Gcalctool MASTER - en to et translation catalogue (325 entries)

note: Accessible name for the inverse button
en: Inverse
et: Pöördväärtus

note: Accessible name for the factorize button
en: Factorize
et: Tegurdamine

note: Accessible name for the factorial button
en: Factorial
et: Faktoriaal

note: Accessible name for the subscript mode button
en: Subscript
et: Alaindeks

note: Accessible name for the superscript mode button
en: Superscript
et: Ülaindeks

note: Accessible name for the scientific exponent button
en: Scientific Exponent
et: Kümne astmega korrutamine

note: Accessible name for the memory button Accessible name for the memory value button Tooltip for the memory button
en: Memory
et: Mälu

note: Accessible name for the absolute value button
en: Absolute Value
et: Absoluutväärtus

note: Accessible name for the exponentiation (x to the power of y) button
en: Exponent
et: Astendamine

note: Accessible name for the store value button
en: Store
et: Salvesta mällu

note: Title of Compounding Term dialog Tooltip for the compounding term button
en: Compounding Term
et: Liitintress

note: Payment Period Dialog: Button to calculate result
en: C_alculate
et: _Arvuta

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
et: _Nüüdisväärtus:

note: Payment Period Dialog: Label before periodic interest rate input
en: Periodic Interest _Rate:
et: Perioodi _intressimäär:

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
et: Makseperioodide arvu leidmine, mis on vajalik investeeringu kasvatamiseks nüüdisväärtuselt tulevikuväärtusele fikseeritud intressiga perioodide jooksul.

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
et: _Tulevikuväärtus:

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
et: Degressiivne amortisatsioon

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
et: Vara lubatava amortisatsiooni leidmine määratud aja jooksul lineaarse amortisatsiooni meetodil.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
et: _Maksumus:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
et: _Eluiga:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
et: _Periood:

note: Title of Future Value dialog Tooltip for the future value button
en: Future Value
et: Tulevikuväärtus

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
et: Investeeringu tulevikuväärtuse arvutamine, kui etteantud arvu fikseeritud intressiga makseperioodide jooksul sooritatakse võrdseid makseid.

note: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
et: _Perioodiline makse:

note: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
et: _Perioodide arv:

note: Title of Gross Profit Margin dialog Tooltip for the gross profit margin button
en: Gross Profit Margin
et: Brutokasumi marginaal

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
et: Toote edasimüügihinna arvutamine. Põhineb toote maksumusel ja soovitud brutokasumi marginaalil.

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
et: _Marginaal:

note: Title of Periodic Payment dialog Tooltip for the periodic payment button
en: Periodic Payment
et: Perioodiline makse

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
et: Laenu perioodilise makse arvutamine, kui makse sooritatakse iga makseperioodi lõpus.

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
et: _Põhiosa:

note: Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
et: _Tähtaeg:

note: Title of Present Value dialog Tooltip for the present value button
en: Present Value
et: Nüüdisväärtus

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
et: Investeeringu nüüdisväärtuse arvutamine perioodiliste võrdsete maksete järgi, mis diskonteeritakse intressimäära järgi makseperioodide jooksul.

note: Title of Periodic Interest Rate dialog Tooltip for the periodic interest rate button
en: Periodic Interest Rate
et: Perioodiline intressimäär

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
et: Perioodilise intressi arvutamine, mis on vajalik investeeringu kasvamiseks soovitud tulevikuväärtusele etteantud perioodide jooksul.

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
et: Lineaarne amortisatsioon

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
et: _Hind:

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
et: _Jääkväärtus:

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
et: Vara lineaarse amortisatsiooni arvutamine ühe ajavahemiku vältel. Lineaarse amortisatsiooni saamiseks jagatakse amortisatsioonikulu ühtlaselt üle vara kasuliku eluea. Kasulik eluiga on vara amortiseerumiseks kuluvate perioodide arv. Tüüpiliselt arvestatakse üheks amortisatsiooniperioodiks üks aasta.

note: Title of Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation
et: Lineaarne amortisatsioon

note: Sum-of-the-Years'-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
et: Vara lubatava amortisatsiooni leidmine määratud aja jooksul kasutades degressiivse amortisatsiooni meetodit. See meetod kiirendab amortiseerumist, nii et alguses on amortiseerumine kiirem. Kasulik eluaeg on perioodide arv (tavaliselt aastad), mille jooksul vara täielikult amortiseerub.

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
et: Makseperiood

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
et: _Tulevikuväärtus:

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
et: Makseperioodide arvu leidmine, mis on vajalik tavalisest aastarendist tulevikuväärtuse kogunemiseks antud intressimääraga.

note: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
et: Li

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
et: DAm

note: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
et: Tv

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
et: Mp

note: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years'-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is cost 
en: Syd
et: LAm

note: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset 
en: Sln
et: La

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
et: Intress

note: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
et: Nv

note: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
et: Makse

note: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
et: Bkm

note: Accessible name for the shift left button Tooltip for the shift left button
en: Shift Left
et: Nihutamine vasakule

note: Accessible name for the shift right button Tooltip for the shift right button
en: Shift Right
et: Nihutamine paremale

note: Accessible name for the insert character button
en: Insert Character
et: Märgi sisestamine

note: Title of insert character code dialog Tooltip for the insert character code button
en: Insert Character Code
et: Märgi koodi sisestamine

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
et: Sü_mbol:

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
et: _Sisesta

note: Program name in the about dialog Title of main window
en: Calculator
et: Kalkulaator

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
et: Aritmeetilised, teaduslikud ja finantsarvutused

en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
et: arvutamine;arvutused;kalkuleerimine;kalkulaator;aritmeetika;teaduslik;finants;

en: Accuracy value
et: Täpsusväärtus

en: The number of digits displayed after the numeric point
et: Numbrite arv, mida kuvatakse pärast komakohta

en: Word size
et: Sõna suurus

en: The size of the words used in bitwise operations
et: Sõnade suurust kasutatakse bititehete puhul

en: Numeric Base
et: Arvubaas

en: The numeric base
et: Arvubaas

en: Show Thousands Separators
et: Tuhandike eraldajate näitamine

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
et: Määrab, kas suurtel numbritel tuhanded eraldatakse omavahel.

en: Show Trailing Zeroes
et: Lõpusolevate nullide näitamine

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
et: Määrab, kas kuvamisel tuleks näidata pärast viimast numbrilist kohta nulle.

en: Number format
et: Numbrivorming

en: The format to display numbers in
et: Numbrite kuvamiseks kasutatav vorming

en: Angle units
et: Nurgaühikud

en: The angle units to use
et: Kasutuselolevad nurgaühikud

en: Button mode
et: Nupurežiim

en: The button mode
et: Nupurežiim

en: Source currency
et: Lähtevaluuta

en: Currency of the current calculation
et: Praeguse arvutuse valuuta

en: Target currency
et: Sihtvaluuta

en: Currency to convert the current calculation into
et: Milliseks valuutaks tuleb praegune arvutus teisendada

en: Source units
et: Lähteühikud

en: Units of the current calculation
et: Praeguse arvutuse ühikud

en: Target units
et: Sihtühikud

en: Units to convert the current calculation into
et: Milliseks ühikuks tuleb praegune arvutus teisendada

en: UAE Dirham
et: Araabia Ühendemiraatide dirham

en: Australian Dollar
et: Austraalia dollar

en: Bulgarian Lev
et: Bulgaaria leev

en: Bahraini Dinar
et: Bahreini dinaar

en: Brunei Dollar
et: Brunei dollar

en: Brazilian Real
et: Brasiilia reaal

en: Botswana Pula
et: Botswana pula

en: Canadian Dollar
et: Kanada dollar

en: CFA Franc
et: CFA frank

en: Swiss Franc
et: Šveitsi frank

en: Chilean Peso
et: Tšiili peeso

en: Chinese Yuan
et: Hiina jüaan

en: Colombian Peso
et: Kolumbia peeso

en: Czech Koruna
et: Tšehhi kroon

en: Danish Krone
et: Taani kroon

en: Algerian Dinar
et: Alžeeria dinaar

en: Estonian Kroon
et: Eesti kroon

en: Pound Sterling
et: Naelsterling

en: Hong Kong Dollar
et: Hong Kongi dollar

en: Croatian Kuna
et: Horvaatia kuna

en: Hungarian Forint
et: Ungari forint

en: Indonesian Rupiah
et: Indoneesia ruupia

en: Israeli New Shekel
et: Iisraeli uus seekel

en: Indian Rupee
et: India ruupia

en: Iranian Rial
et: Iraani riaal

en: Icelandic Krona
et: Islandi kroon

en: Japanese Yen
et: Jaapani jeen

en: South Korean Won
et: Lõuna-Korea vonn

en: Kuwaiti Dinar
et: Kuveidi dinaar

en: Kazakhstani Tenge
et: Kasahstani tenge

en: Sri Lankan Rupee
et: Sri Lanka ruupia

en: Lithuanian Litas
et: Leedu litt

en: Latvian Lats
et: Läti latt

en: Libyan Dinar
et: Liibüa dinaar

en: Mauritian Rupee
et: Mauritiuse ruupia

en: Mexican Peso
et: Mehhiko peeso

en: Malaysian Ringgit
et: Malaisia ringgit

en: Norwegian Krone
et: Norra kroon

en: Nepalese Rupee
et: Nepaali ruupia

en: New Zealand Dollar
et: Uus-Meremaa dollar

en: Omani Rial
et: Omaani riaal

en: Peruvian Nuevo Sol
et: Peruu uus sol

en: Philippine Peso
et: Filipiinide peeso

en: Pakistani Rupee
et: Pakistani ruupia

en: Polish Zloty
et: Poola zlott

en: Qatari Riyal
et: Katari riaal

en: New Romanian Leu
et: Rumeenia lei

en: Russian Rouble
et: Vene rubla

en: Saudi Riyal
et: Saudi riaal

en: Swedish Krona
et: Rootsi kroon

en: Singapore Dollar
et: Singapuri dollar

en: Thai Baht
et: Tai baht

en: Tunisian Dinar
et: Tuneesia dinaar

en: New Turkish Lira
et: Türgi uus liir

en: T&T Dollar (TTD)
et: T&T dollar (TTD)

en: US Dollar
et: Ameerika Ühendriikide dollar

en: Uruguayan Peso
et: Uruguai peeso

en: Venezuelan Bolívar
et: Venezuela boliivar

en: South African Rand
et: Lõuna-Aafrika Vabariigi rand

en: Error: the number of periods must be positive
et: Viga: perioodide arv peab olema positiivne

en: Basic
et: Tavaline

en: Advanced
et: Laiendatud

en: Financial
et: Rahandus

en: Programming
et: Programmeerimine

en: Mode
et: Režiim

note: Title of preferences dialog
en: Preferences
et: Eelistused

en: About Calculator
et: Kalkulaatorist lähemalt

en: Help
et: Abi

en: Quit
et: Lõpeta

note: Translators: Error message displayed when unable to launch help browser
en: Unable to open help file
et: Abiteabe faili pole võimalik avada

note: Short description in the about dialog
en: Calculator with financial and scientific modes.
et: Kalkulaator koos finants- ja teadusarvutuste toega.

en: Solve given equation
et: Antud võrrandi lahendamine

en: Start with given equation
et: Antud võrrandiga alustamine

en: Show release version
et: Väljalaske versiooni kuvamine

note: Configure buttons Tooltip for the Pi button
en: Pi [Ctrl+P]
et: Pii [Ctrl+P]

note: Tooltip for the Euler's Number button
en: Euler’s Number
et: Euleri arv

note: Tooltip for the subscript button
en: Subscript mode [Alt]
et: Alaindeksi režiim [Alt]

note: Tooltip for the superscript button
en: Superscript mode [Ctrl]
et: Ülaindeksi režiim [Ctrl]

note: Tooltip for the scientific exponent button
en: Scientific exponent [Ctrl+E]
et: Kümne astmega korrutamine [Ctrl+E]

note: Tooltip for the add button
en: Add [+]
et: Liitmine [+]

note: Tooltip for the subtract button
en: Subtract [-]
et: Lahutamine [-]

note: Tooltip for the multiply button
en: Multiply [*]
et: Korrutamine [*]

note: Tooltip for the divide button
en: Divide [/]
et: Jagamine [/]

note: Tooltip for the modulus divide button
en: Modulus divide
et: Jäägiga jagamine

note: Tooltip for the additional functions button
en: Additional Functions
et: Lisafunktsioonid

note: Tooltip for the exponent button
en: Exponent [^ or **]
et: Aste [^ või **]

note: Tooltip for the square button
en: Square [Ctrl+2]
et: Ruut [Ctrl+2]

note: Tooltip for the percentage button
en: Percentage [%]
et: Protsent [%]

note: Tooltip for the factorial button
en: Factorial [!]
et: Faktoriaal [!]

note: Tooltip for the absolute value button
en: Absolute value [|]
et: Absoluutväärtus [|]

note: Tooltip for the complex argument component button
en: Complex argument
et: Kompleksarvu argument

note: Tooltip for the complex conjugate button
en: Complex conjugate
et: Kompleksarvu pöördarv

note: Tooltip for the root button
en: Root [Ctrl+R]
et: Juur [Ctrl+R]

note: Tooltip for the square root button
en: Square root [Ctrl+R]
et: Ruutjuur [Ctrl+R]

note: Tooltip for the logarithm button
en: Logarithm
et: Logaritm

note: Tooltip for the natural logarithm button
en: Natural Logarithm
et: Naturaallogaritm

note: Tooltip for the sine button
en: Sine
et: Siinus

note: Tooltip for the cosine button
en: Cosine
et: Koosinus

note: Tooltip for the tangent button
en: Tangent
et: Tangens

note: Tooltip for the hyperbolic sine button
en: Hyperbolic Sine
et: Hüperboolne siinus

note: Tooltip for the hyperbolic cosine button
en: Hyperbolic Cosine
et: Hüperboolne koosinus

note: Tooltip for the hyperbolic tangent button
en: Hyperbolic Tangent
et: Hüperboolne tangens

note: Tooltip for the inverse button
en: Inverse [Ctrl+I]
et: Pöördväärtus [Ctrl+I]

note: Tooltip for the boolean AND button
en: Boolean AND
et: Loogiline JA

note: Tooltip for the boolean OR button
en: Boolean OR
et: Loogiline VÕI

note: Tooltip for the exclusive OR button
en: Boolean Exclusive OR
et: Loogiline VÄLISTAV VÕI

note: Tooltip for the boolean NOT button
en: Boolean NOT
et: Loogiline EI

note: Tooltip for the integer component button
en: Integer Component
et: Täisosa

note: Tooltip for the fractional component button
en: Fractional Component
et: Murdosa

note: Tooltip for the real component button
en: Real Component
et: Reaalosa

note: Tooltip for the imaginary component button
en: Imaginary Component
et: Imaginaarosa

note: Tooltip for the ones' complement button
en: Ones' Complement
et: Ühend-täiendarv

note: Tooltip for the two's complement button
en: Two's Complement
et: Kahendtäiendarv

note: Tooltip for the truncate button
en: Truncate
et: Kärpimine

note: Tooltip for the start group button
en: Start Group [(]
et: Grupi alustamine [(]

note: Tooltip for the end group button
en: End Group [)]
et: Grupi lõpetamine [)]

note: Tooltip for the solve button
en: Calculate Result
et: Tulemuse arvutamine

note: Tooltip for the factor button
en: Factorize [Ctrl+F]
et: Tegurdamine [Ctrl+F]

note: Tooltip for the clear button
en: Clear Display [Escape]
et: Kuva tühjendamine [Escape]

note: Tooltip for the undo button
en: Undo [Ctrl+Z]
et: Tühistamine [Ctrl+Z]

note: Tooltip for the double declining depreciation button
en: Double Declining Depreciation
et: Degressiivne amortisatsioon

note: Tooltip for the financial term button
en: Financial Term
et: Makseperioodide arv

note: Tooltip for the sum of the years digits depreciation button
en: Sum of the Years Digits Depreciation
et: Lineaarne amortisatsioon

note: Tooltip for the straight line depreciation button
en: Straight Line Depreciation
et: Lineaarne amortisatsioon

note: Number display mode combo: Binary, e.g. 10011010010₂
en: Binary
et: Kahendsüsteem

note: Number display mode combo: Octal, e.g. 2322₈
en: Octal
et: Kaheksandsüsteem

note: Number display mode combo: Decimal, e.g. 1234
en: Decimal
et: Kümnendsüsteem

note: Number display mode combo: Hexadecimal, e.g. 4D2₁₆
en: Hexadecimal
et: Kuueteistkümnendsüsteem

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n < 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n < 10)
en: _%d place | _%d places
et[0]: _%d koht
et[1]: _%d kohta

note: Left Shift Popup: Menu item to shift left by n places (n >= 10) Right Shift Popup: Menu item to shift right by n places (n >= 10)
en: %d place | %d places
et[0]: %d koht
et[1]: %d kohta

note: Tooltip for the round button
en: Round
et: Ümardamine

note: Tooltip for the floor button
en: Floor
et: Alla ümardamine

note: Tooltip for the ceiling button
en: Ceiling
et: Üles ümardamine

note: Tooltip for the ceiling button
en: Sign
et: Märk

note: Label that is displayed between the two conversion combo boxes, e.g. "[degrees] in [radians]"
en:  in
et:  →

note: Tooltip for swap conversion button
en: Switch conversion units
et: Teisendusühikute vahetamine

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
et: Tühistamiste ajalugu puudub

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
et: Taastamiste ajalugu puudub

en: No sane value to store
et: Salvestamiseks pole mõistlikku väärtust

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
et: Ületäitumine. Proovi suurendada sõna suurust

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable '%s'
et: Tundmatu muutuja '%s'

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function '%s' is not defined
et: Funktsioon '%s' on defineerimata

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
et: Tundmatu teisendus

en: Malformed expression at token '%s'
et: Vigane avaldis kohal '%s'

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
et: Vigane avaldis

en: Calculating
et: Arvutamine

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
et: Tegurdamiseks on vaja täisarvu

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
et: Bitinihke tegemiseks pole mõistlikku väärtust

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
et: Kuvatav väärtus ei ole täisarv

note: Label on close button in preferences dialog
en: _Close
et: Sul_ge

note: Preferences dialog: Label for number format combo box
en: Number _Format:
et: Numbri_vorming:

note: Number display mode combo: Automatic, e.g. 1234 (or scientific for large number 1.234×10^99)
en: Automatic
et: Automaatne

note: Number display mode combo: Fixed, e.g. 1234
en: Fixed
et: Fikseeritud komakoht

note: Number display mode combo: Scientific, e.g. 1.234×10^3
en: Scientific
et: Teaduslik

note: Number display mode combo: Engineering, e.g. 1.234k
en: Engineering
et: Insenerarvutused

note: Label used in preferences dialog.  The %d is replaced by a spinbutton
en: Show %d decimal _places
et: Näidatakse %d _kümnendkohta

note: Preferences dialog: label for show trailing zeroes check button
en: Show trailing _zeroes
et: Näidatakse ka lõpusolevaid _nulle

note: Preferences dialog: label for show show thousands separator check button
en: Show _thousands separators
et: Näidatakse ka _tuhandike eraldajat

note: Preferences dialog: Label for angle unit combo box
en: _Angle units:
et: _Nurgaühikud:

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use degrees for trigonometric calculations FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
et: Kraadid

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use radians for trigonometric calculations
en: Radians
et: Radiaanid

note: Preferences dialog: Angle unit combo box: Use gradians for trigonometric calculations
en: Gradians
et: Goonid

note: Preferences dialog: Label for word size combo box
en: Word _size:
et: _Sõna suurus:

note: Word size combo: 8 bits
en: 8 bits
et: 8 bitti

note: Word size combo: 16 bits
en: 16 bits
et: 16 bitti

note: Word size combo: 32 bits
en: 32 bits
et: 32 bitti

note: Word size combo: 64 bits
en: 64 bits
et: 64 bitti

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
et: Argument pole nulli kohal määratud

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
et: Nulli pole võimalik negatiivsesse astmesse võtta

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
et: Nullil puudub logaritm

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a fractional number
en: Factorial is only defined for natural numbers
et: Faktoriaali saab kasutada ainult naturaalarvude puhul

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
et: Nulliga jagamine pole võimalik

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
et: Jäägiga jagamist saab kasutada ainult täisarvude puhul

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
et: Tangens puudub nurkadele, mis on π (180°) kordsed alates nurgast π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
et: Arkussiinust pole võimalik võtta arvudest väljaspool lõiku [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
et: Arkuskoosinust pole võimalik võtta arvudest väljaspool lõiku [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
et: Hüperboolset arkuskoosinust pole võimalik ühest väiksematest arvudest võtta

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
et: Hüperboolset arkustangensit pole võimalik võtta arvudest väljaspool lõiku [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
et: Loogiline JA on võimalik ainult positiivsete täisarvude puhul

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
et: Loogiline VÕI on võimalik ainult positiivsete täisarvude puhul

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
et: Loogiline VÄLISTAV VÕI on võimalik ainult positiivsete täisarvude puhul

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
et: Loogiline EI on võimalik ainult positiivsete täisarvude puhul

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
et: Nihutamine on võimalik ainult täisarvude puhul

en: Root must be non-zero
et: Juur ei tohi olla null

en: Negative root of zero is undefined
et: Negatiivset juurt nullist pole

en: nth root of negative number is undefined for even n
et: n-is juur negatiivsest arvust pole paarisarvulise n jaoks määratud

en: Overflow: the result couldn't be calculated
et: Ületäitumine: vastuse arvutamine pole võimalik

en: Reciprocal of zero is undefined
et: Nullil ei ole pöördarvu

en: Angle
et: Nurk

en: Length
et: Pikkus

en: Area
et: Pindala

en: Volume
et: Ruumala

en: Weight
et: Mass

en: Duration
et: Aeg

en: Temperature
et: Temperatuur

en: Parsecs
et: Parsekid

en: Light Years
et: Valgusaastad

en: Astronomical Units
et: Astronoomilised ühikud

en: Nautical Miles
et: Meremiilid

en: Miles
et: Miilid

en: Kilometers
et: Kilomeetrid

en: Cables
et: Kaabeltaud

en: Fathoms
et: Süllad

en: Meters
et: Meetrid

en: Yards
et: Jardid

en: Feet
et: Jalad

en: Inches
et: Tollid

en: Centimeters
et: Sentimeetrid

en: Millimeters
et: Millimeetrid

en: Micrometers
et: Mikromeetrid

en: Nanometers
et: Nanomeetrid

en: Hectares
et: Hektarid

en: Acres
et: Aakrid

en: Square Meters
et: Ruutmeetrid

en: Square Centimeters
et: Ruutsentimeetrid

en: Square Millimeters
et: Ruutmillimeetrid

en: Cubic Meters
et: Kuupmeetrid

en: Gallons
et: Gallonid

en: Litres
et: Liitrid

en: Quarts
et: Kvardid

en: Pints
et: Pindid

en: Millilitres
et: Milliliitrid

en: Microlitres
et: Mikroliitrid

en: Tonnes
et: Tonnid

en: Kilograms
et: Kilogrammid

en: Pounds
et: Naelad

en: Ounces
et: Untsid

en: Grams
et: Grammid

en: Years
et: Aastad

en: Days
et: Päevad

en: Hours
et: Tunnid

en: Minutes
et: Minutid

en: Seconds
et: Sekundid

en: Milliseconds
et: Millisekundid

en: Microseconds
et: Mikrosekundid

en: Currency
et: Valuuta

note: Translators: result of currency conversion, %s is the symbol, %%s is the placeholder for amount, i.e.: USD100
en: %s%%s
et: %%s %s
