gnome-calendar master - en to mjw translation catalogue (130 entries)

en: Calendar for GNOME
mjw: GNOME phan Calendar

en: Search for events
mjw: Events kiri

en: Window size
mjw: Window apun

en: Window size (width and height).
mjw: Window apun (arpan pen arjon))

en: Window position (x and y).
mjw: Window position (x pen y).

note: * Translators: %1$s is the start date, %2$s is the start time, * %3$s is the end date, and %4$s is the end time.
en: %1$s %2$s — %3$s %4$s
mjw: %2$s %1$s — %4$s %3$s

note: Translators: %1$s is a date, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour Translators: %1$s is the event name, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour
en: %1$s, %2$s – %3$s
mjw: %2$s – %3$s, %1$s

en: Calendar Settings
mjw: Calendar amokha

en: Calendar name
mjw: Calender amen

en: Color
mjw: Alir

en: Display calendar
mjw: Calendar paklang

en: Remove Calendar
mjw: Calendar kethan

en: Add Calendar…
mjw: Calendar kethap…

en: New Calendar
mjw: Calendar kimi

en: Calendar Name
mjw: Calendar Amen

en: Open a File
mjw: File kangpu

en: Add
mjw: Kethap

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
mjw[0]: Ni %1$u lapen Porphai %2$u aphrang
mjw[1]: Ni %1$u lapen Porphai %2$u aphrang

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
mjw[0]: Ni %1$u lapen Porphai %2$u aphrang
mjw[1]: Ni %1$u lapen Porphai %2$u aphrang

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
mjw[0]: Ni %1$u lapen %2$u minute aphrang
mjw[1]: Ni %1$u lapen %2$u minute aphrang

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
mjw[0]: Ni %1$u lapen %2$u minute aphrang
mjw[1]: Ni %1$u lapen %2$u minute aphrang

en: %1$u day before | %1$u days before
mjw[0]: Ni %1$u aphrang
mjw[1]: Ni %1$u aphrang

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
mjw[0]: Porphai %1$u lapen minute %2$u aphrang
mjw[1]: Porphai %1$u lapen minute %2$u aphrang

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
mjw[0]: Porphai %1$u lapen minute %2$u aphrang
mjw[1]: Porphai %1$u lapen minute %2$u aphrang

en: %1$u hour before | %1$u hours before
mjw[0]: Porphai %1$u aphrang
mjw[1]: Porphai %1$u aphrang

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
mjw[0]: Minute %1$u aphrang
mjw[1]: Minute %1$u aphrang

en: Quit GNOME Calendar
mjw: GNOME Calendar kanghap

en: Display version number
mjw: Version aphai kelang

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
mjw: Copyright © 2012–%d Calendar tokbang

en: Done
mjw: Tang-lo

en: Yesterday
mjw: Atumi

en: Today
mjw: Pini

en: Tomorrow
mjw: Pinap

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
mjw: Laso %A

note: * Translators: %1$s is the formatted date (e.g. Today, Sunday, or even 2019-10-11) and %2$s is the * formatted time (e.g. 03:14 PM, or 21:29)
en: %1$s, %2$s
mjw: %2$s %1$s

en: Title
mjw: Amen

en: All Day
mjw: Losoni

en: Repeat
mjw: Cherui

en: No Repeat
mjw: Cherui longle

en: Daily
mjw: Hodai

en: Monday – Friday
mjw: Urmi – Bhomti

en: Weekly
mjw: Rui-tin

en: Monthly
mjw: Cheklo jon-tin

en: Yearly
mjw: Ningkan-tin

en: End Repeat
mjw: Kejud Cherui

en: Forever
mjw: Ekai

en: 1 hour
mjw: Porphai 1

en: 1 day
mjw: Ni 1

en: 2 days
mjw: Ni 2

en: 3 days
mjw: Ni 3

en: 1 week
mjw: Rui 1

note: Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: At %s
mjw: Adhai %s

en: from next Monday
mjw: Mo Urmi pen

en: from next Tuesday
mjw: Mo Durmi pen

en: from next Wednesday
mjw: Mo Thelang pen

en: from next Thursday
mjw: Mo Theman pen

en: from next Friday
mjw: Mo Bhomta pen

en: from next Saturday
mjw: From Bhomti pen

en: from next Sunday
mjw: Mo Bhomkuru pen

en: to next Monday
mjw: Mo Urmi an

en: to next Tuesday
mjw: Mo Durmi an

en: to next Wednesday
mjw: Mo Thelang an

en: to next Thursday
mjw: Mo Theman an

en: to next Friday
mjw: Mo Bhomta an

en: to next Saturday
mjw: Mo Bhomti an

en: to next Sunday
mjw: Mo Bhomkuru an

en: January
mjw: Arkoi

en: February
mjw: Thangthang

en: March
mjw: There

en: April
mjw: Jangmi

en: May
mjw: Aru

en: June
mjw: Vosik

en: July
mjw: Jakhong

en: August
mjw: Paipai

en: September
mjw: Chiti

en: October
mjw: Phere

en: November
mjw: Phaikuni

en: December
mjw: Matijong

en: from Today
mjw: Pini pen

en: from Tomorrow
mjw: Pinap pen

en: from Yesterday
mjw: Tumi pen

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
mjw: %2$s %1$s pen

en: to Today
mjw: Pini an

en: to Tomorrow
mjw: Pinap an

en: to Yesterday
mjw: Tumi an

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
mjw: %2$s %1$s an

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
mjw: Kimi Event %1$s %2$s

en: New Event Today
mjw: Pini kimi Event

en: New Event Tomorrow
mjw: Pinap kimi Event

en: New Event Yesterday
mjw: Pinap kimi Event

en: New Event next Monday
mjw: Mo Urmi kimi Event

en: New Event next Tuesday
mjw: Mo Durmi kimi Event

en: New Event next Wednesday
mjw: Mo Thelang kimi Event

en: New Event next Thursday
mjw: Mo Theman kimi Event

en: New Event next Friday
mjw: Mo Bhomta kimi Event

en: New Event next Saturday
mjw: Mo Bhomti kimi Event

en: New Event next Sunday
mjw: Mo Bhomkuru kimi Event

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
mjw: Kimi Event %d Arkoi arni

en: New Event on February %d
mjw: Kimi Event %d Thangthang arni

en: New Event on March %d
mjw: Kimi Event %d There arni

en: New Event on April %d
mjw: Kimi Event %d Jangmi arni

en: New Event on May %d
mjw: Kimi Event %d Aru arni

en: New Event on June %d
mjw: Kimi Event %d Vosik arni

en: New Event on July %d
mjw: Kimi Event %d Jakhong arni

en: New Event on August %d
mjw: Kimi Event %d Paipai arni

en: New Event on September %d
mjw: Kimi Event %d Chithi arni

en: New Event on October %d
mjw: Kimi Event %d Phere arni

en: New Event on November %d
mjw: Kimi Event %d Phaikuni arni

en: New Event on December %d
mjw: Kimi Event %d Matijong arni

en: Week
mjw: Rui

en: Month
mjw: Cheklo

en: Year
mjw: Ningkan

[ctx: tooltip]
en: Add a new event
mjw: Event kimi kethap

[ctx: tooltip]
en: Search for events
mjw: Event kiri

en: _Weather
mjw: _Botor

en: _About Calendar
mjw: Calendar _Aputhak

[ctx: shortcut window]
en: New event
mjw: Event kimi

[ctx: shortcut window]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: shortcut window]
en: Go back
mjw: Phi kedam

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
mjw: Ephrang kedam

[ctx: shortcut window]
en: Show today
mjw: Pini phan paklang

[ctx: shortcut window]
en: Next view
mjw: Dunthu view

[ctx: shortcut window]
en: Previous view
mjw: Aphi view

en: New Event…
mjw: Event Kimi…

en: week %d
mjw: rui %d

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when the selection starts at the specified day and the * end is unspecified.
en: %B %d…
mjw: %d %B…

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when there is only one specified day selected. Translators: This is a date format in the sidebar of the year view.
en: %B %d
mjw: %d %B

en: No events
mjw: Events awe

en: Add Event…
mjw: Event kethap…

en: Show Weather
mjw: Botor paklang
