calls master - en to ro translation catalogue (122 entries)

en: Calls
ro: Apeluri

en: Phone
ro: Telefon

en: A phone dialer and call handler
ro: Apelant telefonic și gestionarea apelurilor

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
ro: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;Telefon;Apel;Apelează;Apelant;

en: Calls (daemon)
ro: Apeluri (serviciu)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
ro: Apelant telefonic și gestionarea apelurilor (mod serviciu)

en: Make phone and SIP calls
ro: Efectuare apeluri telefonice și SIP

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
ro: Apeluri este un program simplu și elegant de apelare telefonică și de gestionare a apelurilor pentru GNOME. Acesta poate fi utilizat cu un modem celular pentru apeluri telefonice obișnuite și pentru apeluri VoIP folosind protocolul SIP.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
ro: Efectuarea unui apel

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
ro: Cronologia apelurilor

en: Whether calls should automatically use the default origin
ro: Dacă apelurile trebuie să utilizeze automat originea prestabilită

en: The country code as reported by the modem
ro: Codul țării așa cum este indicat de modem

en: The country code is used for contact name lookup
ro: Codul țării este utilizat pentru căutarea numelui persoanei de contact

en: The plugins to load automatically
ro: Module care se încarcă automat

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
ro: Aceste module vor fi încărcate automat la pornirea aplicației.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
ro: Codecuri audio de utilizat pentru apelurile VoIP, în ordinea preferințelor

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
ro: Codecurile audio preferate de utilizat pentru apelurile VoIP (dacă sunt disponibile)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
ro: Dacă să se permită utilizarea SDES pentru SRTP fără TLS ca mijloc de transport

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
ro: Trebuie pus „adevărat”(true) dacă se dorește schimbul de chei în text necifrat.

en: Default (uninitialized) state
ro: Stare prestabilită (neinițializată)

en: Initializing account…
ro: Se inițializează contul…

en: Uninitializing account…
ro: Se anulează inițializarea contului…

en: Connecting to server…
ro: Se conectează la server…

en: Account is online
ro: Contul este conectat

en: Disconnecting from server…
ro: Se deconectează de la server…

en: Account is offline
ro: Contul este deconectat

en: Account encountered an error
ro: Contul a întâmpinat o eroare

en: No reason given
ro: Niciun motiv precizat

en: Initialization started
ro: A început inițializarea

en: Initialization complete
ro: Inițializare terminată

en: Uninitialization started
ro: A început anularea inițializării

en: Uninitialization complete
ro: S-a terminat anularea inițializării

en: No credentials set
ro: Date de acces neprecizate

en: Starting to connect
ro: Se începe conectarea

en: Connection timed out
ro: Conexiunea a expirat

en: Domain name could not be resolved
ro: Numele de domeniu nu a putut fi găsit

en: Server did not accept username or password
ro: Serverul nu a acceptat numele de utilizator sau parola

en: Connecting complete
ro: Conectare efectuată

en: Starting to disconnect
ro: Se începe deconectarea

en: Disconnecting complete
ro: Deconectare efectuată

en: Internal error occurred
ro: S-a produs o eroare internă

en: Edit account: %s
ro: Modifică contul: %s

en: Add new account
ro: Adaugă un cont nou

en: Account overview
ro: Detaliile contului

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
ro: S-a încercat apelarea un URI telefonic greșit „%s”

en: Don't know how to open `%s'
ro: Nu știu cum să deschid „%s”

en: The name of the plugins to load
ro: Module care se încarcă automat

en: PLUGIN
ro: MODUL

en: Whether to present the main window on startup
ro: Dacă să se prezinte fereastra principală la pornire

en: Dial a telephone number
ro: Apelează un număr de telefon

en: NUMBER
ro: NUMĂR

en: Enable verbose debug messages
ro: Permite mesaje detaliate de depanare

en: Print current version
ro: Tipărește versiunea actuală

en: Anonymous caller
ro: Apelant anonim

en: %s
    yesterday
ro: %s
    ieri

en: Police
ro: Poliție

en: Ambulance
ro: Ambulanță

en: Fire Brigade
ro: Pompieri

en: Mountain Rescue
ro: Salvamont

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
ro: Nu se pot efectua apeluri: Nu este disponibil un modem sau un cont VoIP

en: Can't place calls: No plugin loaded
ro: Nu se pot efectua apeluri: Nu s-a încărcat niciun modul

en: Contacts
ro: Contacte

en: Dial Pad
ro: Tastatură

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
ro: Recente

en: Missed call
ro: Apel pierdut

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
ro: Apel pierdut de la <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
ro: Apel pierdut de la %s

en: Missed call from unknown caller
ro: Apel pierdut de la un necunoscut

en: Call back
ro: Sună din nou

en: VoIP Accounts
ro: Conturi VoIP

en: Add VoIP Accounts
ro: Adaugă conturi VoIP

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
ro: Aici poți adăuga un cont VoIP. Acesta îți va permite să efectuezi și să primești apeluri VoIP utilizând protocolul SIP. Această caracteristică este relativ nouă și nu este încă completă (de exemplu, nu există conținut media cifrat).

en: _Add Account
ro: _Adaugă un cont

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
ro: Apelează

en: _Delete Call
ro: Șt_erge apelul

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
ro: _Copiază numărul

en: _Add contact
ro: _Adaugă un contact

en: _Send SMS
ro: _Trimite SMS

en: On hold
ro: În așteptare

en: No Contacts Found
ro: Nu sunt contacte

en: No Recent Calls
ro: Nu sunt apeluri recente

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Close
ro: În_chide

en: _Send
ro: _Trimite

en: _VoIP Accounts
ro: Conturi _VoIP

en: _Keyboard shortcuts
ro: Taste _rapide

en: _Help
ro: _Ajutor

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
ro: _Despre Apeluri

en: Enter a VoIP address
ro: Introdu o adresă VoIP

en: SIP Account
ro: Cont SIP

en: New Call
ro: Apel nou

en: Back
ro: Înapoi

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: Outgoing call started
ro: Se efectuează apel

en: New incoming call
ro: Se primește apel

en: Call accepted
ro: Apel acceptat

en: Call ended
ro: Apel terminat

en: Call disconnected (busy or call refused)
ro: Apel întrerupt (ocupat sau apel refuzat)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
ro: Apel întrerupt (ID greșit sau problemă de rețea)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
ro: Apel întrerupt (eroare de stabilire a canalului audio)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
ro: Apel transferat

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
ro: Apel deviat

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
ro: Apel întrerupt (codul motivului necunoscut %i)

en: ModemManager unavailable
ro: ModemManager indisponibil

en: No voice-capable modem available
ro: Nu s-a găsit niciun modem de voce

en: Initialized
ro: Inițializat

en: DBus unavailable
ro: DBus indisponibil

en: No encryption
ro: Fără cifrare

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
ro: Forțează cifrarea

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
ro: Schimbul de chei criptografice nu a reușit

en: Add Account
ro: Adaugă un cont

en: _Log In
ro: _Conectare

en: Manage Account
ro: Gestionare cont

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Optional
ro: Opțional

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Password
ro: Parola

en: Media Encryption
ro: Cifrare conținut media

en: Use for Phone Calls
ro: Folosește pentru apeluri

en: Automatically Connect
ro: Conectare automată
