calls master - en to oc translation catalogue (69 entries)

en: Calls
oc: Sonadas

en: Phone
oc: Telefòn

en: A phone dialer and call handler
oc: Un telefòn e gestionari de sonadas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
oc: Telefòn;sonada;sonar;VoIP;PSTN;crida;apèl;

en: Connecting to server…
oc: Connexion al servidor…

en: No reason given
oc: Sens rason

en: Starting to connect
oc: Debuta de la connexion

en: Connection timed out
oc: Lo temps de connexion a expirat

en: Connecting complete
oc: Processús de connexion acabat

en: Starting to disconnect
oc: Debuta de la desconnexion

en: Disconnecting complete
oc: Processús de desconnexion acabat

en: Internal error occurred
oc: Una error intèrna s’es producha

en: Edit account: %s
oc: Modificar compte : %s

en: Add new account
oc: Apondre un compte novèl

en: Account overview
oc: Apercebut del compte

en: PLUGIN
oc: EMPEUTON

en: NUMBER
oc: NUMÈRO

en: Print current version
oc: Afichar la version actuala

en: Anonymous caller
oc: Sonaire anonim

en: %s
    yesterday
oc: %s
    ièr

en: Contacts
oc: Contactes

en: Dial Pad
oc: Clavièr

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
oc: Recents

en: Missed call
oc: Sonadas mancadas

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
oc: Sonada mancada de <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
oc: Sonada mancada de %s

en: Missed call from unknown caller
oc: Sonada mancada d’un sonaire anonim

en: Call back
oc: Tornar sonar

en: VoIP Accounts
oc: Comptes VoIP

en: Add VoIP Accounts
oc: _Apondre comptes VoIP

en: _Add Account
oc: _Apondre un compte

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
oc: Apèl

en: _Delete Call
oc: _Suprimir la sonada

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
oc: _Copiar lo numèro

en: _Add contact
oc: _Apondre contacte

en: _Send SMS
oc: _Enviar SMS

en: On hold
oc: En espèra

en: No Contacts Found
oc: Cap de contacte pas trobat

en: No Recent Calls
oc: Cap de sonada recenta

en: _Cancel
oc: _Anullar

en: _Close
oc: _Tampar

en: _Send
oc: _Enviar

en: _VoIP Accounts
oc: _Comptes VoIP

en: _Keyboard shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

en: _Help
oc: _Ajuda

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
oc: _A prepaus de Sonadas

en: Enter a VoIP address
oc: Picatz una adreça VoIP

en: SIP Account
oc: Compte SIP

en: New Call
oc: Sonada novèla

en: Back
oc: Retorn

en: Unknown reason
oc: Rason desconeguda

en: Call accepted
oc: Apèl acceptat

en: Call ended
oc: Sonada acabada

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
oc: Apèl transferit

en: Normal
oc: Normala

en: No encryption
oc: Pas de chiframent

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
oc: Forçar lo chiframent

en: Add Account
oc: Apondre un compte

en: _Log In
oc: _Se connectar

en: Manage Account
oc: Gestion de compte

en: _Apply
oc: _Aplicar

en: _Delete
oc: Su_primir lo camin

en: Server
oc: Servidor

en: Display Name
oc: Nom d'afichatge

en: Optional
oc: Opcional

en: User ID
oc: ID de l’utilizaire

en: Password
oc: Senhal

en: Port
oc: Pòrt :

en: Transport
oc: Transpòrt
