uk: Обчислення

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
uk: Для розкладання на множники вкажіть ціле число

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
uk: Помилка зникнення порядку

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
uk: Помилка переповнення

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
uk: Аргумент не визначено за нуль

en: Floor is only defined for real numbers
uk: Округленням вниз можна користуватися лише для дійсних чисел

en: Ceiling is only defined for real numbers
uk: Округленням вгору можна користуватися лише для дійсних чисел

en: Round is only defined for real numbers
uk: Округленням можна користуватися лише для дійсних чисел

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
uk: Степінь від нуля не визначена для від'ємних експонент

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
uk: Нуль підносити до нуля не можна

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
uk: Логарифм від нуля неприпустимий

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
uk: Логарифм за основою 0 або 1 не визначено

note: TODO: Support factorial of complex numbers
en: Factorial of complex numbers is not supported
uk: Підтримки факторіалів комплексних чисел не передбачено

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative integer
en: Factorial is undefined for negative integers
uk: Факторіал для від'ємних цілих чисел не визначено

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
uk: Ділення на нуль неприпустиме

note: Translators: Error displayed when attempting to do a modulus division on complex numbers
en: Modulus division is only defined for real numbers
uk: Ділення за модулем визначено лише для дійсних чисел

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
uk: Тангенс невизначений для кутів з періодом π(180°) від π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
uk: Зворотний синус невизначено для значень поза діапазоном [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
uk: Зворотний косинус невизначено для значень поза діапазоном [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
uk: Функцію арктангенса не визначено для значень i і -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
uk: Зворотний гіперболічний косинус невизначено для значень менших за одиницю

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
uk: Зворотний гіперболічний тангенс невизначено для значень поза діапазоном [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when bitwise AND attempted on non-integer values
en: Bitwise AND is only defined for non-negative integers
uk: Бітове ТА визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise NAND attempted on non-integer values
en: Bitwise NAND is only defined for non-negative integers
uk: Бітове НІ-ТА визначено лише для натуральних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise OR attempted on non-integer values
en: Bitwise OR is only defined for non-negative integers
uk: Бітове АБО визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise NOR attempted on non-integer values
en: Bitwise NOR is only defined for non-negative integers
uk: Бітове НІ-АБО визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise XOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XOR is only defined for non-negative integers
uk: Бітове ВИКЛЮЧНЕ-АБО визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise XNOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XNOR is only defined for non-negative integers
uk: Бітове ВИКЛЮЧНЕ-НІ-АБО визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bitwise NOT attempted on non-integer values
en: Bitwise NOT is only defined for non-negative integers
uk: Бітове НІ визначено лише для невід'ємних чисел

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
uk: Зсув можливий лише для цілих чисел

en: Overflow. Try a bigger word size
uk: Переповнення. Спробуйте більший розмір слова

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
uk: Доповнення до двійки визначено лише для невід'ємних чисел

en: Swap endianness is only possible on integers
uk: Заміна порядку байтів можливий лише для цілих чисел

en: Combination is only defined for non-negative integers
uk: Кількість комбінацій визначено лише для невід'ємних чисел

en: Combination is undefined if n is less than r
uk: Кількість комбінацій є невизначеною, якщо n є меншим за r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
uk: Кількість перестановок визначено лише для невід'ємних чисел

en: Permutation is undefined if n is less than r
uk: Кількість перестановок є невизначеною, якщо n є меншим за r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
uk: Найбільший спільний дільник визначено лише для цілих чисел

en: Least common multiple is only defined for integers
uk: Найменше спільне кратне визначено лише для цілих чисел

en: Median is only defined for real numbers
uk: Медіаною можна користуватися лише для дійсних чисел

en: Minimum value is only defined for real numbers
uk: Мінімальним значенням можна користуватися лише для дійсних чисел

en: Maximum value is only defined for real numbers
uk: Максимальним значенням можна користуватися лише для дійсних чисел

en: Bank of Canada
uk: Банк Канади

en: European Central Bank
uk: Центральний Європейський Банк

en: International Monetary Fund
uk: Міжнародний валютний фонд

en: United Nations Treasury
uk: Казначейство ООН

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
uk: Результат є надто довгим для показу у фіксованому форматі. Спробуйте інший формат результатів

en: Angle
uk: Кут

en: Length
uk: Довжина

en: Area
uk: Площа

en: Volume
uk: Об'єм

en: Mass
uk: Маса

en: Speed
uk: Швидкість

en: Duration
uk: Тривалість

en: Frequency
uk: Частота

en: Temperature
uk: Температура

en: Energy
uk: Енергія

en: Pressure
uk: Тиск

en: Digital Storage
uk: Цифрова пам'ять

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
uk: Градуси (десяткові)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
uk: градус,градусів,гр

en: Degrees (D°M′S″)
uk: Градуси (Г°М′С″)

en: Radians
uk: Радіани

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
uk: радіан,радіани,рад

en: Gradians
uk: Гради

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
uk: градіан,градіани,град

en: Parsecs
uk: Персеки

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
uk: персек,персеки,пс

en: Light Years
uk: Світлові роки

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
uk: світлорік,світлороків,ср

en: Astronomical Units
uk: Астрономічні одиниці

[ctx: unit-symbols]
en: au
uk: ао

en: Rack Units
uk: Монтажні одиниці

en: Nautical Miles
uk: Морські милі

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
uk: морська миля

en: Miles
uk: Милі

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
uk: миль,милі,ми

en: Kilometers
uk: Кілометри

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
uk: кілометр,кілометрів,км

en: Cables
uk: Кабелі

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
uk: кабель,кабелів,кб

en: Fathoms
uk: Фатоми

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
uk: фатом,фатоми,фтм

en: Meters
uk: Метри

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
uk: метр,метри,м

en: Yards
uk: Ярди

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
uk: ярд,ярди,яр

en: Feet
uk: Фут

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
uk: фут,фути,фт

en: Inches
uk: Дюйми

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
uk: дюйм,дюйми,дм

en: Centimeters
uk: Сантиметри

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
uk: сантиметр,сантиметри,см

en: Millimeters
uk: Міліметри

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
uk: міліметр,міліметри,мм

en: Micrometers
uk: Мікрометри

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
uk: мікрометр,мікрометри,мкм

en: Nanometers
uk: Нанометри

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
uk: нанометр,нанометри,морська миля

en: Desktop Publishing Points
uk: Видавничі точки на стільниці

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
uk: точка,тч,точок,точки

en: Kilometers per Hour
uk: Кілометри за годину

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
uk: кілометри за годину,кілометрах за годину,км/год

en: Miles per Hour
uk: Милі за годину

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
uk: милі за годину,милях за годину,милях/год,миля/год

en: Meters per Second
uk: Метри за секунду

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
uk: метри за секунду,метрах за секунду,м/с,м/сек

en: Feet per Second
uk: Фути за секунду

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
uk: фут/сек,фут/с,фути за секунду,футах за секунду

en: Knots
uk: Вузли

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
uk: вузол,вузлах,вузлів

en: Hectares
uk: Гектари

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
uk: гектар,гектари,га

en: Acres
uk: Акри

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
uk: акр,акри

en: Square Miles
uk: Квадратні милі

[ctx: unit-symbols]
en: mi²
uk: миля²

en: Square Feet
uk: квадратні фути

[ctx: unit-symbols]
en: ft²
uk: фут²

en: Square Kilometers
uk: Квадратні кілометри

[ctx: unit-symbols]
en: km²
uk: км²

en: Square Meters
uk: Квадратні метри

[ctx: unit-symbols]
en: m²
uk: м²

en: Square Centimeters
uk: Квадратні сантиметри

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
uk: см²

en: Square Millimeters
uk: Квадратні міліметри

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
uk: мм²

en: Cubic Meters
uk: Кубічні метри

[ctx: unit-symbols]
en: m³
uk: м³

en: British Gallons
uk: Британські галони

[ctx: unit-symbols]
en: imp_gallon,imp_gallons,imp_gal
uk: імпгалон,імпгалони,імпгал

en: US Gallons
uk: Галони (США)

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
uk: галон,галони,гал

en: Liters
uk: Літри

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
uk: літр,літри,літер,л

en: US Quarts
uk: Кварти (США)

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
uk: кварт,кварти,кв

en: British Pints
uk: Британські пінти

[ctx: unit-symbols]
en: imp_pint,imp_pints,imp_pt
uk: імппінт,імппінти,імппт

en: US Pints
uk: Пінти (США)

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
uk: пінт,пінти,пт

en: Metric Cups
uk: Метричні чашки

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
uk: чашка,чашки,чашок,чашках,ч.,ч

en: Milliliters
uk: Мілілітри

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
uk: мілілітр,мілілітри,мл,см³

en: Microliters
uk: Мікролітри

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
uk: мм³,мкл,мкл

en: Tonnes
uk: Тонни

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
uk: тонна,тонни

en: Kilograms
uk: Кілограми

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
uk: Кілограм,кілограми,кг

en: Pounds
uk: Фунти

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
uk: фунт,фунти,ф

en: Ounces
uk: Унції

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
uk: унція,унцій,унц

en: Troy Ounces
uk: тройські унції

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
uk: тройська унція,тройських унцій,т. унц,ozt

en: Grams
uk: Грами

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
uk: гра,грами,г

en: Milligrams
uk: Міліграми

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
uk: міліграм,міліграма,міліграми,міліграмів,міліграмах,мг

en: Micrograms
uk: Мікрограми

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
uk: мікрограм,мікрограма,мікрограми,мікрограмів,мікрограмах,мкг

en: Stone
uk: стоун

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
uk: стоун,ст,стоуни,стоуна,стоунів

en: Centuries
uk: Століття

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
uk: століття,століть,століттях,ст

en: Decades
uk: Десятиліття

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
uk: десятиліття,десятиліттях,десятиліть

en: Years
uk: Роки

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
uk: рік,роки,роках,років

en: Months
uk: Місяці

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
uk: місяць,місяці,місяцях,місяців

en: Weeks
uk: Тижні

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
uk: тиждень,тижні,тижнів,тижнях,т

en: Days
uk: Дні

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
uk: день,дні

en: Hours
uk: Години

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
uk: година,годин

en: Minutes
uk: Хвилин

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
uk: хвилина,хвилини

en: Seconds
uk: Секунди

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
uk: секунда,секунди,с

en: Milliseconds
uk: Мілісекунди

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
uk: мілісекунда,мілісекунди,мс

en: Microseconds
uk: Мікросекунди

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
uk: мікросекунда,мікросекунди,мкс,μs

en: Nanoseconds
uk: Наносекунди

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
uk: наносекунда,наносекунди,наносекунд,наносекундах,нс

en: Celsius
uk: Цельсія

[ctx: unit-symbols]
en: degC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius
uk: degC,°C,˚C,C,c,Цельсій,цельсій,С,с

en: Fahrenheit
uk: Фаренгейт

[ctx: unit-symbols]
en: degF,°F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
uk: degF,°F,˚F,F,f,Фаренгейт,фаренгейт,Ф,ф

en: Kelvin
uk: Кельвін

[ctx: unit-symbols]
en: k,K,Kelvin,kelvin
uk: k,K,Кельвін,кельвін,К,к

en: Rankine
uk: Ранкін

[ctx: unit-symbols]
en: degR,°R,˚R,°Ra,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
uk: degR,°R,˚R,˚Ra,r,R,Ранкін,ранкін,Р,р

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
uk: Біти

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
uk: біт,біти,бітів,б

en: Bytes
uk: Байти

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
uk: Байт,байти,байтів,Б

en: Nibbles
uk: Нібли

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
uk: нібл,нібли,ніблів

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
uk: Кілобіти

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
uk: кілобіт,кілобіти,кілобітів,кб,Кб

en: Kilobytes
uk: Кілобайти

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
uk: кілобайт,кілобайти,кілобайтів,кБ,КБ

en: Kibibits
uk: Кібібіти

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
uk: кібібіт,кібібіти,кібібітів,Кіб

en: Kibibytes
uk: Кібібайти

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
uk: кібібайт,кібібайти,кібібайтів,КіБ

en: Megabits
uk: Мегабіти

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
uk: мегабіт,мегабіти,мегабітів,Мб

en: Megabytes
uk: Мегабайти

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
uk: мегабайт,мегабайти,мегабайтів,МБ

en: Mebibits
uk: Мебібіти

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
uk: мебібіт,мебібіти,мебібітів,Міб

en: Mebibytes
uk: Мебібайти

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
uk: мебібайт,мебібайти,мебібайтів,МіБ

en: Gigabits
uk: Гігабіти

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
uk: гігабіт,гігабіти,гігабітів,Гб

en: Gigabytes
uk: Гігабайти

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
uk: гігабайт,гігабайти,гігабайтів,ГБ

en: Gibibits
uk: Гібібіти

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
uk: гібібіт,гібібіти,гібібітів,Гіб

en: Gibibytes
uk: Гібібайти

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
uk: гібібайт,гібібайти,гібібайтів,ГіБ

en: Terabits
uk: Терабіти

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
uk: терабіт,терабіти,терабітів,Тб

en: Terabytes
uk: Терабайти

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
uk: терабайт,терабайти,терабайтів,ТБ

en: Tebibits
uk: Тебібіти

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
uk: тебібіт,тебібіти,тебібітів,Тіб

en: Tebibytes
uk: Тебібайти

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
uk: тебібайт,тебібайти,тебібайтів,ТіБ

en: Petabits
uk: Петабіти

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
uk: петабіт,петабіти,петабітів,Пб

en: Petabytes
uk: Петабайти

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
uk: петабайт,петабайти,петабайтів,ПБ

en: Pebibits
uk: Пебібіти

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
uk: пебібіт,пебібіти,пебібітів,Піб

en: Pebibytes
uk: Пебібайти

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
uk: пебібайт,пебібайти,пебібайтів,ПіБ

en: Exabits
uk: Ексабіти

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
uk: ексабіт,ексабіти,ексабітів,Еб

en: Exabytes
uk: Ексабайти

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
uk: ексабайт,ексабайти,ексабайтів,ЕБ

en: Exbibits
uk: Ексбібіти

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
uk: ексбібіт,ексбібіти,ексбібітів,Еіб

en: Exbibytes
uk: Ексбібайти

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
uk: ексбібайт,ексбібайти,ексбібайтів,КіБ

en: Zettabits
uk: Зетабіти

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
uk: зетабіт,зетабіти,зетабітів,Зб

en: Zettabytes
uk: Зетабайти

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
uk: зетабайт,зетабайти,зетабайтів,ЗБ

en: Zebibits
uk: Зебабіти

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
uk: зебібіт,зебібіти,зебібітів,Зіб

en: Zebibytes
uk: Зебабайти

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
uk: зебібайт,зебібайти,зебібайтів,ЗіБ

en: Yottabits
uk: Йотабіти

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
uk: йотабіт,йотабіти,йотабітів,Йб

en: Yottabytes
uk: Йотабайти

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
uk: йотабайт,йотабайти,йотабайтів,ЙБ

en: Yobibits
uk: Йобібіти

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
uk: йобібіт,йобібіти,йобібітів,Йіб

en: Yobibytes
uk: Йобібайти

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
uk: йобібайт,йобібайти,йобібайтів,ЙіБ

en: Hertz
uk: Герц

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
uk: герци,герца,герців,герцах,Гц

en: Kilohertz
uk: Кілогерц

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
uk: кілогерц,кілогерца,кілогерци,кілогерців,кілогерцах,кГц

en: Megahertz
uk: Мегагерц

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
uk: мегагерц,мегагерца,мегагерци,мегагерців,мегагерцах,МГц

en: Gigahertz
uk: Гігагерц

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
uk: гігагерц,гігагерца,гігагерци,гігагерців,гігагерцах,ГГц

en: Terahertz
uk: Терагерц

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
uk: терагерц,терагерца,терагерци,терагерців,терагерцах,ТГц

en: Joules
uk: Джоулі

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
uk: джоуль,джоулі,Дж

en: Kilojoules
uk: Кілоджоулі

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
uk: кілоджоуль,кілоджоулі,кілоджоулів,кДж

en: Megajoules
uk: Мегаджоулі

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
uk: мегаджоуль,мегаджоулі,мегаджоулів,МДж

en: Kilowatt-Hours
uk: Кіловат-години

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
uk: кВт⋅год,кВт*год,кіловат-година,кіловат-години,кіловат-годин

en: British Thermal Units
uk: Британські термічні одиниці

[ctx: unit-symbols]
en: btu,BTU
uk: бто,БТО

en: Calories
uk: Калорії

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
uk: калорія,калорії,кал

en: Kilocalories
uk: Кілокалорії

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
uk: кілокалорія,кілокалорії,ккал

en: Ergs
uk: Ерги

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
uk: ерг,ерги,ерг

en: Electron Volts
uk: Електрон-вольти

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
uk: електрон-вольт,електрон-вольти,еВ

en: Foot-Pounds
uk: Фут-фунти

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
uk: фут-фунт,фут-фунти,фт-фунт

en: Pascals
uk: Паскалі

[ctx: unit-symbols]
en: Pascal,pascal,Pa
uk: паскаль,паскалів,паскалях,Па

en: Kilopascals
uk: Кілопаскалі

[ctx: unit-symbols]
en: Kilopascal,kilopascal,kPa
uk: кілопаскаль,кілопаскалі,кілопаскалів,кілопаскалях,кПа

en: Hectopascals
uk: Гектопаскалі

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
uk: гектопаскаль,гектопаскалі,гектопаскалів,гПа

en: Bars
uk: Бари

[ctx: unit-symbols]
en: Bar,bar
uk: бар,бари,барів,барах

en: Standard Atmospheres
uk: Стандартні атмосфери

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
uk: Стандартна атмосфера,Стандартних атмосфери,стандартних атмосферах,атм

en: Millimeters of Mercury
uk: Міліметри ртутного стовпчика

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
uk: міліметр ртутного стовпчика,міліметра ртутного стовпчика,міліметри ртутного стовпчика,міліметрів ртутного стовпчика,міліметрах ртутного стовпчика,міліметр рт. ст.,міліметри рт. ст.,міліметрів рт. ст.,міліметрах рт. ст.,мм рт. ст.,мм рт.ст.

en: Inches of Mercury
uk: Дюйми ртутного стовпчика

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
uk: дюйм ртутного стовпчика,дюйма ртутного стовпчика,дюйми ртутного стовпчика,дюймів ртутного стовпчика,дюймах ртутного стовпчика,дюйм рт. ст.,inHg,in

en: Pounds per Square Inch
uk: Фунти на квадратний дюйм

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
uk: фунт на квадратний дюйм,фунтів на квадратний дюйм,фунтах на квадратний дюйм,псі

en: Currency
uk: Валюта

en: Number Base
uk: Основа числення

en: Binary
uk: Двійковий

en: Octal
uk: Вісімк

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Hexadecimal
uk: Шістнадцятковий

en: Open in Calculator
uk: Відкрити у «Калькуляторі»

en: Result copied
uk: Результат скопійовано

en: Result was copied successfully
uk: Результат успішно скопійовано

en: Degrees
uk: Градуси

en: Angle Unit: %s
uk: Одиниця кутів: %s

en: Not Available
uk: Немає доступу

en: %d-bit | %d-bit
uk[0]: %d-бітовий
uk[1]: %d-бітовий
uk[2]: %d-бітовий

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
uk: Запустити у вказаному режимі (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)

en: Solve given equation
uk: Розв'язати задане рівняння

en: Start with given equation
uk: Почати із заданого рівняння

en: Show release version
uk: Показати версію випуску

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
uk: © Автори «Калькулятора», 1986–%d

en: Exchange Rate Data Providers
uk: Надавачі даних щодо обмінних курсів

en: Exchange rates data by %s
uk: Дані обмінних курсів від %s

en: Close All?
uk: Закрити всі?

en: Are you sure you want to close all open windows?
uk: Ви справді хочете закрити усі відкриті вікна?

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Close _All
uk: Закрити _всі

en: Error
uk: Помилка

en: Defined Functions
uk: Визначені функції

en: Built-in Keywords
uk: Вбудовані ключові слова

en: Defined Currencies
uk: Визначені валюти

en: Defined Variables
uk: Визначені змінні

en: Can not use defined variable or constant names
uk: Не можна використовувати назви визначених змінних або сталих

en: Can not use built-in function or operator names
uk: Не можна використовувати назви вбудованих функцій або операторів

en: Function name can not start with a digit
uk: Назва функції не може починатися з цифри

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
uk: Назва функції може містити лише цифри, літери та символи підкреслення

en: Edit
uk: Змінити

en: Delete
uk: Вилучити

en: 8-bit
uk: 8-бітове

en: 16-bit
uk: 16-бітове

en: 32-bit
uk: 32-бітове

en: 64-bit
uk: 64-бітове

en: Never
uk: Ніколи

en: Daily
uk: Щоденно

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Currency Code
uk: Код валюти

en: Currency Name
uk: Назва валюти

en: Both
uk: Обидві

en: Can not use defined function or operator names
uk: Не можна використовувати назви визначених функцій або операторів

en: Can not use built-in variable or constant names
uk: Не можна використовувати назви вбудованих змінних або сталих

en: Variable name can not start with a digit
uk: Назва змінної не може починатися з цифри

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
uk: Назва змінної може містити лише цифри, літери та символи підкреслення

en: Basic
uk: Базовий

en: Advanced
uk: Розширений

en: Financial
uk: Фінансовий

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Conversion
uk: Перетворення

en: Clear Display [Escape]
uk: Очистити екран [Escape]

en: Superscript Mode [Ctrl]
uk: Верхній індекс [Alt+цифра]

en: Subscript Mode [Alt]
uk: Нижній індекс [Alt+цифра]

en: Variables and Constants
uk: Змінні і сталі

en: Additional Functions
uk: Додаткові функції

en: Divide [/]
uk: Поділити [/]

en: Multiply [*]
uk: Помножити [*]

en: Subtract [-]
uk: Відняти [-]

en: Add [+]
uk: Додати [+]

en: Percentage [%]
uk: Відсоток  [%]

en: Group [()]
uk: Групувати [()]

en: Calculate Result
uk: Обчислити результат

en: Inverse Modifier [Shift]
uk: Модифікатор інверсії [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
uk: Квадрат [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
uk: Квадратний корінь [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
uk: Експонента [^ або **]

en: Nth Root
uk: Корінь N-го степеня

en: Common Logarithm
uk: Звичайний логарифм

en: Base-10 Exponential
uk: Показникова функція із основою 10

en: Natural Exponential
uk: Показникова функція із основою e

en: Inverse [Ctrl+I]
uk: Інверсія [Ctrl+I]

en: Round [[]]
uk: Округлити [[]]

en: Absolute Value [||]
uk: Модуль [||]

en: Factorial [!]
uk: Факторіал [!]

en: Pi [Ctrl+P]
uk: Пі [Ctrl+P]

en: Imaginary Unit
uk: Уявна одиниця

en: Factorize [Ctrl+F]
uk: Розкласти на множники [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
uk: Змінити одиницю перетворення

en: Backspace
uk: Забій

en: Degrees, Minutes, Seconds
uk: Градуси, мінути, секунди

en: Change Sign
uk: Змінити знак

en: Exchange Rate Details
uk: Дані обмінних курсів

en: Updated
uk: Оновлено

en: Source
uk: Джерело

en: _Refresh Rates
uk: _Освіжити курси

note: Translators: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
uk: Тсв

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
uk: Термін складного відсотка

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
uk: Пна

en: Double Declining Depreciation
uk: Подвійне нарахування амортизації

note: Translators: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
uk: Мсум

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
uk: Майбутня сума

note: Translators: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
uk: Квп

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
uk: Коефіцієнт валового прибутку

note: Translators: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
uk: Рег.пл

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
uk: Регулярні платежі

note: Translators: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
uk: Пот.варт

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
uk: Поточна вартість:

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
uk: Ставк

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
uk: Ставка відсотка за період

note: Translators: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over wh
en: Sln
uk: Рна

en: Straight Line Depreciation
uk: Лінійна амортизація

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable 
en: Syd
uk: Ам.сум.рок

en: Sum of the Years Digits Depreciation
uk: Амортизація суми чисел року

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
uk: Т.опл

en: Financial Term
uk: Фінансові строки

en: Currency Conversion
uk: Курс валют

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
uk: _Обчислити

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
uk: Обчислює кількість періодів приросту, потрібних для збільшення поточних інвестицій у майбутні, при фіксованій відсотковій ставці за період приросту.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
uk: Подвійне нарахування амортизації

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
uk: Обчислює амортизацію ресурсу протягом вказаного періоду часу використовуючи метод подвійного зменшення залишку.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
uk: Вартість

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
uk: Термін

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
uk: Період

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
uk: Обчислює майбутню вартість інвестицій, яке базується на ряді однакових платежів при періодичній відсотковій ставці для кількості платіжних етапів впродовж заданого терміну.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
uk: Кількість періодів

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
uk: Обчислює вартість перепродажу продукту, залежно від його ціни та бажаної рентабельності.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
uk: Маржа

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
uk: Обчислює кількість періодичної оплати позики, де платежі робляться в кінці кожного періоду оплати.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
uk: Принципал

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
uk: Обчислює поточну вартість інвестицій, яке базується на ряді однакових платежів при періодичній відсотковій ставці для кількості платіжних етапів впродовж заданого терміну.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
uk: Обчислює періодичну ставку, на яку зростає майбутня вартість інвестицій, протягом вказаних періодів приросту.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
uk: Лінійна амортизація

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
uk: Обчислює величину витрат на амортизацію власності методом лінійного (пропорційного) списування за один період. Цей метод ділить вартість амортизаційних витрат порівну між всіма етапами терміну використання. Терміном використання називається кількість періодів, зазвичай років, протягом якого власність знецінюється.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
uk: Залишкова вартість

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
uk: Амортизація Сума-Років-Цифр

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
uk: Обчислити амортизацію ресурсу за допомогою методу Сума-Років-Цифр за вказаний період часу. Цей метод оцінки старості враховує прискорення амортизації, тобто вартість у ранній період більша, ніж у пізніший. Корисне життя ресурсу — це число періодів, зазвичай років, протягом яких ресурс застаріває.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
uk: Термін оплати

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
uk: Обчислює кількість платіжних періодів, потрібних протягом терміну звичайної ренти, для накопичення майбутньої вартості для періодичної відсоткової ставки.

en: Bitwise AND
uk: Бітове «ТА»

en: Bitwise NAND
uk: Бітове «НЕ-ТА»

en: Bitwise OR
uk: Бітове «АБО»

en: Bitwise NOR
uk: Бітове «НЕ-АБО»

en: Bitwise NOT
uk: Бітове НІ

en: Bitwise Exclusive OR
uk: Бітове виключне «АБО»

en: Bitwise Exclusive NOR
uk: Бітове виключне «НЕ-АБО»

en: Left Shift [<<]
uk: Зсув ліворуч [<<]

en: Right Shift [>>]
uk: Зсув праворуч [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
uk: Зсув праворуч без знаку [>>>]

en: Binary Logarithm
uk: Двійковий логарифм

en: Base-2 Exponential
uk: Показникова функція із основою 2

en: Ceiling [Ctrl+[]]
uk: Округлення вгору [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
uk: Округлення вниз [Alt+[]]

en: Change Base
uk: Змінити основу

en: Change Word Size
uk: Змінити розмір слова

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
uk: Вставити код символу

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
uk: Символ

en: Convert to
uk: Перетворити на

en: Unicode Code Point
uk: Кодова точка Unicode

en: UTF-8 Encoding
uk: Кодування UTF-8

en: UTF-16 Encoding
uk: Кодування UTF-16

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
uk: _Вставити

en: Exchange Rates Not Loaded
uk: Обмінні курси не завантажено

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
uk: <a href="r:///">Освіжіть курси</a> або змініть частоту освіження у налаштуваннях

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Function name
uk: Назва функції

en: Select no. of arguments
uk: Виберіть кількість аргументів

en: Add function
uk: Додати функцію

en: Favorite Currencies
uk: Вибрані валюти

en: Search currencies
uk: Шукати валюти

en: No Results Found
uk: Нічого не знайдено

en: Try a different search
uk: Спробувати інші критерії пошуку

en: General
uk: Загальне

en: Number of _Decimals
uk: Кількість знаків після _коми

en: Trailing _Zeroes
uk: Змінні _нулі

en: _Group Digits
uk: _Групувати цифри

en: _Angle Units
uk: Одиниці _кутів

en: _Word Size
uk: _Розмір слова

en: E_xchange Rate Refresh Interval
uk: Інтервал оновлення об_мінних курсів

en: _Currency Display
uk: Показ _валюти

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
uk: _Показувати валюти у списку автодоповнення

en: All
uk: Усі

en: Favorite Only
uk: Лише вибрані

en: None
uk: Немає

en: _Favorite Currencies
uk: _Вибрані валюти

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
uk: Загальне

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
uk: Відкрити нове вікно

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
uk: Закрити поточне вікно

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
uk: Вийти з програми

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
uk: Відкрити меню

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
uk: Показати налаштування

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
uk: Спорожнити журнал

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
uk: Перемикання режимів

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
uk: Перемкнутись у простий режим

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
uk: Перемкнутись у розширений режим

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
uk: Перемкнутись у фінансовий режим

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
uk: Перемкнутись у програмувальний режим

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
uk: Перемкнути в режим клавіатури

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
uk: Перемкнутись у клавіатурний режим (альтернативне)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
uk: Перемкнутись у режим перетворення

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
uk: Програмувальний режим

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
uk: Перемкнути у двійковий формат

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
uk: Перемкнути у вісімковий формат

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
uk: Перемкнути в десятковий формат

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
uk: Перемкнути у шістнадцятковий формат

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
uk: Введення з клавіатури

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
uk: Помножити (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
uk: Поділити (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
uk: Квадрат (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
uk: Квадратний корінь (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
uk: Обернене (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Pi (π)
uk: Пі (π)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Tau (τ)
uk: Тау (τ)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
uk: Градус (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
uk: Округлення вниз (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
uk: Округлення вгору (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
uk: Ввести числа у науковому форматі

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
uk: Ввести цифри нижніх індексів

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
uk: Ввести цифри верхніх індексів

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
uk: Ввести знак мінус верхнього індексу

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
uk: Рівняння

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
uk: Копіювати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
uk: Вставити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
uk: Попереднє рівняння

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
uk: Наступне рівняння

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
uk: Очистити екран

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
uk: Розкласти на множники

en: Constants
uk: Сталі

en: Variable name
uk: Назва змінної

en: Store value into existing or new variable
uk: Зберігати значення в наявній або новій змінній

en: _Basic
uk: _Базовий

en: _Advanced
uk: _Розширений

en: _Financial
uk: _Фінансовий

en: _Programming
uk: _Програмувальний

en: _Keyboard
uk: _Клавіатура

en: _Conversion
uk: П_еретворення

en: _New Window
uk: _Нове вікно

en: _Clear History
uk: О_чистити журнал

en: Result Format
uk: Формат результату

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
uk: _Автоматично

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
uk: _Фіксований

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
uk: _Науковий

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
uk: _Інженерний

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: A_bout Calculator
uk: П_ро «Калькулятор»

en: Mode Selection
uk: Вибір режиму

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Main Menu
uk: Головне меню
