gnome-calendar master - en to pa translation catalogue (266 entries)

en: Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

en: Manage your schedule
pa: ਆਪਣੇ ਕੈਲੰਡਰ ਦਾ ਬੰਦੋਬਸਤ ਕਰੋ

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
pa: ਗਨੋਮ ਕੈਲੰਡਰ ਸ਼ਾਨਦਾਰ ਟੂਲ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਦਿਨ ਅਤੇ ਹਫ਼ਤਿਆਂ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਸੈਡਿਊਲ ਦੇ ਪਲਾਨ ਕਰਨ ਅਤੇ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਮਹੀਨੇ ਮੀਟਿੰਗਾਂ ਅਤੇ ਮੁਲਾਕਾਤਾਂ, ਪਬਲਿਕ ਈਵੈਂਟਾਂ, ਯਾਤਰਾਵਾਂ ਜਾਂ ਤੁਹਾਡੀ ਜ਼ਿੰਦਗੀ ਤੇ ਹੋਰ ਵਾਅਦਿਆਂ ਨਾਲ ਭਰੇ ਹੋਣ।

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
pa: ਗਨੋਮ ਦੇ ਬੇਅੰਤ ਹਿਲਾਉਣ ਵਾਲੇ ਮਹੀਨੇ ਝਨਲ, ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ ਸਮਾਂ-ਸਾਰਣੀ ਜਾਂ ਸੈਡਿਊਲ ਸੂਚੀ ਝਲਕ ਨਾਲ ਬੇਅੰਤ ਕੈਲੰਡਰ ਅਤੇ ਈਵੈਂਟ ਬਣਾਓ ਅਤੇ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ।

en: Week view
pa: ਹਫਤਾ ਝਲਕ

en: Month view
pa: ਮਹੀਨਾ ਝਲਕ

en: Event editor
pa: ਈਵੈਂਟ ਐਡੀਟਰ

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Access and manage your calendars
pa: ਆਪਣੇ ਕੈਲੰਡਰਾਂ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ ਅਤੇ ਬੰਦੋਬਸਤ ਕਰੋ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
pa: ਕੈਲੰਡਰ;ਈਵੈਂਟ;ਰੀਮਾਈਡਰ;

en: Window maximized
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਕੀਤੀ

en: Window maximized state
pa: ਵਿੰਡੋ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਆਕਾਰ ਸਥਿਤੀ

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ

en: Window size (width and height).
pa: ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ (ਉਚਾਈ ਤੇ ਚੌੜਾਈ)।

en: Type of the active view
pa: ਸਰਗਰਮ ਝਲਕ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
pa: ਸਰਗਰਮ ਵਿੰਡੋ ਝਲਕ ਦੀ ਕਿਸਮ, ਮੂਲ ਮੁੱਲ: ਮਹੀਨਾ ਝਲਕ

en: Weather Service Configuration
pa: ਮੌਸਮ ਸੇਵਾ ਸੰਰਚਨਾ

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
pa: ਕੀ ਮੌਸਮ ਦੀਆਂ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਵਿਖਾਉਣੀਆਂ ਹਨ, ਆਪਣੇ-ਆਪ ਟਿਕਾਣੇ ਵਰਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ-ਨਾਂ

en: Zoom level of the week grid
pa: ਹਫ਼ਤੇ ਗਰਿੱਡ ਦਾ ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ

en: The current zoom level of the week grid
pa: ਹਫ਼ਤਾ ਗਰਿੱਡ ਦਾ ਮੌਜੂਦਾ ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ

en: Read-Only Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸਿਰਫ਼ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Display Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਦਿਖਾਓ

en: Edit calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: Calendar Settings
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸੈਟਿੰਗਾਂ

en: Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ

note: Create the new toast
en: Calendar <b>%s</b> removed
pa: ਕੈਲੰਡਰ <b>%s</b> ਹਟਾਇਆ

en: _Undo
pa: ਵਾਪਸ(_U)

en: _Add Calendar…
pa: …ਕੈਲੰਡਰ ਜੋੜੋ(_A)

en: Account
pa: ਖਾਤਾ

en: Open in Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Calendar Name
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: _Display Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਦਿਖਾਓ(_D)

en: Default _Calendar
pa: ਮੂਲ ਕੈਲੰਡਰ(_C)

en: Add new events to this calendar by default
pa: ਨਵੇਂ ਈਵੈਂਟ ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਇਸ ਕੈਲੰਡਰ 'ਚ ਜੋੜੋ

en: _Remove Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਹਟਾਓ(_R)

en: Select a file
pa: ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
pa[0]: ਕੈਲੰਡਰ ਜੋੜੋ
pa[1]: %1$u ਕੈਲੰਡਰ ਜੋੜੋ

en: New Calendar
pa: ਨਵਾਂ ਕੈਲੰਡਰ

en: Import a Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Alternatively, enter the web address of an online calendar you want to import, or open a supported calendar file.
pa: ਬਦਲਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਜਿਸ ਕੈਲੰਡਰ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦਾ ਆਨਲਾਈਨ ਵੈੱਬ ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਸਹਾਇਤਾ ਪ੍ਰਾਪਤ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: Open a File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Calendar files
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
pa: ਜੇ ਕੈਲੰਡਰ ਤੁਹਾਡੇ ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤਿਆਂ ਨਾਲ ਸੰਬੰਧਿਤ ਹੈ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ <a href="GOA">ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤਾ ਸੈਟਿੰਗਾਂ</a> ਰਾਹੀਂ ਵੀ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Credentials
pa: ਸਨਦਾਂ

en: User
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Connect
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ(_C)

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟਾ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟਾ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟੇ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟੇ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟਾ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟਾ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟੇ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ, %2$u ਘੰਟੇ, ਅਤੇ %3$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u day before | %1$u days before
pa[0]: %1$u ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਦਿਨ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
pa[0]: %1$u ਘੰਟਾ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਘੰਟੇ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
pa[0]: %1$u ਘੰਟੇ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਘੰਟੇ ਅਤੇ %2$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u hour before | %1$u hours before
pa[0]: %1$u ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਘੰਟੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
pa[0]: %1$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: %1$u ਮਿੰਟ ਪਹਿਲਾਂ

en: Event start time
pa: ਈਵੈਂਟ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮਾਂ

en: Toggle Alarm Sound
pa: ਅਲਾਰਮ ਦੀ ਸਾਊਂਡ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: Remove Alarm
pa: ਅਲਾਰਮ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
pa: ਐ

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
pa: ਸੋ

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
pa: ਮੰ

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
pa: ਬੁੱ

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
pa: ਵੀ

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
pa: ਸ਼ੁੱ

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
pa: ਸ਼

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: New Event
pa: ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: Select Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

en: _Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ(_D)

en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

en: Reminders
pa: ਰਿਮਾਈਂਡਰ

en: Notes
pa: ਨੋਟ

en: Delete Event
pa: ਈਵੈਂਟ ਹਟਾਓ

en: Add a Reminder…
pa: …ਰੀਮਾਈਂਡਰ ਜੋੜੋ

en: 5 Minutes
pa: 5 ਮਿੰਟ

en: 10 Minutes
pa: 10 ਮਿੰਟ

en: 15 Minutes
pa: 15 ਮਿੰਟ

en: 30 Minutes
pa: 30 ਮਿੰਟ

en: 1 Hour
pa: 1 ਘੰਟਾ

en: 1 Day
pa: 1 ਦਿਨ

en: 2 Days
pa: 2 ਦਿਨ

en: 3 Days
pa: 3 ਦਿਨ

en: 1 Week
pa: 1 ਹਫ਼ਤਾ

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
pa: ਆਖਰੀ %A

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Tomorrow
pa: ਭਲਕ

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
pa: ਇਹ %A

en: All Day
pa: ਸਭ ਦਿਨ

en: Starts
pa: ਸ਼ੁਰੂ

en: Ends
pa: ਅੰਤ

en: Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ

en: No Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਨਹੀਂ

en: Daily
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ

en: Monday – Friday
pa: ਸੋਮਵਾਰ - ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

en: Weekly
pa: ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ

en: Monthly
pa: ਮਹੀਨੇਵਾਰ

en: Yearly
pa: ਸਾਲਨਾ

en: End Repeat
pa: ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਖਤਮ

en: Forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Number of Occurrences
pa: ਵਾਪਰਨ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Until Date
pa: ਤਾਰੀਖ ਤੱਕ

en: End Repeat Date
pa: ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਖਤਮ ਕਰਨ ਦੀ ਮਿਤੀ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: AM
pa: ਸਵੇਰ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Quit GNOME Calendar
pa: ਗਨੋਮ ਕੈਲੰਡਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Display version number
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਨੰਬਰ ਦਿਖਾਓ

en: Enable debug messages
pa: ਡੀਬੱਗ ਸੁਨੇਹੇ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Open calendar on the passed date
pa: ਲੰਘੀ ਮਿਤੀ ਦੇ ਨਾਲ ਕੈਲੰਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open calendar showing the passed event
pa: ਲੰਘੇ ਈਵੈਂਟ ਵਿਖਾਉਣ ਦੇ ਨਾਲ ਕੈਲੰਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ © 2012–%d The Calendar authors

en: Weather
pa: ਮੌਸਮ

en: Manage Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰਾਂ ਦਾ ਬੰਦੋਬਸਤ ਕਰੋ

en: _Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ(_C)

en: _Synchronize Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸਿੰਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕਰੋ(_S)

en: _Manage Calendars…
pa: …ਕੈਲੰਡਰਾਂ ਦਾ ਬੰਦੋਬਸਤ ਕਰੋ(_M)

en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

en: March
pa: ਮਾਰਚ

en: April
pa: ਅਪਰੈਲ

en: May
pa: ਮਈ

en: June
pa: ਜੂਨ

en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

en: August
pa: ਅਗਸਤ

en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

en: December
pa: ਦਸੰਬਰ

en: Today %s
pa: ਅੱਜ %s

en: Tomorrow %s
pa: ਭਲਕ %s

en: Yesterday %s
pa: ਕੱਲ੍ਹ %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$ is the hour. This format string results in dates * like "November 21, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s
pa: %2$d %1$s, %3$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
pa: %2$d %1$s %3$d, %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
pa: %2$d %1$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
pa: %2$d %1$s – %3$d

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
pa: ਅੱਜ, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
pa: ਭਲਕੇ, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
pa: ਕਲ੍ਹ, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
pa: %2$d %1$s %3$s – %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
pa: %2$d %1$s %3$d, %4$s – %5$s

en: No event information
pa: ਕੋਈ ਈਵੈਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Edit…
pa: …ਸੋਧੋ

note: Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: At %s
pa: %s ਵਿਖੇ

en: Unknown Service
pa: ਅਣਪਛਾਤੀ ਸੇਵਾ

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: Join
pa: ਹਿੱਸਾ ਲਵੋ

en: %s (this calendar is read-only)
pa: %s (ਇਹ ਕੈਲੰਡਰ ਕੇਵਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੀ ਹੈ)

en: from next Monday
pa: ਅਗਲੇ ਸੋਮਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Tuesday
pa: ਅਗਲੇ ਮੰਗਲਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Wednesday
pa: ਅਗਲੇ ਬੁੱਧਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Thursday
pa: ਅਗਲੇ ਵੀਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Friday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Saturday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: from next Sunday
pa: ਅਗਲੇ ਐਤਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Monday
pa: ਅਗਲੇ ਸੋਮਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Tuesday
pa: ਅਗਲੇ ਮੰਗਲਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Wednesday
pa: ਅਗਲੇ ਬੁੱਧਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Thursday
pa: ਅਗਲੇ ਵੀਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Friday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Saturday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ ਤੋਂ

en: to next Sunday
pa: ਅਗਲੇ ਐਤਵਾਰ ਤੋਂ

en: from Today
pa: ਅੱਜ ਤੋਂ

en: from Tomorrow
pa: ਭਲਕ ਤੋਂ

en: from Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ ਤੋਂ

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
pa: %1$s %2$s ਤੋਂ

en: to Today
pa: ਅੱਜ ਤੋਂ

en: to Tomorrow
pa: ਭਲਕ ਤੋਂ

en: to Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ ਤੋਂ

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
pa: %1$s %2$s ਤੱਕ

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
pa: ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ %1$s %2$s

en: New Event Today
pa: ਅੱਜ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event Tomorrow
pa: ਭਲਕੇ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Monday
pa: ਅਗਲੇ ਸੋਮਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Tuesday
pa: ਅਗਲੇ ਮੰਗਲਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Wednesday
pa: ਅਗਲੇ ਬੁੱਧਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Thursday
pa: ਅਗਲੇ ਵੀਰਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Friday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Saturday
pa: ਅਗਲੇ ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event next Sunday
pa: ਅਗਲੇ ਐਤਵਾਰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
pa: %d ਜਨਵਰੀ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on February %d
pa: %d ਫਰਵਰੀ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on March %d
pa: %d ਮਾਰਚ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on April %d
pa: %d ਅਪਰੈਲ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on May %d
pa: %d ਮਈ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on June %d
pa: %d ਜੂਨ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on July %d
pa: %d ਜੁਲਾਈ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on August %d
pa: %d ਅਗਸਤ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on September %d
pa: %d ਸਤੰਬਰ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on October %d
pa: %d ਅਕਤੂਬਰ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on November %d
pa: %d ਨਵੰਬਰ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: New Event on December %d
pa: %d ਦਸੰਬਰ ਨੂੰ ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: Edit Details…
pa: …ਵੇਰਵੇ ਸੋਧੋ

en: Add
pa: ਜੋੜੋ

en: Search Events
pa: ਈਵੈਂਟਾਂ ਨੂੰ ਲੱਭੋ

en: Search events
pa: ਈਵੈਂਟ ਨੂੰ ਲੱਭੋ

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੈਲੰਡਰ ਸਿੰਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: tooltip]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: tooltip]
en: Add Event
pa: ਈਵੈਂਟ ਜੋੜੋ

en: Show Weather
pa: ਮੌਸਮ ਵੇਖਾਓ

en: Automatic Location
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਟਿਕਾਣਾ ਲਵੋ

en: Search locations
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਲੱਭੋ

en: Week
pa: ਹਫਤਾ

en: Month
pa: ਮਹੀਨਾ

en: Another event deleted
pa: ਹੋਰ ਈਵੈਂਟ ਹਟਾਇਆ

en: Event deleted
pa: ਈਵੈਂਟ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: _Today
pa: ਅੱਜ(_T)

en: _Week
pa: ਹਫ਼ਤਾ(_W)

en: _Month
pa: ਮਹੀਨਾ(_M)

en: _Date & Time Settings…
pa: ਤਾਰੀਖ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_D)…

en: _Online Accounts…
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਖਾਤੇ(_O)…

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਬਾਰੇ(_A)

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Open Calendars Menu
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਮੇਨੂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: New Event
pa: ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

[ctx: shortcut window]
en: Manage Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰਾਂ ਦਾ ਬੰਦੋਬਸਤ

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸਿੰਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Show Today
pa: ਅੱਜ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Next View
pa: ਅਗਲੀ ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
pa: ਪਿਛਲੀ ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Week View
pa: ਹਫਤੇ ਦੀ ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: Month View
pa: ਮਹੀਨੇ ਦੀ ਝਲਕ

en: Import %d event | Import %d events
pa[0]: %d ਈਵੈਂਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ
pa[1]: %d ਈਵੈਂਟ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Import Files…
pa: …ਫਾਇਲਾਂ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: _Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ(_I)

en: C_alendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ(_a)

en: No error
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Bad argument to function
pa: ਫ਼ੰਕਸ਼ਨ ਲਈ ਗਲਤ ਆਰਗੂਮੈਂਟ

en: Failed to allocate a new object in memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਆਬਜੈਕਟ ਜਾਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: File is malformed, invalid, or corrupted
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਵਿੱਚ ਗੜਬੜ, ਖ਼ਰਾਬ ਜਾਂ ਨਿਕਾਰਾ ਹੈ

en: Failed to parse the calendar contents
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸਮੱਗਰੀ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Failed to read file
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Internal error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: File is not an iCalendar (.ics) file
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਇੱਕ iCalendar (.ics) ਫ਼ਾਇਲ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Description
pa: ਵਰਣਨ

en: On-going
pa: ਜਾਰੀ

en: No events
pa: ਕੋਈ ਈਵੈਂਟ ਨਹੀਂ

en: New Event…
pa: …ਨਵਾਂ ਈਵੈਂਟ

en: 00 AM
pa: 00 ਸਵੇਰ

en: Other event | Other %d events
pa[0]: ਹੋਰ ਈਵੈਂਟ
pa[1]: ਹੋਰ %d ਈਵੈਂਟ

en: week %d
pa: ਹਫ਼ਤਾ %d

en: Modify Multiple Events?
pa: ਕਈ ਈਵੈੰਟਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧਣਾ ਹੈ?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵੱਲੋਂ ਸੋਧਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਈਵੈਂਟ ਮੁੜ ਵਾਪਰਨ ਵਾਲਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਚੁਣੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:

en: _Only This Event
pa: ਕੇਵਲ ਇਹੀ ਈਵੈਂਟ(_O)

en: _Subsequent Events
pa: ਅਗਲੇ ਈਵੈਂਟ(_S)

en: _All Events
pa: ਸਾਰੀ ਈਵੈਂਟ(_A)
