gnome-calendar master - en to tr translation catalogue (267 entries)

en: Calendar
tr: Takvim

en: Manage your schedule
tr: Programınızı yönetin

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
tr: GNOME Takvim; aylarınız toplantı, randevu, etkinlik, yolculuk hazırlığı ya da diğer görevlerle dolu olsun, gelecek gün ve haftaları planlamanıza ve planı izlemenize yardımcı olacak göz alıcı araçtır.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
tr: GNOME Takvim’in sonsuz kaydırmalı ay görünümü, haftalık zaman çizelgesi ve randevu listesi görünümü ile tüm takvim ve etkinliklerinizi kolayca oluşturup yönetin.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
tr: Güncel GNOME teknolojilerini ve kanıtlanmış tasarım uygulamalarını tümleştiren GNOME Takvim, büyük miktardaki etkinlikleri yönetmek ve diğer uygulamalarla tümleşimi sağlamak için Evolution veri sunucusu üzerine inşa edilmiştir. Türlü çevrim içi takvim hizmetlerinden (NextCloud, Google Takvim ve CalDAV / WebDAV sunucuları gibi) takvim ekleyebilir, etkinliklerinizi birden çok aygıt ve platform arasında eşzamanlayabilirsiniz. GNOME Takvim, yerel ve çevrim dışı takvim kullanımını da destekler, böylece yolculuk ederken (uygarlığın çöküşünden sonra bile) her yerde ve her zaman kullanabilirsiniz.

en: Week view
tr: Hafta görünümü

en: Month view
tr: Ay görünümü

en: Event editor
tr: Olay düzenleyici

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Access and manage your calendars
tr: Takvimlerinize erişin ve yönetin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
tr: Takvim;Olay;Etkinlik;Anımsatıcı;Hatırlatıcı;Calendar;Event;Reminder;

en: Window maximized
tr: Pencere ekranı kapladı

en: Window maximized state
tr: Pencere ekranı kaplamış durumda

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Type of the active view
tr: Aktif görünümün türü

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
tr: Aktif pencere görünümü türü, öntanımlı değer: aylık görünüm

en: Weather Service Configuration
tr: Hava Durumu Hizmeti Yapılandırma

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
tr: Hava durumu bildirilerinin gösterilmesi, kendiliğinden saptanmış konumlar kullanılır ve bir konum adı

en: Zoom level of the week grid
tr: Hafta ızgarasının yakınlaştırma düzeyi

en: The current zoom level of the week grid
tr: Hafta ızgarasının geçerli yakınlaştırma düzeyi

en: Read-Only Calendar
tr: Salt Okunur Takvim

en: Display Calendar
tr: Takvimi Görüntüle

en: Edit calendar
tr: Takvimi düzenle

en: Calendar Settings
tr: Takvim Ayarları

en: Calendars
tr: Takvimler

note: Create the new toast
en: Calendar <b>%s</b> removed
tr: <b>%s</b> takvimi silindi

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: _Add Calendar…
tr: Takvim _Ekle…

en: Account
tr: Hesap

en: Open in Settings
tr: Ayarlarda Aç

en: Location
tr: Konum

en: Calendar Name
tr: Takvim Adı

en: Color
tr: Renk

en: _Display Calendar
tr: Takvimi _Görüntüle

en: Default _Calendar
tr: Öntanımlı _Takvim

en: Add new events to this calendar by default
tr: Yeni olayları öntanımlı olarak bu takvime ekle

en: _Remove Calendar
tr: Takvimi _Kaldır

en: Select a file
tr: Dosya seç

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
tr[0]: %1$u Takvim Ekle

en: New Calendar
tr: Yeni Takvim

en: Import a Calendar
tr: Takvimi İçe Aktar

en: Alternatively, enter the web address of an online calendar you want to import, or open a supported calendar file.
tr: Diğer seçenek olarak, içe aktarmak istediğiniz çevrim içi takvimin internet adresini girin veya desteklenen takvim dosyasını açın.

en: Open a File
tr: Dosya Aç

en: Calendar files
tr: Takvim dosyaları

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
tr: Eğer takvim çevrim içi hesaplarınızdan birininse, <a href="GOA">çevrim içi hesap ayarları</a>ndan ekleyebilirsiniz.

en: Credentials
tr: Kimlik Bilgileri

en: User
tr: Kullanıcı

en: Password
tr: Parola

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Connect
tr: _Bağlan

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
tr[0]: %1$u gün, %2$u saat ve %3$u dakika önce

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
tr[0]: %1$u gün, %2$u saat ve %3$u dakika önce

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
tr[0]: %1$u gün, %2$u saat ve %3$u dakika önce

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
tr[0]: %1$u gün, %2$u saat ve %3$u dakika önce

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
tr[0]: %1$u gün ve %2$u saat önce

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
tr[0]: %1$u gün ve %2$u saat önce

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
tr[0]: %1$u gün ve %2$u dakika önce

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
tr[0]: %1$u gün ve %2$u dakika önce

en: %1$u day before | %1$u days before
tr[0]: %1$u gün önce

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
tr[0]: %1$u saat ve %2$u dakika önce

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
tr[0]: %1$u saat ve %2$u dakika önce

en: %1$u hour before | %1$u hours before
tr[0]: %1$u saat önce

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
tr[0]: %1$u dakika önce

en: Event start time
tr: Olay başlangıç zamanı

en: Toggle Alarm Sound
tr: Alarm Sesini Aç/Kapat

en: Remove Alarm
tr: Alarmı Kaldır

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
tr: P

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
tr: Pt

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
tr: S

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
tr: Ç

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
tr: Pş

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
tr: C

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
tr: Ct

en: Save
tr: Kaydet

en: Done
tr: Tamam

en: New Event
tr: Yeni Olay

en: Select Calendar
tr: Takvim Seç

en: _Done
tr: _Tamam

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Reminders
tr: Anımsatıcılar

en: Notes
tr: Notlar

en: Delete Event
tr: Olayı Sil

en: Add a Reminder…
tr: Anımsatıcı Ekle…

en: 5 Minutes
tr: 5 Dakika

en: 10 Minutes
tr: 10 Dakika

en: 15 Minutes
tr: 15 Dakika

en: 30 Minutes
tr: 30 Dakika

en: 1 Hour
tr: 1 Saat

en: 1 Day
tr: 1 Gün

en: 2 Days
tr: 2 Gün

en: 3 Days
tr: 3 Gün

en: 1 Week
tr: 1 Hafta

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
tr: Geçen %A

en: Yesterday
tr: Dün

en: Today
tr: Bugün

en: Tomorrow
tr: Yarın

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
tr: Bu %A

en: All Day
tr: Tüm Gün

en: Starts
tr: Başlama

en: Ends
tr: Bitiş

en: Repeat
tr: Yinele

en: No Repeat
tr: Yineleme

en: Daily
tr: Günlük

en: Monday – Friday
tr: Pazartesi – Cuma

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: Yearly
tr: Yıllık

en: End Repeat
tr: Yineleme Bitişi

en: Forever
tr: Sonsuza Dek

en: Number of Occurrences
tr: Oluş Sayısı

en: Until Date
tr: Belirli Tarihe Dek

en: End Repeat Date
tr: Yineleme Bitiş Tarihi

en: Title
tr: Başlık

en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

en: Quit GNOME Calendar
tr: GNOME Takvimʼden Çık

en: Display version number
tr: Sürüm numarasını göster

en: Enable debug messages
tr: Hata ayıklama iletilerini etkinleştir

en: Open calendar on the passed date
tr: Takvimi geçmiş tarihte aç

en: Open calendar showing the passed event
tr: Takvimi, geçmiş olayı göstererek aç

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
tr: Telif Hakkı © 2012–%d Takvim geliştiricileri

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: Manage Calendars
tr: Takvimleri Yönet

en: _Calendars
tr: _Takvimler

en: _Synchronize Calendars
tr: Takvimleri _Eşzamanla

en: _Manage Calendars…
tr: Takvimleri _Yönet…

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Today %s
tr: Bugün %s

en: Tomorrow %s
tr: Yarın %s

en: Yesterday %s
tr: Dün %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$ is the hour. This format string results in dates * like "November 21, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s
tr: %2$d %1$s, %3$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
tr: %2$d %1$s, %3$d, %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
tr: %2$d %1$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
tr: %2$d %1$s, %3$d

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
tr: Bugün, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
tr: Yarın, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
tr: Dün, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
tr: %2$d %1$s, %3$s – %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
tr: %2$d %1$s, %3$d, %4$s – %5$s

en: No event information
tr: Olay bilgisi yok

en: Edit…
tr: Düzenle…

note: Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: At %s
tr: %sʼde

en: Unknown Service
tr: Bilinmeyen Hizmet

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: Join
tr: Katıl

en: %s (this calendar is read-only)
tr: %s (bu takvim salt-okunur)

en: from next Monday
tr: gelecek pazartesinden başlayarak

en: from next Tuesday
tr: gelecek salıdan başlayarak

en: from next Wednesday
tr: gelecek çarşambadan başlayarak

en: from next Thursday
tr: gelecek perşembeden başlayarak

en: from next Friday
tr: gelecek cumadan başlayarak

en: from next Saturday
tr: gelecek cumartesiden başlayarak

en: from next Sunday
tr: gelecek pazardan başlayarak

en: to next Monday
tr: gelecek pazartesiye

en: to next Tuesday
tr: gelecek salıya

en: to next Wednesday
tr: gelecek çarşambaya

en: to next Thursday
tr: gelecek perşembeye

en: to next Friday
tr: gelecek cumaya

en: to next Saturday
tr: gelecek cumartesiye

en: to next Sunday
tr: gelecek pazara

en: from Today
tr: bugünden başlayarak

en: from Tomorrow
tr: yarından başlayarak

en: from Yesterday
tr: dünden başlayarak

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
tr: %1$s %2$sden başlayarak

en: to Today
tr: bugüne

en: to Tomorrow
tr: yarına

en: to Yesterday
tr: düne

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
tr: %1$s %2$se

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
tr: %1$s %2$s’de Yeni Olay

en: New Event Today
tr: Bugün Yeni Olay

en: New Event Tomorrow
tr: Yarın Yeni Olay

en: New Event Yesterday
tr: Dün Yeni Olay

en: New Event next Monday
tr: Gelecek Pazartesi Yeni Olay

en: New Event next Tuesday
tr: Gelecek Salı Yeni Olay

en: New Event next Wednesday
tr: Gelecek Çarşamba Yeni Olay

en: New Event next Thursday
tr: Gelecek Perşembe Yeni Olay

en: New Event next Friday
tr: Gelecek Cuma Yeni Olay

en: New Event next Saturday
tr: Gelecek Cumartesi Yeni Olay

en: New Event next Sunday
tr: Gelecek Pazar Yeni Olay

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
tr: %d Ocak’ta Yeni Olay

en: New Event on February %d
tr: %d Şubat’ta Yeni Olay

en: New Event on March %d
tr: %d Mart’ta Yeni Olay

en: New Event on April %d
tr: %d Nisan’da Yeni Olay

en: New Event on May %d
tr: %d Mayıs’ta Yeni Olay

en: New Event on June %d
tr: %d Haziran’da Yeni Olay

en: New Event on July %d
tr: %d Temmuz’da Yeni Olay

en: New Event on August %d
tr: %d Ağustos’ta Yeni Olay

en: New Event on September %d
tr: %d Eylül’de Yeni Olay

en: New Event on October %d
tr: %d Ekim’de Yeni Olay

en: New Event on November %d
tr: %d Kasım’da Yeni Olay

en: New Event on December %d
tr: %d Aralık’ta Yeni Olay

en: Edit Details…
tr: Ayrıntıları Düzenle…

en: Add
tr: Ekle

en: Search Events
tr: Olayları Ara

en: Search events
tr: Olay ara

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
tr: Uzak Takvimler Eşzamanlanıyor

[ctx: tooltip]
en: Search
tr: Ara

[ctx: tooltip]
en: Add Event
tr: Olay Ekle

en: Show Weather
tr: Hava Durumunu Göster

en: Automatic Location
tr: Konumu Kendiliğinden Sapta

en: Search locations
tr: Konum ara

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Another event deleted
tr: Başka bir olay silindi

en: Event deleted
tr: Olay silindi

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: _Today
tr: _Bugün

en: _Week
tr: _Hafta

en: _Month
tr: _Ay

en: _Date & Time Settings…
tr: _Tarih ve Saat Ayarları…

en: _Online Accounts…
tr: Çevrim İçi _Hesaplar…

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Calendar
tr: Takvim _Hakkında

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
tr: Ana Menüyü Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open Calendars Menu
tr: Takvimler Menüsünü Aç

[ctx: shortcut window]
en: New Event
tr: Yeni Olay

[ctx: shortcut window]
en: Manage Calendars
tr: Takvimleri Yönet

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Calendars
tr: Takvimleri Eşzamanla

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
tr: Yardımı Göster

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinti

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
tr: Geri Git

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
tr: İleri Git

[ctx: shortcut window]
en: Show Today
tr: Bugünü Göster

[ctx: shortcut window]
en: Next View
tr: Sonraki Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
tr: Önceki Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Week View
tr: Hafta Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Month View
tr: Ay Görünümü

en: Import %d event | Import %d events
tr[0]: %d olayı içe aktar

en: Import Files…
tr: Dosyaları İçe Aktar…

en: _Import
tr: İ_çe Aktar

en: C_alendar
tr: T_akvim

en: No error
tr: Hata yok

en: Bad argument to function
tr: İşleve hatalı argüman

en: Failed to allocate a new object in memory
tr: Bellekte yeni nesne ayrılamadı

en: File is malformed, invalid, or corrupted
tr: Dosya kusurla, geçersiz veya bozuk

en: Failed to parse the calendar contents
tr: Takvim içerikleri ayrıştırılamadı

en: Failed to read file
tr: Dosya okunamadı

en: Internal error
tr: İç hata

en: File is not an iCalendar (.ics) file
tr: Dosya iCalendar (.ics) dosyası değil

en: Description
tr: Açıklama

en: On-going
tr: Süren

en: No events
tr: Olay yok

en: New Event…
tr: Yeni Olay…

en: 00 AM
tr: ÖÖ 00

en: Other event | Other %d events
tr[0]: Diğer %d olay

en: week %d
tr: %d. hafta

en: Modify Multiple Events?
tr: Birden Çok Olay Düzenlensin Mi?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
tr: Değiştirmeye çalıştığınız olay yineleniyor. Şeçtiğiniz değişiklikler aşağıdakilere uygulanmalıdır:

en: _Only This Event
tr: Yalnızca Bu _Olay

en: _Subsequent Events
tr: _Sonraki Olaylar

en: _All Events
tr: _Tüm Olaylar
