gcalctool - en to nl translation catalogue (630 entries)

en: Calculator
nl: Rekenmachine

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
nl: Voer rekenkundige, wetenschappelijke of financiële berekeningen uit

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
nl: calculation;arithmetic;scientific;financial;rekenkundig;wetenschappelijk;financieel;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
nl: Rekenmachine is een toepassing die wiskundige vergelijkingen oplost. Alhoewel het op het eerste gezicht een eenvoudige rekenmachine lijkt met slechts rekenkundige basisoperaties, kunt u omschakelen naar de modi Geavanceerd, Financieel of Programmeren en een verbazende verzameling mogelijkheden vinden.

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
nl: De geavanceerde rekenmachine ondersteunt vele operaties, waaronder: logaritmes, ontbinden in factoren, goniometrische en hyperbolische functies, modulair delen, complexe getallen, genereren van willekeurige getallen en ontbinden in priemfactoren.

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
nl: Financiële modus ondersteunt diverse berekeningen waaronder periodieke rente, huidige en toekomstige waarde, dubbel afnemende- en lineaire afschrijving en vele andere.

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, two’s complement, character to character code conversion, and more.
nl: Programmeermodus ondersteunt conversie tussen algemene talstelsels (binair, octaal, decimaal en hexadecimaal), bitsgewijze bewerkingen, 2-complement, teken-naar-tekencodeconversie en meer.

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
nl: Conversiemodus ondersteunt conversies tussen veelvoorkomende eenheden, munteenheden en grondtallen.

en: Basic Mode
nl: Eenvoudige modus

en: Advanced Mode
nl: Geavanceerde modus

en: Financial Mode
nl: Financiële modus

en: Programming Mode
nl: Programmeermodus

en: Keyboard Mode
nl: Toetsenbordmodus

en: Conversion Mode
nl: Conversiemodus

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: Persistent history tape
nl: Geschiedenisband bijhouden

en: History entries saved across sessions as (equation, answer) pairs. Written on window close. Cleared when the user clears history.
nl: Geschiedenis wordt opgeslagen over sessies heen als paren (vergelijking, antwoord), en wordt geschreven wanneer het venster gesloten wordt. Wordt gewist wanneer de gebruiker de geschiedenis wist.

en: Accuracy value
nl: Nauwkeurigheidswaarde

en: The number of digits displayed after the numeric point
nl: Het aantal cijfers achter de komma

en: Word size
nl: Woordgrootte

en: The size of the words used in bitwise operations
nl: De lengte van de gebruikte woorden in bitsgewijze operaties

en: Numeric base
nl: Grondtal

en: The numeric base
nl: Het grondtal

en: Group digits
nl: Cijfers groeperen

en: Indicates whether digits are grouped in large numbers.
nl: Geeft aan of in cijfers grote getallen gegroepeerd worden.

en: Show trailing zeroes
nl: Achterliggende nullen tonen

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
nl: Geeft aan of de nullen na de komma op het scherm moeten worden weergegeven.

en: Number format
nl: Getalopmaak

en: The format to display numbers in
nl: De opmaak waarin getallen worden weergegeven

en: Angle units
nl: Hoekeenheden

en: The angle units to use
nl: De te gebruiken hoekeenheden

en: Currency update interval
nl: Munteenheid-update-interval

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
nl: Bepaalt met welke regelmaat de wisselkoersen bijgewerkt worden. Een waarde van 0 betekent dat er helemaal geen wisselkoersen via het netwerk opgehaald zullen worden.

en: Currency display
nl: Weergave van munteenheden

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
nl: Bepaalt of de code van de munteenheid, de naam ervan, of beide in de conversie getoond worden.

en: Enabled completions
nl: Aanvullingen ingeschakeld

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
nl: De soorten aanvullingssuggesties om in de auto-aanvullingslijst te tonen.

en: Favorite currencies
nl: Favoriete munteenheden

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
nl: De favoriete munteenheden om bovenaan de lijst van munteenheden te tonen.

en: Button mode
nl: Knoppenmodus

en: The button mode
nl: De knoppenmodus

en: Unit category
nl: Eenheidscategorie

en: Currently selected unit category in the converter
nl: Huidig geselecteerde eenheidscategorie in de conversie

en: Source units
nl: Broneenheden

en: Currently selected source units in the converter
nl: Huidig geselecteerde broneenheden in de conversie

en: Target units
nl: Doeleenheden

en: Currently selected target units in the converter
nl: Huidig geselecteerde doeleenheden in de conversie

en: Internal precision
nl: Interne precisie

en: The internal precision used with the MPFR library
nl: De interne precisie gebruikt met de MPFR-bibliotheek

en: Window position
nl: Vensterpositie

en: Window position (x and y) of the last closed window.
nl: Vensterpositie (x en y) van het laatst gesloten venster.

en: Window maximized
nl: Venster gemaximaliseerd

en: Whether the last closed window was maximized.
nl: Of het laatst gesloten venster gemaximaliseerd was.

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Window size (width and height) of the last closed window.
nl: Venstergrootte (breedte en hoogte) van het laatst gesloten venster.

en: UAE Dirham
nl: VAE-dirham

en: Armenian Dram
nl: Armeense dram

en: Argentine Peso
nl: Argentijnse peso

en: Australian Dollar
nl: Australische dollar

en: Bangladeshi Taka
nl: Bengaalse taka

en: Bahraini Dinar
nl: Bahreinse dinar

en: Brunei Dollar
nl: Bruneise dollar

en: Brazilian Real
nl: Braziliaanse real

en: Botswana Pula
nl: Botswaanse pula

en: Canadian Dollar
nl: Canadese dollar

en: Swiss Franc
nl: Zwitserse frank

en: Chilean Peso
nl: Chileense peso

en: Chinese Yuan
nl: Chinese yuan

en: Colombian Peso
nl: Colombiaanse peso

en: Czech Koruna
nl: Tsjechische kroon

en: Danish Krone
nl: Deense kroon

en: Algerian Dinar
nl: Algerijnse dinar

en: Egyptian Pound
nl: Egyptisch pond

en: British Pound Sterling
nl: Britse pond sterling

en: Hong Kong Dollar
nl: Hongkongse dollar

en: Hungarian Forint
nl: Hongaarse forint

en: Indonesian Rupiah
nl: Indonesische rupiah

en: Israeli New Shekel
nl: Israëlische new shekel

en: Indian Rupee
nl: Indiase roepie

en: Iranian Rial
nl: Iraanse rial

en: Icelandic Krona
nl: IJslandse kroon

en: Japanese Yen
nl: Japanse yen

en: Jamaican Dollar
nl: Jamaicaanse dollar

en: South Korean Won
nl: Zuid-Koreaanse won

en: Kuwaiti Dinar
nl: Koeweitse dinar

en: Kazakhstani Tenge
nl: Kazachstaanse tenge

en: Sri Lankan Rupee
nl: Srilankaanse roepie

en: Libyan Dinar
nl: Libische dinar

en: Mauritian Rupee
nl: Mauritiaanse roepie

en: Mexican Peso
nl: Mexicaanse peso

en: Malaysian Ringgit
nl: Maleisische ringgit

en: Nigerian Naira
nl: Nigeriaanse naira

en: Norwegian Krone
nl: Noorse kroon

en: Nepalese Rupee
nl: Nepalese rupee

en: New Zealand Dollar
nl: Nieuw-Zeelandse dollar

en: Omani Rial
nl: Omaanse rial

en: Peruvian Nuevo Sol
nl: Peruaanse nuevo sol

en: Philippine Peso
nl: Filipijnse peso

en: Pakistani Rupee
nl: Pakistaanse roepie

en: Polish Złoty
nl: Poolse złoty

en: Qatari Riyal
nl: Qatarese rial

en: New Romanian Leu
nl: Nieuwe Roemeense leu

en: Russian Ruble
nl: Russische roebel

en: Serbian Dinar
nl: Servische dinar

en: Saudi Riyal
nl: Saoedische riyal

en: Swedish Krona
nl: Zweedse kroon

en: Singapore Dollar
nl: Singaporese dollar

en: Thai Baht
nl: Thaise baht

en: Tunisian Dinar
nl: Tunesische dinar

en: Turkish Lira
nl: Turkse lira

en: T&T Dollar
nl: Trinidad en Tobago dollar

en: New Taiwan Dollar
nl: Nieuwe Taiwanese dollar

en: Ukrainian Hryvnia
nl: Oekraïense hryvnia

en: US Dollar
nl: VS-dollar

en: Uruguayan Peso
nl: Uruguayaanse peso

en: Vietnamese Dong
nl: Vietnamese dong

en: Central African CFA Franc
nl: Centraal-Afrikaanse CFA-frank

en: West African CFA Franc
nl: West-Afrikaanse CFA-frank

en: South African Rand
nl: Zuid-Afrikaanse rand

en: Missing digits after minus sign
nl: Cijfers achter het minteken ontbreken

en: Missing second symbol (″)
nl: Secondesymbool ontbreekt (″)

en: Missing minute symbol (′)
nl: Minuutsymbool ontbreekt (′)

en: Missing digits after decimal point
nl: Cijfers achter de komma ontbreken

en: to
nl: tot

en: Function “%s” is missing arguments
nl: Parameters ontbreken bij functie ‘%s’

en: The zeroth root of a number is undefined
nl: De nulde wortel van een getal is niet gedefinieerd

en: Mathematics
nl: Wiskunde

en: Euler’s Number
nl: Het getal van Euler

en: Golden Ratio
nl: Gulden snede

en: Electromagnetism
nl: Elektromagnetisme

en: Light Speed
nl: Lichtsnelheid

en: Elementary Charge
nl: Elementaire lading

en: Impedance of Vacuum
nl: Weerstand in vacuüm

en: Permeability of Vacuum
nl: Magnetische veldconstante

en: Permittivity of Vacuum
nl: Elektrische veldconstante

en: Atomic & Nuclear
nl: Atomair en nucleair

en: Planck’s Constant
nl: Constante van Planck

en: Fine-Structure Constant
nl: Fijnstructuurconstante

en: Electron Mass
nl: Elektronmassa

en: Proton Mass
nl: Protonmassa

en: Thermodynamics
nl: Thermodynamica

en: Boltzmann Constant
nl: Constante van Boltzmann

en: Atomic Mass Unit
nl: Atomaire massa-eenheid

en: Molar Gas Constant
nl: Molaire gasconstante

en: Stefan-Boltzmann Constant
nl: Constante van Stefan-Boltzmann

en: Avogadro’s Number
nl: Het getal van Avogadro

en: Gravitation
nl: Zwaartekracht

en: Gravitational Constant
nl: Zwaartekrachtconstante

en: Earth Acceleration
nl: Aardversnelling

en: Error: the number of periods must be positive
nl: Fout: het aantal perioden moet positief zijn

en: Trigonometry
nl: Goniometrie

en: Sine
nl: Sinus

en: Cosine
nl: Cosinus

en: Tangent
nl: Tangens

en: Inverse Sine
nl: Omgekeerde sinus

en: Inverse Cosine
nl: Omgekeerde cosinus

en: Inverse Tangent
nl: Omgekeerde tangens

en: Hyperbolic Sine
nl: Hyperbolische sinus

en: Hyperbolic Cosine
nl: Hyperbolische cosinus

en: Hyperbolic Tangent
nl: Hyperbolische tangens

en: Inverse Hyperbolic Sine
nl: Omgekeerde hyperbolische sinus

en: Inverse Hyperbolic Cosine
nl: Omgekeerde hyperbolische cosinus

en: Inverse Hyperbolic Tangent
nl: Omgekeerde hyperbolische tangens

en: Complex Conjugate
nl: Complex toegevoegd

en: Complex Argument
nl: Complex argument

en: Real Component
nl: Reële deel

en: Imaginary Component
nl: Imaginaire deel

en: Programming
nl: Programmeren

en: Two’s Complement
nl: 2-complement

en: Swap Endianness
nl: Endianness wisselen

en: Modulus Divide
nl: Modulair delen

en: Modular Exponentiation
nl: Modulaire machtsverheffing

en: Rounding
nl: Afronding

en: Round
nl: Rond

en: Integer Component
nl: Gehele deel

en: Fractional Component
nl: Fractie

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Sum
nl: Som

en: Sum of Squares
nl: Kwadratensom

en: Average
nl: Gemiddelde

en: Median
nl: Mediaan

en: Minimum Value
nl: Minimale waarde

en: Maximum Value
nl: Maximale waarde

en: Sample Standard Deviation
nl: Steekproefstandaardafwijking

en: Population Standard Deviation
nl: Populatiestandaardafwijking

en: Sample Variance
nl: Steekproefvariantie

en: Population Variance
nl: Populatievariantie

en: Sundry
nl: Allerlei

en: Logarithm
nl: Logaritme

en: Natural Logarithm
nl: Natuurlijke logaritme

en: Square Root
nl: Vierkantswortel

en: Absolute Value
nl: Absolute waarde

en: Combination
nl: Combinatie

en: Permutation
nl: Permutatie

en: Greatest Common Divisor
nl: Grootste gemene deler

en: Least Common Multiple
nl: Kleinste gemene veelvoud

en: Comparison (Kronecker Delta)
nl: Vergelijking (Kronecker Delta)

en: Function “%s” takes 1 argument
nl: Functie ‘%s’ gebruikt 1 parameter

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
nl: Functie ‘%s’ gebruikt 1 of 2 parameters

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
nl: Functie ‘%s’ gebruikt minstens 2 parameters

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
nl[0]: Functie ‘%s’ gebruikt %d parameter
nl[1]: Functie ‘%s’ gebruikt %d parameters

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
nl: Herstelgeschiedenis leeg

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
nl: Geen geschiedenis om te herhalen

en: No sane value to store
nl: Geen geldige waarde om op te slaan

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
nl: Onbekende variabele ‘%s’

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
nl: Wisselkoers voor ‘%s’ is niet beschikbaar

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
nl: Onbekende eenheid ‘%s’

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
nl: Functie ‘%s’ is niet gedefinieerd

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
nl: Onbekende conversie

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
nl: Ongeldige uitdrukking

en: Calculating
nl: Uitrekenen

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
nl: Geheel getal nodig om te kunnen ontbinden

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
nl: Underflow-fout

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
nl: Overflow-fout

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
nl: Argument niet gedefinieerd voor nulwaarde

en: Floor is only defined for real numbers
nl: Floor is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Ceiling is only defined for real numbers
nl: Ceiling is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Round is only defined for real numbers
nl: Afronden is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Exponent is too large
nl: Exponent is te groot

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
nl: Nul tot een negatieve macht verheffen is niet gedefinieerd

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
nl: Nul verhoogd tot nul is niet gedefinieerd

en: Root is too large
nl: Wortel is te groot

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
nl: Logaritme van nul is niet gedefinieerd

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
nl: Logaritme met grondtal 0 of 1 is niet gedefinieerd

note: TODO: Support factorial of complex numbers
en: Factorial of complex numbers is not supported
nl: Faculteit wordt niet ondersteund voor complexe getallen

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative integer
en: Factorial is undefined for negative integers
nl: Faculteit is niet gedefinieerd voor negatieve gehele getallen

en: Factorial is too large
nl: Faculteit is te groot

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
nl: Deling door nul is niet gedefinieerd

note: Translators: Error displayed when attempting to do a modulus division on complex numbers
en: Modulus division is only defined for real numbers
nl: Modulair delen is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Modular exponent is too large
nl: Modulaire exponent is te groot

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
nl: Tangens is niet gedefinieerd voor hoeken die een veelvoud van π (180°) verschillen met π∕2 (90°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
nl: Arcsinus is niet gedefinieerd voor waarden buiten [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
nl: Arccosinus is niet gedefinieerd voor waarden buiten [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
nl: De omgekeerde tangens is niet gedefinieerd voor waarden i en -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
nl: Omgekeerde hyperbolische cosinus is niet gedefinieerd voor waarden onder de één

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
nl: Hyperbolische arctangens is niet gedefinieerd voor waarden buiten [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when bitwise AND attempted on non-integer values
en: Bitwise AND is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze AND is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise NAND attempted on non-integer values
en: Bitwise NAND is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze NAND is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise OR attempted on non-integer values
en: Bitwise OR is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze OR is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise NOR attempted on non-integer values
en: Bitwise NOR is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze NOR is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise XOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XOR is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze XOR is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise XNOR attempted on non-integer values
en: Bitwise XNOR is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze XNOR is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bitwise NOT attempted on non-integer values
en: Bitwise NOT is only defined for non-negative integers
nl: Bitsgewijze NOT is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
nl: Shift is alleen mogelijk op gehele getallen

en: Overflow. Try a bigger word size
nl: Overloop. Probeer een groter formaat woord

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
nl: 2-complement is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

en: Swap endianness is only possible on integers
nl: Endianness wisselen is alleen mogelijk op gehele getallen

en: Combination is only defined for non-negative integers
nl: Combinatie is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

en: Combination is undefined if n is less than r
nl: Combinatie is niet gedefinieerd als n kleiner is dan r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
nl: Permutatie is alleen gedefinieerd voor niet-negatieve gehele getallen

en: Permutation is undefined if n is less than r
nl: Permutatie is niet gedefinieerd als n kleiner is dan r

en: Permutation is too large
nl: Permutatie is te groot

en: Greatest common divisor is only defined for integers
nl: Grootste gemene deler is alleen gedefinieerd voor gehele getallen

en: Least common multiple is only defined for integers
nl: Kleinste gemene veelvoud is alleen gedefinieerd voor gehele getallen

en: Median is only defined for real numbers
nl: Mediaan is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Minimum value is only defined for real numbers
nl: Minimale waarde is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Maximum value is only defined for real numbers
nl: Maximale waarde is alleen gedefinieerd voor reële getallen

en: Bank of Canada
nl: Bank van Canada

en: European Central Bank
nl: Europese Centrale Bank

en: International Monetary Fund
nl: Internationaal Monetair Fonds

en: United Nations Treasury
nl: Schatkist van de Verenigde Naties

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
nl: Het resultaat is te lang om in vaste notatie weer te geven. Probeer andere resultaatformaten

en: Angle
nl: Hoek

en: Length
nl: Lengte

en: Area
nl: Oppervlakte

en: Volume
nl: Inhoud

en: Mass
nl: Massa

en: Speed
nl: Snelheid

en: Duration
nl: Tijd

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: Energy
nl: Energie

en: Pressure
nl: Druk

en: Digital Storage
nl: Digitale opslag

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
nl: Graden (decimaal)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
nl: graad,graden,°

en: Degrees (D°M′S″)
nl: Graden (G°M′S″)

en: Radians
nl: Radialen

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
nl: radiaal,radialen,rad

en: Gradians
nl: Gon

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
nl: gon,gon,gon

en: Light Years
nl: Lichtjaar

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
nl: lichtjaar,lichtjaren,ly

en: Astronomical Units
nl: Astronomische Eenheden

en: Rack Units
nl: Rekeenheden

en: Nautical Miles
nl: Nautische mijlen

en: Miles
nl: Mijlen

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
nl: mijl, mijlen,mi

en: Kilometers
nl: Kilometer

en: Cables
nl: Kabellengte

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
nl: kabellengte,kabellengtes,cb

en: Fathoms
nl: Vadem

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
nl: vadem,vadems,ftm

en: Meters
nl: Meter

en: Yards
nl: Yard

en: Feet
nl: Voet

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
nl: voet,voet,ft

en: Inches
nl: Inch

en: Centimeters
nl: Centimeter

en: Millimeters
nl: Millimeter

en: Micrometers
nl: Micrometer

en: Nanometers
nl: Nanometer

en: Desktop Publishing Points
nl: Bureaubladpubliceerpunten

en: Kilometers per Hour
nl: Kilometer per uur

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
nl: kilometer per uur,kmph,kmh,kph,kmu,kpu

en: Miles per Hour
nl: Mijl per uur

en: Meters per Second
nl: Meter per seconde

en: Feet per Second
nl: Voet per seconde

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
nl: fps,feet per second,feetps,voet per seconde,voetps

en: Knots
nl: Knopen

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
nl: kt,kn,nd,knot,knots,knopen

en: Hectares
nl: Hectare

en: Acres
nl: Acre

en: Square Miles
nl: Vierkante mijl

en: Square Feet
nl: Vierkante voet

en: Square Kilometers
nl: Vierkante kilometer

en: Square Meters
nl: Vierkante meter

en: Square Centimeters
nl: Vierkante centimeter

en: Square Millimeters
nl: Vierkante millimeter

en: Cubic Meters
nl: Kubieke meter

en: British Gallons
nl: Gallon (VK)

en: US Gallons
nl: Gallon (VS)

en: Liters
nl: Liter

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
nl: liter,liters,L

en: US Quarts
nl: Quart (VS)

en: British Pints
nl: Britse pint

en: US Pints
nl: Pint (VS)

en: Metric Cups
nl: Metrische cups

en: Milliliters
nl: Milliliter

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
nl: milliliter,milliliters,mL

en: Microliters
nl: Microliter

en: Tonnes
nl: Ton

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
nl: ton,tonnen

en: Kilograms
nl: Kilogram

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
nl: kilogram,kilogrammen,kg,kilo

en: Pounds
nl: Pond

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
nl: pound,pounds,lb,lbs,pond

en: Ounces
nl: Ounce

en: Troy Ounces
nl: Troy ounce

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
nl: troy ounce,troy ounces,ozt

en: Grams
nl: Gram

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
nl: gram,grammen,g

en: Milligrams
nl: Milligram

en: Micrograms
nl: Microgram

en: Centuries
nl: Eeuwen

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
nl: eeuw,eeuwen

en: Decades
nl: Decennia

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
nl: decennium,decennia

en: Years
nl: Jaar

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
nl: jaar,jaren

en: Months
nl: Maanden

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
nl: month,months,maand,maanden

en: Weeks
nl: Weken

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
nl: week,weken

en: Days
nl: Dagen

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
nl: dag,dagen

en: Hours
nl: Uren

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
nl: uur

en: Minutes
nl: Minuten

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
nl: minuut,minuten,min

en: Seconds
nl: Seconden

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
nl: seconde,seconden,s

en: Milliseconds
nl: Milliseconden

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
nl: milliseconde,milliseconden,ms

en: Microseconds
nl: Microseconden

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
nl: microseconde,microseconden,us,μs

en: Nanoseconds
nl: Nanoseconden

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
nl: nanoseconde,nanoseconden,ns

en: Joules
nl: Joule

en: Kilowatt-Hours
nl: Kilowattuur

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
nl: kwh,kWh,kilowatt-uur,kilowattuur

en: British Thermal Units
nl: British thermal units

en: Calories
nl: Calorieën

en: Kilocalories
nl: Kilocalorieën

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
nl: kilocalories,kilocalorie,kilocalorieën,kcal

en: Ergs
nl: Erg

en: Electron Volts
nl: Elektronvolt

en: Foot-Pounds
nl: Foot-pound

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
nl: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs,voet-pond

en: Pascals
nl: Pascal

en: Kilopascals
nl: Kilopascal

en: Hectopascals
nl: Hectopascal

en: Bars
nl: Bar

en: Standard Atmospheres
nl: Atmosfeer

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
nl: Atmosfeer,atmosfeer,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
nl: Millimeter kwik

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
nl: Millimeter kwik,millimeter kwik,mmHg

en: Inches of Mercury
nl: Inch kwik

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
nl: Inch kwik,inch kwik,inHg

en: Pounds per Square Inch
nl: Pound-force per square inch

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
nl: Pound-force per square inch,psi

en: Currency
nl: Munteenheid

en: Number Base
nl: Grondtal

en: Binary
nl: Binair

en: Octal
nl: Octaal

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

en: Open in Calculator
nl: Openen in rekenmachine

en: Result copied
nl: Resultaat gekopieerd

en: Result was copied successfully
nl: Resultaat is gekopieerd

en: Degrees
nl: Graden

en: Angle Unit: %s
nl: Hoekeenheid: %s

en: Not Available
nl: Niet beschikbaar

en: %d-bit | %d-bit
nl[0]: %d-bit
nl[1]: %d-bits

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
nl: Opstarten in gegeven modus (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)

en: Solve given equation
nl: Opgegeven vergelijking oplossen

en: Start with given equation
nl: Met opgegeven vergelijking starten

en: Show release version
nl: Uitgaveversie tonen

note: Application Copyrights for the calculator authors
en: © 1986–%d The Calculator authors
nl: © 1986–%d De auteurs van Rekenmachine

en: Exchange Rate Data Providers
nl: Wisselkoersgegevensleveranciers

en: Exchange rates data by %s
nl: Wisselkoersgegevens door %s

en: Close All?
nl: Alles sluiten?

en: Are you sure you want to close all open windows?
nl: Weet u zeker dat u alle geopende vensters wilt sluiten?

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: Close _All
nl: _Alles sluiten

en: Error
nl: Fout

en: Defined Functions
nl: Gedefinieerde functies

en: Built-in Keywords
nl: Ingebouwde trefwoorden

en: Defined Currencies
nl: Gedefinieerde munteenheden

en: Defined Variables
nl: Gedefinieerde variabelen

en: Can not use defined variable or constant names
nl: Kan gedefinieerde variabele- of constantenamen niet gebruiken

en: Can not use built-in function or operator names
nl: Kan ingebouwde functie- of operatornamen niet gebruiken

en: Function name can not start with a digit
nl: Functienaam kan niet beginnen met een cijfer

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
nl: Functienaam kan enkel cijfers, letters en underscores bevatten

en: Edit
nl: Bewerken

en: Delete
nl: Verwijderen

en: 8-bit
nl: 8-bits

en: 16-bit
nl: 16-bits

en: 32-bit
nl: 32-bits

en: 64-bit
nl: 64-bits

en: Never
nl: Nooit

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Currency Code
nl: Code van munteenheid

en: Currency Name
nl: Naam van munteenheid

en: Both
nl: Beide

en: Can not use defined function or operator names
nl: Kan gedefinieerde functie- of operatornamen niet gebruiken

en: Can not use built-in variable or constant names
nl: Kan ingebouwde variabele- of constantenamen niet gebruiken

en: Variable name can not start with a digit
nl: Variabelenaam kan niet beginnen met een cijfer

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
nl: Variabelenaam kan enkel cijfers, letters en underscores bevatten

en: Basic
nl: Eenvoudig

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Financial
nl: Financieel

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Conversion
nl: Conversie

en: Clear Display [Escape]
nl: Scherm leegmaken [Escape]

en: Superscript Mode [Ctrl]
nl: Superscriptmodus [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
nl: Subscriptmodus [Alt]

en: Variables and Constants
nl: Variabelen en constanten

en: Additional Functions
nl: Aanvullende functies

en: Divide [/]
nl: Delen [/]

en: Multiply [*]
nl: Vermenigvuldigen [*]

en: Subtract [-]
nl: Aftrekken [-]

en: Add [+]
nl: Optellen [+]

en: Group [()]
nl: Groep [()]

en: Calculate Result
nl: Bereken antwoord

en: Inverse Modifier [Shift]
nl: Modificatietoets omgekeerde waarde [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
nl: Kwadrateren [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
nl: Vierkantswortel [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
nl: Exponent [^ of **]

en: Nth Root
nl: N-de-machtswortel

en: Common Logarithm
nl: Briggse logaritme

en: Base-10 Exponential
nl: 10-de-machtsverheffing

en: Natural Exponential
nl: Machtsverheffing met natuurlijke exponent

en: Inverse [Ctrl+I]
nl: Omgekeerde waarde [Ctrl+I]

en: Round [[]]
nl: Afronden [[]]

en: Absolute Value [||]
nl: Absolute waarde [||]

en: Factorial [!]
nl: Faculteit [!]

en: Imaginary Unit
nl: Imaginaire eenheid

en: Factorize [Ctrl+F]
nl: Ontbinden [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
nl: Conversie-eenheid omschakelen

en: Degrees, Minutes, Seconds
nl: Graden, minuten, seconden

en: Change Sign
nl: Teken wijzigen

en: Exchange Rate Details
nl: Wisselkoersgegevens

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Source
nl: Bron

en: _Refresh Rates
nl: Koe_rsen vernieuwen

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
nl: Afkooptermijn

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Depreciation
en: Ddb
nl: Dda

en: Double Declining Depreciation
nl: Dubbele degressieve afschrijving

note: Translators: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Future_value
en: Fv
nl: Tw

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
nl: Toekomstige waarde

note: Translators: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Gross_profit_margin
en: Gpm
nl: Bwm

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
nl: Brutowinstmarge

note: Translators: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
en: Pmt
nl: Pbt

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
nl: Periodieke betaling

note: Translators: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments, each of amount pmt, discounted at a periodic interest rate of int, over the number of payment periods in the term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Present_value
en: Pv
nl: Hw

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
nl: Huidige waarde

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
nl: Rente

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
nl: Periodieke rente-ratio

note: Translators: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The depreciable cost is cost - salvage. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over wh
en: Sln
nl: La

en: Straight Line Depreciation
nl: Lineaire afschrijving

note: Translators: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-Of-The-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable 
en: Syd
nl: Ja

en: Sum of the Years Digits Depreciation
nl: Som van de jaarcijfersafschrijvingen

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
nl: Termijn

en: Financial Term
nl: Financiële termijn

en: Currency Conversion
nl: Valuta omrekenen

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
nl: _Berekenen

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
nl: Berekent het aantal perioden met samengestelde interest dat nodig is om een investering vanaf de huidige waarde naar de toekomstige waarde te brengen, bij een vast rentepercentage per periode.

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
nl: Dubbele degressieve afschrijving

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
nl: Berekent het afschrijvingsbedrag van activa over een bepaalde termijn volgens de ‘Double-declining balance’-methode.

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
nl: Kosten

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
nl: Looptijd

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
nl: Periode

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nl: Berekent de toekomstige waarde van een investering op basis van een reeks gelijke betalingen bij een discontopercentage over het aantal betalingstermijnen in de periode.

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
nl: Aantal perioden

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
nl: Berekent de verkoopprijs van een product, gebaseerd op de productiekosten en de gewenste brutowinstmarge.

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
nl: Marge

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
nl: Berekent de periodieke aflossing van een lening waarbij de betalingen aan het einde van elke periode plaatsvinden.

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
nl: Kapitaal

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
nl: Berekent de huidige waarde van een investering op basis van een reeks van gelijke betalingen contant gemaakt tegen een periodieke rente over het aantal betalingstermijnen binnen de termijn.

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
nl: Berekent het periodieke rentepercentage dat nodig is om een investering te verhogen tot een toekomstige waarde, over het aantal samengestelde perioden.

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
nl: Lineaire afschrijving

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nl: Berekent de lineaire afschrijving van activa voor een periode. De lineaire methode van afschrijving verdeelt de af te schrijven kosten gelijkmatig over de gebruiksduur van een actief. De levensduur is het aantal perioden, meestal jaren, gedurende welke een actief wordt afgeschreven.

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
nl: Restwaarde

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
nl: Jaarcijfersafschrijvingen

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
nl: Berekent de afschrijving op een activa voor een bepaalde periode van tijd, met behulp van de jaartelling-cijfers-methode. Deze methode van afschrijven verhoogt het tempo van de afschrijvingen, zodat meer afschrijvingskosten in eerdere perioden dan in de latere plaatsvinden. De levensduur is het aantal perioden, meestal jaren, gedurende welke een activa wordt afgeschreven.

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
nl: Betalingstermijn

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
nl: Berekent het aantal betalingstermijnen die bij een periodieke rente nodig zijn om, gedurende de looptijd van een gewone lijfrente, een toekomstige waarde bijeen te brengen.

en: Bitwise AND
nl: Bitsgewijze AND

en: Bitwise NAND
nl: Bitsgewijze NAND

en: Bitwise OR
nl: Bitsgewijze OR

en: Bitwise NOR
nl: Bitsgewijze NOR

en: Bitwise NOT
nl: Bitsgewijze NOT

en: Bitwise Exclusive OR
nl: Bitsgewijze exclusieve OR

en: Bitwise Exclusive NOR
nl: Bitsgewijze exclusieve NOR

en: Left Shift [<<]
nl: Shift naar links [<<]

en: Right Shift [>>]
nl: Shift naar rechts [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
nl: Unsigned shift naar rechts [>>>]

en: Binary Logarithm
nl: Binair logaritme

en: Base-2 Exponential
nl: 2-de-machtsverheffing

en: Change Base
nl: Grondtal veranderen

en: Change Word Size
nl: Woordgrootte wijzigen

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
nl: Tekencode invoeren

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
nl: Teken

en: Convert to
nl: Converteren naar

en: Unicode Code Point
nl: Unicode-codepunt

en: UTF-8 Encoding
nl: UTF-8-codering

en: UTF-16 Encoding
nl: UTF-16-codering

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
nl: _Invoegen

en: Exchange Rates Not Loaded
nl: Wisselkoersen niet geladen

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
nl: <a href="r:///">Vernieuw de koersen</a> of past het vernieuwingsinterval aan in de voorkeuren

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: _Paste
nl: _Plakken

en: Function name
nl: Functienaam

en: Select no. of arguments
nl: Selecteer het aantal parameters

en: Add function
nl: Functie toevoegen

en: Favorite Currencies
nl: Favoriete munteenheden

en: Search currencies
nl: Munteenheden zoeken

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: General
nl: Algemeen

en: Number of _Decimals
nl: Aantal _decimalen

en: Trailing _Zeroes
nl: Achterliggende _nullen

en: _Group Digits
nl: Cijfers _groeperen

en: _Angle Units
nl: _Hoekeenheden

en: _Word Size
nl: _Woordgrootte

en: E_xchange Rate Refresh Interval
nl: Vernieuwinterval voor wissel_koersen

en: _Currency Display
nl: _Weergave van munteenheden

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
nl: Munteenheden _tonen in auto-aanvulling

en: All
nl: Alles

en: Favorite Only
nl: Alleen favorieten

en: None
nl: Geen

en: _Favorite Currencies
nl: _Favoriete munteenheden

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
nl: Een nieuw venster openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
nl: Het huidige venster sluiten

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
nl: Toepassing afsluiten

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
nl: Het menu openen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
nl: Voorkeuren tonen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
nl: Omschakelen tussen modi

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
nl: Omschakelen naar eenvoudige modus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
nl: Omschakelen naar geavanceerde modus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
nl: Omschakelen naar financiële modus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
nl: Omschakelen naar programmeermodus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
nl: Omschakelen naar toetsenbordmodus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
nl: Omschakelen naar toetsenbordmodus (alt.)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
nl: Omschakelen naar conversiemodus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
nl: Programmeermodus

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
nl: Omschakelen naar binair

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
nl: Omschakelen naar octaal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
nl: Omschakelen naar decimaal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
nl: Omschakelen naar hexadecimaal

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
nl: Toetsenbordinvoer

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
nl: Vermenigvuldigen (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
nl: Delen (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
nl: Kwadraat (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
nl: Vierkantswortel (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
nl: Omgekeerde waarde (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
nl: Graden (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
nl: Cijfers invoeren in wetenschappelijke notatie

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
nl: Cijfers invoeren in subscript

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
nl: Cijfers invoeren in superscript

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
nl: Min-teken invoeren in superscript

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
nl: Vergelijking

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
nl: Kopiëren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
nl: Plakken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
nl: Vorige vergelijking

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
nl: Volgende vergelijking

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
nl: Scherm leegmaken

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
nl: Ontbinden in factoren

en: Constants
nl: Constanten

en: Variable name
nl: Naam van variabele

en: Store value into existing or new variable
nl: Waarde opslaan in bestaande of nieuwe variabele

en: _Basic
nl: _Eenvoudig

en: _Advanced
nl: Ge_avanceerd

en: _Financial
nl: _Financieel

en: _Programming
nl: _Programmeren

en: _Keyboard
nl: _Toetsenbord

en: _Conversion
nl: _Conversie

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: _Clear History
nl: Ges_chiedenis wissen

en: Result Format
nl: Resultaatformaat

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
nl: _Automatisch

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
nl: _Vast

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
nl: Weten_schappelijk

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
nl: T_echnisch

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: A_bout Calculator
nl: O_ver Rekenmachine

en: Mode Selection
nl: Modusselectie

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu
