gcalctool - en to eo translation catalogue (750 entries)

en: Calculator
eo: Kalkulilo

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
eo: Fari aritmetikajn, sciencajn aŭ financajn kalkulojn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
eo: kalkulado;aritmetiko;scienca;financa;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
eo: Kalkulilo estas aplikaĵo, kiu solvas matematikajn egalaĵojn. Kvankam ĝi unue ŝajnas esti simpla kalkulilo kun nura bazaj aritmetikaj operacioj, vi povas ŝanĝi al altnivela, financa aŭ programada reĝimo por trovi surprizan aron de kapabloj.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
eo: La altnivela kalkulilo subtenas multajn operaciojn, inkluzive: logaritmojn, faktorialojn, trigonometriajn kaj hiperbolajn funkciojn, modulan dividon, kompleksajn nombrojn, generadon de hazardaj nombroj kaj priman faktorigon.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
eo: Financa reĝimo subtenas plurajn komputadojn, inkluzive periodan interesan indicon, nunan kaj estontan valoron, duoblan malpliiĝon kaj linearan amortizon, kaj multajn aliajn.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, ones’ and two’s complement, character to character code conversion, and more.
eo: Programada reĝimo subtenas kalkulojn per oftaj bazoj (duuma, okuma, dekuma kaj deksesuma), laŭbitajn operaciojn, unuan kaj duan komplementon, konverton inter signoj kaj signokodoj, kaj pli.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
eo: Konverta reĝimo subtenas konvertojn inter oftaj unuoj, valutoj kaj nombrobazoj.

en: Basic Mode
eo: Baza reĝimo

en: Advanced Mode
eo: Altnivela reĝimo

en: Financial Mode
eo: Financa reĝimo

en: Programming Mode
eo: Programada reĝimo

en: Keyboard Mode
eo: Klavara reĝimo

en: Conversion Mode
eo: Konverta reĝimo

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
eo: La projekto GNOMO

en: Accuracy value
eo: Precizeca valoro

en: The number of digits displayed after the numeric point
eo: La kvanto da ciferoj montritaj post la onmarko

en: Word size
eo: Vortolongo

en: The size of the words used in bitwise operations
eo: La vortolongo uzita en laŭbitaj operacioj

en: Numeric Base
eo: Cifereca bazo

en: The numeric base
eo: La cifereca bazo

en: Show Thousands Separators
eo: Montri milan disigilon

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
eo: Indikas ĉu mila disigilo montriĝas en grandaj nombroj.

en: Show Trailing Zeroes
eo: Montri sekvantajn nulojn

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
eo: Indikas ĉu iuj ajn finaj nuloj devus montriĝi post la onmarko.

en: Number format
eo: Nombra formo

en: The format to display numbers in
eo: La formo en kiu montri nombrojn

en: Angle units
eo: Angulaj unuoj

en: The angle units to use
eo: Uzotaj angulaj unuoj

en: Currency update interval
eo: Intervalo de ĝisdatigo de valutoj

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
eo: Kiom ofte la valutaj kurzoj estu ĝisdatigitaj. Valoro 0 signifas, ke la valutaj kurzoj tute ne estos prenitaj el la reto.

en: Currency display
eo: Montrata valuto

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
eo: Indikas ĉu montri valutkodon, valutan nomon aŭ ambaŭ en la konvertilo.

en: Enabled completions
eo: Ebligitaj kompletigoj

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
eo: La tipoj de kompletigaj proponoj montrendaj en la aŭtomata kompletiga listo.

en: Favorite currencies
eo: Preferataj valutoj

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
eo: La preferataj valutoj montrendaj supre de la valutlisto.

en: Button mode
eo: Reĝimo de butono

en: The button mode
eo: La reĝimo de butono

en: Unit category
eo: Unuokategorio

en: Currently selected unit category in the converter
eo: Nun elektita unuokategorio en la konvertilo

en: Source units
eo: Fontaj unuoj

en: Currently selected source units in the converter
eo: Nun elektitaj fontaj unuoj en la konvertilo

en: Target units
eo: Celaj unuoj

en: Currently selected target units in the converter
eo: Nun elektitaj celaj unuoj en la konvertilo

en: Internal precision
eo: Interna precizeco

en: The internal precision used with the MPFR library
eo: La interna precizeco uzata je la biblioteko MPFR

en: Window position
eo: Pozicio de fenestro

en: Window position (x and y) of the last closed window.
eo: Fenestra pozicio (x kaj y) de la lasta fermita fenestro.

en: Window maximized
eo: Maksimumigita fenestro

en: Whether the last closed window was maximized.
eo: Ĉu la lasta fermita fenestro estis maksimumigita.

en: Window size
eo: Fenestra grando

en: Window size (width and height) of the last closed window.
eo: Fenestra grandeco (larĝo kaj alto) de la lasta fermita fenestro.

en: UAE Dirham
eo: UAE-dirhamo

en: Argentine Peso
eo: Argentina peso

en: Australian Dollar
eo: Aŭstralia dolaro

en: Bangladeshi Taka
eo: Bangladeŝa Taka

en: Bulgarian Lev
eo: Bulgara levo

en: Bahraini Dinar
eo: Barejna dinaro

en: Brunei Dollar
eo: Bruneja dolaro

en: Brazilian Real
eo: Brazila realo

en: Botswana Pula
eo: Bocvana pulao

en: Canadian Dollar
eo: Kanada dolaro

en: CFA Franc
eo: Afrika franko

en: Swiss Franc
eo: Svisa franko

en: Chilean Peso
eo: Ĉilia peso

en: Chinese Yuan
eo: Ĉina juano

en: Colombian Peso
eo: Kolombia peso

en: Czech Koruna
eo: Ĉeĥa krono

en: Danish Krone
eo: Dana krono

en: Algerian Dinar
eo: Alĝeria dinaro

en: Estonian Kroon
eo: Estona krono

en: Egyptian Pound
eo: Egipta pundo

en: Euro
eo: Eŭro

en: British Pound Sterling
eo: Brita pundo

en: Hong Kong Dollar
eo: Honkonga dolaro

en: Croatian Kuna
eo: Kroata kunao

en: Hungarian Forint
eo: Hungara forinto

en: Indonesian Rupiah
eo: Indonezia rupio

en: Israeli New Shekel
eo: Nova israela siklo

en: Indian Rupee
eo: Barata rupio

en: Iranian Rial
eo: Irana rialo

en: Icelandic Krona
eo: Islanda krono

en: Japanese Yen
eo: Japana eno

en: Jamaican Dollar
eo: Jamajka dolaro

en: South Korean Won
eo: Sudkorea ŭono

en: Kuwaiti Dinar
eo: Kuvajta dinaro

en: Kazakhstani Tenge
eo: Kazaĥa tengo

en: Sri Lankan Rupee
eo: Srilanka rupio

en: Libyan Dinar
eo: Libia dinaro

en: Mauritian Rupee
eo: Maŭricia rupio

en: Mexican Peso
eo: Meksika peso

en: Malaysian Ringgit
eo: Malajzia ringito

en: Nigerian Naira
eo: Niĝeria najro

en: Norwegian Krone
eo: Norvega krono

en: Nepalese Rupee
eo: Nepala rupio

en: New Zealand Dollar
eo: Novzelanda dolaro

en: Omani Rial
eo: Omana rialo

en: Peruvian Nuevo Sol
eo: Perua nova suno

en: Philippine Peso
eo: Filipina peso

en: Pakistani Rupee
eo: Pakistana rupio

en: Polish Złoty
eo: Pola zloto

en: Qatari Riyal
eo: Katara rialo

en: New Romanian Leu
eo: Nova rumana leo

en: Russian Ruble
eo: Rusa rublo

en: Saudi Riyal
eo: Sauda rialo

en: Serbian Dinar
eo: Serba dinaro

en: Swedish Krona
eo: Sveda krono

en: Singapore Dollar
eo: Singapura dolaro

en: Thai Baht
eo: Tajlanda bahto

en: Tunisian Dinar
eo: Tunizia dinaro

en: Turkish Lira
eo: Turka liro

en: T&T Dollar
eo: Trinidada kaj Tobaga dolaro

en: New Taiwan Dollar
eo: Nova Tajvana Dolaro

en: Ukrainian Hryvnia
eo: Ukraina Grivnio

en: US Dollar
eo: Usona dolaro

en: Uruguayan Peso
eo: Urugvaja peso

en: Vietnamese Dong
eo: Vjetnama dongo

en: South African Rand
eo: Sudafrika rando

en: Missing digits after minus sign
eo: Mankas ciferoj post minus-signo

en: Missing second symbol (″)
eo: Mankas dua simbolo (″)

en: Missing minute symbol (′)
eo: Mankas minuta simbolo (′)

en: Missing digits after decimal point
eo: Mankas ciferoj post onmarko

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
eo: en

en: to
eo: al

en: Function “%s” is missing arguments
eo: Funkcio “%s” mankas argumentoj

en: The zeroth root of a number is undefined
eo: La nula radiko de nombro estas nedifinita

en: Mathematics
eo: Matematiko

en: Euler’s Number
eo: Eŭlera konstanto

en: Tau
eo: Taŭ

en: Golden Ratio
eo: Ora proporcio

en: Electromagnetism
eo: Elektromagnetismo

en: Light Speed
eo: Luma rapido

en: Elementary Charge
eo: Elementa ŝargo

en: Impedance of Vacuum
eo: Impedanco de vakuo

en: Permeability of Vacuum
eo: Permeablo de vakuo

en: Permittivity of Vacuum
eo: Permesiveco de vakuo

en: Atomic & Nuclear
eo: Atomfiziko kaj nuklea fiziko

en: Planck’s Constant
eo: Planck-a konstanto

en: Fine-Structure Constant
eo: Fajn-struktura konstanto

en: Electron Mass
eo: Maso de elektrono

en: Proton Mass
eo: Maso de protono

en: Thermodynamics
eo: Termodinamiko

en: Boltzmann Constant
eo: Boltzmann-a konstanto

en: Atomic Mass Unit
eo: Atoma masunuo

en: Molar Gas Constant
eo: Mola gaskonstanto

en: Stefan-Boltzmann Constant
eo: Stefan-Boltzmann-a konstanto

en: Avogadro’s Number
eo: Avogadro-nombro

en: Gravitation
eo: Gravitado

en: Gravitational Constant
eo: Gravitadkonstanto

en: Earth Acceleration
eo: Ter-akcelado

en: Error: the number of periods must be positive
eo: Eraro: la kvanto de periodoj devas esti pozitiva

en: Trigonometry
eo: Trigonometrio

en: Sine
eo: Sinuso

en: Cosine
eo: Kosinuso

en: Tangent
eo: Tangento

en: Inverse Sine
eo: Inversa sinuso

en: Inverse Cosine
eo: Inversa kosinuso

en: Inverse Tangent
eo: Inversa tangento

en: Hyperbolic Sine
eo: Hiperbola sinuso

en: Hyperbolic Cosine
eo: Hiperbola kosinuso

en: Hyperbolic Tangent
eo: Hiperbola tangento

en: Inverse Hyperbolic Sine
eo: Inversa hiperbola sinuso

en: Inverse Hyperbolic Cosine
eo: Inversa hiperbola kosinuso

en: Inverse Hyperbolic Tangent
eo: Inversa hiperbola tangento

en: Complex
eo: Kompleksa

en: Complex Conjugate
eo: Kompleksa konjugito

en: Complex Argument
eo: Kompleksa argumento

en: Real Component
eo: Reela parto

en: Imaginary Component
eo: Imaga parto

en: Programming
eo: Programado

en: Ones’ Complement
eo: Komplemento ĝis unu

en: Two’s Complement
eo: Komplemento ĝis du

en: Swap Endianness
eo: Permuti bajtordon

en: Modulus Divide
eo: Modulusdivido

en: Modular Exponentiation
eo: Modula potencigo

en: Rounding
eo: Rondigo

en: Round
eo: Rondigi

en: Floor
eo: Planka

en: Ceiling
eo: Plafona

en: Integer Component
eo: Entjera parto

en: Fractional Component
eo: Frakcia parto

en: Statistics
eo: Statistiko

en: Sum
eo: Sumo

en: Sum of Squares
eo: Sumo de kvadratoj

en: Average
eo: Mezumo

en: Median
eo: Mediano

en: Minimum Value
eo: Minimuma valoro

en: Maximum Value
eo: Maksimuma valoro

en: Sample Standard Deviation
eo: Prova norma devio

en: Population Standard Deviation
eo: Populacia norma devio

en: Sample Variance
eo: Prova varianco

en: Population Variance
eo: Populacia varianco

en: Sundry
eo: Diversaj

en: Logarithm
eo: Logaritmo

en: Natural Logarithm
eo: Natura logaritmo

en: Square Root
eo: Kvadrata radiko

en: Absolute Value
eo: Absoluta valoro

en: Signum
eo: Signumo

en: Combination
eo: Kombino

en: Permutation
eo: Permuto

en: Greatest Common Divisor
eo: Plej granda komuna divizoro

en: Least Common Multiple
eo: Plejmulta komuna oblo

en: Comparison (Kronecker Delta)
eo: Komparo (Kronecker-delto)

en: Function “%s” takes 1 argument
eo: Funkcio “%s” bezonas 1 argumenton

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
eo: Funkcio “%s” bezonas 1 aŭ 2 argumentojn

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
eo: Funkcio “%s” bezonas almenaŭ 2 argumentojn

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
eo[0]: Funkcio “%s” bezonas %d argumenton
eo[1]: Funkcio “%s” bezonas %d argumentojn

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
eo: Neniu malfara historio

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
eo: Neniu refara historia

en: No sane value to store
eo: Neniu valida valoro por konservi

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
eo: Nekonata variablo “%s”

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
eo: Ŝanĝokurzo por “%s” ne haveblas

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
eo: Nekonata unuo “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
eo: Funkcio “%s” ne estas difinita

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
eo: Nekonata konverto

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
eo: Misformita esprimo

en: Calculating
eo: Kalkulanta

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
eo: Bezonas entjeron por faktorigi

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
eo: Maltroa eraro

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
eo: Troa eraro

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
eo: Argumento ne difinita por nulo

en: Floor is only defined for real numbers
eo: Planka funkcio estas difinita nur por realaj nombroj

en: Ceiling is only defined for real numbers
eo: Plafona funkcio estas difinita nur por realaj nombroj

en: Round is only defined for real numbers
eo: Rondigo estas difinita nur por realaj nombroj

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
eo: La potenco de nulo ne difinitas por negativa eksponento

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
eo: Nulo potencigita per nulo estas nedifinita

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
eo: Logaritmo de nulo ne estas difinita

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
eo: Logaritmo kun bazo 0 aŭ 1 estas nedifinita

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
eo: Faktorialo estas nur difinita por pozitivaj realaj nombroj

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
eo: Divido per nulo ne estas difinita

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
eo: Modula divido estas nur difinita por entjeroj

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
eo: Tangento ne estas difinita por anguloj kiuj estas obloj de π (180°) ekde π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
eo: Inversa sinuso ne definitas por valoroj preter [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
eo: Inversa kosinuso ne definita por valoroj preter [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
eo: Inversa tangento estas nedifinita por valoroj i kaj -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
eo: Inverso hiperbola kosinuso ne definita por valoroj malpli ol unu

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
eo: Inverso hiperbola tangento ne definita por valoroj preter [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for non-negative integers
eo: Bulea KAJO (AND) estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean NAND attempted on non-integer values
en: Boolean NAND is only defined for non-negative integers
eo: Bulea NEO-KAJO (NAND) estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for non-negative integers
eo: Bulea AŬO (OR) estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean NOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOR is only defined for non-negative integers
eo: Bulea NE-AŬO (NOR) estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for non-negative integers
eo: Bulea XOR estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean XNOR attempted on non-integer values
en: Boolean XNOR is only defined for non-negative integers
eo: Bulea XNOR estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for non-negative integers
eo: Bulea NEO (NOT) estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
eo: Ŝovo eblas nur por entjeroj

en: Overflow. Try a bigger word size
eo: Troo. Provu pli grandan vortlongon

en: Ones’ complement is only defined for non-negative integers
eo: Komplemento ĝis unu estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
eo: Komplemento ĝis du estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

en: Swap endianness is only possible on integers
eo: Permuti bajtordon eblas nur por entjeroj

en: Combination is only defined for non-negative integers
eo: Kombino estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

en: Combination is undefined if n is less than r
eo: Kombino estas nedifinita se n estas malpli ol r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
eo: Permuto estas difinita nur por ne-negativaj entjeroj

en: Permutation is undefined if n is less than r
eo: Permuto estas nedifinita se n estas malpli ol r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
eo: Plej granda komuna divizoro estas difinita nur por entjeroj

en: Least common multiple is only defined for integers
eo: Plej malgranda komuna oblo estas difinita nur por entjeroj

en: Median is only defined for real numbers
eo: Mediano estas difinita nur por realaj nombroj

en: Minimum value is only defined for real numbers
eo: Minimuma valoro estas difinita nur por realaj nombroj

en: Maximum value is only defined for real numbers
eo: Maksimuma valoro estas difinita nur por realaj nombroj

en: Bank of Canada
eo: Banko de Kanado

en: European Central Bank
eo: Eŭropa Centra Banko

en: International Monetary Fund
eo: Internacia Mona Fonduso

en: United Nations Treasury
eo: Trezorejo de Unuiĝintaj Nacioj

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
eo: La rezulto estas tro longa por montri en fiksa formato. Provu aliajn rezultformatojn

en: Angle
eo: Angulo

en: Length
eo: Longo

en: Area
eo: Areo

en: Volume
eo: Volumeno

en: Mass
eo: Maso

en: Speed
eo: Rapideco

en: Duration
eo: Daŭro

en: Frequency
eo: Ofteco

en: Temperature
eo: Temperaturo

en: Energy
eo: Energio

en: Pressure
eo: Premo

en: Digital Storage
eo: Cifereca konservado

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
eo: Gradoj (dekumaj)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
eo: grado,gradoj,deg

en: Degrees (D°M′S″)
eo: Gradoj (G°M′S″)

en: Radians
eo: Radianoj

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
eo: radiano,radianoj,rad

en: Gradians
eo: Gradusoj

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
eo: graduso,gradusoj,gono

en: Parsecs
eo: Parsekoj

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
eo: parseko,parsekoj,pc

en: Light Years
eo: Lumjaroj

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
eo: lumjaro,lumjaroj,lj

en: Astronomical Units
eo: Astronomiaj unuoj

[ctx: unit-symbols]
en: au
eo: ua

en: Rack Units
eo: Rakaj unuoj

en: Nautical Miles
eo: Marmejlo

en: Miles
eo: Mejloj

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
eo: mejlo,mejloj,mi

en: Kilometers
eo: Kilometroj

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
eo: kilometro,kilometroj,km,kmj

en: Cables
eo: Kabloj

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
eo: kablo,kabloj,kb

en: Fathoms
eo: Klafto

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
eo: klafto,klaftoj,kft

en: Meters
eo: Metroj

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
eo: metro,metroj,m

en: Yards
eo: Jardoj

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
eo: jardo,jardoj,yd

en: Feet
eo: Futo

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
eo: futo,futoj,ft

en: Inches
eo: Coloj

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
eo: colo,coloj,co

en: Centimeters
eo: Centimetroj

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
eo: centimetro,centimetroj,cm,cm

en: Millimeters
eo: Milimetroj

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
eo: milimetro,milimetroj,mm

en: Micrometers
eo: Mikrometroj

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
eo: mikrometro,mikrometroj,µm

en: Nanometers
eo: Nanometroj

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
eo: nanometro,nanometroj,nm

en: Desktop Publishing Points
eo: Labortablaj eldonpunktoj

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
eo: punkto,pt,punktoj,ptj

en: Kilometers per Hour
eo: Kilometroj hore

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
eo: kilometroj dum horo,kmph,kmh,kph

en: Miles per Hour
eo: Mejloj hore

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
eo: milesph,mejloj dum horo,mi/h,miph,mph

en: Meters per Second
eo: Metroj sekunde

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
eo: metroj dum sekundo, mps

en: Feet per Second
eo: Futoj sekunde

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
eo: fps, piedoj dum sekundo, piedoj

en: Knots
eo: Nodoj

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
eo: kt,kn,nd,nodo,nodoj

en: Hectares
eo: Hektaroj

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
eo: hektaro,hektaroj,ha

en: Acres
eo: Akreoj

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
eo: akreo,akreoj

en: Square Miles
eo: Kvadrataj mejloj

en: Square Feet
eo: Kvadrataj futoj

en: Square Kilometers
eo: Kvadrataj kilometroj

en: Square Meters
eo: Kvadrataj metroj

en: Square Centimeters
eo: Kvadrataj centimetroj

en: Square Millimeters
eo: Kvadrataj milimetroj

en: Cubic Meters
eo: Kubaj metroj

en: British Gallons
eo: Britaj galjonoj

en: US Gallons
eo: Usonaj galjonoj

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
eo: galjono,galjonoj,gal

en: Liters
eo: Litroj

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
eo: litro,litroj,liter,liters,l

en: US Quarts
eo: Usonaj kvartoj

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
eo: du pajntoj, du pajntoj, qt

en: British Pints
eo: Britaj pajntoj

en: US Pints
eo: Usonaj pajntoj

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
eo: pajnto,pajntoj,pt

en: Metric Cups
eo: Metrikaj tasoj

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
eo: taso, tasoj, cp

en: Milliliters
eo: Mililitroj

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
eo: mililitro,mililitroj,millimeter,millimeter,mL,cm³

en: Microliters
eo: Mikrolitroj

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
eo: mm³,µl,ul

en: Tonnes
eo: Tunoj

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
eo: tuno,tunoj

en: Kilograms
eo: Kilogramoj

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
eo: kilogramo,kilogramoj,kilogram,kilograms,kg,kgj

en: Pounds
eo: Funtoj

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
eo: funto, funtoj, lb, lbs

en: Ounces
eo: Uncoj

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
eo: unco,uncoj,oz

en: Troy Ounces
eo: Troaj uncoj

en: Grams
eo: Gramoj

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
eo: gramo,gramoj,gram,grams,g

en: Milligrams
eo: Miligramoj

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
eo: miligramo,miligramoj,milligram,milligrams,mg

en: Micrograms
eo: Mikrogramoj

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
eo: mikrogramo,mikrogramoj,microgram,micrograms,µg,ug

en: Stone
eo: Ŝtonoj

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
eo: ŝtono,st,ŝtonoj

en: Centuries
eo: Jarcentoj

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
eo: jarcento, jarcentoj

en: Decades
eo: Jardekoj

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
eo: jardeko, jardekoj

en: Years
eo: Jaroj

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
eo: jaro,jaroj

en: Months
eo: Monatoj

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
eo: monato, monatoj

en: Weeks
eo: Semajnoj

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
eo: semajno, semajnoj

en: Days
eo: Tagoj

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
eo: tago,tagoj

en: Hours
eo: Horoj

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
eo: horo, horoj

en: Minutes
eo: Minutoj

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
eo: minuto,minutoj

en: Seconds
eo: Sekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
eo: sekundo,sekundoj,s

en: Milliseconds
eo: Milisekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
eo: milisekundo,milisekundoj,ms

en: Microseconds
eo: Mikrosekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
eo: mikrosekundo,microsekundoj,us,µs

en: Nanoseconds
eo: Nanosekundoj

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
eo: nanosekundo,nanosekundoj,ns

en: Celsius
eo: Celsio

[ctx: unit-symbols]
en: degC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius
eo: degC,°C,˚C,C,c,Celsio,celsio

en: Fahrenheit
eo: Farenhejto

[ctx: unit-symbols]
en: degF,°F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
eo: degF,°F,˚F,F,f,Farenhejto,farenhejto

en: Kelvin
eo: Kelvino

[ctx: unit-symbols]
en: k,K,Kelvin,kelvin
eo: k,K,Kelvino,kelvino

en: Rankine
eo: Rankajna

[ctx: unit-symbols]
en: degR,°R,˚R,°Ra,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
eo: degR,°R,˚R,°Ra,˚Ra,r,R,Rankajna,rankajna

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
eo: Bitoj

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
eo: bito,bitoj,b

en: Bytes
eo: Bajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
eo: bajto,bajtoj,B

en: Nibbles
eo: Bitkvaroj

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
eo: bitkvaro,bitkvaroj

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
eo: Kilobitoj

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
eo: kilobito,kilobitoj,kb,Kb

en: Kilobytes
eo: Kilobajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
eo: kilobajto,kilobajtoj,kB,KB

en: Kibibits
eo: Kibibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
eo: kibibito,kibibitoj,Kib

en: Kibibytes
eo: Kibibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
eo: kibibajto,kibibajtoj,KiB

en: Megabits
eo: Megabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
eo: megabito,megabitoj,Mb

en: Megabytes
eo: Mebibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
eo: megabajto,megabajtoj,MB

en: Mebibits
eo: Mebibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
eo: mebibito,mebibitoj,Mib

en: Mebibytes
eo: Mebibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
eo: mebibajto,mebibajtoj,MiB

en: Gigabits
eo: Gigabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
eo: gigabito,gigabitoj,Gb

en: Gigabytes
eo: Gigabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
eo: gigabajto,gigabajtoj,GB

en: Gibibits
eo: Gibibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
eo: gibibito,gibibitoj,Gib

en: Gibibytes
eo: Gibibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
eo: gibibajto,gibibajtoj,GiB

en: Terabits
eo: Terabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
eo: terabito,terabitoj,Tb

en: Terabytes
eo: Terabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
eo: terabajto,terabajtoj,TB

en: Tebibits
eo: Tebibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
eo: tebibito,tebibitoj,Tib

en: Tebibytes
eo: Tebibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
eo: tebibajto,tebibajtoj,TiB

en: Petabits
eo: Petabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
eo: petabito,petabitoj,Pb

en: Petabytes
eo: Petabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
eo: petabajto,petabajtoj,PB

en: Pebibits
eo: Pebibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
eo: pebibito,pebibitoj,Pib

en: Pebibytes
eo: Pebibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
eo: pebibajto,pebibajtoj,PiB

en: Exabits
eo: Eksabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
eo: eksabito,exabitoj,Eb

en: Exabytes
eo: Eksabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
eo: eksabajto,eksabajtoj,EB

en: Exbibits
eo: Eksbibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
eo: eksbibito,eksbibitoj,Eib

en: Exbibytes
eo: Ekbibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
eo: eksbibajto,eksbibatoj,EiB

en: Zettabits
eo: Zetabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
eo: zetabito,zetabitoj,Zb

en: Zettabytes
eo: Zetabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
eo: zetabajto,zetabajtoj,ZB

en: Zebibits
eo: Zebibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
eo: zebibito,zebibitoj,Zib

en: Zebibytes
eo: Zebibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
eo: zebibajto,zebibajtoj,ZiB

en: Yottabits
eo: Jotabitoj

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
eo: jotabito,jotabitoj,Yb

en: Yottabytes
eo: Jotabajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
eo: jotabajto,jotabajtoj,YB

en: Yobibits
eo: Jobibitoj

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
eo: jobibito,jobibitoj,Yib

en: Yobibytes
eo: Jobibajtoj

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
eo: jobibajto,jobibajtoj,YiB

en: Joules
eo: Ĵuloj

en: Kilojoules
eo: Kiloĵuloj

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
eo: KJ,kiloĵuloj,kiloĵulo

en: Megajoules
eo: Megaĵuloj

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
eo: MJ,megaĵuloj,megaĵulo

en: Kilowatt-Hours
eo: Kilovat-horoj

en: British Thermal Units
eo: Britaj termikaj unuoj

en: Calories
eo: Kalorioj

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
eo: kalorioj,kalorio,kal

en: Kilocalories
eo: Kilokalorioj

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
eo: kilokalorioj,kilokalorio,kcal

en: Ergs
eo: Ergoj

en: Electron Volts
eo: Elektronvoltoj

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
eo: elektronvolto,elektronvoltoj,ev

en: Foot-Pounds
eo: Fut-funtoj

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
eo: pied-funto, pied-funtoj, ft-lb,ft-lbs

en: Pascals
eo: Paskaloj

[ctx: unit-symbols]
en: Pascal,pascal,Pa
eo: Paskalo,paskalo,Pa

en: Kilopascals
eo: Kilopaskaloj

[ctx: unit-symbols]
en: Kilopascal,kilopascal,kPa
eo: Kilopaskalo,kilopaskalo,kPa

en: Hectopascals
eo: Hektopaskaloj

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
eo: Hektopaskalo,hektopaskalo,hPa

en: Bars
eo: Baroj

en: Standard Atmospheres
eo: Normaj atmosferoj

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
eo: Standarda atmosfero,Standarda atmosfero,standarda atmosfero,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
eo: Milimetroj da hidrargo

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
eo: Milimetro da hidrargo,milimetro da hidrargo,mmHg

en: Inches of Mercury
eo: Coloj da hidrargo

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
eo: Colo da hidrargo,colo da hidrargo,inHg

en: Pounds per Square Inch
eo: Funtoj po kvadrata colo

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
eo: Funto po kvadrata colo,funto po kvadrata colo,psi

en: Currency
eo: Monunuo

en: Number Base
eo: Nombra bazo

en: Binary
eo: Duuma

en: Octal
eo: Okuma

en: Decimal
eo: Dekuma

en: Hexadecimal
eo: Deksesuma

en: Open in Calculator
eo: Malfermi en Kalkulilo

en: Result copied
eo: Rezulto kopiita

en: Result was copied successfully
eo: Rezulto sukcese kopiita

en: Degrees
eo: Gradoj

en: Angle Unit: %s
eo: Angulunuo: %s

en: Not Available
eo: Ne disponebla

en: %d-bit | %d-bit
eo[0]: %d-bita
eo[1]: %d-bitaj

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
eo: Komenci en donita reĝimo (baza, progresinta, financa, programada, klavara, konverta)

en: Solve given equation
eo: Solvi donitan egalaĵon

en: Start with given equation
eo: Komenci kun la donita egalaĵo

en: Show release version
eo: Montri version de eldono

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
eo: © 1986–%d la aŭtoroj de Kalkulilo

en: Exchange Rate Data Providers
eo: Provizantoj de datumoj pri interŝanĝokursoj

en: Exchange rates data by %s
eo: Interŝanĝaj datumoj de %s

en: Close All?
eo: Ĉu fermi ĉiujn?

en: Are you sure you want to close all open windows?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas fermi ĉiujn malfermitajn fenestrojn?

en: _Cancel
eo: _Rezigni

en: Close _All
eo: _Fermi ĉiujn

en: Error
eo: Eraro

en: Defined Functions
eo: Difinitaj funkcioj

en: Built-in Keywords
eo: Enkonstruitaj ŝlosilvortoj

en: Defined Currencies
eo: Difinitaj valutoj

en: Defined Variables
eo: Difinitaj variabloj

en: Can not use defined variable or constant names
eo: Ne eblas uzi nomojn de difinitaj variabloj aŭ konstantoj

en: Can not use built-in function or operator names
eo: Ne eblas uzi nomojn de enkonstruitaj funkcioj aŭ operatoroj

en: Function name can not start with a digit
eo: Funkcionomo ne povas komenci per cifero

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
eo: Funkcionomo rajtas enhavi nur ciferojn, literojn kaj substrekojn

en: Edit
eo: Redakti

en: Delete
eo: Forigi

en: 8-bit
eo: 8-bita

en: 16-bit
eo: 16-bita

en: 32-bit
eo: 32-bita

en: 64-bit
eo: 64-bita

en: Never
eo: Neniam

en: Daily
eo: Ĉiutage

en: Weekly
eo: Ĉiusemajne

en: Currency Code
eo: Valutokodo

en: Currency Name
eo: Valutnomo

en: Both
eo: Ambaŭ

en: Can not use defined function or operator names
eo: Ne eblas uzi nomojn de difinitaj funkcioj aŭ operatoroj

en: Can not use built-in variable or constant names
eo: Ne eblas uzi nomojn de enkonstruitaj variabloj aŭ konstantoj

en: Variable name can not start with a digit
eo: Variablonomo ne povas komenci per cifero

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
eo: Variablonomo povas enhavi nur ciferojn, literojn kaj substrekojn

en: Basic
eo: _Baza

en: Advanced
eo: Altnivela

en: Financial
eo: Financa

en: Keyboard
eo: Klavaro

en: Conversion
eo: Konverto

en: Clear Display [Escape]
eo: Vakigi ekranon [Eskapa klavo]

en: Superscript Mode [Ctrl]
eo: Superskriba reĝimo [Ktrl]

en: Subscript Mode [Alt]
eo: Abona reĝimo [Alt]

en: Variables and Constants
eo: Variabloj kaj konstantoj

en: Additional Functions
eo: Aldonaj funkcioj

en: Divide [/]
eo: Dividi [/]

en: Multiply [*]
eo: Obligi [*]

en: Subtract [-]
eo: Subtrahi [-]

en: Add [+]
eo: Adicii [+]

en: Percentage [%]
eo: Elcento [%]

en: Group [()]
eo: Grupegi [()]

en: Calculate Result
eo: Kalkuli rezulton

en: Inverse Modifier [Shift]
eo: Inversa modifilo [Maj]

en: Square [Ctrl+2]
eo: Kvadrato [Ktrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
eo: Kvadrata radiko [Ktrl+R]

en: Exponent [^ or **]
eo: Eksponento [^ aŭ **]

en: Nth Root
eo: N-a radiko

en: Common Logarithm
eo: Dekuma logaritmo

en: Base-10 Exponential
eo: Dekuma eksponenta funkcio

en: Natural Exponential
eo: Natura eksponenta funkcio

en: Inverse [Ctrl+I]
eo: Inversa [Ktrl+I]

en: Round [[]]
eo: Rondigi [[]]

en: Absolute Value [||]
eo: Absoluta valoro [||]

en: Factorial [!]
eo: Faktorialo [!]

en: Pi [Ctrl+P]
eo: Pi [Ktrl+P]

en: Imaginary Unit
eo: Imaga unuo

en: Factorize [Ctrl+F]
eo: Faktorigi [Ktrl+F]

en: Switch Conversion Units
eo: Ŝanĝi konvertajn unuojn

en: Backspace
eo: Retropaŝo

en: Degrees, Minutes, Seconds
eo: Gradoj, minutoj, sekundoj

en: Change Sign
eo: Ŝanĝi signon

en: Exchange Rate Details
eo: Detaloj pri interŝanĝokurso

en: Updated
eo: Ĝisdatigita

en: Source
eo: Fonto

en: _Refresh Rates
eo: _Aktualigi kurzojn

note: Translators: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, at a fixed interest rate of int per compounding period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_interest
en: Ctrm
eo: Ktrm

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
eo: Kunmetanta Periodo

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
eo: Dds

en: Double Declining Depreciation
eo: Duoble deklinacianta malplivaloriĝo

note: Translators: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
eo: Ev

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
eo: Estonta valoro

note: Translators: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
eo: Mpm

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
eo: Malnetoprofito marĝeno

note: Translators: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
eo: Ppg

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
eo: Perioda pago

note: Translators: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
eo: Nv

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
eo: Nuna valoro

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
eo: Elcentaĵo

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
eo: Perioda rentumo

en: Straight Line Depreciation
eo: Lineara malplivaloriĝo

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable 
en: Syd
eo: Sjc

en: Sum of the Years Digits Depreciation
eo: Sumo de la jaraj cifroj malplivaloriĝo

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
eo: Periodo

en: Financial Term
eo: Financa periodo

en: Currency Conversion
eo: Valutkonverto

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
eo: K_alkuli

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
eo: Kalkuli kiom da kunmetantaj periodoj necesas por pliigi investaĵon de estanta valoro al estonta valoro, je neŝanganta rentumo por ĉiu kunmetanta periodo.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
eo: Duoble dekliancanta malplivaloriĝo

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
eo: Kalkuli asignaĵon por kompensi malplivaloriĝon de aktivo dum iu specifa perioda, uzante la metodon 'duoble deklinacianta saldo'.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
eo: Kosto

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
eo: Vivo

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
eo: Periodo

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eo: Kalkuli la estontan valoron de investaĵo bazita sur serio de egalaj pagoj per perioda rentumo super la nombro de pagperiodoj dum tuta periodo de la investaĵo.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
eo: Nombro de periodoj

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
eo: Kalkulas la revendan prezon de produkto, surbaze prezo de la produkto kaj la dezirata malneta profitmarĝeno.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
eo: Marĝeno

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
eo: Kalkulas la kvanton de la perioda pago de prunto, kiam pagoj estas farataj fine de ĉiu pagperiodo.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
eo: Ĉefa sumo

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
eo: Kalkulas la nunan valoron de investaĵo bazita sur serio de egalaj pagoj diskontitaj je perioda rentumo tra la nombro de pagperiodoj de la tuta daŭro.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
eo: Kalkulas la periodan rentumon necesan por kreskigi investaĵon ĝis estonta valoro, tra la nombro de kapitaligaj periodoj.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
eo: Lineara malplivaloriĝo

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eo: Kalkulas la linearan malplivaloriĝon de aktivo dum unu periodo. La lineara metodo de malplivaloriĝo dividas la malplivaloriĝeblan koston egale laŭ la utila vivo de aktivo. La utila vivo estas la nombro de periodoj, tipe jaroj, dum kiuj aktivo malplivaloriĝas.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
eo: Resta valoro

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
eo: Sumo-de-la-Jaroj-ciferoj malplivaloriĝo

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
eo: Kalkulas la kvanton de malplivaloriĝo de aktivo dum specifa periodo, uzante la metodon Sumo-de-la-Jaroj-ciferoj. Tiu metodo akcelas la ritmon de malplivaloriĝo, tiel ke pli da malplivaloriĝa elspezo okazas en fruaj periodoj ol en postaj. La utila vivo estas la nombro de periodoj, tipe jaroj, dum kiuj aktivo malplivaloriĝas.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
eo: Pagperiodo

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
eo: Kalkuli kiom pagperiodaj necesas dum la daŭro de ordinara anuitato, por havigi iun estontan valoron, per perioda rentumo.

en: Bitwise AND
eo: Biteca KAJO (AND)

en: Bitwise NAND
eo: Biteca NEO-KAJO (NAND)

en: Bitwise OR
eo: Biteca AŬO (OR)

en: Bitwise NOR
eo: Biteca NE-AŬO (NOR)

en: Bitwise NOT
eo: Biteca NEO (NOT)

en: Bitwise Exclusive OR
eo: Biteca ekskluziva AŬO (XOR)

en: Bitwise Exclusive NOR
eo: Biteca ekvivalenta NE-EKSKLUZIVA AŬO (XNOR)

en: Left Shift [<<]
eo: Maldekstra ŝovo [<<]

en: Right Shift [>>]
eo: Dekstra ŝovo [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
eo: Nesigna dekstra ŝovo [>>>]

en: Binary Logarithm
eo: Duuma logaritmo

en: Base-2 Exponential
eo: Duum-baza eksponenta funkcio

en: Ceiling [Ctrl+[]]
eo: Plafono [Ktrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
eo: Planko [Alt+[]]

en: Change Base
eo: Ŝanĝi bazon

en: Change Word Size
eo: Ŝanĝi vortlongon

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
eo: Enmeti signokodon

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
eo: Signo

en: Convert to
eo: Konverti al

en: Unicode Code Point
eo: Unikoda kodpunkto

en: UTF-8 Encoding
eo: Kodado UTF-8

en: UTF-16 Encoding
eo: Kodado UTF-16

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
eo: Enmet_i

en: Exchange Rates Not Loaded
eo: Interŝanĝaj kurzoj ne ŝargitaj

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
eo: <a href="r:///">Aktualigi kurzojn</a> aŭ ŝanĝi aktualigan intervalon en agordoj

en: _Copy
eo: _Kopii

en: _Paste
eo: _Alglui

en: Function name
eo: Nomo de funkcio

en: Select no. of arguments
eo: Elektu nombron da argumentoj

en: Add function
eo: Aldoni funkcion

en: Favorite Currencies
eo: Plej ŝatataj valutoj

en: Search currencies
eo: Serĉi valutojn

en: No Results Found
eo: Neniuj rezultoj trovite

en: Try a different search
eo: Provu alian serĉon

en: General
eo: Ĝenerala

en: Number of _Decimals
eo: Nombro da _decimaloj

en: Trailing _Zeroes
eo: Vostaj _nuloj

en: _Thousands Separators
eo: _Milaj disigiloj

en: _Angle Units
eo: _Angulaj unuoj

en: _Word Size
eo: _Vortolongo

en: E_xchange Rate Refresh Interval
eo: _Aktualiga intervalo de interŝanĝa kurzo

en: _Currency Display
eo: _Monunua montrado

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
eo: _Montri valutojn en aŭtomata kompletiga listo

en: All
eo: Ĉiuj

en: Favorite Only
eo: Nur plej ŝatataj

en: None
eo: Neniu

en: _Favorite Currencies
eo: _Plej ŝatataj valutoj

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
eo: Malfermi novan fenestron

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
eo: Fermi la aktualan fenestron

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
eo: Ĉesigi la apon

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
eo: Malfermi menuon

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
eo: Montri agordojn

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavkombinoj

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
eo: Vakigi historion

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
eo: Ŝanĝi reĝimojn

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
eo: Ŝanĝi al baza reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
eo: Ŝanĝi al altnivela reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
eo: Ŝanĝi al financa reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
eo: Ŝanĝi al programada reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
eo: Ŝanĝi al klavara reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
eo: Ŝanĝi al klavara reĝimo (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
eo: Ŝanĝi al konverta reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
eo: Programada reĝimo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
eo: Ŝanĝi al duuma

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
eo: Ŝanĝi al okuma

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
eo: Ŝanĝi al dekuma

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
eo: Ŝanĝi al deksesuma

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
eo: Klavara enigo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
eo: Obligi (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
eo: Dividi (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
eo: Kvadrato (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
eo: Kvadrata radiko (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
eo: Inverso (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
eo: Grado (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
eo: Planko (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
eo: Plafono (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
eo: Enigi nombrojn en scienca formo

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
eo: Enigi subindicitajn nombrojn

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
eo: Enigi superindicitajn nombrojn

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
eo: Enigi superindician minus-signon

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
eo: Ekvacio

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
eo: Kopii

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
eo: Enmeti

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
eo: Malfari

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
eo: Refari

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
eo: Antaŭa ekvacio

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
eo: Sekva ekvacio

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
eo: Vakigi ekranon

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
eo: Faktorigi

en: Constants
eo: Konstantoj

en: Variable name
eo: Variablonomo

en: Store value into existing or new variable
eo: Konservi valoron kiel ekzista aŭ nova variablo

en: _Basic
eo: _Baza

en: _Advanced
eo: _Altnivela

en: _Financial
eo: _Financa

en: _Programming
eo: _Programado

en: _Keyboard
eo: _Klavaro

en: _Conversion
eo: _Konverto

en: _New Window
eo: _Nova fenestro

en: _Clear History
eo: _Vakigi la historion

en: Result Format
eo: Rezulta formato

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
eo: _Aŭtomata

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
eo: _Fiksite

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
eo: _Scienca

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
eo: _Inĝeniera

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Keyboard Shortcuts
eo: _Klavkombinoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: A_bout Calculator
eo: _Pri Kalkulilo

en: Mode Selection
eo: Elekto de reĝimo

en: Undo
eo: Malfari

en: Redo
eo: Refari

en: Main Menu
eo: Ĉefa menuo
