calls master - en to fi translation catalogue (120 entries)

en: Calls
fi: Puhelut

en: Phone
fi: Puhelin

en: A phone dialer and call handler
fi: Puhelusovellus

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
fi: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;puhelin;soita;

en: Calls (daemon)
fi: Puhelut (taustapalvelu)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
fi: Puhelinsovellus (taustapalvelutila)

en: Make phone and SIP calls
fi: Soita tavallisia puheluja SIP-puheluja

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
fi: Puhelut on yksinkertainen ja nykyaikainen puhelujen käsittelyyn ja hoitamiseen tarkoitettu sovellus Gnomelle. Sitä voi käytää perinteisiin puheluihin matkapuhelinmodeemilla ja VoIP-puheluihin käyttäen SIP-protokollaa.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
fi: Asetetaan puhelu

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
fi: Puheluhistoria

en: The country code as reported by the modem
fi: Modeemin raportoima maakoodi

en: The country code is used for contact name lookup
fi: Maakoodia käytetään yhteystietojen nimien etsintään

en: The plugins to load automatically
fi: Automaattisesti ladattavat liitännäiset

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
fi: Nämä liitännäiset ladataan automaattisesti, kun sovellus käynnistetään.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
fi: VoIP-puheluissa käytettävät äänikoodekit ensisijaisuusjärjestyksessä

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
fi: Ensisijaiset äänikoodekit käytetäväksi VoIP-puheluissa (jos saatavilla)

en: Default (uninitialized) state
fi: Oletusarvoinen (alustamaton) tila

en: Initializing account…
fi: Alustetaan tiliä…

en: Connecting to server…
fi: Yhdistetään palvelimeen…

en: Account is online
fi: Tili on online-tilassa

en: Disconnecting from server…
fi: Katkaistaan yhteys palvelimeen…

en: Account is offline
fi: Tili on offline-tilassa

en: Account encountered an error
fi: Tili kohtasi virheen

en: No reason given
fi: Syytä ei annettu

en: Initialization started
fi: Alustaminen käynnistetty

en: Initialization complete
fi: Alustaminen valmistui

en: No credentials set
fi: Kirjautumistietoja ei ole asetettu

en: Starting to connect
fi: Käynnistetään yhdistäminen

en: Connection timed out
fi: Yhteys aikakatkaistiin

en: Domain name could not be resolved
fi: Verkkotunnuksen nimeä ei voitu selvittää

en: Server did not accept username or password
fi: Palvelin ei hyväksynyt käyttäjänimeä tai salasanaa

en: Connecting complete
fi: Yhdistäminen valmistui

en: Starting to disconnect
fi: Käynnistetään yhteyden katkaiseminen

en: Disconnecting complete
fi: Yhteyden katkaiseminen valmistui

en: Internal error occurred
fi: Tapahtui sisäinen virhe

en: Edit account: %s
fi: Muokkaa tiliä: %s

en: Add new account
fi: Lisää uusi tili

en: Account overview
fi: Tilin yhteenveto

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
fi: Yritettiin soittaa virheelliseen tel-URI:in `%s'

en: Don't know how to open `%s'
fi: Ei tietoa miten avata`%s'

en: The name of the plugins to load
fi: Ladattavien liitännäisten nimet

en: PLUGIN
fi: LIITÄNNÄINEN

en: Whether to present the main window on startup
fi: Näytetäänkö pääikkunaa käynnistyksen yhteydessä

en: Dial a telephone number
fi: Soita puhelinnumeroon

en: NUMBER
fi: NUMERO

en: Enable verbose debug messages
fi: Käytä runsaita vianjäljitysviestejä

en: Print current version
fi: Tulosta nykyinen versio

en: Anonymous caller
fi: Tuntematon numero

en: %s
    yesterday
fi: %s
    eilen

en: Police
fi: Poliisi

en: Ambulance
fi: Ambulanssi

en: Fire Brigade
fi: Palokunta

en: Mountain Rescue
fi: Vuoristopelastus

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
fi: Ei voi soittaa: ei puhetoiminnoilla varustettua modeemia tai VoIP-tiliä

en: Can't place calls: No plugin loaded
fi: Ei voi soittaa: liitännäistä ei ole ladattu

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Dial Pad
fi: Näppäimistö

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Missed call
fi: Vastaamaton puhelu

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
fi: Vastamaaton puhelu henkilöltä <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
fi: Vastamaaton puhelu henkilöltä %s

en: Missed call from unknown caller
fi: Vastamaaton puhelu tuntemattomalta soittajalta

en: Call back
fi: Soita takaisin

en: VoIP Accounts
fi: VoIP-tilit

en: Add VoIP Accounts
fi: Lisää VoIP-tilejä

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
fi: Voit lisätä VoIP-tilin tätä kautta. Sen avulla voit soittaa ja vastaanottaa VoIP-puheluja SIP-protokollaa käyttäen. Tämä ominaisuus on vielä melko uusi, eikä kaikkia ominaisuuksia ole vielä toteutettu (esim. salattu media).

en: _Add Account
fi: _Lisää tili

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
fi: Puhelu

en: _Delete Call
fi: _Poista puhelu

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
fi: _Kopioi numero

en: _Add contact
fi: _Lisää yhteystieto

en: _Send SMS
fi: _Lähetä tekstiviesti

en: On hold
fi: Pidossa

en: No Contacts Found
fi: Yhteystietoja ei löytynyt

en: No Recent Calls
fi: Ei puheluita

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Send
fi: _Lähetä

en: _VoIP Accounts
fi: _VoIP-tilit

en: _Keyboard shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
fi: _Tietoja - Puhelut

en: Enter a VoIP address
fi: Kirjoita VoIP-osoite

en: SIP Account
fi: SIP-tili

en: New Call
fi: Uusi puhelu

en: Back
fi: Takaisin

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Outgoing call started
fi: Lähtevä puhelu alkoi

en: New incoming call
fi: Uusi saapuva puhelu

en: Call accepted
fi: Puhelu hyväksytty

en: Call ended
fi: Puhelu päättyi

en: Call disconnected (busy or call refused)
fi: Puhelu päättyi (varattu tai kieltäydytty)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
fi: Puhelu päättyi (väärä id tai verkko-ongelma)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
fi: Puhelu päättyi (virhe asettaessa äänikanavaa)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
fi: Puhelu siirretty

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
fi: Puhelu taitettu

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
fi: Puhelu päättyi (tuntematon syykoodi %i)

en: ModemManager unavailable
fi: ModemManager ei saatavilla

en: No voice-capable modem available
fi: Ei puhetoiminnolla varustettua modeemia saatavilla

en: Normal
fi: Normaali

en: Initialized
fi: Alustettu

en: DBus unavailable
fi: DBus ei saatavilla

en: No encryption
fi: Ei salausta

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
fi: Pakota salaus

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
fi: Salausavainten vaihto epäonnistui

en: Add Account
fi: Lisää tili

en: _Log In
fi: _Kirjaudu sisään

en: Manage Account
fi: Hallitse tiliä

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Delete
fi: _Poista

en: Server
fi: Palvelin

en: Display Name
fi: Näyttönimi

en: Optional
fi: Valinnainen

en: User ID
fi: Käyttäjätunniste

en: Password
fi: Salasana

en: Port
fi: Portti

en: Transport
fi: Liikenne

en: Media Encryption
fi: Median salaus

en: Use for Phone Calls
fi: Käytä puheluihin

en: Automatically Connect
fi: Yhdistä automaattisesti
