gcalctool - en to th translation catalogue (771 entries)

en: Calculator
th: เครื่องคิดเลข

en: Perform arithmetic, scientific or financial calculations
th: คำนวณเลขคณิต ฟังก์ชันวิทยาศาสตร์ หรือการเงิน

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: calculation;arithmetic;scientific;financial;
th: คำนวณ;คิดเลข;เลขคณิต;วิทยาศาสตร์;การเงิน;

en: Calculator is an application that solves mathematical equations. Though it at first appears to be a simple calculator with only basic arithmetic operations, you can switch into Advanced, Financial, or Programming mode to find a surprising set of capabilities.
th: เครื่องคิดเลข เป็นโปรแกรมที่แก้ปัญหาสมการทางคณิตศาสตร์ แม้ว่าครั้งแรกที่เห็นจะเป็นเครื่องคิดเลขง่ายๆ มีเพียงการคำนวณเลขคณิตพื้นฐาน แต่คุณสามารถสลับเป็นโหมดพิเศษ การเงิน หรือการเขียนโปรแกรม เพื่อพบกับความสามารถที่น่าประหลาดใจ

en: The Advanced calculator supports many operations, including: logarithms, factorials, trigonometric and hyperbolic functions, modulus division, complex numbers, random number generation and prime factorization.
th: เครื่องคิดเลขโหมดพิเศษจะรองรับตัวกระทำหลายอย่าง รวมถึงลอการิทึม แฟกทอเรียล ฟังก์ชันตรีโกณมิติและไฮเพอร์โบลิก การหารเอาเศษ จำนวนเชิงซ้อน การสร้างเลขสุ่ม และการแยกตัวประกอบเป็นจำนวนเฉพาะ

en: Financial mode supports several computations, including periodic interest rate, present and future value, double declining and straight line depreciation, and many others.
th: โหมดการเงินรองรับการคำนวณที่หลากหลาย รวมถึงอัตราดอกเบี้ยเป็นงวด มูลค่าปัจจุบันและในอนาคต การคำนวณค่าเสื่อมราคาทั้งแบบยอดลดลงทวีคูณและแบบเส้นตรง และอื่น ๆ อีกมากมาย

en: Programming mode supports calculations using common bases (binary, octal, decimal, and hexadecimal), bitwise operations, ones’ and two’s complement, character to character code conversion, and more.
th: โหมดการเขียนโปรแกรมรองรับการแปลงเลขฐานที่ใช้บ่อย (ฐานสอง ฐานแปด ฐานสิบ และฐานสิบหก) การดำเนินการระดับบิต ส่วนเติมเต็มหนึ่งและสอง การแปลงรหัสอักขระ และอื่น ๆ

en: Conversion mode supports conversions between common units, currencies and number bases.
th: โหมดการแปลงรองรับการแปลงระหว่างหน่วยที่พบบ่อย สกุลเงิน และระบบเลขฐาน

en: Basic Mode
th: โหมดพื้นฐาน

en: Advanced Mode
th: โหมดพิเศษ

en: Financial Mode
th: โหมดการเงิน

en: Programming Mode
th: โหมดการเขียนโปรแกรม

en: Keyboard Mode
th: โหมดแป้นพิมพ์

en: Conversion Mode
th: โหมดการแปลง

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
th: โครงการ GNOME

en: Accuracy value
th: ความละเอียด

en: The number of digits displayed after the numeric point
th: จำนวนหลักของเลขหลังจุดทศนิยม

en: Word size
th: ขนาดเวิร์ด

en: The size of the words used in bitwise operations
th: ขนาดของเวิร์ดที่ใช้ในการกระทำบิต

en: Numeric Base
th: ฐานเลข

en: The numeric base
th: ฐานเลข

en: Show Thousands Separators
th: แสดงสัญลักษณ์แบ่งหลักพัน

en: Indicates whether thousands separators are shown in large numbers.
th: กำหนดว่าจะแสดงสัญลักษณ์แบ่งหลักพันในเลขจำนวนขนาดใหญ่หรือไม่

en: Show Trailing Zeroes
th: แสดงเลขศูนย์ต่อท้าย

en: Indicates whether any trailing zeroes after the numeric point should be shown in the display value.
th: กำหนดว่าจะแสดงเลขศูนย์เติมท้ายจุดทศนิยมในค่าที่แสดงหรือไม่

en: Number format
th: รูปแบบตัวเลข

en: The format to display numbers in
th: รูปแบบตัวเลขที่แสดง

en: Angle units
th: หน่วยมุม

en: The angle units to use
th: หน่วยมุมที่ใช้

en: Currency update interval
th: ช่วงเวลาการปรับปรุงข้อมูลสกุลเงิน

en: How often the currency exchange rates should be updated. A value of 0 means the currency exchange rates won't be fetched from the network at all.
th: ระบุความถี่ในการปรับปรุงข้อมูลเกี่ยวกับอัตราแลกเปลี่ยนสกุลเงิน ค่า 0 หมายความว่าจะไม่มีการดึงข้อมูลเกี่ยวกับอัตราแลกเปลี่ยนสกุลเงินจากเครือข่ายเลย

en: Currency display
th: การแสดงสกุลเงิน

en: Indicates whether to show currency code, currency name or both of them in the converter.
th: ระบุว่าจะแสดงรหัสสกุลเงิน ชื่อสกุลเงิน หรือทั้งสองอย่างในเครื่องมือแปลงหรือไม่

en: Enabled completions
th: การเติมเต็มที่เปิดใช้

en: The types of completion proposals to be shown in the auto-completion list.
th: ชนิดของคำแนะนำการเติมเต็มที่จะแสดงในรายการเติมเต็มอัตโนมัติ

en: Favorite currencies
th: สกุลเงินโปรด

en: The favorite currencies to be shown at the top of the currency list.
th: สกุลเงินโปรดที่จะให้แสดงที่ด้านบนของรายชื่อสกุลเงิน

en: Button mode
th: โหมดปุ่ม

en: The button mode
th: โหมดของปุ่มกด

en: Unit category
th: หมวดหมู่หน่วย

en: Currently selected unit category in the converter
th: หมวดหมู่หน่วยที่เลือกปัจจุบันในเครื่องมือแปลง

en: Source units
th: หน่วยต้นทาง

en: Currently selected source units in the converter
th: หน่วยต้นทางที่เลือกปัจจุบันในเครื่องมือแปลง

en: Target units
th: หน่วยปลายทาง

en: Currently selected target units in the converter
th: หน่วยปลายทางที่เลือกปัจจุบันในเครื่องมือแปลง

en: Internal precision
th: ความละเอียดภายใน

en: The internal precision used with the MPFR library
th: ความละเอียดภายในที่ใช้กับไลบรารี MPFR

en: Window position
th: ตำแหน่งหน้าต่าง

en: Window position (x and y) of the last closed window.
th: ตำแหน่งหน้าต่างของหน้าต่างล่าสุดที่ปิดไป (แกน x และ y)

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่

en: Whether the last closed window was maximized.
th: ระบุว่าหน้าต่างที่ปิดล่าสุดขยายแผ่อยู่หรือไม่

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: Window size (width and height) of the last closed window.
th: ขนาดหน้าต่าง (ความกว้างและความสูง) ของหน้าต่างที่ปิดล่าสุด

en: UAE Dirham
th: ดีแรห์ม สหรัฐอาหรับเอมิเรตส์

en: Argentine Peso
th: เปโซ อาร์เจนตินา

en: Australian Dollar
th: ดอลลาร์ ออสเตรเลีย

en: Bangladeshi Taka
th: ตากา บังกลาเทศ

en: Bulgarian Lev
th: เลฟ บัลแกเรีย

en: Bahraini Dinar
th: ดีนาร์ บาห์เรน

en: Brunei Dollar
th: ดอลลาร์ บรูไน

en: Brazilian Real
th: เรียล บราซิล

en: Botswana Pula
th: พูลา บอตสวานา

en: Canadian Dollar
th: ดอลลาร์ แคนาดา

en: CFA Franc
th: ฟรังก์ ซีเอฟเอ

en: Swiss Franc
th: ฟรังก์ สวิส

en: Chilean Peso
th: เปโซ ชิลี

en: Chinese Yuan
th: หยวน จีน

en: Colombian Peso
th: เปโซ โคลอมเบีย

en: Czech Koruna
th: คราวน์ สาธารณรัฐเช็ก

en: Danish Krone
th: โครน เดนมาร์ก

en: Algerian Dinar
th: ดีนาร์ แอลจีเรีย

en: Estonian Kroon
th: โครน เอสโตเนีย

en: Egyptian Pound
th: ปอนด์อียิปต์

en: Euro
th: ยูโร

en: British Pound Sterling
th: ปอนด์สเตอร์ลิง อังกฤษ

en: Hong Kong Dollar
th: ดอลลาร์ ฮ่องกง

en: Croatian Kuna
th: คูนา โครเอเชีย

en: Hungarian Forint
th: ฟอรินท์ ฮังการี

en: Indonesian Rupiah
th: รูเปีย อินโดนีเซีย

en: Israeli New Shekel
th: เชคเกิล อิสราเอล

en: Indian Rupee
th: รูปี อินเดีย

en: Iranian Rial
th: เรียล อิหร่าน

en: Icelandic Krona
th: โครนา ไอซ์แลนด์

en: Japanese Yen
th: เยน ญี่ปุ่น

en: Jamaican Dollar
th: ดอลลาร์ จาเมกา

en: South Korean Won
th: วอน เกาหลีใต้

en: Kuwaiti Dinar
th: ดีนาร์ คูเวต

en: Kazakhstani Tenge
th: เทงเก คาซัคสถาน

en: Sri Lankan Rupee
th: รูปี ศรีลังกา

en: Libyan Dinar
th: ดีนาร์ ลิเบีย

en: Mauritian Rupee
th: รูปี มอริเชียส

en: Mexican Peso
th: เปโซ เม็กซิโก

en: Malaysian Ringgit
th: ริงกิต มาเลเซีย

en: Nigerian Naira
th: ดีนาร์ ไนจีเรีย

en: Norwegian Krone
th: โครน นอร์เวย์

en: Nepalese Rupee
th: รูปี เนปาล

en: New Zealand Dollar
th: ดอลลาร์ นิวซีแลนด์

en: Omani Rial
th: เรียล โอมาน

en: Peruvian Nuevo Sol
th: ซัล เปรู

en: Philippine Peso
th: เปโซ ฟิลิปปินส์

en: Pakistani Rupee
th: รูปี ปากีสถาน

en: Polish Złoty
th: สล็อตตี โปแลนด์

en: Qatari Riyal
th: เรียล กาตาร์

en: New Romanian Leu
th: ลิว โรมาเนีย

en: Russian Ruble
th: รูเบิล รัสเซีย

en: Saudi Riyal
th: ริยัล ซาอุดีอาระเบีย

en: Serbian Dinar
th: ดีนาร์ เซอร์เบีย

en: Swedish Krona
th: โครนา สวีเดน

en: Singapore Dollar
th: ดอลลาร์ สิงคโปร์

en: Thai Baht
th: บาท ไทย

en: Tunisian Dinar
th: ดีนาร์ ตูนิเซีย

en: Turkish Lira
th: ลีร์ ตุรกี

en: T&T Dollar
th: ดอลลาร์ ตรินิแดดและโตเบโก

en: New Taiwan Dollar
th: ดอลลาร์ไต้หวันใหม่

en: Ukrainian Hryvnia
th: ฮริฟเนีย ยูเครน

en: US Dollar
th: ดอลลาร์ สหรัฐ

en: Uruguayan Peso
th: เปโซ อุรุกวัย

en: Vietnamese Dong
th: ดง เวียดนาม

en: South African Rand
th: แรนด์ แอฟริกาใต้

en: Missing digits after minus sign
th: ตัวเลขหายไปหลังจากเครื่องหมายลบ

en: Missing second symbol (″)
th: สัญลักษณ์พิลิปดา (″) หายไป

en: Missing minute symbol (′)
th: สัญลักษณ์ลิปดา (′) หายไป

en: Missing digits after decimal point
th: ตัวเลขหายไปหลังจากจุดทศนิยม

note: Translators: conversion keyword, used e.g. 1 EUR in USD, 1 EUR to USD
en: in
th: ในหน่วย

en: to
th: เป็น

en: Function “%s” is missing arguments
th: ฟังก์ชัน “%s” ขาดอาร์กิวเมนต์

en: The zeroth root of a number is undefined
th: รากที่ศูนย์ของตัวเลขใดๆ ไม่นิยามไว้

en: Mathematics
th: คณิตศาสตร์

en: Euler’s Number
th: ค่าคงที่ของออยเลอร์

en: Pi
th: ไพ

en: Tau
th: เทา

en: Golden Ratio
th: สัดส่วนทองคำ

en: Electromagnetism
th: แม่เหล็กไฟฟ้า

en: Light Speed
th: ความเร็วแสง

en: Elementary Charge
th: ค่าประจุพื้นฐาน

en: Impedance of Vacuum
th: อิมพีแดนซ์ของสุญญากาศ

en: Permeability of Vacuum
th: สภาพให้ซึมผ่านได้ของสุญญากาศ

en: Permittivity of Vacuum
th: สภาพยอมของสุญญากาศ

en: Atomic & Nuclear
th: ปรมาณูและนิวเคลียร์

en: Planck’s Constant
th: ค่าคงตัวของพลังค์

en: Fine-Structure Constant
th: ค่าคงตัวโครงสร้างละเอียด

en: Electron Mass
th: มวลอิเล็กตรอน

en: Proton Mass
th: มวลโปรตอน

en: Thermodynamics
th: อุณหพลศาสตร์

en: Boltzmann Constant
th: ค่าคงตัวบ็อลทซ์มัน

en: Atomic Mass Unit
th: หน่วยมวลอะตอม

en: Molar Gas Constant
th: ค่าคงตัวของแก๊ส

en: Stefan-Boltzmann Constant
th: ค่าคงตัวชเต็ฟฟัน-บ็อลทซ์มัน

en: Avogadro’s Number
th: เลขอาโวกาโดร

en: Gravitation
th: ความโน้มถ่วง

en: Gravitational Constant
th: ค่าคงตัวความโน้มถ่วง

en: Earth Acceleration
th: ความเร่งของโลก

en: Error: the number of periods must be positive
th: ผิดพลาด: จำนวนคาบต้องเป็นค่าบวก

en: Trigonometry
th: ตรีโกณมิติ

en: Sine
th: ไซน์

en: Cosine
th: โคไซน์

en: Tangent
th: แทนเจนต์

en: Inverse Sine
th: ไซน์ผกผัน

en: Inverse Cosine
th: โคไซน์ผกผัน

en: Inverse Tangent
th: แทนเจนต์ผกผัน

en: Hyperbolic Sine
th: ไซน์ไฮเพอร์โบลิก

en: Hyperbolic Cosine
th: โคไซน์ไฮเพอร์โบลิก

en: Hyperbolic Tangent
th: แทนเจนต์ไฮเพอร์โบลิก

en: Inverse Hyperbolic Sine
th: ไซน์ไฮเพอร์โบลิกผกผัน

en: Inverse Hyperbolic Cosine
th: โคไซน์ไฮเพอร์โบลิกผกผัน

en: Inverse Hyperbolic Tangent
th: แทนเจนต์ไฮเพอร์โบลิกผกผัน

en: Complex
th: เลขเชิงซ้อน

en: Complex Conjugate
th: สังยุคของเลขเชิงซ้อน

en: Complex Argument
th: อาร์กิวเมนต์ของเลขเชิงซ้อน

en: Real Component
th: ส่วนจริง

en: Imaginary Component
th: ส่วนจินตภาพ

en: Programming
th: การเขียนโปรแกรม

en: Ones’ Complement
th: ส่วนเติมเต็มหนึ่ง

en: Two’s Complement
th: ส่วนเติมเต็มสอง

en: Swap Endianness
th: สลับการเรียงลำดับไบต์

en: Modulus Divide
th: หารเอาเศษ

en: Modular Exponentiation
th: การยกกำลังแบบโมดูลาร์

en: Rounding
th: การปัดเศษ

en: Round
th: ปัดเศษ

en: Floor
th: ปัดเศษลง

en: Ceiling
th: ปัดเศษขึ้น

en: Integer Component
th: ส่วนจำนวนเต็ม

en: Fractional Component
th: ส่วนเศษทศนิยม

en: Statistics
th: สถิติ

en: Sum
th: ผลรวม

en: Sum of Squares
th: ผลรวมกำลังสอง

en: Average
th: ค่าเฉลี่ย

en: Median
th: มัธยฐาน

en: Minimum Value
th: ค่าต่ำสุด

en: Maximum Value
th: ค่าสูงสุด

en: Sample Standard Deviation
th: ส่วนเบี่ยงเบนมาตรฐานตัวอย่าง

en: Population Standard Deviation
th: ส่วนเบี่ยงเบนมาตรฐานประชากร

en: Sample Variance
th: ความแปรปรวนตัวอย่าง

en: Population Variance
th: ความแปรปรวนประชากร

en: Sundry
th: เบ็ดเตล็ด

en: Logarithm
th: ลอการิทึม

en: Natural Logarithm
th: ลอการิทึมธรรมชาติ

en: Square Root
th: รากที่สอง

en: Absolute Value
th: ค่าสัมบูรณ์

en: Signum
th: เครื่องหมาย

en: Combination
th: การจัดหมู่

en: Permutation
th: การเรียงสับเปลี่ยน

en: Greatest Common Divisor
th: ตัวหารร่วมมาก

en: Least Common Multiple
th: ตัวคูณร่วมน้อย

en: Comparison (Kronecker Delta)
th: การเปรียบเทียบ (เดลตาโครเนกเกอร์)

en: Function “%s” takes 1 argument
th: ฟังก์ชัน “%s” ใช้อาร์กิวเมนต์ 1 ตัว

en: Function “%s” takes 1 or 2 arguments
th: ฟังก์ชัน “%s” ใช้อาร์กิวเมนต์ 1 หรือ 2 ตัว

en: Function “%s” takes at least 2 arguments
th: ฟังก์ชัน “%s” ใช้อาร์กิวเมนต์อย่างน้อย 2 ตัว

en: Function “%s” takes %d argument | Function “%s” takes %d arguments
th[0]: ฟังก์ชัน “%s” ใช้อาร์กิวเมนต์ %d ตัว

note: Error shown when trying to undo with no undo history
en: No undo history
th: ไม่มีประวัติคำสั่งที่จะเรียกคืน

note: Error shown when trying to redo with no redo history
en: No redo history
th: ไม่มีประวัติคำสั่งที่จะทำซ้ำ

en: No sane value to store
th: ไม่มีค่าที่ใช้ได้ให้เก็บ

note: Error displayed to user when they an unknown variable is entered
en: Unknown variable “%s”
th: ไม่รู้จักตัวแปร “%s”

note: Error displayed to user when a currency conversion with unknown exchange rate is attempted
en: Exchange rate for “%s” is not available
th: ไม่มีอัตราแลกเปลี่ยนสำหรับ “%s”

note: Error displayed to user when an conversion with unknown units is attempted
en: Unknown unit “%s”
th: ไม่รู้จักหน่วย “%s”

note: Error displayed to user when an unknown function is entered
en: Function “%s” is not defined
th: ไม่รู้จักฟังก์ชัน “%s”

note: Error displayed to user when an invalid conversion (e.g. units of different categories)
en: Unknown conversion
th: ไม่มีข้อมูลสำหรับแปลงหน่วย

note: Unknown error. Error displayed to user when they enter an invalid calculation
en: Malformed expression
th: รูปแบบนิพจน์ไม่ถูกต้อง

en: Calculating
th: กำลังคำนวณ

note: Error displayed when trying to factorize a non-integer value
en: Need an integer to factorize
th: การแยกตัวประกอบทำได้กับจำนวนเต็มเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when underflow error occured
en: Underflow error
th: ข้อผิดพลาดเนื่องจากค่าน้อยเกินเก็บ

note: Translators: Error displayed when overflow error occured
en: Overflow error
th: ข้อผิดพลาดเนื่องจากค่ามากเกินเก็บ

note: Translators: Error display when attempting to take argument of zero
en: Argument not defined for zero
th: อาร์กิวเมนต์นี้ไม่นิยามสำหรับค่าศูนย์

en: Floor is only defined for real numbers
th: การปัดเศษลงมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

en: Ceiling is only defined for real numbers
th: การปัดเศษขึ้นมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

en: Round is only defined for real numbers
th: การปัดเศษมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to a negative re_exponent
en: The power of zero is undefined for a negative exponent
th: เลขยกกำลังของศูนย์ไม่มีนิยามสำหรับเลขชี้กำลังที่เป็นลบ

note: Translators: Error displayed when attempted to raise 0 to power of zero
en: Zero raised to zero is undefined
th: ศูนย์ยกกำลังศูนย์ไม่มีนิยาม

note: Translators: Error displayed when attempting to take logarithm of zero
en: Logarithm of zero is undefined
th: ลอการิทึมของศูนย์ไม่มีนิยาม

en: Logarithm with base 0 or 1 is undefined
th: ลอการิทึมที่มีฐานเป็น 0 หรือ 1 ไม่มีนิยาม

note: Translators: Error displayed when attempted take the factorial of a negative or complex number
en: Factorial is only defined for non-negative real numbers
th: แฟกทอเรียลมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงที่ไม่เป็นลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed attempted to divide by zero
en: Division by zero is undefined
th: การหารด้วยศูนย์ไม่มีนิยาม

note: Translators: Error displayed when attemping to do a modulus division on non-integer numbers
en: Modulus division is only defined for integers
th: การหารเอาเศษมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when tangent value is undefined
en: Tangent is undefined for angles that are multiples of π (180°) from π∕2 (90°)
th: แทนเจนต์ไม่มีนิยามสำหรับมุมที่ห่างจาก π∕2 (90°) เป็นจำนวนเท่าของ π (180°)

note: Translators: Error displayed when inverse sine value is undefined
en: Inverse sine is undefined for values outside [-1, 1]
th: ไซน์ผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่อยู่นอกช่วง [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when inverse cosine value is undefined
en: Inverse cosine is undefined for values outside [-1, 1]
th: โคไซน์ผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่อยู่นอกช่วง [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when trying to calculate undefined atan(i) or atan (-i)
en: Inverse tangent is undefined for values i and -i
th: แทนเจนต์ผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่า i และ -i

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic cosine value is undefined
en: Inverse hyperbolic cosine is undefined for values less than one
th: โคไซน์ไฮเพอร์โบลิกผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่น้อยกว่าหนึ่ง

note: Translators: Error displayed when inverse hyperbolic tangent value is undefined
en: Inverse hyperbolic tangent is undefined for values outside [-1, 1]
th: แทนเจนต์ไฮเพอร์โบลิกผกผันไม่มีนิยามสำหรับค่าที่อยู่นอกช่วง [-1, 1]

note: Translators: Error displayed when boolean AND attempted on non-integer values
en: Boolean AND is only defined for non-negative integers
th: AND แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean NAND attempted on non-integer values
en: Boolean NAND is only defined for non-negative integers
th: NAND แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean OR attempted on non-integer values
en: Boolean OR is only defined for non-negative integers
th: OR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean NOR attempted on non-integer values
en: Boolean NOR is only defined for non-negative integers
th: NOR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean XOR attempted on non-integer values
en: Boolean XOR is only defined for non-negative integers
th: XOR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean XNOR attempted on non-integer values
en: Boolean XNOR is only defined for non-negative integers
th: XNOR แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when boolean NOT attempted on non-integer values
en: Boolean NOT is only defined for non-negative integers
th: NOT แบบบูลีนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

note: Translators: Error displayed when bit shift attempted on non-integer values
en: Shift is only possible on integers
th: การเลื่อนบิตทำได้กับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Overflow. Try a bigger word size
th: ค่าล้น กรุณาลองใช้ขนาดเวิร์ดที่ใหญ่กว่านี้

en: Ones’ complement is only defined for non-negative integers
th: ส่วนเติมเต็มหนึ่งมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

en: Two’s complement is only defined for non-negative integers
th: ส่วนเติมเต็มสองมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่ใช่ค่าลบเท่านั้น

en: Swap endianness is only possible on integers
th: การสลับการเรียงลำดับไบต์ทำได้กับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Combination is only defined for non-negative integers
th: การจัดหมู่มีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่เป็นลบเท่านั้น

en: Combination is undefined if n is less than r
th: การจัดหมู่ไม่มีนิยาม ถ้า n น้อยกว่า r

en: Permutation is only defined for non-negative integers
th: การเรียงสับเปลี่ยนมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มที่ไม่เป็นลบเท่านั้น

en: Permutation is undefined if n is less than r
th: การเรียงสับเปลี่ยนไม่มีนิยาม ถ้า n น้อยกว่า r

en: Greatest common divisor is only defined for integers
th: ตัวหารร่วมมากมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Least common multiple is only defined for integers
th: ตัวคูณร่วมน้อยมีนิยามไว้สำหรับจำนวนเต็มเท่านั้น

en: Median is only defined for real numbers
th: มัธยฐานมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

en: Minimum value is only defined for real numbers
th: ค่าต่ำสุดมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

en: Maximum value is only defined for real numbers
th: ค่าสูงสุดมีนิยามไว้สำหรับจำนวนจริงเท่านั้น

en: Bank of Canada
th: ธนาคารแห่งประเทศแคนาดา

en: European Central Bank
th: ธนาคารกลางยุโรป

en: International Monetary Fund
th: กองทุนการเงินระหว่างประเทศ

en: United Nations Treasury
th: กองคลังสหประชาชาติ

en: The result is too long to display in fixed format. Try other result formats
th: ผลลัพธ์นี้ยาวเกินกว่าจะแสดงในรูปแบบคงที่ได้ กรุณาลองใช้รูปแบบอื่น

en: Angle
th: มุม

en: Length
th: ความยาว

en: Area
th: พื้นที่

en: Volume
th: ปริมาตร

en: Mass
th: มวล

en: Speed
th: ความเร็ว

en: Duration
th: เวลา

en: Frequency
th: ความถี่

en: Temperature
th: อุณหภูมิ

en: Energy
th: พลังงาน

en: Pressure
th: แรงดัน

en: Digital Storage
th: แหล่งเก็บข้อมูลดิจิทัล

note: FIXME: Approximations of 1/(units in a circle), therefore, 360 deg != 400 grads
en: Degrees (Decimal)
th: องศา (ทศนิยม)

[ctx: unit-symbols]
en: degree,degrees,deg
th: องศา,degree,degrees,deg

en: Degrees (D°M′S″)
th: องศา (D°M′S″)

en: Radians
th: เรเดียน

[ctx: unit-symbols]
en: radian,radians,rad
th: เรเดียน,radian,radians,rad

en: Gradians
th: เกรเดียน

[ctx: unit-symbols]
en: gradian,gradians,grad
th: เกรเดียน,gradian,gradians,grad

en: Parsecs
th: พาร์เซก

[ctx: unit-symbols]
en: parsec,parsecs,pc
th: พาร์เซก,parsec,parsecs,pc

en: Light Years
th: ปีแสง

[ctx: unit-symbols]
en: lightyear,lightyears,ly
th: ปีแสง,lightyear,lightyears,ly

en: Astronomical Units
th: หน่วยดาราศาสตร์

[ctx: unit-symbols]
en: au
th: หน่วยดาราศาสตร์,au

en: Rack Units
th: หน่วยแร็ค

en: Nautical Miles
th: ไมล์ทะเล

[ctx: unit-symbols]
en: nmi
th: ไมล์ทะเล,nmi

en: Miles
th: ไมล์

[ctx: unit-symbols]
en: mile,miles,mi
th: ไมล์,mile,miles,mi

en: Kilometers
th: กิโลเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: kilometer,kilometers,km,kms
th: กิโลเมตร,กม.,kilometer,kilometers,km,kms

en: Cables
th: เคเบิล

[ctx: unit-symbols]
en: cable,cables,cb
th: เคเบิล,cable,cables,cb

en: Fathoms
th: ฟาทอม

[ctx: unit-symbols]
en: fathom,fathoms,ftm
th: ฟาทอม,fathom,fathoms,ftm

en: Meters
th: เมตร

[ctx: unit-symbols]
en: meter,meters,m
th: เมตร,meter,meters,m

en: Yards
th: หลา

[ctx: unit-symbols]
en: yard,yards,yd
th: หลา,yard,yards,yd

en: Feet
th: ฟุต

[ctx: unit-symbols]
en: foot,feet,ft
th: ฟุต,foot,feet,ft

en: Inches
th: นิ้ว

[ctx: unit-symbols]
en: inch,inches,in
th: นิ้ว,inch,inches,in

en: Centimeters
th: เซนติเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: centimeter,centimeters,cm,cms
th: เซนติเมตร,ซม.,centimeter,centimeters,cm,cms

en: Millimeters
th: มิลลิเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: millimeter,millimeters,mm
th: มิลลิเมตร,มม.,millimeter,millimeters,mm

en: Micrometers
th: ไมโครเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: micrometer,micrometers,um
th: ไมโครเมตร,ไมครอน,มคม.,micrometer,micrometers,um

en: Nanometers
th: นาโนเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: nanometer,nanometers,nm
th: นาโนเมตร,นม.,nanometer,nanometers,nm

en: Desktop Publishing Points
th: ขนาดพอยต์ในการทำสื่อสิ่งพิมพ์ด้วยคอมพิวเตอร์

[ctx: unit-symbols]
en: point,pt,points,pts
th: พอยต์,point,pt,points,pts

en: Kilometers per Hour
th: กิโลเมตรต่อชั่วโมง

[ctx: unit-symbols]
en: kilometers per hour,kmph,kmh,kph
th: กิโลเมตรต่อชั่วโมง,กม./ชม.,kilometers per hour,kmph,kmh,kph

en: Miles per Hour
th: ไมล์ต่อชั่วโมง

[ctx: unit-symbols]
en: milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph
th: ไมล์ต่อชั่วโมง,ไมล์/ชม.,milesph,miles per hour,mi/h,miph,mph

en: Meters per Second
th: เมตรต่อวินาที

[ctx: unit-symbols]
en: meters per second,mps
th: เมตรต่อวินาที,ม./วท.,meters per second,mps

en: Feet per Second
th: ฟุตต่อวินาที

[ctx: unit-symbols]
en: fps,feet per second,feetps
th: ฟุตต่อวินาที,ฟุต/วท.,fps,feet per second,feetps

en: Knots
th: น็อต

[ctx: unit-symbols]
en: kt,kn,nd,knot,knots
th: น็อต,kt,kn,nd,knot,knots

en: Hectares
th: เฮกแตร์

[ctx: unit-symbols]
en: hectare,hectares,ha
th: เฮกแตร์,เฮกตาร์,hectare,hectares,ha

en: Acres
th: เอเคอร์

[ctx: unit-symbols]
en: acre,acres
th: เอเคอร์,acre,acres

en: Square Miles
th: ตารางไมล์

[ctx: unit-symbols]
en: mi²
th: ไมล์²,ตร.ไมล์,mi²

en: Square Feet
th: ตารางฟุต

[ctx: unit-symbols]
en: ft²
th: ฟุต²,ตร.ฟุต,ft²

en: Square Kilometers
th: ตารางกิโลเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: km²
th: กม²,ตร.กม.,km²

en: Square Meters
th: ตารางเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: m²
th: ม²,ตร.ม.,m²

en: Square Centimeters
th: ตารางเซนติเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: cm²
th: ซม²,ตร.ซม.,cm²

en: Square Millimeters
th: ตารางมิลลิเมตร

[ctx: unit-symbols]
en: mm²
th: มม²,ตร.มม.,mm²

en: Cubic Meters
th: ลูกบาศก์เมตร

[ctx: unit-symbols]
en: m³
th: ม³,ลบ.ม.,m³

en: British Gallons
th: แกลลอนอังกฤษ

[ctx: unit-symbols]
en: imp_gallon,imp_gallons,imp_gal
th: แกลลอนอิมพีเรียล,imp_gallon,imp_gallons,imp_gal

en: US Gallons
th: แกลลอนสหรัฐ

[ctx: unit-symbols]
en: gallon,gallons,gal
th: แกลลอน,gallon,gallons,gal

en: Liters
th: ลิตร

[ctx: unit-symbols]
en: litre,litres,liter,liters,L
th: ลิตร,ล.,litre,litres,liter,liters,L

en: US Quarts
th: ควอร์ตสหรัฐ

[ctx: unit-symbols]
en: quart,quarts,qt
th: ควอร์ต,quart,quarts,qt

en: British Pints
th: ไพนต์อังกฤษ

[ctx: unit-symbols]
en: imp_pint,imp_pints,imp_pt
th: ไพนต์อิมพีเรียล,imp_pint,imp_pints,imp_pt

en: US Pints
th: ไพนต์สหรัฐ

[ctx: unit-symbols]
en: pint,pints,pt
th: ไพนต์,pint,pints,pt

en: Metric Cups
th: ถ้วยแบบเมตริก

[ctx: unit-symbols]
en: cup,cups,cp
th: ถ้วย,cup,cups,cp

en: Milliliters
th: มิลลิลิตร

[ctx: unit-symbols]
en: millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³
th: มิลลิลิตร,มล.,ซม³,ลบ.ซม.millilitre,millilitres,milliliter,milliliters,mL,cm³

en: Microliters
th: ไมโครลิตร

[ctx: unit-symbols]
en: mm³,μL,uL
th: มม³,mm³,μL,uL

en: Tonnes
th: ตัน

[ctx: unit-symbols]
en: tonne,tonnes
th: ตัน,tonne,tonnes

en: Kilograms
th: กิโลกรัม

[ctx: unit-symbols]
en: kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs
th: กิโลกรัม,กก.,kilogram,kilograms,kilogramme,kilogrammes,kg,kgs

en: Pounds
th: ปอนด์

[ctx: unit-symbols]
en: pound,pounds,lb,lbs
th: ปอนด์,pound,pounds,lb,lbs

en: Ounces
th: ออนซ์

[ctx: unit-symbols]
en: ounce,ounces,oz
th: ออนซ์,ounce,ounces,oz

en: Troy Ounces
th: ทรอยออนซ์

[ctx: unit-symbols]
en: Troy ounce,Troy ounces,ozt
th: ทรอยออนซ์,Troy ounce,Troy ounces,ozt

en: Grams
th: กรัม

[ctx: unit-symbols]
en: gram,grams,gramme,grammes,g
th: กรัม,ก.,gram,grams,gramme,grammes,g

en: Milligrams
th: มิลลิกรัม

[ctx: unit-symbols]
en: milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg
th: มิลลิกรัม,มก.,milligram,milligrams,milligramme,milligrammes,mg

en: Micrograms
th: ไมโครกรัม

[ctx: unit-symbols]
en: microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug
th: ไมโครกรัม,มคก.,microgram,micrograms,microgramme,microgrammes,μg,ug

en: Stone
th: สโตน

[ctx: unit-symbols]
en: stone,st,stones
th: สโตน,stone,st,stones

en: Centuries
th: ศตวรรษ

[ctx: unit-symbols]
en: century,centuries
th: ศตวรรษ,century,centuries

en: Decades
th: ทศวรรษ

[ctx: unit-symbols]
en: decade,decades
th: ทศวรรษ,decade,decades

en: Years
th: ปี

[ctx: unit-symbols]
en: year,years
th: ปี,year,years

en: Months
th: เดือน

[ctx: unit-symbols]
en: month,months
th: เดือน,month,months

en: Weeks
th: สัปดาห์

[ctx: unit-symbols]
en: week,weeks
th: สัปดาห์,week,weeks

en: Days
th: วัน

[ctx: unit-symbols]
en: day,days
th: วัน,day,days

en: Hours
th: ชั่วโมง

[ctx: unit-symbols]
en: hour,hours
th: ชั่วโมง,ชม.,hour,hours

en: Minutes
th: นาที

[ctx: unit-symbols]
en: minute,minutes
th: นาที,minute,minutes

en: Seconds
th: วินาที

[ctx: unit-symbols]
en: second,seconds,s
th: วินาที,second,seconds,s

en: Milliseconds
th: มิลลิวินาที

[ctx: unit-symbols]
en: millisecond,milliseconds,ms
th: มิลลิวินาที,millisecond,milliseconds,ms

en: Microseconds
th: ไมโครวินาที

[ctx: unit-symbols]
en: microsecond,microseconds,us,μs
th: ไมโครวินาที,microsecond,microseconds,us,μs

en: Nanoseconds
th: นาโนวินาที

[ctx: unit-symbols]
en: nanosecond,nanoseconds,ns
th: นาโนวินาที,nanosecond,nanoseconds,ns

en: Celsius
th: องศาเซลเซียส

[ctx: unit-symbols]
en: degC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius
th: องศาเซลเซียส,เซลเซียส,°ซ,˚ซ,degC,°C,˚C,C,c,Celsius,celsius

en: Fahrenheit
th: องศาฟาเรนไฮต์

[ctx: unit-symbols]
en: degF,°F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit
th: องศาฟาเรนไฮต์,ฟาเรนไฮต์,°ฟ,˚ฟ,degF,°F,˚F,F,f,Fahrenheit,fahrenheit

en: Kelvin
th: เคลวิน

[ctx: unit-symbols]
en: k,K,Kelvin,kelvin
th: เคลวิน,k,K,Kelvin,kelvin

en: Rankine
th: องศาแรงกิน

[ctx: unit-symbols]
en: degR,°R,˚R,°Ra,˚Ra,r,R,Rankine,rankine
th: องศาแรงกิน,แรงกิน,degR,°R,˚R,°Ra,˚Ra,r,R,Rankine,rankine

note: We use IEC prefix for digital storage units. i.e. 1 kB = 1 KiloByte = 1000 bytes, and 1 KiB = 1 kibiByte = 1024 bytes
en: Bits
th: บิต

[ctx: unit-symbols]
en: bit,bits,b
th: บิต,bit,bits,b

en: Bytes
th: ไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: byte,bytes,B
th: ไบต์,byte,bytes,B

en: Nibbles
th: ครึ่งไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: nibble,nibbles
th: ครึ่งไบต์,นิบเบิล,nibble,nibbles

note: The SI symbol for kilo is k, however we also allow "KB" and "Kb", as they are widely used and accepted.
en: Kilobits
th: กิโลบิต

[ctx: unit-symbols]
en: kilobit,kilobits,kb,Kb
th: กิโลบิต,kilobit,kilobits,kb,Kb

en: Kilobytes
th: กิโลไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: kilobyte,kilobytes,kB,KB
th: กิโลไบต์,kilobyte,kilobytes,kB,KB

en: Kibibits
th: กิบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: kibibit,kibibits,Kib
th: กิบิบิต,kibibit,kibibits,Kib

en: Kibibytes
th: กิบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: kibibyte,kibibytes,KiB
th: กิบิไบต์,kibibyte,kibibytes,KiB

en: Megabits
th: เมกะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: megabit,megabits,Mb
th: เมกะบิต,megabit,megabits,Mb

en: Megabytes
th: เมกะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: megabyte,megabytes,MB
th: เมกะไบต์,megabyte,megabytes,MB

en: Mebibits
th: เมบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: mebibit,mebibits,Mib
th: เมบิบิต,mebibit,mebibits,Mib

en: Mebibytes
th: เมบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: mebibyte,mebibytes,MiB
th: เมบิไบต์,mebibyte,mebibytes,MiB

en: Gigabits
th: จิกะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: gigabit,gigabits,Gb
th: จิกะบิต,กิกะบิต,gigabit,gigabits,Gb

en: Gigabytes
th: จิกะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: gigabyte,gigabytes,GB
th: จิกะไบต์,กิกะไบต์,gigabyte,gigabytes,GB

en: Gibibits
th: จิบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: gibibit,gibibits,Gib
th: จิบิบิต,กิบิบิต,gibibit,gibibits,Gib

en: Gibibytes
th: จิบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: gibibyte,gibibytes,GiB
th: จิบิไบต์,กิบิไบต์,gibibyte,gibibytes,GiB

en: Terabits
th: เทระบิต

[ctx: unit-symbols]
en: terabit,terabits,Tb
th: เทระบิต,เทราบิต,terabit,terabits,Tb

en: Terabytes
th: เทระไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: terabyte,terabytes,TB
th: เทระไบต์,เทราไบต์,terabyte,terabytes,TB

en: Tebibits
th: เทบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: tebibit,tebibits,Tib
th: เทบิบิต,tebibit,tebibits,Tib

en: Tebibytes
th: เทบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: tebibyte,tebibytes,TiB
th: เทบิไบต์,tebibyte,tebibytes,TiB

en: Petabits
th: เพตะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: petabit,petabits,Pb
th: เพตะบิต,เพตาบิต,petabit,petabits,Pb

en: Petabytes
th: เพตะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: petabyte,petabytes,PB
th: เพตะไบต์,เพตาไบต์,petabyte,petabytes,PB

en: Pebibits
th: เพบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: pebibit,pebibits,Pib
th: เพบิบิต,pebibit,pebibits,Pib

en: Pebibytes
th: เพบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: pebibyte,pebibytes,PiB
th: เพบิไบต์,pebibyte,pebibytes,PiB

en: Exabits
th: เอกซะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: exabit,exabits,Eb
th: เอกซะบิต,เอกซาบิต,เอ็กซะบิต,เอ็กซาบิต,exabit,exabits,Eb

en: Exabytes
th: เอกซะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: exabyte,exabytes,EB
th: เอกซะไบต์,เอกซาไบต์,เอ็กซะไบต์,เอ็กซาไบต์,exabyte,exabytes,EB

en: Exbibits
th: เอกซ์บิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: exbibit,exbibits,Eib
th: เอกซ์บิบิต,เอ็กซ์บิบิต,exbibit,exbibits,Eib

en: Exbibytes
th: เอกซ์บิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: exbibyte,exbibytes,EiB
th: เอกซ์บิไบต์,เอ็กซ์บิไบต์,exbibyte,exbibytes,EiB

en: Zettabits
th: เซตตะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: zettabit,zettabits,Zb
th: เซตตะบิต,เซตตาบิต,zettabit,zettabits,Zb

en: Zettabytes
th: เซตตะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: zettabyte,zettabytes,ZB
th: เซตตะไบต์,เซตตาไบต์,zettabyte,zettabytes,ZB

en: Zebibits
th: เซบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: zebibit,zebibits,Zib
th: เซบิบิต,zebibit,zebibits,Zib

en: Zebibytes
th: เซบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: zebibyte,zebibytes,ZiB
th: เซบิไบต์,zebibyte,zebibytes,ZiB

en: Yottabits
th: ยอตตะบิต

[ctx: unit-symbols]
en: yottabit,yottabits,Yb
th: ยอตตะบิต,ยอตตาบิต,yottabit,yottabits,Yb

en: Yottabytes
th: ยอตตะไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: yottabyte,yottabytes,YB
th: ยอตตะไบต์,ยอตตาไบต์,yottabyte,yottabytes,YB

en: Yobibits
th: ยอบิบิต

[ctx: unit-symbols]
en: yobibit,yobibits,Yib
th: ยอบิบิต,yobibit,yobibits,Yib

en: Yobibytes
th: ยอบิไบต์

[ctx: unit-symbols]
en: yobibyte,yobibytes,YiB
th: ยอบิไบต์,yobibyte,yobibytes,YiB

en: Hertz
th: เฮิรตซ์

[ctx: unit-symbols]
en: hertz,Hz
th: เฮิรตซ์,hertz,Hz

en: Kilohertz
th: กิโลเฮิรตซ์

[ctx: unit-symbols]
en: kilohertz,kHz
th: กิโลเฮิรตซ์,kilohertz,kHz

en: Megahertz
th: เมกะเฮิรตซ์

[ctx: unit-symbols]
en: megahertz,MHz
th: เมกะเฮิรตซ์,megahertz,MHz

en: Gigahertz
th: กิกะเฮิรตซ์

[ctx: unit-symbols]
en: gigahertz,GHz
th: กิกะเฮิรตซ์,gigahertz,GHz

en: Terahertz
th: เทระเฮิรตซ์

[ctx: unit-symbols]
en: terahertz,THz
th: เทระเฮิรตซ์,เทราเฮิรตซ์,terahertz,THz

en: Joules
th: จูล

[ctx: unit-symbols]
en: Joule,J,joule,joules
th: จูล,Joule,J,joule,joules

en: Kilojoules
th: กิโลจูล

[ctx: unit-symbols]
en: KJ,kilojoules,kilojoule
th: กิโลจูล,KJ,kilojoules,kilojoule

en: Megajoules
th: เมกะจูล

[ctx: unit-symbols]
en: MJ,megajoules,megajoule
th: เมกะจูล,MJ,megajoules,megajoule

en: Kilowatt-Hours
th: กิโลวัตต์-ชั่วโมง

[ctx: unit-symbols]
en: kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour
th: กิโลวัตต์-ชั่วโมง,กิโลวัตต์-ชม.,kwh,kWh,kilowatt-hour,kilowatthour

en: British Thermal Units
th: หน่วยความร้อนอังกฤษ

[ctx: unit-symbols]
en: btu,BTU
th: บีทียู,btu,BTU

en: Calories
th: แคลอรี

[ctx: unit-symbols]
en: calories,calorie,cal
th: แคลอรี,calories,calorie,cal

en: Kilocalories
th: กิโลแคลอรี

[ctx: unit-symbols]
en: kilocalories,kilocalorie,kcal
th: กิโลแคลอรี,kilocalories,kilocalorie,kcal

en: Ergs
th: เอิร์ก

[ctx: unit-symbols]
en: ergs,erg
th: เอิร์ก,ergs,erg

en: Electron Volts
th: อิเล็กตรอนโวลต์

[ctx: unit-symbols]
en: electronvolt,electronvolts,ev
th: อิเล็กตรอนโวลต์,electronvolt,electronvolts,ev

en: Foot-Pounds
th: ฟุต-ปอนด์

[ctx: unit-symbols]
en: foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs
th: ฟุต-ปอนด์,foot-pound,foot-pounds,ft-lb,ft-lbs

en: Pascals
th: ปาสกาล

[ctx: unit-symbols]
en: Pascal,pascal,Pa
th: ปาสกาล,Pascal,pascal,Pa

en: Kilopascals
th: กิโลปาสกาล

[ctx: unit-symbols]
en: Kilopascal,kilopascal,kPa
th: กิโลปาสกาล,Kilopascal,kilopascal,kPa

en: Hectopascals
th: เฮกโตปาสกาล

[ctx: unit-symbols]
en: Hectopascal,hectopascal,hPa
th: เฮกโตปาสกาล,Hectopascal,hectopascal,hPa

en: Bars
th: บาร์

[ctx: unit-symbols]
en: Bar,bar
th: บาร์,Bar,bar

en: Standard Atmospheres
th: บรรยากาศมาตรฐาน

[ctx: unit-symbols]
en: Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm
th: บรรยากาศมาตรฐาน,บรรยากาศ,Standard Atmosphere,Standard atmosphere,standard atmosphere,Atm,atm

en: Millimeters of Mercury
th: มิลลิเมตรปรอท

[ctx: unit-symbols]
en: Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg
th: มิลลิเมตรปรอท,มม.ปรอท,Millimeter of Mercury,millimeter of mercury,mmHg

en: Inches of Mercury
th: นิ้วปรอท

[ctx: unit-symbols]
en: Inch of Mercury,inch of mercury,inHg
th: นิ้วปรอท,Inch of Mercury,inch of mercury,inHg

en: Pounds per Square Inch
th: ปอนด์ต่อตารางนิ้ว

[ctx: unit-symbols]
en: Pound per Square Inch,pound per square inch,psi
th: ปอนด์ต่อตารางนิ้ว,ปอนด์/ตร.นิ้ว,Pound per Square Inch,pound per square inch,psi

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Number Base
th: ฐานเลข

en: Binary
th: ฐานสอง

en: Octal
th: ฐานแปด

en: Decimal
th: ฐานสิบ

en: Hexadecimal
th: ฐานสิบหก

en: Open in Calculator
th: เปิดในเครื่องคิดเลข

en: Result copied
th: คัดลอกผลลัพธ์แล้ว

en: Result was copied successfully
th: ผลลัพธ์ถูกคัดลอกสำเร็จแล้ว

en: Degrees
th: องศา

en: Angle Unit: %s
th: หน่วยมุม: %s

en: Not Available
th: ใช้ไม่ได้

en: %d-bit | %d-bit
th[0]: %d บิต

note: Translators: Do not translate possible mode names basic, advanced, financial, programming, keyboard and conversion
en: Start in given mode (basic, advanced, financial, programming, keyboard, conversion)
th: เริ่มทำงานในโหมดที่ระบุไว้ (พื้นฐาน, ขั้นสูง, การเงิน, เขียนโปรแกรม, แป้นพิมพ์, การแปลงหน่วย)

en: Solve given equation
th: แก้สมการที่กำหนด

en: Start with given equation
th: เริ่มด้วยสมการที่กำหนด

en: Show release version
th: แสดงรุ่นของโปรแกรม

en: Exchange Rate Data Providers
th: ผู้ให้บริการข้อมูลอัตราแลกเปลี่ยน

en: Exchange rates data by %s
th: ข้อมูลอัตราแลกเปลี่ยนมาจาก %s

en: Close All?
th: ปิดหน้าต่างทั้งหมดหรือไม่?

en: Are you sure you want to close all open windows?
th: แน่ใจหรือไม่ว่าจะปิดหน้าต่างที่เปิดอยู่ทั้งหมด

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Close _All
th: ปิด_ทั้งหมด

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Defined Functions
th: ฟังก์ชันที่กำหนด

en: Built-in Keywords
th: คำสำคัญในตัว

en: Defined Currencies
th: สกุลเงินที่กำหนด

en: Defined Variables
th: ตัวแปรที่กำหนด

en: Can not use defined variable or constant names
th: ไม่สามารถใช้ตัวแปรที่กำหนดหรือชื่อค่าคงตัวได้

en: Can not use built-in function or operator names
th: ไม่สามารถใช้ฟังก์ชันในตัวหรือชื่อตัวดำเนินการได้

en: Function name can not start with a digit
th: ชื่อฟังก์ชันไม่สามารถขึ้นต้นด้วยตัวเลขได้

en: Function name can only contain digits, letters and underscores
th: ชื่อฟังก์ชันสามารถมีได้เฉพาะตัวเลข ตัวอักษร และขีดล่างเท่านั้น

en: Edit
th: แก้ไข

en: Delete
th: ลบ

en: 8-bit
th: 8 บิต

en: 16-bit
th: 16 บิต

en: 32-bit
th: 32 บิต

en: 64-bit
th: 64 บิต

en: Never
th: ไม่ต้อง

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: ทุกสัปดาห์

en: Currency Code
th: รหัสสกุลเงิน

en: Currency Name
th: ชื่อสกุลเงิน

en: Both
th: ทั้งสอง

en: Can not use defined function or operator names
th: ไม่สามารถใช้ฟังก์ชันที่กำหนดหรือชื่อตัวดำเนินการได้

en: Can not use built-in variable or constant names
th: ไม่สามารถใช้ตัวแปรในตัวหรือชื่อค่าคงตัวได้

en: Variable name can not start with a digit
th: ชื่อตัวแปรไม่สามารถขึ้นต้นด้วยตัวเลขได้

en: Variable name can only contain digits, letters and underscores
th: ชื่อตัวแปรสามารถมีได้เฉพาะตัวเลข ตัวอักษร และขีดล่างเท่านั้น

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: Advanced
th: พิเศษ

en: Financial
th: การเงิน

en: Keyboard
th: แป้นพิมพ์

en: Conversion
th: การแปลงหน่วย

en: Clear Display [Escape]
th: ล้างช่องแสดงผล [Escape]

en: Superscript Mode [Ctrl]
th: โหมดเลขตัวยก [Ctrl]

en: Subscript Mode [Alt]
th: โหมดเลขตัวห้อย [Alt]

en: Variables and Constants
th: ตัวแปรและค่าคงตัว

en: Additional Functions
th: ฟังก์ชันเพิ่มเติม

en: Divide [/]
th: หาร [/]

en: Multiply [*]
th: คูณ [*]

en: Subtract [-]
th: ลบ [-]

en: Add [+]
th: บวก [+]

en: Percentage [%]
th: อัตราร้อยละ [%]

en: Group [()]
th: กลุ่มคำนวณ [()]

en: Calculate Result
th: คำนวณผลลัพธ์

en: Inverse Modifier [Shift]
th: ส่วนขยายผกผัน [Shift]

en: Square [Ctrl+2]
th: กำลังสอง [Ctrl+2]

en: Square Root [Ctrl+R]
th: รากที่สอง [Ctrl+R]

en: Exponent [^ or **]
th: ยกกำลัง [^ หรือ **]

en: Nth Root
th: รากที่ N

en: Common Logarithm
th: ลอการิทึมทั่วไป

en: Base-10 Exponential
th: เลขชี้กำลังฐานสิบ

en: Natural Exponential
th: เลขชี้กำลังธรรมชาติ

en: Inverse [Ctrl+I]
th: ส่วนกลับ [Ctrl+I]

en: Round [[]]
th: ปัดเศษ [[]]

en: Absolute Value [||]
th: ค่าสัมบูรณ์ [||]

en: Factorial [!]
th: แฟกทอเรียล [!]

en: Pi [Ctrl+P]
th: พาย [Ctrl+P]

en: Imaginary Unit
th: ส่วนจินตภาพ

en: Factorize [Ctrl+F]
th: แยกตัวประกอบ [Ctrl+F]

en: Switch Conversion Units
th: สลับหน่วยการแปลง

en: Backspace
th: แบ็กสเปซ

en: Degrees, Minutes, Seconds
th: องศา, นาที, วินาที

en: Change Sign
th: สลับเครื่องหมาย

en: Exchange Rate Details
th: รายละเอียดของอัตราแลกเปลี่ยน

en: Updated
th: อัปเดตแล้ว

en: Source
th: แหล่งข้อมูล

en: _Refresh Rates
th: _รีเฟรชอัตราแลกเปลี่ยน

note: Translators: Title of Compounding Term dialog
en: Compounding Term
th: จำนวนงวดทบต้น

en: Double Declining Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบยอดลดลงทวีคูณ

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before future value input Translators: Title of Future Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before future value input Translators: Payment Period Dialog: Label before future value input
en: Future Value
th: มูลค่าในอนาคต

note: Translators: Title of Gross Profit Margin dialog
en: Gross Profit Margin
th: อัตรากำไรสุทธิ

note: Translators: Future Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Title of Periodic Payment dialog Translators: Present Value Dialog: Label before periodic payment input Translators: Payment Period Dialog: Label before periodic payment input
en: Periodic Payment
th: เงินผ่อนต่องวด

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before present value input Translators: Title of Present Value dialog Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Label before present value input
en: Present Value
th: มูลค่าปัจจุบัน

note: Translators: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment of present value pv to a future value of fv, over the number of compounding periods in term. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Interest
en: Rate
th: อัตรา

note: Translators: Compounding Term Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Future Value Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Periodic Payment Dialog: Label before periodic interest rate input Translators: Present Value Dialog: Label before periodic interes
en: Periodic Interest Rate
th: อัตราดอกเบี้ยต่องวด

en: Straight Line Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง

en: Sum of the Years Digits Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบผลรวมจำนวนปี

note: Translators: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value of fv, at a periodic interest rate of int. Each payment is equal to amount pmt. See also: http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory) Translators: P
en: Term
th: เทอม

en: Financial Term
th: เทอมการเงิน

en: Currency Conversion
th: แปลงหน่วยสกุลเงิน

note: Translators: Compounding Term Dialog: Calculate button Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Calculate button Translators: Future Value Dialog: Calculate button Translators: Gross Profit Margin Dialog: Calculate button Translators: Periodic Payment Dialog: Calculate button Translators: 
en: C_alculate
th: _คำนวณ

note: Translators: Compounding Term Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of compounding periods necessary to increase an investment of present value to a future value, at a fixed interest rate per compounding period.
th: คำนวณจำนวนงวดในการจ่ายดอกเบี้ยทบต้น เพื่อเพิ่มมูลค่าเงินลงทุนปัจจุบันให้เป็นค่าในอนาคตที่ต้องการ ที่อัตราดอกเบี้ยคงที่ที่กำหนด

note: Translators: Title of Double-Declining Depreciation dialog
en: Double-Declining Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบยอดลดลงทวีคูณ

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the double-declining balance method.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด โดยใช้วิธียอดลดลงทวีคูณ

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before cost input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before cost input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before cost input
en: Cost
th: ราคาทุน

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before life input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before life input
en: Life
th: อายุใช้งาน

note: Translators: Double-Declining Depreciation Dialog: Label before period input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before period input
en: Period
th: ระยะเวลา

note: Translators: Future Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the future value of an investment based on a series of equal payments at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
th: คำนวณมูลค่าในอนาคตของการลงทุนที่ผ่อนส่งเป็นงวด งวดละเท่ากัน โดยให้ดอกเบี้ยในอัตราคงที่ เป็นจำนวนงวดที่กำหนด

note: Translators: Future Value Dialog: Label before number of periods input Translators: Present Value Dialog: Label before number of periods input
en: Number of Periods
th: จำนวนงวด

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Description of calculation
en: Calculates the resale price of a product, based on the product cost and the wanted gross profit margin.
th: คำนวณราคาขายของสินค้า โดยคิดจากต้นทุนและอัตรากำไรสุทธิที่ต้องการ

note: Translators: Gross Profit Margin Dialog: Label before margin input
en: Margin
th: อัตรากำไร

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Description of calculation
en: Calculates the amount of the periodic payment of a loan, where payments are made at the end of each payment period.
th: คำนวณปริมาณการผ่อนชำระหนี้แต่ละงวด โดยชำระเมื่อสิ้นสุดแต่ละรอบเวลาที่กำหนด

note: Translators: Periodic Payment Dialog: Label before principal input
en: Principal
th: เงินต้น

note: Translators: Present Value Dialog: Description of calculation
en: Calculates the present value of an investment based on a series of equal payments discounted at a periodic interest rate over the number of payment periods in the term.
th: คำนวณมูลค่าปัจจุบันของการลงทุนที่ผ่อนชำระเป็นงวด งวดละเท่ากัน โดยหักดอกเบี้ยออกเป็นจำนวนงวดที่กำหนด

note: Translators: Periodic Interest Rate Dialog: Description of calculation
en: Calculates the periodic interest necessary to increase an investment to a future value, over the number of compounding periods.
th: คำนวณอัตราดอกเบี้ยต่องวดที่ต้องใช้ในการเพิ่มมูลค่าเงินลงทุนให้เป็นค่าในอนาคตที่ต้องการ ในจำนวนงวดการทบต้นที่กำหนด

note: Translators: Title of Straight-Line Depreciation dialog
en: Straight-Line Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the straight-line depreciation of an asset for one period. The straight-line method of depreciation divides the depreciable cost evenly over the useful life of an asset. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรงของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด วิธีคำนวณค่าเสื่อมราคาแบบเส้นตรง จะแบ่งราคาที่เสื่อมออกเป็นช่วงเท่าๆ กันตลอดอายุการใช้งานของทรัพย์สิน อายุการใช้งานจะนับเป็นจำนวนรอบการคำนวณการเสื่อมราคาตลอดการใช้งานของทรัพย์สิน ซึ่งโดยปกติจะมีหน่วยเป็นปี

note: Translators: Straight-Line Depreciation Dialog: Label before salvage input Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Label before salvage input
en: Salvage
th: ราคาซาก

note: Translators: Title of Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation dialog
en: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation
th: ค่าเสื่อมราคาแบบผลรวมจำนวนปี

note: Translators: Sum-of-the-Years’-Digits Depreciation Dialog: Description of calculation
en: Calculates the depreciation allowance on an asset for a specified period of time, using the Sum-of-the-Years’-Digits method. This method of depreciation accelerates the rate of depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The useful life is the number of periods, typically years, over which an asset is depreciated.
th: คำนวณค่าเสื่อมราคาของทรัพย์สินในระยะเวลาที่กำหนด โดยใช้วิธีผลรวมจำนวนปี วิธีคิดค่าเสื่อมราคาแบบนี้ อัตราการเสื่อมราคาจะสูงในช่วงแรกๆ และจะลดลงในช่วงหลังๆ อายุการใช้งานจะนับเป็นจำนวนรอบการคำนวณการเสื่อมราคาตลอดการใช้งานของทรัพย์สิน ซึ่งโดยปกติจะมีหน่วยเป็นปี

note: Translators: Title of Payment Period dialog
en: Payment Period
th: จำนวนงวดผ่อนส่ง

note: Translators: Payment Period Dialog: Description of calculation
en: Calculates the number of payment periods that are necessary during the term of an ordinary annuity, to accumulate a future value, at a periodic interest rate.
th: คำนวณจำนวนงวดที่ต้องผ่อนเป็นรายปีแบบปกติ เพื่อสะสมให้เป็นมูลค่าในอนาคตที่กำหนด ที่อัตราดอกเบี้ยคงที่

en: Bitwise AND
th: AND ระดับบิต

en: Bitwise NAND
th: NAND ระดับบิต

en: Bitwise OR
th: OR ระดับบิต

en: Bitwise NOR
th: NOR ระดับบิต

en: Bitwise NOT
th: NOT ระดับบิต

en: Bitwise Exclusive OR
th: Exclusive OR ระดับบิต

en: Bitwise Exclusive NOR
th: Exclusive NOR ระดับบิต

en: Left Shift [<<]
th: เลื่อนบิตไปทางซ้าย [<<]

en: Right Shift [>>]
th: เลื่อนบิตไปทางขวา [>>]

en: Unsigned Right Shift [>>>]
th: เลื่อนบิตไปทางขวาแบบไม่ระบุเครื่องหมาย [>>>]

en: Binary Logarithm
th: ลอการิทึมฐานสอง

en: Base-2 Exponential
th: ยกกำลังฐานสอง

en: Ceiling [Ctrl+[]]
th: ปัดเศษขึ้น [Ctrl+[]]

en: Floor [Alt+[]]
th: ปัดเศษลง [Alt+[]]

en: Change Base
th: เปลี่ยนฐาน

en: Change Word Size
th: เปลี่ยนขนาดเวิร์ด

note: Translators: Title of insert character code dialog
en: Insert Character Code
th: แทรกรหัสตัวอักษร

note: Translators: Insert character code dialog: Label before character entry
en: Character
th: ตัวอักษร

en: Convert to
th: แปลงเป็น

en: Unicode Code Point
th: โค้ดพอยต์ Unicode

en: UTF-8 Encoding
th: รหัสอักขระ UTF-8

en: UTF-16 Encoding
th: รหัสอักขระ UTF-16

note: Translators: Insert character code dialog: Button to insert selected character
en: _Insert
th: แ_ทรก

en: Exchange Rates Not Loaded
th: ไม่ได้โหลดอัตราแลกเปลี่ยน

en: <a href="r:///">Refresh rates</a> or change refresh interval in preferences
th: <a href="r:///">รีเฟรชอัตราแลกเปลี่ยน</a>หรือปรับช่วงเวลาการรีเฟรชในค่าปรับแต่ง

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: _Paste
th: _วาง

en: Function name
th: ชื่อฟังก์ชัน

en: Select no. of arguments
th: เลือกจำนวนอาร์กิวเมนต์

en: Add function
th: เพิ่มฟังก์ชัน

en: Favorite Currencies
th: สกุลเงินโปรด

en: Search currencies
th: ค้นหาสกุลเงิน

en: No Results Found
th: ไม่พบผลลัพธ์

en: Try a different search
th: โปรดลองค้นหาด้วยคำอื่น

en: General
th: ทั่วไป

en: Number of _Decimals
th: จำนวน_ทศนิยม

en: Trailing _Zeroes
th: เลขศู_นย์ต่อท้าย

en: _Thousands Separators
th: สัญลักษณ์แบ่งหลัก_พัน

en: _Angle Units
th: หน่วยมุ_ม

en: _Word Size
th: _ขนาดเวิร์ด

en: E_xchange Rate Refresh Interval
th: ระยะเวลาปรับข้อมูลอัตราแ_ลกเปลี่ยนใหม่

en: _Currency Display
th: _แสดงสกุลเงิน

en: _Show Currencies in Auto-Completion List
th: แ_สดงสกุลเงินในรายการเติมเต็มอัตโนมัติ

en: All
th: ทั้งหมด

en: Favorite Only
th: รายการโปรดเท่านั้น

en: None
th: ไม่เลย

en: _Favorite Currencies
th: สกุลเงินโ_ปรด

[ctx: shortcuts dialog]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open a New Window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

[ctx: shortcuts dialog]
en: Close Current Window
th: ปิดหน้าต่างปัจจุบัน

[ctx: shortcuts dialog]
en: Quit the Application
th: ออกจากแอปพลิเคชัน

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Help
th: แสดงวิธีใช้

[ctx: shortcuts dialog]
en: Open Menu
th: เปิดเมนู

[ctx: shortcuts dialog]
en: Show Preferences
th: แสดงค่าปรับแต่ง

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear History
th: ล้างประวัติ

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switching Modes
th: การสลับโหมด

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Basic Mode
th: สลับไปเป็นโหมดพื้นฐาน

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Advanced Mode
th: สลับไปเป็นโหมดพิเศษ

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Financial Mode
th: สลับไปเป็นโหมดการเงิน

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Programming Mode
th: สลับไปเป็นโหมดการเขียนโปรแกรม

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode
th: สลับไปเป็นโหมดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Keyboard Mode (alt.)
th: สลับไปยังโหมดแป้นพิมพ์ (ทดแทน)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Conversion Mode
th: สลับไปเป็นโหมดแปลงหน่วย

[ctx: shortcuts dialog]
en: Programming Mode
th: โหมดการเขียนโปรแกรม

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Binary
th: สลับไปเป็นฐานสอง

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Octal
th: สลับไปเป็นฐานแปด

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Decimal
th: สลับไปเป็นฐานสิบ

[ctx: shortcuts dialog]
en: Switch to Hexadecimal
th: สลับไปเป็นฐานสิบหก

[ctx: shortcuts dialog]
en: Keyboard Entry
th: ป้อนด้วยแป้นพิมพ์

[ctx: shortcuts dialog]
en: Multiply (×)
th: คูณ (×)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Divide (÷)
th: หาร (÷)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square (²)
th: กำลังสอง (²)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Square Root (√)
th: รากที่สอง (√)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Inverse (⁻¹)
th: ส่วนกลับ (⁻¹)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Pi (π)
th: พาย (π)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Tau (τ)
th: เทา (τ)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Degree (°)
th: องศา (°)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Floor (⌊⌋)
th: ปัดเศษลง (⌊⌋)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Ceiling (⌈⌉)
th: ปัดเศษขึ้น (⌈⌉)

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Numbers in Scientific Format
th: ใส่ตัวเลขในรูปแบบวิทยาศาสตร์

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Subscript Numbers
th: ใส่ตัวเลขตัวห้อย

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Numbers
th: ใส่ตัวเลขตัวยก

[ctx: shortcuts dialog]
en: Enter Superscript Minus Sign
th: ใส่เครื่องหมายลบตัวยก

[ctx: shortcuts dialog]
en: Equation
th: สมการ

[ctx: shortcuts dialog]
en: Copy
th: คัดลอก

[ctx: shortcuts dialog]
en: Paste
th: วาง

[ctx: shortcuts dialog]
en: Undo
th: เรียกคืน

[ctx: shortcuts dialog]
en: Redo
th: ทำซ้ำ

[ctx: shortcuts dialog]
en: Previous Equation
th: สมการก่อนหน้า

[ctx: shortcuts dialog]
en: Next Equation
th: สมการถัดไป

[ctx: shortcuts dialog]
en: Clear Display
th: ล้างช่องแสดงผล

[ctx: shortcuts dialog]
en: Factorize
th: แยกตัวประกอบ

en: Constants
th: ค่าคงตัว

en: Variable name
th: ชื่อตัวแปร

en: Store value into existing or new variable
th: เก็บค่าในตัวแปรที่มีอยู่แล้วหรือตัวแปรใหม่

en: _Basic
th: _พื้นฐาน

en: _Advanced
th: พิ_เศษ

en: _Financial
th: การเ_งิน

en: _Programming
th: _การเขียนโปรแกรม

en: _Keyboard
th: แ_ป้นพิมพ์

en: _Conversion
th: การ_แปลงหน่วย

en: _New Window
th: _หน้าต่างใหม่

en: _Clear History
th: _ล้างประวัติ

en: Result Format
th: รูปแบบผลลัพธ์

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "automatic"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Automatic
th: _อัตโนมัติ

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "fixed"; other possible options are "_Automatic", "_Scientific" and "_Engineering"
en: _Fixed
th: ทศนิยม_ตายตัว

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "scientific"; other possible options are "_Fixed", "_Automatic" and "_Engineering"
en: _Scientific
th: _วิทยาศาสตร์

note: Translators: entry of the Setup submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set result format to "engineering"; other possible options are "_Fixed", "_Scientific" and "_Automatic"
en: _Engineering
th: วิ_ศวกรรม

en: _Preferences
th: ป_รับแต่ง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่_มลัดแป้นพิมพ์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: A_bout Calculator
th: เกี่_ยวกับเครื่องคิดเลข

en: Mode Selection
th: การเลือกโหมด

en: Undo
th: เรียกคืน

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Main Menu
th: เมนูหลัก
