gnome-calendar master - en to an translation catalogue (59 entries)

en: Calendar
an: Calandario

en: Calendar for GNOME
an: Calandario ta GNOME

en: GNOME Calendar is a simple and beautiful calendar application designed to perfectly fit the GNOME desktop. By reusing the components which the GNOME desktop is build on, Calendar nicely integrates with the GNOME ecosystem.
an: Calandario de GNOME ye una aplicación de calandario bonica y sencilla disenyada ta achustar-se perfectament a o escritorio GNOME. Al reutilizar components con os quals s'ha construiu o escritorio GNOME, Calandario s'integra muit bien con l'entorno de GNOME.

en: We aim to find the perfect balance between nicely crafted features and user-centred usability. No excess, no lacks. You'll feel comfortable using Calendar, like you've been using it for ages!
an: S'ha tractau de buscar l'equilibrio entre caracteristicas bien elaboradas y a usabilidad centrada en l'usuario. No i hai excesos ni carencias. Se sentirá comodo usando Calandario, como si levase anyos usando-lo.

en: Search for events
an: Buscar eventos

en: Calendar management
an: Chestión d'o calandario

en: Access, and manage calendar
an: Accedir y chestionar calandarios

en: Calendar;Event;Reminder;
an: Calandario;Evento;Recordatorio;

en: Window maximized
an: Finestra maximizada

en: Window maximized state
an: Estau maximizau d'a finestra

en: Window size
an: Grandaria d'a finestra

en: Window size (width and height).
an: Grandaria d'a finestra (amplaria y altura).

en: Window position
an: Posición d'a finestra

en: Window position (x and y).
an: Posición d'a finestra (X y Y).

en: Type of the active view
an: Tipo de vista activa

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
an: Tipo de vista activa; o tipo predeterminau ye: vista mensual

en: List of the disabled sources
an: Lista de recursos desactivaus

en: Sources disabled last time Calendar ran
an: Fuentes desactivadas a zaguera vegada que s'executó Calandario

en: Cancel
an: Cancelar

en: Done
an: Feito

en: Title
an: Titol

en: Starts
an: Empecipia

en: Ends
an: Remata

en: Notes
an: Notas

en: Location
an: Ubicación

en: All day
an: Tot o día

en: Delete event
an: Eliminar evento

en: Add Eve_nt…
an: Adhibir eve_nto…

en: _Search…
an: _Buscar…

en: _About
an: _Arredol

en: _Quit
an: _Salir

en: _Synchronize
an: _Sincronizar

en: No results found
an: No se troboron resultaus

en: Use the entry above to search for events.
an: Use a dentrada anterior ta buscar eventos.

en: Month
an: Mes

en: Year
an: Anyo

en: Today
an: Hue

en: Create
an: Creyar

en: Edit Details
an: Editar os detalles

en: No events
an: No i hai eventos

en: Add Event…
an: Adhibir evento…

en: Display version number
an: Amostrar o numero de versión

en: Open calendar on the passed date
an: Ubrir o calandario en una calendata pasada

en: Open calendar showing the passed event
an: Ubrir o calandario en un evento pasau

en: - Calendar management
an: - Chestión d'o calandario

en: Copyright © %Id The Calendar authors
an: Copyright © %Id Os autors de Calandario

en: Copyright © %Id–%Id The Calendar authors
an: Copyright © %Id–%Id Os autors de Calandario

en: Day
an: Diya

en: Save
an: Alzar

en: Unnamed event
an: Evento sin nombre

en: Other events
an: Atros eventos

note: TODO: Warning in some languages this string can be too long and may overlap wit the number
en: Other event | Other %d events
an[0]: Unatro evento
an[1]: Atros %d eventos

en: Midnight
an: Meyanuei

en: Noon
an: Meyodía

[ctx: event date format]
note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month name * and a date of month.
en: %B %d
an: %d %B

en: New Event on %s
an: Evento nuevo en %s

en: Another event deleted
an: Unatro evento eliminau

en: Undo
an: Desfer

en: Event deleted
an: Evento eliminau
