gnome-characters master - en to ar translation catalogue (55 entries)

en: Search found no results
ar: لم يأت البحث بأية نتيجة

en: Try a different search.
ar: جرّب بحثًا آخر.

en: Loading…
ar: يحمّل…

en: Copy Character
ar: انسخ المحرف

en: Character copied to clipboard
ar: نُسخ الحرف إلى الحافظة

en: No recent characters found
ar: لا محارف استخدمتها حديثًا

en: Characters will appear here if you use them.
ar: ستظهر المحارف التي تستخدمها هنا.

en: Current page
ar: الصّفحة الحالية

en: Filter by Font
ar: رشّح حسب الخطّ

en: About Characters
ar: عن «محارف»

en: GNOME Characters
ar: محارف جنوم

en: Character map application
ar: تطبيق خريطة المحارف

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
ar: «محارف» تطبيق بسيط للبحث عن المحارف غير المألوفة. يسمح لك التّطبيق بالبحث عن المحرف الّذي تريده بالبحث عن الكلمات المفتاحية.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
ar: يمكنك تصفّح المحارف حسب فئاتها، كعلامات الترقيم و الصّور وغيرها.

en: Characters
ar: المحارف

en: Utility application to find and insert unusual characters
ar: تطبيق للبحث عن المحارف غير المألوفة و إدراجها

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;
ar: حرف;حروف;يونيكود;ترقيم;رياضية;رياضيات;إموجي;

en: Font to display characters
ar: الخطّ المستخدم لعرض المحارف

en: Use the font to render characters on the character list.
ar: استخدم الخطّ لعرض المحارف في قائمة المحارف.

en: Maximum recent characters
ar: أقصى عدد للمحارف الحديثة

en: Emojis
ar: إموجي

en: Letters & Symbols
ar: حروف و رموز

en: Punctuation
ar: ترقيم

en: Arrows
ar: أسهم

en: Bullets
ar: نّقاط

en: Pictures
ar: صور

en: Currencies
ar: عملات

en: Math
ar: رياضيات

en: Letters
ar: حروف

en: Smileys & People
ar: ابتسامات و أشخاص

en: Animals & Nature
ar: حيوانات و طبيعة

en: Food & Drink
ar: طعام و شراب

en: Activities
ar: أنشطة

en: Travel & Places
ar: سفر و أماكن

en: Objects
ar: أشياء

en: Symbols
ar: رموز

en: Flags
ar: أعلام

en: %s Category List Row
ar: صف فئة %s في القائمة

note: FIXME: Can't use GtkContainer.child_get_property.
en: Recently Used
ar: المستخدمة حديثا

en: See Also
ar: انظر أيضًا

en: Unicode U+%04s
ar: يونيكود U+%04s

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
ar: %s ليست موجودة في %s

en: Unassigned
ar: غير مُسنَد

en: Characters Application
ar: تطبيق «محارف»

en: Characters Application started
ar: بدأ تطبيق «محارف»

en: Characters Application exiting
ar: تطبيق «محارف» يخرج

en: None
ar: لا ترشّح

en: Unknown character name
ar: اسم المحرف مجهول

en: U+%s, %s: %s
ar: ‏U+%s،‏ ‏%s:‏‏ %s

en: Character Map
ar: خريطة المحارف

en: %s (%s only)
ar: ‏%s ‏(%s فقط)

en: %s Character List
ar: قائمة محارف %s

note: TRANSLATORS: %s will be either 'emojis' or 'letters'
en: Recently Used %s Character List
ar: قائمة محارف %s المستخدمة حديثًا

en: Search Result Character List
ar: قائمة المحارف من نتيجة البحث

note: FIXME: Can't use GtkContainer.child_get_property.
en: Search Result
ar: نتيجة البحث
