gnome-calendar master - en to pt_BR translation catalogue (315 entries)

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Access and manage your calendars
pt_BR: Acesse e gerencie seus calendários

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Calendar;Event;Reminder;
pt_BR: Calendário;Agenda;Evento;Lembrete;

en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

en: Window maximized state
pt_BR: Estado de janela maximizada

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt_BR: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Type of the active view
pt_BR: Tipo da visão ativa

en: Type of the active window view, default value is: monthly view
pt_BR: Tipo da visão da janela ativa, sendo o padrão: visão mensal

en: Weather Service Configuration
pt_BR: Configuração de serviço de meteorologia

en: Whether weather reports are shown, automatic locations are used and a location-name
pt_BR: Se as previsões do tempo são mostradas, localizações automáticas são usadas e um nome de localização

en: Zoom level of the week grid
pt_BR: Nível de ampliação da grade de semana

en: The current zoom level of the week grid
pt_BR: O nível de ampliação atual da grade de semana

en: Manage your schedule
pt_BR: Gerencie sua agenda

en: GNOME Calendar is an elegant tool to help you plan and stay on top of your schedule for upcoming days and weeks, whether your months are filled with meetings and appointments, public events, travel logistics, or other commitments in your life.
pt_BR: O Calendário do GNOME é uma ferramenta elegante que ajuda você a planejar e ficar em dia com sua agenda para os próximos dias e semanas, seja por seus meses estarem cheios de reuniões e compromissos, eventos públicos, logistícas de viagem, ou outros compromissos na sua vida.

en: Easily create and manage unlimited calendars and events with GNOME Calendar's infinite scrolling month view, week timetable, and scheduling list view.
pt_BR: Crie e gerencie facilmente um número ilimitado de calendários e eventos com a vista de meses com rolagem infinita do Calendário do GNOME, horários da semana, e vista de agendamentos em forma de lista.

en: Integrating the latest GNOME technologies and design best practices, GNOME Calendar builds on top of the mature Evolution data server to manage large quantities of events and to provide integration with other applications. You can add calendars from various online calendaring services (like NextCloud, Google Calendar, and CalDAV / WebDAV servers), enabling you to synchronize your events across multiple devices and platforms. GNOME Calendar also supports local and offline calendaring, so you can use it anywhere and anytime while travelling (or after civilization's collapse.)
pt_BR: Integrando as mais recentes tecnologias do GNOME e as melhores praticas de project design, o Calendário do GNOME foi construído sobre o maduro servidor de dados Evolution, para gerenciar altas quantidades de eventos e fornecer integração com outros aplicativos. Você pode adicionar calendários de vários serviços online (como Nextcloud, Calendário do Google, e servidores CalDAV / WebDAV), permitindo que você sincronize seus eventos entre vários dispositivos e plataformas. O Calendário do GNOME também suporta calendários locais e offline, para que você possa acessar seus calendários em qualquer lugar e a qualquer momento enquanto viaja (ou depois do colapso da civilização.)

en: Month view
pt_BR: Visão por mês

en: Week view
pt_BR: Visão de semana

en: Agenda view
pt_BR: Visão da Agenda

en: Event editor
pt_BR: Editor de eventos

en: Read-Only Calendar
pt_BR: _Calendário somente leitura

en: Display Calendar
pt_BR: _Exibir calendário

en: Edit calendar
pt_BR: Editar calendário

en: Calendar Settings
pt_BR: Configurações do calendário

en: Calendars
pt_BR: Calendários

en: _Add Calendar
pt_BR: _Adicionar calendário

note: Create the new toast TRANSLATORS: %s is a calendar name.
en: Calendar “%s” removed
pt_BR: Calendário “%s” removido

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Edit Calendar
pt_BR: Editar calendário

en: Account
pt_BR: Conta

en: Open in Settings
pt_BR: Abrir em Configurações

en: Location
pt_BR: Localização

en: Calendar Name
pt_BR: Nome do calendário

en: Color
pt_BR: Cor

en: _Display Calendar
pt_BR: _Exibir calendário

en: _Export Calendar
pt_BR: _Exportar um calendário

en: _Remove Calendar
pt_BR: _Remover calendário

en: Calendar URL
pt_BR: URL do calendário

en: On This Computer
pt_BR: Neste computador

en: Export Calendar
pt_BR: Exporta um calendário

en: New Calendar
pt_BR: Novo calendário

en: Create a Local Calendar
pt_BR: Criar um calendário local

en: Connect to an Online Calendar
pt_BR: Conectar-se a um calendário online

en: HTTPS, CalDAV, or Webcal URLs are supported. Online calendars that can only be updated by the provider will be added as read-only.
pt_BR: URLs HTTPS, CalDAV ou Webcal são suportadas. Calendários online que só podem ser atualizados na fonte serão adicionados em modo somente leitura.

en: If the calendar belongs to one of your online accounts, you can add it through the <a href="GOA">online account settings</a>.
pt_BR: Se o calendário pertence a uma de suas contas on-line, você pode adicioná-lo através das <a href="GOA">configurações de contas on-line</a>.

[ctx: button]
en: Add Calendar
pt_BR: Adicionar calendário

en: Credentials
pt_BR: Credenciais

en: User
pt_BR: Usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Connect
pt_BR: _Conectar

en: Add Calendar | Add %1$u Calendars
pt_BR[0]: Adicionar calendário
pt_BR[1]: Adicionar %1$u calendários

en: The URL you have entered appears to be invalid.
pt_BR: A URL que você inseriu parece ser inválida.

en: A valid user and password are required to connect to this calendar.
pt_BR: A senha e o usuário válidos são necessários para conectar a este calendário.

en: This calendar is hidden
pt_BR: Este calendário está oculto

en: Month
pt_BR: Mês

en: Previous Month
pt_BR: Mês anterior

en: Next Month
pt_BR: Próximo mês

en: Year
pt_BR: Ano

en: Previous Year
pt_BR: Ano anterior

en: Next Year
pt_BR: Próximo ano

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S". * Please make sure these abbreviations match GNOME Shell's * abbreviations for your language.
en: S
pt_BR: D

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
pt_BR: S

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
pt_BR: Q

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
pt_BR: Q

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
pt_BR: S

en: Remove Alarm
pt_BR: Remover alarme

en: %1$u day, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hour, and %3$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dia, %2$u hora e %3$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dia, %2$u hora e %3$u minutos antes

en: %1$u day, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u day, %2$u hours, and %3$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dia, %2$u horas e %3$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dia, %2$u horas e %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hour, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hour, and %3$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dias, %2$u hora e %3$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dias, %2$u hora e %3$u minutos antes

en: %1$u days, %2$u hours, and %3$u minute before | %1$u days, %2$u hours, and %3$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dias, %2$u horas e %3$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dias, %2$u horas e %3$u minutos antes

en: %1$u day and %2$u hour before | %1$u day and %2$u hours before
pt_BR[0]: %1$u dia e %2$u hora antes
pt_BR[1]: %1$u dia e %2$u horas antes

en: %1$u days and %2$u hour before | %1$u days and %2$u hours before
pt_BR[0]: %1$u dias e %2$u hora antes
pt_BR[1]: %1$u dias e %2$u horas antes

en: %1$u day and %2$u minute before | %1$u day and %2$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dia e %2$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dia e %2$u minutos antes

en: %1$u days and %2$u minute before | %1$u days and %2$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u dias e %2$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u dias e %2$u minutos antes

en: %1$u day before | %1$u days before
pt_BR[0]: %1$u dia antes
pt_BR[1]: %1$u dias antes

en: %1$u hour and %2$u minute before | %1$u hour and %2$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u hora e %2$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u hora e %2$u minutos antes

en: %1$u hours and %2$u minute before | %1$u hours and %2$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u horas e %2$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u horas e %2$u minutos antes

en: %1$u hour before | %1$u hours before
pt_BR[0]: %1$u hora antes
pt_BR[1]: %1$u horas antes

en: %1$u minute before | %1$u minutes before
pt_BR[0]: %1$u minuto antes
pt_BR[1]: %1$u minutos antes

en: Event start time
pt_BR: Horário de início do evento

en: Copy email
pt_BR: Copiar e-mail

en: Delegated to:
pt_BR: Delegado para:

en: optional
pt_BR: opcional

en: Participants
pt_BR: Participantes

en: Accepted
pt_BR: Aceito

en: Tentative
pt_BR: Tentativa

en: Declined
pt_BR: Recusado

en: Delegated
pt_BR: Delegado

en: Not responded
pt_BR: Não respondido

en: %1$u accepted | %1$u accepted
pt_BR[0]: %1$u aceito
pt_BR[1]: %1$u aceitos

en: %1$u maybe | %1$u maybe
pt_BR[0]: %1$u talvez
pt_BR[1]: %1$u talvez

en: %1$u declined | %1$u declined
pt_BR[0]: %1$u rejeitado
pt_BR[1]: %1$u rejeitados

en: %1$u delegated | %1$u delegated
pt_BR[0]: %1$u delegado
pt_BR[1]: %1$u delegados

en: %1$u not responded | %1$u not responded
pt_BR[0]: %1$u não respondido
pt_BR[1]: %1$u não respondidos

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Edit Date
pt_BR: Edita data

en: Edit date
pt_BR: Editar data

en: Date
pt_BR: Data

en: Time
pt_BR: Hora

en: Edit Time
pt_BR: Edita hora

en: Change Timezone
pt_BR: Alterar fuso horário

en: Edit time
pt_BR: Editar hora

en: _Done
pt_BR: _Feito

en: This event is in a read-only calendar. It cannot be edited or deleted.
pt_BR: Este evento está em um calendário somente leitura. Ele não pode ser editado ou excluído.

en: Reminders
pt_BR: Lembretes

en: _Delete Event
pt_BR: _Excluir evento

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: New Event
pt_BR: Novo evento

en: Event Details
pt_BR: Mais detalhes

en: Edit Event
pt_BR: Editar evento

en: Organizer
pt_BR: Organizador

en: Add Reminder
pt_BR: Adicionar um lembrete

en: Event start
pt_BR: Início do evento

en: 5 Minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 10 Minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 15 Minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 30 Minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 1 Hour
pt_BR: 1 hora

en: 1 Day
pt_BR: 1 dia

en: 2 Days
pt_BR: 2 dias

en: 3 Days
pt_BR: 3 dias

en: 1 Week
pt_BR: 1 semana

en: _All Day
pt_BR: _Todo o dia

en: _Time Slot
pt_BR: _Intervalo de tempo

en: Start Date
pt_BR: Data inicial

en: End Date
pt_BR: Data final

en: Start Time
pt_BR: Horário inicial

en: End Time
pt_BR: Hora final

en: Repeat
pt_BR: Repetir

en: No Repeat
pt_BR: Não repetir

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Monday – Friday
pt_BR: Segunda – Sexta

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: End Repeat
pt_BR: Terminar repetição

en: Forever
pt_BR: Sempre

en: Number of Occurrences
pt_BR: Número de ocorrências

en: Until Date
pt_BR: Até a data

en: End Repeat Date
pt_BR: Terminar repetição de data

en: Title
pt_BR: Título

en: Select Timezone
pt_BR: Selecionar fuso horário

en: Search Locations
pt_BR: Pesquisa localizações

en: Search for a Timezone
pt_BR: Pesquisa por um fuso horário

en: Quit GNOME Calendar
pt_BR: Sair do GNOME Calendário

en: Display version number
pt_BR: Exibir número da versão

en: Enable debug messages
pt_BR: Habilitar mensagens de depuração

en: Open calendar on the passed date
pt_BR: Abrir calendário na data anterior

en: Open calendar showing the passed event
pt_BR: Abrir calendário mostrando o evento anterior

en: Copyright © 2012–%d The Calendar authors
pt_BR: Copyright © 2012–%d Os autores do Calendário

en: Weather
pt_BR: Meteorologia

note: * Translators: %OB is the month name and %Y is the year. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %OB %Y
pt_BR: %OB de %Y

en: <b>This event is part of a read-only calendar</b>
        You cannot delete or change this event.
pt_BR: <b>Este evento faz parte de um calendário somente leitura</b>
     Você não pode excluir ou alterar este evento.

en: Export Event
pt_BR: Exportar evento

en: No event notes
pt_BR: Nenhuma nota de evento

en: Open Location
pt_BR: Abrir localização

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Today %s
pt_BR: Hoje %s

en: Tomorrow %s
pt_BR: Amanhã %s

en: Yesterday %s
pt_BR: Ontem %s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$ is the hour. This format string results in dates * like "November 21, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s
pt_BR: %2$d de %1$s, %3$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, and %4$s is the hour. This format string * results in dates like "November 21, 2020, 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s
pt_BR: %2$d de %1$s de %3$d, %4$s

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), and %2$d is * the day of month. This format string results in dates like * "November 21".
en: %1$s %2$d
pt_BR: %2$d de %1$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, and %3$d is the year. This format string results in dates * like "November 21, 2020".
en: %1$s %2$d, %3$d
pt_BR: %2$d de %1$s de %3$d

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Today, 19:00 — 22:00"
en: Today, %1$s — %2$s
pt_BR: Hoje, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Tomorrow, %1$s – %2$s
pt_BR: Amanhã, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is the start hour, and %2$s is the end hour, for * example: "Tomorrow, 19:00 — 22:00"
en: Yesterday, %1$s – %2$s
pt_BR: Ontem, %1$s – %2$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$s is the start hour, and %4$s is the end hour. This * format string results in dates like "November 21, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$s – %4$s
pt_BR: %2$d de %1$s, %3$s – %4$s

note: * Translators: %1$s is a month name (e.g. November), %2$d is the day * of month, %3$d is the year, %4$s is the start hour, and %5$s is the * end hour. This format string results in dates like: * * "November 21, 2021, 19:00 — 22:00".
en: %1$s %2$d, %3$d, %4$s – %5$s
pt_BR: %2$d de %1$s de %3$d, %4$s – %5$s

en: View Additional Details
pt_BR: Ver detalhes adicionais

en: Edit Additional Details
pt_BR: Editar detalhes adicionais

note: Translators: %s is the meeting service name for the event (e.g. "Google Meet")
en: 
    
    On %s
pt_BR: 
    
    Em %s

note: Translators: %s is a URL informed as the location of the event Translators: %s is the location of the event (e.g. "Downtown, 3rd Avenue")
en: 
    
    At %s
pt_BR: 
    
    Em %s

note: * Translators: %a is the abbreviated day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %a %B %d
pt_BR: %a %d de %B

en: _Join
pt_BR: _Entrar

en: Unknown Service
pt_BR: Serviço desconhecido

en: _Edit Details
pt_BR: _Editar detalhes

en: _Save Event
pt_BR: _Salvar evento

en: from next Monday
pt_BR: da próxima segunda-feira

en: from next Tuesday
pt_BR: da próxima terça-feira

en: from next Wednesday
pt_BR: da próxima quarta-feira

en: from next Thursday
pt_BR: da próxima quinta-feira

en: from next Friday
pt_BR: da próxima sexta-feira

en: from next Saturday
pt_BR: do próximo sábado

en: from next Sunday
pt_BR: do próximo domingo

en: to next Monday
pt_BR: até a próxima segunda-feira

en: to next Tuesday
pt_BR: até a próxima terça-feira

en: to next Wednesday
pt_BR: até a próxima quarta-feira

en: to next Thursday
pt_BR: até a próxima quinta-feira

en: to next Friday
pt_BR: até a próxima sexta-feira

en: to next Saturday
pt_BR: até o próximo sábado

en: to next Sunday
pt_BR: até o próximo domingo

en: from Today
pt_BR: de hoje

en: from Tomorrow
pt_BR: de amanhã

en: from Yesterday
pt_BR: de ontem

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: from %1$s %2$s
pt_BR: de %2$s de %1$s

en: to Today
pt_BR: até hoje

en: to Tomorrow
pt_BR: até amanhã

en: to Yesterday
pt_BR: até ontem

note: Translators: * this is the format string for representing a date consisting of a month * name and a date of month.
en: to %1$s %2$s
pt_BR: até %2$s de %1$s

note: Translators: %1$s is the start date (e.g. "from Today") and %2$s is the end date (e.g. "to Tomorrow")
en: New Event %1$s %2$s
pt_BR: Novo evento %1$s %2$s

en: New Event Today
pt_BR: Novo evento hoje

en: New Event Tomorrow
pt_BR: Novo evento amanhã

en: New Event Yesterday
pt_BR: Novo evento ontem

en: New Event next Monday
pt_BR: Novo evento na próxima segunda-feira

en: New Event next Tuesday
pt_BR: Novo evento na próxima terça-feira

en: New Event next Wednesday
pt_BR: Novo evento na próxima quarta-feira

en: New Event next Thursday
pt_BR: Novo evento na próxima quinta-feira

en: New Event next Friday
pt_BR: Novo evento na próxima sexta-feira

en: New Event next Saturday
pt_BR: Novo evento no próximo sábado

en: New Event next Sunday
pt_BR: Novo evento no próximo domingo

note: Translators: %d is the numeric day of month
en: New Event on January %d
pt_BR: Novo evento em %d de janeiro

en: New Event on February %d
pt_BR: Novo evento em %d de fevereiro

en: New Event on March %d
pt_BR: Novo evento em %d de março

en: New Event on April %d
pt_BR: Novo evento em %d de abril

en: New Event on May %d
pt_BR: Novo evento em %d de maio

en: New Event on June %d
pt_BR: Novo evento em %d de junho

en: New Event on July %d
pt_BR: Novo evento em %d de julho

en: New Event on August %d
pt_BR: Novo evento em %d de agosto

en: New Event on September %d
pt_BR: Novo evento em %d de setembro

en: New Event on October %d
pt_BR: Novo evento em %d de outubro

en: New Event on November %d
pt_BR: Novo evento em %d de novembro

en: New Event on December %d
pt_BR: Novo evento em %d de dezembro

en: Search Events
pt_BR: Pesquisa por eventos

en: Search events
pt_BR: Pesquisa por eventos

en: No results found
pt_BR: Nenhum resultado localizado

en: One result found | %u results found
pt_BR[0]: Um resultado localizado
pt_BR[1]: %u resultados localizados

[ctx: tooltip]
en: Synchronizing Remote Calendars
pt_BR: Sincronizando calendários remotos

en: Show Weather
pt_BR: Mostrar meteorologia

en: Automatic Location
pt_BR: Localização automática

en: Search locations
pt_BR: Pesquisa por localizações

en: Drop Event Files to Import
pt_BR: Arraste arquivos de evento para importar

en: Toggle Sidebar
pt_BR: Alternar barra lateral

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

[ctx: tooltip]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: _Month
pt_BR: _Mês

en: _Week
pt_BR: _Semana

en: _Today
pt_BR: _Hoje

en: Go to Today
pt_BR: Ir para hoje

[ctx: tooltip]
en: Add Event
pt_BR: Adicionar evento

en: Manage Calendars
pt_BR: Gerenciar calendários

en: _Synchronize Calendars
pt_BR: _Sincronizar calendários

en: _Date & Time Settings…
pt_BR: Configurações de _data & hora…

en: _Online Accounts…
pt_BR: Contas _online…

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do _teclado

en: _About Calendar
pt_BR: _Sobre o Calendário

en: Previous Week
pt_BR: Semana anterior

en: Next Week
pt_BR: Próxima semana

en: Week
pt_BR: Semana

en: Another event deleted
pt_BR: Outro evento excluído

en: Event deleted
pt_BR: Evento excluído

en: Could not import some files: Not ICS files
pt_BR: Não foi possível importar alguns arquivos: Não são arquivos ICS

en: Could not import “%s”: Not an ICS file
pt_BR: Não foi possível importar “%s”: não é um arquivo ICS

en: Import Files…
pt_BR: Importar arquivos…

en: _Import
pt_BR: _Importar

en: C_alendar
pt_BR: C_alendário

en: Import %d event | Import %d events
pt_BR[0]: Importar %d evento
pt_BR[1]: Importar %d eventos

en: Starts
pt_BR: Inicia

en: Ends
pt_BR: Termina

en: Description
pt_BR: Descrição

en: No error
pt_BR: Nenhum erro

en: Bad argument to function
pt_BR: Argumento inválido para função

en: Failed to allocate a new object in memory
pt_BR: Falha ao alocar um novo objeto na memória

en: File is malformed, invalid, or corrupted
pt_BR: O arquivo está malformado, inválido ou corrompido

en: Failed to parse the calendar contents
pt_BR: Falha ao analisar o conteúdo do calendário

en: Failed to read file
pt_BR: Falha ao ler o arquivo

en: Internal error
pt_BR: Erro interno

en: File is not an iCalendar (.ics) file
pt_BR: O arquivo não é um arquivo de iCalendar (.ics)

[ctx: shortcut dialog]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut dialog]
en: Open Main Menu
pt_BR: Abre o menu principal

[ctx: shortcut dialog]
en: Toggle Sidebar
pt_BR: Alterna a barra lateral

[ctx: shortcut dialog]
en: New Event
pt_BR: Novo evento

[ctx: shortcut dialog]
en: Manage Calendars
pt_BR: Gerenciar calendários

[ctx: shortcut dialog]
en: Synchronize Calendars
pt_BR: Sincronizar calendários

[ctx: shortcut dialog]
en: Close Window
pt_BR: Fecha a janela

[ctx: shortcut dialog]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Help
pt_BR: Exibe a ajuda

[ctx: shortcut dialog]
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

[ctx: shortcut dialog]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Back
pt_BR: Voltar

[ctx: shortcut dialog]
en: Go Forward
pt_BR: Avança

[ctx: shortcut dialog]
en: Show Today
pt_BR: Mostra o dia de hoje

[ctx: shortcut dialog]
en: Next View
pt_BR: Próxima visualização

[ctx: shortcut dialog]
en: Previous View
pt_BR: Visualização anterior

[ctx: shortcut dialog]
en: View
pt_BR: Visualização

[ctx: shortcut dialog]
en: Month View
pt_BR: Visualização mensal

[ctx: shortcut dialog]
en: Week View
pt_BR: Visualização semanal

en: No events
pt_BR: Nenhum evento

note: * Translators: %A is the full day name, %B is the month name * and %d is the day of the month as a number between 0 and 31. * More formats can be found on the doc: * https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html
en: %A %B %d
pt_BR: %a %d de %B

en: New Event…
pt_BR: Novo evento…

en: Other event | Other %d events
pt_BR[0]: Outro evento
pt_BR[1]: Outros %d eventos

en: Hide Additional Events
pt_BR: Esconder eventos adicionais

en: Show Additional Events
pt_BR: Ver eventos adicionais

en: Modify Multiple Events?
pt_BR: Modificar vários eventos?

en: The event you are trying to modify is recurring. The changes you have selected should be applied to:
pt_BR: O evento que você está tentando modificar é recorrente. As alterações selecionadas devem ser aplicadas em:

en: _Only This Event
pt_BR: _Somente este evento

en: _Subsequent Events
pt_BR: Eventos _subsequentes

en: _All Events
pt_BR: _Todos eventos

note: Map
en: View Map
pt_BR: Visualização de mapa
