gcalctool master - en to hu translation catalogue (736 entries)

en: Calculator
hu: Számológép

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hu: Aritmetikai, tudományos vagy pénzügyi számítások végrehajtása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
hu: számítás;aritmetikai;tudományos;pénzügyi;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
hu: A Számológép egy matematikai egyenleteket megoldó alkalmazás. Bár első megjelenésekor kizárólag alap számtani műveletekkel rendelkező egyszerű számológépnek tűnik, azonban a speciális, pénzügyi vagy programozói módba történő váltáskor bámulatos képességeket fedezhet fel.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
hu: A speciális számológép számos műveletet támogat, beleértve: logaritmus, faktoriális, trigonometriai és hiperbolikus függvények, maradékos osztás, komplex számok, véletlen számok előállítása és prím faktorizálás.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
hu: A pénzügyi mód több számítást támogat, beleértve az időszakos kamatlábat, a jelen- és jövőértéket, a progresszív és a lineáris értékcsökkenési leírást, valamint számos egyéb módszert.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, two’s complement, character to character code conversion, and more.
hu: A programozói mód támogatja a gyakori alapokat (kettes, nyolcas, tízes, tizenhatos) használó számításokat, a bitszintű műveleteket, kettes komplemenseket, karakterből karakterkódra váltásokat, és még sok mást.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
hu: Az átváltási mód támogatja a gyakori mértékegységek, pénznemek és alapszámok közötti átváltásokat.

en: Basic Mode
hu: Alap mód

en: Advanced Mode
hu: Speciális mód

en: Financial Mode
hu: Pénzügyi mód

en: Programming Mode
hu: Programozói mód

en: Keyboard Mode
hu: Billentyűzet mód

en: Conversion Mode
hu: Átváltási mód

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Accuracy value
hu: Pontosság értéke

en: The number of digits displayed after the numeric point
hu: A tizedesvessző után megjelenő számjegyek száma

en: Word size
hu: Szóhossz

en: The size of the words used in bitwise operations
hu: A bitszintű műveletekben használt szavak hossza

en: Numeric base
hu: Számrendszer alapja

en: The numeric base
hu: A számrendszer alapja

en: Group digits
hu: Számjegyek csoportosítása

en: Indicates whether digits are grouped in large numbers.
hu: Azt jelzi, hogy a számjegyek csoportosítva vannak-e a nagy számokban.

en: Show trailing zeroes
hu: Záró nullák megjelenítése

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hu: Azt jelzi, hogy a megjelenő értékben a tizedespont után megjelenjenek-e a záró nullák.

en: Number format
hu: Számformátum

en: The format to display numbers in
hu: A számok megjelenítésére használandó formátum

en: Angle units
hu: Szög mértékegysége

en: The angle units to use
hu: A használandó szögmértékegység

en: Currency update interval
hu: Pénznem frissítésének gyakorisága

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
hu: Milyen gyakran kell frissíteni a valutaárfolyamokat. A 0 érték azt jelenti, hogy a valutaárfolyamok egyáltalán nem lesznek lekérve a hálózatról.

en: Currency display
hu: Pénznem megjelenítése

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
hu: Azt jelzi, hogy a pénznem kódja, a pénznem neve vagy mindkettő megjelenjen-e az átváltóban.

en: Enabled completions
hu: Engedélyezett kiegészítések

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
hu: Az automatikus kiegészítési listában megjelenítendő kiegészítési javaslatok típusai.

en: Favorite currencies
hu: Kedvenc pénznemek

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
hu: A pénznemek listájának tetején megjelenítendő kedvenc pénznemek.

en: Button mode
hu: Gombmód

en: The button mode
hu: A gombmód

en: Unit category
hu: Mértékegység kategóriája

en: Currently selected unit category in the converter
hu: A jelenleg kiválasztott mértékegység-kategória az átváltóban

en: Source units
hu: Forrásmértékegységek

en: Currently selected source units in the converter
hu: A jelenleg kiválasztott forrásmértékegységek az átváltóban

en: Target units
hu: Célmértékegységek

en: Currently selected target units in the converter
hu: A jelenleg kiválasztott célmértékegységek az átváltóban

en: Internal precision
hu: Belső pontosság

en: The internal precision used with the MPFR library
hu: Az MPFR függvénykönyvtárral használt belső pontosság

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y) of the last closed window.
hu: A legutóbb bezárt ablak pozíciója (x és y).

en: Window maximized
hu: Maximalizált ablak

en: Whether the last closed window was maximized.
hu: Az utolsó bezárt ablak maximalizálva volt-e.

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height) of the last closed window.
hu: Az utolsó bezárt ablak mérete (szélesség és magasság).

en: UAE Dirham
hu: UAE dirham

en: Argentine Peso
hu: Argentin peso

en: Armenian Dram
hu: Örmény dram

en: Australian Dollar
hu: Ausztrál dollár

en: Bangladeshi Taka
hu: Bangladesi taka

en: Bulgarian Lev
hu: Bolgár leva

en: Bahraini Dinar
hu: Bahreini dinár

en: Brunei Dollar
hu: Brunei dollár

en: Brazilian Real
hu: Brazil real

en: Botswana Pula
hu: Botswanai pula

en: Canadian Dollar
hu: Kanadai dollár

en: CFA Franc
hu: CFA frank

en: Swiss Franc
hu: Svájci frank

en: Chilean Peso
hu: Chilei peso

en: Chinese Yuan
hu: Kínai jüan

en: Colombian Peso
hu: Kolumbiai peso

en: Czech Koruna
hu: Cseh korona

en: Danish Krone
hu: Dán korona

en: Algerian Dinar
hu: Algériai dinár

en: Estonian Kroon
hu: Észt korona

en: Egyptian Pound
hu: Egyiptomi font

en: Euro
hu: Euró

en: British Pound Sterling
hu: Brit font sterling

en: Hong Kong Dollar
hu: Hongkongi dollár

en: Croatian Kuna
hu: Horvát kuna

en: Hungarian Forint
hu: Magyar forint

en: Indonesian Rupiah
hu: Indonéz rúpia

en: Israeli New Shekel
hu: Izraeli új sékel

en: Indian Rupee
hu: Indiai rúpia

en: Iranian Rial
hu: Iráni riál

en: Icelandic Krona
hu: Izlandi korona

en: Japanese Yen
hu: Japán jen

en: Jamaican Dollar
hu: Jamaicai dollár

en: South Korean Won
hu: Dél-koreai von

en: Kuwaiti Dinar
hu: Kuvaiti dinár

en: Kazakhstani Tenge
hu: Kazah tenge

en: Sri Lankan Rupee
hu: Srí-lankai rúpia

en: Libyan Dinar
hu: Líbiai dinár

en: Mauritian Rupee
hu: Mauritániai rúpia

en: Mexican Peso
hu: Mexikói peso

en: Malaysian Ringgit
hu: Maláj ringgit

en: Nigerian Naira
hu: Nigériai naira

en: Norwegian Krone
hu: Norvég korona

en: Nepalese Rupee
hu: Nepáli rúpia

en: New Zealand Dollar
hu: Új-zélandi dollár

en: Omani Rial
hu: Ománi rial

en: Peruvian Nuevo Sol
hu: Perui új sol

en: Philippine Peso
hu: Fülöp-szigeteki peso

en: Pakistani Rupee
hu: Pakisztáni rúpia

en: Polish Złoty
hu: Lengyel złoty

en: Qatari Riyal
hu: Katari riyál

en: New Romanian Leu
hu: Új román lej

en: Russian Ruble
hu: Orosz rubel

en: Saudi Riyal
hu: Szaud-arábiai riyál

en: Serbian Dinar
hu: Szerb dinár

en: Swedish Krona
hu: Svéd korona

en: Singapore Dollar
hu: Szingapúri dollár

en: Thai Baht
hu: Thai baht

en: Tunisian Dinar
hu: Tunéziai dinár

en: Turkish Lira
hu: Török líra

en: T&T Dollar
hu: T&T dollár

en: New Taiwan Dollar
hu: Tajvani új dollár

en: Ukrainian Hryvnia
hu: Ukrán hrivnya

en: US Dollar
hu: USA dollár

en: Uruguayan Peso
hu: Uruguayi peso

en: Vietnamese Dong
hu: Vietnámi dong

en: South African Rand
hu: Dél-afrikai rand

en: Missing digits after minus sign
hu: Hiányzó számjegyek a mínuszjel után

en: Missing second symbol (″)
hu: Hiányzó másodpercszimbólum (″)

en: Missing minute symbol (′)
hu: Hiányzó percszimbólum (′)

en: Missing digits after decimal point
hu: Hiányzó számjegyek a tizedespont után

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
hu: hány

en: to
hu: hány

en: Function “%s” is missing arguments
hu: A(z) „%s” függvénynek hiányoznak az argumentumai

en: The zeroth root of a number is undefined
hu: A számok nulladik gyöke nincs meghatározva

en: Mathematics
hu: Matematika

en: Euler’s Number
hu: Euler-szám

en: Golden Ratio
hu: Aranymetszés

en: Electromagnetism
hu: Elektromágnesség

en: Light Speed
hu: Fénysebesség

en: Elementary Charge
hu: Elemi töltés

en: Impedance of Vacuum
hu: Vákuum impedanciája

en: Permeability of Vacuum
hu: Vákuum áteresztőképessége

en: Permittivity of Vacuum
hu: Vákuum permittivitása

en: Atomic & Nuclear
hu: Atomi és nukleáris

en: Planck’s Constant
hu: Planck-állandó

en: Fine-Structure Constant
hu: Finomszerkezeti állandó

en: Electron Mass
hu: Elektrontömeg

en: Proton Mass
hu: Protontömeg

en: Thermodynamics
hu: Termodinamika

en: Boltzmann Constant
hu: Boltzmann-állandó

en: Atomic Mass Unit
hu: Atomtömegegység

en: Molar Gas Constant
hu: Egyetemes gázállandó

en: Stefan-Boltzmann Constant
hu: Stefan–Boltzmann-állandó

en: Avogadro’s Number
hu: Avogadro-szám

en: Gravitation
hu: Gravitáció

en: Gravitational Constant
hu: Gravitációs állandó

en: Earth Acceleration
hu: Földi gyorsulás

en: Error: the number of periods must be positive
hu: Hiba: a periódusok számának pozitívnak kell lennie

en: Trigonometry
hu: Trigonometria

en: Sine
hu: Szinusz

en: Cosine
hu: Koszinusz

en: Tangent
hu: Tangens

en: Inverse Sine
hu: Inverz szinusz

en: Inverse Cosine
hu: Inverz koszinusz

en: Inverse Tangent
hu: Inverz tangens

en: Hyperbolic Sine
hu: Szinusz hiperbolikusz

en: Hyperbolic Cosine
hu: Koszinusz hiperbolikusz

en: Hyperbolic Tangent
hu: Tangens hiperbolikusz

en: Inverse Hyperbolic Sine
hu: Inverz szinusz hiperbolikusz

en: Inverse Hyperbolic Cosine
hu: Inverz koszinusz hiperbolikusz

en: Inverse Hyperbolic Tangent
hu: Inverz tangens hiperbolikusz

en: Complex
hu: Komplex

en: Complex Conjugate
hu: Komplex konjugált

en: Complex Argument
hu: Komplex argumentum

en: Real Component
hu: Valós rész

en: Imaginary Component
hu: Képzetes rész

en: Programming
hu: Programozói

en: Two’s Complement
hu: Kettes komplemens

en: Swap Endianness
hu: Bájtsorrend felcserélése

en: Modulus Divide
hu: Maradékos osztás

en: Modular Exponentiation
hu: Moduláris hatványozás

en: Rounding
hu: Kerekítés

en: Round
hu: Kerekítés

en: Floor
hu: Lefelé kerekítés

en: Ceiling
hu: Felfelé kerekítés

en: Integer Component
hu: Egész rész

en: Fractional Component
hu: Törtrész

en: Statistics
hu: Statisztikák

en: Sum
hu: Összeg

en: Sum of Squares
hu: Négyzetösszeg

en: Average
hu: Átlag

en: Median
hu: Medián

en: Minimum Value
hu: Legkisebb érték

en: Maximum Value
hu: Legnagyobb érték

en: Sample Standard Deviation
hu: Minta szórása

en: Population Standard Deviation
hu: Sokaság szórása

en: Sample Variance
hu: Minta varianciája

en: Population Variance
hu: Sokaság varianciája

en: Sundry
hu: Vegyes

en: Logarithm
hu: Logaritmus

en: Natural Logarithm
hu: Természetes alapú logaritmus

en: Square Root
hu: Négyzetgyök

en: Absolute Value
hu: Abszolút érték

en: Signum
hu: Szignum

en: Combination
hu: Kombináció

en: Permutation
hu: Permutáció

en: Greatest Common Divisor
hu: Legnagyobb közös osztó

en: Least Common Multiple
hu: Legkisebb közös többszörös

en: Comparison (Kronecker Delta)
hu: Összehasonlítás (Kronecker-delta)

en: Function “%s” takes 1 argument
hu: A(z) „%s” függvény 1 argumentumot fogad

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
hu: A(z) „%s” függvény 1 vagy 2 argumentumot fogad

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
hu: A(z) „%s” függvény legalább 2 argumentumot fogad

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
hu[0]: A(z) „%s” függvény %d argumentumot fogad
hu[1]: A(z) „%s” függvény %d argumentumot fogad

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
hu: A visszavonási műveletnek nincsenek előzményei

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
hu: A mégis műveletnek nincsenek előzményei

en: No sane value to store
hu: Nincs tárolható ép kifejezés

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
hu: Ismeretlen változó: „%s”

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
hu: A(z) „%s” árfolyama nem érhető el

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
hu: Ismeretlen mértékegység: „%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
hu: A(z) „%s” függvény nincs meghatározva

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
hu: Ismeretlen konverzió

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
hu: Hibás kifejezés

en: Calculating
hu: Számítás

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
hu: A faktorizáláshoz egész szám szükséges

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
hu: Alulcsordulási hiba

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
hu: Túlcsordulási hiba

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
hu: Az argumentum nincs definiálva nullára

en: Floor is only defined for real numbers
hu: A lefelé kerekítés csak valós számokra van meghatározva

en: Ceiling is only defined for real numbers
hu: A felfelé kerekítés csak valós számokra van meghatározva

en: Round is only defined for real numbers
hu: A kerekítés csak valós számokra van meghatározva

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
hu: Nulla hatványozása nincs meghatározva negatív kitevőre

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
hu: A nulla nulladik hatványa nincs meghatározva

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
hu: A nulla logaritmusa nincs meghatározva

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
hu: A 0 vagy 1 alapú logaritmus nincs meghatározva

note: TODO: Support factorial of complex numbers
en: Factorial of complex numbers is not supported
hu: Komplex számok faktoriálisa nem támogatott

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative integer
en: Factorial is undefined for negative integers
hu: A faktoriális nincs meghatározva negatív számokra

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
hu: A nullával osztás nincs meghatározva

note: Translators: Error displayed when attempting to do a modulus division on complex numbers
en: Modulus division is only defined for real numbers
hu: A maradékos osztás csak valós számokra van meghatározva

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
hu: A tangens nincs meghatározva π∕2 (90°) és π (180°) közötti szögek többszöröseire

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hu: Az inverz szinusz nincs meghatározva a [-1, 1] intervallumon kívüli értékekre

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
hu: Az inverz koszinusz nincs meghatározva a [-1, 1] intervallumon kívüli értékekre

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
hu: Az inverz tangens nincs meghatározva az i és -i értékekre

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
hu: Az inverz hiperbolikus koszinusz nincs meghatározva az egynél kisebb értékekre

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
hu: Az inverz hiperbolikus tangens nincs meghatározva a [-1, 1] intervallumon kívüli értékekre

note: Translators: Error displayed when bitwise AND attempted on non-integer values
en: Bitwise AND is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű ÉS csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise NAND attempted on non-integer values
en: Bitwise NAND is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű negált ÉS csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise OR attempted on non-integer values
en: Bitwise OR is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű VAGY csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise NOR attempted on non-integer values
en: Bitwise NOR is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű negált VAGY csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise XOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XOR is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű kizáró VAGY csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise XNOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XNOR is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű kizáró negált VAGY csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bitwise NOT attempted on non-integer values
en: Bitwise NOT is only defined for non-negative integers
hu: A bitszintű negálás csak nemnegatív egészekre van meghatározva

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
hu: Az eltolást csak egészekre lehet elvégezni

en: Overflow. Try a bigger word size
hu: Túlcsordulás. Próbálja nagyobb szóhosszal.

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
hu: A kettes komplemens csak nemnegatív egészekre van meghatározva

en: Swap endianness is only possible on integers
hu: A bájtsorrend felcserélését csak egészekre lehet elvégezni

en: Combination is only defined for non-negative integers
hu: A kombináció csak nemnegatív egészekre van meghatározva

en: Combination is undefined if n is less than r
hu: A kombináció nincs meghatározva, ha n kisebb mint r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
hu: A permutáció csak nemnegatív egészekre van meghatározva

en: Permutation is undefined if n is less than r
hu: A permutáció nincs meghatározva, ha n kisebb mint r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
hu: A legnagyobb közös osztó csak egészekre van meghatározva

en: Least common multiple is only defined for integers
hu: A legkisebb közös többszörös csak egészekre van meghatározva

en: Median is only defined for real numbers
hu: A medián csak valós számokra van meghatározva

en: Minimum value is only defined for real numbers
hu: A legkisebb érték csak valós számokra van meghatározva

en: Maximum value is only defined for real numbers
hu: A legnagyobb érték csak valós számokra van meghatározva

en: Bank of Canada
hu: Kanadai Jegybank

en: European Central Bank
hu: Európai Központi Bank

en: International Monetary Fund
hu: Nemzetközi Valutaalap

en: United Nations Treasury
hu: Egyesült Nemzetek Kincstára

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
hu: Az eredmény túl hosszú a rögzített formátumban való megjelenítéshez. Próbáljon más eredményformátumokat.

en: Angle
hu: Szög

en: Length
hu: Hossz

en: Area
hu: Terület

en: Volume
hu: Térfogat

en: Mass
hu: Tömeg

en: Speed
hu: Sebesség

en: Duration
hu: Időtartam

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Energy
hu: Energia

en: Pressure
hu: Légnyomás

en: Digital Storage
hu: Digitális tároló

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
hu: Fokok (decimális)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
hu: fok

en: Degrees (D°M′S″)
hu: Fokok (F°P′M″)

en: Radians
hu: Radián

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
hu: radián,radian,rad

en: Gradians
hu: Gradián

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
hu: gradián,gradian,grad

en: Parsecs
hu: Parszek

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
hu: parszek,parsec,pc

en: Light Years
hu: Fényév

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
hu: fényév,ly

en: Astronomical Units
hu: Csillagászati egység

[ctx: unit-symbols]
en: au
hu: CsE,au

en: Rack Units
hu: Rack egység

en: Nautical Miles
hu: Tengeri mérföld

en: Miles
hu: Mérföld

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
hu: mérföld,mi

en: Kilometers
hu: Kilométer

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hu: kilométer,km

en: Cables
hu: Kötélhossz

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hu: kötélhossz,cable,cb

en: Fathoms
hu: Fathom

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
hu: fathom,ftm

en: Meters
hu: Méter

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hu: méter,m

en: Yards
hu: Yard

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hu: yard,yd

en: Feet
hu: Láb

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
hu: láb,foot,ft

en: Inches
hu: Hüvelyk

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hu: hüvelyk,coll,inch,in

en: Centimeters
hu: Centiméter

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hu: centiméter,cm

en: Millimeters
hu: Milliméter

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hu: milliméter,mm

en: Micrometers
hu: Mikrométer

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hu: mikrométer,um

en: Nanometers
hu: Nanométer

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hu: nanométer,nm

en: Desktop Publishing Points
hu: Kiadványtervezési pontok

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
hu: pont,pt

en: Kilometers per Hour
hu: Kilométer per óra

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
hu: kilométer per óra,kmph,kmh,kph

en: Miles per Hour
hu: Mérföld per óra

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
hu: mérföldph,mérföld per óra,mi/h,miph,mph

en: Meters per Second
hu: Méter per másodperc

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
hu: méter per másodperc,mps

en: Feet per Second
hu: Láb per másodperc

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
hu: fps,láb per másodperc,ftps

en: Knots
hu: Csomó

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
hu: kt,kn,nd,csomó

en: Hectares
hu: Hektár

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hu: hektár,ha

en: Acres
hu: Acre

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hu: acre

en: Square Miles
hu: Négyzetmérföld

en: Square Feet
hu: Négyzetláb

en: Square Kilometers
hu: Négyzetkilométer

en: Square Meters
hu: Négyzetméter

en: Square Centimeters
hu: Négyzetcentiméter

en: Square Millimeters
hu: Négyzetmilliméter

en: Cubic Meters
hu: Köbméter

en: British Gallons
hu: Brit gallon

en: US Gallons
hu: US gallon

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hu: gallon,gal

en: Liters
hu: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
hu: liter,L

en: US Quarts
hu: US quart

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
hu: quart,qt

en: British Pints
hu: Brit pint

en: US Pints
hu: US pint

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
hu: pint,pt

en: Metric Cups
hu: Metrikus bögre

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
hu: bögre

en: Milliliters
hu: Milliliter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
hu: milliliter,mL,cm³

en: Microliters
hu: Mikroliter

en: Tonnes
hu: Tonna

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hu: tonna

en: Kilograms
hu: Kilogramm

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
hu: kilogram,kilogramm,kg

en: Pounds
hu: Font

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
hu: font,pound,lb,lbs

en: Ounces
hu: Uncia

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
hu: uncia,ounce,oz

en: Troy Ounces
hu: Troy uncia

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
hu: troy uncia,ozt

en: Grams
hu: Gramm

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
hu: gram,gramm,g

en: Milligrams
hu: Milligramm

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
hu: milligram,milligramm,mg

en: Micrograms
hu: Mikrogramm

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
hu: mikrogram,microgramm,μg,ug

en: Stone
hu: Kő

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
hu: kő,st,kövek

en: Centuries
hu: Évszázad

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
hu: évszázad

en: Decades
hu: Évtized

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
hu: évtized

en: Years
hu: Év

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
hu: év

en: Months
hu: Hónap

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
hu: hónap

en: Weeks
hu: Hét

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
hu: hét

en: Days
hu: Nap

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hu: nap

en: Hours
hu: Óra

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hu: óra

en: Minutes
hu: Perc

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hu: perc

en: Seconds
hu: Másodperc

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hu: perc,s

en: Milliseconds
hu: Ezredmásodperc

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hu: ezredmásodperc,ms

en: Microseconds
hu: Mikromásodperc

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hu: mikromásodperc,us,μs

en: Nanoseconds
hu: Nanomásodperc

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
hu: nanomásodperc,ns

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
hu: Bit

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
hu: bit,bitek,b

en: Bytes
hu: Bájt

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
hu: byte,byte-ok,bájt,bájtok,B

en: Nibbles
hu: Nibble

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
hu: nybble,nybble-ök,nibble,nibble-ök

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
hu: Kilobit

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
hu: kilobit,kilobitek,kb,Kb

en: Kilobytes
hu: Kilobájt

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
hu: kilobyte,kilobyte-ok,kilobájt,kilobájtok,kB,KB

en: Kibibits
hu: Kibibit

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
hu: kibibit,kibibitek,Kib

en: Kibibytes
hu: Kibibájt

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
hu: kibibyte,kibibyte-ok,kibibájt,kibibájtok,KiB

en: Megabits
hu: Megabit

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
hu: megabit,megabitek,Mb

en: Megabytes
hu: Megabájt

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
hu: megabyte,megabyte-ok,megabájt,megabájtok,MB

en: Mebibits
hu: Mebibit

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
hu: mebibit,mebibitek,Mib

en: Mebibytes
hu: Mebibájt

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
hu: mebibyte,mebibyte-ok,mebibájt,mebibájtok,MiB

en: Gigabits
hu: Gigabit

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
hu: gigabit,gigabitek,Gb

en: Gigabytes
hu: Gigabájt

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
hu: gigabyte,gigabyte-ok,gigabájt,gigabájtok,GB

en: Gibibits
hu: Gibibit

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
hu: gibibit,gibibitek,Gib

en: Gibibytes
hu: Gibibájt

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
hu: gibibyte,gibibyte-ok,gibibájt,gibibájtok,GiB

en: Terabits
hu: Terabit

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
hu: terabit,terabitek,Tb

en: Terabytes
hu: Terabájt

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
hu: terabyte,terabyte-ok,terabájt,terabájtok,TB

en: Tebibits
hu: Tebibit

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
hu: tebibit,tebibitek,Tib

en: Tebibytes
hu: Tebibájt

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
hu: tebibyte,tebibyte-ok,tebibájt,tebibájtok,TiB

en: Petabits
hu: Petabit

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
hu: petabit,petabitek,Pb

en: Petabytes
hu: Petabájt

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
hu: petabyte,petabyte-ok,petabájt,petabájtok,PB

en: Pebibits
hu: Pebibit

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
hu: pebibit,pebibitek,Pib

en: Pebibytes
hu: Pebibájt

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
hu: pebibyte,pebibyte-ok,pebibájt,pebibájtok,PiB

en: Exabits
hu: Exabit

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
hu: exabit,exabitek,Eb

en: Exabytes
hu: Exabájt

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
hu: exabyte,exabyte-ok,exabájt,exabájtok,EB

en: Exbibits
hu: Exbibit

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
hu: exbibit,exbibitek,Eib

en: Exbibytes
hu: Exbibájt

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
hu: exbibyte,exbibyte-ok,exbibájt,exbibájtok,EiB

en: Zettabits
hu: Zettabit

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
hu: zettabit,zettabitek,Zb

en: Zettabytes
hu: Zettabájt

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
hu: zettabyte,zettabyte-ok,zettabájt,zettabájtok,ZB

en: Zebibits
hu: Zebibit

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
hu: zebibit,zebibitek,Zib

en: Zebibytes
hu: Zebibájt

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
hu: zebibyte,zebibyte-ok,zebibájt,zebibájtok,ZiB

en: Yottabits
hu: Yottabit

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
hu: yottabit,yottabitek,Yb

en: Yottabytes
hu: Yottabájt

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
hu: yottabyte,yottabyte-ok,yottabájt,yottabájtok,YB

en: Yobibits
hu: Yobibit

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
hu: yobibit,yobibitek,Yib

en: Yobibytes
hu: Yobibájt

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
hu: yobibyte,yobibyte-ok,yobibájt,yobibájtok,YiB

en: Joules
hu: Joule

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
hu: Joule,J,joule

en: Kilojoules
hu: Kilojoule

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
hu: KJ,Kilojoule,kilojoule

en: Megajoules
hu: Megajoule

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
hu: MJ,Megajoule,megajoule

en: Kilowatt-Hours
hu: Kilowattóra

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
hu: kwh,kWh,kilowattóra

en: British Thermal Units
hu: Brit hőmértékegységek

[ctx: unit-symbols]
en: btu,BTU
hu: btu,BTU,brit hőegység

en: Calories
hu: Kalória

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
hu: kalória,cal

en: Kilocalories
hu: Kilokalória

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
hu: kilokalória,kcal

en: Ergs
hu: Erg

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
hu: erg

en: Electron Volts
hu: Elektronvolt

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
hu: elektronvolt,eV

en: Foot-Pounds
hu: Láb-font

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
hu: láb-font,ft-lb,ft-lbs

en: Pascals
hu: Pascal

en: Kilopascals
hu: Kilopascal

en: Hectopascals
hu: Hektopascal

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
hu: Hektopascal,hektopascal,hPa

en: Bars
hu: Bar

en: Standard Atmospheres
hu: Szabványos atmoszféra

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
hu: Szabványos atmoszféra,szabványos atmoszféra,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
hu: Higanymilliméter

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
hu: Higanymilliméter,higanymilliméter,mmHg

en: Inches of Mercury
hu: Higanyhüvelyk

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
hu: Higanyhüvelyk,higanyhüvelyk,inHg

en: Pounds per Square Inch
hu: Font per négyzethüvelyk

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
hu: Font per négyzethüvelyk,font per négyzethüvelyk,psi

en: Currency
hu: Pénznem

en: Number Base
hu: Alapszám

en: Binary
hu: Bináris

en: Octal
hu: Oktális

en: Decimal
hu: Decimális

en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

en: Open in Calculator
hu: Megnyitás a számológépben

en: Result copied
hu: Eredmény másolva

en: Result was copied successfully
hu: Az eredmény sikeresen másolva lett

en: Degrees
hu: Fok

en: Angle Unit: %s
hu: Szögmértékegység: %s

en: Not Available
hu: Nem érhető el

en: %d-bit | %d-bit
hu[0]: %d bites
hu[1]: %d bites

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
hu: Indítás a megadott módban (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)

en: Solve given equation
hu: A megadott egyenlet megoldása

en: Start with given equation
hu: Kezdés a megadott egyenlettel

en: Show release version
hu: Verziószám megjelenítése

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
hu: © 1986–%d A Számológép szerzői

en: Exchange Rate Data Providers
hu: Árfolyamadat-szolgáltatók

en: Exchange rates data by %s
hu: Árfolyamadatok – %s

en: Close All?
hu: Az összeset bezárja?

en: Are you sure you want to close all open windows?
hu: Biztosan be szeretné zárni az összes nyitott ablakot?

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Close _All
hu: Ö_sszes bezárása

en: Error
hu: Hiba

en: Defined Functions
hu: Definiált függvények

en: Built-in Keywords
hu: Beépített kulcsszavak

en: Defined Currencies
hu: Meghatározott pénznemek

en: Defined Variables
hu: Definiált változók

en: Can not use defined variable or constant names
hu: Nem használhat meghatározott változó- vagy konstansneveket

en: Can not use built-in function or operator names
hu: Nem használhat beépített függvény- vagy operátorneveket

en: Function name can not start with a digit
hu: A függvénynév nem kezdődhet számjeggyel

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
hu: A függvénynév csak számjegyeket, betűket és aláhúzás karaktereket tartalmazhat

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: 8-bit
hu: 8 bites

en: 16-bit
hu: 16 bites

en: 32-bit
hu: 32 bites

en: 64-bit
hu: 64 bites

en: Never
hu: Soha

en: Daily
hu: Naponta

en: Weekly
hu: Hetente

en: Currency Code
hu: Pénznem kódja

en: Currency Name
hu: Pénznem neve

en: Both
hu: Mindkettő

en: Can not use defined function or operator names
hu: Nem használhat meghatározott függvény- vagy operátorneveket

en: Can not use built-in variable or constant names
hu: Nem használhat beépített változó- vagy konstansneveket

en: Variable name can not start with a digit
hu: A változónév nem kezdődhet számjeggyel

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
hu: A változónév csak számjegyeket, betűket és aláhúzás karaktereket tartalmazhat

en: Basic
hu: Alap

en: Advanced
hu: Speciális

en: Financial
hu: Pénzügyi

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Conversion
hu: Átváltás

en: Clear Display [Escape]
hu: A kijelző törlése [Esc]

en: Superscript Mode [Ctrl]
hu: Felső index mód [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
hu: Alsó index mód [Alt]

en: Variables and Constants
hu: Változók és állandók

en: Additional Functions
hu: További függvények

en: Divide [/]
hu: Osztás [/]

en: Multiply [*]
hu: Szorzás [*]

en: Subtract [-]
hu: Kivonás [-]

en: Add [+]
hu: Összeadás [+]

en: Percentage [%]
hu: Százalék [%]

en: Group [()]
hu: Csoportosítás [()]

en: Calculate Result
hu: Számítás elvégzése

en: Inverse Modifier [Shift]
hu: Inverz módosító [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
hu: Négyzet [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
hu: Négyzetgyök [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
hu: Kitevő [^ vagy **]

en: Nth Root
hu: N-edik gyök

en: Common Logarithm
hu: Gyakori logaritmus

en: Base-10 Exponential
hu: 10-es alapú exponenciális

en: Natural Exponential
hu: Természetes exponenciális

en: Inverse [Ctrl+I]
hu: Invertálás [Ctrl+I]

en: Round [[]]
hu: Kerekítés [[]]

en: Absolute Value [||]
hu: Abszolút érték [||]

en: Factorial [!]
hu: Faktoriális [!]

en: Imaginary Unit
hu: Képzetes egység

en: Factorize [Ctrl+F]
hu: Faktorizálás [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
hu: Mértékegységek cseréje

en: Degrees, Minutes, Seconds
hu: Fok, perc, másodperc

en: Change Sign
hu: Előjel megváltoztatása

en: Exchange Rate Details
hu: Árfolyam részletei

en: Updated
hu: Frissítve

en: Source
hu: Forrás

en: _Refresh Rates
hu: Árfolyamok _frissítése

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
hu: Időszakok száma

en: Double Declining Depreciation
hu: Progresszív értékcsökkenési leírás

note: Translators: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
hu: FV

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
hu: Jövőérték

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
hu: Bruttó haszon

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
hu: Rendszeres pénzáramlás

note: Translators: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
hu: PV

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
hu: Jelenérték

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
hu: Kamat

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
hu: Időszakra vonatkozó kamatláb

en: Straight Line Depreciation
hu: Lineáris értékcsökkenési leírás

en: Sum of the Years Digits Depreciation
hu: Évek száma szerinti értékcsökkenési leírás

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
hu: Időszak

en: Financial Term
hu: Pénzügyi év

en: Currency Conversion
hu: Valutaváltás

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
hu: S_zámolás

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
hu: Kiszámítja egy befektetés jelenértékének adott jövőértékre növeléséhez szükséges kamatszámítási időszakok számát, rögzített kamatszámítási időszakonkénti kamatláb mellett.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
hu: Progresszív értékcsökkenési leírás

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
hu: Kiszámítja egy eszköz értékcsökkenési leírását egy megadott időszakra a kétszeresen csökkenő egyenleg módszer használatával.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
hu: Költség

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
hu: Élettartam

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
hu: Időszak

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hu: Egyenlő kifizetések sorozata alapján, az időszakra vonatkozó kamatláb mellett kiszámítja egy befektetés jövőértékét a periódus fizetési időszakai folyamán.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
hu: Időszakok száma

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
hu: Kiszámítja egy termék viszonteladói árát a termék költsége és a kívánt bruttó haszon alapján.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
hu: Árrés

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hu: Egy kölcsön rendszeres törlesztőrészletét számítja ki, ahol a törlesztések az egyes fizetési időszakok végén történnek.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
hu: Tőke

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hu: Az időszakra vonatkozó kamatláb mellett diszkontált egyenlő kifizetések sorozata alapján kiszámítja egy befektetés jelenértékét a periódus fizetési időszakai során.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
hu: Kiszámítja egy befektetés jövőértékre növeléséhez a kamatszámítási időszakok alatt szükséges időszakra vonatkozó kamatlábat.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
hu: Lineáris értékcsökkenési leírás

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hu: Kiszámítja egy eszköz lineáris értékcsökkenését egy periódusra. A lineáris értékcsökkenési leírás egyenlően osztja el az értékcsökkenési költséget az eszköz hasznos élettartama alatt. A hasznos élettartam azon periódusok, általában évek száma, amelyek alatt az eszköz elavul.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
hu: Átmentés

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
hu: Évek száma szerinti értékcsökkenési leírás

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hu: Kiszámítja egy eszköz értékcsökkenési leírását egy megadott időszakra az évek száma módszer használatával. Ez az értékcsökkenési mód gyorsítja az értékcsökkenés sebességét, így a korábbi időszakok során több értékcsökkenési kiadás lép fel, mint a későbbiekben. A hasznos élettartam az időszakok, jellemzően évek száma, amelyek során az eszköz értékcsökkenése bekövetkezik.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
hu: Fizetési időszak

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
hu: Kiszámítja egy szokásos annuitás periódusa alatt egy jövőérték összegyűjtéséhez szükséges fizetési időszakok számát, az időszakra vonatkozó kamatláb mellett.

en: Bitwise AND
hu: Bitszintű ÉS

en: Bitwise NAND
hu: Bitszintű negált ÉS

en: Bitwise OR
hu: Bitszintű VAGY

en: Bitwise NOR
hu: Bitszintű negált VAGY

en: Bitwise NOT
hu: Bitszintű negálás

en: Bitwise Exclusive OR
hu: Bitszintű kizáró VAGY

en: Bitwise Exclusive NOR
hu: Bitszintű kizáró negált VAGY

en: Left Shift [<<]
hu: Eltolás balra [<<]

en: Right Shift [>>]
hu: Eltolás jobbra [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
hu: Előjel nélküli eltolás jobbra [>>>]

en: Binary Logarithm
hu: Kettes alapú logaritmus

en: Base-2 Exponential
hu: 2-es alapú exponenciális

en: Ceiling [Ctrl+[]]
hu: Felfelé kerekítés [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
hu: Lefelé kerekítés [Alt+[]]

en: Change Base
hu: Alap megváltoztatása

en: Change Word Size
hu: Szóhossz megváltoztatása

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
hu: Karakterkód beszúrása

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
hu: Karakter

en: Convert to
hu: Átváltás erre:

en: Unicode Code Point
hu: Unicode kódpont

en: UTF-8 Encoding
hu: UTF-8 kódolás

en: UTF-16 Encoding
hu: UTF-16 kódolás

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
hu: _Beszúrás

en: Exchange Rates Not Loaded
hu: Az árfolyamok nincsenek betöltve

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
hu: <a href="r:///">Frissítse az árfolyamokat</a>, vagy változtassa meg a frissítési időközt a beállításokban

en: _Copy
hu: _Másolás

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Function name
hu: Függvény neve

en: Select no. of arguments
hu: Válassza ki az argumentumok számát

en: Add function
hu: Függvény hozzáadása

en: Favorite Currencies
hu: Kedvenc pénznemek

en: Search currencies
hu: Pénznemek keresése

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: Try a different search
hu: Próbáljon másik keresést

en: General
hu: Általános

en: Number of _Decimals
hu: _Tizedesek száma

en: Trailing _Zeroes
hu: _Záró nullák

en: _Group Digits
hu: Számjegyek _csoportosítása

en: _Angle Units
hu: S_zögmértékegységek

en: _Word Size
hu: _Szóhossz

en: E_xchange Rate Refresh Interval
hu: Á_rfolyam frissítési gyakorisága

en: _Currency Display
hu: _Pénznem megjelenítése

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
hu: Pénznemek _megjelenítése az automatikus kiegészítési listában

en: All
hu: Összes

en: Favorite Only
hu: Csak kedvencek

en: None
hu: Nincs

en: _Favorite Currencies
hu: _Kedvenc pénznemek

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
hu: Új ablak megnyitása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
hu: Jelenlegi ablak bezárása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
hu: Kilépés az alkalmazásból

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
hu: Menü megnyitása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
hu: Beállítások megjelenítése

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
hu: Előzmények törlése

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
hu: Módváltás

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
hu: Váltás az Alap módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
hu: Váltás a Speciális módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
hu: Váltás a Pénzügyi módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
hu: Váltás a Programozói módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
hu: Váltás a Billentyűzet módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
hu: Váltás a Billentyűzet módra (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
hu: Váltás az Átváltás módra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
hu: Programozói mód

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
hu: Váltás binárisra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
hu: Váltás oktálisra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
hu: Váltás decimálisra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
hu: Váltás hexadecimálisra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
hu: Billentyűzeten bevitel

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
hu: Szorzás (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
hu: Osztás (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
hu: Négyzet (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
hu: Négyzetgyök (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
hu: Inverz (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
hu: Fok (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
hu: Lefelé kerekítés (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
hu: Felfelé kerekítés (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
hu: Számok bevitele tudományos formátumban

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
hu: Alsó index számainak beírása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
hu: Felső index számainak beírása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
hu: Felső index mínusz jel beírása

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
hu: Egyenlet

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
hu: Beillesztés

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
hu: Újra

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
hu: Előző egyenlet

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
hu: Következő egyenlet

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
hu: Kijelző törlése

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
hu: Faktorizálás

en: Constants
hu: Állandók

en: Variable name
hu: Változónév

en: Store value into existing or new variable
hu: Érték tárolása meglévő vagy új változóban

en: _Basic
hu: _Alap

en: _Advanced
hu: _Speciális

en: _Financial
hu: _Pénzügyi

en: _Programming
hu: P_rogramozói

en: _Keyboard
hu: _Billentyűzet

en: _Conversion
hu: Át_váltás

en: _New Window
hu: Ú_j ablak

en: _Clear History
hu: _Előzmények törlése

en: Result Format
hu: Eredmény formátuma

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
hu: _Automatikus

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
hu: _Rögzített

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
hu: _Tudományos

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
hu: _Műszaki

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: A_bout Calculator
hu: A Számológép _névjegye

en: Mode Selection
hu: Módválasztás

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Redo
hu: Újra

en: Main Menu
hu: Főmenü
