gnome-calendar master - en to ja translation catalogue (251 entries)

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar for GNOME
ja: GNOME のカレンダー

en: GNOME Calendar is a simple and beautiful calendar application designed to perfectly fit the GNOME desktop. By reusing the components which the GNOME desktop is built on, Calendar nicely integrates with the GNOME ecosystem.
ja: GNOME カレンダーは、GNOME デスクトップ環境のために設計されたシンプルで美しいカレンダーアプリケーションです。GNOME デスクトップ環境を構築するコンポーネントを再利用することで、カレンダーが GNOME のエコシステムとシームレスに統合されています。

en: We aim to find the perfect balance between nicely crafted features and user-centred usability. No excess, nothing missing. You’ll feel comfortable using Calendar, like you’ve been using it for ages!
ja: 私たちは、洗練された機能とユーザー中心のユーザビリティの間の絶妙なバランスを取ることを目指しています。機能としては過不足なく、長年愛用してきたカレンダーのように心地よく感じることでしょう。

en: Week view
ja: 週表示

en: Year view
ja: 年表示

en: Access and manage your calendars
ja: カレンダーへのアクセスと管理

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
ja: Calendar;Event;Reminder;カレンダー;イベント;リマインダー;

en: Window maximized
ja: ウィンドウ最大化

en: Window maximized state
ja: ウィンドウを最大化状態にします

en: Window size
ja: ウィンドウのサイズ

en: Window size (width and height).
ja: ウィンドウのサイズ (幅と高さ) です。

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Window position (x and y).
ja: ウィンドウの位置 (X 軸と Y 軸) です。

en: Type of the active view
ja: アクティブなビューのタイプ

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
ja: アクティブなビューのタイプ、デフォルト値: 月表示

en: Weather Service Configuration
ja: 天気予報の設定

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
ja: 天気予報を表示するかどうか。自動検出した位置情報と地域名が使用されます。

en: Follow system night light
ja: システムの夜間モードに従う

en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
ja: 夜間モードをアクティブにするには GNOME の夜間モード設定を使用してください。

note: Translators: %1$s is the start date and %2$s is the end date. Translators: %1$s is the start date, and %2$s. For example: June 21 - November 29, 2022
en: %1$s — %2$s
ja: %1$s 〜 %2$s

note: * Translators: %1$s is the start date, %2$s is the start time, * %3$s is the end date, and %4$s is the end time.
en: %1$s %2$s — %3$s %4$s
ja: %1$s %2$s 〜 %3$s %4$s

note: Translators: %1$s is a date, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour Translators: %1$s is the event name, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour
en: %1$s, %2$s – %3$s
ja: %1$s, %2$s〜%3$s

en: Calendar Settings
ja: カレンダー設定

en: Manage Calendars
ja: カレンダーの管理

note: Update notification label
en: Calendar <b>%s</b> removed
ja: カレンダー <b>%s</b> を削除しました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Add Calendar…
ja: カレンダーを追加…

en: Account
ja: アカウント

en: Settings
ja: 設定

en: Location
ja: 場所

en: Calendar name
ja: カレンダー名

en: Color
ja: 色

en: Display calendar
ja: カレンダーを表示する

en: Add new events to this calendar by default
ja: 新規作成したイベントをデフォルトでこのカレンダーに追加する

en: Remove Calendar
ja: カレンダーを削除

en: Select a file
ja: ファイルを選択

en: New Calendar
ja: 新しいカレンダー

en: Calendar files
ja: カレンダーファイル

en: Calendar Name
ja: カレンダー名

en: Import a Calendar
ja: カレンダーのインポート

en: Alternatively, enter the web address of an online calendar you want to import, or open a supported calendar file.
ja: インポートしたいオンラインカレンダーのウェブアドレスを入力するか、サポートしているカレンダーファイルを選択してください。

en: Open a File
ja: ファイルを開く

en: Calendars
ja: カレンダー

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
ja: オンラインアカウントのカレンダーであれば、<a href="GOA">オンラインアカウント設定</a>から追加できます。

en: User
ja: ユーザー

en: Password
ja: パスワード

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Connect
ja: 接続

en: Add
ja: 追加

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間 %3$u 分前

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間 %3$u 分前

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間 %3$u 分前

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間 %3$u 分前

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間前

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 時間前

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 分前

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
ja[0]: %1$u 日と %2$u 分前

en: %1$u day before | %1$u days before
ja[0]: %1$u 日前

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
ja[0]: %1$u 時間 %2$u 分前

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
ja[0]: %1$u 時間 %2$u 分前

en: %1$u hour before | %1$u hours before
ja[0]: %1$u 時間前

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
ja[0]: %1$u 分前

en: Event start time
ja: イベント開始時刻

en: Toggles the sound of the alarm
ja: アラーム音を切り換え

en: Remove the alarm
ja: アラームを削除

en: Save
ja: 保存

en: Done
ja: 完了

en: Click to select the calendar
ja: クリックして予定を選択する

en: Schedule
ja: 予定

en: Reminders
ja: リマインダー

en: Notes
ja: メモ

en: Delete Event
ja: イベントを削除

en: Add a Reminder…
ja: リマインダーを追加…

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 day
ja: 1 日

en: 2 days
ja: 2 日

en: 3 days
ja: 3 日

en: 1 week
ja: 1 週間

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
ja: 先週の%A

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
ja: 今週の%A

note: * Translators: %1$s is the formatted date (e.g. Today, Sunday, or even 2019-10-11) and %2$s is the * formatted time (e.g. 03:14 PM, or 21:29)
en: %1$s, %2$s
ja: %1$sの%2$s

en: All Day
ja: 終日

en: Starts
ja: 開始

en: Ends
ja: 終了

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: No Repeat
ja: なし

en: Daily
ja: 毎日

en: Monday – Friday
ja: 月曜日〜金曜日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: Yearly
ja: 毎年

en: End Repeat
ja: 繰り返しの終了

en: Forever
ja: 期限なし

en: No. of occurrences
ja: 発生回数

en: Until Date
ja: 次の日付まで

en: Number of Occurrences
ja: 発生回数

en: End Repeat Date
ja: 繰り返し終了日

en: Unnamed event
ja: イベント名称未設定

en: Title
ja: タイトル

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: Quit GNOME Calendar
ja: GNOME カレンダーを終了

en: Display version number
ja: バージョン番号を表示

en: Enable debug messages
ja: デバッグメッセージを有効にする

en: Open calendar on the passed date
ja: 指定された日のカレンダーを開く

en: Open calendar showing the passed event
ja: 指定されたイベントのカレンダーを開く

en: _Synchronize Calendars
ja: カレンダーを同期(_S)

en: Manage Calendars…
ja: カレンダーを管理…

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing remote calendars…
ja: リモートのカレンダーと同期中…

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Today %s
ja: 今日 %s

en: Tomorrow %s
ja: 明日 %s

en: Yesterday %s
ja: 昨日 %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$ is the hour. This format string results in dates * like "November 21, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s
ja: %1$s%2$d日 %3$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
ja: %3$d年%1$s%2$d日 %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
ja: %1$s%2$d日

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
ja: %3$d年%1$s%2$d日

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
ja: 今日 %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
ja: 明日 %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
ja: 昨日 %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
ja: %1$s%2$d日 %3$s — %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
ja: %3$d年%1$s%2$d日 %4$s — %5$s

en: No event information
ja: イベント情報なし

en: Edit…
ja: 編集…

note: Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: At %s
ja: 場所: %s

en: Unknown Service
ja: 不明なサービス

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: Join
ja: 参加

en: %s (this calendar is read-only)
ja: %s (このカレンダーは読み取り専用です)

en: from next Monday
ja: 次の月曜日から

en: from next Tuesday
ja: 次の火曜日から

en: from next Wednesday
ja: 次の水曜日から

en: from next Thursday
ja: 次の木曜日から

en: from next Friday
ja: 次の金曜日から

en: from next Saturday
ja: 次の土曜日から

en: from next Sunday
ja: 次の日曜日から

en: to next Monday
ja: 次の月曜日まで

en: to next Tuesday
ja: 次の火曜日まで

en: to next Wednesday
ja: 次の水曜日まで

en: to next Thursday
ja: 次の木曜日まで

en: to next Friday
ja: 次の金曜日まで

en: to next Saturday
ja: 次の土曜日まで

en: to next Sunday
ja: 次の日曜日まで

en: from Today
ja: 今日から

en: from Tomorrow
ja: 明日から

en: from Yesterday
ja: 昨日から

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
ja: %1$s%2$s日から

en: to Today
ja: 今日まで

en: to Tomorrow
ja: 明日まで

en: to Yesterday
ja: 昨日まで

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
ja: %1$s%2$s日まで

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
ja: %1$s%2$sの新規イベント

en: New Event Today
ja: 今日の新規イベント

en: New Event Tomorrow
ja: 明日の新規イベント

en: New Event Yesterday
ja: 昨日の新規イベント

en: New Event next Monday
ja: 次の月曜日の新規イベント

en: New Event next Tuesday
ja: 次の火曜日の新規イベント

en: New Event next Wednesday
ja: 次の水曜日の新規イベント

en: New Event next Thursday
ja: 次の木曜日の新規イベント

en: New Event next Friday
ja: 次の金曜日の新規イベント

en: New Event next Saturday
ja: 次の土曜日の新規イベント

en: New Event next Sunday
ja: 次の日曜日の新規イベント

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
ja: 1月%-d日の新規イベント

en: New Event on February %d
ja: 2月%-d日の新規イベント

en: New Event on March %d
ja: 3月%-d日の新規イベント

en: New Event on April %d
ja: 4月%-d日の新規イベント

en: New Event on May %d
ja: 5月%-d日の新規イベント

en: New Event on June %d
ja: 6月%-d日の新規イベント

en: New Event on July %d
ja: 7月%-d日の新規イベント

en: New Event on August %d
ja: 8月%-d日の新規イベント

en: New Event on September %d
ja: 9月%-d日の新規イベント

en: New Event on October %d
ja: 10月%-d日の新規イベント

en: New Event on November %d
ja: 11月%-d日の新規イベント

en: New Event on December %d
ja: 12月%-d日の新規イベント

en: Edit Details…
ja: 詳細を編集…

en: _Weather
ja: 天気(_W)

en: Show Weather
ja: 天気を表示する

en: Automatic Location
ja: 場所を自動で選択する

en: Another event deleted
ja: 他のイベントも削除しました

en: Event deleted
ja: イベントを削除しました

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Week
ja: 週

en: Month
ja: 月

en: Year
ja: 年

[ctx: tooltip]
en: Add a new event
ja: 新しいイベントを登録する

en: Manage your calendars
ja: カレンダーを管理する

[ctx: tooltip]
en: Search for events
ja: イベントの検索

en: _Online Accounts…
ja: オンラインアカウント(_O)…

en: Weather
ja: 天気

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Calendar
ja: カレンダーについて(_A)

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: New event
ja: 新しいイベントを登録する

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
ja: ショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: 移動

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ja: 戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go forward
ja: 進む

[ctx: shortcut window]
en: Show today
ja: 今日のカレンダーを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Next view
ja: 次の表示モードへ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Previous view
ja: 前の表示モードへ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Week view
ja: 週表示

[ctx: shortcut window]
en: Month view
ja: 月表示

[ctx: shortcut window]
en: Year view
ja: 年表示

en: Import %d event | Import %d events
ja[0]: %d 個のイベントをインポート

en: Import Files…
ja: ファイルをインポート…

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: C_alendar
ja: カレンダー(_A)

en: No error
ja: エラーなし

en: Bad argument to function
ja: 関数の引数が不正です

en: Failed to allocate a new object in memory
ja: 新しいオブジェクトのためのメモリ確保に失敗しました

en: File is malformed, invalid, or corrupted
ja: 問題のあるファイルです (未対応のファイルまたは破損したファイルの可能性があります)

en: Failed to parse the calendar contents
ja: カレンダーの内容の解析に失敗しました

en: Failed to read file
ja: ファイルの読み取りに失敗しました

en: Internal error
ja: 内部エラー

en: File is not an iCalendar (.ics) file
ja: iCalendar (.ics) ファイルではありません

en: Description
ja: 説明

en: New Event…
ja: 新しいイベント…

en: 00 AM
ja: 午前0時

en: Other event | Other %d events
ja[0]: その他%d個のイベント

en: week %d
ja: %d週

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when the selection starts at the specified day and the * end is unspecified.
en: %B %d…
ja: %-m月%-d日…

note: Translators: This is a date format in the sidebar of the year * view when there is only one specified day selected. Translators: This is a date format in the sidebar of the year view.
en: %B %d
ja: %-m月%-d日

en: No events
ja: イベントなし

en: Add Event…
ja: 新規イベント…

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
ja: 変更しようとしているイベントが繰り返し発生しています。 選択した変更は、次の項目に適用する必要があります:

en: _Only This Event
ja: このイベントのみ(_O)

en: _Subsequent events
ja: このイベント以降(_S)

en: _All events
ja: すべてのイベント(_A)
