gnome-calendar master - en to es_ES translation catalogue (307 entries)

en: Calendar
es_ES: Calendario

en: Access and manage your calendars
es_ES: Acceder y gestionar sus calendarios

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
es_ES: Calendario;Evento;Recordatorio;

en: Window maximized
es_ES: Ventana maximizada

en: Window maximized state
es_ES: Estado maximizado de la ventana

en: Window size
es_ES: Tamaño de la ventana

en: Window size (width and height).
es_ES: Tamaño de la ventana (anchura y altura).

en: Type of the active view
es_ES: Tipo de vista activa

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
es_ES: Tipo de vista activa; el tipo predeterminado es: vista mensual

en: Weather Service Configuration
es_ES: Servicio de configuración meteorológica

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
es_ES: Indica si se muestran los informes meteorológicos, se usan las ubicaciones automáticas y un nombre de la ubicación

en: Zoom level of the week grid
es_ES: Nivel de ampliación de la vista semanal

en: The current zoom level of the week grid
es_ES: El nivel de ampliación actual de la vista semanal

en: Manage your schedule
es_ES: Gestionar sus programación

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
es_ES: Calendario de gnome es una herramienta elegante que le ayudará a planificar y mantenerse al tanto de su agenda para los próximos días y semanas, ya sea que sus meses estén llenos de reuniones y citas, eventos públicos, logística de viajes u otros compromisos en su vida.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
es_ES: Cree y administre fácilmente calendarios y eventos ilimitados con la vista mensual de desplazamiento infinito, el calendario semanal y la vista de lista de programación de Calendario de GNOME.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
es_ES: Al integrar las últimas tecnologías de GNOME y las mejores prácticas de diseño, el Calendario de GNOME se basa en el servidor de datos maduro Evolution para gestionar grandes cantidades de eventos y proporcionar integración con otras aplicaciones. Puede agregar calendarios de varios servicios de calendario en línea (como NextCloud, Google Calendar y servidores CalDAV/WebDAV), lo que le permite sincronizar sus eventos en múltiples dispositivos y plataformas. El Calendario de GNOME también admite calendarios locales y fuera de línea, por lo que puede usarlo en cualquier lugar y en cualquier momento mientras viaja (o después del colapso de la civilización).

en: Week view
es_ES: Vista de semana

en: Month view
es_ES: Vista de mes

en: Event editor
es_ES: Editor de eventos

en: Read-Only Calendar
es_ES: Calendario de sólo lectura

en: Display Calendar
es_ES: Mostrar calendario

en: Edit calendar
es_ES: Editar calendario

en: Calendar Settings
es_ES: Configuración del calendario

en: Calendars
es_ES: Calendarios

en: _Add Calendar
es_ES: _Añadir calendario

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
es_ES: Calendario «%s» eliminado

en: _Undo
es_ES: Des_hacer

en: Edit Calendar
es_ES: Editar calendario

en: Account
es_ES: Cuenta

en: Open in Settings
es_ES: Abrir en Configuración

en: Location
es_ES: Ubicación

en: Calendar Name
es_ES: Nombre del calendario

en: _Display Calendar
es_ES: _Mostrar calendario

en: _Export Calendar
es_ES: _Exportar calendario

en: _Remove Calendar
es_ES: _Eliminar calendario

en: Calendar URL
es_ES: URL del calendario

en: On This Computer
es_ES: En este equipo

en: Export Calendar
es_ES: Exportar calendario

en: New Calendar
es_ES: Calendario nuevo

en: Create a Local Calendar
es_ES: Crear un calendario local

en: Connect to an Online Calendar
es_ES: Conectase a un calendario en línea

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
es_ES: HTTPS, CalDAV, o URL de Webcal están soportados. Los calendarios en línea que sólo los puede actualizar el proveedor se añadirán como de sólo lectura.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
es_ES: Si el calendario pertenece a una de sus cuentas en línea, puede añadirlo usando la <a href="GOA">configuración de las cuentas en línea</a>.

[ctx: button]
en: Add Calendar
es_ES: Añadir calendario

en: Credentials
es_ES: Credenciales

en: User
es_ES: Usuario

en: Password
es_ES: Contraseña

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Connect
es_ES: _Conectar

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
es_ES[0]: Añadir calendario
es_ES[1]: Añadir %1$u calendarios

en: The URL you have entered appears to be invalid.
es_ES: El URL que ha introducido no es válido.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
es_ES: Se necesita un usuario y contraseña válidos para conectarse a este calendario.

en: This calendar is hidden
es_ES: Este calendario está oculto

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
es_ES: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
es_ES: L

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
es_ES: M

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
es_ES: X

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
es_ES: J

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
es_ES: V

en: Remove Alarm
es_ES: Quitar la alarma

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
es_ES[0]: %1$u día, %2$u hora, y %3$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u día, %2$u hora, y %3$u minutos antes

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
es_ES[0]: %1$u día, %2$u horas, y %3$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u día, %2$u horas, y %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
es_ES[0]: %1$u días, %2$u hora, y %3$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u días, %2$u hora, y %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
es_ES[0]: %1$u días, %2$u horas, y %3$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u días, %2$u horas, y %3$u minutos antes

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
es_ES[0]: %1$u día y %2$u hora antes
es_ES[1]: %1$u día y %2$u horas antes

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
es_ES[0]: %1$u días y %2$u hora antes
es_ES[1]: %1$u días y %2$u horas antes

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
es_ES[0]: %1$u día y %2$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u día y %2$u minutos antes

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
es_ES[0]: %1$u días y %2$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u días y %2$u minutos antes

en: %1$u day before | %1$u days before
es_ES[0]: %1$u día antes
es_ES[1]: %1$u días antes

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
es_ES[0]: %1$u hora y %2$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u hora y %2$u minutos antes

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
es_ES[0]: %1$u horas y %2$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u horas y %2$u minutos antes

en: %1$u hour before | %1$u hours before
es_ES[0]: %1$u hora antes
es_ES[1]: %1$u horas antes

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
es_ES[0]: %1$u minuto antes
es_ES[1]: %1$u minutos antes

en: Event start time
es_ES: Hora de inicio del evento

en: Copy email
es_ES: Copiar correo electrónico

en: Delegated to:
es_ES: Delegado a:

en: optional
es_ES: opcional

en: Participants
es_ES: Participantes

en: Accepted
es_ES: Aceptado

en: Tentative
es_ES: Tentativa

en: Declined
es_ES: Rechazada

en: Delegated
es_ES: Delegado

en: Not responded
es_ES: No respondido

en: %1$u accepted | %1$u accepted
es_ES[0]: %1$u aceptado
es_ES[1]: %1$u aceptados

en: %1$u maybe | %1$u maybe
es_ES[0]: %1$u tal vez
es_ES[1]: %1$u tal vez

en: %1$u declined | %1$u declined
es_ES[0]: %1$u rechazado
es_ES[1]: %1$u rechazados

en: %1$u delegated | %1$u delegated
es_ES[0]: %1$u delegado
es_ES[1]: %1$u delegados

en: %1$u not responded | %1$u not responded
es_ES[0]: %1$u no respondido
es_ES[1]: %1$u no respondidos

en: Resources
es_ES: Recursos

en: Edit Date
es_ES: Editar fecha

en: Edit date
es_ES: Editar fecha

en: Date
es_ES: Fecha

en: Time
es_ES: Hora

en: Edit Time
es_ES: Editar la hora

en: Change Timezone
es_ES: Cambiar la zona horaria

en: Edit time
es_ES: Editar hora

en: _Done
es_ES: _Hecho

en: This event is in a read-only calendar. It cannot be edited or deleted.
es_ES: Este evento es parte de un calendario de solo lectura. No puede eliminar ni cambiar.

en: Reminders
es_ES: Recordatorios

en: Notes
es_ES: Notas

en: _Delete Event
es_ES: _Eliminar evento

en: _Save
es_ES: _Guardar

en: New Event
es_ES: Evento nuevo

en: Event Details
es_ES: Detalles del evento

en: Edit Event
es_ES: Editar evento

en: Previous %1$s
es_ES: Anterior %1$s

en: Next %1$s
es_ES: Siguiente %1$s

en: Organizer
es_ES: Organizador

en: Add Reminder
es_ES: Añadir recordatorio

en: Event start
es_ES: Inicio del evento

en: 5 Minutes
es_ES: 5 minutos

en: 10 Minutes
es_ES: 10 minutos

en: 15 Minutes
es_ES: 15 minutos

en: 30 Minutes
es_ES: 30 minutos

en: 1 Hour
es_ES: 1 hora

en: 1 Day
es_ES: 1 día

en: 2 Days
es_ES: 2 días

en: 3 Days
es_ES: 3 días

en: 1 Week
es_ES: 1 semana

en: _All Day
es_ES: _Todo el día

en: _Time Slot
es_ES: _Franja de tiempo

en: Start Date
es_ES: Fecha de inicio

en: End Date
es_ES: Fecha de fin

en: Start Time
es_ES: Hora de inicio

en: End Time
es_ES: Hora de fin

en: Repeat
es_ES: Repetir

en: No Repeat
es_ES: No repetir

en: Daily
es_ES: Diariamente

en: Monday – Friday
es_ES: De lunes a viernes

en: Weekly
es_ES: Semanalmente

en: Monthly
es_ES: Mensualmente

en: Yearly
es_ES: Anualmente

en: End Repeat
es_ES: Terminar repetición

en: Forever
es_ES: Para siempre

en: Number of Occurrences
es_ES: Número de coincidencias

en: Until Date
es_ES: Hasta la fecha

en: End Repeat Date
es_ES: Fecha de fin de repetición

en: Title
es_ES: Título

en: Select Timezone
es_ES: Seleccione la zona horaria

en: Search Locations
es_ES: Buscar ubicaciones

en: Search for a Timezone
es_ES: Buscar una zona horaria

en: Quit GNOME Calendar
es_ES: Salir de calendario de GNOME

en: Display version number
es_ES: Mostrar el número de versión

en: Enable debug messages
es_ES: Activar mensajes de depuración

en: Open calendar on the passed date
es_ES: Abrir el calendario en una fecha pasada

en: Open calendar showing the passed event
es_ES: Abrir el calendario en una evento pasada

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
es_ES: Copyright © 2012–%d Los autores de Calendario

en: Weather
es_ES: Meteorología

note: * Translators: %B is the month name and %Y is the year. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %B %Y
es_ES: %B de %Y

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
es_ES: <b>Este evento es parte de un calendario de solo lectura</b>
    No puede eliminar ni cambiar este evento.

en: Export Event
es_ES: Exportar evento

en: No event notes
es_ES: No hay notas del evento

en: January
es_ES: Enero

en: February
es_ES: Febrero

en: March
es_ES: Marzo

en: April
es_ES: Abril

en: June
es_ES: Junio

en: July
es_ES: Julio

en: August
es_ES: Agosto

en: September
es_ES: Septiembre

en: October
es_ES: Octubre

en: November
es_ES: Noviembre

en: December
es_ES: Diciembre

en: Today %s
es_ES: Hoy %s

en: Tomorrow %s
es_ES: Mañana %s

en: Yesterday %s
es_ES: Ayer %s

en: Today
es_ES: Hoy

en: Tomorrow
es_ES: Mañana

en: Yesterday
es_ES: Ayer

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
es_ES: Hoy, %1$s — %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
es_ES: Mañana, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
es_ES: Ayer, %1$s – %2$s

en: View Additional Details
es_ES: Ver detalles adicionales

en: Edit Additional Details
es_ES: Editar detalles adicionales

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
es_ES: 
    
    En %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
es_ES: 
    
    En %s

note: * Translators: %a is the abbreviated day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %a %B %d
es_ES: %a, %d de %B

en: _Join
es_ES: _Unirse

en: Unknown Service
es_ES: Servicio desconocido

en: _Edit Details
es_ES: _Editar detalles

en: _Save Event
es_ES: _Guardar evento

en: from next Monday
es_ES: desde el próximo lunes

en: from next Tuesday
es_ES: desde el próximo martes

en: from next Wednesday
es_ES: desde el próximo miércoles

en: from next Thursday
es_ES: desde el próximo jueves

en: from next Friday
es_ES: desde el próximo viernes

en: from next Saturday
es_ES: desde el próximo sábado

en: from next Sunday
es_ES: desde el próximo domingo

en: to next Monday
es_ES: hasta el próximo lunes

en: to next Tuesday
es_ES: hasta el próximo martes

en: to next Wednesday
es_ES: hasta el próximo miércoles

en: to next Thursday
es_ES: hasta el próximo jueves

en: to next Friday
es_ES: hasta el próximo viernes

en: to next Saturday
es_ES: hasta el próximo sábado

en: to next Sunday
es_ES: hasta el próximo domingo

en: from Today
es_ES: desde hoy

en: from Tomorrow
es_ES: desde mañana

en: from Yesterday
es_ES: desde ayer

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
es_ES: desde %1$s %2$s

en: to Today
es_ES: hasta hoy

en: to Tomorrow
es_ES: hasta mañana

en: to Yesterday
es_ES: hasta ayer

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
es_ES: hasta %1$s %2$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
es_ES: Evento nuevo el %1$s %2$s

en: New Event Today
es_ES: Evento nuevo hoy

en: New Event Tomorrow
es_ES: Evento nuevo mañana

en: New Event Yesterday
es_ES: Evento nuevo ayer

en: New Event next Monday
es_ES: Evento nuevo en el próximo lunes

en: New Event next Tuesday
es_ES: Evento nuevo en el próximo martes

en: New Event next Wednesday
es_ES: Evento nuevo el próximo miércoles

en: New Event next Thursday
es_ES: Evento nuevo en el próximo jueves

en: New Event next Friday
es_ES: Evento nuevo en el próximo viernes

en: New Event next Saturday
es_ES: Evento nuevo el próximo sábado

en: New Event next Sunday
es_ES: Evento nuevo en el próximo domingo

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
es_ES: Evento nuevo el %d de enero

en: New Event on February %d
es_ES: Evento nuevo el %d de febrero

en: New Event on March %d
es_ES: Evento nuevo el %d de marzo

en: New Event on April %d
es_ES: Evento nuevo el %d de abril

en: New Event on May %d
es_ES: Evento nuevo el %d de mayo

en: New Event on June %d
es_ES: Evento nuevo el %d de junio

en: New Event on July %d
es_ES: Evento nuevo el %d de julio

en: New Event on August %d
es_ES: Evento nuevo el %d de agosto

en: New Event on September %d
es_ES: Evento nuevo el %d de septiembre

en: New Event on October %d
es_ES: Evento nuevo el %d de octubre

en: New Event on November %d
es_ES: Evento nuevo el %d de noviembre

en: New Event on December %d
es_ES: Evento nuevo el %d de diciembre

en: Search Events
es_ES: Buscar eventos

en: Search events
es_ES: Buscar eventos

en: No results found
es_ES: No se encontraron resultados.

en: One result found | %u results found
es_ES[0]: Se encontró un resultado
es_ES[1]: %u resultados encontrados

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
es_ES: Sincronizando calendarios remotos

en: Show Weather
es_ES: Mostrar información meteorológica

en: Automatic Location
es_ES: Ubicación automática

en: Search locations
es_ES: Buscar ubicaciones

en: Drop Event Files to Import
es_ES: Arrastrar eventos para importarlos

en: Toggle Sidebar
es_ES: Conmutar barra lateral

en: Main Menu
es_ES: Menú principal

[ctx: tooltip]
en: Search
es_ES: Buscar

en: _Month
es_ES: _Mes

en: _Week
es_ES: _Semana

en: _Today
es_ES: _Hoy

en: Go to Today
es_ES: Ir a hoy

[ctx: tooltip]
en: Add Event
es_ES: Añadir evento

en: Manage Calendars
es_ES: Gestionar calendarios

en: _Synchronize Calendars
es_ES: _Sincronizar calendarios

en: _Date & Time Settings…
es_ES: Configuración de fecha y hora…

en: _Online Accounts…
es_ES: C_uentas en línea…

en: _Keyboard Shortcuts
es_ES: _Atajos del teclado

en: _About Calendar
es_ES: _Acerca de Calendario

en: Previous Week
es_ES: Semana anterior

en: Previous Month
es_ES: Mes anterior

en: Next Week
es_ES: Siguiente semana

en: Next Month
es_ES: Siguiente mes

en: Week
es_ES: Semana

en: Month
es_ES: Mes

en: Another event deleted
es_ES: Otro evento eliminado

en: Event deleted
es_ES: Evento eliminado

en: Could not import some files: Not ICS files
es_ES: No se han podido importar algunos archivos: no son archivos ICS

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
es_ES: No se pudo importar «%s»: no es un archivo ICS

en: Import Files…
es_ES: Importar archivos…

en: _Import
es_ES: _Importar

en: C_alendar
es_ES: C_alendario

en: Import %d event | Import %d events
es_ES[0]: Importar %d evento
es_ES[1]: Importar %d eventos

en: Starts
es_ES: Empieza

en: Ends
es_ES: Termina

en: Description
es_ES: Descripción

en: No error
es_ES: Sin errores

en: Bad argument to function
es_ES: Argumento incorrecto para la función

en: Failed to allocate a new object in memory
es_ES: Falló al reservar un objeto nuevo en memoria

en: File is malformed, invalid, or corrupted
es_ES: El archivo está mal formado o corrupto

en: Failed to parse the calendar contents
es_ES: Falló al analizar el contenido del calendario

en: Failed to read file
es_ES: Falló al leer el archivo

en: Internal error
es_ES: Error interno

en: File is not an iCalendar (.ics) file
es_ES: No es un archivo iCalendar (.ics)

[ctx: shortcut dialog]
en: Open Main Menu
es_ES: Abrir el menú de mensajes

[ctx: shortcut dialog]
en: Toggle Sidebar
es_ES: Conmutar barra lateral

[ctx: shortcut dialog]
en: New Event
es_ES: Siguiente evento

[ctx: shortcut dialog]
en: Manage Calendars
es_ES: Gestionar calendarios

[ctx: shortcut dialog]
en: Synchronize Calendars
es_ES: Sincronizar calendarios

[ctx: shortcut dialog]
en: Close Window
es_ES: Cerrar la ventana

[ctx: shortcut dialog]
en: Search
es_ES: Buscar

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Help
es_ES: Mostrar la ayuda

[ctx: shortcut dialog]
en: Shortcuts
es_ES: Atajos

[ctx: shortcut dialog]
en: Navigation
es_ES: Navegación

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Back
es_ES: Atrás

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Forward
es_ES: Avanzar

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Today
es_ES: <gui>Mostrar</gui>

[ctx: shortcut dialog]
en: Next View
es_ES: <gui>Ver</gui>

[ctx: shortcut dialog]
en: Previous View
es_ES: <gui>Ver</gui>

[ctx: shortcut dialog]
en: View
es_ES: Ver

[ctx: shortcut dialog]
en: Month View
es_ES: Vista mensual

[ctx: shortcut dialog]
en: Week View
es_ES: Vista semanal

en: No events
es_ES: No hay eventos

note: * Translators: %A is the full day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %A %B %d
es_ES: %A, %d de %B

en: On-going
es_ES: En curso

en: New Event…
es_ES: Evento nuevo…

en: Other event | Other %d events
es_ES[0]: Otro evento
es_ES[1]: Otros %d eventos

en: Hide Additional Events
es_ES: Ocultar eventos adicionales

en: Show Additional Events
es_ES: Mostrar eventos adicionales

en: Modify Multiple Events?
es_ES: ¿Quiere modificar varios eventos?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
es_ES: El evento que intenta modificar es recurrente. Los cambios que ha seleccionado se deben aplicar a:

en: _Only This Event
es_ES: _Sólo este evento

en: _Subsequent Events
es_ES: _Eventos próximos

en: _All Events
es_ES: _Todos los eventos

note: Map
en: View Map
es_ES: Ver mapa

en: Bing Maps
es_ES: Mapas de Bing
