calls master - en to it translation catalogue (122 entries)

en: Calls
it: Chiamate

en: Phone
it: Telefono

en: A phone dialer and call handler
it: Un chiamante telefonico e un gestore di chiamate

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
it: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;Telefono;Chiamata;Chiama;Chiamante;

en: Calls (daemon)
it: Chiamate (demone)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
it: Un chiamante telefonico e un gestore di chiamate (demone)

en: Make phone and SIP calls
it: Effettuare chiamate telefoniche e SIP

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
it: Chiamate è un programma semplice ed elegante per la composizione telefonica e la gestione delle chiamate per GNOME. Può essere usato con un modem cellulare per chiamate telefoniche normali e chiamate VoIP utilizzando il protocollo SIP.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
it: Effettuare una chiamata

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
it: La cronologia delle chiamate

en: Whether calls should automatically use the default origin
it: Se le chiamate debbano usare automaticamente l'origine predefinita

en: The country code as reported by the modem
it: Il codice del paese come indicato dal modem

en: The country code is used for contact name lookup
it: Il codice del paese è usato per la ricerca del nome del contatto

en: The plugins to load automatically
it: I plugin da caricare automaticamente

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
it: Questi plugin saranno caricati automaticamente all'avvio dell'applicazione.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
it: I codec audio da utilizzare per le chiamate VoIP, in ordine di preferenza

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
it: I codec audio preferiti da usare per le chiamate VoIP (se disponibili)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
it: Se consentire l'uso di SDES per SRTP senza TLS come mezzo di trasporto.

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
it: Impostare su vero(true) se si desidera lo scambio di chiavi in testo non cifrato.

en: Default (uninitialized) state
it: Stato predefinito (non inizializzato)

en: Initializing account…
it: Inizializzazione dell'account…

en: Uninitializing account…
it: Annullamento dell'inizializzazione dell'account…

en: Connecting to server…
it: Connessione al server…

en: Account is online
it: L'account è connesso

en: Disconnecting from server…
it: Disconnessione dal server…

en: Account is offline
it: L'account è disconnesso

en: Account encountered an error
it: L'account ha incontrato un errore

en: No reason given
it: Nessuna ragione fornita

en: Initialization started
it: Inizializzazione avviata

en: Initialization complete
it: Inizializzazione completata

en: Uninitialization started
it: Annullamento dell'inizializzazione avviato

en: Uninitialization complete
it: Annullamento dell'inizializzazione completato

en: No credentials set
it: Credenziali non impostate

en: Starting to connect
it: Avvio della connessione

en: Connection timed out
it: Connessione scaduta

en: Domain name could not be resolved
it: Impossibile trovare il nome di dominio

en: Server did not accept username or password
it: Il server non ha accettato il nome utente o la password

en: Connecting complete
it: Connessione effettuata

en: Starting to disconnect
it: Avvio della disconnessione

en: Disconnecting complete
it: Disconnessione effettuata

en: Internal error occurred
it: Si è verificato un errore interno

en: Edit account: %s
it: Modifica account: %s

en: Add new account
it: Nuovo account

en: Account overview
it: Informazioni account

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
it: Ho provato a comporre un URI telefonico non valido `%s'

en: Don't know how to open `%s'
it: Non so come aprire `%s'

en: The name of the plugins to load
it: Il nome del plugin da caricare

en: Whether to present the main window on startup
it: Se presentare la finestra principale all'avvio

en: Dial a telephone number
it: Componi un numero di telefono

en: NUMBER
it: NUMERO

en: Enable verbose debug messages
it: Abilita i messaggi dettagliati di debug

en: Print current version
it: Stampa la versione attuale

en: Anonymous caller
it: Chiamante anonimo

en: %s
    yesterday
it: %s
    ieri

en: Police
it: Polizia

en: Ambulance
it: Ambulanza

en: Fire Brigade
it: Vigili del Fuoco

en: Mountain Rescue
it: Soccorso alpino

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
it: Non è possibile effettuare chiamate: nessun modem o account VoIP disponibile

en: Can't place calls: No plugin loaded
it: Non è possibile effettuare chiamate: Nessun plugin caricato

en: Contacts
it: Contatti

en: Dial Pad
it: Tastiera

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
it: Recenti

en: Missed call
it: Chiamata persa

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
it: Chiamata persa da <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
it: Chiamata persa da %s

en: Missed call from unknown caller
it: Chiamata persa da uno sconosciuto

en: Call back
it: Richiama

en: VoIP Accounts
it: Account VoIP

en: Add VoIP Accounts
it: Aggiungi account VoIP

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
it: Qui puoi aggiungere un account VoIP. Ti permetterà di effettuare e ricevere chiamate VoIP utilizzando il protocollo SIP. Questa caratteristica è relativamente nuova e non ancora completa (cioè nessun media cifrato).

en: _Add Account
it: _Aggiungi account

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
it: Chiama

en: _Delete Call
it: _Elimina chiamata

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
it: _Copia numero

en: _Add contact
it: _Aggiungi contatto

en: _Send SMS
it: _Invia SMS

en: On hold
it: In attesa

en: No Contacts Found
it: Nessun contatto trovato

en: No Recent Calls
it: Nessuna chiamata recente

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Send
it: _Invia

en: _VoIP Accounts
it: Account _VoIP

en: _Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Help
it: _Guida

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
it: Informazioni _su Chiamate

en: Enter a VoIP address
it: Inserire un indirizzo VoIP

en: SIP Account
it: Account SIP

en: New Call
it: Nuova chiamata

en: Back
it: Indietro

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en: Outgoing call started
it: Chiamata in uscita

en: New incoming call
it: Chiamata in arrivo

en: Call accepted
it: Chiamata accettata

en: Call ended
it: Chiamata terminata

en: Call disconnected (busy or call refused)
it: Chiamata interrotta (occupato o chiamata rifiutata)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
it: Chiamata interrotta (ID errato o problema di rete)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
it: Chiamata interrotta (errore di impostazione del canale audio)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
it: Chiamata trasferita

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
it: Chiamata deviata

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
it: Chiamata interrotta (codice motivo sconosciuto %i)

en: ModemManager unavailable
it: ModemManager non disponibile

en: No voice-capable modem available
it: Nessun modem vocale disponibile

en: Normal
it: Normale

en: Initialized
it: Inizializzato

en: DBus unavailable
it: DBus non disponibile

en: No encryption
it: Nessuna cifratura

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
it: Forza la cifratura

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
it: Scambio di chiavi crittografiche non riuscito

en: Add Account
it: Aggiungi account

en: _Log In
it: _Login

en: Manage Account
it: Gestisci account

en: _Apply
it: _Applica

en: _Delete
it: _Elimina

en: Display Name
it: Nome visualizzato

en: Optional
it: Facoltativo

en: User ID
it: ID utente

en: Transport
it: Trasporto

en: Media Encryption
it: Cifratura dei media

en: Use for Phone Calls
it: Utilizzare per le chiamate

en: Automatically Connect
it: Connetti automaticamente
