gnome-calendar master - en to fr translation catalogue (278 entries)

en: Calendar
fr: Agenda

en: Access and manage your calendars
fr: Ouvrir et gérer vos agendas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
fr: Agenda;Évènement;Rappel;

en: Window maximized
fr: Fenêtre maximisée

en: Window maximized state
fr: État maximisé de la fenêtre

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Taille de la fenêtre (largeur et hauteur).

en: Type of the active view
fr: Type de la vue active

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
fr: Type de la fenêtre de vue active, la valeur par défaut est : vue mensuelle

en: Weather Service Configuration
fr: Configuration du service météorologique

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
fr: Indique si les bulletins météorologiques sont affichés, la localisation automatique est utilisée ainsi qu’un nom d’emplacement

en: Zoom level of the week grid
fr: Niveau de zoom de la grille de la semaine

en: The current zoom level of the week grid
fr: Le niveau de zoom actuel de la grille de la semaine

en: Manage your schedule
fr: Gérer votre emploi du temps

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
fr: L’Agenda de GNOME est un outil élégant qui vous aide à planifier et à maîtriser votre emploi du temps pour les jours et les semaines à venir, que vos mois soient remplis de réunions et de rendez-vous, d’évènements publics, de voyages ou d’autres engagements dans votre vie.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
fr: Créez et gérez facilement un nombre illimité de d’agendas et d’évènements grâce au défilement infini de la vue mensuelle, de la vue hebdomadaire et de la vue de planification de l’Agenda de GNOME.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
fr: En intégrant les dernières technologies GNOME et les meilleures pratiques de conception, l’Agenda de GNOME s’appuie sur le serveur de données Evolution pour gérer de grandes quantités d’évènements et assurer l’intégration avec d’autres applications. Vous pouvez ajouter des agendas provenant de divers services d’agenda en ligne (comme NextCloud, Google Calendar et les serveurs CalDAV / WebDAV), afin de synchroniser vos évènements entre plusieurs appareils et plates-formes. L’Agenda de GNOME prend également en charge l’agenda local et hors ligne, ce qui vous permet de l’utiliser partout et à tout moment lors de vos déplacements (ou après l’effondrement de la civilisation).

en: Week view
fr: Vue hebdomadaire

en: Month view
fr: Vue mensuelle

en: Event editor
fr: Éditeur d’évènements

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

note: Translators: %1$s is a date, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour Translators: %1$s is the event name, %2$s is the start hour, and %3$s is the end hour
en: %1$s, %2$s – %3$s
fr: %1$s, de %2$s à %3$s

en: Read-Only Calendar
fr: Agenda en lecture seule

en: Display Calendar
fr: Afficher l’agenda

en: Edit calendar
fr: Modifier l’agenda

en: Calendar Settings
fr: Paramètres d’Agenda

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
fr: Agenda « %s » supprimé

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: Calendars
fr: Agendas

en: _Add Calendar
fr: _Ajouter un agenda

en: Calendar URL
fr: URL de l’agenda

en: Location
fr: Emplacement

en: On This Computer
fr: Sur Cet Ordinateur

en: Edit Calendar
fr: Modifier l’agenda

en: Account
fr: Compte

en: Open in Settings
fr: Ouvrir dans les Paramètres

en: Calendar Name
fr: Nom de l’agenda

en: Color
fr: Couleur

en: _Display Calendar
fr: _Afficher l’agenda

en: Default _Calendar
fr: Agenda par _défaut

en: Add new events to this calendar by default
fr: Ajouter par défaut les nouveaux évènements à cet agenda

en: _Remove Calendar
fr: _Supprimer l’agenda

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
fr[0]: Ajouter un agenda
fr[1]: Ajouter %1$u agendas

[ctx: button]
en: Add Calendar
fr: Ajouter un agenda

en: The URL you have entered appears to be invalid.
fr: L’URL que vous avez saisie semble invalide.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
fr: Un nom d’utilisateur et un mot de passe valides sont requis pour se connecter à cet agenda.

en: New Calendar
fr: Nouvel agenda

en: Create a Local Calendar
fr: Créer un agenda local

en: Connect to an Online Calendar
fr: Se connecter à un agenda en ligne

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
fr: Les URLs HTTPS, CalDAV ou Webcal sont prises en charge. Les agendas en ligne qui ne peuvent être mis à jour que par le fournisseur seront ajoutés en lecture seule.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
fr: Si l’agenda appartient à un de vos comptes en ligne, vous pouvez l’ajouter via les <a href="GOA">paramètres des comptes en ligne</a>.

en: Credentials
fr: Identifiants

en: User
fr: Utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Connect
fr: _Connexion

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
fr[0]: %1$u jour, %2$u heure et %3$u minute avant
fr[1]: %1$u jour, %2$u heure et %3$u minutes avant

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
fr[0]: %1$u jour, %2$u heures et %3$u minute avant
fr[1]: %1$u jour, %2$u heures et %3$u minutes avant

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
fr[0]: %1$u jours, %2$u heure et %3$u minute avant
fr[1]: %1$u jours, %2$u heure et %3$u minutes avant

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
fr[0]: %1$u jours, %2$u heures et %3$u minute avant
fr[1]: %1$u jours, %2$u heures et %3$u minutes avant

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
fr[0]: %1$u jour et %2$u heure avant
fr[1]: %1$u jour et %2$u heures avant

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
fr[0]: %1$u jours et %2$u heure avant
fr[1]: %1$u jours et %2$u heures avant

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
fr[0]: %1$u jour et %2$u minute avant
fr[1]: %1$u jour et %2$u minutes avant

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
fr[0]: %1$u jours et %2$u minute avant
fr[1]: %1$u jours et %2$u minutes avant

en: %1$u day before | %1$u days before
fr[0]: %1$u jour avant
fr[1]: %1$u jours avant

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
fr[0]: %1$u heure et %2$u minute avant
fr[1]: %1$u heure et %2$u minutes avant

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
fr[0]: %1$u heures et %2$u minute avant
fr[1]: %1$u heures et %2$u minutes avant

en: %1$u hour before | %1$u hours before
fr[0]: %1$u heure avant
fr[1]: %1$u heures avant

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
fr[0]: %1$u minute avant
fr[1]: %1$u minutes avant

en: Event start time
fr: Heure de début de l’évènement

en: Toggle Alarm Sound
fr: Basculer le son de l’alarme

en: Remove Alarm
fr: Supprimer l’alarme

en: This calendar is hidden
fr: Cet agenda est masqué

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
fr: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
fr: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
fr: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
fr: M

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
fr: J

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
fr: V

en: Save
fr: Enregistrer

en: Done
fr: Terminé

en: New Event
fr: Nouvel évènement

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
    You cannot delete or change this event.
fr: <b>Cet évènement fait partie d’un agenda en lecture seule</b>
    Vous ne pouvez pas supprimer ou modifier cet évènement.

en: Select Calendar
fr: Choisir un agenda

en: _Done
fr: _Terminé

en: Schedule
fr: Planification

en: Reminders
fr: Rappels

en: Delete Event
fr: Supprimer l’évènement

en: Add Reminder
fr: Ajouter un rappel

en: Event start
fr: Début de l’évènement

en: 5 Minutes
fr: 5 minutes

en: 10 Minutes
fr: 10 minutes

en: 15 Minutes
fr: 15 minutes

en: 30 Minutes
fr: 30 minutes

en: 1 Hour
fr: 1 heure

en: 1 Day
fr: 1 jour

en: 2 Days
fr: 2 jours

en: 3 Days
fr: 3 jours

en: 1 Week
fr: 1 semaine

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: Last %A
fr: %A dernier

en: Yesterday
fr: Hier

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Tomorrow
fr: Demain

note: Translators: %A is the weekday name (e.g. Sunday, Monday, etc)
en: This %A
fr: Ce %A

en: All Day
fr: Toute la journée

en: Starts
fr: Démarre

en: Ends
fr: Termine

en: Repeat
fr: Répéter

en: No Repeat
fr: Ne pas répéter

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Monday – Friday
fr: Du lundi au vendredi

en: Weekly
fr: Toutes les semaines

en: Monthly
fr: Tous les mois

en: Yearly
fr: Tous les ans

en: End Repeat
fr: Fin de répétition

en: Forever
fr: Toujours

en: Number of Occurrences
fr: Nombre d’occurrences

en: Until Date
fr: Jusqu’au

en: End Repeat Date
fr: Date de fin de répétition

en: Title
fr: Titre

en: AM
fr: matin

en: PM
fr: après-midi

en: Quit GNOME Calendar
fr: Quitter Agenda de GNOME

en: Display version number
fr: Afficher le numéro de version

en: Enable debug messages
fr: Activer les messages de débogage

en: Open calendar on the passed date
fr: Ouvrir l’agenda à la date transmise

en: Open calendar showing the passed event
fr: Ouvrir l’agenda en affichant l’évènement transmis

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
fr: Copyright © 2012 — %d Les auteurs d’Agenda

en: Weather
fr: Météo

en: Manage Calendars
fr: Gérer les agendas

en: _Calendars
fr: _Agendas

en: _Synchronize Calendars
fr: _Synchroniser les agendas

en: _Manage Calendars…
fr: _Gérer les agendas…

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Today %s
fr: Aujourd’hui %s

en: Tomorrow %s
fr: Demain %s

en: Yesterday %s
fr: Hier %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$ is the hour. This format string results in dates * like "November 21, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s
fr: %2$d %1$s à %3$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
fr: %2$d %1$s %3$d à %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
fr: %2$d %1$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
fr: %2$d %1$s %3$d

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
fr: Aujourd’hui de %1$s à %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
fr: Demain de %1$s à %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
fr: Hier de %1$s à %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
fr: %2$d %1$s de %3$s à %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
fr: %2$d %1$s %3$d de %4$s à %5$s

en: View Additional Details
fr: Voir les détails supplémentaires

en: Edit Additional Details
fr: Modifier les détails supplémentaires

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
fr: <b>Cet évènement fait partie d’un agenda en lecture seule</b>
    Vous ne pouvez ni supprimer, ni modifier cet évènement.

en: No event notes
fr: Aucune note pour cet évènement

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
fr: 
    
    Sur %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
fr: 
    
    À %s

en: Unknown Service
fr: Service inconnu

note: Translators: "Join" as in "Join meeting"
en: _Join
fr: Re_joindre

en: %s (this calendar is read-only)
fr: %s (cet agenda est en lecture seule)

en: from next Monday
fr: à partir de lundi prochain

en: from next Tuesday
fr: à partir de mardi prochain

en: from next Wednesday
fr: à partir de mercredi prochain

en: from next Thursday
fr: à partir de jeudi prochain

en: from next Friday
fr: à partir de vendredi prochain

en: from next Saturday
fr: à partir de samedi prochain

en: from next Sunday
fr: à partir de dimanche prochain

en: to next Monday
fr: jusqu’à lundi prochain

en: to next Tuesday
fr: jusqu’à mardi prochain

en: to next Wednesday
fr: jusqu’à mercredi prochain

en: to next Thursday
fr: jusqu’à jeudi prochain

en: to next Friday
fr: jusqu’à vendredi prochain

en: to next Saturday
fr: jusqu’à samedi prochain

en: to next Sunday
fr: jusqu’à dimanche prochain

en: from Today
fr: à partir d’aujourd’hui

en: from Tomorrow
fr: à partir de demain

en: from Yesterday
fr: à partir d’hier

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
fr: à partir du %1$s %2$s

en: to Today
fr: jusqu’à aujourd’hui

en: to Tomorrow
fr: jusqu’à demain

en: to Yesterday
fr: jusqu’à hier

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
fr: jusqu’au %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
fr: Nouvel évènement de %1$s à %2$s

en: New Event Today
fr: Nouvel évènement aujourd’hui

en: New Event Tomorrow
fr: Nouvel évènement demain

en: New Event Yesterday
fr: Nouvel évènement hier

en: New Event next Monday
fr: Nouvel évènement lundi prochain

en: New Event next Tuesday
fr: Nouvel évènement mardi prochain

en: New Event next Wednesday
fr: Nouvel évènement mercredi prochain

en: New Event next Thursday
fr: Nouvel évènement jeudi prochain

en: New Event next Friday
fr: Nouvel évènement vendredi prochain

en: New Event next Saturday
fr: Nouvel évènement samedi prochain

en: New Event next Sunday
fr: Nouvel évènement dimanche prochain

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
fr: Nouvel évènement le %d janvier

en: New Event on February %d
fr: Nouvel évènement le %d février

en: New Event on March %d
fr: Nouvel évènement le %d mars

en: New Event on April %d
fr: Nouvel évènement le %d avril

en: New Event on May %d
fr: Nouvel évènement le %d mai

en: New Event on June %d
fr: Nouvel évènement le %d juin

en: New Event on July %d
fr: Nouvel évènement le %d juillet

en: New Event on August %d
fr: Nouvel évènement le %d août

en: New Event on September %d
fr: Nouvel évènement le %d septembre

en: New Event on October %d
fr: Nouvel évènement le %d octobre

en: New Event on November %d
fr: Nouvel évènement le %d novembre

en: New Event on December %d
fr: Nouvel évènement le %d décembre

en: Edit Details…
fr: Modifier les informations…

en: Add
fr: Ajouter

en: Search Events
fr: Rechercher des évènements

en: Search events
fr: Rechercher des évènements

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
fr: Synchronisation des agendas distants

[ctx: tooltip]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: tooltip]
en: Add Event
fr: Ajouter un évènement

en: Show Weather
fr: Afficher la météo

en: Automatic Location
fr: Localisation automatique

en: Search locations
fr: Rechercher des emplacements

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Another event deleted
fr: Autre évènement supprimé

en: Event deleted
fr: Évènement supprimé

en: Could not import some files: Not ICS files
fr: Impossible d’importer certains fichiers : ce ne sont pas des fichiers ICS

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
fr: Impossible d’importer « %s » : ce n’est pas un fichier ICS

en: Drop Event Files to Import
fr: Déposez les fichiers d’évènements pour les importer

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: _Today
fr: _Aujourd’hui

en: Go to Today
fr: Aller à aujourd’hui

en: _Week
fr: _Semaine

en: _Month
fr: _Mois

en: _Date & Time Settings…
fr: Paramètres de la _date et de l’heure…

en: _Online Accounts…
fr: _Comptes en ligne…

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

en: _About Calendar
fr: À _propos d’Agenda

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fr: Ouvrir le menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Open Calendars Menu
fr: Ouvrir le menu des agendas

[ctx: shortcut window]
en: New Event
fr: Nouvel évènement

[ctx: shortcut window]
en: Manage Calendars
fr: Gérer les agendas

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize Calendars
fr: Synchroniser les agendas

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Show Help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Go Back
fr: Précédent

[ctx: shortcut window]
en: Go Forward
fr: Suivant

[ctx: shortcut window]
en: Show Today
fr: Afficher aujourd’hui

[ctx: shortcut window]
en: Next View
fr: Vue suivante

[ctx: shortcut window]
en: Previous View
fr: Vue précédente

[ctx: shortcut window]
en: View
fr: Vue

[ctx: shortcut window]
en: Week View
fr: Vue hebdomadaire

[ctx: shortcut window]
en: Month View
fr: Vue mensuelle

en: Import %d event | Import %d events
fr[0]: Importer %d évènement
fr[1]: Importer %d évènements

en: Import Files…
fr: Importer des fichiers…

en: _Import
fr: _Importer

en: C_alendar
fr: _Agenda

en: No error
fr: Aucune erreur

en: Bad argument to function
fr: Argument incorrect passé à la fonction

en: Failed to allocate a new object in memory
fr: Échec de l’allocation d’un nouvel objet en mémoire

en: File is malformed, invalid, or corrupted
fr: Le fichier est malformé, invalide ou corrompu

en: Failed to parse the calendar contents
fr: Échec de l’analyse du contenu de l’agenda

en: Failed to read file
fr: Échec de lecture du fichier

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: File is not an iCalendar (.ics) file
fr: Le fichier n’est pas au format iCalendar (.ics)

en: On-going
fr: En cours

en: No events
fr: Aucun évènement

en: New Event…
fr: Nouvel évènement…

en: 00 AM
fr: 00:00

en: Other event | Other %d events
fr[0]: Autre évènement
fr[1]: %d autres évènements

en: week %d
fr: semaine %d

en: Modify Multiple Events?
fr: Modifier plusieurs évènements ?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
fr: L’évènement que vous voulez modifier est récurrent. Les modifications sélectionnées doivent être appliquées à :

en: _Only This Event
fr: _Uniquement cet évènement

en: _Subsequent Events
fr: Évènements _suivants

en: _All Events
fr: _Tous les évènements
