gnome-calendar master - en to ar translation catalogue (215 entries)

en: Calendar
ar: التقويم

en: Calendar for GNOME
ar: تطبيق تقويم لجنوم

en: GNOME Calendar is a simple and beautiful calendar application designed to perfectly fit the GNOME desktop. By reusing the components which the GNOME desktop is built on, Calendar nicely integrates with the GNOME ecosystem.
ar: «تقويم جنوم» هو تطبيق تقويم جميل و بسيط مصمّم ليلائم سطح مكتب جنوم تماما. يتكامل التقويم مع نظام جنوم البيئي باستخدام المكونات التي بُني عليها سطح مكتب جنوم.

en: We aim to find the perfect balance between nicely crafted features and user-centred usability. No excess, no lacks. You’ll feel comfortable using Calendar, like you’ve been using it for ages!
ar: نسعى لإيجاد التوازن المثالي بين الميزات الجميلة و سهولة الاستخدام. لا زيادة و لا نقصان. ستشعر بالراحة وأنت تستخدم «التقويم» كما لو كنت تستخدمه منذ أعوام!

en: Week view
ar: المنظور التالي

en: Search for events
ar: ابحث عن الأحداث

en: Calendar management
ar: إدارة التقويم

en: Access and manage your calendars
ar: انفذ إلى تقاويمك و أدرها

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
ar: Calendar;Event;Reminder;تقويم;حدث;تذكير;

en: Window maximized
ar: النافذة مكبرة

en: Window maximized state
ar: حالة كون النافذة مكبرة

en: Window size
ar: حجم النافذة

en: Window size (width and height).
ar: حجم النافذة (العرض والارتفاع).

en: Window position
ar: موضع النافذة

en: Window position (x and y).
ar: موضع النافذة (س و ص).

en: Type of the active view
ar: نوع المنظور النشط

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
ar: نوع منظور النافذة النشط، القيمة المبدئية هي: المنظور الشهري

en: Weather Service Configuration
ar: ضبط خدمة الطقس

en: Toggles the sound of the alarm
ar: يبدّل حالة تفعيل صوت المنبه

en: Remove the alarm
ar: أزل المنبه

en: Cancel
ar: ألغِ

en: Click to select the calendar
ar: انقر لاختيار التقويم

en: Done
ar: تمّ

en: Title
ar: العنوان

en: Date
ar: التّاريخ

en: Repeat
ar: كرّر

en: Reminders
ar: التذكيرات

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Location
ar: المكان

en: Time
ar: الوقت

en: All Day
ar: طول اليوم

en: Add reminder…
ar: أضف تذكيرًا…

en: No Repeat
ar: لا تكرار

en: Daily
ar: يومي

en: Monday – Friday
ar: الاثنين – الجمعة

en: Weekly
ar: أسبوعي

en: Monthly
ar: شهري

en: Yearly
ar: سنوي

en: Forever
ar: للأبد

en: No. of occurrences
ar: عدد المرات

en: Until Date
ar: حتى تاريخ

en: Delete Event
ar: احذف الحدث

en: 5 minutes
ar: ٥ دقائق

en: 10 minutes
ar: ١٠ دقائق

en: 30 minutes
ar: ٣٠ دقيقة

en: 1 hour
ar: ساعة

en: 1 day
ar: يوم

en: 2 days
ar: يومين

en: 3 days
ar: ٣ أيام

en: 1 week
ar: أسبوع

[ctx: shortcut window]
en: General
ar: عام

[ctx: shortcut window]
en: New event
ar: حدث جديد

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ar: أغلق النافذة

[ctx: shortcut window]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ar: أظهر المساعدة

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ar: الاختصارات

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ar: التنقّل

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ar: عُد

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ar: تقدم

[ctx: shortcut window]
en: Show today
ar: اعرض اليوم

[ctx: shortcut window]
en: Next view
ar: المنظور التالي

[ctx: shortcut window]
en: Previous view
ar: المنظور السابق

[ctx: shortcut window]
en: View
ar: المنظور

[ctx: shortcut window]
en: Week view
ar: منظور الأسبوع

[ctx: shortcut window]
en: Month view
ar: منظور الشهر

[ctx: shortcut window]
en: Year view
ar: منظور السنة

en: Add Eve_nt…
ar: أضف ح_دثًا…

en: _Calendars
ar: الت_قويمات

en: _Keyboard Shortcuts
ar: ا_ختصارات لوحة المفاتيح

en: _About
ar: _عن

en: _Quit
ar: أ_نهِ

en: From Web…
ar: من الوب…

en: New Local Calendar…
ar: تقويم محلي جديد…

en: From File…
ar: من ملف…

en: New Event…
ar: حدث جديد…

en: Edit Details…
ar: حرر التفاصيل…

en: Add
ar: أضف

en: No results found
ar: لم يُعثر على أي نتائج

en: Try a different search
ar: جرب بحثًا آخر

en: Undo
ar: تراجع

en: Online Accounts
ar: حسابات الإنترنت

en: Open online account settings
ar: افتح إعدادات حسابات الإنترنت

en: Google
ar: جوجل

en: Click to set up
ar: انقر للإعداد

en: Microsoft Exchange
ar: ميكروسوفت إكستشينج

en: Calendars
ar: التقويمات

en: Overview
ar: نظرة عامّة

en: Add new events to this calendar by default
ar: أضف الأحداث الجديدة إلى هذا التقويم

en: Remove Calendar
ar: أزل التقويم

en: Display calendar
ar: اعرض التقويم

en: Calendar name
ar: اسم التقويم

en: Color
ar: اللون

en: Account
ar: الحساب

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Edit Calendar
ar: حرّر التقويم

en: Enter the address of the calendar that you want to add. If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
ar: أدخل عنوان التقويم الذي تريد إضافته. إذا كان التقويم ينتمي لأحد حساباتك على الإنترنت فيمكنك إضافته من <a href="GOA">إعدادات حسابات الإنترنت</a>.

en: Calendar Address
ar: عنوان التقويم

en: Add Calendar
ar: أضف تقويمًا

en: Calendar Settings
ar: إعدادات التقويم

en: User
ar: المستخدم

en: Password
ar: كلمة السّر

en: Enter your credentials
ar: أدخل بيانات الولوج

en: Connect
ar: اتصل

en: 00:00
ar: ٠٠:٠٠

en: AM
ar: ص

en: PM
ar: م

en: _Weather
ar: ال_طقس

en: Show Weather
ar: اعرض الطقس

en: Automatic Location
ar: مكان تلقائي

en: Week
ar: الأسبوع

en: Month
ar: الشهر

en: Year
ar: السنة

en: Today
ar: اليوم

en: Manage your calendars
ar: أدر تقويماتك

[ctx: tooltip]
en: Search for events
ar: ابحث عن الأحداث

en: Add Eve_nt
ar: أضف ح_دثًا

en: _Synchronize
ar: زا_من

en: No events
ar: لا أحداث

en: Add Event…
ar: أضف حدثًا…

en: Quit GNOME Calendar
ar: أنهِ تقويم جنوم

en: Display version number
ar: اعرض رقم الإصدارة

en: Enable debug messages
ar: فعّل رسائل التنقيح

en: Open calendar on the passed date
ar: افتح التقويم عند التاريخ الممرر

en: Open calendar showing the passed event
ar: افتح التقويم و أظهر التقويم الممرر

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
ar: حقوق النشر © ٢٠١٢–%Id لمؤلفي التقويم

en: Save
ar: احفظ

en: %d minute before | %d minutes before
ar[0]: أقل من دقيقة قبله
ar[1]: دقيقة قبله
ar[2]: دقيقتين قبله
ar[3]: %d دقائق قبله
ar[4]: %d دقيقة قبله
ar[5]: %d دقيقة قبله

en: %d hour before | %d hours before
ar[0]: أقل من ساعة قبله
ar[1]: ساعة قبله
ar[2]: ساعتين قبله
ar[3]: %d ساعات قبله
ar[4]: %d ساعة قبله
ar[5]: %d ساعة قبله

en: %d day before | %d days before
ar[0]: أقل من يوم قبله
ar[1]: يوم قبله
ar[2]: يومين قبله
ar[3]: %d أيام قبله
ar[4]: %d يومًا قبله
ar[5]: %d يوم قبله

en: %d week before | %d weeks before
ar[0]: أقل من أسبوع قبله
ar[1]: أسبوع قبله
ar[2]: أسبوعين قبله
ar[3]: %d أسابيع قبله
ar[4]: %d أسبوعًا قبله
ar[5]: %d أسبوع قبله

en: Unnamed event
ar: حدث غير مُعنوَن

note: Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: At %s
ar: في %s

en: %s (this calendar is read-only)
ar: %s (هذا التقويم للقراءة فقط)

en: from next Monday
ar: من الاثنين القادم

en: from next Tuesday
ar: من الثلاثاء القادم

en: from next Wednesday
ar: من الأربعاء القادم

en: from next Thursday
ar: من الخميس القادم

en: from next Friday
ar: من الجمعة القادم

en: from next Saturday
ar: من السبت القادم

en: from next Sunday
ar: من الأحد القادم

en: to next Monday
ar: إلى الاثنين القادم

en: to next Tuesday
ar: إلى الثلاثاء القادم

en: to next Wednesday
ar: إلى الأربعاء القادم

en: to next Thursday
ar: إلى الخميس القادم

en: to next Friday
ar: إلى الجمعة القادم

en: to next Saturday
ar: إلى السبت القادم

en: to next Sunday
ar: إلى الأحد القادم

en: January
ar: يناير

en: February
ar: فبراير

en: March
ar: مارس

en: April
ar: أبريل

en: May
ar: مايو

en: June
ar: يونيو

en: July
ar: يوليو

en: August
ar: أغسطس

en: September
ar: سبتمبر

en: October
ar: أكتوبر

en: November
ar: نوفمبر

en: December
ar: ديسمبر

en: from Today
ar: من اليوم

en: from Tomorrow
ar: من غد

en: from Yesterday
ar: من أمس

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
ar: من %1$s %2$s

en: to Today
ar: إلى اليوم

en: to Tomorrow
ar: إلى غد

en: to Yesterday
ar: إلى أمس

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
ar: إلى %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
ar: حدث جديد %1$s %2$s

en: New Event Today
ar: حدث جديد اليوم

en: New Event Tomorrow
ar: حدث جديد غدا

en: New Event Yesterday
ar: حدث جديد أمس

en: New Event next Monday
ar: حدث جديد الاثنين القادم

en: New Event next Tuesday
ar: حدث جديد الثلاثاء القادم

en: New Event next Wednesday
ar: حدث جديد الأربعاء القادم

en: New Event next Thursday
ar: حدث جديد الخميس القادم

en: New Event next Friday
ar: حدث جديد الجمعة القادمة

en: New Event next Saturday
ar: حدث جديد السبت القادم

en: New Event next Sunday
ar: حدث جديد الأحد القادم

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
ar: حدث جديد في يناير %d

en: New Event on February %d
ar: حدث جديد في فبراير %d

en: New Event on March %d
ar: حدث جديد في مارس %d

en: New Event on April %d
ar: حدث جديد في أبريل %d

en: New Event on May %d
ar: حدث جديد في مايو %d

en: New Event on June %d
ar: حدث جديد في يونيو %d

en: New Event on July %d
ar: حدث جديد في يوليو %d

en: New Event on August %d
ar: حدث جديد في أغسطس %d

en: New Event on September %d
ar: حدث جديد في سبتمبر %d

en: New Event on October %d
ar: حدث جديد في أكتوبر %d

en: New Event on November %d
ar: حدث جديد في نوفمبر %d

en: New Event on December %d
ar: حدث جديد في ديسمبر %d

note: Translators: %1$s is the event name, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour
en: %1$s, %2$s – %3$s
ar: %1$s، %2$s – %3$s

en: All day
ar: طوال اليوم

en: Use the entry above to search for events.
ar: استخدم المدخلة أعلاه للبحث عن الأحداث.

note: Dialog
en: Select a calendar file
ar: اختر ملف تقويم

en: Open
ar: افتح

en: Calendar files
ar: ملفات التقويم

note: update the source properties
en: Unnamed Calendar
ar: تقويم غير مُعنوَن

note: Update notification label
en: Calendar <b>%s</b> removed
ar: أزيل التقويم <b>%s</b>

en: Off
ar: معطل

en: On
ar: مفعل

en: Expired
ar: منتهي الصلاحية

en: %s AM
ar: %s ص

en: %s PM
ar: %s م

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
ar: الحدث الذي تحاول تغييره متكرر. هل تريد تطبيق التغيرات على:

en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: _Only This Event
ar: هذا الحدث _فقط

en: _Subsequent events
ar: الأحداث ال_تالية

en: _All events
ar: _كل الأحداث

en: Another event deleted
ar: حُذف حدث آخر

en: Event deleted
ar: حُذف الحدث

en: 00 AM
ar: ٠٠ ص

en: Other event | Other %d events
ar[0]: لا أحداث أخرى
ar[1]: حدث آخر
ar[2]: حدثان آخران
ar[3]: %d أحداث أخرى
ar[4]: %d حدثًا آخرًا
ar[5]: %d حدث آخر

en: week %d
ar: الأسبوع %Id

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when the selection starts at the specified day and the * end is unspecified.
en: %B %d…
ar: %d %B…

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when there is only one specified day selected. Translators: This is a date format in the sidebar of the year view.
en: %B %d
ar: %d %B
