gnome-calculator master - en to hi translation catalogue (603 entries)

en: Calculator
hi: कैलकुलेटर

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
hi: अंकगणित, वैज्ञानिक या वित्तीय गणना करें

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
hi: कैलकुलेटर एक ऐसा अनुप्रयोग है जो गणितीय समीकरणों को हल करता है। हालाँकि यह पहली नज़र में केवल बुनियादी अंकगणितीय ऑपरेशनों वाला एक साधारण कैलकुलेटर प्रतीत होता है, लेकिन आप उन्नत, वित्तीय या प्रोग्रामिंग मोड में स्विच करके आश्चर्यजनक क्षमताओं का एक सेट पा सकते हैं।

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation, prime factorization and unit conversions.
hi: उन्नत कैलकुलेटर कई कार्यों का समर्थन करता है, जिनमें शामिल हैं: लघुगणक, फैक्टोरियल, त्रिकोणमितीय और हाइपरबोलिक फ़ंक्शन, मापांक विभाजन, जटिल संख्याएं, यादृच्छिक संख्या जनरेशन, अभाज्य गुणनखंड और इकाई रूपांतरण।

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
hi: वित्तीय मोड कई गणनाओं का समर्थन करता है, जिसमें आवधिक ब्याज दर, वर्तमान और भावी मूल्य, दोहरी गिरावट और सीधी रेखा मूल्यह्रास, और कई अन्य शामिल हैं।

en: Programming mode supports conversion between common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), boolean algebra, one’s and two’s complementation, character to character code conversion, and more.
hi: प्रोग्रामिंग मोड सामान्य आधारों (बाइनरी, ऑक्टल, दशमलव और हेक्साडेसिमल), बूलियन बीजगणित, एक और दो के पूरक, वर्ण से वर्ण कोड रूपांतरण, और अधिक के बीच रूपांतरण का समर्थन करता है।

en: Basic Mode
hi: बुनियादी विधा

en: Advanced Mode
hi: उन्नत विधा

en: Financial Mode
hi: वित्तीय विधा

en: Programming Mode
hi: प्रोग्रामिंग विधा

en: Keyboard Mode
hi: कीबोर्ड विधा

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hi: गनोम परियोजना

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
hi: गणना;अंकगणित;वैज्ञानिक;वित्तीय;

en: Accuracy value
hi: शुद्धता मान

en: The number of digits displayed after the numeric point
hi: सांख्यिक बिंदु के बाद दिखाए गए अंको की संख्या

en: Word size
hi: शब्द आकार

en: The size of the words used in bitwise operations
hi: बिटवाइज संक्रिया में प्रयुक्त शब्द का आकार

en: Numeric Base
hi: सांख्यिक बेस

en: The numeric base
hi: सांख्यिक बेस

en: Show Thousands Separators
hi: हजार विभाजक दिखाएँ

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
hi: बताता है कि क्या हजार विभाजक को बड़ी संख्या में दिखाया गया है।

en: Show Trailing Zeroes
hi: ट्रैलिंग शून्य दिखाएँ

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
hi: बताता है कि कोई पश्चगामी शून्य जिसके बाद संख्या बिंदु को प्रदर्शन मान में दिखाया जाना चाहिए।

en: Number format
hi: संख्या प्रारूप

en: The format to display numbers in
hi: प्रारूप जिसमें संख्या को दिखाना है

en: Angle units
hi: कोण इकाई

en: The angle units to use
hi: उपयोग के लिए कोण इकाई

en: Currency update interval
hi: मुद्रा अद्यतन अंतराल

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
hi: मुद्रा विनिमय दरों को कितनी बार अद्यतन किया जाना चाहिए। 0 के मान का मतलब है कि मुद्रा विनिमय दरें नेटवर्क से बिल्कुल भी प्राप्त नहीं की जाएंगी।

en: Button mode
hi: बटन विधि

en: The button mode
hi: बटन विधि

en: Source currency
hi: स्रोत करेंसी

en: Currency of the current calculation
hi: मौजूदा गणना की मुद्रा

en: Target currency
hi: लक्ष्य मुद्रा

en: Currency to convert the current calculation into
hi: मुद्रा जिसमे वर्तमान गणना को परिवर्तित करना हैं

en: Source units
hi: स्रोत इकाई

en: Units of the current calculation
hi: मौजूदा गणना की इकाई

en: Target units
hi: लक्ष्य इकाई

en: Units to convert the current calculation into
hi: इकाइयों जिसमे वर्तमान गणना को परिवर्तित करना हैं

en: Internal precision
hi: आंतरिक परिशुद्धता

en: The internal precision used with the MPFR library
hi: MPFR लाइब्रेरी के साथ उपयोग की जाने वाली आंतरिक परिशुद्धता

en: Window position
hi: खिड़की का स्थान

en: Window position (x and y) of the last closed window.
hi: अंतिम बंद खिड़की की खिड़की स्थिति (x और y)।

en: Window maximized
hi: खिड़की अधिकतमीकृत

en: Whether the last closed window was maximized.
hi: क्या अंतिम बंद खिड़की को अधिकतम किया गया था।

en: Window size
hi: खिड़की का आकार

en: Window size (width and height) of the last closed window.
hi: अंतिम बंद खिड़की का खिड़की आकार (चौड़ाई और ऊंचाई)।

en: UAE Dirham
hi: UAE दिरहम

en: Argentine Peso
hi: अर्जेंटीनी पेसो

en: Australian Dollar
hi: ऑस्ट्रेलियाई डालर

en: Bangladeshi Taka
hi: बांग्लादेशी टका

en: Bulgarian Lev
hi: बुल्गारियाई लेव

en: Bahraini Dinar
hi: बहारीनी दीनार

en: Brunei Dollar
hi: ब्रूनेई डालर

en: Brazilian Real
hi: ब्राजीलियाई रियाल

en: Botswana Pula
hi: बोत्सबाना पुला

en: Canadian Dollar
hi: कनाडाई डॉलर

en: CFA Franc
hi: CFA फ्रैंक

en: Swiss Franc
hi: स्विस फ्रैंक

en: Chilean Peso
hi: चिली पेसो

en: Chinese Yuan
hi: चीनी युआन

en: Colombian Peso
hi: कोलंबियाई पेसो

en: Czech Koruna
hi: चेक कोरूना

en: Danish Krone
hi: दानिश क्रोन

en: Algerian Dinar
hi: अल्जीरियाई दीनार

en: Estonian Kroon
hi: एस्टोनियाई क्रून

en: Euro
hi: यूरो

en: British Pound Sterling
hi: ब्रिटिश पौंड स्टर्लिंग

en: Hong Kong Dollar
hi: हांगकांग डॉलर

en: Croatian Kuna
hi: क्रोएशियाई कुना

en: Hungarian Forint
hi: हंगरियन फोरिंट

en: Indonesian Rupiah
hi: इण्डोनेशियाई रुपिया

en: Israeli New Shekel
hi: इसरायली न्यू शीकेल

en: Indian Rupee
hi: भारतीय रुपया

en: Iranian Rial
hi: ईरानी रियाल

en: Icelandic Krona
hi: आइसलैंडिक क्रोना

en: Japanese Yen
hi: जापानी येन

en: Jamaican Dollar
hi: जमैकाई डॉलर

en: South Korean Won
hi: दक्षिणी कोरियाई वोन

en: Kuwaiti Dinar
hi: कुवैती दीनार

en: Kazakhstani Tenge
hi: कजाखस्तानी टेंगे

en: Sri Lankan Rupee
hi: श्रीलंकाई रुपया

en: Libyan Dinar
hi: लीबियाई दीनार

en: Mauritian Rupee
hi: मारिशियन रूपये

en: Mexican Peso
hi: मेक्सिकन पेसो

en: Malaysian Ringgit
hi: मलेशियन रिंगित

en: Nigerian Naira
hi: नाइजीरियाई नाइरा

en: Norwegian Krone
hi: नॉरवेजियाई क्रोन

en: Nepalese Rupee
hi: नेपाली रुपया

en: New Zealand Dollar
hi: न्यूजीलैंड डॉलर

en: Omani Rial
hi: ओमानी रियाल

en: Peruvian Nuevo Sol
hi: पेरुवियन नेवो सोल

en: Philippine Peso
hi: फिलिपीन पेसो

en: Pakistani Rupee
hi: पाकिस्तानी रूपये

en: Polish Zloty
hi: पोलिश ज्लोटी

en: Qatari Riyal
hi: कतारी रियाल

en: New Romanian Leu
hi: नया रोमानियाई लियू

en: Russian Rouble
hi: रूसी रूबल

en: Saudi Riyal
hi: सऊदी रियाल

en: Serbian Dinar
hi: सर्बियाई दिनार

en: Swedish Krona
hi: स्वीडिश क्रोना

en: Singapore Dollar
hi: सिंगापुर डॉलर

en: Thai Baht
hi: थाई बाह्ट

en: Tunisian Dinar
hi: ट्यूनिशियाई दीनार

en: Turkish Lira
hi: तुर्की लीरा

en: T&T Dollar (TTD)
hi: T&T डॉलर (TTD)

en: New Taiwan Dollar
hi: न्यू ताइवान डॉलर

en: Ukrainian Hryvnia
hi: यूक्रेनियन रिव्निया

en: US Dollar
hi: यूएस डॉलर

en: Uruguayan Peso
hi: उरुगवेयन पेसो

en: Vietnamese Dong
hi: वियतनामी डोंग

en: South African Rand
hi: दक्षिण अफ्रीका रैंड

en: International Monetary Fund
hi: अंतर्राष्ट्रीय मुद्रा कोष

en: European Central Bank
hi: यूरोपीय केंद्रीय बैंक

en: Bank of Canada
hi: बैंक ऑफ कनाडा

en: United Nations Treasury
hi: संयुक्त राष्ट्र राजकोष

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
hi: में

en: to
hi: से

en: The zeroth root of a number is undefined
hi: किसी संख्या का शून्यवाँ मूल अपरिभाषित होता है

en: Error: the number of periods must be positive
hi: त्रुटि: अवधियों की संख्या सकारात्मक होनी चाहिए

en: Logarithm
hi: लघुगणक

en: Natural logarithm
hi: प्राकृतिक लघुगणक

en: Square root
hi: वर्गमूल

en: Absolute value
hi: निरपेक्ष मूल्य

en: Signum
hi: सिग्नम

en: Argument
hi: तर्क

en: Conjugate
hi: संयुग्म

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Fraction
hi: भिन्न

en: Floor
hi: फर्श

en: Ceiling
hi: छत

en: Round
hi: गोल

en: Real
hi: वास्तविक

en: Imaginary
hi: काल्पनिक

en: Sine
hi: ज्या

en: Cosine
hi: कोज्या

en: Tangent
hi: स्पर्शज्या

en: Arc sine
hi: चाप ज्या

en: Arc cosine
hi: चाप कोज्या

en: Arc tangent
hi: चाप स्पर्शज्या

en: Inverse sine
hi: व्युत्क्रम ज्या

en: Inverse cosine
hi: व्युत्क्रम कोज्या

en: Inverse tangent
hi: व्युत्क्रम स्पर्शज्या

en: Hyperbolic sine
hi: अतिपरवलयिक ज्या

en: Hyperbolic cosine
hi: अतिपरवलयिक कोज्या

en: Hyperbolic tangent
hi: अतिपरवलयिक स्पर्शज्या

en: Hyperbolic arcsine
hi: अतिशयोक्तिपूर्ण चापज्या

en: Hyperbolic arccosine
hi: अतिपरवलयिक चापकोज्या

en: Hyperbolic arctangent
hi: अतिपरवलयिक चापस्पर्शज्या

en: Inverse hyperbolic sine
hi: व्युत्क्रम अतिपरवलयिक ज्या

en: Inverse hyperbolic cosine
hi: व्युत्क्रम अतिपरवलयिक कोज्या

en: Inverse hyperbolic tangent
hi: व्युत्क्रम अतिपरवलयिक स्पर्शज्या

en: One's complement
hi: एक का पूरक

en: Two's complement
hi: दो का पूरक

note: Message displayed when cannot toggle bit in display
en: Displayed value not an integer
hi: प्रदर्शित मान पूर्णांक नहीं है

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
hi: कोई पूर्ववत इतिहास नहीं

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
hi: कोई पुनः करें इतिहास नहीं

en: No sane value to store
hi: भंडारन के लिये कोई सेन मान नहीं

note: Error displayed to user when they perform a bitwise operation on numbers greater than the current word
en: Overflow. Try a bigger word size
hi: अतिप्रवाह। किसी बड़े शब्द आकार आजमाएँ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
hi: अज्ञात चर “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
hi: प्रकार्य “%s” परिभाषित नहीं

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown conversion
hi: अज्ञात रूपांतरण

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
hi: विकृत अभिव्यक्ति

en: Calculating
hi: गणना कर रहा है

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
hi: गुणनखंडन के लिए एक पूर्णांक की आवश्यकता है

note: This message is displayed in the status bar when a bit shift operation is performed and the display does not contain a number
en: No sane value to bitwise shift
hi: बिटवाइज शिफ्ट के लिये कोई सेन मान नहीं

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
hi: अधःप्रवाह त्रुटि

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
hi: अतिप्रवाह त्रुटि

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
hi: शून्य के लिए तर्क परिभाषित नहीं है

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
hi: नकारात्मक घातांक के लिए शून्य का घात अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
hi: शून्य पर शून्य अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
hi: शून्य का लघुगुणक अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
hi: फैक्टोरियल केवल गैर ऋणात्मक वास्तविक संख्या के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
hi: शून्य से भाग अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
hi: मॉड्यूलस डिविजन केवल पूर्णांकों के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
hi: स्पर्शज्या उन कोणों के लिए अपरिभाषित है जो π (180°) से π∕2 (90°) के बीच गुणक हैं

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
hi: [-1,1] के बाहर के मानों के लिए व्युत्क्रम ज्या अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
hi: [-1, 1] के बाहर के मानों के लिए व्युत्क्रम कोज्या अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Arctangent function is undefined for values i and -i
hi: चापस्पर्शज्या प्रकार्य i और -i मानों के लिए अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
hi: एक से कम मानों के लिए व्युत्क्रम अतिपरवलयिक कोज्या अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
hi: व्युत्क्रम अतिपरवलयिक स्पर्शज्या बाहरी मान के लिए [-1, 1] अपरिभाषित है

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for positive integers
hi: बुलियन AND केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for positive integers
hi: बुलियन OR केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for positive integers
hi: बुलियन XOR केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for positive integers
hi: बुलियन NOT केवल धनात्मक पूर्णांक के लिए परिभाषित है

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integer values
hi: पूर्णांक मानों पर केवल शिफ्ट संभव है

en: Overflow: the result couldn’t be calculated
hi: अतिप्रवाह: परिणाम की गणना नहीं की जा सकी

en: Angle
hi: कोण

en: Length
hi: लंबाई

en: Area
hi: क्षेत्र

en: Volume
hi: आवाज़

en: Mass
hi: द्रव्यमान

en: Speed
hi: गति

en: Duration
hi: अवधि

en: Frequency
hi: आवृत्ति

en: Temperature
hi: तापमान

en: Energy
hi: ऊर्जा

en: Digital Storage
hi: डिजिटल भंडारण

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees
hi: डिग्री

[ctx: unit-format]
en: %s degrees
hi: %s डिग्री

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
hi: डिग्री,deg

en: Radians
hi: रेडियंस

[ctx: unit-format]
en: %s radians
hi: %s रेडियंस

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
hi: रेडियन,रेडियंस,rad

en: Gradians
hi: ग्रेडियन्स

[ctx: unit-format]
en: %s gradians
hi: %s ग्रेडियन्स

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
hi: ग्रेडियन,ग्रेडियन्स,grad

en: Parsecs
hi: पारसेक

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
hi: पारसेक,pc

en: Light Years
hi: प्रकाश वर्ष

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
hi: प्रकाशवर्ष,ly

en: Astronomical Units
hi: खगोलीय इकाइयां

en: Rack Units
hi: रैक इकाइयां

en: Nautical Miles
hi: समुद्री मील

en: Miles
hi: मील

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
hi: मील,mi

en: Kilometers
hi: किलोमीटर

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
hi: किलोमीटर,किलोमीटर,km,kms

en: Cables
hi: केबल

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
hi: केबल,केबल्स,cb

en: Fathoms
hi: फैदम

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
hi: फैदम,फैदम्स,ftm

en: Meters
hi: मीटर

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
hi: मीटर,मीटर्स,m

en: Yards
hi: गज

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
hi: गज,गज,yd

en: Feet
hi: फीट

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
hi: फुट,फीट,ft

en: Inches
hi: इंचेस

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
hi: इंच,in

en: Centimeters
hi: सेन्टीमीटर

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
hi: सेंटीमीटर,cm,cms

en: Millimeters
hi: मिलीमीटर्स

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
hi: मिलीमीटर,mm

en: Micrometers
hi: माइक्रोमीटर

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
hi: माइक्रोमीटर,um

en: Nanometers
hi: नैनोमीटर

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
hi: नैनोमीटर,nm

en: Desktop Publishing Point
hi: डेस्कटॉप प्रकाशन बिंदु

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
hi: बिंदु,pt,बिंदु,pts

en: Kilometers per hour
hi: किलोमीटर प्रति घंटा

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
hi: किलोमीटर प्रति घंटा,kmph,kmh,kph

en: Miles per hour
hi: मील प्रति घंटा

[ctx: unit-format]
en: %s miles/h
hi: %s मील/h

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
hi: milesph,मील प्रति घंटा,mi/h,miph,mph

en: Meters per second
hi: मीटर प्रति सेकंडs

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
hi: मीटर प्रति सेकंड,mps

en: Feet per second
hi: फुट प्रति सेकंड

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
hi: fps,फुट प्रति सेकंड,feetps

en: Hectares
hi: हेक्टेयर

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
hi: हेक्टेयर,ha

en: Acres
hi: एकड़

[ctx: unit-format]
en: %s acres
hi: %s एकड़

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
hi: एकड़,एकड़

en: Square Foot
hi: वर्ग फुट

en: Square Meters
hi: वर्ग मीटर

en: Square Centimeters
hi: वर्ग सेन्टीमीटर

en: Square Millimeters
hi: वर्ग मिलीमीटर

en: Cubic Meters
hi: घन मीटर

en: US Gallons
hi: यूएस गैलन

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
hi: गैलन,gal

en: Liters
hi: लीटर

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
hi: लीटर,लीटर्स,L

en: US Quarts
hi: यूएस क्वार्ट्स

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
hi: क्वार्ट,क्वार्ट्स,qt

en: US Pints
hi: यूएस पिंट्स

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
hi: पिंट,पिंट्स,pt

en: Metric Cups
hi: मीट्रिक कप

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
hi: कप,cp

en: Milliliters
hi: मिलीलीटर

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
hi: मिलीलीटर,mL,cm³

en: Microliters
hi: माइक्रोलीटर

en: Tonnes
hi: टन

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
hi: टन

en: Kilograms
hi: किलोग्राम

[ctx: unit-format]
en: %s kg
hi: %s किग्रा

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
hi: किलोग्राम,kg,kgs

en: Pounds
hi: पाउंड

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
hi: पाउंड,lb

en: Ounces
hi: औंस

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
hi: औंस,oz

en: Troy Ounces
hi: ट्रॉय औंस

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
hi: ट्रॉय औंस,ozt

en: Grams
hi: ग्राम

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
hi: ग्राम,g

en: Stone
hi: स्टोन

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
hi: स्टोन,st

en: Centuries
hi: सदियां

[ctx: unit-format]
en: %s centuries
hi: %s सदियां

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
hi: सदी,सदियां

en: Decades
hi: दशक

[ctx: unit-format]
en: %s decades
hi: %s दशक

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
hi: दशक,दशकों

en: Years
hi: वर्ष

[ctx: unit-format]
en: %s years
hi: %s वर्ष

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
hi: वर्ष,वर्षों

en: Months
hi: महीने

[ctx: unit-format]
en: %s months
hi: %s महीने

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
hi: महीना,महीने

en: Weeks
hi: हफ्ते

[ctx: unit-format]
en: %s weeks
hi: %s हफ्ते

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
hi: हफ्ता,हफ्ते

en: Days
hi: दिन

[ctx: unit-format]
en: %s days
hi: %s दिन

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
hi: दिन,दिनों

en: Hours
hi: घंटे

[ctx: unit-format]
en: %s hours
hi: %s घंटे

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
hi: घंटा,घंटे

en: Minutes
hi: मिनट

[ctx: unit-format]
en: %s minutes
hi: %s मिनट

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
hi: मिनट,मिनटों

en: Seconds
hi: सेकेंड

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
hi: सेकंड,s

en: Milliseconds
hi: मिलीसेंकेंड

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
hi: मिलीसेंकेंड,ms

en: Microseconds
hi: माइक्रोसेंकेंड

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
hi: माइक्रोसेंकेंड,us,μs

en: Celsius
hi: सेल्सियस

[ctx: unit-symbols]
en: degC,˚C,C,c,Celsius,celsius
hi: degC,˚C,C,c,सेल्सीयस

en: Fahrenheit
hi: फारेनहाइट

[ctx: unit-symbols]
en: degF,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
hi: degF,˚F,F,f,फारेनहाइट

en: Kelvin
hi: केल्विन

[ctx: unit-symbols]
en: k,K,Kelvin,kelvin
hi: k,K,केल्विन

en: Rankine
hi: रैंकिन

[ctx: unit-symbols]
en: degR,˚R,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
hi: degR,˚R,˚Ra,r,R,रैंकिन

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
hi: बिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
hi: बिट,बिट्स,b

en: Bytes
hi: बाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
hi: बाइट,बाइट्स,B

en: Nibbles
hi: निबल्स

[ctx: unit-format]
en: %s nibble
hi: %s निबल

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
hi: निबल,निबल्स

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
hi: किलोबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
hi: किलोबिट,किलोबिट्स,kb,Kb

en: Kilobytes
hi: किलोबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
hi: किलोबाइट,किलोबाइट्स,kB,KB

en: Kibibits
hi: किबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
hi: किबिबिट,किबिबिट्स,Kib

en: Kibibytes
hi: किबिबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
hi: किबिबाइट,किबिबाइट्स,KiB

en: Megabits
hi: मेगाबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
hi: मेगाबिट,मेगाबिट्स,Mb

en: Megabytes
hi: मेगाबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
hi: मेगाबाइट,मेगाबाइट्स,MB

en: Mebibits
hi: मेबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
hi: मेबिबिट,मेबिबिट्स,Mib

en: Mebibytes
hi: मेबीबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
hi: मेबिबाइट,मेबीबाइट्स,MiB

en: Gigabits
hi: गीगाबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
hi: गीगाबिट,गीगाबिट्स,Gb

en: Gigabytes
hi: गीगाबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
hi: गीगाबाइट,गीगाबाइट्स,GB

en: Gibibits
hi: गिबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
hi: गिबिबिट,गिबिबिट्स,Gib

en: Gibibytes
hi: गिबिबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
hi: गिबिबाइट,गिबिबाइट्स,GiB

en: Terabits
hi: टेराबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
hi: टेराबिट,टेराबिट्स,Tb

en: Terabytes
hi: टेराबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
hi: टेराबाइट,टेराबाइट्स,TB

en: Tebibits
hi: टेबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
hi: टेबिबिट,टेबिबिट्स,Tib

en: Tebibytes
hi: टेबीबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
hi: टेबीबाइट,टेबीबाइट्स,TiB

en: Petabits
hi: पेटाबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
hi: पेटाबिट,पेटाबिट्स,Pb

en: Petabytes
hi: पेटाबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
hi: पेटाबाइट,पेटाबाइट्स,PB

en: Pebibits
hi: पेबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
hi: पेबिबिट,पेबिबिट्स,Pib

en: Pebibytes
hi: पेबिबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
hi: पेबिबाइट,पेबिबाइट्स,PiB

en: Exabits
hi: एक्साबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
hi: एक्साबिट,एक्साबिट्स,Eb

en: Exabytes
hi: एक्साबाइट

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
hi: एक्साबाइट,एक्साबाइट,EB

en: Exbibits
hi: एक्सिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
hi: एक्सिबिट,एक्सिबिट्स,Eib

en: Exbibytes
hi: एक्सबीबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
hi: एक्सबीबाइट,एक्सबीबाइट्स,EiB

en: Zettabits
hi: ज़ेटाबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
hi: ज़ेटाबिट,ज़ेटाबिट्स,Zb

en: Zettabytes
hi: ज़ेटाबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
hi: ज़ेटाबाइट,ज़ेटाबाइट्स,ZB

en: Zebibits
hi: ज़ेबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
hi: ज़ेबीबिट,ज़ेबिबिट्स,Zib

en: Zebibytes
hi: ज़ेबीबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
hi: ज़ेबीबाइट,ज़ेबीबाइट्स,ZiB

en: Yottabits
hi: योट्टाबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
hi: योट्टाबिट,योट्टाबिट्स,Yb

en: Yottabytes
hi: योट्टाबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
hi: योट्टाबाइट,योट्टाबाइट्स,YB

en: Yobibits
hi: योबिबिट्स

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
hi: योबिबिट,योबिबिट्स,Yib

en: Yobibytes
hi: योबिबाइट्स

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
hi: योबिबाइट,योबिबाइट्स,YiB

en: Hertz
hi: हर्ट्ज

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
hi: हर्ट्ज,Hz

en: Kilohertz
hi: किलोहर्ट्ज

en: Megahertz
hi: मेगाहर्ट्ज़

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
hi: मेगाहर्ट्ज़,MHz

en: Gigahertz
hi: गीगाहर्ट्ज़

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
hi: गीगाहर्ट्ज़,GHz

en: Terahertz
hi: टेराहर्ट्ज़

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
hi: टेराहर्ट्ज़,THz

en: Joule
hi: जूल

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
hi: जूल,J

en: Kilojoules
hi: किलोजूल्स

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
hi: KJ,किलोजूल्स,किलोजूल

en: Megajoules
hi: मेगाजूल्स

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
hi: MJ,मेगाजूल

en: KilowattHour
hi: किलोवाटऑवर

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
hi: kwh,kWh,किलोवाटऑवर

en: Calorie
hi: कैलोरी

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
hi: कैलोरी,cal

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
hi: इलेक्ट्रॉनवोल्ट,ev

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
hi: फ़ुट-पाउंड,ft-lb,ft-lbs

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Copy
hi: कॉपी

en: Copy result to clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर परिणाम कॉपी करें

en: Modulus divide
hi: मौड्यूलस विभाजन

en: Divide [/]
hi: भाग [/]

en: Multiply [*]
hi: गुणा [*]

en: Subtract [-]
hi: घटाना [-]

en: Add [+]
hi: जोड़ें [+]

en: Root [Ctrl+R]
hi: रूट [Ctrl+R]

en: Square [Ctrl+2]
hi: वर्ग [Ctrl+2]

en: Clear Display [Escape]
hi: प्रदर्शन साफ करें [Escape]

en: Start Group [(]
hi: प्रारंभ समूह [(]

en: End Group [)]
hi: अंतिम समूह [)]

en: Percentage [%]
hi: प्रतिशत [%]

en: Calculate Result
hi: परिणाम गणना

en: Subscript Mode [Alt]
hi: सबस्क्रिप्ट मोड [Alt]

en: Superscript Mode [Ctrl]
hi: सुपरस्क्रिप्ट मोड [Ctrl]

en: Factorize [Ctrl+F]
hi: गुणनखंडन करें [Ctrl+F]

en: Scientific Exponent [Ctrl+E]
hi: वैज्ञानिक प्रतिपादक [Ctrl+E]

en: Hyperbolic Cosine
hi: अतिपरवलयिक कोज्या

en: Hyperbolic Sine
hi: अतिपरवलयिक ज्या

en: Hyperbolic Tangent
hi: अतिपरवलयिक स्पर्शज्या

en: Exponent [^ or **]
hi: घातांक [^ or **]

en: Inverse [Ctrl+I]
hi: व्युत्क्रम [Ctrl+I]

en: Euler’s Number
hi: यूलर की संख्या

en: Natural Logarithm
hi: प्राकृतिक लघुगणक

en: Factorial [!]
hi: फैक्टोरियल [!]

en: Absolute Value [|]
hi: निरपेक्ष मान [|]

en: Imaginary Unit
hi: काल्पनिक इकाई

en: Real Component
hi: वास्तविक घटक

en: Imaginary Component
hi: काल्पनिक घटक

en: Complex Conjugate
hi: जटिल सन्युग्म

en: Complex Argument
hi: जटिल तर्क

en: Memory
hi: मेमोरी

en: Additional Functions
hi: अतिरिक्त प्रकार्य

en: Modulus Divide
hi: मापांक विभाजन

note: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
hi: यौगिक अवधि

note: Compounding Term Dialog: Label before present value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present _Value:
hi: वर्तमान मान (_V):

note: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Present Value Dialog: Label before periodic interest rate input Payment Period Dialog: Label before per
en: Periodic Interest _Rate:
hi: आवधिक ब्याज दर (_R):

note: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
hi: प्रति चक्रवृद्धि अवधि में एक निश्चित ब्याज दर पर वर्तमान मूल्य के निवेश को भविष्य के मूल्य तक बढ़ाने के लिए आवश्यक चक्रवृद्धि अवधियों की संख्या की गणना करता है।

note: Compounding Term Dialog: Label before future value input Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input
en: _Future Value:
hi: भविष्य मान (_F):

en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

note: Compounding Term Dialog: Calculate button Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Future Value Dialog: Calculate button Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Periodic Payment Dialog: Calculate button Present Value Dialog: Calculate button Periodic Interest Rate Dialog: Calculat
en: C_alculate
hi: गणना करें (_a)

note: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
hi: दोहरी-गिरावट मूल्यह्रास

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
hi: दोहरे-गिरावट संतुलन पद्धति का उपयोग करके, किसी निर्दिष्ट अवधि के लिए किसी परिसंपत्ति पर मूल्यह्रास भत्ते की गणना करता है।

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input
en: C_ost:
hi: लागत (_o):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: _Life:
hi: जीवन (_L):

note: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: _Period:
hi: अवधि (_P):

note: Title of Future Value dialog
en: Future Value
hi: भविष्य मान

note: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hi: अवधि में भुगतान अवधि की संख्या पर आवधिक ब्याज दर पर समान भुगतान की श्रृंखला के आधार पर निवेश के भविष्य के मूल्य की गणना करता है।

note: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Present Value Dialog: Label before periodic payment input Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: _Periodic Payment:
hi: आवधिक भुगतान (_P):

note: Future Value Dialog: Label before number of periods input Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: _Number of Periods:
hi: अवधियों की संख्याs (_N):

note: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
hi: सकल लाभ हाशिया

note: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
hi: उत्पाद की लागत और वांछित सकल लाभ मार्जिन के आधार पर किसी उत्पाद के पुनर्विक्रय मूल्य की गणना करता है।

note: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: _Margin:
hi: हाशिया (_M):

note: Title of Periodic Payment dialog
en: Periodic Payment
hi: आवधिक भुगतान

note: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
hi: ऋण के आवधिक भुगतान की राशि की गणना करता है, जहां भुगतान प्रत्येक भुगतान अवधि के अंत में किया जाता है।

note: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: _Principal:
hi: प्रधान (_P):

note: Periodic Payment Dialog: Label before term input Periodic Interest Rate Dialog: Label before term input
en: _Term:
hi: अवधि (_T):

note: Title of Present Value dialog
en: Present Value
hi: वर्तमान मान

note: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
hi: अवधि में भुगतान अवधि की संख्या पर आवधिक ब्याज दर पर छूट वाले समान भुगतानों की श्रृंखला के आधार पर निवेश के वर्तमान मूल्य की गणना करता है।

note: Title of Periodic Interest Rate dialog
en: Periodic Interest Rate
hi: आवधिक ब्याज दर

note: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
hi: चक्रवृद्धि अवधियों की संख्या के आधार पर किसी निवेश को भविष्य के मूल्य तक बढ़ाने के लिए आवश्यक आवधिक ब्याज की गणना करता है।

note: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
hi: सीधी-रेखा मूल्यह्रास

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: _Cost:
hi: लागत (_C):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: _Salvage:
hi: उबार (_S):

note: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hi: एक अवधि के लिए किसी परिसंपत्ति के सीधी-रेखा मूल्यह्रास की गणना करता है। मूल्यह्रास की सीधी-रेखा विधि परिसंपत्ति के उपयोगी जीवन पर मूल्यह्रास लागत को समान रूप से विभाजित करती है। उपयोगी जीवन अवधियों की संख्या है, आमतौर पर वर्ष, जिस पर किसी संपत्ति का मूल्यह्रास होता है।

note: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
hi: वर्षों-के-अंकों-का-योग मूल्यह्रास

note: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
hi: वर्षों के योग-अंकों की विधि का उपयोग करके, किसी निर्दिष्ट अवधि के लिए किसी परिसंपत्ति पर मूल्यह्रास भत्ते की गणना करता है। मूल्यह्रास की यह विधि मूल्यह्रास की दर को तेज करती है, जिससे बाद की अवधि की तुलना में पहले की अवधि में अधिक मूल्यह्रास व्यय होता है। उपयोगी जीवन अवधियों की संख्या है, आमतौर पर वर्ष, जिस पर किसी संपत्ति का मूल्यह्रास होता है।

note: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
hi: भुगतान अवधि

note: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future _Value:
hi: भावी मूल्य (_V):

note: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
hi: आवधिक ब्याज दर पर, भविष्य के मूल्य को संचित करने के लिए, सामान्य वार्षिकी की अवधि के दौरान आवश्यक भुगतान अवधि की संख्या की गणना करता है।

en: Double Declining Depreciation
hi: दोहरी गिरावट मूल्यह्रास

note: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)
en: Term
hi: अवधि

en: Financial Term
hi: वित्तीय अवधि

en: Sum of the Years Digits Depreciation
hi: वर्षों के अंक मूल्यह्रास का योग

en: Straight Line Depreciation
hi: सीधी रेखा मूल्यह्रास

note: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
hi: रेट

en: Binary
hi: द्विचर

en: Octal
hi: ओक्टल

en: Decimal
hi: दशांश

en: Hexadecimal
hi: षोडश आधारी

en: Subscript mode [Alt]
hi: उपस्क्रिप्ट विधि [Alt]

en: Superscript mode [Ctrl]
hi: उपस्क्रिप्ट विधि [Ctrl]

en: Shift Left
hi: शिफ्ट बायां

en: Shift Right
hi: दायां शिफ्ट

en: Boolean Exclusive OR
hi: बूलियन एक्सक्लूसिव OR

en: Boolean OR
hi: बूलियन OR

en: Boolean AND
hi: बूलियन AND

en: Boolean NOT
hi: बूलियन NOT

en: Ones’ Complement
hi: एक का पूरक

en: Two’s Complement
hi: दो का पूरक

en: Binary Logarithm
hi: बाइनरी लघुगणक

en: Integer Component
hi: पूर्णांक घटक

en: Fractional Component
hi: भिन्नात्मक घटक

note: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
hi: वर्ण कोड डालें

en: Change word size
hi: शब्द का आकार बदलें

note: Insert ASCII dialog: Label before character entry
en: Ch_aracter:
hi: वर्ण (_a):

note: Insert ASCII dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
hi: प्रविष्ट करें (_I)

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming and keyboard
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard)
hi: दिए गए मोड में प्रारंभ करें (बुनियादी, उन्नत, वित्तीय, प्रोग्रामिंग, कीबोर्ड)

en: Solve given equation
hi: दिए गए समीकरण सुलझाओ

en: Start with given equation
hi: दिए गए समीकरण के साथ प्रारंभ करें

en: Show release version
hi: रिलीज़ संस्करण दिखायें

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–2023 The Calculator authors
hi: © 1986-2023 कैलकुलेटर लेखक

en: Exchange rate data providers
hi: विनिमय दर डेटा प्रदाताs

en: Exchange rates data by %s
hi: विनिमय दरें डेटा %s द्वारा

en: Close All?
hi: सभी बंद करें?

en: Are you sure you want to close all open windows?
hi: क्या आप वाकई सभी खुली हुई खिड़की बंद करना चाहते हैं?

en: Close _All
hi: सभी बंद करें (_A)

en:  to
hi:  से

en: Switch conversion units
hi: रूपांतरण इकाइयां बदलें

en: Defined Functions
hi: परिभाषित प्रकार्य

en: Built-in keywords
hi: अंतर्निहित कीवर्ड

en: Defined currencies
hi: परिभाषित मुद्राएं

en: Defined Variables
hi: परिभाषित चर

en: New function
hi: नया प्रकार्य

en: Select no. of arguments
hi: तर्कों की संख्या चुनें

en: 8-bit
hi: 8-बिट

en: 16-bit
hi: 16-बिट

en: 32-bit
hi: 32-बिटs

en: 64-bit
hi: 64-बिट

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Daily
hi: दैनिक

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Number of _decimals
hi: दशमलव की संख्या (_d)

en: Trailing _zeroes
hi: अनुगामी शून्य (_z)

en: _Thousands separators
hi: हजारों विभाजक (_T)

en: _Angle units
hi: कोण इकाई (_A)

en: Word _size
hi: शब्द आकार (_s)

en: E_xchange rate refresh interval
hi: विनिमय दर अद्यतन अंतराल (_x)

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
hi: नई खिड़की खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Close current window
hi: वर्तमान खिड़की बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Quit the application
hi: अनुप्रयोग छोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hi: सहायता दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
hi: मेनू खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
hi: वरीयताएं दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Clear history
hi: इतिहास साफ़ करें

[ctx: shortcut window]
en: Switching modes
hi: विधा बदल रहें है

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Basic mode
hi: बुनियादी विधा पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Advanced mode
hi: उन्नत विधा में जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Financial mode
hi: वित्तीय विधा पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Programming mode
hi: प्रोग्रामिंग विधा पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode
hi: कीबोर्ड विधा पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard entry
hi: कीबोर्ड प्रविष्टि

[ctx: shortcut window]
en: Multiply (×)
hi: गुणा (×)

[ctx: shortcut window]
en: Divide (÷)
hi: भाग (÷)

[ctx: shortcut window]
en: Square root (√)
hi: वर्गमूल (√)

[ctx: shortcut window]
en: Inverse
hi: व्युत्क्रम

[ctx: shortcut window]
en: Enter numbers in scientific format
hi: संख्याओं को वैज्ञानिक प्रारूप में दर्ज करें

[ctx: shortcut window]
en: Programming mode
hi: प्रोग्रामिंग विधा

[ctx: shortcut window]
en: Switch to binary
hi: बाइनरी पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to octal
hi: अष्टाधारी पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to decimal
hi: दशमलव पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Switch to hexadecimal
hi: षोडश आधारी पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Others
hi: अन्य

[ctx: shortcut window]
en: Copy
hi: कॉपी

[ctx: shortcut window]
en: Paste
hi: चिपकाएं

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hi: पूर्ववत करें

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hi: पुनः करें

[ctx: shortcut window]
en: Previous result
hi: पिछला परिणाम

[ctx: shortcut window]
en: Next result
hi: अगला परिणाम

[ctx: shortcut window]
en: Switch to Keyboard mode (alt.)
hi: कीबोर्ड मोड पर स्विच करें (वैकल्पिक)

en: Variable name
hi: चर का नाम

en: Store value into existing or new variable
hi: मौजूदा या नए चर में मान संग्रहीत करें

en: %s: Invalid variable name, can not start with a digit
hi: %s: अमान्य चर नाम, अंक से शुरू नहीं हो सकता

en: %s: Invalid variable name, can only contain digits, letters and underscores
hi: %s: अमान्य चर नाम, इसमें केवल अंक, अक्षर और अंडरस्कोर ही हो सकते हैं

en: Basic
hi: बुनियादी

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Financial
hi: वित्तीय

en: Programming
hi: प्रोग्रामिंग

en: Keyboard
hi: कीबोर्ड

en: _New Window
hi: नई खिड़की (_N)

en: Result format
hi: परिणाम प्रारूप

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
hi: स्वचालित (_A)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
hi: स्थिर (_F)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
hi: वैज्ञानिक (_S)

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
hi: अभियांत्रिकी (_E)

en: Preferences
hi: वरीयताएं

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: About Calculator
hi: कैलकुलेटर के बारे में

en: Mode Selection
hi: चयन मोड

en: _Undo
hi: पूर्ववत करें (_U)

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू
