gcalctool 3.38.x - en to nb translation catalogue (511 entries)

en: GNOME Calculator
nb: GNOME kalkulator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
nb: Utfør aritmetiske, vitenskapelige eller finansielle utregninger

en: GNOME Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
nb: GNOME kalkulator er et program som løser matematiske likninger. Selv om det kan se ut som en enkel kalkulator med enkle regneoperasjoner kan du bytte til avansert, finansiell eller programmeringsmodus og da finne et overraskende sett med muligheter.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
nb: Avansert kalkulator støtter mange operasjoner som f.eks: logaritmer, fakulteter, trigonometriske og hyperbolske funksjoner, modulus divisjon, komplekse tall, generering av tilfeldige tall, faktorisering av primtall og konvertering mellom enheter.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
nb: Finansiell modus støtter flere beregninger inkludert periodisk renterate og fremtidig verdi, halvert levetid, lineær avskriving og mange andre.

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
nb: Programmeringsmodus støtter konvertering mellom ulike grunntall (binær, oktal, desimal, og heksadesimal), bolsk algebra, ener- og toerkomplementet, konvertering fra tegn til tegnkode og mer.

en: GNOME Calculator in Basic Mode
nb: GNOME kalkulator i grunnleggende modus

en: GNOME Calculator in Advanced Mode
nb: GNOME kalkulator i avansert modus

en: GNOME Calculator in Financial Mode
nb: GNOME kalkulator i finansmodus

en: GNOME Calculator in Programming Mode
nb: GNOME kalkulator i programmeringsmodus

en: The GNOME Project
nb: GNOME prosjektet

note: Program name in the about dialog
en: Calculator
nb: Kalkulator

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
nb: regning;aritmetikk,vitenskapelig;finans;

en: Accuracy value
nb: Verdi for nøyaktighet

en: The number of digits displayed after the numeric point
nb: Antall tall vist etter komma

en: Word size
nb: Størrelse på ord

en: The size of the words used in bitwise operations
nb: Størrelse på ord som brukes i bitvise operasjoner

en: Numeric Base
nb: Tallbase

en: The numeric base
nb: Tallbase

en: Show Thousands Separators
nb: Vis tusenskilletegn

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
nb: Indikerer om tusenskilletegn skal vises i store tall.

en: Show Trailing Zeroes
nb: Vis etterfølgende nuller

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
nb: Indikerer om etterfølgende nulltall etter komma skal vises.

en: Number format
nb: Tallformat

en: The format to display numbers in
nb: Format for visning av tall

en: Angle units
nb: Enheter for vinkel

en: The angle units to use
nb: Enhet som skal brukes for vinkel

en: Currency update interval
nb: Oppdateringsintervall for valutakurs

en: How often the currency exchange rates should be updated
nb: Hvor ofte valutakurser skal oppdateres

en: Button mode
nb: Knappemodus

en: The button mode
nb: Knappemodus

en: Source currency
nb: Kildevaluta

en: Currency of the current calculation
nb: Valuta for aktiv utregning

en: Target currency
nb: Målvaluta

en: Currency to convert the current calculation into
nb: Valuta aktiv utregning skal konverteres til

en: Source units
nb: Kildeenheter

en: Units of the current calculation
nb: Enheter for aktiv utregning

en: Target units
nb: Målenheter

en: Units to convert the current calculation into
nb: Enheter aktiv utregning skal konverteres til

en: Internal precision
nb: Intern presisjon

en: The internal precision used with the MPFR library
nb: Intern presisjon som brukes med MPFR-biblioteket

en: Window position
nb: Vinduposisjon

en: Window position (x and y) of the last closed window.
nb: Vinduposisjon (x og y) for sist lukkede vindu.

en: UAE Dirham
nb: UAE dirham

en: Australian Dollar
nb: Australske dollar

en: Bulgarian Lev
nb: Bularske lev

en: Bahraini Dinar
nb: Bahrainske dinarer

en: Brunei Dollar
nb: Brunei dollar

en: Brazilian Real
nb: Brasilienske real

en: Botswana Pula
nb: Botswanske pula

en: Canadian Dollar
nb: Kanadiske dollar

en: CFA Franc
nb: CFA franc

en: Swiss Franc
nb: Sveitsiske franc

en: Chilean Peso
nb: Chileanske peso

en: Chinese Yuan
nb: Kinesiske yuan

en: Colombian Peso
nb: Columbianske peso

en: Czech Koruna
nb: Tsjekkiske koruna

en: Danish Krone
nb: Danske kroner

en: Algerian Dinar
nb: Algirske dinarer

en: Estonian Kroon
nb: Estiske kroon

en: British Pound Sterling
nb: Britisk pund sterling

en: Hong Kong Dollar
nb: Hong Kong dollar

en: Croatian Kuna
nb: Kroatiske kuna

en: Hungarian Forint
nb: Ungarske forinter

en: Indonesian Rupiah
nb: Indonesiske rupi

en: Israeli New Shekel
nb: Israelske nye shekel

en: Indian Rupee
nb: Indiske rupi

en: Iranian Rial
nb: Iranske rial

en: Icelandic Krona
nb: Islandske kroner

en: Japanese Yen
nb: Japanske yen

en: South Korean Won
nb: Sør-koreanske won

en: Kuwaiti Dinar
nb: Kuwaitiske dinarer

en: Kazakhstani Tenge
nb: Kasakhstanske tenge

en: Sri Lankan Rupee
nb: Sri Lankiske rupi

en: Libyan Dinar
nb: Libyanske dinarer

en: Mauritian Rupee
nb: Mauritiske rupi

en: Mexican Peso
nb: Meksikanske peso

en: Malaysian Ringgit
nb: Malayiske ringgit

en: Norwegian Krone
nb: Norske kroner

en: Nepalese Rupee
nb: Nepalesiske rupi

en: New Zealand Dollar
nb: Ny Zealand dollar

en: Omani Rial
nb: Omanske rial

en: Peruvian Nuevo Sol
nb: Peruvianske nye sol

en: Philippine Peso
nb: Fillipinske peso

en: Pakistani Rupee
nb: Pakistanske rupi

en: Polish Zloty
nb: Polske zloty

en: Qatari Riyal
nb: Qatariske riyal

en: New Romanian Leu
nb: Nye rumenske leu

en: Russian Rouble
nb: Russiske rubler

en: Saudi Riyal
nb: Saudiske riyal

en: Swedish Krona
nb: Svenske kroner

en: Singapore Dollar
nb: Singapore dollar

en: Thai Baht
nb: Thailandske baht

en: Tunisian Dinar
nb: Tunisiske dinarer

en: Turkish Lira
nb: Tyrkiske lira

en: T&T Dollar (TTD)
nb: T&T dollar (TTD)

en: US Dollar
nb: Amerikanske dollar

en: Uruguayan Peso
nb: Uruguayiske peso

en: Venezuelan Bolívar
nb: Venezuelanske bolivar

en: South African Rand
nb: Sør-afrikanske rand

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
nb: i

en: to
nb: til

en: The zeroth root of a number is undefined
nb: Nullte rot av et tall er ikke definert

en: Error: the number of periods must be positive
nb: Feil: antall perioder må være et positivt tall

note: Digits localized for the given language
en: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F
nb: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F,Æ,Ø,Å

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
nb: Ingen angrehistorikk

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
nb: Ingen gjenopprettingshistorikk

en: No sane value to store
nb: Ingen fornuftige verdier å lagre

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
nb: Overflyt. Prøv høyere ordstørrelse

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
nb: Ukjent variabel «%s»

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
nb: Funksjon «%s» er ikke definert

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
nb: Ukjent konvertering

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
nb: Feilutformet uttrykk

en: Calculating
nb: Beregner

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
nb: Trenger et heltall for å faktorisere

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
nb: Ingen verdi å bruke til bitvis skift

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
nb: Vist verdi er ikke et heltall

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
nb: Tom datastrøm

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
nb: Full datastrøm

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
nb: Argument ikke definert for null

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
nb: Kvadratet av null er ikke definert for en negativ eksponent

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
nb: Null opphøyet i null er ikke definert

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
nb: Logaritmen for null er ikke definert

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
nb: Fakultet er kun definert for naturlige og positive tall

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
nb: Deling med null er ikke definert

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
nb: Modulus divisjon er kun definert for heltall

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
nb: Tangent er ikke definert for vinkler som er multipler av π (180°) fra π/2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
nb: Invers sinus er udefinert for verdier utenfor [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
nb: Invers kosinus er udefinert for verdier utenfor [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
nb: Invers hyperbolsk kosinus er udefinert for verdier mindre enn en

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
nb: Invers hyperbolsk tangent er udefinert for verdier utenfor [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
nb: Bolsk OG er kun definert for positive verdier

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
nb: Bolsk ELLER er kun definert for positive verdier

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
nb: Boolsk XELLER er kun definert for positive verdier

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
nb: Bolsk IKKE er kun definert for positive verdier

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
nb: Skift er kun mulig på heltallsverdier

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
nb: Overflyt: resultatet kunne ikke beregnes

en: Angle
nb: Vinkel

en: Length
nb: Lengde

en: Speed
nb: Hastighet

en: Area
nb: Område

en: Volume
nb: Volum

en: Mass
nb: Masse

en: Duration
nb: Varighet

en: Temperature
nb: Temperatur

en: Digital Storage
nb: Digital lagring

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
nb: Grader

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
nb: %s grader

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
nb: grad,grader,gra

en: Radians
nb: Radianer

[ctx: unit-format]
en: %s radians
nb: %s radianer

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
nb: radian,radianer,rad

en: Gradians
nb: Gradianer

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
nb: %s gradianer

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
nb: gradian,gradianer,grad

en: Light Years
nb: Lysår

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
nb: lysår,lysår,ly

en: Astronomical Units
nb: Astronomisk enhet

en: Rack Units
nb: Rackenheter

en: Nautical Miles
nb: Nautiske mil

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
nb: mil,mil,mi

en: Kilometers
nb: Kilometer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
nb: kilometer,kilometer,km,km

en: Cables
nb: Kabellengder

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
nb: kabel,kabler,cb

en: Fathoms
nb: Favner

[ctx: unit-format]
en: %s ftm
nb: %s fvn

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
nb: favn,favner,fvn

en: Meters
nb: Meter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
nb: meter,meter,m

en: Feet
nb: Fot

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
nb: fot,fot,ft

en: Inches
nb: Tommer

[ctx: unit-format]
en: %s in
nb: %s tm

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
nb: tomme,tommer,tm

en: Centimeters
nb: Centimeter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
nb: centimeter,centimeter,cm,cm

en: Millimeters
nb: Millimeter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
nb: millimeter,millimeter,mm

en: Micrometers
nb: Mikrometer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
nb: mikrometer,mikrometer,um

en: Nanometers
nb: Nanometer

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
nb: nanometer,nanometer,nm

en: Desktop Publishing Point
nb: Punkt for skrivebordspublisering

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
nb: punkt,pt,punkter,pts

en: Kilometers per hour
nb: Kilometer per time

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh
nb: kilometer per time,kmpt,km/t

en: Miles per hour
nb: Miles per time

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
nb: %s miles/t

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph
nb: milespt,miles per time,mi/t,mipt

en: Meters per second
nb: Meter per sekund

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
nb: meter per sekund,mps

en: Feets per second
nb: Fot per sekund

en: Knots
nb: Knop

en: Hectares
nb: Hektar

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
nb: hektar,hektar,ha

en: Acres
nb: mål

[ctx: unit-format]
en: %s acres
nb: %s mål

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
nb: mål,mål

en: Square Foot
nb: Kvadratrot

en: Square Meters
nb: Kvadratmeter

en: Square Centimeters
nb: Kvadratcentimeter

en: Square Millimeters
nb: Kvadratmillimeter

en: Cubic Meters
nb: Kubikkmeter

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
nb: gallon,gallon,gal

en: Liters
nb: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
nb: liter,liter,liter,liter,L

en: US Quarts
nb: US Kvarter

[ctx: unit-format]
en: %s qt
nb: %s kv

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
nb: kvart,kvarter,kv

en: Milliliters
nb: Milliliter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
nb: milliliter,milliliter,milliliter,milliliter,mL,cm³

en: Microliters
nb: Mikroliter

en: Tonnes
nb: Tonn

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
nb: tonn,tonn

en: Kilograms
nb: Kilo

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
nb: kilogram,kilogram,kilogram,kilogram,kg,kgs

en: Pounds
nb: Pund

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb
nb: pund,pund,lb

en: Ounces
nb: Unser

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
nb: unse,unser,oz

en: Grams
nb: Gram

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
nb: gram,gram,gram,gram,g

en: Years
nb: År

[ctx: unit-format]
en: %s years
nb: %s år

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
nb: år,år

en: Months
nb: Måneder

[ctx: unit-format]
en: %s months
nb: %s måneder

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
nb: måned,måneder

en: Days
nb: Dager

[ctx: unit-format]
en: %s days
nb: %s dager

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
nb: dag,dager

en: Hours
nb: Timer

[ctx: unit-format]
en: %s hours
nb: %s timer

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
nb: time,timer

en: Minutes
nb: Minutter

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
nb: %s minutter

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
nb: minutt,minutter

en: Seconds
nb: Sekunder

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
nb: sekund,sekunder,s

en: Milliseconds
nb: Millisekunder

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
nb: millisekund,millisekund,ms

en: Microseconds
nb: Mikrosekunder

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
nb: mikrosekund,mikrosekund,us,μs

[ctx: unit-format]
en: %s ˚C
nb: %s °C

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
nb: degC,°C,C,c,Celcius,celsius

[ctx: unit-format]
en: %s ˚F
nb: %s °F

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
nb: degF,°F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

[ctx: unit-format]
en: %s ˚R
nb: %s °R

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
nb: degR,°R,°Ra,r,R,Rankine,rankine

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
nb: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
nb: bit,bit,b

en: Bytes
nb: Byte

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
nb: byte,byte,B

en: Nibbles
nb: Nibble

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
nb: nibble,nibble

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
nb: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
nb: kilobit,kilobit,kb,Kb

en: Kilobytes
nb: Kilobyte

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
nb: kilobyte,kilobyte,kB,KB

en: Kibibits
nb: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
nb: kibibit,kibibit,Kib

en: Kibibytes
nb: Kibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
nb: kibibyte,kibibyte,KiB

en: Megabits
nb: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
nb: megabit,megabit,Mb

en: Megabytes
nb: Megabyte

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
nb: megabyte,megabyte,MB

en: Mebibits
nb: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
nb: mebibit,mebibit,Mib

en: Mebibytes
nb: Mebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
nb: mebibyte,mebibyte,MiB

en: Gigabits
nb: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
nb: gigabit,gigabit,Gb

en: Gigabytes
nb: Gigabyte

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
nb: gigabyte,gigabyte,GB

en: Gibibits
nb: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
nb: gibibit,gibibit,Gib

en: Gibibytes
nb: Gibibyte

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
nb: gibibyte,gibibyte,GiB

en: Terabits
nb: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
nb: terabit,terabit,Tb

en: Terabytes
nb: Terabyte

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
nb: terabyte,terabyte,TB

en: Tebibits
nb: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
nb: tebibit,tebibit,Tib

en: Tebibytes
nb: Tebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
nb: tebibyte,tebibyte,TiB

en: Petabits
nb: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
nb: petabit,petabit,Pb

en: Petabytes
nb: Petabyte

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
nb: petabyte,petabyte,PB

en: Pebibits
nb: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
nb: pebibit,pebibit,Pib

en: Pebibytes
nb: Pebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
nb: pebibyte,pebibyte,PiB

en: Exabits
nb: Exabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
nb: exabit,exabit,Eb

en: Exabytes
nb: Exabyte

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
nb: exabyte,exabyte,EB

en: Exbibits
nb: Exbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
nb: exbibit,exbibit,Eib

en: Exbibytes
nb: Exbibyte

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
nb: exbibyte,exbibyte,EiB

en: Zettabits
nb: Zettabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
nb: zettabit,zettabit,Zb

en: Zettabytes
nb: Zettabyte

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
nb: zettabyte,zettabyte,ZB

en: Zebibits
nb: Zebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
nb: zebibit,zebibit,Zib

en: Zebibytes
nb: Zebibyte

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
nb: zebibyte,zebibyte,ZiB

en: Yottabits
nb: Yottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
nb: yottabit,yottabit,Yb

en: Yottabytes
nb: Yottabyte

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
nb: yottabyte,yottabyte,YB

en: Yobibits
nb: Yobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
nb: yobibit,yobibit,Yib

en: Yobibytes
nb: Yobibyte

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
nb: yobibyte,yobibyte,YiB

en: Currency
nb: Valuta

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy result to clipboard
nb: Kopier resultatet til utklippstavlen

en: Inverse [Ctrl+I]
nb: Omvendt [Ctrl+I]

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
nb: Omvendt

en: Factorize [Ctrl+F]
nb: Faktoriser [Ctrl+F]

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
nb: Faktoriser

en: Factorial [!]
nb: Fakultet [!]

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
nb: Fakultet

en: Imaginary Component
nb: Imaginær komponent

en: Divide [/]
nb: Del [/]

en: Multiply [*]
nb: Multipliser [*]

en: Subtract [-]
nb: Trekk fra [-]

en: Add [+]
nb: Legg til [+]

en: Calculate Result
nb: Beregn resultat

en: Clear Display [Escape]
nb: Tøm skjermen [Escape]

en: Subscript mode [Alt]
nb: Senket modus [Alt]

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
nb: Senket

en: Superscript mode [Ctrl]
nb: Hevet modus [Ctrl]

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
nb: Hevet

en: Scientific exponent [Ctrl+E]
nb: Vitenskaplig eksponent [Ctrl+E]

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
nb: Vitenskapelig eksponent

en: Modulus divide
nb: Modulus-divisjon

en: Start Group [(]
nb: Start gruppe [(]

en: End Group [)]
nb: Avslutt gruppe [)]

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button
en: Memory
nb: Minne

en: Absolute Value [|]
nb: Absoluttverdi [|]

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
nb: Absoluttverdi

en: Real Component
nb: Heltallskomponent

en: Complex conjugate
nb: Komplekst konjugat

en: Complex argument
nb: Komplekst argument

en: Natural Logarithm
nb: Naturlig logaritme

en: Logarithm
nb: Logaritme

en: Exponent [^ or **]
nb: Eksponent [^ eller **]

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
nb: Eksponent

en: Root [Ctrl+R]
nb: Rot [Ctrl+R]

en: Undo [Ctrl+Z]
nb: Angre [Ctrl+Z]

en: Euler’s Number
nb: Eulers tall

en: Cosine
nb: Cosinus

en: Sine
nb: Sinus

en: Hyperbolic Sine
nb: Hyperbolsk sinus

en: Hyperbolic Cosine
nb: Hyperbolsk cosinus

en: Hyperbolic Tangent
nb: Hyperbolsk tangent

en: Additional Functions
nb: Flere funksjoner

note: Accessible name for the store value button
en: Store
nb: Lagre

en: Percentage [%]
nb: Prosentdel [%]

en: Square root [Ctrl+R]
nb: Kvadratrot [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
nb: Kvadrat [Ctrl+2]

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
nb: Sammensatt uttrykk

en: _Cancel
nb: _Avbryt

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
nb: Bere_gn

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
nb: Nåtids_verdi:

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
nb: Periodisk _renterate:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
nb: Beregner antall renteberegningsperioder som kreves for å øke en investering av gjeldende verdi til en fremtidig verdi, med en fast styringsrente per renteberegningsperiode.

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
nb: _Fremtidig verdi:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
nb: Dobbelt degressiv avskrivning

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
nb: Beregner avskrivningsbeløpet på et anleggsmiddel for en bestemt tidsperiode, med dobbelt avskrivningsbeløp (halvert levetid).

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
nb: K_ost:

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
nb: _Livstid

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
nb: _Periode:

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
nb: Fremtidig verdi

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nb: Beregner fremtidig verdi av en investering, basert på en rekke med like nedbetalinger og en gitt rentesats per betalingstermin.

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
nb: _Periodisk betaling:

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
nb: A_ntall perioder:

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
nb: Brutto fortjenestemargin

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
nb: Beregner salgsprisen for et produkt basert på produktkost og ønsket brutto fortjenestemargin.

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
nb: Periodisk betaling

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
nb: Beregner beløp for periodisk avbetaling av et lån hvor betalingene gjøres ved slutten av hver betalingsperiode.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
nb: _Avdrag:

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
nb: _Periode:

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
nb: Nåverdi

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nb: Beregner nåverdi av en investering basert på en rekke like betalinger diskontert med en periodisk rente over antall betalingsperioder i terminen.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
nb: Periodisk renterate

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
nb: Beregner periodisk rente som kreves for å øke en investering til en fremtidig verdi over et antall perioder.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
nb: Lineær avskrivning

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
nb: _Kost:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
nb: Re_stverdi:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nb: Beregner lineær avskrivning for et anleggsmiddel over én periode. Linær avskrivning deler opp kostnadsføringen månedsvis i henhold til anleggsmiddelets forventede levetid, som typisk oppgis i antall år.

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
nb: Avskriving av summen av årenes sifre

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nb: Beregner avskrivningsbeløpet på et anleggsmiddel over en gitt tidsperiode, med degressiv avskrivningsmetode. Denne metoden avskriver større andeler i tidligere perioder enn i senere perioder. Levetiden er lik antall perioder, som typisk oppgis i antall år.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
nb: Betalingsperiode

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
nb: Fremtidig _verdi:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
nb: Beregner hvor mange betalingsperioder som er nødvendig for å betale ned et annuitetslån, med dagens rente.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
nb: Sams

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
nb: Dd

en: Double Declining Depreciation
nb: Dobbelt degressiv avskrivning

en: Financial Term
nb: Finansielt begrep

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
nb: Sum

en: Sum of the Years Digits Depreciation
nb: Avskriving av summen av årenes sifre

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
nb: Ln

en: Straight Line Depreciation
nb: Lineær avskriving

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
nb: Bet

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
nb: Bft

en: Binary
nb: Binær

en: Octal
nb: Oktal

en: Decimal
nb: Desimal

en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

en: Binary Logarithm
nb: Binær logaritme

en: Integer Component
nb: Heltallskomponent

en: Fractional Component
nb: Brøkkomponent

en: Boolean Exclusive OR
nb: Boolsk ekslusiv ELLER

en: Boolean OR
nb: Boolsk ELLER

en: Boolean AND
nb: Boolsk OG

note: Accessible name for the shift left button
en: Shift Left
nb: Skift til venstre

note: Accessible name for the shift right button
en: Shift Right
nb: Skift til høyre

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
nb: Sett inn tegnkode

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
nb: Sett inn tegn

en: Boolean NOT
nb: Boolsk IKKE

en: Ones’ Complement
nb: Enerkomplement

en: Two’s Complement
nb: Toerkomplement

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
nb: _Tegn:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
nb: Sett _inn

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
nb: Start i oppgitt modus (grunnleggende, avansert, finans, programmering, tastatur)

en: Solve given equation
nb: Løs gitt likning

en: Start with given equation
nb: Start med gitt likning

en: Show release version
nb: Vis versjon

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
nb: Kan ikke åpne hjelpfil

en: About Calculator
nb: Om Kalkulator

note: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
nb: Kalkulator med finans- og vitenskapelig modus.

en: Are you sure you want to close all open windows?
nb: Er du sikker på at du vil lukke alle åpne vinduer?

en: Close _All
nb: Lukk _alle

en: %d place | %d places
nb[0]: %d plass
nb[1]: %d plasser

en: Switch conversion units
nb: Bytt konverteringsenheter

en:  to
nb:  til

en: Defined Functions
nb: Definerte funksjoner

en: Defined Variables
nb: Definerte verdier

en: New function
nb: Ny funksjon

en: Select no. of arguments
nb: Velg antall argumenter

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Number of _decimals
nb: Antall _desimaler

en: Trailing _zeroes
nb: Vis etterfølgende _nuller

en: _Thousands separators
nb: _Tusenskilletegn

en: _Angle units
nb: _Enheter for vinkel

en: Word _size
nb: _Størrelse på ord

note: Word size combo: 8 bits
en: 8 bits
nb: 8-bits

note: Word size combo: 16 bits
en: 16 bits
nb: 16-bits

note: Word size combo: 32 bits
en: 32 bits
nb: 32-bits

note: Word size combo: 64 bits
en: 64 bits
nb: 64-bits

note: Refresh interval combo: never
en: never
nb: aldri

note: Refresh interval combo: daily
en: daily
nb: daglig

note: Refresh interval combo: weekly
en: weekly
nb: ukentlig

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
nb: Åpne et nytt vindu

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
nb: Lukk dette vinduet

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
nb: Avslutt programmet

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nb: Vis hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nb: Åpne meny

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
nb: Tøm historikk

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
nb: Bytter modus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
nb: Bytt til grunnleggende modus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
nb: Bytt til avansert modus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
nb: Bytt til finansiell modus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
nb: Bytt til programmeringsmodus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
nb: Bytt til tastaturmodus

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
nb: Tastaturoppføring

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
nb: Multipliser (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
nb: Del (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
nb: Kvadratrot (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
nb: Invers

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
nb: Oppgi tall i vitenskapelig format

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
nb: Programmeringsmodus

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
nb: Bytt til binær

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
nb: Bytt til oktal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
nb: Bytt til desimal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
nb: Bytt til heksadesimal

[ctx: shortcut window]
en: Others
nb: Andre

[ctx: shortcut window]
en: Copy
nb: Kopier

[ctx: shortcut window]
en: Paste
nb: Lim inn

[ctx: shortcut window]
en: Undo
nb: Angre

[ctx: shortcut window]
en: Redo
nb: Gjenopprett

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
nb: Forrige resultat

[ctx: shortcut window]
en: Next result
nb: Neste resultat

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
nb: Bytt til tastaturmodus (alt.)

en: Variable name
nb: Navn på variabel

en: Store value into existing or new variable
nb: Lagre verdi i eksisterende eller ny variabel

en: Basic Mode
nb: Grunnleggende modus

en: Advanced Mode
nb: Avansert modus

en: Financial Mode
nb: Finansiell modus

en: Programming Mode
nb: Programmeringsmodus

en: Keyboard Mode
nb: Tastaturmodus

en: _New Window
nb: _Nytt vindu

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
nb: _Automatisk

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
nb: _Fast

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
nb: _Vitenskapelig

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set number format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
nb: _Ingeniørfag

en: Keyboard Shortcuts
nb: Tastatursnarveier

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Mode selection
nb: Valg av modus

en: Primary menu
nb: Hovedmeny

en: _Quit
nb: A_vslutt
