calls master - en to el translation catalogue (126 entries)

en: Calls
el: Κλήσεις

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: A phone dialer and call handler
el: Ένα πρόγραμμα τηλεφωνικών κλήσεων και χειρισμού κλήσεων

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
el: Τηλέφωνο;Κλήση;Τηλέφωνο;Κλήση;Dialer;PSTN;

en: Calls (daemon)
el: Κλήσεις (υπηρεσία)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
el: Ένα πρόγραμμα τηλεφωνικών κλήσεων και χειρισμού κλήσεων (λειτουργία υπηρεσίας)

en: Make phone and SIP calls
el: Πραγματοποίηση κλήσεων τηλεφώνου και SIP

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
el: Το πρόγραμμα Κλήσεις είναι ένα απλό, κομψό πρόγραμμα κλήσεων και χειρισμού κλήσεων για το GNOME. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κινητό για απλές παλιές τηλεφωνικές κλήσεις καθώς και κλήσεις VoIP χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο SIP.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
el: Πραγματοποίηση κλήσης

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
el: Το ιστορικό κλήσης

en: Whether calls should automatically use the default origin
el: Εάν οι κλήσεις θα πρέπει να χρησιμοποιούν αυτόματα την προεπιλεγμένη προέλευση

en: The country code as reported by the modem
el: Ο κωδικός χώρας όπως αναφέρεται από το modem

en: The country code is used for contact name lookup
el: Ο κωδικός χώρας χρησιμοποιείται για την αναζήτηση ονόματος επαφής

en: The plugins to load automatically
el: Τα πρόσθετα φορτώνονται αυτόματα

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
el: Αυτά τα πρόσθετα θα φορτωθούν αυτόματα κατά την εκκίνηση της εφαρμογής.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
el: Κωδικοποιητές ήχου για χρήση για κλήσεις VoIP κατά σειρά προτίμησης

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
el: Οι προτιμώμενοι κωδικοποιητές ήχου για χρήση για κλήσεις VoIP (εάν υπάρχουν)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
el: Εάν επιτρέπεται η χρήση SDES για SRTP χωρίς TLS ως μεταφορά

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
el: Ορίστε το σε true εάν θέλετε να το επιτρέψετε με κλειδιά που ανταλλάσσονται σε καθαρό κείμενο.

en: Default (uninitialized) state
el: Προεπιλεγμένη (μη αρχικοποιημένη) κατάσταση

en: Initializing account…
el: Αρχικοποίηση λογαριασμού…

en: Uninitializing account…
el: Κατάργηση αρχικοποίησης λογαριασμού…

en: Connecting to server…
el: Σύνδεση με τον διακομιστή…

en: Account is online
el: Ο λογαριασμός είναι σε σύνδεση

en: Disconnecting from server…
el: Γίνεται αποσύνδεση από τον διακομιστή…

en: Account is offline
el: Ο λογαριασμός είναι εκτός σύνδεσης

en: Account encountered an error
el: Ο λογαριασμός αντιμετώπισε σφάλμα

en: No reason given
el: Δεν δόθηκε αιτία

en: Initialization started
el: Η αρχικοποίηση ξεκίνησε

en: Initialization complete
el: Η αρχικοποίηση ολοκληρώθηκε

en: Uninitialization started
el: Ξεκίνησε η κατάργηση αρχικοποίησης

en: Uninitialization complete
el: Ολοκληρώθηκε η κατάργηση αρχικοποίησης

en: No credentials set
el: Δεν έχουν οριστεί διαπιστευτήρια

en: Starting to connect
el: Έναρξη σύνδεσης

en: Connection timed out
el: Η σύνδεση έληξε

en: Domain name could not be resolved
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του ονόματος τομέα

en: Server did not accept username or password
el: Ο διακομιστής δεν αποδέχτηκε όνομα χρήστη ή το συνθηματικό

en: Connecting complete
el: Η σύνδεση ολοκληρώθηκε

en: Starting to disconnect
el: Γίνεται έναρξη της αποσύνδεσης

en: Disconnecting complete
el: Η αποσύνδεση ολοκληρώθηκε

en: Internal error occurred
el: Παρουσιάστηκε εσωτερικό σφάλμα

en: Edit account: %s
el: Επεξεργασία λογαριασμού: %s

en: Add new account
el: Προσθήκη νέου λογαριασμού

en: Account overview
el: Επισκόπηση λογαριασμού

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
el: Δοκίμασε να καλέσει μη έγκυρο URI "%s"

en: Don't know how to open `%s'
el: Δεν ξέρω πώς να ανοίξω το "%s"

en: The name of the plugins to load
el: Το όνομα των πρόσθετων προς φόρτωση

en: PLUGIN
el: ΠΡΟΣΘΕΤΟ

en: Whether to present the main window on startup
el: Εάν θα παρουσιάζεται το κύριο παράθυρο κατά την εκκίνηση

en: Dial a telephone number
el: Πληκτρολογήστε έναν τηλεφωνικό αριθμό

en: NUMBER
el: ΑΡΙΘΜΟΣ

en: Enable verbose debug messages
el: Ενεργοποίηση αναλυτικών μηνυμάτων εντοπισμού σφαλμάτων

en: Print current version
el: Εμφάνιση τρέχουσας έκδοσης

en: Anonymous caller
el: Ανώνυμος

en: %s
    yesterday
el: %s
    χθες

en: Police
el: Αστυνομία

en: Ambulance
el: Ασθενοφόρο

en: Fire Brigade
el: Πυροσβεστική

en: Mountain Rescue
el: Ορεινή διάσωση

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
el: Αδυναμία πραγματοποίησης κλήσης: Δεν υπάρχει μόντεμ ή διαθέσιμος λογαριασμός VoIP

en: Can't place calls: No plugin loaded
el: Αδυναμία πραγματοποίησης κλήσης: Δεν υπάρχει πρόσθετο

en: Contacts
el: Επαφές

en: Dial Pad
el: Πληκτρολόγιο κλήσης

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Missed call
el: Αναπάντητη κλήση

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
el: Αναπάντητη κλήση από τον <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
el: Αναπάντητη κλήση από %s

en: Missed call from unknown caller
el: Αναπάντητη κλήση από άγνωστο αριθμό

en: Call back
el: Επανάκληση

en: VoIP Accounts
el: Λογαριασμοί VoIP

en: Add VoIP Accounts
el: Προσθήκη λογαριασμών VoIP

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
el: Μπορείτε να προσθέσετε λογαριασμό VoIP εδώ. Θα σας επιτρέψει να πραγματοποιείτε και να λαμβάνετε κλήσεις VoIP χρησιμοποιώντας το πρωτόκολλο SIP. Αυτή η δυνατότητα είναι ακόμα σχετικά νέα και δεν έχει ακόμη ολοκληρωθεί η λειτουργία (δηλαδή δεν υπάρχουν κρυπτογραφημένα μέσα).

en: _Add Account
el: _Προσθήκη λογαριασμού

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
el: Κλήση

en: _Delete Call
el: _Διαγραφή κλήσης

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
el: _Αντιγραφή αριθμού

en: _Add contact
el: _Προσθήκη επαφής

en: _Send SMS
el: _Αποστολή SMS

en: On hold
el: Σε αναμονή

en: No Contacts Found
el: Δεν βρέθηκαν επαφές

en: No Recent Calls
el: Καμιά πρόσφατη κλήση

en: _Cancel
el: A_κύρωση

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Send
el: Α_ποστολή

en: _VoIP Accounts
el: Λογαριασμοί _VoIP

en: _Keyboard shortcuts
el: _Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: _Help
el: _Βοήθεια

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
el: _Περί Κλήσεις

en: Enter a VoIP address
el: Εισαγωγή διεύθυνσης VoIP

en: SIP Account
el: Λογαριασμός SIP

en: New Call
el: Νέα κλήση

en: Back
el: Πίσω

en: Unknown reason
el: Άγνωστη αιτία

en: Outgoing call started
el: Ξεκίνησε η εξερχόμενη κλήση

en: New incoming call
el: Νέα εισερχόμενη κλήση

en: Call accepted
el: Η κλήση έγινε αποδεκτή

en: Call ended
el: Η κλήση τερματίστηκε

en: Call disconnected (busy or call refused)
el: Η κλήση αποσυνδέθηκε (απασχολημένη ή η κλήση απορρίφθηκε)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
el: Η κλήση αποσυνδέθηκε (λάθος αναγνωριστικό ή πρόβλημα δικτύου)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
el: Η κλήση αποσυνδέθηκε (σφάλμα κατά τη ρύθμιση του καναλιού ήχου)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
el: Η κλήση έχει μεταφερθεί

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
el: Η κλήση έχει εκτραπεί

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
el: Η κλήση αποσυνδέθηκε (άγνωστος κωδικός αιτίας %i)

en: ModemManager unavailable
el: Το ModemManager δεν είναι διαθέσιμο

en: No voice-capable modem available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο μόντεμ με δυνατότητα φωνής

en: Normal
el: Κανονικό

en: Initialized
el: Αρχικοποιήθηκε

en: DBus unavailable
el: Το DBus δεν είναι διαθέσιμο

en: No encryption
el: Χωρίς κρυπτογράφηση

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
el: Αναγκαστική κρυπτογράφηση

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
el: Η ανταλλαγή κρυπτογραφικού κλειδιού δεν ήταν επιτυχής

en: Add Account
el: Προσθήκη λογαριασμού

en: _Log In
el: _Είσοδος

en: Manage Account
el: Διαχείριση λογαριασμού

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: Server
el: Διακομιστής

en: Display Name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: User ID
el: ID Χρήστη

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Port
el: Θύρα

en: Transport
el: Μεταφορά

en: Media Encryption
el: Κρυπτογράφηση μέσων

en: Use for Phone Calls
el: Χρήση για τηλεφωνικές κλήσεις

en: Automatically Connect
el: Αυτόματη σύνδεση
