calls master - en to he translation catalogue (111 entries)

en: Calls
he: שיחות

en: Phone
he: טלפון

en: A phone dialer and call handler
he: חייגן לטלפון עם אפשרויות שיחה

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
he: טלפון;פלאפון;שיחות;שיחה;חיוג;חייגן;PSTN;

en: Calls (daemon)
he: שיחות (שרת)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
he: חייגן לטלפון עם אפשרויות שיחה (מצב שרת)

en: Make phone and SIP calls
he: ביוע שיחות טלפון ו־VoIP (שיחות על גבי רשת האינטרנט)

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
he: שיחות הוא חייגן שיחות פשוט ואלגנטי עבור GNOME, המאפשר הוצאת וקבלת שיחות. הוא מאפשר שימוש ברשת סלולרית לשיחות טלפון רגילות, כמו גם שיחות VoIP באמצעות פרוטוקול SIP (שיחות על גבי רשת האינטרנט).

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Julian Sparber, Evangelos Ribeiro Tzaras
he: ג׳וליאן שפרבר,אוונגלוס ריביירו טזראס

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
he: חיוג

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
he: היסטוריית שיחות

en: Default (uninitialized) state
he: מצב בררת מחדל (לא מאותחל)

en: Initializing account…
he: מאתחל חשבון…

en: Uninitializing account…
he: מבטל אתחול חשבון…

en: Connecting to server…
he: מתבצעת התחברות לשרת…

en: Account is online
he: חשבון במצב מקוון

en: Disconnecting from server…
he: מתבצעת התנתקות מהשרת…

en: Account is offline
he: חשבון במצב לא מקוון

en: Account encountered an error
he: החשבון נתקל בתקלהה

en: No reason given
he: לא ניתנה סיבה

en: Initialization started
he: אתחול החל

en: Initialization complete
he: אתחול הושלם

en: Uninitialization started
he: ביטול אתחול החל

en: Uninitialization complete
he: ביטול אתחול הושלם

en: No credentials set
he: לא הוגדרו אישורים

en: Starting to connect
he: מתחיל להתחבר

en: Connection timed out
he: תם זמן ניסיון ההתחברות

en: Domain name could not be resolved
he: לא ניתן לפתור את שם המתחם

en: Server did not accept username or password
he: השרת לא קיבל שם משתמש או ססמה

en: Connecting complete
he: ההתחברות הושלמה

en: Starting to disconnect
he: מתחיל התנתקות

en: Disconnecting complete
he: התנתקות הושלמה

en: Internal error occurred
he: אירעה שגיאה פנימית

en: Edit account: %s
he: ערכית חשבון: %s

en: Add new account
he: הוספת חשבון חדש

en: Account overview
he: סקירת חשבון

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
he: ניסיון חיוג למספר טלפון לא תקין „%s”

en: Don't know how to open `%s'
he: לא יודע איך לפתוח את „%s”

en: Anonymous caller
he: חסוי

en: %s
    yesterday
he: %s
    אתמול

en: Police
he: משטרה

en: Ambulance
he: אמבולנס

en: Fire Brigade
he: מכבי אש

en: Mountain Rescue
he: חילוץ הרים

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
he: לא נִתן לחייג: אין מודם או חשבון VoIP זמין

en: Can't place calls: No plugin loaded
he: לא נִתן לחייג: אין תוסף טעון

en: Contacts
he: אנשי קשר

en: Dial Pad
he: לוח חיוג

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
he: אחרונים

en: Missed call
he: שיחה שלא נענתה

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
he: שיחה שלא נענתה מאת <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
he: שיחה שלא נענתה מאת %s

en: Missed call from unknown caller
he: שיחה שלא נענתה ממספר לא מזוהה

en: Call back
he: להתקשר חזרה

en: VoIP Accounts
he: חשבונות VoIP

en: Add VoIP Accounts
he: הוספת חשבונות VoIP

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
he: נִתן להוסיף כאן חשבון VoIP. הדבר יאפשר לך לבצע ולקבל שיחות VoIP באמצעות פרוטוקול SIP. תכוּנה זו חדשה יחסית ועוד לא בנויה כהלכה (למשל אין הצפנת מדיה).

en: _Add Account
he: _הוספת חשבון

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
he: להתקשר

en: _Delete Call
he: _מחיקת שיחה

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
he: _העתקת מספר

en: _Add contact
he: _הוספת איש קשר

en: _Send SMS
he: _שליחת מסרון

en: On hold
he: בהמתנה

en: No Contacts Found
he: לא נמצאו אנשי קשר

en: No Recent Calls
he: אין שיחות אחרונות

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Close
he: _סגירה

en: _Send
he: _שליחה

en: _VoIP Accounts
he: חשבונות _VoIP

en: _Keyboard shortcuts
he: צירופי _מקשים

en: _Help
he: _עזרה

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
he: _על אודות שיחות

en: Enter a VoIP address
he: הזנת כתובת VoIP

en: SIP Account
he: חשבון SIP

en: New Call
he: שיחה חדשה

en: Back
he: חזרה

en: Unknown reason
he: סיבה לא ידועה

en: Outgoing call started
he: החלה שיחה

en: New incoming call
he: שיחה נכנסת חדשה

en: Call accepted
he: שיחה נענתה

en: Call ended
he: שיחה הסתיימה

en: Call disconnected (busy or call refused)
he: שיחה התנתקה (קו תפוס או שיחה נדחתה)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
he: שיחה התנתקה (מזהה שגוי או תקלת רשת)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
he: שיחה התנתקה (שגיאה בהגדרת ערוץ שמע)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
he: שיחה הועברה

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
he: שיחה שורשרה

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
he: שיחה התנתקה (סיבה לא ידועה בקוד %i)

en: ModemManager unavailable
he: ‏ModemManager לא זמין

en: No voice-capable modem available
he: אין מודם זמין בעל יכולת שמע

en: Normal
he: רגיל

en: Initialized
he: אותחל

en: DBus unavailable
he: ‏DBus לא זמין

en: No encryption
he: ללא הצפנה

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
he: לכפות הצפנה

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
he: חילוף מפתח ההצפנה לא צלח

en: Add Account
he: הוספת חשבון

en: _Log In
he: _כניסה

en: Manage Account
he: ניהול חשבון

en: _Apply
he: ה_חלה

en: _Delete
he: _מחיקה

en: Server
he: שרת

en: Display Name
he: שם התצוגה

en: Optional
he: אפשרי

en: User ID
he: מזהה משתמש

en: Password
he: ססמה

en: Port
he: פתחה

en: Transport
he: תעבורה

en: Media Encryption
he: הצפנת מדיה

en: Use for Phone Calls
he: שימוש עבור שיחות טלפון

en: Automatically Connect
he: התחברות אוטומטית
