calls master - en to da translation catalogue (119 entries)

en: Calls
da: Opkald

en: Phone
da: Telefon

en: A phone dialer and call handler
da: Et program til at ringe op og håndtere opkald med

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
da: Telefon;Opkald;Ring;Ring op;Opringer;PSTN;

en: Calls (daemon)
da: Opkald (dæmon)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
da: Et program til at ringe op og håndtere opkald med (dæmontilstand)

en: Make phone and SIP calls
da: Foretag telefon- og SIP-opkald

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
da: Opkald er et enkelt, elegant program til telefonopkald og håndtering af opkald til GNOME. Det kan bruges med et mobilmodem til almindelige telefonopkald såvel som VoIP-opkald ved hjælp af SIP-protokollen.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
da: Foretag et telefonopkald

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
da: Opkaldshistorikken

en: Whether calls should automatically use the default origin
da: Om opkald automatisk skal bruge standardoprindelsen

en: The country code as reported by the modem
da: Landekoden rapporteret af modemmet

en: The country code is used for contact name lookup
da: Landekoden bruges til opslag af kontaktpersoners navne

en: The plugins to load automatically
da: Udvidelsesmoduler som automatisk skal indlæses

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
da: Disse udvidelsesmoduler vil automatisk blive indlæst ved programopstart.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
da: Lydcodecs (i foretrukken rækkefølge) som skal bruges ved VoIP-opkald

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
da: De foretrukne lydcodecs som skal bruges ved VoIP-opkald (hvis tilgængelige)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
da: Om der skal tillades brug af SDES til SRTP uden TLS som transport

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
da: Indstil til sand, hvis du vil tillade med nøgler udvekslet i klartekst.

en: Default (uninitialized) state
da: Standardtilstand (ikke initialiseret)

en: Initializing account…
da: Initialiserer konto …

en: Uninitializing account…
da: Afinitialiserer konto …

en: Connecting to server…
da: Forbinder til server …

en: Account is online
da: Konto er online

en: Disconnecting from server…
da: Afbryder forbindelse til server …

en: Account is offline
da: Konto er offline

en: Account encountered an error
da: Konto stødte på en fejl

en: No reason given
da: Ingen årsag givet

en: Initialization started
da: Initialisering påbegyndt

en: Initialization complete
da: Initialisering færdig

en: Uninitialization started
da: Afinitialisering påbegyndt

en: Uninitialization complete
da: Afinitialisering færdig

en: No credentials set
da: Ingen legitimationsoplysninger angivet

en: Starting to connect
da: Begynder at forbinde

en: Connection timed out
da: Tidsfrist for forbindelse udløb

en: Domain name could not be resolved
da: Domænenavn kunne ikke oversættes

en: Server did not accept username or password
da: Server godtog ikke brugernavn eller adgangskode

en: Connecting complete
da: Forbindelse oprettet

en: Starting to disconnect
da: Begynder at afbryde forbindelse

en: Disconnecting complete
da: Forbindelse afbrudt

en: Internal error occurred
da: Der opstod en intern fejl

en: Edit account: %s
da: Redigér konto: %s

en: Add new account
da: Tilføj ny konto

en: Account overview
da: Kontooversigt

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
da: Prøvede at ringe til ugyldig tel-URI “%s”

en: Don't know how to open `%s'
da: Ved ikke, hvordan “%s” skal åbnes

en: The name of the plugins to load
da: Navnet på udvidelsesmodulerne som skal indlæses

en: PLUGIN
da: UDVIDELSESMODUL

en: Whether to present the main window on startup
da: Om hovedvinduet skal vises ved opstart

en: Dial a telephone number
da: Ring til et telefonnummer

en: NUMBER
da: NUMMER

en: Enable verbose debug messages
da: Aktivér uddybende fejlsøgningsbeskeder

en: Print current version
da: Udskriv nuværende version

en: Anonymous caller
da: Anonymt opkald

en: %s
    yesterday
da: %s
    i går

en: Police
da: Politi

en: Fire Brigade
da: Brandvæsen

en: Mountain Rescue
da: Bjergredning

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
da: Kan ikke foretage opkald: Intet modem eller VoIP-konto tilgængelig

en: Can't place calls: No plugin loaded
da: Kan ikke foretage opkald: Intet udvidelsesmodul indlæst

en: Contacts
da: Kontakter

en: Dial Pad
da: Numerisk tastatur

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
da: Seneste

en: Missed call
da: Mistet opkald

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
da: Mistet opkald fra <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
da: Mistet opkald fra %s

en: Missed call from unknown caller
da: Mistet opkald fra ukendt

en: Call back
da: Ring tilbage

en: VoIP Accounts
da: VoIP-konti

en: Add VoIP Accounts
da: Tilføj VoIP-konti

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
da: Du kan tilføje VoIP-konti her. Det giver dig mulighed for at foretage og modtage VoIP-opkald ved hjælp af SIP-protokollen. Denne funktion er stadig relativt ny og endnu ikke færdig (dvs. ingen krypterede medier).

en: _Add Account
da: _Tilføj konto

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
da: Opkald

en: _Delete Call
da: _Slet opkald

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
da: _Kopiér nummer

en: _Add contact
da: _Tilføj kontakt

en: On hold
da: På hold

en: No Contacts Found
da: Fandt ikke nogen kontakter

en: No Recent Calls
da: Ingen seneste opkald

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Close
da: _Luk

en: _VoIP Accounts
da: _VoIP-konti

en: _Keyboard shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
da: _Om Opkald

en: Enter a VoIP address
da: Indtast en VoIP-adresse

en: SIP Account
da: SIP-konto

en: New Call
da: Nyt opkald

en: Back
da: Tilbage

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: Outgoing call started
da: I gang med at ringe op

en: New incoming call
da: Nyt indgående opkald

en: Call accepted
da: Opkald accepteret

en: Call ended
da: Opkald afsluttet

en: Call disconnected (busy or call refused)
da: Opkald afbrudt (optaget eller afvist)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
da: Opkald afbrudt (forkert id eller netværksproblem)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
da: Opkald afbrudt (fejl under opsætning af lydkanal)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
da: Opkald viderestillet

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
da: Opkald afledt

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
da: Opkald afbrudt (ukendt årsagskode %i)

en: ModemManager unavailable
da: ModemManager utilgængelig

en: No voice-capable modem available
da: Intet modem med stemmefunktion tilgængelig

en: Initialized
da: Initialiseret

en: DBus unavailable
da: DBus utilgængelig

en: No encryption
da: Ingen kryptering

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
da: Kræv kryptering

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
da: Det lykkedes ikke at udveksle kryptografiske nøgler

en: Add Account
da: Tilføj konto

en: _Log In
da: _Log ind

en: Manage Account
da: Håndtér konto

en: _Apply
da: An_vend

en: _Delete
da: _Slet

en: Display Name
da: Vis navn

en: Optional
da: Valgfrit

en: User ID
da: Bruger-id

en: Password
da: Adgangskode

en: Media Encryption
da: Mediekryptering

en: Use for Phone Calls
da: Brug til telefonopkald

en: Automatically Connect
da: Opret automatisk forbindelse
