calls master - en to nl translation catalogue (114 entries)

en: Calls
nl: Oproepen

en: Phone
nl: Telefoon

en: A phone dialer and call handler
nl: Een telefoonkiezer en oproepafhandelaar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
nl: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;Telefoon;Bellen;Telefoneren;Kiezen;Kiezer;

en: Calls (daemon)
nl: Oproepen (daemon)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
nl: Een telefoonkiezer en oproepafhandelaar (daemonmodus)

en: Make phone and SIP calls
nl: Bellen en SIP-gesprekken voeren

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
nl: Oproepen is een eenvoudige, elegante telefoonkiezer en oproepverwerker voor GNOME. Oproepen kan gebruikt worden met een mobiele modem voor goede oude telefoongesprekken, evenals VoIP-oproepen met het SIP-protocol.

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
nl: Een oproep plaatsen

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
nl: De oproepgeschiedenis

en: Whether calls should automatically use the default origin
nl: Of oproepen automatisch de standaardoorsprong moeten gebruiken

en: The country code as reported by the modem
nl: De landcode zoals aangeleverd door de modem

en: The country code is used for contact name lookup
nl: De landcode wordt gebruikt om contactnamen op te zoeken

en: The plugins to load automatically
nl: De plug-ins om automatisch te laden

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
nl: Deze plug-ins worden automatisch geladen bij het opstarten van de toepassing.

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
nl: Audiocodecs voor VoIP-oproepen in volgorde van voorkeur

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
nl: De audiocodecs voor VoIP-oproepen in volgorde van voorkeur (indien beschikbaar)

en: Allow insecure crypto key exchange for encrypted media.
nl: Sta onbeveiligde sleuteluitwisseling voor versleutelde media toe.

en: Set to true if you want to allow keys to be exchangable in cleartext, otherwise you must set the TLS transport.
nl: Zet aan als u wilt toestaan dat sleutels als platte tekst uitgewisseld kunnen worden; anders moet u het TLS-transportprotocol instellen.

en: Default (uninitialized) state
nl: Standaardstatus (niet geïnitialiseerd)

en: Initializing account…
nl: Account initialiseren…

en: Uninitializing account…
nl: Account deïnitialiseren…

en: Connecting to server…
nl: Verbinden met de server…

en: Disconnecting from server…
nl: Verbinding met server verbreken…

en: Account encountered an error
nl: Account heeft een probleem ondervonden

en: No reason given
nl: Geen reden gegeven

en: Initialization started
nl: Initialisatie gestart

en: Initialization complete
nl: Initialisatie voltooid

en: Uninitialization started
nl: Deïnitialisatie gestart

en: Uninitialization complete
nl: Deïnitialisatie voltooid

en: No credentials set
nl: Geen aanmeldgegevens ingesteld

en: Starting to connect
nl: Beginnen met verbinden

en: Connection timed out
nl: Time-out bij verbinding

en: Domain name could not be resolved
nl: Domeinnaam kon niet gevonden worden

en: Server did not accept username or password
nl: Server heeft gebruikersnaam of wachtwoord niet aanvaard

en: Connecting complete
nl: Verbinding voltooid

en: Starting to disconnect
nl: Verbinding wordt verbroken

en: Disconnecting complete
nl: Verbinding verbroken

en: Internal error occurred
nl: Er is een interne fout opgetreden

en: Edit account: %s
nl: Account bewerken: %s

en: Add new account
nl: Nieuwe account toevoegen

en: VoIP Accounts
nl: VoIP-accounts

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
nl: Geprobeerd ongeldige tel-URI `%s' te kiezen

en: Don't know how to open `%s'
nl: Kan `%s' niet openen

en: The name of the plugins to load
nl: De naam van de plug-ins die ingeladen moeten worden

en: PLUGIN
nl: PLUG-IN

en: Whether to present the main window on startup
nl: Of het hoofdvenster bij het opstarten moet worden weergegeven

en: Dial a telephone number
nl: Bel een telefoonnummer

en: NUMBER
nl: NUMMER

en: Enable verbose debug messages
nl: Uitgebreide foutopsporingsberichten inschakelen

en: Print current version
nl: Huidige versie weergeven

en: Anonymous caller
nl: Anonieme beller

en: %s
    yesterday
nl: %s
    gisteren

en: Police
nl: Politie

en: Fire Brigade
nl: Brandweer

en: Mountain Rescue
nl: Bergreddingsdienst

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
nl: Kan geen oproepen plaatsen: geen modem of VoIP-account beschikbaar

en: Can't place calls: No plugin loaded
nl: Kan geen oproepen plaatsen: geen plug-in geladen

en: Contacts
nl: Contacten

en: Dial Pad
nl: Toetsenblok

en: Missed call
nl: Gemiste oproep

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
nl: Gemiste oproep van <b>%s</b>

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
nl: Gemiste oproep van %s

en: Missed call from unknown caller
nl: Gemiste oproep van onbekende beller

en: Call back
nl: Terugbellen

en: Add VoIP Accounts
nl: VoIP-accounts toevoegen

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
nl: Hier kunt u een VoIP-account toevoegen. Hiermee kunt u VoIP-gesprekken plaatsen en ontvangen via het SIP-protocol. Deze functie is nog relatief nieuw en nog niet afgewerkt (o.a. versleutelde media worden nog niet ondersteund).

en: _Add Account
nl: _Account toevoegen

en: _Delete Call
nl: Oproep verwij_deren

en: _Copy number
nl: Nummer _kopiëren

en: _Add contact
nl: Contact toevoegen

en: _Send SMS
nl: Sms ver_sturen

en: On hold
nl: In de wacht

en: No Contacts Found
nl: Geen contacten gevonden

en: No Recent Calls
nl: Geen recente oproepen

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: _Send
nl: Ver_zenden

en: _VoIP Accounts
nl: _VoIP-accounts

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
nl: _Over Oproepen

en: Enter a VoIP address
nl: Voer een VoIP-adres in

en: SIP Account
nl: SIP-account

en: New Call
nl: Nieuwe oproep

en: Back
nl: Terug

en: Unknown reason
nl: Onbekende reden

en: Outgoing call started
nl: Uitgaande oproep gestart

en: New incoming call
nl: Nieuwe inkomende oproep

en: Call accepted
nl: Oproep aanvaard

en: Call ended
nl: Oproep beëindigd

en: Call disconnected (busy or call refused)
nl: Oproep verbroken (bezet of oproep geweigerd)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
nl: Oproep verbroken (verkeerde id of netwerkprobleem)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
nl: Oproep verbroken (fout bij instellen audiokanaal)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
nl: Oproep doorverbonden

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
nl: Oproep doorgeschakeld

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
nl: Oproep verbroken (onbekende reden code %i)

en: ModemManager unavailable
nl: ModemManager niet beschikbaar

en: No voice-capable modem available
nl: Geen modem met spraakondersteuning beschikbaar

en: Normal
nl: Normaal

en: Initialized
nl: Geïnitialiseerd

en: DBus unavailable
nl: DBus niet beschikbaar

en: No encryption
nl: Geen versleuteling

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
nl: Altijd versleutelen

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
nl: Cryptografische sleuteluitwisseling mislukt

en: _Log In
nl: Aanme_lden

en: _Apply
nl: _Toevoegen

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Display Name (Optional)
nl: Weergavenaam (optioneel)

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Port
nl: Poort

en: Transport
nl: Transportprotocol

en: Media Encryption
nl: Mediaversleuteling

en: Use for Phone Calls
nl: Gebruiken voor telefoongesprekken

en: Automatically Connect
nl: Automatisch verbinden
