gnome-calendar master - en to pt translation catalogue (272 entries)

en: Calendar
pt: Calendário

en: Access and manage your calendars
pt: Aceda e gira os seus calendários

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
pt: Calendário;Evento;Lembrete;

en: Window maximized
pt: Janela maximizada

en: Window maximized state
pt: Estado de janela maximizada

en: Window size
pt: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Type of the active view
pt: Tipo da visualização ativa

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
pt: Tipo da visualização da janela ativa, sendo o padrão: visualização mensal

en: Weather Service Configuration
pt: Configuração do serviço de meteorologia

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
pt: Determine se são mostrados relatórios meteorológicos, se são usadas localizações automáticas, e o nome de uma localização

en: Zoom level of the week grid
pt: Nível de zoom da grelha da semana

en: The current zoom level of the week grid
pt: O atual nível de zoom da grelha da semana

en: Manage your schedule
pt: Faça a gestão dos seus calendários

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
pt: O GNOME Calendar é uma ferramenta elegante que ajuda a planear e a manter-se organizado com a sua agenda para os próximos dias e semanas, seja se os seus meses estão repletos de reuniões e compromissos, eventos públicos, logística de viagens ou outras obrigações na sua vida.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
pt: Crie e gerencie facilmente calendários e eventos ilimitados com a visualização de mês com deslocação infinita, o calendário semanal e a vista de lista de agendamento do Calendário do GNOME.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
pt: Integrando as mais recentes tecnologias e melhores práticas de design do GNOME, o Calendário do GNOME é criado sobre o servidor de dados Evolution, já maduro, para gerir grandes quantidades de eventos e proporcionar integração com outras aplicações. Pode adicionar calendários de diversos serviços de calendário online (como NextCloud, Google Calendar e servidores CalDAV / WebDAV), permitindo sincronizar os seus eventos em vários dispositivos e plataformas. O Calendário do GNOME também suporta calendários locais e offline, para que possa utilizá-lo em qualquer lugar e a qualquer momento durante viagens (ou após o colapso da civilização).

en: Week view
pt: Visualização da semana

en: Month view
pt: Visualização do mês

en: Event editor
pt: Editor de eventos

en: The GNOME Project
pt: O projeto GNOME

en: Read-Only Calendar
pt: _Calendário de apenas-leitura

en: Display Calendar
pt: Mostrar calendário

en: Edit calendar
pt: Editar calendário

en: Calendar Settings
pt: Definições do Calendário

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
pt: Calendário “%s” removido

en: _Undo
pt: An_ular

en: Calendars
pt: Caléndários

en: _Add Calendar
pt: _Adicionar calendário

en: Calendar URL
pt: URL do calendário

en: Location
pt: Localização

en: On This Computer
pt: Neste computador

en: Edit Calendar
pt: Editar calendário

en: Account
pt: Conta

en: Open in Settings
pt: Abrir em Definições

en: Calendar Name
pt: Nome do calendário

en: Color
pt: Cor

en: _Display Calendar
pt: _Mostrar calendário

en: Default _Calendar
pt: _Calendário predefinido

en: Add new events to this calendar by default
pt: Adicionar novos eventos a este calendário por predefinição

en: _Remove Calendar
pt: _Remover calendário

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
pt[0]: Adicionar calendário
pt[1]: Adicionar %1$u calendários

[ctx: button]
en: Add Calendar
pt: Adicionar calendário

en: The URL you have entered appears to be invalid.
pt: O URL que introduziu parece não ser válido.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
pt: É necessário um utilizador e uma palavra-passe válidos para estabelecer ligação a este calendário.

en: New Calendar
pt: Novo calendário

en: Create a Local Calendar
pt: Criar um calendário local

en: Connect to an Online Calendar
pt: Ligue-se a um calendário online

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
pt: São suportados URLs HTTPS, CalDAV ou Webcal. Os calendários online que só podem ser atualizados pelo fornecedor serão adicionados como apenas-leitura.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
pt: Se o calendário pertence a uma das suas contas online, pode adicioná-lo através das <a href="GOA">definições de contas online</a>.

en: Credentials
pt: Credenciais

en: User
pt: Utilizador

en: Password
pt: Palavra-passe

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Connect
pt: _Ligar

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
pt[0]: %1$u dia, %2$u hora, e %3$u minuto antes
pt[1]: %1$u dia, %2$u hora, e %3$u minutos antes

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
pt[0]: %1$u dia, %2$u horas, e %3$u minuto antes
pt[1]: %1$u dia, %2$u horas, e %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
pt[0]: %1$u dias, %2$u hora, e %3$u minuto antes
pt[1]: %1$u dias, %2$u hora, e %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
pt[0]: %1$u dias, %2$u horas, e %3$u minuto antes
pt[1]: %1$u dias, %2$u horas, e %3$u minutos antes

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
pt[0]: %1$u dia e %2$u hora antes
pt[1]: %1$u dia e %2$u horas antes

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
pt[0]: %1$u dias e %2$u hora antes
pt[1]: %1$u dias e %2$u horas antes

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
pt[0]: %1$u dia e %2$u minuto antes
pt[1]: %1$u dia e %2$u minutos antes

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
pt[0]: %1$u dias e %2$u minuto antes
pt[1]: %1$u dias e %2$u minutos antes

en: %1$u day before | %1$u days before
pt[0]: %1$u dia antes
pt[1]: %1$u dias antes

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
pt[0]: %1$u hora e %2$u minuto antes
pt[1]: %1$u hora e %2$u minutos antes

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
pt[0]: %1$u horas e %2$u minuto antes
pt[1]: %1$u horas e %2$u minutos antes

en: %1$u hour before | %1$u hours before
pt[0]: %1$u hora antes
pt[1]: %1$u horas antes

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
pt[0]: %1$u minuto antes
pt[1]: %1$u minutos antes

en: Event start time
pt: Início do evento

en: Toggle Alarm Sound
pt: Alternar som do alarme

en: Remove Alarm
pt: Remover alarme

en: This calendar is hidden
pt: Este calendário está oculto

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
pt: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
pt: S

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
pt: Q

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
pt: Q

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
pt: S

en: Save
pt: Gravar

en: Done
pt: Concluído

en: New Event
pt: Novo evento

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
    You cannot delete or change this event.
pt: <b>Este evento faz parte de um calendário de apenas-leitura</b>
    Não pode eliminar ou alterar este evento.

en: Select Calendar
pt: Selecionar calendário

en: _Done
pt: _Concluído

en: Schedule
pt: Agenda

en: Reminders
pt: Lembretes

en: Notes
pt: Notas

en: Delete Event
pt: Eliminar evento

en: Add Reminder
pt: Adicionar um lembrete

en: Event start
pt: Início do evento

en: 5 Minutes
pt: 5 minutos

en: 10 Minutes
pt: 10 minutos

en: 15 Minutes
pt: 15 minutos

en: 30 Minutes
pt: 30 minutos

en: 1 Hour
pt: 1 hora

en: 1 Day
pt: 1 dia

en: 2 Days
pt: 2 dias

en: 3 Days
pt: 3 dias

en: 1 Week
pt: 1 semana

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
pt: Último(a) %A

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Today
pt: Hoje

en: Tomorrow
pt: Amanhã

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
pt: Neste(a) %A

note: * Translators: %1$s is the formatted date (e.g. Today, Sunday, or even 2019-10-11) and %2$s is the * formatted time (e.g. 03:14 PM, or 21:29)
en: %1$s, %2$s
pt: %1$s %2$s

en: All Day
pt: Todo o dia

en: Starts
pt: Inicia

en: Ends
pt: Termina

en: Repeat
pt: Repetir

en: No Repeat
pt: Sem repetição

en: Daily
pt: Diariamente

en: Monday – Friday
pt: Segunda – Sexta

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Yearly
pt: Anualmente

en: End Repeat
pt: Repetir até

en: Forever
pt: Para sempre

en: Number of Occurrences
pt: Número de ocorrências

en: Until Date
pt: Até à data

en: End Repeat Date
pt: Data do fim da repetição

en: Title
pt: Título

en: Quit GNOME Calendar
pt: Sair do Calendário GNOME

en: Display version number
pt: Mostrar número da versão

en: Enable debug messages
pt: Ativar as mensagens de depuração

en: Open calendar on the passed date
pt: Abrir o calendário em data passada

en: Open calendar showing the passed event
pt: Abrir o calendário mostrando um evento passado

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
pt: Copyright © 2012–%d Os autores do Calendário

en: Weather
pt: Meteorologia

en: Manage Calendars
pt: Gerir calendários

en: _Calendars
pt: _Caléndários

en: _Synchronize Calendars
pt: _Sincronizar calendários

en: _Manage Calendars…
pt: _Gerir calendários…

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Today %s
pt: Hoje %s

en: Tomorrow %s
pt: Amanhã %s

en: Yesterday %s
pt: Ontem %s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
pt: Hoje, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
pt: Amanhã, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
pt: Ontem, %1$s – %2$s

en: View Additional Details
pt: Ver detalhes adicionais

en: Edit Additional Details
pt: Editar detalhes adicionais

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
pt: <b>Este evento faz parte de um calendário de apenas-leitura</b>
        Não pode eliminar ou alterar este evento.

en: No event notes
pt: Nenhuma nota de evento

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
pt: 
    
    Em %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
pt: 
    
    Em %s

en: Unknown Service
pt: Serviço desconhecido

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: _Join
pt: _Participar

en: %s (this calendar is read-only)
pt: %s (este calendário é só de leitura)

en: from next Monday
pt: a partir da próxima segunda-feira

en: from next Tuesday
pt: a partir da próxima terça-feira

en: from next Wednesday
pt: a partir da próxima quarta-feira

en: from next Thursday
pt: a partir da próxima quinta-feira

en: from next Friday
pt: a partir da próxima sexta-feira

en: from next Saturday
pt: a partir do próximo sábado

en: from next Sunday
pt: a partir do próximo domingo

en: to next Monday
pt: até à próxima segunda-feira

en: to next Tuesday
pt: até à próxima terça-feira

en: to next Wednesday
pt: até à próxima quarta-feira

en: to next Thursday
pt: até à próxima quinta-feira

en: to next Friday
pt: até à próxima sexta-feira

en: to next Saturday
pt: até ao próximo sábado

en: to next Sunday
pt: até ao próximo domingo

en: from Today
pt: a partir de hoje

en: from Tomorrow
pt: a partir de amanhã

en: from Yesterday
pt: desde ontem

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
pt: a partir de %1$s %2$s

en: to Today
pt: até hoje

en: to Tomorrow
pt: até amanhã

en: to Yesterday
pt: até ontem

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
pt: até %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
pt: Novo evento %1$s %2$s

en: New Event Today
pt: Novo evento hoje

en: New Event Tomorrow
pt: Novo evento amanhã

en: New Event Yesterday
pt: Novo evento ontem

en: New Event next Monday
pt: Novo evento na próxima segunda-feira

en: New Event next Tuesday
pt: Novo evento na próxima terça-feira

en: New Event next Wednesday
pt: Novo evento na próxima quarta-feira

en: New Event next Thursday
pt: Novo evento na próxima quinta-feira

en: New Event next Friday
pt: Novo evento na próxima sexta-feira

en: New Event next Saturday
pt: Novo evento no próximo sábado

en: New Event next Sunday
pt: Novo evento no próximo domingo

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
pt: Novo evento a %d de janeiro

en: New Event on February %d
pt: Novo evento a %d de fevereiro

en: New Event on March %d
pt: Novo evento a %d de março

en: New Event on April %d
pt: Novo evento a %d de abril

en: New Event on May %d
pt: Novo evento a %d de maio

en: New Event on June %d
pt: Novo evento a %d de junho

en: New Event on July %d
pt: Novo evento a %d de julho

en: New Event on August %d
pt: Novo evento a %d de agosto

en: New Event on September %d
pt: Novo evento a %d de setembro

en: New Event on October %d
pt: Novo evento a %d de outubro

en: New Event on November %d
pt: Novo evento a %d de novembro

en: New Event on December %d
pt: Novo evento a %d de dezembro

en: Edit Details…
pt: Editar detalhes…

en: Add
pt: Adicionar

en: Search Events
pt: Procurar eventos

en: Search events
pt: Procurar eventos

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
pt: A sincronizar calendários remotos

[ctx: tooltip]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: tooltip]
en: Add Event
pt: Adicionar evento

en: Show Weather
pt: Mostrar meteorologia

en: Automatic Location
pt: Localização automática

en: Search locations
pt: Procurar localizações

en: Week
pt: Semana

en: Month
pt: Mês

en: Another event deleted
pt: Outro evento eliminado

en: Event deleted
pt: Evento eliminado

en: Could not import some files: Not ICS files
pt: Não foi possível importar alguns ficheiros: Não são ficheiros ICS

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
pt: Não foi possível importar “%s”: não é um ficheiro ICS

en: Drop Event Files to Import
pt: Largar ficheiros de eventos a importar

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: _Today
pt: _Hoje

en: Go to Today
pt: Ir para Hoje

en: _Week
pt: _Semana

en: _Month
pt: _Mês

en: _Date & Time Settings…
pt: _Definições de data e hora…

en: _Online Accounts…
pt: Contas _online…

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Calendar
pt: _Acerca do Calendário

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
pt: Abrir menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Open Calendars Menu
pt: Abrir o menu Calendários

[ctx: shortcut window]
en: New Event
pt: Novo evento

[ctx: shortcut window]
en: Manage Calendars
pt: Gerir calendários

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Calendars
pt: Sincronizar calendários

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
pt: Fechar janela

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
pt: Mostrar a Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
pt: Atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
pt: Recuar

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
pt: Avançar

[ctx: shortcut window]
en: Show Today
pt: Mostrar hoje

[ctx: shortcut window]
en: Next View
pt: Visualização seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
pt: Visualização anterior

[ctx: shortcut window]
en: View
pt: Visualização

[ctx: shortcut window]
en: Week View
pt: Visualização da semana

[ctx: shortcut window]
en: Month View
pt: Visualização do mês

en: Import %d event | Import %d events
pt[0]: Importar %d evento
pt[1]: Importar %d eventos

en: Import Files…
pt: Importar ficheiros…

en: _Import
pt: _Importar

en: C_alendar
pt: C_alendário

en: No error
pt: Sem erro

en: Bad argument to function
pt: Mau argumento para funcionar

en: Failed to allocate a new object in memory
pt: Falha na atribuição de um novo objeto na memória

en: File is malformed, invalid, or corrupted
pt: O ficheiro está malformado, inválido, ou corrompido

en: Failed to parse the calendar contents
pt: Falha ao analisar o conteúdo do calendário

en: Failed to read file
pt: Falha ao ler ficheiro

en: Internal error
pt: Erro interno

en: File is not an iCalendar (.ics) file
pt: O ficheiro não é um ficheiro iCalendar (.ics)

en: Description
pt: Descrição

en: On-going
pt: Em andamento

en: No events
pt: Sem eventos

en: New Event…
pt: Novo evento…

en: Other event | Other %d events
pt[0]: Outro evento
pt[1]: Outros %d eventos

en: week %d
pt: semana %d

en: Modify Multiple Events?
pt: Modificar vários eventos?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
pt: O evento que está a tentar modificar é recorrente. As alterações selecionadas devem afetar:

en: _Only This Event
pt: Apenas _este evento

en: _Subsequent Events
pt: Eventos _subsequentes

en: _All Events
pt: _Todos os eventos

en: Whereby
pt: Pelo qual
