gnome-characters master - en to da translation catalogue (53 entries)

en: _Copy Character
da: _Kopiér tegn

en: _See Also
da: _Se også

en: See Also
da: Se også

en: Recently Used
da: Senest brugte

en: Emojis
da: Emojier

en: Smileys & Emotion
da: Smileyer & følelser

en: People & Body
da: Mennesker & krop

en: Animals & Nature
da: Dyr & natur

en: Food & Drink
da: Mad & drikke

en: Travel & Places
da: Rejse & steder

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Objects
da: Objekter

en: Symbols
da: Symboler

en: Flags
da: Flag

en: Letters & Symbols
da: Bogstaver & symboler

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: Arrows
da: Pile

en: Bullets
da: Prikker

en: Pictures
da: Billeder

en: Currencies
da: Valutaer

en: Math
da: Matematik

en: Letters
da: Bogstaver

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
da: Åbn hovedmenu

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søgning

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

en: _Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenve_je

en: _About Characters
da: _Om Tegn

en: Characters
da: Tegn

en: Search
da: Søgning

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Search characters
da: Søg efter tegn

en: No Recent Characters
da: Ingen seneste tegn

en: Characters will appear here if you use them
da: Tegn vises her, hvis du bruger dem

en: No Results
da: Ingen resultater

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Character map application
da: Tegnoversigtsprogram

en: Characters is a simple utility application to find and insert unusual characters. It allows you to quickly find the character you are looking for by searching for keywords.
da: Tegn er et simpelt hjælpeværktøj til at finde og indsætte usædvanlige tegn. Det giver dig mulighed for hurtigt at finde tegn, du leder efter, ved at søge efter nøgleord.

en: You can also browse characters by categories, such as Punctuation, Pictures, etc.
da: Du kan også gennemse tegn efter kategorier såsom tegnsætning, billeder osv.

en: Utility application to find and insert unusual characters
da: Hjælpeværktøj til at finde og indsætte usædvanlige tegn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: characters;unicode;punctuation;math;letters;emoji;emoticon;symbols;
da: tegn;unicode;tegnsætning;matematik;bogstaver;emoji;smiley;humørikon;symboler;

en: Maximum recent characters
da: Maksimum antal seneste tegn

en: Unknown character name
da: Ukendt tegn-navn

note: TRANSLATORS: the first variable is a character, the second is a font
en: %s is not included in %s
da: %s er ikke inkluderet i %s

en: Character copied to clipboard
da: Tegn kopieret til udklipsholderen

en: Unassigned
da: Ikke tildelt

en: Character copied
da: Tegn kopieret

en: Character was copied successfully
da: Tegnet blev kopieret

en: %s Sidebar Row
da: %s sidebjælkerække

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet
