calls master - en to tr translation catalogue (125 entries)

en: Phone
tr: Telefon

en: A phone dialer and call handler
tr: Telefon çevirici ve arama işleyici

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
tr: Telefon;Arama;Ara;Çağrı;Çevir;Tuşla;Çevirici;Tuşlayıcı;Arayıcı;Çağrıcı;PSTN;

en: Calls (daemon)
tr: Calls (art alan hizmeti)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
tr: Telefon çevirici ve arama işleyici (art alan hizmeti kipi)

en: Make phone and SIP calls
tr: Telefon ve SIP aramaları yap

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
tr: Calls; GNOME için basit, şık telefon çevirici ve arama işleyicidir. Geleneksel telefon aramaları için hücresel modemle de, VoIP aramaları için SIP iletişim kuralıyla da kullanılabilir.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
tr: Arama yapılıyor

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
tr: Arama geçmişi

en: Whether calls should automatically use the default origin
tr: Aramaların öntanımlı kökeni kullanıp kullanmayacağı

en: The country code as reported by the modem
tr: Modemin bildirdiği ülke kodu

en: The country code is used for contact name lookup
tr: Ülke kodu, kişi adı bakılırken kullanılır

en: The plugins to load automatically
tr: Kendiliğinden yüklenecek eklentiler

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
tr: Bu eklentiler uygulama başlangıcında kendiliğinden yüklenecek.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
tr: VoIP aramalarında kullanılacak ses çözücülerin yeğ sırası

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
tr: VoIP aramalarında kullanım için yeğlenen ses çözücüler (eğer varsa)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
tr: Taşıt olarak TLS’siz SRTP için SDES kullanımına izin verilmesi

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
tr: Eğer anahtarların düz metinde değiş tokuşuna izin vermek istiyorsanız doğru (true) olarak belirleyin.

en: Default (uninitialized) state
tr: Öntanımlı (kapalı) durum

en: Initializing account…
tr: Hesap çalıştırılıyor…

en: Uninitializing account…
tr: Hesap kapatılıyor…

en: Connecting to server…
tr: Sunucuya bağlanıyor…

en: Account is online
tr: Hesap çevrim içi

en: Disconnecting from server…
tr: Sunucudan bağlantı kesiliyor…

en: Account is offline
tr: Hesap çevrim dışı

en: Account encountered an error
tr: Hesap hatayla karşılaştı

en: No reason given
tr: Neden sunulmadı

en: Initialization started
tr: Çalışma başladı

en: Initialization complete
tr: Çalışma tamamlandı

en: Uninitialization started
tr: Kapatma başladı

en: Uninitialization complete
tr: Kapatma tamamlandı

en: No credentials set
tr: Kimlik belirlenmedi

en: Starting to connect
tr: Bağlama başladı

en: Connection timed out
tr: Bağlantı süre aşımı

en: Domain name could not be resolved
tr: Alan adı çözülemedi

en: Server did not accept username or password
tr: Sunucu, kullanıcı adı veya parolayı kabul etmedi

en: Connecting complete
tr: Bağlanma tamamlandı

en: Starting to disconnect
tr: Kesilme başladı

en: Disconnecting complete
tr: Kesilme tamamlandı

en: Internal error occurred
tr: İç hata oluştu

en: Edit account: %s
tr: Hesabı düzenle: %s

en: Add new account
tr: Yeni hesap ekle

en: Account overview
tr: Hesap genel görünümü

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
tr: `%s' geçersiz tel URIʼsini arama denendi

en: Don't know how to open `%s'
tr: `%s' nasıl açılır bilinmiyor

en: The name of the plugins to load
tr: Yüklenecek eklentinin adı

en: PLUGIN
tr: EKLENTİ

en: Whether to present the main window on startup
tr: Ana ekranın başlangıçta sunulup sunulmayacağı

en: Dial a telephone number
tr: Telefon numarası çevir

en: NUMBER
tr: NUMARA

en: Enable verbose debug messages
tr: Ayrıntılı hata ayıklama iletilerini etkinleştir

en: Print current version
tr: Geçerli sürümü yazdır

en: Anonymous caller
tr: Anonim çağrı

en: %s
    yesterday
tr: %s
    dün

en: Police
tr: Polis

en: Ambulance
tr: Ambulans

en: Fire Brigade
tr: İtfaiye

en: Mountain Rescue
tr: Dağ Kurtarma

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
tr: Aranamıyor: Modem veya uygun VoIP hesabı yok

en: Can't place calls: No plugin loaded
tr: Aranamıyor: Eklenti yüklenmedi

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Dial Pad
tr: Tuş Takımı

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
tr: Son

en: Missed call
tr: Yanıtsız arama

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
tr: Yanıtsız arama: <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
tr: Yanıtsız arama: %s

en: Missed call from unknown caller
tr: Bilinmeyen arayandan yanıtsız arama

en: Call back
tr: Geri ara

en: VoIP Accounts
tr: VoIP Hesapları

en: Add VoIP Accounts
tr: VoIP Hesapları Ekle

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
tr: Buradan VoIP hesabınızı ekleyebilirsiniz. SIP iletişim kuralı kullanarak VoIP aramaları yapmanız ve almanız sağlanacak. Bu özellik henüz yeni sayılır ve tümüyle tamamlanmamıştır (örn. şifrelenmiş ortam yoktur).

en: _Add Account
tr: Hesap _Ekle

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
tr: Ara

en: _Delete Call
tr: Aramayı _Sil

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
tr: Numarayı _kopyala

en: _Add contact
tr: Kişi _ekle

en: _Send SMS
tr: SMS _Gönder

en: On hold
tr: Beklemede

en: No Contacts Found
tr: Kişi Bulunamadı

en: No Recent Calls
tr: Son Aranan Yok

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Send
tr: _Gönder

en: _VoIP Accounts
tr: _VoIP Hesapları

en: _Keyboard shortcuts
tr: _Klavye kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
tr: Calls _Hakkında

en: Enter a VoIP address
tr: VoIP hesabı gir

en: SIP Account
tr: SIP Hesabı

en: New Call
tr: Yeni Arama

en: Back
tr: Geri

en: Unknown reason
tr: Bilinmeyen neden

en: Outgoing call started
tr: Giden arama başladı

en: New incoming call
tr: Yeni gelen araması

en: Call accepted
tr: Arama kabul edildi

en: Call ended
tr: Arama bitti

en: Call disconnected (busy or call refused)
tr: Arama kesildi (meşgul veya arama geri çevrildi)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
tr: Arama kesildi (yanlış kimlik veya ağ sorunu)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
tr: Arama kesildi (ses kanalı ayarlama hatası)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
tr: Arama aktarıldı

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
tr: Arama yönü değiştirildi

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
tr: Arama kesildi (bilinmeyen neden kodu %i)

en: ModemManager unavailable
tr: ModemManager uygun değil

en: No voice-capable modem available
tr: Ses yetili modem yok

en: Normal
tr: Olağan

en: Initialized
tr: Çalıştı

en: DBus unavailable
tr: DBus uygun değil

en: No encryption
tr: Şifreleme yok

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
tr: Şifrelemeye zorla

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
tr: Kriptografik anahtar değiş tokuşu başarısız

en: Add Account
tr: Hesap Ekle

en: _Log In
tr: _Giriş Yap

en: Manage Account
tr: Hesabı Yönet

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Delete
tr: _Sil

en: Server
tr: Sunucu

en: Display Name
tr: Görünüm Adı

en: Optional
tr: İsteğe Bağlı

en: User ID
tr: Kullanıcı Kimliği

en: Password
tr: Parola

en: Port
tr: Bağlantı Noktası

en: Transport
tr: Taşıma

en: Media Encryption
tr: Ortam Şifreleme

en: Use for Phone Calls
tr: Telefon Aramalarında Kullan

en: Automatically Connect
tr: Kendiliğinden Bağlan
