calls main - en to pa translation catalogue (126 entries)

en: Calls
pa: ਕਾਲ

en: Phone
pa: ਫ਼ੋਨ

en: A phone dialer and call handler
pa: ਫ਼ੋਨ ਡਾਇਲਰ ਤੇ ਕਾਲ ਹੈਂਡਲਰ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Telephone;Call;Phone;Dial;Dialer;PSTN;
pa: ਟੈਲੀਫ਼ੋਨ;ਕਾਲ;ਫ਼ੋਨ;ਡਾਇਲ;ਡਾਇਲਰ;ਡਾਈਲ;ਫੋਨ;

en: Calls (daemon)
pa: ਕਾਲ (ਡੈਮਨ)

en: A phone dialer and call handler (daemon mode)
pa: ਫ਼ੋਨ ਡਾਇਲਰ ਤੇ ਕਾਲ ਹੈਂਡਲਰ (ਡੈਮਨ ਮੋਡ)

en: Make phone and SIP calls
pa: ਫ਼ੋਨ ਅਤੇ SIP ਕਾਲਾਂ ਕਰੋ

en: Calls is a simple, elegant phone dialer and call handler for GNOME. It can be used with a cellular modem for plain old telephone calls as well as VoIP calls using the SIP protocol.
pa: ਕਾਲਸ ਸਰਲ, ਸ਼ਾਨਦਾਰ ਫ਼ੋਨ ਡਾਈਲਰ ਅਤੇ ਗਨੋਮ ਲਈ ਕਾਲ ਹੈਂਡਲਰ ਹੈ। ਇਸ ਨੂੰ ਸਰਲ ਪੁਰਾਣੇ ਟੈਲੀਫ਼ੋਨ ਲਈ ਸੈਲੂਲਰ ਮਾਡਮ ਨਾਲ ਅਤੇ SIP ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ VoIP ਕਾਲਸਾਂ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: Translators: A screenshot description.
en: Placing a call
pa: ਕਾਲ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

note: Translators: A screenshot description.
en: The call history
pa: ਕਾਲਾਂ ਦਾ ਅਤੀਤ

en: Whether calls should automatically use the default origin
pa: ਕੀ ਕਾਲਾਂ ਨੂੰ ਮੂਲ ਖੇਤਰ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਵਰਤਣਾ ਹੈ

en: The country code as reported by the modem
pa: ਮਾਡਮ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਦੇਸ਼ ਕੋਡ

en: The country code is used for contact name lookup
pa: ਦੇਸ਼ ਦਾ ਕੋਡ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਨਾਂ ਲੱਭਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: The plugins to load automatically
pa: ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਗਈਆਂ

en: These plugins will be automatically loaded on application startup.
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਨੂੰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Audio codecs to use for VoIP calls in order of preference
pa: VoIP ਕਾਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਆਡੀਓ ਕੋਡਕਸ ਤਰਜੀਹ ਦੇ ਕ੍ਰਮ ਮੁਤਾਬਕ

en: The preferred audio codecs to use for VoIP calls (if available)
pa: VoIP ਕਾਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਡੀਓ ਕੋਡਕਸ (ਜੇ ਮੌਜੂਦ ਹੋਣ)

en: Whether to allow using SDES for SRTP without TLS as the transport
pa: ਕੀ SRTP ਲਈ ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਵਜੋਂ ਬਿਨਾਂ TLS ਦੇ SDES ਵਰਤਣ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਦੇਣੀ ਹੈ

en: Set to true if you want to allow with keys exchanged in cleartext.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਸਰਲ-ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਸਹੀ ਸੈਟ ਕਰੋ।

en: Default (uninitialized) state
pa: ਮੂਲ (ਬਿਨਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ) ਸਥਿਤੀ

en: Initializing account…
pa: …ਖਾਤਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Uninitializing account…
pa: …ਖਾਤਾ ਨਾ-ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connecting to server…
pa: …ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Account is online
pa: ਖਾਤਾ ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ

en: Disconnecting from server…
pa: …ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Account is offline
pa: ਖਾਤਾ ਆਫ਼ਲਾਈਨ ਹੈ

en: Account encountered an error
pa: ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਗਲਤੀ ਮਿਲੀ ਹੈ

en: No reason given
pa: ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: Initialization started
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Initialization complete
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: Uninitialization started
pa: ਨਾ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਇਆ

en: Uninitialization complete
pa: ਨਾ-ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: No credentials set
pa: ਕੋਈ ਸਨਦਾਂ ਸੈੱਟ ਨਹੀ ਕੀਤੀਆਂ

en: Starting to connect
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connection timed out
pa: ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ

en: Domain name could not be resolved
pa: ਡੋਮੇਨ ਦਾ ਨਾਂ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Server did not accept username or password
pa: ਸਰਵਰ ਨੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: Connecting complete
pa: ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: Starting to disconnect
pa: ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਸ਼ਰੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Disconnecting complete
pa: ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਪੂਰਾ

en: Internal error occurred
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਆਈ

en: Edit account: %s
pa: ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਸੋਧੋ: %s

en: Add new account
pa: ਨਵਾਂ ਖਾਤਾ ਜੋੜੋ

en: Account overview
pa: ਖਾਤੇ ਦਾ ਸਾਰ

en: Tried dialing invalid tel URI `%s'
pa: ਗਲਤ ਟੈਲੀ URI `%s' ਡਾਈਲ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ

en: Don't know how to open `%s'
pa: ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ `%s' ਨੂੰ ਕਿਵੇਂ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਵੇ

en: The name of the plugins to load
pa: ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਪਲੱਗਇਨ ਦਾ ਨਾਂ

en: PLUGIN
pa: ਪਲੱਗਇਨ

en: Whether to present the main window on startup
pa: ਕੀ ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਮੁੱਖ ਸਕਰੀਨ ਦਿਖਾਉਣੀ ਹੈ

en: Dial a telephone number
pa: ਟੈਲੀਫ਼ੋਨ ਨੰਬਰ ਡਾਇਲ ਕਰੋ

en: NUMBER
pa: ਨੰਬਰ

en: Enable verbose debug messages
pa: ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਾਲੇ ਡੀਬੱਗ ਸੁਨੇਹੇ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Print current version
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਜ਼ਨ ਛਾਪੋ

en: Anonymous caller
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਲਰ

en: %s
    yesterday
pa: %s
    ਕੱਲ੍ਹ

en: Police
pa: ਪੁਲਸ

en: Ambulance
pa: ਐਂਬੂਲਸ

en: Fire Brigade
pa: ਅੱਗ ਬੁਝਾਊ ਦਸਤਾ

en: Mountain Rescue
pa: ਪਹਾੜੀ ਬਚਾਅ

en: Can't place calls: No modem or VoIP account available
pa: ਕਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ: ਕੋਈ ਮਾਡਮ ਜਾਂ VoIP ਖਾਤਾ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Can't place calls: No plugin loaded
pa: ਕਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ: ਕੋਈ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Contacts
pa: ਸੰਪਰਕ

en: Dial Pad
pa: ਡਾਇਲ ਪੈਡ

note: Recent as in "Recent calls" (the call history)
en: Recent
pa: ਸੱਜਰੇ

en: Missed call
pa: ਖੁੰਝੀ ਕਾਲ

note: %s is a name here
en: Missed call from <b>%s</b>
pa: <b>%s</b> ਤੋਂ ਕਾਲ ਖੁੰਝੀ ਹੈ

note: %s is a id here
en: Missed call from %s
pa: %s ਤੋਂ ਕਾਲ ਖੁੰਝੀ ਹੈ

en: Missed call from unknown caller
pa: ਅਣਪਛਾਤੇ ਕਾਲਰ ਵਲੋਂ ਖੁੰਝੀ ਕਾਲ

en: Call back
pa: ਵਾਪਸ ਕਾਲ ਕਰੋ

en: VoIP Accounts
pa: VoIP ਖਾਤੇ

en: Add VoIP Accounts
pa: VoIP ਖਾਤੇ ਜੋੜੋ

en: You can add VoIP account here. It will allow you to place and receive VoIP calls using the SIP protocol. This feature is still relatively new and not yet feature complete (i.e. no encrypted media).
pa: ਤੁਸੀਂ VoIP ਖਾਤਾ ਇੱਥੇ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਇਹ ਤੁਹਾਨੂੰ SIP ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ VoIP ਕਾਲ ਕਰਨ ਅਤੇ ਲੈਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਇਹ ਫ਼ੀਚਰ ਹਾਲੇ ਵੀ ਨਵਾਂ ਹੈ ਅਤੇ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ ਹੈ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕੀਤਾ ਮੀਡੀਆ)।

en: _Add Account
pa: ਖਾਤਾ ਜੋੜੋ(_A)

note: Translators: This is a verb, not a noun. Call the number of the currently selected row.
en: Call
pa: ਕਾਲ

en: _Delete Call
pa: ਕਾਲ ਨੂੰ ਹਟਾਓ(_D)

note: Translators: This is a phone number
en: _Copy number
pa: ਨੰਬਰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: _Add contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਜੋੜੋ(_A)

en: _Send SMS
pa: _SMS ਭੇਜੋ

en: On hold
pa: ਹੋਲਡ ਹੈ

en: No Contacts Found
pa: ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: No Recent Calls
pa: ਕੋਈ ਸੱਜਰੀਆਂ ਕਾਲਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Send
pa: ਭੇਜੋ(_S)

en: _VoIP Accounts
pa: _VoIP ਖਾਤੇ

en: _Keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

note: "Calls" is the application name, do not translate
en: _About Calls
pa: ਕਾਲਾਂ ਬਾਰੇ(_A)

en: Enter a VoIP address
pa: VoIP ਸਿਰਨਾਵਾਂ ਦਿਓ

en: SIP Account
pa: SIP ਖਾਤਾ

en: New Call
pa: ਨਵੀਂ ਕਾਲ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Unknown reason
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ

en: Outgoing call started
pa: ਕੀਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਕਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ

en: New incoming call
pa: ਨਵੀਂ ਆ ਰਹੀ ਕਾਲ

en: Call accepted
pa: ਕਾਲ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੋਈ

en: Call ended
pa: ਕਾਲ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Call disconnected (busy or call refused)
pa: ਕਾਲ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ (ਰੁਝੀ ਜਾਂ ਕਾਲ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ)

en: Call disconnected (wrong id or network problem)
pa: ਕਾਲ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ (ਗਲਤ ID ਜਾਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ)

en: Call disconnected (error setting up audio channel)
pa: ਕਾਲ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ (ਆਡੀਓ ਚੈਨਲ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ)

note: Translators: Transfer is for active or held calls
en: Call transferred
pa: ਕਾਲ ਟਰਾਂਸਫ਼ਰ ਕੀਤੀ

note: Translators: Deflecting is for incoming or waiting calls
en: Call deflected
pa: ਕਾਲ ਦਿਸ਼ਾ ਤਬਦੀਲ

en: Call disconnected (unknown reason code %i)
pa: ਕਾਲ ਡਿਸ-ਕਨੈਕਟ ਹੈ (ਅਣਪਛਾਤਾ ਕਾਰਨ ਕੋਡ %i)

en: ModemManager unavailable
pa: ਮਾਡਮ-ਮੈਨੇਜਰ ਗ਼ੈਰ-ਮੌਜੂਦ

en: No voice-capable modem available
pa: ਕੋਈ ਵਾਈਸ-ਸਮਰੱਥ ਮਾਡਮ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

en: Initialized
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ

en: DBus unavailable
pa: DBus ਗ਼ੈਰ-ਮੌਜੂਦ

en: No encryption
pa: ਕੋਈ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਨਹੀਂ

note: TODO Optional encryption
en: Force encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਲਈ ਮਜ਼ਬੂਰ

en: Cryptographic key exchange unsuccessful
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫ਼ਿਕ ਕੁੰਜੀ ਤਬਾਦਲਾ ਨਾ-ਕਾਮਯਾਬ

en: Add Account
pa: ਖਾਤਾ ਨੂੰ ਜੋੜੋ

en: _Log In
pa: ਲਾਗਇਨ(_L)

en: Manage Account
pa: ਖਾਤਾ ਦਾ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: _Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: Server
pa: ਸਰਵਰ

en: Display Name
pa: ਦਿਖਾਉਣ ਲਈ ਨਾਂ

en: Optional
pa: ਚੋਣਵਾਂ

en: User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Port
pa: ਪੋਰਟ

en: Transport
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ

en: Media Encryption
pa: ਮੀਡੀਆ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: Use for Phone Calls
pa: ਫ਼ੋਨ ਕਾਲਾਂ ਲਈ ਵਰਤੋਂ

en: Automatically Connect
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਕਨੈਕਟ ਕਰੋ
