gnome-calendar master - en to fi translation catalogue (272 entries)

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Access and manage your calendars
fi: Hallitse aikatauluasi kalenterin avulla

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
fi: Calendar;Event;Reminder;Kalenteri;Tapahtuma;Muistutus;

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximized state
fi: Suurennetun ikkunan tila

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Type of the active view
fi: Aktiivisen näkymän tyyppi

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
fi: Aktiivisen näkymän tyyppi, oletusarvo on: monthly view

en: Weather Service Configuration
fi: Sääpalvelun asetukset

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
fi: Näytetäänkö sääilmoitukset, käytetäänkö automaattista sijaintia ja paikan nimi

en: Zoom level of the week grid
fi: Viikkoruudukon lähennystaso

en: The current zoom level of the week grid
fi: Viikkoruudukon nykyinen lähennystaso

en: Manage your schedule
fi: Hallitse ajankäyttöäsi

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
fi: Kalenteri on hienostunut työkalu, jonka avulla pystyt hallita ajankäyttöäsi, vaikka kalenterisi olisivat täynnä tapaamisia ja tapahtumia, lomapäiviä, matkustamista tai muuta tekemistä.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
fi: Luo ja hallitse rajoittamatonta määrää kalentereita sekä tapahtumia jatkuvan vierityksen kuukausinäkymällä, viikkoaikataululla ja luettelonäkymällä.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
fi: Gnomen kalenteri sisältää uusimmat Gnome-teknologiat ja -suunnitteluperiaatteet, ja se rakentuu Evolution-datapalvelimen varaan, jonka avulla on mahdollista hallita suuria määriä tapahtumia sekä integroitua muihin sovelluksiin. Voit lisätä kalentereita useista verkkokalenteripalveluista (kuten NextCloud, Google-kalenteri ja CalDAV-/WebDAV-palvelimet), ja voit synkronoida tapahtumat useiden eri laitteiden ja alustojen välillä. Kalenteri tukee myös paikallisia kalentereita sekä yhteydettömän tilan kalentereita, joten voit käyttää sovellusta myös ilman verkkoyhteyttä.

en: Week view
fi: Viikkonäkymä

en: Month view
fi: Kuukausinäkymä

en: Event editor
fi: Tapahtumamuokkain

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Read-Only Calendar
fi: Vain luku -kalenteri

en: Display Calendar
fi: Näytä kalenteri

en: Edit calendar
fi: Muokkaa kalenteria

en: Calendar Settings
fi: Kalenterin asetukset

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
fi: Kalenteri “%s” poistettu

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Calendars
fi: Kalenterit

en: _Add Calendar
fi: _Lisää kalenteri

en: Calendar URL
fi: Kalenterin verkko-osoite

en: Location
fi: Sijainti

en: On This Computer
fi: Tällä tietokoneella

en: Edit Calendar
fi: Muokkaa kalenteria

en: Account
fi: Tili

en: Open in Settings
fi: Avaa asetuksissa

en: Calendar Name
fi: Kalenterin nimi

en: Color
fi: Väri

en: _Display Calendar
fi: _Näytä kalenteri

en: Default _Calendar
fi: _Oletuskalenteri

en: Add new events to this calendar by default
fi: Lisää uudet tapahtumat oletuksena tähän kalenteriin

en: _Remove Calendar
fi: _Poista kalenteri

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
fi[0]: Lisää kalenteri
fi[1]: Lisää %1$u kalenteria

[ctx: button]
en: Add Calendar
fi: Lisää kalenteri

en: The URL you have entered appears to be invalid.
fi: Kirjoittamasi verkko-osoite vaikuttaa virheelliseltä.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
fi: Tähän kalenteriin yhdistämiseksi vaaditaan käyttäjätunnus ja salasana.

en: New Calendar
fi: Uusi kalenteri

en: Create a Local Calendar
fi: Luo paikallinen kalenteri

en: Connect to an Online Calendar
fi: Yhdistä verkkokalenteriin

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
fi: HTTPS-, CalDAV- ja Webcal-osoitteet ovat tuettuja. Verkkokalenterit, jotka on mahdollista päivittää vain palveluntarjoajan päässä, lisätään "vain luku"-tilassa.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
fi: Jos kalenteri kuuluu johonkin verkkotileistäsi, voit lisätä kalenterin <a href="GOA">verkkotilien asetuksissa</a>.

en: Credentials
fi: Kirjautumistiedot

en: User
fi: Käyttäjä

en: Password
fi: Salasana

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Connect
fi: _Yhdistä

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
fi[0]: %1$u päivä, %2$u tunti ja %3$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivä, %2$u tunti ja %3$u minuuttia ennen

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
fi[0]: %1$u päivä, %2$u tuntia ja %3$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivä, %2$u tuntia ja %3$u minuuttia ennen

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
fi[0]: %1$u päivää, %2$u tunti ja %3$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivää, %2$u tunti ja %3$u minuuttia ennen

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
fi[0]: %1$u päivää, %2$u tuntia ja %3$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivää, %2$u tuntia ja %3$u minuuttia ennen

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
fi[0]: %1$u päivä ja %2$u tunti ennen
fi[1]: %1$u päivä ja %2$u tuntia ennen

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
fi[0]: %1$u päivää ja %2$u tunti ennen
fi[1]: %1$u päivää ja %2$u tuntia ennen

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
fi[0]: %1$u päivä ja %2$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivä ja %2$u minuuttia ennen

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
fi[0]: %1$u päivää ja %2$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u päivää ja %2$u minuuttia ennen

en: %1$u day before | %1$u days before
fi[0]: %1$u päivä ennen
fi[1]: %1$u päivää ennen

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
fi[0]: %1$u tunti ja %2$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u tunti ja %2$u minuuttia ennen

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
fi[0]: %1$u tuntia ja %2$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u tuntia ja %2$u minuuttia ennen

en: %1$u hour before | %1$u hours before
fi[0]: %1$u tunti ennen
fi[1]: %1$u tuntia ennen

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
fi[0]: %1$u minuutti ennen
fi[1]: %1$u minuuttia ennen

en: Event start time
fi: Tapahtuman alkuaika

en: Toggle Alarm Sound
fi: Hälytysääni päälle/pois

en: Remove Alarm
fi: Poista hälytys

en: This calendar is hidden
fi: Tämä kalenteri on piilotettu

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
fi: Su

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
fi: Ma

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
fi: Ti

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
fi: Ke

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
fi: To

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
fi: Pe

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
fi: La

en: Save
fi: Tallenna

en: Done
fi: Valmis

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
    You cannot delete or change this event.
fi: <b>Tämä tapahtuma on osa "vain luku"-muodossa olevaa kalenteria</b>
    Et voi poistaa tai muokata tätä tapahtumaa.

en: Select Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: _Done
fi: _Valmis

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Reminders
fi: Muistutukset

en: Notes
fi: Kommentit

en: Delete Event
fi: Poista tapahtuma

en: Add Reminder
fi: Lisää muistutus

en: Event start
fi: Tapahtuman alku

en: 5 Minutes
fi: 5 minuuttia

en: 10 Minutes
fi: 10 minuuttia

en: 15 Minutes
fi: 15 minuuttia

en: 30 Minutes
fi: 30 minuuttia

en: 1 Hour
fi: 1 tunti

en: 1 Day
fi: 1 päivä

en: 2 Days
fi: 2 päivää

en: 3 Days
fi: 3 päivää

en: 1 Week
fi: 1 viikko

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
fi: Viimeinen %A

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
fi: Tämä %A

en: All Day
fi: Koko päivä

en: Starts
fi: Alkaa

en: Ends
fi: Päättyy

en: Repeat
fi: Toisto

en: No Repeat
fi: Ei toistoa

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Monday – Friday
fi: Maanantai – perjantai

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: End Repeat
fi: Toiston lopetus

en: Forever
fi: Ei lopetusta

en: Number of Occurrences
fi: Toistokertojen määrä

en: Until Date
fi: Tiettyyn päivään asti

en: End Repeat Date
fi: Toiston lopetuspäivä

en: Title
fi: Nimi

en: Quit GNOME Calendar
fi: Lopeta Gnomen kalenteri

en: Display version number
fi: Näytä versionumero

en: Enable debug messages
fi: Ota vianjäljitysviestit käyttöön

en: Open calendar on the passed date
fi: Avaa kalenteri menneeseen päivään

en: Open calendar showing the passed event
fi: Avaa kalenteri näyttäen mennyt tapahtuma

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
fi: Tekijänoikeus © 2012–%d Kalenterisovelluksen tekijät

en: Weather
fi: Sää

en: Manage Calendars
fi: Hallitse kalentereita

en: _Calendars
fi: _Kalenterit

en: _Synchronize Calendars
fi: _Synkronoi kalenterit

en: _Manage Calendars…
fi: _Hallitse kalentereita…

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: Today %s
fi: Tänään %s

en: Tomorrow %s
fi: Huomenna %s

en: Yesterday %s
fi: Eilen %s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
fi: Tänään, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
fi: Huomenna, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
fi: Eilen, %1$s – %2$s

en: View Additional Details
fi: Näytä lisätiedot

en: Edit Additional Details
fi: Muokkaa lisätietoja

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
fi: <b>Tämä tapahtuma on osa "vain luku"-muodossa olevaa kalenteria</b>
        Et voi poistaa tai muokata tätä tapahtumaa.

en: No event notes
fi: Tapahtumalla ei ole muistiinpanoja

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
fi: 
    
    Palvelussa %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
fi: 
    
    Sijainti %s

en: Unknown Service
fi: Tuntematon palvelu

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: _Join
fi: _Liity

en: %s (this calendar is read-only)
fi: %s (tämä kalenteri on vain lukumuodossa)

en: from next Monday
fi: seuraavasta maanantaista

en: from next Tuesday
fi: seuraavasta tiistaista

en: from next Wednesday
fi: seuraavasta keskiviikosta

en: from next Thursday
fi: seuraavasta torstaista

en: from next Friday
fi: seuraavasta perjantaista

en: from next Saturday
fi: seuraavasta lauantaista

en: from next Sunday
fi: seuraavasta sunnuntaista

en: to next Monday
fi: seuraavaan maanantaihin

en: to next Tuesday
fi: seuraavaan tiistaihin

en: to next Wednesday
fi: seuraavaan keskiviikkoon

en: to next Thursday
fi: seuraavaan torstaihin

en: to next Friday
fi: seuraavaan perjantaihin

en: to next Saturday
fi: seuraavaan lauantaihin

en: to next Sunday
fi: seuraavaan sunnuntaihin

en: from Today
fi: tästä päivästä

en: from Tomorrow
fi: huomisesta

en: from Yesterday
fi: eilisestä

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
fi: ajankohdasta %1$s %2$s

en: to Today
fi: kuluvaan päivään

en: to Tomorrow
fi: huomiseen

en: to Yesterday
fi: eiliseen

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
fi: ajankohtaan %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
fi: Uusi tapahtuma %1$s %2$s

en: New Event Today
fi: Uusi tapahtuma tänään

en: New Event Tomorrow
fi: Uusi tapahtuma huomenna

en: New Event Yesterday
fi: Uusi tapahtuma eilen

en: New Event next Monday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana maanantaina

en: New Event next Tuesday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana tiistaina

en: New Event next Wednesday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana keskiviikkona

en: New Event next Thursday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana torstaina

en: New Event next Friday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana perjantaina

en: New Event next Saturday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana lauantaina

en: New Event next Sunday
fi: Uusi tapahtuma seuraavana sunnuntaina

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. tammikuuta

en: New Event on February %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. helmikuuta

en: New Event on March %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. maaliskuuta

en: New Event on April %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. huhtikuuta

en: New Event on May %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. toukokuuta

en: New Event on June %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. kesäkuuta

en: New Event on July %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. heinäkuuta

en: New Event on August %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. elokuuta

en: New Event on September %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. syyskuuta

en: New Event on October %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. lokakuuta

en: New Event on November %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. marraskuuta

en: New Event on December %d
fi: Uusi tapahtuma %-d. joulukuuta

en: Edit Details…
fi: Muokkaa tietoja…

en: Add
fi: Lisää

en: Search Events
fi: Etsi tapahtumia

en: Search events
fi: Etsi tapahtumia

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
fi: Synkronoidaan etäkalentereita

[ctx: tooltip]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: tooltip]
en: Add Event
fi: Lisää tapahtuma

en: Show Weather
fi: Näytä sää

en: Automatic Location
fi: Automaattinen sijainti

en: Search locations
fi: Etsi sijainteja

en: Week
fi: Viikko

en: Month
fi: Kuukausi

en: Another event deleted
fi: Toinen tapahtuma poistettu

en: Event deleted
fi: Tapahtuma poistettu

en: Could not import some files: Not ICS files
fi: Joitain tiedostoja ei voitu tuoda: Ei ICS-tiedostoja

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
fi: Tiedostoa “%s” ei voitu tuoda: Ei ole ICS-tiedosto

en: Drop Event Files to Import
fi: Pudota tapahtumatiedostot tuodaksesi ne

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: _Today
fi: _Tänään

en: Go to Today
fi: Siirry tähän päivään

en: _Week
fi: _Viikko

en: _Month
fi: _Kuukausi

en: _Date & Time Settings…
fi: _Päivän ja ajan asetukset…

en: _Online Accounts…
fi: _Verkkotilit…

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Calendar
fi: _Tietoja - Kalenteri

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Open Calendars Menu
fi: Avaa kalenterivalikko

[ctx: shortcut window]
en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

[ctx: shortcut window]
en: Manage Calendars
fi: Hallitse kalentereita

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Calendars
fi: Synkronoi kalenterit

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
fi: Edellinen

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
fi: Seuraava

[ctx: shortcut window]
en: Show Today
fi: Näytä kuluva päivä

[ctx: shortcut window]
en: Next View
fi: Seuraava näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
fi: Edellinen näkymä

[ctx: shortcut window]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Week View
fi: Viikkonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Month View
fi: Kuukausinäkymä

en: Import %d event | Import %d events
fi[0]: Tuo %d tapahtuma
fi[1]: Tuo %d tapahtumaa

en: Import Files…
fi: Tuo tiedostot…

en: _Import
fi: _Tuo

en: C_alendar
fi: _Kalenteri

en: No error
fi: Ei virhettä

en: Bad argument to function
fi: Virheellinen argumentti funktiolle

en: Failed to allocate a new object in memory
fi: Uuden objektin varaaminen muistiin epäonnistui

en: File is malformed, invalid, or corrupted
fi: Tiedosto on muodostettu väärin, virheellinen tai rikkoutunut

en: Failed to parse the calendar contents
fi: Kalenterin sisällön jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to read file
fi: Tiedostoa ei voitu lukea

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: File is not an iCalendar (.ics) file
fi: Tiedosto ei ole iCalendar-tiedosto (.ics)

en: Description
fi: Kuvaus

en: On-going
fi: Meneillään

en: No events
fi: Ei tapahtumia

en: New Event…
fi: Uusi tapahtuma…

en: Other event | Other %d events
fi[0]: Muu tapahtuma
fi[1]: Muut %d tapahtumaa

en: week %d
fi: viikko %d

en: Modify Multiple Events?
fi: Muokataanko useita tapahtumia?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
fi: Tapahtuma, jota koetat muokata, on toistuva. Tekemäsi muutokset tulee toteuttaa:

en: _Only This Event
fi: _Vain tähän tapahtumaan

en: _Subsequent Events
fi: _Myöhempiin tapahtumiin

en: _All Events
fi: _Kaikkiin tapahtumiin
