gnome-calendar master - en to da translation catalogue (306 entries)

en: Calendar
da: Kalender

en: Access and manage your calendars
da: Tilgå og håndtér dine kalendere

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
da: Kalender;Begivenhed;Påmindelse;

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Tilstand for maksimeret vindue

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Type of the active view
da: Typen af den aktive visning

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
da: Typen af den aktive vinduesvisning, standardværdien er: månedsvisning

en: Weather Service Configuration
da: Konfiguration af vejrtjeneste

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
da: Om vejrudsigter vises, automatiske placeringer bruges og et placeringsnavn

en: Zoom level of the week grid
da: Ugegitterets zoomniveau

en: The current zoom level of the week grid
da: Ugegitterets aktuelle zoomniveau

en: Manage your schedule
da: Håndtér din tidsplan

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
da: GNOME Kalender er et elegant værktøj, der hjælper dig med at planlægge og holde styr på din kalender for de kommende dage og uger, uanset om dine måneder er fyldt med møder og aftaler, offentlige arrangementer, rejselogistik eller andre forpligtelser i dit liv.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
da: Opret og håndtér nemt et ubegrænset antal kalendere og begivenheder med GNOME-kalenderens uendeligt rullende månedsvisning, ugeplan og planlægningslistevisning.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
da: Ved at integrere de nyeste GNOME-teknologier og bedste designpraksis bygger GNOME Kalender oven på den modne Evolution-dataserver for at håndtere mange begivenheder og for at give integration med andre programmer. Du kan tilføje kalendere fra forskellige online kalendertjenester (som NextCloud, Google Kalender og CalDAV/WebDAV-servere), så du kan synkronisere dine begivenheder på tværs af flere enheder og platforme. GNOME Kalender understøtter også lokal og offline kalenderføring, så du kan bruge den hvor som helst og når som helst, mens du rejser (eller efter civilisationens kollaps).

en: Month view
da: Månedsvisning

en: Week view
da: Ugevisning

en: Event editor
da: Begivenhedsredigering

en: Read-Only Calendar
da: Skrivebeskyttet kalender

en: Display Calendar
da: Vis kalender

en: Edit calendar
da: Redigér kalender

en: Calendar Settings
da: Kalenderindstillinger

en: Calendars
da: Kalendere

en: _Add Calendar
da: _Tilføj kalender

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
da: Kalender “%s” fjernet

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Edit Calendar
da: Redigér kalender

en: Account
da: Konto

en: Open in Settings
da: Åbn i indstillinger

en: Location
da: Sted

en: Calendar Name
da: Kalendernavn

en: Color
da: Farve

en: _Display Calendar
da: _Vis kalender

en: _Export Calendar
da: _Eksportér kalender

en: _Remove Calendar
da: _Fjern kalender

en: Calendar URL
da: Kalender-URL

en: On This Computer
da: På denne computer

en: Export Calendar
da: Eksportér kalender

en: New Calendar
da: Ny kalender

en: Create a Local Calendar
da: Opret en lokal kalender

en: Connect to an Online Calendar
da: Forbind til en onlinekalender

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
da: HTTPS-, CalDAV- eller Webcal-URL'er understøttes. Onlinekalendere, som kun kan opdateres af udbyderen, bliver tilføjet som skrivebeskyttet.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
da: Hvis kalenderen tilhører en af dine onlinekonti, kan du tilføje den gennem <a href="GOA">indstillinger for onlinekonti</a>.

[ctx: button]
en: Add Calendar
da: Tilføj kalender

en: Credentials
da: Legitimationsoplysninger

en: User
da: Bruger

en: Password
da: Adgangskode

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
da[0]: Tilføj kalender
da[1]: Tilføj %1$u kalendere

en: The URL you have entered appears to be invalid.
da: Den indtastede URL lader til at være ugyldig.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
da: Der kræves en gyldig bruger og adgangskode for at oprette forbindelse til denne kalender.

en: This calendar is hidden
da: Kalenderen er skjult

en: Month
da: Måned

en: Previous Month
da: Forrige måned

en: Next Month
da: Næste måned

en: Year
da: År

en: Previous Year
da: Forrige år

en: Next Year
da: Næste år

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
da: O

[ctx: grid saturday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Saturday
en: S
da: L

en: Remove Alarm
da: Fjern alarm

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
da[0]: %1$u dag, %2$u time og %3$u minut før
da[1]: %1$u dag, %2$u time og %3$u minutter før

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
da[0]: %1$u dag, %2$u timer og %3$u minut før
da[1]: %1$u dag, %2$u timer og %3$u minutter før

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
da[0]: %1$u dage, %2$u time og %3$u minut før
da[1]: %1$u dage, %2$u time og %3$u minutter før

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
da[0]: %1$u dage, %2$u timer og %3$u minut før
da[1]: %1$u dage, %2$u timer og %3$u minutter før

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
da[0]: %1$u dag og %2$u time før
da[1]: %1$u dag og %2$u timer før

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
da[0]: %1$u dage og %2$u time før
da[1]: %1$u dage og %2$u timer før

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
da[0]: %1$u dag og %2$u minut før
da[1]: %1$u dag og %2$u minutter før

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
da[0]: %1$u dage og %2$u minut før
da[1]: %1$u dage og %2$u minutter før

en: %1$u day before | %1$u days before
da[0]: %1$u dag før
da[1]: %1$u dage før

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
da[0]: %1$u time og %2$u minut før
da[1]: %1$u time og %2$u minutter før

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
da[0]: %1$u timer og %2$u minut før
da[1]: %1$u timer og %2$u minutter før

en: %1$u hour before | %1$u hours before
da[0]: %1$u time før
da[1]: %1$u timer før

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
da[0]: %1$u minut før
da[1]: %1$u minutter før

en: Event start time
da: Starttidspunkt for begivenhed

en: Copy email
da: Kopiér e-mail

en: Delegated to:
da: Uddelegeret til:

en: optional
da: valgfri

en: Participants
da: Deltagere

en: Accepted
da: Accepteret

en: Tentative
da: Foreløbig

en: Declined
da: Afslået

en: Delegated
da: Uddelegeret

en: Not responded
da: Har ikke svaret

en: %1$u accepted | %1$u accepted
da[0]: %1$u accepteret
da[1]: %1$u accepteret

en: %1$u maybe | %1$u maybe
da[0]: %1$u måske
da[1]: %1$u måske

en: %1$u declined | %1$u declined
da[0]: %1$u afslået
da[1]: %1$u afslået

en: %1$u delegated | %1$u delegated
da[0]: %1$u uddelegeret
da[1]: %1$u uddelegeret

en: %1$u not responded | %1$u not responded
da[0]: %1$u har ikke svaret
da[1]: %1$u har ikke svaret

en: Resources
da: Ressourcer

en: Edit Date
da: Redigér dato

en: Edit date
da: Redigér dato

en: Date
da: Dato

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Edit Time
da: Redigér klokkeslæt

en: Change Timezone
da: Skift tidszone

en: Edit time
da: Redigér klokkeslæt

en: _Done
da: _Færdig

en: This event is in a read-only calendar. It cannot be edited or deleted.
da: Denne begivenhed er i en skrivebeskyttet kalender. Den kan ikke ændres eller slettes.

en: Reminders
da: Påmindelser

en: Notes
da: Noter

en: _Delete Event
da: _Slet begivenhed

en: _Save
da: _Gem

en: New Event
da: Ny begivenhed

en: Event Details
da: Begivenhedsdetaljer

en: Edit Event
da: Redigér begivenhed

en: Organizer
da: Arrangør

en: Add Reminder
da: Tilføj påmindelse

en: Event start
da: Start for begivenhed

en: 5 Minutes
da: 5 minutter

en: 10 Minutes
da: 10 minutter

en: 15 Minutes
da: 15 minutter

en: 30 Minutes
da: 30 minutter

en: 1 Hour
da: 1 time

en: 1 Day
da: 1 dag

en: 2 Days
da: 2 dage

en: 3 Days
da: 3 dage

en: 1 Week
da: 1 uge

en: _All Day
da: _Hele dagen

en: _Time Slot
da: _Tidsperiode

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: End Time
da: Sluttidspunkt

en: Repeat
da: Gentag

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: Daily
da: Dagligt

en: Monday – Friday
da: Mandag – fredag

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: Yearly
da: Årligt

en: End Repeat
da: Slutning af gentagelse

en: Forever
da: Altid

en: Number of Occurrences
da: Antal forekomster

en: Until Date
da: Indtil dato

en: End Repeat Date
da: Dato for slutning af gentagelse

en: Title
da: Titel

en: Select Timezone
da: Vælg tidszone

en: Search Locations
da: Søg placeringer

en: Search for a Timezone
da: Søg efter en tidszone

en: Quit GNOME Calendar
da: Afslut GNOME Kalender

en: Display version number
da: Vis versionsnummer

en: Enable debug messages
da: Aktivér fejlsøgningsbeskeder

en: Open calendar on the passed date
da: Åbn kalender for foregående dato

en: Open calendar showing the passed event
da: Åbn kalender som viser den foregående begivenhed

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
da: Ophavsret © 2012–%d Kalenderens forfattere

en: Weather
da: Vejret

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
da: <b>Denne begivenhed er en del af en skrivebeskyttet kalender</b>.
        Du kan ikke slette eller ændre denne begivenhed.

en: Export Event
da: Eksportér begivenhed

en: No event notes
da: Ingen begivenhedsnoter

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Today %s
da: I dag %s

en: Tomorrow %s
da: I morgen %s

en: Yesterday %s
da: I går %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
da: %2$d. %1$s, %3$d, %4$s

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Yesterday
da: I går

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
da: %2$d. %1$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
da: %2$d. %1$s, %3$d

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
da: I dag, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
da: I morgen, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
da: I går, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
da: %2$d. %1$s, %3$s – %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
da: %2$d. %1$s, %3$d, %4$s – %5$s

en: View Additional Details
da: Vis flere detaljer

en: Edit Additional Details
da: Redigér flere detaljer

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
da: 
    
    På %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
da: 
    
    Sted: %s

note: * Translators: %a is the abbreviated day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %a %B %d
da: %a %d. %B

en: _Join
da: _Deltag

en: Unknown Service
da: Ukendt tjeneste

en: _Edit Details
da: _Redigér detaljer …

en: _Save Event
da: _Gem begivenhed

en: from next Monday
da: fra næste mandag

en: from next Tuesday
da: fra næste tirsdag

en: from next Wednesday
da: fra næste onsdag

en: from next Thursday
da: fra næste torsdag

en: from next Friday
da: fra næste fredag

en: from next Saturday
da: fra næste lørdag

en: from next Sunday
da: fra næste søndag

en: to next Monday
da: indtil næste mandag

en: to next Tuesday
da: indtil næste tirsdag

en: to next Wednesday
da: indtil næste onsdag

en: to next Thursday
da: indtil næste torsdag

en: to next Friday
da: indtil næste fredag

en: to next Saturday
da: indtil næste lørdag

en: to next Sunday
da: indtil næste søndag

en: from Today
da: fra i dag

en: from Tomorrow
da: fra i morgen

en: from Yesterday
da: fra i går

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
da: fra %1$s %2$s

en: to Today
da: indtil i dag

en: to Tomorrow
da: indtil i morgen

en: to Yesterday
da: indtil i går

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
da: indtil %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
da: Ny begivenhed %1$s %2$s

en: New Event Today
da: Ny begivenhed i dag

en: New Event Tomorrow
da: Ny begivenhed i morgen

en: New Event Yesterday
da: Ny begivenhed i går

en: New Event next Monday
da: Ny begivenhed næste mandag

en: New Event next Tuesday
da: Ny begivenhed næste tirsdag

en: New Event next Wednesday
da: Ny begivenhed næste onsdag

en: New Event next Thursday
da: Ny begivenhed næste torsdag

en: New Event next Friday
da: Ny begivenhed næste fredag

en: New Event next Saturday
da: Ny begivenhed næste lørdag

en: New Event next Sunday
da: Ny begivenhed næste søndag

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
da: Ny begivenhed den %d. januar

en: New Event on February %d
da: Ny begivenhed den %d. februar

en: New Event on March %d
da: Ny begivenhed den %d. marts

en: New Event on April %d
da: Ny begivenhed den %d. april

en: New Event on May %d
da: Ny begivenhed den %d. maj

en: New Event on June %d
da: Ny begivenhed den %d. juni

en: New Event on July %d
da: Ny begivenhed den %d. juli

en: New Event on August %d
da: Ny begivenhed den %d. august

en: New Event on September %d
da: Ny begivenhed den %d. september

en: New Event on October %d
da: Ny begivenhed den %d. oktober

en: New Event on November %d
da: Ny begivenhed den %d. november

en: New Event on December %d
da: Ny begivenhed den %d. december

en: Search Events
da: Søg begivenheder

en: Search events
da: Søg begivenheder

en: No results found
da: Fandt ingen resultater

en: One result found | %u results found
da[0]: Et resultat fundet
da[1]: %u resultater fundet

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
da: Synkroniserer fjernkalendere

en: Show Weather
da: Vis vejret

en: Automatic Location
da: Automatisk placering

en: Search locations
da: Søg placeringer

en: Drop Event Files to Import
da: Slip begivenhedsfiler for at importere

en: Toggle Sidebar
da: Sidebjælke til/fra

en: Main Menu
da: Hovedmenu

[ctx: tooltip]
en: Search
da: Søg

en: _Month
da: _Måned

en: _Week
da: _Uge

en: _Agenda
da: _Dagsorden

en: _Today
da: I _dag

en: Go to Today
da: Gå til dags dato

[ctx: tooltip]
en: Add Event
da: Tilføj begivenhed

en: Manage Calendars
da: Håndtér kalendere

en: _Synchronize Calendars
da: _Synkronisér kalendere

en: _Date & Time Settings…
da: Indstillinger for dato & klokkeslæt …

en: _Online Accounts…
da: _Onlinekonti …

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Calendar
da: _Om Kalender

en: Previous Week
da: Forrige uge

en: Next Week
da: Næste uge

en: Week
da: Uge

en: Agenda
da: Dagsorden

en: Another event deleted
da: Anden begivenhed slettet

en: Event deleted
da: Begivenhed slettet

en: Could not import some files: Not ICS files
da: Nogle filer kunne ikke importeres: ikke ICS-filer

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
da: Kunne ikke importere “%s”: ikke en ICS-fil

en: Import Files…
da: Importér filer …

en: _Import
da: _Importér

en: C_alendar
da: _Kalender

en: Import %d event | Import %d events
da[0]: Importér %d begivenhed
da[1]: Importér %d begivenheder

en: Starts
da: Begynder

en: Ends
da: Slutter

en: Description
da: Beskrivelse

en: No error
da: Ingen fejl

en: Bad argument to function
da: Ugyldigt argument til funktionen

en: Failed to allocate a new object in memory
da: Kunne ikke allokere et nyt objekt i hukommelsen

en: File is malformed, invalid, or corrupted
da: Filen er forkert udformet, ugyldig eller ødelagt

en: Failed to parse the calendar contents
da: Kunne ikke fortolke indholdet i kalenderen

en: Failed to read file
da: Kunne ikke læse filen

en: Internal error
da: Intern fejl

en: File is not an iCalendar (.ics) file
da: Filen er ikke en iCalendar-fil (.ics)

[ctx: shortcut dialog]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut dialog]
en: Open Main Menu
da: Åbn hovedmenu

[ctx: shortcut dialog]
en: Toggle Sidebar
da: Sidebjælke til/fra

[ctx: shortcut dialog]
en: New Event
da: Ny begivenhed

[ctx: shortcut dialog]
en: Manage Calendars
da: Håndtér kalendere

[ctx: shortcut dialog]
en: Synchronize Calendars
da: Synkronisér kalendere

[ctx: shortcut dialog]
en: Close Window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut dialog]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut dialog]
en: Shortcuts
da: Genveje

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Forward
da: Gå fremad

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Today
da: Vis i dag

[ctx: shortcut dialog]
en: Next View
da: Næste visning

[ctx: shortcut dialog]
en: Previous View
da: Forrige visning

[ctx: shortcut dialog]
en: View
da: Visning

[ctx: shortcut dialog]
en: Month View
da: Månedsvisning

[ctx: shortcut dialog]
en: Week View
da: Ugevisning

en: No events
da: Ingen begivenheder

note: * Translators: %A is the full day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %A %B %d
da: %A %d. %B

en: On-going
da: I gang

en: New Event…
da: Ny begivenhed …

en: Other event | Other %d events
da[0]: Anden begivenhed
da[1]: %d andre begivenheder

en: Hide Additional Events
da: Skjul yderligere begivenheder

en: Show Additional Events
da: Vis yderligere begivenheder

en: Modify Multiple Events?
da: Ændr flere begivenheder?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
da: Begivenheden, du prøver at ændre, er tilbagevendende. De valgte ændringer skal gælde for:

en: _Only This Event
da: _Kun denne begivenhed

en: _Subsequent Events
da: _Efterfølgende begivenheder

en: _All Events
da: A_lle begivenheder

note: Map
en: View Map
da: Vis kort
